Maar wij denken er zó over CLEMENT R. ATTLEE Rumoer om een koning zonder bril Wie i is NIEUWE 1EIDSCHE COURANT 6 ZATERDAG 3 JANUARI 1953 Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Jeugddienst-statistiek In de N.L.C. van 30 December 1952 kon men, onder het hoofd „Opmerkelijke cij fers". kennis nemen van de conclusies, die de Raad voor het Jeugdwerk trekt uit de gegevens van de enquête, gehou den onder jeugddienstbezoekers. Een bekend (hatelijk) gezegde is, dat men „met statistieken alles kan bewij zen"; een bekend voorbeeld hiervan i: bijv. de redenering: „Slechts 7% van alle auto-ongelukken wordt gemaakt door vrouwelijke bestuurders; vrouwen rijden dus beter dan mannen". Dat het aantal kilometers, door vrouwen per auto afge legd, waarschijnlijk minder dan 7% var het totaal aantal per auto afgelegde kilo meters zal bedragen, wordt hierbij mers rustig over het hoofd gezien. Dat het ook in bovenbedoeld artiikel om iets dergelijks gaat, ligt er natuur lijk niet zó dik bovenop. Hier werd n.l. bij het beoordelen der resultaten verge ten, dat het een (zij het vrij grote) steekproef betrof, daar van de 64.000 uitgegeven formulieren er slechts 15.3Ü( werden terugontvangen, d.i. 24% Wil men uit een steekproef echter con clusies trekken, die geldig zullen zijn voor de gehele groep, waaruit die steek proef is genomen, dan zal de eis gesteld moeten worden, dat die steekproef komen willekeurig genomen wordt. Bij zo'n willekeurige steekproef mag dan bijv. vooral de te onderzoeken eigenschap (hier bijv. het beroep of het kerklidmaatschap) geen invloed uitoefe nen op het feit of men al of niet tot de steekproef zal gaan behoren. En hieraan is in dit geval niet voldaan. Men zal immers wel weten, dat bijv. iemand, die veel met pen en inkt omgaat, ook veel gemakkelijker er toe zal ko men aan zo'n enquête mee te werken. Daar dit met handarbeiders (mensen die met hun hoofd werken, arbeiden blijk baar niet; waarom worden anders alleen handarbeiders als „arbeiders" vermeld?!) vaak niet het geval is, zal men van deze groep naar verhouding een kleiner t formulieren ontvangen, zodat bij de beroepsindeling de juistheid van het per centage voor de handarbeiders (7%) op zijn minst genomen twijfelachtig ge noemd mag worden, evenals het hoge percentage (18%) voor de ambtenaren en onderwijzers, waarvan de eerstge- noemden toch de naam hebben, dat zij „formulieren-liefhebbers bij uitnemend heid" zijn. Het bovenstaande geldt waar schijnlijk o.a. ook voor het kerklidmaat schap. Een maagoperatie laat men by voor keur niet verrichten door de slager, maar door een chirurg, een specialist dus. Dit geldt echter ook voor minder „levensge vaarlijke" operaties als statistische on derzoekingen. Als ooit het .schoenma ker, houd je bij je leest" geldt, dan is het, wel bij het trekken van conclusies uit statistisoh materiaal. Amateurs wor den dan niet zelden bij de neus geno men door het hierboven gesignaleerde „selectie-effect", waardoor de juistiheic van sommige conclusies in niet onbelang rijke mate verminderd kan worden. Overigens is het jammer dat niet is vermeld, waar bedoelde „publicatie" voor het „publiek" is te verkrijgen. J. ZAALBERG Leiden Lombokstraat 2 (De enquête ging uit van de synodale Raad voor het Jeugdwerk, Carnegielaan 9. Den Haag. Red. N.L.C.) Gevolg van alcohol Een achttal arbeiders uit Opheusden was aan het borrelen gegaan in een keet aan het veer te Wageningen. Een van hen die nimmer alcohol gebruikte werd door de anderen stomdronken gevoerd. Zelfs werd de drank hem met geweld in de keel gegoten. Vijf hunner gingen toen huis waarts. De overige twee hebben zich de „ongelukkige ontfermd". De dronken gevoerde man (op klompen) werd op eer fiets vervoerd. De klompen gingen onder weg verloren en toen zijn de benen var de man verder over de grond gesleept met als gevolg, dat alle tenen van beide voeten zijn afgeslepen. Onderweg heeft het tweetal de ongelukkige langs de kant van de weg gelegd en zyn zij doorge reden. Toen men de man vond, werd hij ln zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis te Tiel vervoerd, waar in elk geval een der voeten, maar waarschijnlijk beide, moeten worden geamputeerd. De toestand van de man (27 jaar, vader van 2 kinderen) was zorgwekkend. Op de weg waren de bloedsporen duidelijk zichtbaar. De schuldigen aan deze wan daad zullen waarschijnlijk wel door de justitie worden gestraft. De schuldige alcohol werkt echter verder. Is zo iets in een Christelijke natie, waar het feest van Christus wordt gevierd, nog toelaatbaar? Wat dunkt u? v. D. Vragen bij Breda Al betreur ik het. toch heb ik wel respect voor de geslaagde ontvluchting te Breda. Zouden er werkelijk mensen zijn, die menen, dat de heren hun ont vluchting te danken hebben aan het kerstconcert of -diner? Wat denkt men er van drie van zulke heren een baan te geven als stoker, zonder toezicht van een serieuze oppasser? De mannen moes ten toch wel enkele weken van tevoren van het komende kerstdiner hebben af geweten. Anders had alles niet zo goed geregeld kunnen zijn. Zo goed geregeld, dat zelfs de auto's precies op tijd ston den te wachten. En hoe kwamen de he ren aan de nodige grensdocumenten en het nodige kapitaal? Wordt het geen tijd, dat dergelijke mensen afzonderlijk worden gestraft en dat hun zeker geen prettige kerst- of oudejaarsavonden worden aangeboden? Dan zouden niet degenen, die in Breda zijn achtergebleven, er de dupe van wor den. Want dat is ook belachelijk. Kazerswoude C. VAN K. Overpeinzing bij Breda Wie iedere dag leest de krant, ziet dat in Nederland niets te gek is, niets te dol: met het recht is veel gesol. Lages kreeg gratie in plaats van straf. Wel honderden hielp hij in het graf. Waar menig gezin moet wikken en wegen en met het geld veel overleg plegen, kunnen moordenaars gratis met de kerst aan een uiteebreid diner gaan met de Zij worden op een prettige manier bezig gehouden voor hun plezier-. 't Is de plicht van de overheid recht te doen met heel veel beleid. Maar zoals het helaas nu gaat is 't een klap in het gelaat van al die mensen, die door de beul zijn laars getrapt zijn als martelaars H. HOEK Noordwjjk aan Zee Hoofdstraat 9 De tros brak De jongste herfst en vóórwinter heb ben het kenmerk gedragen van storm nat weer en telkens kon men in de krant lezen van schipbreuken. Onze redding boten en slepers zijn wereldberoemd. Op deze mensen, die niet bang zijn voor de grillen van de zee, is iedere Nederlander trots. Nu echter lees ik dat zinnetje „De tros brak". Ik ben maar een eenvoudig boertje en heb geen verstand van red dingswerk. Daarom vraag ik: Worden nu die boten uitgerust met derde-klas materiaal of is het oorlogstouw? We zet ten toch ook een stier niet vast aan een horlogeketting? Ik wil hopen, dat w« weinig meer lezen van schipbreuken, maar nog minder, dat de tros brak. Men sen die nergens voor terugdeinzen moe ten spullen hebben die niet breken kun nen. H. de R. Overheid en philatelie In het nummer van 27 December werdi im deze rubriek een stuikje opgenomen van de heer v. O. Ik vermoed, geachte heer v. O., dat U geen verzamelaar bent. Anders had U wellicht geweten, dat uit voer van zegels op grond van 'de bepa lingen inzake de deviezen verboden is. Bent U echter wel verzamelaar en wilt U met uw connecties in het buitenland' ruilen, den is het -gewenst lid vereniging te worden. Indien U in Lei den of omgeving woont, wendt U zich dan tot de secretaris van de Leidse eni-gang van postzegelverzamelaars, die alle gewenste inlichtingen kan strekken. Leiden, DE SECRETARIS. Boerhaavelaam 41. Schoolleesboek]'es in de oude spelling In de krant van 17 December las ik een bericht over schoolboekjes in de oude spelling. Dit bericht zou de schijn kun nen wekken, dat de scholen in Drogter- opslagen, gemeente Zuidwolde (Dr.) zc achteraan komen, dat daar nog steeds leesboeken in de oude spelling worden gebruikt. Dit behoeft echter niet het ge val te zyn. Er zijn nog vele scholen in den lande, die met leesboeken in de oude spelling moeten werken. Dit is echter veelal niet te wijten aan de betrokken schoolbesturen, maar is een gevolg van het door de Kroon ingenomen standpunt, dat de aanschaffing van leesboekjes, ter vervanging van boekjes die in de oude spelling staan, de normale eisen, aan het geven van lager onderwijs te stellen overschrijdt. Ik mag hiervoor verwijzen naar het Koninklijk Besluit van 17 Augustus 1951, nr 9, waarbij werd beslist (in hoger be roep) op een aanvrage van een bestuur een bijzondere school te Voorhout, welke strekte tot het aanschaffen van serie boeken voor het voortgezet leesonderwijs in het 3de tot en met 7de leerjaar ter vervanging van de thans aan de school gebezigde boekjes, welke in de oude spelling zijn gedrukt. De Kroon overwoog hierbij, dat op grond van de ingewonnen ambtsberichten moet wor den aangenomen, dat de thans aanwezige boekjes met goed resultaat voor het lees onderricht gebruikt kunnen worden, ter wijl de omstandigheid dat deze boekjes in de oude spelling zijn gedrukt, geen voldoende grond oplevert om ze door an dere, in de nieuwe spelling gedrukte te doen vervangen. Het door het school bestuur tegen de beslissing van Ged. Stater van Zuid-Holland ingestelde be roep werd dan ook ongegrond verklaard. Het is voor het schoolbestuur in Drog- teropslagen te hopen, dat de vroede va deren van Zuidwolde er anders over denken dan degenen, die bovenbedoelde ambtsberichten aan de Kroon verstrekt hebben. Succes met de lift Ma-ry Pos heeft met haar „soldaat langs de weg" een thema aangesneden, dat veler belatngstelo-ng waard is en waarmee ik het ook volkomen eens ben. Alleen had het misschien meer effect gesorteerd, i-ndden zij ddt stukje in de „Autokampioen", het lijfblad vaai onze automobilisten, had .geplaatst. Er zijn echter enkele punten, die ik a-Is automobilist, dde dagelijks langs de weg zdt en tot ver Europa in bijna ailtijd lifters in mdjn wagen heb, graag nog in overweging wilde geven aan onze lif tende soldaten. Ie. Stel U toch vooral daar op, waar wij automobilisten zonder gevaar k-un- stoppen, dus bij voorkeur niet langs snelweg, behoudens even voor een parkeerplaate, 2e. Geef duidelijk aan op een stuk pa pier of iets dergelijks waar U heen moet (voor niets stoppen en het gebeurt mij 'herhaaldelijk is ergerlijk). 3e. Ga niet honderd meter uit elkaar staan, al lijkt jullie dit meer kans op succes te geven, want drie maai stoppen drie of vier man op te nemen is wel iets te veel gevergd, 4e. Stel je gerust in groepen op voor eenzelfde bestemming, doch gedraag je sportief en kameraadschappelijk wie eerst komt, wie eenst maait en geen bestorming van de stoppende auto met geruk aan portierkrukken e.d:.. want dat schrikt af. onze soldaten ddt systeem eens probeerden en jullie konden Mary Po6 (die ik maar als jullie promotor zal be schouwen en wat voor een! zover krijgen om in de „Autokampioen" een lans voor jullie te breken (misschien, ouw Pos, zoudt U voor de Zaterdag middag kunnen vragen aan de automo bilisten, voomang te verlenen aan „wa penrokken" boven gewone rokken met uitzondering dan van verpleegsters- rokken") en kon U dan bovendien, het is bijna te veel gevraagd, maar ik durf het te vragen want het is voor onze jon gens, het A.N.P. bewegen om bij de nieuwsuitzending van 13 uur de omroe- een aardige slagzin voor onze lif tende soldaten tot de automobilisten te laten richten, dan geloof ik niet, dat jullie in de toekomst nog uren behoeven te wachten om naar de resp. woonplaat- afteevoerd te worden. Succes met de lift EEN AUTOMOBILIST. Niet-bevriezend water III Mag ik nog even uw aandacht voor het volgende? In de kleine boerendorpen Woubrugge en Rynsaterwoude treft men ook plaatsen aan met niet-bevriezend water. Men vindt deze bi) sommige boe renwoningen, de zogenaamde gaswellen. Deze wellen zyn niet vanzelf ontstaan, ztfn aangeboord. Enkele maanden geleden heeft hier over in de N.L.C. een uitgebreid en In- terressant artikel gestaan. Dit water nu heeft eveneens een zeer hoog ijzergehal te, maar ik meen toch te moeten twijfelen, dat dit de oorzaak zou zijn het niet-bevriezen. Als men by vriezend weer een en vol schept en een poosje laat staan, be vriest het water even snel als gewoon water. Ik geloof dat de zaak zo zit: Di! water heeft ongeacht het jaargetijde, al tijd dezelfde temperatuur, namelyk vier graden boven nul. In de zomer voelt het ijskoud aan, in de winter lauw. Doordat dit water steeds opwelt en wegvloeit bevriest het niet. Koudekerk aan den Ryn H. Wiegman, Lagewaard 65. Treintarieven De woningnood veroorzaakt veel ellende, zoals echtscheiding en r maar op. Ik ben van mening, dat de N.S, wel vat kunnen doen om dat tegen te gaan-. Wanneer ze een uniforme regeling troffen voor wie buiten hun woonplaats ha in brood moeten verdienen, wanne ei men b.v. voor 10 per week op en neei kon reizen, ongeacht trein of tijd, m overlegging van een burgemeestersver. klaring, dan zouden er duizenden niet gedwongen worden, in pension te gaan, bleven er veel meer huwelijken in stand en zagen vele kinderen hun vader meer dan het geval is. Bovendien zouden de spoorwegen er zelfs nog wel bij var want rijden moeten de treinen toch. ONBESTORVEN WEDUWNAAR. Waar ligt de fout Maig ik aanknopen bij de stukjes) „Waar ligt de fou-t?" in deze rubriek' In mijn geval moet ik schrijiven: by So ciale Zaken en bij de gemeenschap. Mag ik iets van mezelf vertellen? In 1948 speelde ik als chauffeur bij een ongeluk mijn linkerbeen. I-k heb nu een prima moderne prothese gekregen, waarmee ik kan lopen-, fietsen, autorijden enz., adleen niet sjouwen en hardliepen. Va:n de R V.B. krijg ik een wekelijkse uitkering van 15,84. Dat is ook niet meer billijk, aangezien mijn been er nu maal niet meer aan groeit. Eerst kreeg ik een aardig baantje op een fabriek, waar ik behoorlijk mdj-n brood verdien de en ook mijn moeder, die weduwe is, flink wat kon geven. Maar met vele an deren werd ik werkloos, waarna iL_ de zg-n. overbrugging terecht kwam, wat -mij, naast het bedrag van de R.V.B. zegge en schrijve ƒ0,73 per week be zorgde, bij ellka-ar du 18.57. Na vier we- ken kreeg ik, omdat ik dertig jaar ge worden was. er nog een tientje bij. Dat bleef zo vijftien weken. Ma-ar na die vy-ftien weken kreeg ik niets meer, aan gezien ik nu eenmaal een wekelijks be drag van ƒ15.84 had. waarmee meende een vrijgezel wel kon rondkomen, issen ben ik al twee en een half jaar verloofd. Waarvan moeten we trouwen? Van die ƒ15,84 per week? Ik 'kijk wel uit. Begrijpt de schrijver van het stukje .Waar ligt de fout?", dat ik er oak -haast toe kom in de stad te staan bedelen? Maar dat zit nu eenmaal niet in me. Wa-t ik echter ook doe: solliciteren en nog solliciteren. Van de 60 brieven die ik geschreven heb. heb ik er drie terug gekregen met „Tot onze spijtenz. Dat dan nogal grote maatschappijen. Kunnen die er nu niet een invalide tus- plaatsen? Al is het maar voor ƒ30 per week? Nee, ik verwonder me er dat er nog zoveel bedelaars INVALIDE. Nieuwjaarsreceptie Commis saris der Koningin De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr L. A Kesper, heeft gistermiddag in het Provinciehuis Nieuwjaarsreceptie gehouden voor de burgemeesters in dit gewest en de hoofdambtenaren van de provide met hun dames. De minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel woonde deze receptie bij. Onder de gasten bevonden zich ook enige van de hoogste ambtena ren van het ministerie van Binnenlandse Toch geen toekomstige zeldzaamheid (Dooi G. J. PEELEN) Er is veel geschreven in de kranten; over de ontevredenheid in België over de nieuwe zegels met het portret van de jonge Koning Boudewijn; In plaats van het ietwat verlegen, fijn besneden, jeug dig uiterlijk van hun vorst, verscheen op de zegels een veel oudere, ongunstig uit ziende man, zonder bril. een onaange naam pruilende trek om de mond, met de veel te dikke lippen, zoals de Belgische bladen schreven We wilden U daarom een afbeelding van dit zegel niet ont houden (nr 1). Men eiste verontwaardigd intrekking van deze mislukking, en in zoverre werd aan deze verlangens tege moet gekomen, dat de posterijen toezeg den. dat geen nieuwe oplagen meer aan gemaakt worden, wat nog iets anders be tekent. dan (wat sommige kranten ons wilden doen geloven (intrekking). Deze krantenberichten werkten zo sti mulerend op de goklust van het grote publiek, dat zich grote winsten op deze serie van drie stuks voorspiegelde, dat de postzegelhandelaren in Den Haag in 70 jaar OMTRENT de eeuwwisseling studeerde te Oxford een jongeman met uitgesproken conservatieve opvattingen. Hij was afkomstig uit het ge2in van een bemiddelde advocaat en leidde een tamelijk onbezorgd leventje. Na het voltooien zijner studies vestigde hij zich als advocaat te Londen. Hij zou dit wellicht nog geweest zijn. als hij geen kennis gemaakt had met de achterbuurten van Londen. Het trieste leven van de grauwe „slums" van East London maakte grote indruk op hem. De gevolgen bleven niet uit: de conservatieve advocaat sloot zich aan bij de Independent Labourparty en de Fabian Society. Hij klom steeds hoger op de politieke ladder, werd lid van het parlement, minister, leider van de Labourpartij en volgde in 1945 Churchill op als minister president van Engeland. Op 25 October 1951 keerde Churchill terug en werd de conservatieve advocaat uit het begin van deze eeuw weer leider van de socialistische oppositie in het Lagerhuis. Het zal de lezer duidelijk zijn, dat in dit artikel schrijven over Clement Attlee, de leader van de Britse Labour partij, die vandaag 70 jaar is geworden. Volgens de mensen, die hem het beste kennen, vormt zijn persoonlijkheid een felle tegenstelling met zijn ware karak ter. Uiterlijk gezien schijnt hij zichzelf weg te cijferen en maakt hy een eenvou dige indruk, maar volgens zijn vrienden heeft hij een ijzeren wil en kan hij als het nodig is, erg hardnekkig zijn In de afgelopen zeven jaren wist hij een ern stige kloof tussen rechts en links in de partij te voorkomen en hoewel het tegendeel wel eens beweerd wordt, is Attlee volgens z'n naaste vrienden nog steeds „baas in huis". Attlee verstaat de kunst, onmiddellijk een onderwerp uit z'n gedachten te zet ten, als hij dat wenst. Men vertelt van hem, dat hij direct kan omschakelen van de buitenlandse politiek op een econo mische crisis en van een woordenstrijd in het parlement op een kruiswoord- puzzle in de huiselijke kring. Hij is één van de beminnelijkste leden van de partij die voor een bezoeker steeds een vriendelijk woord heeft. Als zo velen moet hij er echter niets van hebben als hij beetgenomen wordt. Hoewel sommi- de vakbonden wat achterdochtig staan tegenover intellectuelen, hebben zij Attlee nooit aangevallen. Attlee. aanschouwde op 3 Januari 1883 het levenslicht in de Londense voorstad Putney. Na een middelbare schooloplei ding in het Haileybury College, waar het voedsel zoals hij zelf later verklaarde buitengewoon slecht was, evenals het onderricht, studeerde Clement rechten te Oxford. Hij vestigde zich als advocaat te Londen en na enige tijd van sociaal- paedagogisch werk in Limehouse, het armste district van heel Engeland, werd hij socialist. Hij sloot zich aan bij de Independent Labourparty en de Fabian Society (1908). het genootschap, dat zo'n grote invloed heeft gehad op de ontwik keling van de Britse arbeidersbeweging. In 1910 werd hij benoemd tot secretaris van Toynbeehall, een instelling die veel heeft gedaan voor de nood der armen en voor hun maatschappelijke verheffing. Mede met het doel, zijn weinige inkom sten te vermeerderen, aanvaardde hij in 1913 bovendien een lectoraat aan de Londense Economische Hogeschool. Als vrijwilliger nam Attlee bij het uit breken van de eerste wereldoorlog dienst in het Engelse leger. Hij streed in Frank rijk, Gallipoli en Mesopotamië, werd tweemaal gewond en keerde in 1919 als majoor bij de artillerie in Engeland terug. In 1922 kozen de arbeiders van Limehouse hem tot hun afgevaardigde. In hetzelfde jaar trad hij in het huwelijk met Violet Helen Milar; uit dat huwelijk werden een zoon en drie dochters gebo ren. Het waren geen spectaculaire eigen schappen, die hem hoger brachten op de politieke ladder. Het waren z'n gezonde verstand, z'n gedegen kennis van sociale en economische problemen, z'n gedisci plineerde onafhankelijkheid, eenvoud, belangeloosheid en z'n sociaal gevoel. Het merkwaardige is. dat hij nooit doel bewust getracht schijnt te hebben, een grote carrière als politicus op te bou- In het eerste Labourkabinet (Mac- Donald 1924) werd Attlee onderstaats secretaris van Oorlog. Als lid van de commissie-Simons reisde hy in 1827 naar Brits-Indië en in het tweede Labour kabinet was hy achtereenvolgens kanse lier van het hertogdom Lancaster en mi nister van PTT (1929—1931). In het voor de socialisten rampspoedige verkiezings jaar 1931 behield Attlee zijn zetel in het parlement. Hierdoor kreeg hij een kans, die hij anders nooit gehad zou hebben: hij werd plaatsvervangend leider van de partij. In 1935, toen George Lansbury aftrad, werd hij leider. Dat ook z'n per soonlijke kwaliteiten hierbij een voor name rol hebben gespeeld, blijkt uit het feit, dat zijn mede-candidaten Greenwood en Morrison figuren waren, die meer dan Attlee de aandacht hadden getrokken. De verdienste van Attlee is geweest, dat hij de in verschillende twistende fracties uiteengevallen Labourpartij wist te herenigen. In het parlement hekelde De geschiedenis van Amerika 13. Vanuit Spanje werden monni ken naar de nieuwe wereld gezonden om de Indianen tot het Christendom te bekeren. Een van deze monniken, broeder Markus, trok door de grote oerwouden naar de woestijnen in het Westen. Daar vertelden de Indianen hem, dat er middenin de woestijn zeven steden lagen, waar de bewoners in paleizen van goud woonden, die met safieren, turkooizen en andere kost bare gesteenten versierd waren. 14. Toen broeder Markus weer in Spanje terug was, vertelde hij deze geruchten. De voorname edelman Coronado rustte dadelijk een grote expeditie uit, nam broeder Markus in z\jn dienst als gids en trok erop uit om de zeven steden, die door de Soan- jaarden „El Dorado" (het vergulsel) genoemd werden, te zoeken. Hij vond ze ook, maar het waren niet anders dan 7 armoedige Indiaanse dorpen. „Het goud" was de avondzon, die de naakte muren van leem en rotsblok ken verguldde. 15. Een Indiaan vertelde toen Coronado, dat er 12 dagreizt Noorden een goudland lag, rijkdommen fantastisch nado zette zijn tocht ogenblikkelijk voort, doch alleen om nieuwe teleur stellingen te ondervinden. Hij ontdekte de Colorado-rivier en het grootste na tuurwonder; de rotskloof Grand 16. Vijftig jaar nadat Columbus het land in bezit had genomen, heer ste Spanje over een gebied da' half zo groot was als de tegenwoordige U S.A. en verder over geheel Centraal Ame rika en grote gedeelten van Zuid- Amerika. De oorspronkelijke bevol king ging een vreselijke toekomst tegemoet. Het aantal vermoorde In dianen wordt op 20 millioen geschat. Zij waren „ongelovigen" en werden derhalve niet als mensen beschouwd. Een Spaanse gouverneur gaf zijn bloedhonden iedere dag een levend Indiaans kind te eten. CLEMENT ATTLEE hij de regeringspolitiek ten aanzien Franco en eiste een krachtige houding ten opzichte van Duitsland en Italië. Daar hij zich echter tegelijkertijd zette tegen herbewapening, is hij in zekere mate mede-verantwoordelijk ge weest voor de zwakke militaire positie, die Engeland in 1939, toen Hitier Polen binnen viel, innam. Toen Churchill op 10 Mei 1940 coalitie-kabinet vormde, aanvaardde Attlee de portefeuille van Grootzegelbe waarder. Later, in 1942, werd hij minis ter voor de Dominions en plaatvervan- gend minister-president. Hij verving Churchill de vele malen, dat deze voor belangrijke besprekingen buiten Enge land vertoefde. De verkiezingen van 1945 brachten Labour aan het bewind. Attlee volgde Churchill op en vormde een Labourka binet. Met z'n gezin betrok hij Downing- street 10, sinds meer dan twee eeuwen de ambtswoning van Engelands minister president. Toen Attlee minister-presi dent werd, nam men aan, dat hij weinig meer dan in naam leider van het kabinet zou zijn. Achteraf kan echter worden ge zegd, dat hij het kabinet in de hand en dat hij over meer macht be schikte. dan menige zijner voorgangers. In de jaren, die sedert 1945 verliepen, zijn de Labour-regering en haar leiders weinig moeilijkheden bespaard gebleven De omschakeling van oorlogs- naar vre- :onomie ging met grote moeilijkhe den gepaard. De schulden bij Amerika en Canada waren tot astronomische hoogte gestegen, De lage levensstandaard de niet altijd even gelukkig uitge voerde nationalisatie-politiek lokten scherpe critiek uit. vooral van de zijde der conservatieven en hun welsprekende Casandra, Churchill, voor wie hij ten slotte op 25 October 1951 het veld moest Attlee was een harde en eerlijke werker, maar sprak slechts weinig tot de verbeelding van het Engelse volk. Met diep ingeworteld plichts besef en volharding z'n ambt ver vullend, stuurde hij z'n kabinet en partij in een gematigd-socialistische richting, daarbij alle aanvallen van een paar dagen volledig uitverkocht wa ren, en zelfs telefonisch navraag en be stellingen kregen van niet-verzamelaars. De verzamelaars wisten wel beter. Im mers aanmaak van nieuwe zegels, (ont werpen en proeven, en nu natuurlijk ex tra scherpe controle op de afbeelding) vraagt op z'n minst 'n half jaar, en zolang zullen de gewraakte zegels normaal in omloop blijven. Van een toekomstige zeldzaamheid en van topwaarde kan dus nooit sprake zijnt België liet dezer dagen ook zijn jaarlijkse t.b.c-zegels verschij nen, en deze zijn in tegenstelling tot de Boudewijn-zegels bijzonder smaakvol en geslaagd- Deze keer werd er, als hulde voor wat deze gebieden te doorstaan had den tijdens het Duitse Von Rundsteds- offensief in de winter van 1944, stilge staan bij de veel omstreden plaatsen Eupen. Malmedy, St Vith en Bastogne. Van een tweetal een landschap van het andere duo het stadswapen. Afb. 2. ge wijd aan Eupen, geeft een overzicht van de beroemde en ook door Nederlands© toeristen veel bezochte, stuwdam van Eupen. een meesterstukje van modern© waterbouwteehniek. Afb. 3 geeft het wa pen van St Vith. de stad die naar de hei lige van die naam genoemd werd. Men ziet hem met martelaarspalm tussen een leeuw en een ton met ziedende olie voor een kerk. Deze martelaar werd, nadat hij zich in het geheim had laten dopen, ver volgd, en in kokende olie geworpen, waaruit hij ongedeerd weer te voorschijn kwam, als de jongelingen in de vurige oven. God lofzingend. Ook de leeuwen beroerden hem niet. Tenslotte stierf hij toch de marteldood (ca 305). Finland gaf voor het zelfde doel (de t-b.c.-bestrijding) een heel huiselijke serie, met drie ver schillende inheemse vogeltjes. Voor die- renverzamelaars een mooie aanwinst: huismus, vink (afb 4) en zwaluw. Frank rijk gaf ongeveer tegelijkertijd eenzelfde serie uit, met een tweetal gracieuse af beeldingen (6 en 7) van de mollige deco ratieve figuurtjes die de fonteinen van het beroemde park van Versailles sieren. Dit tweetal bevindt zich aan het Diana- bassin. Het van 12 tot 19 Dec. in Wenen, onder Russische regie gehouden vredescongres was aanleiding voor enige Oost-Europese landen tot het uitgeven van een serie herdenkingszegels. We beelden die van Oost-Duitsiand (afb. 5) en Tsjechoslowa- kije (afb. 8) voor U af. Op de eerste zien we de beruchte vredesduif, de aardbol, omlijst door de vlaggen der deelnemende landen en de Stefansdom, onder het op schrift: Völkerkongress für den Frieden. Wien 1952. Op de laatste: vastberaden ge balde vuisten die rode spandoeken om klemmen, met het woord vrede, in 7 ver schillende talen (Engels, Russisch, Frans, Chinees, Italiaans, Duits en Spaans). Even veeltalig zijn de twee nieuwe aanwinsten van het jongste postzegelge- bied: de Verenigde Naties. Op de 4e ver jaardag van de proclamatie v«n de rech ten van de mens (10 Dec verscheen een tweetal aan dit jubileum gewijd, dat nogal aanleiding gaf tot satirische opmer kingen (aft). 9). Even eerder verscheen zegel. afb. 10, eveneens van de U-N.O., ter herdenking van de geboorte van het handvest der Ver. Naties in 1945 te San Francisco. Schevenirlgen-Radio bedol ven onder telegrammen Scheveningen-Radio heeft de laatste dagen onder hoogspanning gewerkt. Met Kerstmis moesten er ruim 2000 telegram- verwerkt worden, op Oudjaar steeg dit aantal tot ongeveer 3500. Over het gehele jaar ligt het daggemiddelde om en nabij de 700. Er moest dus heel wat werk verzet worden in het betonnen ge bouwtje op het tweede sluiseiland te IJmuiden. De inhoud der telegrammen kan men wel raden, ze kwamen bijna allemaal op hetzelfde neer. Na de grote drukte is het nu wat stiller geworden. Minister Kernkamp in 1953 naar N.-Guinea In een Nieuwjaarsrede voor de radio te Hollandia heeft de waarnemend gou verneur van Nieuw-Guinea, de heer N. Makkes, gezegd, dat er reden is om 1953 met optimisme in te gaan, o.a. wegens de klare uitspraak der regering over de status van het land en de grotere be langstelling van het Nederlandse volk, Hy venvacht, dat minister prof. mr dr W. J. A. Kernkamp dit jaar het rijks deel zal bezoeken, hetgeen eveneens ge schieden zal door een parlementaire commissie en gezelschappen deskundigen. Voorts is er verhoogde belangstelling van particulier kapitaal. Volgens uit Den Haag ontvangen aanwijzingen zal men dit jaar werken aan de opening van Nieuw-Guinea. Studenten geven gala concert Uit alle universiteitssteden in ons land een orkest van studenten samenge steld, dat de naam draagt Ned. Studen ten Orkest. Onder leiding van Yvon Baarspul worden deze maand enkele concerten gegeven ten bate van het Ned. Studenten Sanatorium. Zo wordt in Den Haag een gala-concert gegeven op Dins dag 6 Januari a.s. in K. en W., waaraan belangeloze medewerking verleent de pianist Abbey Simon in het 3e Piano- meert van Beethoven. Verder worden uitgevoerd de Suite No 2 van Bach, de Suite voor strijkers piano van Guillaume Landré en de Akademische Fest-ouverture van Brahms. De bedoeling is, dat dit orkest elk jaar een serie concerten geeft ten bate van een liefdadig doel in de studentenwereld. Britse admiraal naar Den Haag De opperbevelhebber van het Kanaal commando. de Britse admiraal Sir John H. Edelsten, brengt Maandag a.s. een be zoek aan Den Haag. Hij zal die dag be sprekingen voeren op het ministerie van Marine. De volgende dag bezichtigt hij de marinebasis in Den Helder, 's Avonds vertrekt hij naar Brussel. binnen en buiten de partij afslaand. In dit laatste is hij totdusver ook nog geslaagd, sinds zijn partij weer in de oppositie belandde. En het ziet er nog niet naar uit, dat de Labourpartij hem spoedig door een jongere kracht zal vervangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 6