Maar wij denken er zó over De geschiedenis van Amerika NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 10 JANUARI 1953 Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Waarom moet 't zó onder Christenen In de rubriek „Alles goed en wel" heeft enige weken geleden een lid van de Gereformeerde Gemeenten een hartig woordje gesproken over het langzamer hand wel overbekend geworden besluit van de classis Tholen van deze Gemeen- Zoals te verwachten was, is hier var verscheidene kanten op gereageerd. Men hield dit lid voor. dat het niet aanging dergelijke besluiten in een dagblad te bespreken en dat de ouderlingen wel voorlichting konden dienen inzake het al of niet betamelijk zijn van haardracht en kleding. Dit is natuurlijk een standpunt, al ben ik het met dit onderons-houden helemaal niet eens. Maar wel geloof ik. dat door een Lisser opponent gebruikt argu ment niet onweersproken mag blijven, al zal het wel vechten tegen de bierkaai blijven. Dit kerklid meende een waarschuwend woord te moeten laten horen tegen de nieuwe Bijbelvertaling. Men moest zich maar houden bij de oude. beproefde Sta tenvertaling met Randtekeningen, vond hij. Dit nu is een zaak, die veel groter groepen dan een bepaalde Kerk aangaat. Er zijn heel veel mensen, die zich op de zelfde gerhakkelijke wijze als deze inzen der van dit méchtig stuk werk afmaken Het is interessant na te gaan. welke ar gumenten do tegenstanders van de nieu we vertaling alzo te berde brengen. Een steekhoudend argument heb ik nog nooit gehoord. Meestal komt het hierop dat men iets ouds degelijker vindt dan iets nieuws. De Statenvertalers worden dan, in de grond van de zaak. op de zelfde manier bëschouwd als de aposte len, namelijk als „door de Geest ge dreven mannen".. Uit dit'alles blijkt wel overduidelijk, dat men niet eens de moeite heeft ge nomen iets te lezen over het tot-stand- komen van- de nieuwe vertaling. Achte- loos gaat men voorbij aan het feit, dat voor de nieuwe vertaling veel en oudere handschriften van de Bijbel voor handen waren, dan waarover de Staten vertalers de beschikking hadden. Als -„nieuwlichterij" wordt bestempeld het -feit, dat de taal van zoveel eeuwen her de mens van- de twintigste eeuw meer aanspreekt. Daar komt nog bij, dat in onze tijd de kennis van de talen, waar in de Bijbel oorspronkelijk is geschreven, veel groter is dan vroeger. Is deze bestrijding naar Gods Woord? Is dit niet veel meer een kortzichtig vast- houden aan een op geen enkele grond te verdedigen standpunt? Waarom moet het conservatisme in zoveel vaderlandse Ker- ,ken altijd weer de overhand hebben, met als gevolg een sterke afval van de jeugd' En wat die kanttekeningen betreft, zc men al een Bij-bel met de oorspronkelijke Randtekeningen gebruikt (er zijn er niet zoveel meer) dan weet men ook, dat dan meermalen twee vertalingen van een tekst worden gegeven. De Statenverta lers zijn op sommige plaatsen, hoewel zij naar hun beste weten hebben gewerkt, niet verder gekomen dan een onbegre pen naast elkaar plaatsen van woorden en zinnen. Men leze er de profeten in beide vertalingen maar eens op na. Aan de ene kant een duister geheel, aan de andere kant een glasheldere en goedlo pende vertaling, voor ieder verstaanbaar, van de ware bedoelingen van de profeet. Wat baten ons dan kant- of randteke ningen bij Bijbelplaatsen, die de Staten vertalers niet eens hebben begrepen? O, die ellendige vasthoudendheid, die kortzichtige domheid. Heeft men dan nog niets geleerd van- de grote verontwaardi ging, die de eerste Nederlandse kolonisten in Amerika hebben gekoesterd tegen de invoering van preek en Bijbel in het Engels? Argument: Het Nederlands van Paulus is altijd goed genoeg geweest; waarom nu niet meer? Heeft men niets geleerd van de cc plete opstand bij de vervanging van Psalmberijming van Datheen door de eveneens alweer hopeloos verouderde berijming? Argument: Onze vaderen hebben het oude goed gevonden, waar om wij dan niet? Dit zijn, maar twee willekeurige voor beelden, er zouden er nog talloze zijn te geven. Wanneer dit stukje iemand de ogen heeft geopend voor het ongoddelijk menselijke in deze tegenkanting, dan is het niet tevergeefs geschreven. Leiden, G. T. Mysterie bij de Avro In de N.L.C. kwam een berichtje onder de kop: De Vara heeft nu 300.000 leden. Daarin stond ook, dat de AVRO onlangs ook haar 300.000ste lid heeft Ingeschreven. Dit laatste nu ir Ik sterk te moeten betwijfelen. De v zitter van de AVRO heeft namelijk langs verklaard, dat door het toetreden van een zekere meneer de oplage va Radiobode tot 300.000 was gestegen. Nu betekent do oplage van een orgaan nog geenszins een cvongroot aantal abon nees of leden. In het hele land is di Radiobode immers in ruime mate in boekhandels en kiosken voorhanden. Ik meende goed te doen hierop even de aan dacht te vestigen, aangezien door d( mededeling van de AVRO-voorzitter licht misverstand kan ontstaan. Lelden, Abonné. Ex-koning Faroek Onlangs stelde uw blad mij weer in de gelegenheid ex-koning Faroek te „be wonderen" cn nog wel met zijn bescher mende hand boven zijn echtgenote. Daar ik niet het minste beien- stel in derge lijke figuren zoudt ge me er een plezier mee doen voortaan zulke foto's achter wege te laten. Het ware beter geweest als hij zijn beschermende hand wat meer boven zijn arme volk had gehouden. Laten we bidden voor zijn ziel, want ook hij heeft Christus nodig. Zoetermeer T. de W. Sneeuw en vorst Wanneer sneeuwval gevolgd wordt door vorst zijn de trottoirs, indien niet schoon gemaakt, vaak levensgevaarlijk voor voet gangers. Waarom haast men zich dus niet, hetzij individueel, of gezamenlijk, om de verse sneeuw zo gauw mogelijk te ver wijderen? En wanneer dit verzuimd werd, waarom bestrooit men dan zulke trottoirs niet met zand of as? Zoiets schrijft de Politieverordening trouwens aan de bur gerij voor. Laat de politie dus aan dè na- latigen boete opleggen! En kan de Gem. Reinigingsdienst niet wat meer aandacht schenken aan de rijwegen in de buiten wijken? Ook daar wonen belastingbeta lers. LEZER Sneeuw-perikelen Evenals andere jaren trok het ook nu weer mijn aandacht, hoe snel de mensen, als er sneeuw gevallen is, deze van hun deur verwijderen. Dat is prijzenswaar dig. Maar laat men ze toch niet van het trottoir op de rijweg deponeren, want ook daar moet het verkeer doorgaan. Voor de auto's is het misschien nog niet zo erg. doch de fietsers worden gedwon gen, midden op de rijweg te gaan rijden, hetgeen het maken van ongelukken be vordert. Men deponere bij het schoon maken van het trottoir de sneeuw op de trottoirrand! Abonné. Apeldoorn of Nijmegen Het is dan zo ver: dit jaar zullen er twee Vierdaagsen worden gehouden op dezelfde data, één in Nijmegen en één in Apeldoorn. Gedurende de Duitse bezet ting moest de N. B. v. L. O. alle activiteit slaken. Ook de wandelsport zou aan de „zegeningen" van de dictatuur niet ont komen. Wandelen in verenigingsverband zonder toestemming werd door de be zetter verboden. Men eiste een leiding gevend orgaan voor de wandelsport. Bestuursleden van de N.B.v L.O. wei gerden (bravo!) zitting te nemen in dat leidinggevend orgaan. Dit kwam er toch en wel onder de naam N.W.B. (Neder landse Wandelsport Bond). Deze N.W.B. organiseert nu een vier daagse in Apeldoorn. Of deze zal slagen? Ik betwijfel het. Deze zomer ga ik voor de zevende maal naar Nijmegen. Ik weet dus wel zo'n beetje wat daar te koop is op dit gebied. Bovendien is het zo. dat een vierdaagse in Apeldoorn een klap in het gezicht is voor onze vrienden in Nijmegen. Vierdaagse-tippelaars weten wat ik be doel. Zij moeten zich wel tweemaal be denken voor zij naar Apeldoorn gaan. Is het niet beter, dat de N.WE, die in de bezettingstijd is opgericht, ondanks het vele en goed bedoelde werk, maar verdwijnt? Ik denk zo, dat daarmee het conflict wel zal zijn opgelost. Leiden J. A. de Jong, Lange Mare 52 't Probleem „Breda" Verleden week stond in deze rubriek een stukje onder de kop Vragen bij Breda. Hierin werd opgemerkt, dat het tijd werd mensen als de ontsnapten af zonderlijk te straffen. Men zou hen geen prettige Kerst- en oudejaarsavonden moeten aanbieden. Inderdaad hebben deze misdadigers een behoorlijke' straf verdiend, maar men moet ook de geestelijke verzorging niet vergeten. Een Kerstmaaltijd en een goed Oudejaarsavondprogramma mag men hen m.i. niet onthouden. Het is echter fout, dat men het licht heeft uitgedaan bij een filmvoorstelling ook, dat er een bandje aanwezig was. Men kan de gevangenen toch wel een prettige avond bezorgen zonder film en (law iziek? Dat dergelijke mensen een poging tot ontsnapping wagen is logisch. Dat pro beert ieder, als hij de kans krijgt, schul dig of niet schuldig. Gevangen zitten lijkt me niet plezierig i ik geloof dat, wanneer men niet voor voldoende ontsnanning zorgt, de gevan genen hun fouten nooit leren inzien en direct brokken zullen komen, zij op vrije voeten worden ge steld. Daarom: wèl ontspanning, maar met behoorlijk toezicht en geen films en bandies. Want dan worden de ontsnap pingskansen als het waré aangeboden. Leiden. Saskia Sasburg. Zó is het op Tjilatjap Wilt U het volgende briefje, gedateerd 12-10-'52, dat ik 21 November ontving van een broer van mij. die thans met IJl andere volksgenoten (Ambonnezen) in een interneringskamp zit in Noesakem- bangan. op 't eiland Tjilatjap. in Uw N.L.C. opnemen? Deze mensen werden daar na de bezetting van Ambon heen gebracht. Ik vertaalde het briefje uit het Maleis en het luidt aldus: Beste broer en gezin. In de eerste plaats laat ik jullie weten, dat ik onder Gods zegen goed ben. Ik hoop dat jullie je ook in dezelfde toe stand zult mogen bevinden. Wij zijn hier 111 personen (ex-K.N.I.L.-ersV Het leven en de toestand vallen niet mee. Wat 't eten betreft, dit is heel slecht en idem met de kleren. Wij krijgen hier twee stel gevangenispakjes met een stempel er op. alsof wij communisten zijn. Onze voe ten zijn stuk gegaan omdat er geen schoe nen zijn en de grond uit rotsen bestaat. Wij kunnen niets anders doen dan alles God overlaten en Hem loven, door alle moeilijkheden heen. Want alleen Hij kan uitkomst geven. Wij willen ook thans jullie hulp inroepen. Stuur ons wat kle- paar oude' dekens en sigaret ten als 't mogelijk is. Wij vertrouwen op jullie alleen cn hopen dat jullie Ambonnezen in Nederland ons hier- zult kunnen helpen. Ja. zo is de toe stand onder ons militairen der Republiek Zuid-Molukken, die ons land willen hand haven. Ondanks alles geloven we vast, dat God ons nooit en nimmer zal veria- het einde nog wel goed zal zijn. Groet al onze mensen ln Nederland. Am bonnezen in woonoorden, onze wapen broeders. Je broer Emi Sarioa. Beenderibben A. D. SARIOA Wantoestanden In de N. L. C. van 6 Januari stond on- »r vette kop vermeld, dat er gebrek is in geschoold personeel in de textiel- en metaalindustrie. het eigenaardige dat de eerste vraag, die een arbeider wordt gesteld, hij zich aanmeldt voor de me taalindustrie bij andere industrieën is het meestal net eender de leeftijd be treft. Is de arbeider even over de vijftig of daar nog wat beneden, dan wordt hij niet aangenomen. Een jarenlange prac- tijk legt dan geen gewicht in de schaal. Hij is namelijk te duur voor het pensioen- 'c man moet dus maar blijven lopen gaat dus allicht uitkijken naar een baan buiten het vak. waarvoor hij. is op geleid of waarin hij een grote ervaring heeft verkregen. Hij grijpt er dan weer naast, want nu gaan de gepensionneerden voor. Het is pas geleden nog gebeurd, dat een man een gezin het veld moest ruimen iemand, die al een pensioen van f 55 geniet. Is dat niet treurig? Leiden. W. Huge, Formosastraat 6. Vervolgingen en vervol gingen Op Oudejaarsavond las ik in de N.L.C.. dat de paus een encycliek heeft uitge geven, waarin hij scherp protesteert tegen de vervolgingen van zijn geloofs genoten achter het ijzeren gordijn. Er zouden in Bulgarije een bisschop en drie priesters zijn vermoord. De paus vindt dat erg; ik ook. Mijn Bijbel leert mij, dat wie zijn broeder slaat reeds «en doodslager is. Nu zijn er mensen die denken, dat alleen die mensen broeders zijn, die met hen in één kerkverband samenleven. Me dunkt dat dezulken de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan niet verstaan. De paus heeft een kruistocht der ge beden aangekondigd. Dat is nodig: „Bidt zonder ophouden". Maar diezelfde paus heeft in 1952 zeven bisschoppen en... een gezant gezonden naar Columbia om daar het Protestantisme tc bestrijden. Het Centraal Evangelisch Bureau te Oegstgeest meldt hierover: „De paus heeft per radio het vredescongres in Columbia toegesproken. Hij noemde Co lumbia een uitverkoren land. waar ons allerheiligst geloof in al zijn pracht wordt beschermd." Het blad El Catolicisme schreef: „Alle Roomsen, die de Protestanten steunen in hun streven naar godsdienstvrijheid, zijn landverraders. Zij heipen mee ons volk te vergiftigen. Wij, Roomsen, zijn verplicht op leven en dood de Protestan ten te bestrijden: anders wacht ons de eeuwige vèrdoemenis." En verdor: „Protestanten zijn de vrienden van de communistische wolven; het zijn wolven, gekleed in schapen vacht. Jakhalzen zijn het. Onkruid en haat zaaien zij op de akker des Heren. De Almachtige heeft de herders der kudde tijdig gewaarschuwd. Zij zullen de vrede herstellen en el die vijanden in één geweldige slag ten onder brengen". De bisschop van Santa Roza heeft een zendbrief gepubliceerd, waarbij hij gelast alle niet-Roomsen uit te roeien. In Co lumbia zijn thans 50.000 (vyftig duizend) niet-Roomsen in deze ketterjacht om het leven gekomen. Ik spreek nu nog niet eens van de vervolgingen van Protestanten in Italië, Spanje en Vlaanderen. Is het wonder, dat, toen bij de Itali aanse regering werd geprotesteerd tegen de vervolgingen, een van de parlements leden zei: „Al het gewijde water van de wereld is üilet genoeg om de zonde van de paus af te wassen". Zouden wij, als gelovige Protestanten, geen gebeden gaan opzenden voor de paus, of God hem wil bekeren van zijn gruweldaden? Katwijk aan Zee. MIEN V. Eisschop Dibelius in Amerika Met stille aandacht heb ik het verslag van Bisschop Dibelius in de krant gele zen. Hier is nu weer eens een echte Duitser aan het woord. Eén die uit het goede hout is gesneden. Welk eer. forse taal durft deze man te spreken! Welk een sterke geloofsovertuiging en een blijde toekomstverwachting. Het com munisme kan alleen overwonnen worden door het geloof in Christus. Zo is het! Men gevoelt het onmiddel lijk: de .bisschop heeft gelijk. Deze uit spraak in een het communisme „Vijan dig" land kan hem -zijn vrijheid zelfs zijn léven kosten. Men kan ervan overtuigd zijn, dat in de Sowjet-Unie nauwlettend op de bisschop acht wordt geslagen. Dit weet Dibelius zelf ook wel. Maar het deert hem niet. De bisschop heeft moed. Geloofsmoed! Daarmede kan hij èlles overwinnen. Zelfs het commu nisme. Met zulke mannen kan Duitsland er weer bovenop komen. En met een jeugd, ..die weet wat er op het spel staat en die bereid is trouw te zweren aan onze Here. Jezus Christus". Aan dat geloof heeft men wat. Dit geloof wens ik me zelf en alle lezers van harte toe. Grote spruiten of Liftende soldaten Gaarne wil ik de andere zijde van het probleem „liftende soldaten" belichten. Heeft niemand er aan gedacht, dat we gelukkig uitstekende militaire te huizen hebben, waar gepoogd wordt de huiselijke sfeer zoveel mogelijk te be naderen? Steun zc. zoveel in uw vermo gen is. Er zijn soldaten, die de sfeer van eigen huis prefereren, er zijn soldaten, die, als zc thuis komen, moeder gauw wat extra zakgeld afbedelen en dan de straat, hun vrienden of hun meisjes op zoeken. Maar nu vraag ik me af: zijn onze soldaten zulke pap-kindjes, die zo spoe dig mogelijk op hun vrije dag(en) weer aan moeders rok moeten hangen? Licha melijk worden ze in de militaire dienst gehard, en terecht. Zou het niet ver standiger zijn, ze ook een weinig te harden wat karakter en zelfstandigheid betreft? Elke drie weken komen ze met vrij vervoer, thuis. Lijkt het niet wat kinderachtig, als die stoere kerels, in opleiding voor hun oorlogstaak, langs de wegen staan te duimen, om, op kos ten van een ander, zo gauw mogelijk weer in het „veilige nest" te belanden? Dit zijn de gedachten van een vader, die zelf twee jaar als soldaat beeft ge diend. eens in de zes weken thuis kwam, en thans een zoon in militaire dienst heeft, die gelukkig nooit bedelt om een lift W. F. De tros brak II Als ervaren zeesleepbootgast las ik vorige. week het stukje van H. de R. over brekende trossen. De R. kan er van overtuigd zijn, dat de moderne zee sleepboten de beste sleeptrossen gebrui ken, die er zijn, zoals manilla, staaldraad cn nylontrossen. Maar trossen die niet kunnen breken zijn er niet en zullen er ook wel ooit komen, want de natuur is machtig. De R. kan zich "toch ook wel voorstellen, dat, voordat een sleepboot uitvaart, de mannen van de verzekering heel dé boot inclusief de trossen komen inspecteren. Is er maar iets niet in de haak, dan wordt de .tros afgekeurd en komt er een nieuwe, want van zulke dingen hangen altijd levens en kapi taal af. M. Tolgelden en de bruggen Met interesse volgen wij de kwestie van de Warmonder tol, die op het ogen blik in het brandpunt van de publieke belangstelling staat. U laat echter in cle N.L.C. van 3 Januari uitkomen, dat, als de gemeente Warmond in 1902 de rech ten van de tol nu maar had afgekoent, het tolgaren meteen van de baan zou zijn geweest. Er zijn andere gemeenten, Delft bijvoorbeeld, die zelf tollen heb ben beheerd en tot het bittere einde met andere instanties hebben 'gestreden om toch vooral die tol te mogen houden voor de extra inkomsten. Het is wel merkwaardig, dat onze be volking van tijd tot tijd wordt opgeroe pen te protesteren tegen de enkele nog bestaande wegtollen, terwijl voor de groep mensen, die voor hun beroep of hun plezier op het water verkeren door allerlei instanties rustig brug-, haven-, kade-, lig-, vuur- en nog andere gelden worden geheven. Wij vragen ons af waarom hier niet één lijn wordt getrokken met het weg verkeer. Het gemotoriseerde verkeer toch betaalt belasting, dit integenstelling tot voetgangers, wielrijders, niet-gemo- toriseerde wagens enzovoort. De Noordelijke provincies staan, wat betreft de heffingen op wel aan de kop. Het stemt tot voldoe ning, dat de minister van Waterstaat bu een recent bezoek aan genoemde stre ken heeft medegedeeld, te zullen onder zoeken welke heffingen voor rekening van het Rijk kunnen komen. Interessant is het te weten, dat een motorschip van 100 ton. dat van Leiden naar Groningen vaart in twee dagen tijds, over het hele traject f 34 aan diverse heffingen moet offeren. Daar de vaarwateren in Nederland in eerste instatie voor een groot deel een algemeen belang dienen, zoals afwate ring, lozing, behoort er eigenliik een landelijke regeling te komen met een centrale heffing daaraan gelijk. Dit slaat natuurlijk ook op hier en daar ge heven bruggegelden. Aangenomen mag toch worden, dat die bruggen er niet voor het plezier van de scheepvaart zijn gelegd. Bovendien vermeerderen de bruggen nog steeds wegens de uitbrei ding van het wegverkeer. De navigatie voor de scheepvaart wordt daardoor steeds moeilijker. Inplaats van dat men nu van de stand van de hedendaagse techniek gebruik maakt om zoveel mogelijk tunnels te maken, denkt nm er hier en daar slechts aan. zoals te Velzen en onder het IJ De constructie mag dan duurder zijn dan die van een brug. aan de andere kant kan men toch ook op personeel gaan hezuinigen. Vaarwegen, zoals de ringvaart te Sas- senheim. behoeven dan geen belemme ring meer te zijn voor de scheepvaart De hier gelegde brug in de rijksweg naar Amsterdam gaat maar eenmaal per dag open. Een ander voorbeeld: Voor de opening van de trambrug over de Trek- vliet te Leiden moet men een exhorbi- tant hoog bedrag betalen, indien dit overdag geschiedt. Als er iemand moet betalen, dan toch zeker degene, voor wiens gerief die brug is gelegd. Het is immoreel de kos ten te verhalen op mensen, die er alleen do last van ondervinden. Ook in Lelden heersen merkwaardige toestanden. De ene categorie betaalt voor het openen van bruggen, de andere cate gorie niet en deze behoeft bovendien geen havengeld te betalen. Het schijnt hier oude rechten te betreffen, maar' waarom hier met twee maten moet wor den gemeten is ons niet duidelijk. GROENEWEGEN's BEURTV.-, Leiden EXP.- EN TRANSPORTBEDR. (De markt- en havendienst deelde in verband met het gestelde in de laatste alinea, mede dat de gemeente Leiden in 1921 een aantal provinciale waterwegen heeft overgenomen. Daarbij is ook een regeling aangenomen dat schepen, die de stad passeren op weg naar gemeenten ten Westen van Leiden, vrijgesteld zijn van betaling van brug- en liggelden. Dit geldt voor de vaarroutes Oude Vesten Trekvliet. Red. N.L.C.). Walsrollen naar Rusland uitgevoerd De economische controledienst heeft dezer dagen twee arrestaties verricht. Een ambtenaar van de centrale dienst voor in- en uitvoer en een Haagse ex porteur worden er van verdacht een uitvoervergunning te hebben vervalst, waardoor 73 zware walsrollen in Russi sche handen zijn gekomen. In dit stadium van onderzoek kon men ons nog geen verdere informaties verstrekken. Beide verdachten worden in het Haagse huis. van bewaring vastgehouden. De Engelsen komen. 17. Omstreeks het jaar 1600 probeerden de Engelsen op de kust van Noord-Amerika koloniën te stichten, maar de kolonisten deserteerden, kwamen van honger om of verdwenen op raadselachtige wijze. In 1607 werd kapitein John Smith gouverneur van de kolonie Jamestown. Hij schiep geregelde toestanden, maar evenwel stierven binnen korte tijd twee derden van de 105 man, die de overtocht overleefd hadden. 18. Op een tocht werd John Smith door een Indiaans opperhoofd Powhatan gevangen genomen. Men stond op het punt hem van het leven te beroven, toen het doch tertje van Powhatan, Pocahontas, een goed woordje voor hem deed. Powhatan werd later een goede vriend van de kolonie en Pocahontas trouwde met één van John Smits ondergeschikten. 19. Gedurende de volgende jaren werden er nieuwe voorraden en andere mensen naar de kolonie gezonden, o.a. 90 Engelse, in huiselijk werk bekwame, jongemcisjes. die bestemd waren om met kolonisten te trouwen. De vraag was groot en ofschoon een vrouw 6 kg tabak kostte, was de laatste dame na verloop van een week verkocht. De kolonie telde nu 500 leden, maar zij hadden nog niet geleerd voor zichzelf te zorgen. 20. De volgende winter was vreselijk en in Maart waren de voorraden op. Velen stierven van honger en koude en er bestaan nog huiveringwekkende verhalen van kannibalisme. In Mei kwamen er nieuwe voorraden, maar toen waren er nog slechts 60 van de 500 man in leven. Haagse bouwer had vier boekhoudingen Leidencrar hielp hem bij knoeierijen Een Haagse bouwer en een bouwkun dig opzichter van de genie te Leiden stonden voor de Haagse rechtbank te recht. De eerste wegens het indienen van onjuiste rekeningen en declaraties, de tweede voor het aannemen van steek penningen. De Hagenaar moest na de be vrijding verscheidene werken uitvoeren voor Militair Gezag en de marine De tweede droeg hem bij het rijk voor en controleerde en fiatteerde de rekeningen, die hij fndiende Hij adviseerde ook. hoe de rekeningen gesteld moesten worden, wilde men de ongeoorloofde hoge lonen toch binnenhalen. De opzichter zou f 3900 aan steekpenningen voor deze diensten hebben ontvangen. De Hagenaai had in totaal f 36.000 te veel gedecla reerd. Vier boekhoudingen hield hij ei op na: een voor zichzelf, een voor zijr compagnons, een voor de belastingen er een voor een eventueel onderzoek var M. G. De officier - eiste tegen de eerste eer jaar gevangenisstraf en tegen de tweede zes maanden. In strijd met de traditie Lijkschouwing op Japanse prins Tsjitsjiboe Op het stoffelijk -overschot van prins Tsjitsjiboe, de Zondag jl. overleden broeder van de Japanse keizer, zal lijkschouwing worden verricht. Dit geschiedt volgens een wens van de overleden prins, die tuberculoselijder was en in rijn testament een desbetreffende be paling liet opnemen, teneinde de geneesheren behulpzaam te zijn in hup strijd tegen deze' ziekte. Het keizerlijke Japanse Hof heeft tevergeefs geprotesteerd tegen de lijkschouwing, die in strijd is met de voor het keizerlijke huis gel dende Japanse traditie. Autobus met stenen bekogeld Nog steeds is het niet rustig in enkele Friese dorpen, waarvan arbeiders bij de fabriek voor melkproducten De Omme landen te Groningen werken. Zo is het tot relletjes gekomen in Zwaagwesteinde waar de bevolking stenep naar de auto bus gooide. -De distofitséómmahdant var de rijkspolitie te Leeuwarden werd door het publiek tegengewerkt, toen hij ee; dader wildé grijpen. - Voor ontsnapping was gewaarschuwd Tip werd echter in de wind geslagen Reeds enige tijd. geleden werd het de partement van Justitie gewaarschuwd, dat er ontvluchtingspogingen zouden worden gedaan. Ook het Directoraat-Generaal voor het gevangeniswezen is enige tijd voordat de sensationele ontsnapping uit Breda plaats had, op de hoogte gesteld van pogingen binrten en buiten de gevan. genis om een aantal oorlogsmisdadigers te bevrijden, meldt,het Alg. Dagblad. Het plaatsvervangend-hoofd van het Directo raat-Generaal mpet deze waarschuwing hebben ontvangen van een hoofdambte naar van het ministerie van Justitie, die op zijn beurt via allerlei kanalen we gelicht. Waarom aan '-deze waarschuwing niet meer aandacHt werd besteed, is eei raadsel. Grijsaard door publiek onder tram geduwd Op de Overtoom te Amsterdam ii Donderdag een73-jarige trampassa- giër, die enkele anderen had laten uit stappen en toen de tram begon te rijden weer op het voorbalcon van de bijwagen wilde stappen, dOor het wachtende op dringende publiek onder de tram ge duwd. De grijsaard overleed aan zUi verwondingen. Nederlands schip gestrand op Britse kust Het Nederlandse motorschip Maraat V (140 t.) is Donderdag 14 mijl ten Noorden van Great Yarmouth, aan de Oostkust van Engeland, tijdens een zware mist ge strand. De reddingboot slaagde er niei in het schip los te krijgen- Er waren zei personen aan boord, onder wie de echt genote van de kapitein Eigenaar va Maraat V is de heer H. v. d. Eb te Rot terdam. Ir H. J. M. Verhey (K.V.P.) heeft bedankt als lid der EERSTE KAMER; in zijn plaats is benoemd verklaard de heer A. J. de Goeij te Montfoort. Mr dr A, A. VAN RHIJN, staats secretaris van Sociale Zaken, is gehul digd omdat hij 25 jaar in overheidsdienst Was vorige week de EIERPRIJS in Barneveld nog f 17.10 per 100 stuks, thans is deze f 13.80; ook de THEE is goed koper geworden, en wel 8 cent per Dr W. DREES is reeds meer dan 50 jaar geheelonthouder; hij kreeg daarom het gouden onthoudersinsigne, evenals prof. R. CASIMIR. De heer M. J. Parlevliet, opzichter op CLINGENDAAL te Wassenaar, jaar oud overleden; bij zijn 65-jarig dienstjubileum in 1951 kreeg hij de gou den medaille Oranje-Nassau. Een HOTELRAT heeft in een klein hotel in Den Haag f 9000 buit gemaakt. De heer S. de Jong te Marknesse (Noordoostpolder) heeft een SNOEK 31 pond gevangen. Nederland en Nw-Guinee in 1953 i T\E REGERINGSVERKLARING, welke op de Troonrede gevolgd is en de strekking heeft, dat de Nederlandse souvereiniteit over West-Nieuw-Guinea blijft gehandhaafd, betekent m.i. een juiste beslissing. Het is te wensen, dat op deze uitspraak nooit zal worden teruggekomen. Allereerst heeft zij betekenis voor de vernouding tot Indonesië. Een ieder weet, en na de onderhandelingen in 1950, tot heden toe, Indonesische leiders partijen voortdurend om Nw.-Guinea geroepen hebben. In de allerlaatste tijd dit rumoer aanmerkelijk verzwakt. Er zijn hier in Nederland twee groepen, die tegen deze officiële houding van Nederland (helaas) bezwaar maken. Zij vinden ten onrechte, maar begrijpelijk gehoor bij Nederlandse kringen in Indonesië De eerste groep is die van degenen, die menen, dat de samenwer king op voet van gelijkheid en vrijwil ligheid, welke (schijnbaar) door de souvereiniteitsoverdracht is ingeluid, voornamelijk verhinderd wordt door het feit, dat Nieuw-Guinea niet Indonesisch werd. Zij zouden het willen weg schenken, desnoods onvoorwaardelijk. Indien dit geschiedt zo menen zij zal Nederland Indonesië eindelijk over tuigd hebben van het feit, dat voor Ne derland het „koloniale" en „imperialis tische" tijdvak is afgesloten. ZIJ VERGETEN, dat de „resultaten" der R.T.C., althans de politieke, van meet af grotendeels ter zijde ge schoven zijn door het officiële Soekar- nistische Indonesië. En zij vergeten bovenal, hoe thans wijlen minister Van Maarseveen nog op 3 November 1950 in de Eerste Kamer o.m. heeft verklaard: „Wat zou het nut geweest zijn van maan denlange ingespannen onderhandelingen ter R.T.C., wanneer daags na de souve reiniteitsoverdracht de ene partij aan de andere de overeenkomst ter R.T.C. zou kunnen opzeggen!" En: „Deze overeen komsten zijn uit haar aard niet opzeg baar. Zij extingeren (lopen af) eerst, nadat zij ten volle zijn nagekomen En nog meer woorden van deze strekking. Ja, wat hiervan te zeggen, nü, begin, 1953, na de blijkbaar ook al weer ver geten geschiedenis der geroofde wapen verschepingen, na.... Ambon, na zovele krenkende redevoeringen van Soekarno? De vraag, of het zin heeft in 't algemeen, onderhandelingen met het huidige Indonesië te voeren, zou ons echter van ons onderwerp afleiden. Eèn stukje van de R.T.C.-overeenkom- sten is althans wederzijds uitgevoerd: er i s over Nieuw-Guinea onderhandeld, en het werd inderdaad de hoogste tijd, daar op Van Maarseveens leer toe te passen, en deze afspraak als „geëxtingeerd" te beschouwen. T'AL DIT de politieke verhoudingen nadelig beïnvloeden? Zij, die van de R.T.C. een gemakkelijke overgang naar vrije samenwerking van gelijkgerechtig den mochten hebben verwacht, schijnen uit te gaan van zekere na-oorlogse ideologie, die leert, dat de gehele wereld door een verbijsterend wonder sedert 1945 veroverd is door een soort alles omvattende politieke cultuur, welke steunt op de „democratische bewustwor ding" van alle volkeren; zij schijnen te menen, dat de politieke denkwijzen onder alle windstreken bijkans dezelfde zijn geworden. Noch het bestaan van het ijzeren gor dijn zelve, noch gebeurtenissen in Egypte, of Syrië, of Arabië, of Spanje, China, Perzië, of West-Duitsland schijnen dit „optimisme" te kunnen weerleggen. Want het lijnrechte tegendeel is waar. De be tekenis van de politieke ideeën van West-Europa's democratische, Christelijk- humanistische cultuur is ernstig aan het verzwakken. Vele leidende politici in Indonesië mogen sterk door deze Wes terse ideeën beïnvloed zijn, het is niet temin de vraag, of zij er ooit iets wezen lijks van terecht zullen kunnen en mogen brengen. Het vraagstuk van Indonesië is bin nenlands-politiek gezien meer en meer dat van de keus tussen een autoritair bewind en een algemene ochlocratie (let terlijk: regering door het gepeupel), of tewel permanente revolutie. Zou de schenking van Nieuw-Guinea enig probleem oplossen? Zou het bijv. de fantastische begrotingstekorten van In donesië helpen wegnemen? Of de rijst- tekorten? Integendeel. Zou het de toe passing van het veel besproken en veel vertreden zelfsbeschikkingsrecht der vol ken cn volksgroepen nader doen komen? Integendeel. De positie der Indische Ne derlanders verbeteren? Integendeel, het zou hun laatste hoop wegnemen. Zou het Nederlands positie in de wereld, bijvoor beeld ten opzichte van Australië of de Verenigde Staten verbeteren? Integen deel, hoe zeer zulk een verbetering nodig mocht zijn CLECHTS één verandering ten goede schijnt een andere groep door de schenking van Nieuw-Guinea aan Indo nesië verwacht te hebben: grotere veilig heid voor de Nederlandse beleggingen, en betere vooruitzichten Maar waaraan kan deze verwachting ontleend zijn? Toch niet aan de realiteit hoogstens aan de astrologie! Immers, Indonesië is één der slagvelden in de koude oorlog. Daarom zijn alle beleggingen onveilig; daarom is de economie wankel en geen enkele Ronde Tafel-overeenkomst geeft het vroeger „koloniale" kapitaal enige waarborg. Zou de schenking van Nieuw-Guinea dit kunnen verhelpen? Integendeel: mo gelijk zal de aanwezigheid van Europese goede buren, èn voor de goedwillende groepen in Indonesië, èn voor de econo mische bedrijvigheden der maatschap pijen. in een verdere toekomst van doorslaggevende betekenis kunnen zijn. In deze wereld-omvattende koude oorlog geeft men geen posities meer op, die houdbaar zijn, of in feite geen gevaar lopen. Dat is al genoeg gebeurd. En een goede buur Is meer dan een verre vriend. Zo lijkt het bovenal duidelijk in het begin van 1953, dat op de genomen regeringsbeslissing niet mag worden teruggekomen. En de vraag is: wat nü met Nieuw-Guinea? Prof. dr J. PRINS. Bij zeeplabriek in Wormerveer: Ontslag gevraagd voor 100 man personeel De directie van de commanditaire ven nootschap Jan Dekker te Wormerveer heeft voor honderd personeelsleden een ontslagvergunning aangevraagd bij het gewestelijk arbeidsbureau te Zaandam. Door ..structurele wijzigingen in de eco nomische omstandigheden van haar zeep fabrieken" is de directie tot deze inkrim ping gedwongen. Het ontslag betreft fa- brieks- en kantoorpersoneel, alsmede een I aantal vertegenwoordigers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4