Jlieuwe £ci irirljc Gfourani De Franse Hoge Commissaris naar Parijs voor overleg met Mayer Honoraria der specialisten onder prijsbeheersing? Ook huwelijksuitzet van een A'dams meisje ging mee Wist U ZATERDAG 10 JANUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Drie en dertigste jaargang No 9631 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,$taflt9asUtf) fs gfreblma mgn bert in tcgfjeaspoct" Wie wonnen de prijzen? Na onderhoud met Adenauer Engeland (geen partner), dringt aan op spoedratificatie E.D.G.-verdrag DE FRANSE Hoge Commissaris in West-Duitsland, Frangois Poncet, is naar Parijs vertrokken om overleg te plegen met de nieuwe Franse premier René Mayer. Voor zijn vertrek heeft hij een belangrijk onder houd gehad met bondskanselier Adenauer. Hierover verluidt, dat de Westduitse regering „onder bepaalde omstandigheden" accoord zou kunnen gaan met een gewijzigd en aangevuld Europees defensiever drag, mits het principiële er van behouden blijft. Frankrijk moet echter het initiatief nemen voor een hervatting der besprekingen, die mede het Saargebied betreffen. De Duitse woordvoerder, die dus het Men ziet dus, hoe het E D G.-verdrag al -J-•♦«ii'«« dan niet gewijzigd, de politieke gemoe deren blijft bezighouden. Gisteren maak ten wij melding van het standpunt veldmaarschalk Montgomery. Thans heeft het Britse ministerie van Buit. Zaken toegegeven, dat er grote verschillen be staan tussen het officiële Britse stand punt en de inzichten van Montgomery, die zuiver persoonlijk zyn. Engeland is van oordeel, dat de beste oplossing ligt in het instellen ener Westeuropese ver dedigingsgemeenschap door Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Nederland, België en Luxemburg. Londen wil dus de spoedige ratificatie van het verdrag, maar zal daar geen partner van zijn. Nader wordt nog gemeld, dat Mont gomery voorstander is van het opnemen der drie, in West-Europa gelegerde, Britse divisies in een Europees leger, maar ook dienaangaande heeft de Britse regering „geheel afwijkende inzichten". standpunt van zijn regering vertolkte, legde er de nadruk op, dat indien de regering-Pinay in Frankrijk aan het be wind was gebleven, het contact over het Saargebied reeds zou zijn hervat. Aan Nederlands lid de 1 Europa is verzocht, een rapport oft te stellen over de wijze, waarop Frankrijk en Duitsland het best overeenstemming over een oplossing van het Saarvraagstuk zouden kunnen bereiken. De woordvoerder zeide nog, dat de Westduitse regering hoopt, dat de ver tegenwoordiger van het neutrale Neder land nieuwe denkbeelden voor een regeling aan de hand zal doen. Van be trouwbare zijde wordt te Bonn verno men, dat Adenauer voorstander is van een nadere bespreking der overeenkom sten van Bonn en het E.D.G.-verdrag in een conferentie van de ministers-presi denten des zes betrokken staten. Na reis uit Indonesië Oud-militairen per jeep naar Australië Onderweg filmvoorstellingen Twee oud-militairen, Peter Pemvarts uit Haarlem en Jan Glissemear uit Mon/tfoort, die in November 1950 met twee vrienden per jeep uit Indonesië m fend aankwamen, hebben een reis Austrailië geongandseerd. De jeep staat ail klaar en is met behulp van vellen onder meer van fabrieken uitgerust voor de reds. Er bestaat op dit ogenblik nog geen zekerheid, of visa voor Australië en Egypte zullen worden verleend, maar men neemt aan, dat de reis in Februari of Maart zal kunnen beginnen. De zigers 'hebben het plan, in de landen die ZfUlllien worden 'bezocht lezingen met fiilnwooTsteflillingen te houden, teneinde in hium Ie ensonderhoud te kunnen voor zien. en toelating in Indonesië Australië mogelijk te maken. Bondsdaglid sprak met ontvluchte man uit Breda Het vrij-democratisch lid van de West. Duitse Bondsdag dr Mende heeft te Bonn gezegd, dat hij in het geheim een ontmoe. ting heeft gehad met een van de uit de gevangenis te Breda ontvluchtte Neder landse oorlogsmisdadigers. Deze ontmoeting had Vrijdag in he' parlementsgebouw plaats. Ingrijpen der overheid Meerderheid wenst geen oplossing in geforceerd tempo jTJE SPECIALISTENKWESTIE, die met name in het Zuiden van het land, nl. in Breda en Tilburg, maar toch ook in Amersfoort, Hilversum en Zwolle de gemoederen in beroering brengt, is een zaak van meer dan plaatselijke of regionale betekenis. Het feit, dat een aantal specialisten zich onttrokken heeft aan de landelijke specialisten-vereniging (L.S.V.) kan de gehele regeling van het ziekenfondswezen in gevaar brengen. Het is niet onmogelijk dat daarom nog dn de loop van de komende week dooi de regering ingrijpende maatregelen zui len worden genomen. Het belangrijkste ingrijpen, dat over wogen wordt, zou, naar wij vernemen, zijn een stellen van dc honoraria dei- specialisten onder het toezicht der prijs beheersing, overeenkomstig de prysop- drijvings- en hamsterwet 1939. Door de hoge kosten die de zieken fondsen hebben zijn deze ndet in staat de specialisten onbeperkt te honoreren naar •hun verrichtingen, zoals de ontevreden medici thans wensen. Om de uitgaven van de fondsen binnen bepaalde grenzen te houden, is en naar we menen te weten, kwam dit voorstel van de zijde der specialisten zelf bij de invoering der regeling 1949 besloten' een .progressieve korting op de honoraria toe te passen. Kwamen zij op een zeker be drag aan inkomsten uit de ziekenfond sen, dan werd een korting van 10 pet op het overschrijdende bedrag toegepast. Boven een volgend bedrag werd die kor ting 20 pot. In theorie kon deze korting doorlopen tot 100 pet. Deze korting werd toegepast als de specialist uit zijn fonds- practijk (dus behalve uit zijn particu liere practijk) een inkomen had van f 65.000,Met andere woorden, dat was het maximum van zijn inkomsten uit de ziekenfondsen. Kenners van het specia- listenberoep zeiden ons: „dat kan geen specialist bereiken, tenzij hij met heel aantal assistenten werkt". De meeste specialisten zitten ii middengroep, die van 15 tot 30.000 gul den inkomen heeft, waarvan dan nog de onkosten af moeten. Een 10 pet van de specialisten komt aan deze inkomens niet •toe, een 10 pet ligt daar boven. De pro gressieve korting wordt dus voor het allergrootste deel door de middengroe pen gedragen. De artsen met de grote inkomens werken het meest in de zgn. gesloten ziekenhuizen, waar zij alleen mogen practiseren. Door deze regeling brengen de specia listen met een hoog inkomen een offer voor hun collega's, die dergelijke bedra gen nog niet uit de verte benaderen. Met name de specialisten in Tilburg er Breda achten de progressieve regeling ondemocratisch, omdat zij niet volledig betaald worden voor hun werk, zoals zij De meerderheid van de L.S.V. heeft de regeling, die nog altijd voorlopig echter aanvaard en verlengd in afwach ting van een definitieve regeling, die op grond van de ervaringen en nadere studie kunnen worden opgebouwd en waa men in het overleg bezig was. De N.S.V.V. (de uitgetreden specialis ten) beroept zich op een motie, 1 jaar Juli In de vergadering van de n schappij voor geneeskunst aangenomen, waarin staat dat de artsen geen riécio- nemers voor de fondsen moeten zijn. Zij zien echter over het hoofd dat in motie ook staat: Tenzij de algemene ga-lering van overtuiging is, dat ri dragen noodzakelijk is. De grote n derheid der artsen meent, dat deze nood zaak er no» steeds is en dat er een eind aan moet komen. De L.S.V. wil dit echter niet doen in een geforceerd tempo. De democratie had meegebracht, dat de ontevreden medici zich bij de meerder heid in hun vereniging neerlegden. Het is zeer 'te betreuren, dat zij dat niet deden en dat zij daardoor rumoer en strijd bracht in en om hun bij uitstek heilbren gend en vredelievend beroep. DE GAULLE GEOPEREERD Generaal Charles de Gaulle is geope reerd wegens een ontsteking aan het oog Dc generaal verblijft nog in het zieken- Aan A.F.P. ontlenen wij nader, dat de leider dezer grote Franse politieke partij nog tamelijk lang rust zal moeten hou- Het zo rustig aandoend gebouwtje van de Coöperatieve Boerenleen bank te Blaricum, waar twee ge maskerde en gewapende mannen Donderdagavond die rust op brute wijze verstoorden toen ze de kas sier dwongen f17.000 af te geven. Ned. Opera komt met Verdi's „Othello" De Ned. Opera zal tijdens het a s. Hol land Festival opvoeringen geven var Verdi's opera Othello". Als vertolker de titelrol is geëngageerd de Chi leense tenor Ramon Vinay. over vorig jaar in ons land werd geschreven toen Vinay de Othello-rol zong in Salz burg. De Sopraan Gré Brouwenstijn zingt de Desdemona- en Scipio Colombo de Jago-partij. De leiding berust bij Josef Krips. Voor orkestconcerten tijdens het Holland Festival is contact opgenomen niet de Italiaanse dirigent Carlomara Giullni. Een Aziatische socialistische organisatie De Aziatiseh-socialistische conferentie te Rangoon heeft Vrijdag besloten tot oprichting van een afzonderlijke Azia tische socialistische organisatie, welke in verbinding zal treden met de socialisti sche internationale, die 36 partijen om- Jan Out. de dirigent van het Gelders Orkest, vertrekt dezer dagen naar Enge land voor het dirigeren van enkele con certen vari het Yorkshire Symphony Or- Amerikaanse ambassa drice in ons land Met de presidentswisseling in Amerika worden vele veranderingen in het Ame rikaanse Corps Diplomatique verwacht. Dat de Amerikaanse ambassadeur in Ne derland, Selden Chapin, binnen afzien bare tijd ons land zal verlaten mag wel als zeker worden aangenomen. Voor vele posten worden reeds namen genoemd en nu is ook de candidaat voor Nederland in de Amerikaanse pers ver schenen. Volgens Republikeinse kringen Washington zou generaal Eisenhower voornemen hebben mevrouw Hiram Cole Houghton tot ambassadrice in Den Haag te benoemen. Mevrouw Houghton, een dochter rechter van het Hoge Getvchtshof de staat Iowa. wijlen Horace Deemer, heeft zich reeds vele jaren in het open bare leven bewogen. Zij is de echtgenote van de president an de Houghton State Bank, presidente an het Algemeen Verbond van Vrou- enclubs en sinds 1946 lid van dc Hoge Raad voor het Onderwijs van Iowa. Snelle tremen voor fruit van Westland Rechtstreeks naar de markt te Frankfort Verteigenwoordigers van de Neder landse en Duitse spoorwegen zijn te Gro- tot avereenstenumiinig gekomen een sneller vervoer van Nederlandse groenten en fruit naar Zuid-Duitslamd Zwitserland en Italië. Het gaat hier om een hoeveelheid van 200.000 ton, waarvan 70 procent per spoor wordt vervoerd. De treinen uit het Westland zullen rechtstreeks doorrijden Frankfort a.d. Main, waar een grote centrale markt is gevestjgd en zodoende zullen de rijtijden 12 tot 24 uur korter worden, zodat de Zuidduitse, Italiaanse Zwitserse markten n-u veel sneller i Nederlandse giroenten en fruit zul len worden voorzien. Deze treinen zul- len op 17 Mei a.6. beginnen te rijden. Dochter lijdt aan leucaemie Vader vraagt de wereld om hulp Wteddm&r Jelen, de vader w meisje in Parijs, det aan leucaemie (een 'bloedziekte waarbij het aanitail witte bloedlichaampjes overdadig toeneemt) Hjdt, 'heeft de geneesheren van de gehele wereld om hulp verzocht, teneinde het leven van zijn dochtertje Catherine te redden. Hij ontving reeds vier a vijfhon derd antwoorden, die door de specialis ten, bij wie het geval in behandeling is worden bestudeerd. De ambassades van versohaWer.de landen verlenen haar mede werking bij het doorzenden der adviezen. Tot nu toe heeft men evenwel nog geen bericht ontvangen, dat de door de be handelende geneer'™*-, dr Bernard, gepaste behandeling zou kunnen verbe- (Naar aanleiding van een eventueel toe te p geneesmiddel, werd one zijdie medegedeeld, dat de genoemde ziekte middelen gebruik wordt gemaakt, die echter niet al-tijd hetzelfde resultaat op leveren. Genoemd werd bijv. het alleen in Amerika en Nederland vervaardigde cortophine (A.C.T.H.). Strijd om kerkelijke goede ren te Onnenn De Hoge Raad heeft arrest gewezen in een procedure tussen de Geref. Kerk de Geref. Kerk (onderh. art. 31 K.O.) Onnen (gemeente Haren). Eerstgenoemde kerk stelde, dat de vrijmaking verband der Geref. Kerken in Nederland door de laatstgenoemde kerk neerkomt op kerkverandering en dat de kerkeraad daartoe niet kan besluiten. Ten onrechte zo stelde de in dit kerkverband geble ven groep beweert de uit het kerkver band getreden groep eigenares te zijn var de kerkelijke goederen. De rechtbank te Groningen ontzegde de vordering van de in het verband gebleven kerk op de kerkelijke goederen. Het Hof te Leeuwarden verklaarde de tegen dit besluit aangevoerde grieven ongegrond, Daarop ging de eiseres in cassatie. Aan gevoerd werd, dat de kerkeraad thans kon weten, dat de meerderheid van de gemeente tegen de „losmaking' was. Het nemen van het besluit tot af scheiding zou misbruik van bevoegdheid zijn geweest. De Hoge Raad heeft nu geoordeeld, dat, nu het Hof heeft vastgesteld, dat de kerkeraad zich inmenging van de gemeen te niet had te laten welgevallen, het juist is, dat het Hof de stelling van de eiser ongegrond heeft geoordeeld. Mitsdien het beroep verworpen. Weer één gevlucht naar West-Berlijn De chef der afdeling „algemeen be heer" van het Oostduitse departement van Handel en Bevoorrading, dr Bran- des, is naar West-Berlyn uitgeweken. Brandes behoorde tot de leidende n dewerkers van de, in December van j functie ontheven, minister Hamann. zinspelingen op assen Nederlands i van bevoegde in gevallen verschillende Schade Willem Ruys valt tegen De schade, die de Willem Ruys bij de aanvaring met de Oranje in de Rode Zee heeft opgelopen, is ernstiger dan men eerst dacht. Het schip moet minstens zes dagen in Port Sadd blijven om voorlopige reparaties te ondergaan. De lading, die in de ruimen bij de boeg lag opgeslagen, is gedeeltelijk door it zeewater besahadigd. Twintig van de ongeveer 800 passagiers zullen de reis naar Nederland per vlieg tuig voortzetten. Anderen reizen me: het Britse schip Orcades van de Peninsular and Oriental Line, dat vandaag uit Port Said vertrekt. De Langkoeas van de Rot terdamse Lloyd zal ook een aantal pas sagiers aa-n boord nemen. Het is nog niet bekend wanneer dit schip uit Port Said vertrekt. De passagiers, drie aan boord van de Willem Ruys blijven, zullen tochtjes ma naar Cairo en andere delen van Egypte. Het Nederlandse motorscheepje M a - a at V, dat 28 uur bij Great Yarmouth m de Oostkust van Engeland heeft vastgezeten, is door een reddingboot vlot- getrokken. Op de Zeeuwse wateren, in he' Keeten, is gistermiddag het 943 ton grote motorschip Br in ze uit Rotterdam de grond gelopen. Van het Zweedse tankschip A v a dat bij Japan in tweeën is gebroken, blij ken 33 opvarenden te zy-n gered terwijl de ige acht dood of vermist zijn. Met de handen in het haar Werd baby in 1952 of in J 953 geboren Richard Bates en echtgenote, inwoners van Washington, werden op Oudejaarsavond 1952, klokslag twaalf uur, verblijd met de ge boorte van een nakomeling. De geneesheer die mevrouw Bates met de bevalling terzijde stond, gaf als geboortedatum op: „k'.oksfeg twaalf uur, oudejaarsavond 1952, te reke nen als de eerste Januari 1953". Doch zo eenvoudig was de zaak niet. Het geval wilde, dat een aan tal Washingtonse zakenlieden gif ten haddén beloofd voor de ouders van de eerste zuigeling, drie in 1953 het levenslucht zou aanschouwen. De familie Bates kan haler echter alleen voor in aanmerking komen, indien in de geboorte-aangifte niet over 1952 wordlt gerept. Indien het kantoor van de Wadh- ingtonse burgerlij'ke stand anders zou beslissen, wacht vader Bates echter een „troostprijs", in de vorm van een vermindering van zijn in komstenbelasting over het afgelo pen jaar met zeshonderd dollar. Ambtenaren van het belasting kantoor zitten thans met de han den in het haar. „Wij hebben een dergelijk geval nog noodt meege maakt" verzuchtte er één, „en wij kunnen niemand vinden, die hier in een beslissing kan nemen". Met Klipionleinzonk f 2Vz millioen aan koper Maar sommige passagiers dachten aan oefening inplaats van schipbreuk BEROOID, MAAR GOEDSMOEDS zijn de 234 schipbreukelingen van de Klipfontein vannacht aan boord van het Britse schip Bloemfontein Castle in Beira (Z.O.-Afrika) aangekomen. Alle beschikbare hotelruimte was voor hen geboekt. De passagiers die Europa als bestemming hebben, zouden zo mogelijk overstappen op het Italiaanse schip Europa, dat waar schijnlijk vandaag uit Beira zou vertrekken. Tot de 116 passagiers behoorden tien Nederlanders, drie Denen en Duitser. De meeste anderen waren En gelsen. De namen van de geredde Ne derlanders zyn Karin M. Roozen (uit -1 Haag». Hendrika Bosch, Gerda Duyn, Nellie van Gijn, Maria Honig, Theodorus Kook. Jo Kootstra, Gerardus Mathot, Gertrulda Mathot, Theodora Mathot, Cornelia Rees, Elly de Ven te, en W. A. Hocke. Dat er geen doden te betreuren zijn, schrijft men o.a. toe aan de kalmte van kapitein J. H. Oosterhuis en de beman ning. Een ervaren zeeman, die in de oor log tweemaal schipbreuk heeft geleden, noemde het vergaan van de Klipfontein zijn „meest comfortabele schipbreuk". Voordat men in de boten ging, werd er nog koffie rondgediend. Een 24-jarige Nieuw-Zeelandse. die behalve de kleren die zij droeg alleen een tandenborstel en haar breiwerk heeft gered, vertelde: „Wy beseften niet dat er iets ernstigs was gebeurd. Toen wij in de sloepen moesten gaan. Ontsnapten daders van overval per taxi? Merkwaardig verhaal van chauffeur Speurend naar opheldering van de roofoverval op de coöp. boerenleenbank te Blaricum heeft de politie een merk waardig verhaal te horen gekregen van een taxichauffeur. Donderdag tussen tien en kwart over acht kwam er te Hilversum in de auto van de chauffeur een jongeman die naar Blaricum gereden wilde worden. Dit was een half uur voor de overval werd uit gevoerd. De passagier vroeg de chauffeur, waar in Blaricum het postkantoor was en liet de taxi stoppen voor hotel Ruimzicht, dat schuin tegenover de boerenleenbank staat. De jongeman gaf de bestuurder op dracht een half uur te wachten, omdat dachten sommigen nog aan een oefening Pas toen de boten wegvoeren, zagen de passagiers dat het schip overhelde. De achtersteven verhief zich plotseling ijftien meter in de lucht en daarna ver- ween de trotse Klipfontein temidden an wolken stoom en opspattend schuim i de diepte van de Oceaan, terwijl, als door een onzichtbare hand bediend, dc scheepssirene loeide. Voorzover men weet, had de Klipfon tein duizend ton koper aan boord, ter waarde van ongeveer f2,5 millioen en honderd balen wol met een geraamde waarde ven f 50.000 tot f 100 000. Behalve deze kostbare lading is ook voor tien duizenden guldens aan persoonlijke be zittingen met het schip verloren gegaan. Een meisje uit Amsterdam, dat op weg naar Mombassa. waar zij in het hu welijk zou treden, verloor haar hele uit zet In Kaapstad heeft men hoop dat ten minste een deel van de lading, zo niet het schip zelf, kan worden geborgen. Het :chip zonk op minder dan zestien kilo meter uit de kust. Ter plaatse staat wei nig of geen stroom en het water is er omstreeks 40 meter diep. NED. GEZANT IN ITALIË HAD AUTO-ONGELUK De Nederlandse gezant in Rome, d« heer H. J. Boon, heeft gisteren bli ina in Italië een auto-ongeluk ge- De wagen van de gezant kwam, toen mevr. Boon stuurde, in botsing mei tegenligger. Het 13-jarig dochtertje het echtpaar, Talita, dat tussen haar vader en moeder in zat, botste door de schok met haar hoofd tégen de vc en brak het neusbeen. De heer Boon bleven ongedeerd. vriend in het dorp wilde spre- hij Na 25 minuten keerde hij terug met een tweede man. Beiden namen in de taxi plaats. De chauffeur moest hen zo snel mogelijk naar de rijksweg rijden, waar zij met grote spoed naar Amster dam moesten. Vlakbij de rijksweg kreeg de chauffeur opdracht te stoppen De mannen verlieten toen de taxi en ver dwenen in de duistenis. Het is echter ook heel goed mogelijk, dat de daders, indien zy direct Blaricum hebben verlaten, per autobus uit het dorp zijn vertrokken Deze mogelijkheid wordt thans aan een intensief onderzoek onderworpen. DAT Schiedam thans heeft afgezien van havenuitbreiding en daarom de aan leg van een tweede insteekhaven uit het Schiedamse uitbreidingsplan wordt ge licht. DAT Ged. St. van Groningen minister Mansholt hebben verzocht het landbouw proefstation niet van Groningen naar Wageningen te verplaatsen. DAT de K.N.A.C. bij minister Algera heeft aangedrongen op modernisering van de op het wegdek geschilderde aanwijzin gen voor het verkeer. DAT gisteren in de Muurhuizen te Amersfoort het gerestaureerde pand 't lende Wevershuys als kunstcentrum is geopend. DAT de chemische fabriek N V. Rids te Haarlem een bedrijf zal vestigen in Ossendrecht. waar voorlopig ruim 100 personen werk zullen vinden. DAT in het gemeenteziekenhuis te Schiedam belangrijke verbeteringen worden aangebracht, waarvan de kosten rond f 300.000 zullen bedragen. DAT tot voorzitter van de kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken is benoemd Ch. E. Visser, gedelegeerd commissaris van Droste's Cacao- en Cho coladefabrieken N.V. DAT het K.N.M.I. op verzoek van de K.N.A.C. de waarschuwingen voor het verkeer bij dichte mist heeft uitgebreid met een aanwijzing omtrent de koplich- DAT op 20 Januari in Noordwolde wordt begonnen met de uitvoering van het waterleidingsplan voor de industrie in Friesland, waarvoor de regering bijna f3 millioen heeft toegezegd. DAT de gemeenteraad van Gcleen f250.000 beschikbaar heeft gesteld voor de bouw van een zwemibad met drie bas sins in het Burgemeester Damenpark. DAT tegen de Amsterdammers J H., C. H. \an U. en T. J„ drie samen vijftig fietsen hebben verduisterd, resp. 3 jaar 15 maanden en 15 maanden gevangenis straf is geëist DAT tegen de Rotterdammers J. K., G. K. cn G. B„ die de verboden invoer van in Duitsland gestolen auto's hebben uit gelokt, voor het Arnhemse hof 6 maanden is geëist (rechtbankvonnis: 4 mnd. plus 2 voorw.). DAT een wetsom/twenp is in gediend tot wijziging van de grenzen der gemeenten Oosts teil! imgrwerfOpsterlend en West- stellingwerf DAT de Oraoje-Nassaumijoen te Heer- n en de Laura te Evgelehoven voor hel irst sinds de bevrijding weer kolen gaan exporteren, namelijk parelnootjes naar Frankrijk DAT twee Nederlanders. G. H. uit Hen geld en diens vertegenwoordiger T uit Enschede op 14 Jan. in Munster (Did.) terecht zullen staan wegens smok kel in koffie. DAT dc raad van Wervershoof (NH.i de drie rode bietwortelen uit het ge meentewapen wil verwijderen, daar er ir de historie van de plaats niets bekend L< over dc teelt van deze wortelen. DAT het Tweede-Kaimerüd v. d. Feltz (CH.) aan minister Mansholt schrifte lijk vragen heeft gesteld over de onge rustheid rond de financiële afwikkeling van de ruilverkaveling Kruiningen. i DAT reeds 120 van de 140 personeels leden, die de haardenfabriek Bocht cn Dyserinck. in Weesperkarspel heeft ont slagen, zjjn geplaatst bij andere bediij- „Unionlabel" dat wij geen Engels woord als titel van dit artikel gebruikten. Feite lijk moesten we zeggen: een Amerikaans. Want de „Unionlabel" is een Amerikaans begrip. In Nederland kennen wij het niet en we hebben er dus geen Nederlands woord voor. De Amerikaanse vakbeweging sluit nl. met fabrikanten, voor wier onderne- collectief contract heeft, een overeenkomst, dat deze fabrikant op zijn artikelen een stempel mag voeren, dat gerandeert, dat zijn artikel vervaardigd is onder door de vakorganisatie goedge keurde arbeidsvoorwaarden. De vaktoe- weging harerzijds maakt propaganda: koopt artikelen met de „Unionlabel". Dat heeft betekenis, omdat de vakbe- eging een groot deel van het Ameri kaanse koperspubliek bereikt. In de Amerikaanse vakbeweging zyn immers een 15 a 20 millioen arbeiders georgani seerd. Rekent men hun gezinsleden mee, dat houdt dit in, dat de vakbeweging met deze propaganda ongeveer de helft van het Amerikaanse koperspubliek bestrijkt land door te voeren. De verhoudingen liggen hier trouwens heel anders dan in Amerika. Wij kennen hier over het alge- i niet de ondernemingsgewijze con tracten. De vakbeweging voert geen on derhandelingen en sluit ais regel geen overeenkomst met de afzonderlijke on dernemer, maar met de georganiseerde fabrikanten in een bepaalde bedrijfstak. Daarom is zo'n „Unionlabel" hier al on mogelijk. Het heeft geen zin. Bij de alge- wettelijke regeling, welke wij hier kennen en de in elke bedrijfstak voor allen geldende bindende loonregeling, is liet mogelijk, onderscheid te maken n producten, die wèl en die niet onder ..vakverenigingsvoorwaarden" ge maakt zyn. Toch rijst bij ons de vraag, of het geen n zou hebben, dat voor bepaalde tak en van onze export een „Unionlabel" werd ingesteld. de belangrijke export van dames kleding naar de Verenigde Staten, waar blad dezer dagen een uitvoerig artikel bracht. De zaak is nl. deze, dat vele kopers, ook in Amerika, prijs stellen op een aantal merken (labels) in een kledingstuk. Het geeft het bewijs van afkomst en ver leent aan het kledingstuk een zekere distinctie. Er zijn ook kopers, die er niet houden, maar die tornen ze zelf wel uit. Een aantal labels in een kledingstuk kan de verkoop er van alleen maar sti muleren. •aag, die naar ons oordeel een onderzoek, met name ook in Amerika, waard is, is nu: zou het de verkoop van bepaalde Nederlandse artikelen en dus ook het opvoeren van de export daarvan bevorderen, als daarin, in overleg tus- de Nederlandse organisaties van werkgevers en arbeiders in de betrokken branche het merk werd aangebracht: „Vervaardigd onder door de vakorgani satie goedgekeurde arbeidsvoorwaarden". Dat zou dus zijn: een Nederlands vak- verenigingsmerk, een Unionlabel. By de goede samenwerking tussen de organisaties van werkgevers en arbeiders ons land moet dit, indien het de afzet in Nederlandse producten zou bevorde- n, bereikbaar zijn. Indien het baat zou kunnen hebben, .u het de werkgelegenheid stimuleren. Ons hele volk heeft daar belang bij. Wij geven de gedachte daarom gaarne ter overweging. Op 1 Januari waren er 240.000 bromfietsen Aantal in 17 maanden met 92.000 toegenomen Volgens berekeningen van de KNAC bedroeg het aeotal motorrijtuigen in Ne derland op 1 Januari 1953: 174.000 (157.002) personenauto'», 6200 (0160) bussen, 86.000 77.550) vrachtauto's, 5400 (5021) trek-voertudgen. 3600 3514) spe ciale voertuigen, 120.000 (112.577) motor rijwielen (incl. motordrie-wielen) en 240.000 (217.658) bromfietsen. tussen haakjes geplaatste cijfers zijn die door het C B S. verstrekte cijfers per 1 Augustus 1951 met uitzondering van het cijfer betreffende de bromfiet sen Dit betreft nl. het totaal aantal per 1 Augustus 1962. Aangezien per 1 Augustus 1951 het to taal bromfietsen 147.986 bedroeg, is bet aantal bromfietsen va» 1 Augustus 1951 af tot 1 Januari 1953 toegenomen met pbn. 92.000, d.i. ongeveer vier maal zo wel als de toeneming van alle andere motorvoertuigen berekend over dezelfde Op 23 Januari is het 25 jaar geleden, dat de Ned, Ver. van Rechtskun dige Adviseurs te Amsterdam werd opgericht. Er zal een jubileumnummer van het maandblad De Rechtskundige Adviseur verschijnen. HET WEER IN EUROPA ,sï II i S fi' De kassier tan de coóp. boerenleen bank te Blaricum. de heer M. A. I Bek. die Donderdagavond plotseling op rich gericht rag en ryn kas met f17.000 moest omkeren de actenfas ran een der beide rollers De heer Bek rit hier het loket, waardoor de gemas kerde naar binnen kroop. ■PM ZON EN MAAN In de Vrije Academie voor Beelden- Zon dee zon 8 45 tot i« v de Kunsten (Westeinde 15) wordt van 12 4 50 tot 1227 uur Maandag- zoo siriS tot 31 Januari een tentoonstelling gehou- 16.53 uur; maan 6 09 tot 13 06 uur On j den van foto's van Cas Oorthuys. 15 Januari N M byoa overal lichte dooi 10 i ZW Rustig weer Tot morgenavond verwacht De B.K: Rustig weer met enkele opklaringen en plaat- selyk mist. Vannacht en morgenochtend temperatu ren om he< vriespunt tot lichte vorst, morgenmiddag 'Opgemaakt te

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1