Ook na 30 jaar strijd nog geen eerherstel voor Hagenaar? Chefarine 4 VAN NELLE Communist Zuckermann naar 't Westen gevlucht News- Catarrh Zware dag voor synode der Geref. Kerken DAMPO JEUK 111 D.D.D. Toch is het zo! 2 WOENSDAG 7 JANUARI 1953 Zaak-Vrijman weer op het tapijt „Wie naar de vijand gaat om rehabilitatie beledigt het rechtsgevoel" (Van een onzer verslaggevers) VOOR DE ZOVEELSTE MAAL ging het gisteravond in de Eerste Kamer over de thans 81-jarige oud-rijksbouwmeester J. A. W. Vrijman uit Den Haag, die reeds dertig jaar lang vecht voor eerherstel. En nog is het uiterst twijfelachtig of de Kamer ditmaal de regering zal vragen de heer Vrijman zo mogelijk alsnog eervol ontslag te verlenen, zoals de commissie voor verzoekschriften heeft voorgesteld. De oud-rijksbouwmeester werd ln 1922 oneervol uit zijn functie ontslagen en later wegens valsheid in geschrifte tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De valsheid betrof de leveranties van natuursteen voor de Technische Hoge school te Delft. De aankopen waren be taald op grond van niet geheel juiste declaraties van de aannemer, die door de heer Vrijman voor deugdelijk waren verklaard. De verdachte zou hiervan echter geen geldelijk voordeel hebben genoten. Jaren na zijn ontslag kreeg de heer Vrijman tot zijn pensioengerechtig de leeftijd een wachtgeld (in totaal ruim f 30.000) en in 1942 hebben de Duitsers hem nog f 50.000 schadevergoeding be taald. Door dit laatste heeft de zaak volgens de heer Algra (A.R.) thans geen bete- f Advertentie) Griep?Chefarine„4' doet wonderen! kenis meer. Wie naar de vijand gaat om eerherstel te krijgen, beledigt het rechts gevoel. De heer Algra citeerde een brief van een voormalige Duitse regerings instantie. volgens welke de heer Vrijman zelf bij de bezetters om eerherstel heeft gevraagd. De Kamercommissie bleek van deze brief nog niet op de hoogte te zijn. Volgens de voorzitter van de commissie, de heer Wendelaar, veronderstelde men dat het initiatief tot het vragen van eerherstel in de oorlog uitging van de N.S.B., die vóór 1940 de zaak-Vrijman had aangegrepen als propagandastunt. De heer Algra was tegen eerherstel, omdat men het begrip eervol ontslag devalueert als men de regering afdringt van haar standpunt, dat eervol ontslag niet moet worden verleend na ambts misdrijven. Prof. Gerretson (C.H.) was er vóór, daar z.i de eigenlijke schuldige de falende administratie is geweest. Prof. Molenaar (V.V.D.) meende dat de Ka mer in 1953 niet meer kan treden in een beslissing die reeds zo lang geleden door een verantwoordelijke regering is geno men. De heer Teulings (K.V.P.) wenste uit menselijke overwegingen alsnog eer vol ontslag, maar de heer Brandenburg (Comm.) was er tegen. De beslissing is uitgesteld tot Dinsdag 13 Januari. Elk labiet Chelarine „4" bevat 4 geneesnux^slen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. Koningin beklom Kriegerhorn HM. de Koningin en haar gezelschap hebben Maandag Lech en Zurs bezocht Zij hebben de Kriegerfiom beklommen en zijn daarna op ski's afgedaald. Begrotingsdebat in Eerste Kamer De Eerste Kamer begint volgende week Dinsdag 's middags met de algemene poli tieke beschouwingen over de rijksbegro ting voor 1953. Het debat wordt voortge zet Dinsdagavond, de volgende ochtend om 11 uur en zo nodig Donderdags. Gistermiddag aanvaardde de Kamer z.h.st het hoofdstuk nationale schuld. 'n 4(je doet wonderen Wereldnieuws in zaklormaat ZEN SNEEUWKLEED dekt grote gebie den van West-Europa. Engeland heeft voor de eerste maal in 1953 de kennis making met sneeuw hernieuwd. Lon den en delen van Zuid-Oost-Engeland ■waren zelfs bedekt met een laag sneeuw van 10 tot 15 cm. De melkboe ren moesten van sleden gebruik maken bij het rondbrengen van dit onmisbare vocht. Vrijwel overal in Frankrijk lag sneeuw, ook in Parijs- ,.Meer sneeuw" schijnt de leuze der natuur, want de witte vlokken daalden neer in Italië, in Denemarken, België, jazelfs in Noord-Afrika. In Noord-Tunis en in Algiers had men sinds achttien jaar geen sneeuw gezien. HET AMERIKAANSE leger deelt mee. dat sinds het begin van de oorlog op Korea. 46.000 Amerikaanse militair in de Ver. Staten zijn gedeserteerd. Op 11.000 na. waren echter allen terugge bracht of uit zichzelf teruggekeerd ANTHONY EDEN, de Britse minister van Buit. Zaken, heeft in een rede de BBC. de oprechtheid van Stalins jongste verklaring, als zou hij belang hebben bij beëindiging van de Koreaan se oorlog, betwijfeld. Eden zeide, dat als Stalin daar werkelijk belang bij had, hij het voorstel van India een eer lijke kans had moeten geven. Ten aan zien van Zuid-Slavië merkte Eden op, dat Tito's aanstaand bezoek aan Enge land geenszins betekent, dat hij in stemt met het binnenlandse politieke stelsel van Zuid'-Slavië- DE ISRAëLISCHE regering, aldus een bericht van A.F.P. uit Tel Aviv, was zes dagen na het begin van het nieuwe jaar nog niet in staat het salaris over December aan haar ambtenaren uit te betalen. De schatkist schijnt leeg tc zijn. De vakbond van ambtenaren dreigde met een staking van een uur. als het verschuldigde niet onmiddellijk werd uitgekeerd. DE MOHAMMEDAANSE Ligapartij, de partij welke thans in Pakistan aan de macht is. heeft besloten in dit land de republiek uit te roepen. Een formeel amendement op de grondwet zal vol gende maand in het parlement worden ingediend. Op het ogenblik is Pakistan een dominion en het maakt deel uit van het Gemenebest. Klaarblijkelijk ligt het voorbeeld van India hieraan ten grondslag, maar Pakistan zal niet uit het Gemenebest treden. DAVID WEINTRAUB. directeur der af deling ..economische ontwikkeling" bij de Ver. Naties, die door een Ameri kaanse Congrescommissie beschuldigd was van communistische sympathieën, heeft ontslag genomen, dat door Trygve Lie werd aanvaard. Weinbraub wil vrij staan, om de noodzakelijke bescher mingsmaatregelen te kunnen nemen tegen hetgeen hU als ..laster" kwali ficeert. Onlangs zijn ook andere Ame rikaanse leden van het secretariaat der VN. van communistische sympathieën beschuldigd. DR ALAIN BOMBARD, die er in ge slaagd was de Atlantische Oceaan in een rubber kano over te steken, gedu rende welke tijd hij uitsluitend leefde van het voedsel dat de zee hem ver schafte. is uit New York te Parijs te ruggekeerd. Bombard verklaarde, dat hij een wetenschappelijk rapport zal uitbrengen met een stelling over de „physiologie van schipbreukelingen". EiEN GROEP DUITSE boeren, die in Bad Natiheim wonen, zullen spoedig hun aandeel ontvangen uit een Amerikaan se erfenis van 17 millioen dollar, nage laten door zekere Henriette Garrett. Er zijn ook Amerikaanse erfgenamen en het is een zaak. die reeds 22 jaar loopt VERKOUDHEIDBTEK'MK Ais de verkoudsheidsklemen zich vastzetten, reken uw ademhalingsorganen verstopt. Het natuurlijke afweermiddel, de bloeds omloop. raakt in de knel. U krUgt het be nauwd; de besmetting woekert voort. Geef de microben geen kans. Ga ze te UJf met MENTHO-REX. Wrijf borst, keel en rug er flink mee In en de 8 geneeskrach tige oliën van MENTHO-F pot <MENTHO-REX L L35. MENTHO- edsomloop. men. Grote Ad"ertentie) vloeitjes De zuivering in Oost-Duitsland Eens een hoge functionaris, thans „vormer van zionistische agentschappen" Na de publicatie van een zuiverings resolutie der Oostduitse communistische partij, waarin functionarissen, die ger in hoog aanzien stonden, werden aangevallen, is de Joodse directeur van een juridisch college in de Sowjet-zone, prof. Leo Zuckermann, enige weken ge leden naar het Westen uitgeweken. Aldus meldt het Westduitse persagentschap D.P.A. Prof. Zuckermann is de vroegere leider van président Wilhelm Pieck's kanselarij. De 50-jarige Zuckermann werd cr in de genoemde resolutie van beschuldigd, „zionistische agentschappen" te hebben gevormd en nauw contact te onderhouden met Amerikaans-Joodse financiële kringen. Tijdens het Hitler-regiem vertoefde Zuckerman in Mexico en pas bij zijn terugkeer in Duitsland, in 1946, werd hij een actief communist. Twee andere vooraanstaande commu- Advertentie) Zodra U een paar druppels Va tro-nol tn ieder neusgat doet. voelt U een heerlijke opluchting. Het verzacht snel de prikkeling, maakt het slijm los en vermindert de zwelling der slljmvli vicks VATRO NOL nisten, Paul Merker en Kurt Mtiller, werden als gemeld eveneens aan geklaagd. Beiden bevinden zich nu in communistische gevangenissen. In een oproep aan kanselier Adenauer heeft burgemeester Reuter van West- Berlijn. een bijeenkomst voorgesteld van het Westduitse parlement en de premiers der Duitse staten om de toestand i.v.m. het vluchtelingenvraagstuk te bespreken. De 69 kampen voor vluchtelingen uit het Oosten zijn overvol en.... in Wesc- Berlijn verblijven ook nog ongeveer 225.000 vluchtelingen, die nog niet eens officieel in het vrije Duitsland zijn op genomen. Iedere maand verdwijnen ongeveer 15 mensen uit West-Berlijn onvrijwillig achter het IJzeren Gordijn. De drie Wes telijke commandanten onderhandelen thans over de wijze, waarop aan de ont voeringen paal en perk kan worden ge steld. Examens Mulo en Middenstand Het schriftelijk Mulo-examen wordt dit Jaar op 12 én 13 Mei gehouden, het monde linge examen van 29 Juni tot 1 Augustus. Het Middenstandsexamen wordt afgenomen op 23 en 29 Mei (schriftelijk) en van 20 JuU Dr ir D. S. Huizinga-penning uitgereikt ljdens een feestelijke bijeenkomst, wai ;r de ..Dr. Ir. D. eikt. Deze pen- Wijk Nog geen beslissing „Tuchtrecht der meerdere vergaderingen" werd zeer uitvoerig besproken (Van onze Kerknieuws-redacteur) HET „TUCHTRECHT DER MEERDERE VERGADERINGEN", een van de gewichtigste punten op de generale synode der Geref. Kerken, is gisteren behandeld. De synode is er vrijwel de gehele dag mee bezig ge weest en is 's avonds begonnen, maar niet gereedgekomen met de punts gewijze behandeling van het voorstel der commissie. In de loop van de discussies hadden verscheidene leden aangeraden geen uitspraak te doen, o.a. ter wille van hen die zich daardoor bezwaard zouden gevoelen. Een voorstel in die richting werd echter ingetrokken. Het debat werd geopend door ds. J. an Herksen uit Ermelo. Hij had vele ernstige bezwaren tegen het voor gestelde Deputaten noemde het voorstel een compromis: bij een zo belangrijke zaak acht spr. dit ongeoorloofd en mogelijk: men mag er niet licht toe raken allerlei dingen in elkaar te zetten uit nuttigheidsoverwegingen. De a stellen gaan stilzwijgend uit van datgene wat bewezen moet worden. De kernvraag is deze: heeft de meerdere vergadering uit kracht van haar wezen tuchtrecht? Daarover bestaat geen eenstemmigheid en w\J stuiten hierbij op overtuigingen die men in de Heilige Schrift verankerd meent. Niemand betwist dat meerdere vergaderingen tuchtrecht hebben, i •el dat zij buiten en tegen de kerkeraad mogen doen wat des kerkeraads is. Het merendeel der vrijgemaakten en velen ■igen kerken delen dit gevoelen: het drukt hen als een chronische bezwaard- heid. Neemt de synode deze voorstellen dan richt zii een nieuwe barrière op tegen hereniging. Deze materie be hoort zeer bepaald tot de dingen die gescheiden houden. Niet minder klemmend achtte ds. Van Herksen het. dat het Schriftbewijs ont breekt. Daar komt het juist op aan' Deze voorstellen doen tekort aan df zelfstandigheid van de plaatselijke ker- bedreigen de rechtspositie der ambtsdragers en gaan de richting uit het collegialisme. De commissie onderschat de ernst van de bezwaren zeer velen in onze kerken. Men ziet ook voorbij dat de macht van de meer dere vergaderingen berust op vrijwillige afdracht van een deel van de macht der kerkeraden Voor minderheden is er de van het appèl. Ds. Van Herksen legde er de nadruk op. dat zijn bezwaren et voortkomen uit wantrouwen. Prof. dr. H. N. Ridderbos achtte de grote moeilijkheid dat hier voorstellen orden gedaan, waarbij de bodemkwestie iet wordt beslist: of de meerdere gaderingen een zelfstandig, rechtstreeks gezag, dan wel een afgeleid, overgedra gen gezag hebben. Hoe kunnen wy dan wel conclusies nemen? Verder vond prof. Ridderbos dat het Schriftbewijs eigenlijk in de raonorten niet aan de orde komt. In het Nieuwe Testament staat z.i. de gedachte van de eenheid absoluut voor op: de algemene Kerk. Wij moeten ech ter tonen een sterke overtuiging te heb ben. Er moet een fundament onder dit huis komen! Ds D. S c h e e 1 e meende, dat het niet nodig is nieuwe bepalingen te maken: komen wij voor dergelijke situaties, dan zal de synode handelen voor Gods aan- ieht. zoals in de geschiedenis ge bleken is. Ds H. A. Heijer 60 jaar predikant :op hij 60 jaar ge- ■nte Hagestein als Geref Zendii beginselen. Van de oprichting as hij hoofdbestuurslid van de nesbond en nog woont hij als Te Laren (Gld.) is. 83 jaar oud, overleden de arts H. G. GOOSZEN en té Baarn. 40 jaar oud, de arts W. A. VAN GRIETHUYSEN. (Advertentie) WEK DE GAL IN UW LEVER OP U colt morgens „kiplekker" ait bed springen. Elke dag moet uw lever een Uter gal tn uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter'a LeverplUetJes. ds M. Kamper, verdedigde het rapport van de commissie. Hij achtte het niet noodzakelijk, dat de synode de „bodemkwestie" oplost al vorens deze zaak te kunnen behandelen. Drie maanden geleden besloot de synode deze kwestie ter hand te nemen waar om dan nu niet verder? En waar blijven de Schriftbewijzen teg'en de voorstellen? Er is onder dit rapport wel Koningschap over kerk en kerkgemeenschap. Prof. dr D. N a u t a, een der depu taten. gaf eveneens een zeer uitvoerige beantwoording Ih het Gereformeerde kerkrecht wordt volgens spr. nooit ge zegd, dat alle regelen uit de Schrift moe ten worden afgeleid, maar wel dat zij er niet mee in strijd mogen zijn. Behande ling van de „bodemkwestie" achtte ook hij niet direct nodig. Is het wel wenselijk dat de Kerk een uitspraak doet over de verhouding van plaatselijke kerk en kerkverband? Dat zou eigenlijk een uit breiding van de belijdenis betekenen. Wat de ..zelfstandigheid der plaatse lijke kerk" betreft, het hangt er volgens prof. Nauta maar van af hoe en waar men die term gebruikt. Spr. maakt zich los van uitlatingen ten tijde van de Doleantie. Prof. dr H. H. Kuyper is cr in 1926 ook van teruggekomen. En is het Doleantie-kerkrecht nu onze enige norm? Het gevaar van hiërarchie is er ook bij de kerkeraad. Spr. zou wel een voorbeeld kunnen geven van een dominee die hiër archisch optrad! (Ds Scheelc: „En pro fessoren?" Prof. Nauta. onder vrolijk heid: „Die hebben niet veel te zeggen!") Een groot aantal andere sprekers voer de in de loop van de dag nog over deze zaak het woord. Hedenavond zou de synode er mee verder gaan. Vanmorgen en vanmiddag werd in comité vergaderd. De kwestie van art. 36 N.G.B. zou mor genochtend In behandeling komen. De synode besloot voorts o.a. thans niet te voldoen aan het verzoek van de Part. Synode Noord-Brabant-Limbnrg (in zake beraad over de televisie e.d.) en het stuk door te zenden aan de radio- deputaten. Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Geref. Kerken Tweetal te Utrecht, Joh. P. Boer te Zwartbroek en A. Keijser te Garijp. Beroepen te Klazinaveen A. Broek te Onstwedde. Prof. Bleeker gaat oud Egypte bestuderen De Amsterdamse Egyptoloog prof. dr C. J. Bleeker vertrekt Vrijdag voor een studiereis- van zes weken naar Egypte, om er de monumenten van de oud- Egyptische cultuur in ogenschouw te nemen, die hij tot dusverre slechts uit boeken kent. Hij zal in Cairo muse; zoeken en uiteraard ook de pyramiden. (Advertentie) Beproefde holp bij verkoudheid voor V*. der. Moeder en kind. Prof. dr P. Stegenga (70 jaar) overleden Hedenmorgen is professor dr P. S te gen-ga Azn, van 1936 tot 1946 hoogleraar vanwege de Eva-ng. Lutherse Kerk, n« een kortstondige ongesteldheid, te Er- melo overleden. Hij bereikte de leeftijd vain 70 jaar. De begrafenis zal Zaterdag middag om kwart over twee op de Al- gemene Begraafplaats te Enmelo ge schieden naar de wens van de over ledene zo sober mogelijk en zonder sprekers. Prof. Stegenga is een van de bekend ste Lutherse theologen en verwierf ir vroeger jaren bekendheid ais voorzit- ter van de Witteveen-vereniging ei Ned. Tentzending, alsook door zijn spraken voor de NCRV. Prof. Stegenga werd in 1882 in Kou- d<um geboren Hij studeerde in Utrecht en promoveerde in 1924 aan de gemeen telijke universiteit van Amsterdam op een proefschrift over „Twijfel ais psy chologisch verschijnsel in het religieuze leven". In 1908 werd hij predikant bij de Ned. Herv. gemeente van Garderen. In 1910 vertrok hij naar Zwartsluis, waar hij overging tot ce Evang, Luth. Kerk. I.. 1915 deed hij intrede in Deventer en in 1917 te Amsterdam. In 1936 werd hij benoemd tot kerkelijk hoogüeraar aan de gemeente-universiteit voor de bijzondere leerstoel van het Evang. Luthers semi- Met dr Oberman richtte dr Stegenga de Witteveen-vereniging te Ermelo op. Ook de Luth. jongeren-organisatie t» Amsterdam riep hij in het leven. Prof. Stegenga heeft ongeveer 40 boe ken en geschriften gepubliceerd, alsmede talloze artikelen. Van zijn boeken noe men we: De Biecht, Levensmoeheid, Persoonlijk geloofsleven, Oude landen en steden, Opvoeding en waarheidszin. Voorts schreef hij vele apologetische ge schriften. Ondei de tonen van het Wilhelmus, ten gehore gebracht door de Mariniers kapel. arriveerde gisteren in de haven van Nieuwediep de „Cerberus", een nettenlegger van ongeveer 600 ton. De Cerberus is door Amerika geschonken aan de Koninklijke Marine. Het lied der aethergolven 8 JANUARI 1953 n. AVRO: 7.00 Nieuws VPRO: 7 50 Dagopening AVRO: 5 Idem 9.00 Mor- jepkoor 9 25 Voor de 7.10 Gi 8 00 Nieuws 8.15 Gi genwljding 9.15 Or Voor de kleuters 11.00 Kamerorkest 11.45 cht 12.00 Zang en piano 12.25 ..In 't tje" 12 30 Land- en tuinbouwmede- lingen 1233 Gram. 12.50 ..Uit het Bedrijls- 1.00 Nieuws 1 15 Mededelingen of 1,20 Metropolc Orkest en soliste 2.00 Jen en Parijs", hoorspel 2.40 Gltaar- 1 3.00 Voor de zieken 4 00 Gram. 4.15 Pepita's en Mantilla's" 4 30 Gram. 4 45 Voor de jeugd 5.30 Militair vraaggesprek 5 40 RegeringsuitzendingJ A van .ekomstlge Sportproblen Reportage oi tl.30—12.00 Gram. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuw 7.10 Ochtendgymnastiek 7.30 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender 8.00 Nieuw de zieken 11.46 Gram. 11,50 Als d rt, causerie 12 00 Angelus 12 03 Lun rt (om 12.30—12 33 Land- en tuinbov ngen 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nlei Spaanse protestanten weer aangevallen Kardinaal Segnira, aartsbisschop van Sevilla, beeft opnieuw een aanval gedaan op de Protestanten in Spanje, die blij kens deze nieuwe uitlating wel zeer ac tief zijn in het verspreiden van het Evangelie. De kardinaal spoort de Rooms-Katholleken aan tot een „grote kruistocht tegen de proselietenmakerij der Protestanten". Allen, hetzij in Over heidsdienst hetzij gewone burgers, moe ten volgens de kardinaal deelnemen aan deze actie. Vooral in de arme districten zal op grote schaal sociale activiteit moe ten worden ontplooid om de activiteiten der Protestanten te neutraliseren. Een legeraalmoezenier vroeg om meer R.K. geestelijken in het leger „om de situatie het hoofd te kunnen bicden". Protestantse brochures worden bij duizenden niet alleen in Sevilla, maar zelfs tot in de kleinste dorpen van het aartsbisdom verspreid. Deze „schrifte lijke propaganda" vormt aldus de kar dinaal een inbreuk op de grondwet van Spanje. De schendingen moeten dan ook door de burgerlijke overheid wor den gestraft. Wereldraad wil helpen bij rassenkwesties Het Centrale Comité van de Wereld raad van Kerken heeft in Lucknow (India) een resolutie aangenomen, waar in steun wordt aangebiden aan alle vol ken en organen, die trachten rassen kwesties op te lossen, aldus Reuter, De aangesloten kerken worden opgewekt alles te doen wat in haar vermogen ligt om een einde te maken aan achter stellingen op grond van ras. diep In de huldponén. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Ambtsaanvaarding prof. dr D. W. v. Krevelen afdeling der inderwijs te indstoffen eri pwckklng zal Delft zijn ai Na afloop zi et hoofdgeboi hoogleraar recipler Onderwijsbenoemingen Z.-H.) M. Edev In vogelvlucht In 1952 deden 14.936 candidaten Mulo- xamen tegen 14.972 in 1951. Wat de Christe- jke scholen betreft slaagde voor het A-di- loma 85 pet. voor B. 77li pet en voor het anvullend examen 75.3 pet. De Algemene Vergadering van Chr. Mulo zal op 24 Januari in Utrecht worden voort- De nieuw benoemde kardinaal en aarts- Isschop van Zagreb, mgr. Stenipac zal mo gelijk binnenkort uit Zuid-Slavië worden De weesinrichting Necrbosc aar met de eboekt van 8.05 „Onze gerepatrieerde 8.20 „Bedaard blijven, kind, dat is het beste. Hij als voor de buurt wordt het wegblijven van Joost zal toch wel een keer terugkomen!" angstvallig verzwegen. Een paar dagen is dat „Bent u de straat al op geweest?" wel vol te houden, omdat hij geen werk buitens- „Ja, zeker, 'k Was net van plan om er nog huis heeft en de buren hem overdag dus niet eens op uit te gaan!" geregeld in-en-uit zien lopen. Wat betreft de men- Zal ik me aankleden, vader? Ik kan toch niet sen die voor 't één of ander in de werkplaats meer slapen!" moeten zijn: zij kunnen licht denken dat hij om Nee. ga liever naar bed. Misschien komt hij een boodschap is en dadelijk wel terugkomen zal. dr^wTanToh'annes'GevërinI Stede nog wel Ipdagen Maar walar^ook _gabaurd_mag Da tweede dag, die ■Ajn ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. „Joost is laat vanavond!" merkt Sophie op te gen juffrouw Bronswijk, die als altijd op bezoek is geweest en nu, het voorbeeld van de Ter- stege's volgend, opstaat om afscheid te nemen. Het kruideniersvrouwtje is met haar gedachten nog bij hetgeen juffrouw Terstege zo pas vertel de over de vrouw van Johannes Gevering, die d< wil van haar man getrotseerd heeft en niette genstaande zijn streng verbod haar dochter Tonia is gaan opzoeken. Maar nu knikt ze toch instem mend na de opmerking van Sophie. „Ja, nou je 't zegtAndere Zondagavonden komt-ie altijd veel vroeger thuis!" Verder wordt er niet over gesproken, Bronswijk spoort zijn vrouw aan om wat voort te maken. Even later brengt Maaskamp zijn bezoekers tot de hoek, terwijl Sophie in de plotseling vreemd stille kamer de theeboel opruimt. Op haar gewone tijd gaat ze die avond ter ruste: vader blijft wachten op Joost. Ze slaapt heel gauw in, maar als ze over 't middernach telijk uur wakker schrikt door 't rumoer van late voorbijgangers, hoort ze met verwondering hoe er beneden iemand onafgebroken heen en weer loopt. Ze herkent duidelijk vaders stap, en als een on- komen, de hele nacht niet, en ze hoort evenmin - - JÜÏL verwachte schrik schiet het door haar heen: „Zou de vlugge bekende tred van haar broer. Wanneer ziekenhuis is opgenomen, dat een zekere Joost er misschien nog niet wezen?" ze zich twee uur vroeger dan andere morgens Kluis, die er net was toen hij binnengedragen Ze staat vliegensvlug op, snelt op haar blote gekleed heeft en voor alle zekerheid toch even werd, hem herkend heeft en zijn adres heeft op- voeten de trap af en ziet meteen dat in de keu- op de kamer van Joost gaat zien, vindt ze zijn gegeven. ken 't electrisch licht nog volop brandt. bed onbeslapen, zoals ze trouwens ook wel had Sophie is totaal van haai stuk gebracht. Haar Maaskamp staat nu voor het raam, doch keert kunnen denken. Vader zit op zijn gewone plaats broer is dus in Rotterdam, maar hoe komt hij zich bij 't opengaan van de deur onmiddellijk naar bij het keukenraam, hij is stiller dan ooit en daar en wat is er met hem gebeurd? Mevrouw zijn dochter, 't Bevreemdt hem schijnbaar niet laat zijn ochtendboterham zo goed als onaange- Kluis, dat is de schoondochter van de rentenier, haar te zien, maar hoewel zijn bewegingen kalm rcerd. 't Wordt een dag vol zorg en spanning, die dat weet ze toevallig een dag of en beheerst zijn, merkt ze toch heel goed dat maar als 't avond is zijn ze nog niets wijzer ge- drie geleden naar Rotterdam is gegaan om in 't hij ongerust is. worden. ziekenhuis een familielid te bezoeken. Wat een „Vader, is Joost nog niet thuis?" Maaskamp blijft ook de tweede nacht op, of- geluk dat die er juist wezen moest, toen Joost daar Het antwoord is ontkennend. schoon Sophie er op aandringt dat hij naar bed gebracht werd. Wie weet hoe lang ze anders nog „Maar waar kan hij dan toch zitten? 't Is mid- zal gaan Dat hij de volgende morgen nog in staat in ongerustheid verkeerd zouden hebben. En wat den in de nacht! En wat moeten we doen als is om ziin arbeid gewoon te verrichten, gaat een- nu? Als om hulp vragend ziet ze haar vader aan, 't nog langer duurt?" voudig boven haar begrip. Zowel voor de klanten die echter reeds een besluit heeft genomen. wai. ci uu» middags tegen half drie. Een waakt er altijd, vergeet dat niet!" bezorgt de postbode een brief uit Rotterdam. Van Sophie knikt, stil zoekt ze haar slaapkamertje Dita zeker, denkt Sophie, terwijl ze hem in ont eer op. Het spreekt echter vanzelf dat ze geen vangst neemt. Er zal toch niets bijzonders aan >g meer dichtdoet. Ze hoort vader niet boven de hand wezen, Dita stuurt immers meestal een briefkaart. Aan het schrift ziet ze echter gelijk dat de brief niet van haar zuster is. En als ze 't adres leest, weet ze er helemaal geen touw meer aan vast te knopen. De brief komt wel uit een zie kenhuis, maar uit een heel ander deel van de stad. Verwonderd en ontsteld tegelijk gaat ze ermee naar de werkplaats, waar vader gelukkig alleen is en terstond uitspreekt wat zij al gedacht heeft: „Dat heeft wat met Joost te maken, let maar eens op!" 't Blijkt inderdaad zo te zijn. De brief bevat het bericht dat Joost gistermorgen in het bewuste zoon niet kende door ANNIE SANDERS 4.30 Gram 5.00 Voo recital 5.40 Voordra 6.35 „Op dc stelling- boeren 1.25 Voor dt richten 2.00 Nieuws Filmprogramma 3 00 spel 5,15 „R.M.S. haul" 6.00 Voor de de jeugd 5 30 Piar i 11.15—12.00 Gra 7 00 Nieuws 7.15 Sport 7 20 Voor de 7.33 Lichte muziek 8 00 Gevarieerd ma 8.30 Instrumentaal trio 930 Ge- 12 00—0.03 Nieuws. Engeland. BBC Light '47 m. 12 00 ..Mrs. D: igboek" 12.15 Ge- 1.00 Dansmuziek 145 BBC 2.45 Voc .06 Voordracht 0.20 Orgelspel 0 56—1.00 ilcuws Frankrijk, Nat. Progr. 347 ra. 12 30 Orkest- 1.00 1 2.05 ;pel 4.40 M< :lek 5.10 Orgelrecital 5.50 Gram 6 30 Ameri- :aanse uitzending 7.01 Balletmuziek 8 00 Jrkestconcert 10.30 Gram. 10.00 Idem 1L45— 12 00 Nieuws Brussel 324 m. lil.45 Gram. 1230 Weerbe- Ichten 12.34 Gram 1 00 N .30 Voor dc Jeugd 2.00 Engelse les 2.15 Gi H 45 ..Fig. Hochzett", (gr. pl.) 5,00 Nieuws 5.10 Gram. 5.15 Voor c ".30 Voor de soldate erie 7.50 Gram 8( il de Mont 8 30 Verzoek inderc 6.15 Gra runa 9 00 V< •gramma 10.00 Nieuws 10 15 Strljk- t 10 50 Gram 10.56—1100 Nieuws. i 1.10, 2 00 en 2 15 Gra De UITKERINGEN der lijfrenten, waartoe vele Nederlandse steden zich hadden verplicht, vormden in de 15de eeuw een ondragelijke last Ste delijke rekeningen tonen aan, dat bijv. in 1413 door een bepaalde stad 20 pet van het totale begrotingsbedrag aan renten moest worden uitgekeerd. Der tien jaar later was dit, met inbegrip van achterstallige renten, opgelopen tot bijna 50 pet, het volgende jaar reeds tot 66 pet en in 1434 tot niet minder dan 83 pet! Het is niet te verwonderen dat er achterstand in de betaling ontstond en de steden in ernstige moeilijkheden geraakten. En de toestand verergerde nog aanzienlijk doordat de landsheren in die dagen eveneens lijfrenten ver kochten, welke verplichtingen uiteinde lijk toch weer grotendeels door de steden moesten worden overgenomen. Toen begon men zijn toevlucht tot vreemde middelen te nemen, o.a. door de rente in te houden van hen die 'svijands zijde hadden gekozen. In een land dat kolkte van belangen tegenstellingen Hoekse en Kabel jauwse twisten, Schieringers tegen Vetkopers, Van'Hekerens tegen de Bronkhorsten, Jacoba van Beieren tegen haar belagers, enz. enz. moet dit een winstgevende bepaling zijn geweest, want op een gegeven moment zat altijd wel een deel van de schuld eisers in het kamp van de vijand. Toch was deze .verklaring tot vijan delijk vermogen" niet voldoende om de stedelijke begrotingen genoegzaam te ontlasten, zodat men overging tot betaling in ontwaarde of gedevalueer de munt. We dienen nog te vermelden, dat in vele gevallen de rentebrief een clausule bevatte die de rentetrekker het recht gaf bij niet-betaling van zijn rente door de stad. binnen haar mu ren wekelijks een bepaalde som te komen verteren tot het bedrag van de achterstallige rente was bereikt. Voor de schuldeisers buiten de lands grenzen kon dit echter onmogelijk een redelijke oplossing worden genoemd. En zij stonden dan ook op betaling. Zo zien we jaarlijks vertegenwoor digers van verschillende onzer steden met zakken goud- of zilvergeld op wagens geladen naar het Zuiden trek ken. vergezeld van een paar flinke kerels ter bescherming. In Brugge, Antwerpen, Mechelen, Brussel, Gent of Leuven aangekomen, werd de stads bode te hulp geroepen om de onge duldige rentetrekkers bijeen te trom melen die na ontvangst van het be drag een kwitantie moesten afgeven. Tot deze administratieve afwikke ling is het in 1432 echter niet geko men, want in dat jaar stelden de Ne derlandse betaalmeesters het hele, voor Mechelen bestemde, bedrag in handen van een stadsambtenaar en pakten zich daarna ijlings weg, uit vrees voor de woede der Mechelse burgers die het gesol met hun geld Deze vluchtende Nederlandse be taalmeesters doen ons er aan denken hoe betrekkelijk het begrip snelheid eigenlijk is. Want ook al behalen sommige levende organismen slechts een snelheid van enkele centimeters per uur, toch behoren zij tot het snel ste dat zich op aarde zelfstandig voortbeweegt. Daarover morgen. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2