Vurige pleidooien en felle tegenstand inzake het vrouwenkiesrecht Nog niet bekend of beslissing vóór raadsverkiezingen zal vallen STEGEMANs air-wick neemt die rooklucht weg Groeiende belangstelling voor Calvinistische wijsbegeerte ilyODERMA ZWITSAL SIROOP Toch is het zo! 2 DONDEBDAG 8 JANUARI 1953 A.R. Centralen Convent bijeen sie. Spr. was van oordeel, dat wij de H. Schrift in haar geheel hebben te bezien. De verhouding van man een vrouw gaat door heel de Schrift heen. De man is het hoofd van de vrouw. Als vrouwen profeteren, is dat cha risma. Maar charisma kan men nooit reglementeren. Daten we zien, aldus spr., ONDER LEIDING van dr J. Schouten heeft het Senioren-Convent de Anti-Revolutionaire Partij gisteren in het gebouw voor Kunsten °taat€ en gemeen e ac r en Wetenschappen te Utrecht de hele dag besprekingen gevoerd over het rapport, dat de commissie-dr J. Donner heeft uitgebracht omtrent de verkiesbaarheid van de vrouw voor de vertegenwoordigende politieke lichamen. Er waren achttien sprekers en uiteraard kwamen op dit Con vent, dat geen beslissingen kan nemen, meer sprekers met bezwaren dan met volledige instemming. Tal van bezwaren richtten zich ook tegen handhaving van de uitspraak van de Deputatenvergadering van 14 Oct. 1921. dat bij verkiezingen voor staten en raden géén vrouwen candidaat behoren te worden gesteld, zolang de A.R. partij niet in haar wettige vergadering van een tegenovergesteld gevoelen blijk geeft. Bij de aanvang van de vergadering sprak de voorzitter, dr J. Schouten, woord ter nagedaohtenis van de heren A. Bootsma Jr en mr J. Terpstra. Besloten werd voorts een telegram gelukwens te zenden aan oud-minister mr J. A. de Wdlde, die gisteren zijn 74ste verjaardag vierde. Prof. Hei-man Ridderbos, die als eerste over de kiesrechtkwestie sprak, was van mening, dat de commissie-Donner thans niet komt tot een tegenovergestelde uit spraak van 1921, doch met een andere, waaruit spreekt, dat het exclusief oor deel van 1921 niet kan worden gehand haafd. Dat achtte spr. juist. Aanvaarding van de voorgestelde conclusie zegt niet, dat de vrouw candidaat gesteld moet worden, maar wel, dat de uitslui- Advertentie) Wereldnieuws in zakformaat IN IRKOETSK, het mynbouweentrum in Siberië, daalde volgens radio-Moskou de temperatuur tot 59 graden onder NA WBENTRAUB heeft een tweede hoge functionaris van het secretariaat der Ver, Naties zijn ontslag aangeboden wel David Zablodofsky. Ook hij wordt beschuldigd van sympathiseren met de communisten. Trygve Die, de secre taris-generaal der V.N., heeft het ont slag van Weimtraub en Zablodofsky aanvaard. IN DENEMARKEN hebben leidende pol tieke partijen een compromis bereikt over wijzigingen van de grondwet. De voornaamste wijziging betreft troonsopvolging, welke thans alleen in mannelijke lijn geschiedt. Partijen zijn overeengekomen, dat de oudste dochter van de koning kan opvolgen, indien geen mannelijke pretendent is. Koning F-rederik heeft geen zoons, wel drie dochters, van wie de oudste prinses Margrete 12 jaar is. Op het ogenblik is prins Knud, broeder van de koning, rechtmatig troonopvolger. De betref fende amendementen worden in Mei a.s. aan een referendum onderworpen. Indeni zij worden goedgekeurd, zullen er nog dit jaar, op grond van de ge wijzigde grondwet, algemene verkie zingen worden gehouden. AMERIKA iheeft geen bezwaar tegen het Britse plan. straaljagers aan Arabische landen te verkopen, ondanks het feit dat Israël tegen dergelijke leveranties heeft geprotesteerd. EEN MODERNE Amerikaanse infanterie divisie kan de tegenstander met 4000 kilo staal per minuut bekogelen. Deze mededeling werd gedaan in hel Amerik. Huis van Afgevaardigden. Des kundigen zijn van oordeèl, dat deze militaire prestatie de hoogste vuur kracht ter wereld vertegenwoordigt. De JAPANSE regering heeft verzocht een bedrag van 100 millioen gulden toe te staan voor de bouw van tien marine schepen en tien vliegtuigen. De Ver. Staten zullen op 15 Januari 6 fregatten en 4 gTote landingsvaartuigen aan Japan overdragen. Deze schepen, de eerste van 18 fregatten en 50 vaartuigen, zullen de kern vormen van een nieuwe Japanse oorlogsvloot. DE GASPERI, minister-president van Italië, is vanmorgen per vliegtuig uit Rome naar Athene vertrokken voor een officieel bezoek van vijf dagen aan de Griekse regering. Hij wordt vergezeld door zijn echtgenote en een aantal functionarissen. Men neemt aan, dal De Gasperl zal onderhandelen over de kwestie van een militair accoord tussen Griekenland, Turkije en Zuid-Slavië. Volgens het Italiaanse standpunt zou een Balkan-accoord zinloos zijn zonder Italië. DE AMERIK. Senaat heeft met 70 tegen 21 stemmen het voorstel afgewezen, het reglement zodanig te wijzigen, dat ge makkelijker een einde kan worden ge maakt aan een filibusteractie. Dit is een actie beogende door lange redevoerin- gen het nemen van een besluit te ver tragen. De V.S. zal de passen van Amerikanen, die de communistische vredesconferenties te Peking en Wenen bijwoonden, intrekken. ting niet gerechtvaardigd is. Spr. zag geen grote principiële tegenstellingen de beide rapporten. De situatie in de Nieu w-Test amen- tische tijd was een andere, dan die van onze tijd. Iedere tijd eist vorm geving van het eigen beginsel. Mede dank zij het Christendom is de vrouw tot een hogere positie gekomen. Discussie Mr C. J. Verplanke uit Haarlem was door het rapport niet overtuigd. Met name was hij van mening, dat 1 Tim. 2 niet voldoende was uitgewerkt. Spr. be treurde de naar zijn mening eenzijdige samenstelling van de commissie en stelde voor een nieuwe commissie te benoemen, die het thans uitgebrachte rapport zou beoordelen. Spr. was wel voor opheffing van het besluit van 1931, doch eventuele nieuwe beslissing losgemaakt willen zien van de conclusies van het rapport. De heer C. J. v. d. Heuvel uit Moer- capelle stelde voor een uitspraak te doen de volgende inhoud: „De Deputaten vergadering spreekt uit: le. dat de can- didaatstelling voor de provinciale staten gemeenteraden een bevoegdheid is, die, overeenkomstig*de structuur der A.R. partijorganisatie geheel toekomt aan de Prov. Comité's en de Statencentxales, resp. aan de plaatselijke kiesverenigin gen, event. Centr. kiesverenigingen; 2e. dat God aan de vrouw, behoudens zeer hoge uitzonderingen, blijkens de H, Schrift een andere -taak heeft aangewezen dan haar door toepassing van het pas- vrou wen-kiesrecht zou toekomen; 8e. dat de candidaatstelling n middel is, waarmede het aanwezig. God gewild zijn van zulk een uitzonde ring kan worden gerekend". De heer Smeenk uit Arnhem verklaar- van Groen van Prinsterer geleerd t« hebben, te letten op de ontwikkeling var het volksleven. Voor spr. gaat het om de vraag, hoe we de beste samenstelling de publieke colleges kunnen krijgen. De kijk van een deskundige vrouw is veel waard. Een absoluut verbod is volgens rr. uit de Bijbel niet Lan te tonen. Mr Th. A. Versteeg uit Amsterdam klaarde accoord te kunnen gaan zowel net het rapport als met het voorstel. Ds Nedexlol vóór aanvaarding Ds Nederlof van Dokkum verklaar de, dat in Chr. Geref. kring niet een stemmig over de aan de orde zijnde kwestie geoordeeld wordt. Mede na mens ds C. v. d. Zaal wilde spr. ech- 1 ter pleiten voor aanvaarding van het rapport en het voorstel. De draag wijdte daarvan moet niet opgeblazen worden. Er zal heus geen gedrang komen van de dames. De tegenstand is hoofdzakelijk een gevolg van aver se tegen propageren van de vrouwen emancipatie. „Het zal nodig zijn eerst aan de leden van onze partij duide lijk te maken, dat het hier niet gaat om aanvaarding van beginselen van onze tegenstanders". Het is, aldus spr., de zwakheid van het Reformatorisch belijden, dat wij achter aan komen, terwijl wij vooraan hadden moeten gaan. Aarzeling De heer L. F. Duymaer van Twist schaarde zich achter prof. Severijn. Bij de man is de regeermacht, de vrouw heeft een dienende functie. Als het roe- en. moet, dan zal ons volk duidelijk ge maakt moeten worden, dat onze voor mannen in het' verleden het verkeerd hebben gezien. Ds J. Fokkema van Zijderveld zou niet graag willen, dat één man onze party om deze zaak zou verlaten en drong daarom aan op degelijke voor lichting. Verschillende sprekers wezen nog op het gevaar, dat dreigt by aanvaarding van rapport en voorstel, nl.~ dat be zwaarden de partij zullen verlaten. S.G.P. en G.P.V. staan gereed, zo werd opgemerkt, om die leden op te vangen. Verdediging Dr J. Donner, voorzitter der commissie, was van mening, dat de samenstelling van de commissie minder eenzydig was, dan mr Verplanke dacht. De commissie kwam niet/temin eenstemmig tot haar conclusies. De strekking daarvan is niet: de vrouwen behoren, en dan op behoor lijke schaal, candidaat gesteld te worden. Maar wel deze: als het besluit van is ingetrokken, dan mag men elkaar niet verketteren als van de bevoegdheid door één der organen van de partij gebruik gemaakt wordt. „Huwelijksordinantie iets anders" Als een vrouw collegiaal meewerkt aar besluitvorming in Raden of Staten, is da- iets anders dan een heersen van eer Prof. Ridderbos wilde de wettige ont wikkeling van de vrouw in het maat- sohappelyk leVen niet tegenwerken. Hij erkende, dat we als Christenen dikwijls achter de feiten aanlopen. Spr. kan mis schien niet zo positief zijn als dr Neder lof. Het betoog van prof. Severyn achtte spr. te absoluut. Met de stelling, dat de man het hoofd der vrouw is, is de zaak niet beslist. De huwelyksordinanitie is iets anders dan de plaats der vrouw in raden of staten. De vraag, waarom het gaat, hoeverre voorvallen uit de H. Schrift normatief zijn. Onder byzondere leiding Gods-hebben vrouwen naast mannen bijzondere rol gespeeld, al is het dan uitzondering. Tabakslucht is geen probleem meer. Evenmin als keukengeuren. de lucht van ziekenkamers en van huisdieren. Kortom, alle luchtjes kunt U prompt verbannen, dank zy Air-Wiek. Want Air-Wiek bevat o.a. chlorophyl en houdt Uw woning altijd fris. mensi* KN Vraag uitsluitend de originele flacon Air-Wick a f. 2.40 Dr Schouten spreekt Het is een niet prettige erfenis van de historie, welke we thans te behandelen hebben, aldus dr J. Schouten. In 1921 er principieel verschil van inzicht 'Centraal Comité en partij. Dr Kuyper verklaarde in De Standaard van 5 Octo ber 1918, geen bezwaar te hebben tegen vrouwen als lid van de gemeenteraad. De partij heeft steeds de grootste voor zichtigheid betracht en die voorzichtig heid moeten we blijven betrachten in de verdere behandeling van rapport en voorstel in de partij-instanties. Er zijn tegenwoordig echter tien tallen vraagstukken van groot be lang, waarover de partij haar mening moet zeggen. Waar blijft de organisa tie van de politieke partij, als men alleen dan lid kan zijn of blijven, als men op alle punten volkomen accoord kan gaan? Moeten we vrezen voor critiek van S.G.P. of G.P.V.? Die critiek komt toch, ook 'besluiten. En als men zich door zulk een vrees laat lelden, werkt niet meer vormend, maar leggen rait het volk vraagt, ten grondslag ns optreden. Hoe moet het gaan bij samenwerking met de C.H, bij de raads verkiezingen, als op de C.H. lijst vrou- gecandideerd worden en het besluit 1921 blyft gehandhaafd? een vraag van drs G. Tonkes uit Amsterdam deelde de voorzitter mee, dat hy niet kon zeggen, dat nog vóói de candidaatstelling voor de gemeente- Prof. dr J. Severijn uit Utrecht had I raden de Deputatenvergadering bijeen zal grote aarzeling opgemerkt in de discus-I komen om deze zaak te beslissen. Discussie over het karakter en de taak van de Staat (Advertentie) 7/}/ SPECIAAL VOOR DE HANDEN fff Prijren sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. (Van een onzer verslaggevers) De jaarvergaderingen van de Vereni' ging voor Calvinistische Wijsbegeerte trekken geleidelyk meer bezoekers. Dit was ook deze week 't geval, toen de eniging voor de 17e maal bijeen kwam. De voorzitter, prof. dr D. H. Th. Vol lenhoven, constateerde met blydschap. dat de belangstelling Voor het werk der vereniging niet inzonk. Het afgelopen jaar was een periode van hard werken. Prof. dr ir H, J. van der Maas, president van het curatorium der Stich ting voor byzondere leerstoelen in de wijsbegeerte aan openbare universitei ten en hogescholen, gaf van het werk dezer stichting een exposé. Hy knoopte serie aan de bekende rectorale oratie van prof. dr A. Kuyper over „Sou- vereiniteit in eigen kring", bij de ope ning van de Vrije Universiteit in 1880. Deze rede in nog altijd de basis van de V.U. Zij culmineerde in de vermaarde uitspraak, dat geen duimbreed menselyk leven aan Christus' heerschap pij mag worden onttrokken. Daarom mag niet vergeten worden de taak, die wij. alduS spraari dé openbare uriivêr- teiten enhogescholen hebben te ver vullen. Zy die hierin voorgaan, de hooglera- in, zyn daar de ambassadeurs der Ge ref. levensbeschouwing met name op het gebied der wysbegeerte. De studenten moeten principieel worden bygewerkt erder is voor hen verdieping zinning nodig, omda^ de wijsbegeerte niet de religie vervangt, maar moet den beoefend in het licht der Heilige Sdhrift, mede mèt het oog op de ver breiding van het Evangelie buiten de V.U. breed opgezette rede besprak hierna prof. dr H. Dooyeweerd het derwerp „karakter en taak van.de staat". Spr. memoreerde wat over dit vraag stuk 'door de vereniging reeds is gepu bliceerd en zeide. dat in de „wysbegeer- de wetsidee" voor het eerst een scherp onderscheid tot uitdrukking kwam ten aanzien van de innerUjki aard van de staat en de variabele doel einden, die de staat zioh ziet gesteld. Spr. gaf vervolgens een historisch over zicht van de staatsopvattingen van Aris- toteles, van Thomas van Aquino en van het humanisme. Een bijzondere passage wydde de hoogleraar aan Kuypers rede over „souvereiniteit in eigen kring", die hij ,van magistrale betekenis achtte, doch bij sommigen niet meer dan een holle leuze is geworden. Kuyper grondde zijn beschouwing van de staat op de schep pingsorde, doch heeft zijn denkbeelden toen niet verder ontwikkeld. Eerst later construeerde hy de taak van de staat in het lloht van de algemene en byzon dere openbaring. Primair werd de staats taak als rechtsbescherming gezien, se cundair als welvaartsleer. Uit deze be schouwingen heeft zioh een A.R. staats leer ontwikkeld. Het leidend beginsel van de taak van 3 staat zag spr. ten slotte in het be hartigen van het algemeen belang, be grensd door het particulier belang. DA de typische taak van de Overheid. Tijdens de discussies, die ontstonden rondom het onderwerp dat prof. Dooye weerd in het middelpunt der belang stelling had geplaatst, stond generaal M. R. H. Caimeyer op. Hij noemde de kwes tie van de Staatstaak juist op het ogeh- blik buitengewoon actueel. Zelfs was hy er van overtuigd, dat het belang van de onderwerpen die op deze vergadering werden behandeld zelden zo groot is ge weest als op dit ogenblik. Er is een golf van internationalisme te zien zo zei hij. En nu en dan wordt zelfs verkondigd dat de grenzen maar helemaal moeten verdwijnen. Als voorbeelden noemde de generaal het yveren voor supra-natio- nale organen en de volksstemming te Bolsward. Hij vroeg zich af wat er van de staat zou overblijven wanneer werd toegegeven aan de aandrang om de zelf standigheid prijs te geven en wat er zou resteren van waarden zoals het Oranje huis. Generaal CaLmeyer constateerde gevaren die het begrip Staat bedreigen. Op de rede van prof. dr H. Dooye- Van het erf van School en Kerk Betoepingsweik Ned. Herv. Kerk Geref.-Kerken al te Mïddelharnis J. B van G. C. Muntingh Gcref- Kerken (art. 31 K.O.) Ook volgende week nog zitting? De Generale Synode der Geref. Kerken heeft gisterochtend en -middag gelyk ge meld, in comité vergaderd cn 's avonds de behandeling voortgezet van het rap port tuchtrecht der meerdere vergaderin gen. Ook gisteren is de Synode nog niet gereedgekomen en vanmiddag zou zy met deze zaak verder gaan. Het voorstel om uit te spreken, dat de meerdere vergaderingen ten aanzien van de dienaren des Woords behalve het recht van afzetting ook evenals de in art. 79 K.O. genoemde samenwerkende kerk raden het recht van schorsing dienen te hebben, ontmoette ernstige bezwaren by de Gelderse afgevaardigden ds J. Hcrksen en ds J. Goris. alsmede by ds H. v. d. Veen van Donkerbroek. Deze verklaarde, dat de hier ontvouw de gedachte niet leeft in de Friese ker ken cn dat hij zal tegenstemmen. Prof. dl' D. Nauta oordeelde dat de eis dat met Gods Woord moet worden be wezen wat voorgesteld wordt, niet gaat en ook niet wordt gesteld t.a.v. het huidige artikel 79 K.O. In de loop van de avond werden nog enige amendementen ingediend. Vanmor gen behandelde de Synode het rapport inzake artikel 36 N.G.B. Vermoedelijk zal het tuchtrecht nog wel enige tyd in be slag nemen en zal er nog minstens één synodeweek moeten volgen. Om Zuurbranden op de maag te blussen: Eén of twee Rennies nemen. zo kunt U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust; zonder vrees die brandende pijn. Kyk eens om, U heen hoe tientallen mannen en vrouwen het gebruik van Rennies tot een vaste ge- oonte maken. En met succes. Zij weten iet meer wat brandend maagzuur i6 weerd over het „Karakter en de taak van dè Staat", volgde een leven dige discussie. In de huishoudelijke vergadering werd o.m. herinnerd aan de aanvrage van de zesde katheder bij de Amsterdamse gemeentelyke Universiteit. In de studieconferentie van gistermorgen heeft prof. dr D. H. Th. Vollenhoven een referaat gehouden over "„Schriftgebruik en Wijsbegeerte". Ook op dit door wrochte betoog volgde een geanimeerde discussie. Dr H. v. d. Linde in Utrecht is van plan zyn functie van algemeen secretaris van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland neer te leggen. Hy heeft zich als predikant beroepbaar gesteld. Gistermiddag is in Stein (L.) een klasse voor ligplaatsonderwys aan schip perskinderen van het Kon. Onderwys- fonds voor de scheepvaart in gebruik ge nomen. De klas is bedoeld als begin van een volledige school. Dr D. W. v. Krevelen zal op 21 Jan. om half vier met het uitspreken van- een rede zyn ambt aanvaarden als buitenge woon hoogleraar aan de T.H. te Delft om onderwijs te geven in de technologie der brandstoffen. Mriücrtentic; Hoest Uw Kind....! Talm niet langer, grijp dadelijk, inf [Om kinderhoest «e bestrijden is er:] Wol- en lederindustrieën In de vergadering der kamer van koop handel voor Tilburg heeft de voorzitter, de heer H. Mannerts, verklaard, dat de wolindustrie thans in het algemeen een zeer goede bezetting heeft en dat er geen enkele arbeider op wachtgeld is tegen 1747 in September 1951. Het maandge- middelde van de uitvoer van wollen stoffen en dekens was in 1952 343 ton of f 6,6 millioen, tegen 330 ton.of i 8,2 min in 1951, Men verwacht handhaving of kleine uitbreiding van de uitvoer, doch vreest op de binnenlandse markt enige reactie op de huidige vry grote vraag. Voor de zooilederindustrie waren de resultaten in 1952 slecht en voor 1953 zijn de vooruitzichten niet onverdeeld gunstig. In de over- en voeringleder industrie zal de opleving vermoedely'k de eerste helft van 1953 voortduren en de vooruitzichten zyn vry gunstig. Voor de schoenenindustrie was 1953 betrekkelyk bevredigend. Over de eerste 10 maanden van 1952 werden 3,2 min paren uitge voerd ter waarde van f 24 min, waar van de helft naar België-Luxemburg. Lening voor Sonneheerdt De inschrijving wordt opengesteld op 4>.b pet. 25-jarige obligaties, koers 100 pet. ten laste van de vereniging tot Chris- telyk Hulpbetoon aan Blinden te Utrecht (Blindentehuis „Sonneheerdt te Erme- lo), groot f 100.000, in stukken van f 1000 f 500, ten behoeve van de uitbreidjng het internadt. Eet- en conversatie zaal zullen worden vergroot en 16 woon kamers bijgebouwd. De vereniging zorgt voor 76 blinden. Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zyn, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië ms. Willem Ruys (21 Jan,); Ned. Nw Guinea: ss. Overijssel (19 Jan.); Ned. Antillen: m.s. Oranjestad (20 Jan.); Suriname: ms. Bonaire (21 Jan Unie van Z. Afrika cn Z.W. Afrika: m.s. Bloemfontein (13 Jan Canada: s.s. Hurricane (9 Jan.)fss. Rijndam (15 Jan"); Argentinië, Uruguay, Chili, Paraguay, Bolivia, Brazilië: s.s. Andes (12 Jan.); Austr. Statenb. en Nw Zeeland:- s.s. Stratmore (9 Jan.). (Advertentie) lUllioeneii dames Op een centralen convent van de A.-R. partij werd gisteren het passieve vrouwenkiesrecht besproken. Op onze foto ziet men een viertal leden van de commissie die een rapport had samengesteld en wel van links naar rechts mevrouw prof. dr G. H. J. van der Molen, mr dr J. Donner (voorzitter), mevrouw dr F. T. Diemer-Lindeboom en prof. mr N'. Oktna. Van de commissie maakten voorts deel uit prof. dr N. H. Ridderbos en ds mr A. Luteyn en geheel rechts dr J. Schouten. Het lied der aethergolven Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.60 Voor huisvrouw 9 05 Gram. 9.40 Voor de klcu- VPRO: 10 00 ..Kinderen en mensen", terie 10.C5 Morgenwijding VARA: 10.20 uram. -10.45 Vocaal dubbelkwartet 11.00 Radiofeullleton 11.20 Gram. 11.30 Orgel en zang AVRO: 12,00 Dansmuziek 12 30 Land en tuinboliwmededelingen 12 33 Sport en prognose 12.48 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Mede- delineen of eram 1.20 Lichte muziek 2.00 r 2.20 Viool en plano 2.50 inorecltal 3 3(1 Strijkorkest VARA: 4 00 Gram. 4.30 Voor de jeugd 5.00 Gram. 5.20 Muzikale causerie 6.00 Nieuws 6.15 Felicitaties 6.45 Uitzending in samen werking met het N.V.V. 7.00 Gram. 7.10 „Boeven, burgers en brigadiersklank beeld VPRO: 7 30 „Vreugde en verdriet", causerie 7.50 Berichten 8.00 Nieuws 8.05 Boekbespreking 8.13 Voordracht Buitenlands overzicht 10.30 Lichte muziel VPRO: Vandaag", causerie 10,45 Avond wijding VARA: 11.00 Nieuws 11.15 Jn huwe Ujk cn gezin" causerie 11.30—12.00 Gram, n. 298 m.- NCRV: 7 00 Nieuw 7.1o'£"m gelui 1.00 Ni( 2 00 Schoolra 3.35 Vocaal c 9 30 Voor de P 35 Kamerorkest 10.30 Morgen- Bas en piano 11.30 Gram. 12.C5 taal trio 12 30 Land- en tuinbouw- 12 33 Lichte muziek 12 59 Klok- uws 1 15 Salonorkest 1.45 Gram. Jio 2.30 Gram 3,05 Voordracht halve dag gesloten blijven, we kunnen vanavond dat zijn met de laatste trein weer terug!" hem te zien, maar veel wijzer zult u er niet „Als u nog even wachten wilt kunt u de dok- beslist hij van worden!" meent zij. „Lichamelijk ziek is hij ter spreken, die is in de buurt en komt dadelijk een niét, zegt de dokter. Er moet iets gebeurd zijn hier!" oppert de zuster. Dan blijven ze toch ivgestel heeft geschokt, maar wat maar. i?" no H< kan dat wezen?" De dokter kan weinig zeggen, hy vindt de zieke Dat is Sophie en haar vader ook een raadsel niets veranderd sedert het laatste onderzoek. s ze hem zien liggen, uiterlijk gezond, alleen ,,'t Is onbegrypelijk!" moet hij verklaren. Dus wordt er haast gemaakt om de deuren zichtbaar vermoeid en met een onrustig-dwalen- „Heeft hij al eerder iets dergelijks gehad?" - - enkel de blik in zyn ogen. De zuster heeft gelyk, 't zou Nee nog nooit| daar zjjn zjjn huisgenoten ab- vergeefse moeite zijn om een gesprek met hem soiuut zeker van. Of het in de familie wel eens te beginnen. voorgekomen is, wil de geneesheer nog weten, en ook die vraag wordt ontkennend beantwoord. „Kunt u niet vermoeden wat het geweest is, dat hem zo'n schok heeft gegeven?" Maaskamp schudt langzaam het hoofd. „Hij is Zondagmiddag gewoon naar de kerk gegaan en daarna niet meer thuisgekomen. Dat is alles wat wij ervan weten!" De dokter haalt de schouders op. ,,'t Is jam mer dat u ons niet wijzer kunt maken, ik dacht dat er voor zijn vertrek uit huis misschien het eén of ander was voorgevallen. We zullen in elk geval voor hem doen wat we kunnen, en mocht er verandering komen, dan krijgt u bericht, dat Maaskamp is er door de jaren heen zo aan spreekt!" gewoon geraakt om zich onder alle omstandighe- Diep verslagen, met een heel wat vroegere trein den volkomen bedaard te houden, dat het hem dan ze eerst van plan waren, keren vader en .Maar als hij toch niemand kent"aarzelt ook Jhans^zonder inspanning gelukt. Toch nu dochter die avond terug naar hun stadje. Ze zijn te sluiten, de naaste buurvrouw met woord in te lichten en op 't kantje af de trein vergeefse moeite zijl van kwart over drié te halen. „Misschien heeft mevrouw Kluis Dita ook al wel op de hoogte gebracht!" veronderstelt Sophie nog bij 't instappen. En ook dat komt uit. Ze ziet er bleek en ont daan uit en snelt aanstonds op haar vadér toe, die zijn gewone kalmte zelfs nu niet verliest. „Ik wist wel dat u direct komen zou!" zegt ze dankbaar. „Ik had uitgerekend-dat u met deze trein mee kon, als het bericht van 't ziekenhuis op tijd overkwam. Ik ben al twee keer bij Joost geweest, vanmorgen en gisteravond. Maar 't is zo erg, hij kent niemand en de zuster zegt dat hij af en toe zo maar begint te slaan en te schoppenWat hem precies overkomen is heb ik niet gewaar kunnen worden, dat wisten J zelf ook niet!" i hebben i Sophie „zou het dan wel veel naar hem toe te gaan?" „We kunnen het altijd proberen!" is Maaskamps nu kan geen mens het hem kwalijk antwoord, ,,'t Zou kunnen wezen dat er na van- morgen verandering was gekomen!" Ze proberen het ook werkelijk, maar zonder succes. De verpleegster, die hen ontvangt, ver telt dat de patiënt op 't ogenblik wel rtistig is, doch dat alle pogingen om hem aan 't praten te krijgen tot nu toe mislukt zijn. hij daar staat aan het bed van zijn jongen, zijn nog even bij Dita geweest om afscheid te nemen enige zoon en de trots van zijn overleden vrouw en hebben van haar de belofte gekregen, dat ze u1::1- uTgfl| -— Joost zal gaan :n, dat zo vaak als ze tijd heeft „Ik kan me indenken dat u ernaar verlangt om .maar als onder een striemende slag. in een coupé vol rokende mannen, babbelende Sophie is op de stoel naast het ledikant neer- vrouwen en zeurende kinderen, gezakt, haar ogen turen strak en zonder tranen Maaskamp neemt niet in 't minst notitie van op 't gelaat van haar broer. Ze is niet in staal zijn medereizigers. Hy is al maar bezig met die om een woord te spreken en knikt slechts toe- woorden van de dokter: stemmend, als vader na enkele minuten voorstelt „Ik dacht dat er voor zijn vertrek uit huis heen te gaan. misschien het één of ander was voorgevallen.. jelichting 7 30 joie-orKcst, Koor en solisten 8 00 ;rant 8 20 „Aida", opera (gr. pl.) 10 45 overdenking 11.00 Nieuws lil.15 Het ïlie in Esperanto 11.30—12 00 Gram •land. BBC. 330 m. 12.00 Gram 12 30 n en plano 1.00 Dansmuziek 1.25 Gev. mma 2.00 Nieuws 2.10 Gram, 3 00 concert 4 00 Hoorspel 4 30 Gram 5.15 irogramma 6,00 Voor de kinderen 7.0Ó 5 7,15 Sport 7.20 Gram 8 00 Gev. mu- 8 40 Causerie 9,00 Klankbeeld 10 00 s 10 15 Amerikaanse nieuwsbrief 10 30 programma 11.00 Sopraan cello en 12.00—12 03 Nieuws. land. BBC. 1500 en 247 m. 12 00 Mrs dagboek 12,15 Militair orkest 12.45 acht 100 Gev muziek 1.46 Schots 2 45 Voor de kleuters 3,00 Voor de 4.00 Gev muziek 4.45 Amusements- 5-15 Mrs Dale's dagboek 5.30 Orgel spel 6.00 Variété-orkest en solist %4S Ver- nma 7 15 Gram. 7.45 Hoorspel 8 00 radiojournaal 8 28 Sport 8.30 Gev. programma 9 45 Hoorspel 10.15 Discussie over :tuelc vraagstukken 11.00 Nieuws 14.15 Ac- lalltelten 1120 Dansmuziek 12 06 Voordracht 1.20 Amusementsmuziek 12 56—1.00 Nieuws. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.30 Orkest- meert 1.00 Nieuws 155 Israëlische uitzen ding 6.30 Amerikaanse uitzending 7 01 Gram 7.10 Klankbeeld 8.00 Orkestconcert 1010 Gra- ".00 Harpspel 11,45—12 00 Nieuws. isel, 324 m. 11,45 Gram 12 34 Gram 00 Nieuws 1.15 Orgelspel 2.00 12.50 Koe Schoolradio 3 30 Gram. 4 00 Orkestcc 5 00 Nieuws 5.10 Strijkkw :ang 6 00 Zan 4.% Gi 5.45 Ork. 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nii 8,15 Oi Chansons 8 00 Gi "ieuws 10.10 Kronlel ie! der oud-strijders 10.15 Intern Radio- niversiteit 1045 Gram 10.55—11.00 Nieuws Brussel. 484 m. 12.06 Lichte muziek 1 (X Ieuws 1.10 Gram. 4 00 Lichte mui ieuws 5.15 Gram. ram. 6.30 Filmmuziek 7.00 Gram 7 45 ieuws 8.00 Orkéstconcert 10.00 Nieuws 10.10 Kamermuziek 10 50 Nieuws. TELEVISIE LOPIK l'rljdag. AVRO: 20.15—21 45: Televizier; •erpraalje; Pauze; Cabaret-vari4té-pro- TTET is natuurlyk niet eerlyk eeri mier, .die yverig en met grote snelheid van de ene plaa'.s naar de andere spoedt om plichtsgetrouw haar bezigheden te verrichten, voor de voeten te werpen dat zy minder hard loopt dan een mens. Het spreekt vanzelf dat wij op de 100 meter hard lopen eerder de eindstreep passeren dan deze zespoter, maar toch loopt de mier verhoudingsgewijs harder, want in dezelfde tydseenheid legt zij een afstand af die vergeleken met haar lichaamslengte aanzienlijk gro ter is dan de door ons gepresteerde afstand. Doen wij over 100 m byv. 12 seconden, dan mag een mier, wier li chaamslengte 1/180 deel van onze lengte meet, er 180 maal zo lang over doen. Dat' is de enige eerlijke maat staf. En wie zou willen beweren dat een mier In ruim een half uur niet op haar dooie gemak die 100 m af legt? Passen we deze maatstaf toe, dan moeten we ons verbazen over de ge weldige snelheden waarmede som mige micro-organismen, zoals wieren,- zwermsporen en bacteriën zich voort bewegen. Vaak zijn deze ééncellige organismen voorzien van zweepha- ren die de beweging bewerkstelligen. In andere gevallen, byv. by de spi- rlllen, wentelt de schroefvormige bacterie zó snel als een kurketrek- ker om de eigen as, dat de vorm van do cellen tydens de beweging onder een microscoop niet is waar te ne men. Dat is alleen mogelyk op het moment dat de bewegingsrichting omkeert. Maar er zyn nog ingewikkelder voortbewegingen in deze wereld-van- het kleine mogelyk. In sommige ge vallen beschrijft het achtereinde van de cel bijv. een rechte baan, terwijl het voorstuk een spiraalbeweging uitvoert, of het organisme volgt een schroefbaan. De snelheden die by zulke bewe gingen gemeten werden, zijn in som mige gevallen werkelijk aa-nzienlyk, al zal de uitkomst die in tienden van millimeters per seconde moet worden uitgedrukt, de meesten van U wel licht teleurstellen. Wanneer we et echter aan toevoegen dat deze snel heid in sommige gevallen neerkomt - op een afstand'van 30 maal de eigen lichaamslengte per seconde, zal dit wellicht meer bevrediging schenken. Want. overgebracht naar menselijke verhoudingen, legt ons dit de ver plichting op de afstand van 100 me ter ruwweg in 2 seconden te lopen, inplaat%van in 12! Deze in onderde len van millimeters uitgedrukte or ganismen zijn ons in snelheid dus wel verre de baas! Hoe men het klaarspeelt de lengte -van deze organismen in duizendsten en tienduizendsten van millimeters te meten? Daarover morgen. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2