Tolgaarder van Warmond in de val En toch is het Fries geen Nederlands dialect! NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 3 JANUARI 1953 Klacht naar Gedeputeerde Staten A.N.W.B.-ingenieur in auto vol getuigen betaalt vijftien cent teveel DE WARMONDSE TOLGAARDER wist gistermiddag niet, wat hem overkwam. Omstreeks half drie stopte een volle personenauto voor zyn gehate tolhek. Dat was niets ongewoon. De vraag: „Wat krijgt u?", die een van de inzittenden stelde, klonk evenmin vreemd en de tolgaarder antwoordde dan ook, zoals gewoonlijk, „Twintig cent". Toen hij echter z'n geld had opgestreken, bleek dat hij te doen had met ir C. A. Kuysten van de ANWB en dat de andere inzittenden van de auto getuigen waren, die tezamen geconstateerd hadden, dat de tolgaarder in overtreding was. Bij besluit van Prov. Staten van Zuid- brede de billijkheden en onbillijkheden Holland van 27 Juli 1950 mag personenauto sinds 1 Januari 1951 het Warmondse tolhek slechts vijf cent worden geheven. Het heeft twee jaar lang klachten geregend bij de verkeers- organisaties. Vaak werd ter plaatse ge protesteerd, maar dan was het devies: betalen of omrijden. Aangezien binnen vijf km afstand geen andere overgang over de Haarlemmertrekvaart mag v den gemaakt, betekent dit omrijden in Warmond te komen meer dan 20 cent kosten. De ANWB heeft besloten deze zaak krachtig aan te pakken. Nog gisteren i een brief met protest en klacht namen: de ANWB naar gedeputeerde staten ge zonden. Men hoopt en verwacht, dat dit optreden gunstige resultaten zal af- De Warmonder tol, twee hoge ijzeren spiljiebben naast een tolgaardershuisj op een smal stenen bruggetje over d Haarlemmervaart, is een plaag voor he dorp Warmond zowel als voor het toeris tische en doorgaande verkeer. Het tol recht werd in 1639 door de Staten Holland afgeleid uit een veerrecht, dat reeds in de vijftiende eeuw bestond. In 1811 werd het thans gegeven recht het „Warmonder hek" vastgesteld. Het tarief voor fietsen, motoren, auto' vrachtwagens en autobussen werd na; analogie van het tarief voor bespannen voertuigen door de toleigenaar opge steld. Hierop werd nooit goedkeuring gevraagd. Dertigduizend gulden in een jaar Gedeputeerde en Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben in 1950 in den Wereldnieuws in zaklormaat BORMANN, eens de adjudant van Hitier, Rijksleider en oprichter van de Weer wolf-organisatie. zou zich in d^ Bra ziliaanse staat Paraiba bevinden en wel onder een vaLse naam. Periodiek tre den soortgelijke geruchten op. maar doorgaans blijkt men dan met een toe vallige gelijkenis te doen te hebben. De mystificatie, als zou hij in een Ita liaans klooster huizen, ligt nog vers in het geheugen. IN BELGIË werd in 1949 de leeftijdsgrens voor kinderen, die voor half tarief mo gen gebruik maken van het treinver voer, vastgesteld op 16 jaar. Met ingang van 1 Januari is deze leeftijdsgrens wederom verlaagd en wel tot 10 jaar. IN BERLIJN hebben de Westelijke com mandanten het verzoek, de West-Duit se politie met automatische wapens uit te rusten, geweigerd. Zulks was zocht naar aanleiding van het incident op eerste Kerstdag, waarbij een Ber- lijnse politieagent door Russische sol daten werd doorgeschoten. De i mand-anten beloofden toen snellere hulp aan Westberlijnse politiemannen in geval van nood. DE WESTBERLIJNSE dienst, belast met de zorg voor uit het Oosten komende vluchtelingen verklaarde, niet meer ir staat te zijn nieuwe vluchtelingen be hoorlijk onderdak te verschaffen. De 69 kampen en noodkampen zijn c IN BEIEREN is thans een. reeds in 1922 gepleegde zesvoudige moord opgehel derd. De beide daders zijn bekend- Maar één van hen werd in de oorlog op zijn beurt om het leven gebracht; de tweede slijt zijn oude dag in be hoeftige omstandigheden in een Zuid- beiers dorpje. Deze laatste wordt ech ter niet vervolgd, omdat de misdaad reeds tien jaar geleden is verjaard. Öp 31 Maart 1922 hadden de twee mannen op een boerderij een oud echtpaar, een weduwe met twee kinderen, en een dienstmeisje vermoord. IN SPANJE is de distributie van sigaret ten, die reeds aan het einde van de burgeroorlog, in 1939, werd ingesteld, opgeheven. Een negental Latijns-Ame rikaanse landen hebben een beroep op Spanje gedaan, een aanvraag in te die nen voor het lidmaatschap der V N. NEGENTIEN ARABIEREN, die in de af gelopen week in Israël zouden zijn doorgedrongen, werden gedood, het geen beschouwd wordt als een zeer hoog aantal. Voorts werden nog drie indringers aan de grens gewond en 18 Arabieren bij grensincidenten aange houden. Men spreekt van Arabische .infiltratie" in Israël. IN KRANKRIJK. te Laon. heeft de mijn- opruimingsdienst een bom van 500 kilo tot ontploffing gebracht. De bom van Britse herkomst werd bij toeval ont dekt; zij had al drie jaren onder een spoorlijn gelegen. HET ZWITSERSE kanton Bazel heeft de Westduitse stad Darmstadt een vacan- tie van vier weken voor een twintigtal kinderen aangeboden. Zulks in ruil voor het lenen vgn een beroemd schil derij van Hans Holbein aan de stad Bazel Dit schildery. dat een Madon na voorstelt- bevindt zich reeds in het museum van Bazel en het zal daar blij ven, tot het museum van Darmstadt, dat in de oorlog werd beschadigd, is hersteld. EEN COMPLOT tot het plegen van hoog verraad is in West-Duitsland ontdekt. De politie zou de voorzitter van een pro-communistische organisatie, zekere Fritz Thrun. reeds gearresteerd heb ben. Binnenkort zullen meerdere ..grote verrassingen" volgen. SPAANSE ADMIRAALS en generaals zijn door de Amerikaanse vloot Uitge nodigd, de komende oefeningen van de Amerikaanse zesde vloot in de Middel landse Zee bij te wonen. Deze oefenin gen vangen Dinsdag a.s. aan. het Warmonder hek overwogen tenslotte een tarief van vijf cent per auto. twee cent per motorfiets, een cent per fiets enz. vastgesteld. De eigenaresse van de tol, die deze met twee zoons exploi teert, laat zich aan dit tarief niet in het minst gelegen liggen. De opbrengst van de tol werd in 1950 op ongeveer 30 000 gulden geraamd. Gezien de zeer lage onderhoudskosten (van de opbrengst behoeven geen wegen onderhouden te worden), achtten PLrovinciale Staten een opbrengst van 7.000 gulden vol doende Een poging tot aankoop van de tolrechten stuitte op de vraagprijs af: driehonderdduizend gulden In 1920 bracht deze tol 13.000, in 1925: 20.000, in 1929 reeds 24.000 en in 1948 ongeveer 30.000 gulden op. wel een be wijs, dat van de toeneming van het ver- keer danig werd geprofiteerd. In bracht de tol 920 gulden pacht op. In 1902 werd het recht voor 21.151 gulden verkocht. In die tijd heeft de Warmondse aad verzuimd om het recht te kopen. Later heeft vooral wethouder De Vroo- zijn uiterste best gedaan om lastige obstakel weg te krijgen. Hij liet niet ver vandaan een pont leggen, aar dit werd na een proces verboden. De gronden naast de tol behoren aan de eigenaresse. Toen de brug door de gemeente Leiden verbeterd zou worden, moest een noodbrug worden geslagen. Daartoe moesten palen n die grond worden geslagen. De tolgaarder vroeg kreeg tweeduizend gulden schadevergoe ding voor het slaan van deze palen ei bleef tol heffen. Verwacht kan worden, dat de klacht van de ANWB tot bepaalde stappen en wellicht tot een proces zal leiden. De tolgaarder geeft bij het passeren van de tol geen bonnetjes af, doch de constatering van gister middag kan geadstrueerd worden door talloze verklaringen van auto mobilisten, die ook twintig, in plaats van de voorgeschreven vijf cent moesten betalen. Op gevaar af, dat er eigenlijk var betoog weer geen sprake zal zijn, wil ik nog antwoorden op de vraag: „Is het Fries een taal?" Gevoelsargumenten meer dan verstandelijke argumenten zou ik hebben aangevoerd, volgens Dr F. C. Dominicus 1). Het is mogelijk, want ik wenste niets te betogen noch te argumen teren. maar tegenover een zeker stand punt, een ander te stellen. En d e sop is de kool wèl waard. Even komt de critische tik van opponent: „Ik zou zeggen: h e t sop". Hoe dit bedoeld is, kan ik niet uitmaken. Maar in alle bescheidenheid merk ik op, dat het Algemeen Beschaafd Nederlands „de sop" en „het sop" het volle burgerrecht ver leent. Men zegt beide, ziedaar mijn argu ment. in de intellectuele kringen. Wie dit een gevoelsargument noemt, heeft gelijk, maar een statistiek bestaat er in dezen niet. Voor twijfelaars verwijs ik Koenen, 23e druk, blz. 932. Maar dit drgigt dor verstandelijk te worden. Laat ik ei matig in zijn, ook al lijdt mijn „betoog' er onder. Dat het Fries een taal is, wordt alge meen erkend. Met de Angelsaksische tongval van Kent heeft het grote eenkomst. Hiermee zijn we in ieder geval tot de Fries-Engelse talengroep gekomen. Neem voor het moment aan, dat het Fries beslist een dialect moet worden ge noemd, dan is het een Angelsaksisch dia lect en geen Nederlands. Dit uit te wer ken, zou in een dagblad misplaatst zijn. Iedere Neerlandicus kan dit vinden bij Theodor Siebs, W. L. van Hellen, Paul. e.a. Als Angelsaksisch dialect zou het Fries een curiositeit zijn zonder meer, als het door de intellectuele lagen in Friesland werd genegeerd. Deze intellectuele bovenlaag is een krachtige, maar naar buiten weinig opvallende groep. Strijd baar als ze tegenwoordig is, valt ze de „Hollanders" niet dadelijk op, want ze denken en spreken zakelijk Nederlands. Er is sinds de laatste eeuwwisseling iets veranderd. Prof. Jan te Winkel zocht het kenmerk van iedere taal in „de taaleenheid" aLs Algemeen Beschaafd boven de verwante dialecten. Nog hoger gezag kent hij toe het schrift. Een taal kan sluimeren. Het Fries was voor 1900 inderdaad bezig latent te worden en te sterven onder de invloeden van kerk en school, handel verkeer. Als naar aanleiding van mijn .Algemeen Beschaafd Fries" gevraagd vordt, of, dit het .stadsfries of het an dere" is, dan blijkt hieruit, dat men schrijft over het onbekende. ,Het stadsfries" is geen taal, zelfs geen dialect, het is niets anders dan een par ticularisme De stadsbewoner meent zijn Fries en zijn school-Nederlands te moeten verhaspelen, of liever, hij maakt er maar van. Men bedenke, dat Friese ste- zeer klein zijn. Het „stadsfries" is de humoristische noot op het Friese toneel. „Het andere" is voor de opponent moedelijk het „boerenfries", zoals mei noemde in de vorige eeuw. Deze term kon er mee door in de dagen voor 1900, toen prof. Jan te Winkel naar aanleiding de Friese letterkunde in vergelijking met de Vlaamse constateerde: „De pogingen der Friezen echter zijn tegenwoordig wel als mislukt te beschouwen". Vyftig jaren later is alles geheel an ders. De Friese letterkunde is spring levend en de heer Anne Wadman schrijft met overtuiging: „De litteraire belang stelling van het volk in Friesland (is) groter (te) noemen dan waar ook in Nederland, vg. Frieslands dichters, blz. 11. Busken Huet in zijn Brieven, dl II, blz. 262, beweerde in 1883 reeds het zelfde. Die journalistiek, die dramatiek, die lyriek is geen dialectische kunst, geen par- tucularistische taaluiting, maar 'n opbloei van het Algemeen Beschaafd Fries. Het intellectuele Fries is anders dan zijn dorpsfries, zijn boerenfries, wel want er mee, maar op hoger plan, op bloeiend en niet een bedenksel als de taal van menige regionale rom levend, niet gekunsteld. Het Fries in zijn uitgebreidheid buiten de provincie Friesland, in Oost-Friesland en West-Friesland, laten wij hier buiten beschouwing, evenals de niet-Friese ge deelten in deze provincie. Maar dialecti sche nuancering is er volop. Dat is met iedere taal zo. De gewone man spreekt een Fries dialect. Het plat-fries is geen Algemeen Beschaafd Fries, zo min hel plat-haags een Algemeen Beschaafd Ne derlands is. Een Hillegomse tuinder maakte eens de onderscheiding laag- hollands en hoog-hollands. Welnu het hoog-fries is de taal van een kleine tellectuele bovenlaag, mits men het tellect van een „geletterde boer" ook Nu is de taal een gevoelig iets, evenals de godsdienst. Hitier maakte van de taal een politiek middel. Argeloos lokte hij enkelen bijna tot activisme. Persoonlijk heb ik een doctorandus in de klassieke letteren, leraar aan een gymnasium, r ten waarschuwen tegen het gevaar worden misleid: Geen taalrecht zonder politieke vrijheid! Als twee me: zelfde voorstaan, bedoelen ze nog niet hetzelfde. De tsaren russificeerden. Stolir geeft taalrechten, maar mengt zijn vol ken; leze heeft een zeker succes, gene wekte internationale protesten. Laten Hitler en Stalin er maar buiten. Wie godsdienst voorstaat, komt tot politiek. Ook taal betekent in wezen po litiek. Zo zyn godsdienst en taal achter gronden, grondslagen, fundamenten van politiek. Een kwade politiek hanteert godsdienst en taal als middelen. Sociale misstanden prikkelen de politieke activi teit. Die sociale misstand kan een taal, godsdienst zijn, een taal, èen gods dienst die wordt onderdrukt. Het Afri- Sterrenkundige prof. Panne-1 koek 80 jaar Prof. dr A. Pannekoek, oud-hoogleraar in de Sterrenkunde aan de Gem. Unlver- i siteit te Amsterdam werd gisteren 80 I jaar. Hij mag één van de grootste astro- I nomen ter wereld worden genoemd. Nog steeds verschijnen publicaties van zijn hand. Hij is een van de grondlegkgers de theorie over de spectra der ster- en die over de atmosferen van de sterren. Prof. Pannekoek stichtte in Am sterdam het astronomisch Instituut en is eredoctor van de Amerikaanse Harvard Universiteit. In 1918 werd hij lector, in 1925 buitengewoon hoogleraar en in 1932 gewoon hoogleraar. Hij woont thans in Zeist. Pakjes voor verjaardag Koninklijke giften voor geesteszieken Koningin Juliana heeft loten besteld en Prinses Wilhelmina heeft een bedrag in geld geschonken voor de actie van de Ned. Vereniging voor Hulp aan Zieken van Geest. De vereniging wil aan de patiënten in gestichten op hun verjaar dag een pakje versnaperingen schenken. Tijdens de viering van Sint-Nicolaas Kerstfeest ontvingen reeds 500 verpleeg den zo'n verrassing, maar 3500 anderen moesten worden teleurgesteld. Loten kan men voor ƒ0.25 per stuk bestellen door storting op postgironum mer 14 05.54. Wil men zelf een pakje zen den, dan kan men schriftelijke adressen aanvragen bij de heer A. Radix, Amstel- dijk 157, Amsterdam-Zuid. Minder varkensmarkten geschorst Minister Mansholt heeft bepaald, dat de schorsing van de varkensmarkten met ingang van Maandag a.s. niet meer geldt voor de provincies Friesland en Gronin gen (de eilanden Inbegrepen), Drente Overijssel, het gedeelte van de provincie Gelderland, gelegen ten Oosten van de IJssel en, van.de aftakking bü Wester voort tot de Duitse grens, rechts van de RÜn; de Noord-Oost Polder; het eiland Texel; Zeeuwsch-Vlaanderen. De Hydra op sleeptouw genomen Een vaartuig van de Amerikaanse kust wacht heeft het Nederlandse vrachtschip Hydra, dat sedert Maandag bü Kaap Hatteras (Amerikaanse oostkust) drüft met een defect aan de schroefas, op sleep touw genomen. Men heeft koersgezet naar Norfolk. De bemanning van veertig koppen is aan boord van de Hydra ge bleven. (Advert tntie). Dames! Vooral n u Hamea-Gelei voor Uw handen Van het erf van School en Kerk Advertentie Ergens een tegel los Lijmen met Co!laIII kaans een politieke en sociale achter grond te geven is, is dus een onzuivere poging ter oplossing van de onderhavige kwestie. Het Fries op de scholen betekent veelal et meer dan één of twee uurtjes lees- schrijf les. De practijk vordert alle aan dacht voor de „tweede taal". Wil men In Domburg een uurtje aan „Zeeuws" doen. bezwaarlijk is dit niet. Dit alles als een manie te stempelen is niet aardig. Mutatis mutandis geldt hetzelfde voor de middel bare scholen en het hoger onderwijs. De Friese „taal", het Zeeuwse „dialect" is iets anders dan het Nederlands en dit .anders" wil het zijne hebben. Wat de universiteit betreft, merk ik op, dat het Academisch Instituut binnenkort de stu die in de Friese taal zal opnemen, waar door het doctoraal examen-Fries dan of ficiële erkenning verkrügt. Friese disser taties zijn trouwens reeds verschenen. Dit alles omdat het Fries officieel als taal wordt erkend, zoals de wetenschap dit steeds deed Heus, er is geen sprake van een genadig erkend wissewasje. En de schreeuw om eenheid vermoorde niet oprechte gevoe- voor wat ook. Welke onrechtvaardig heden zijn er al niet gepleegd onder de kreten om die eenheid, die een wreed ge drocht kan zijn. Een wijs verstaan der Friese kwestie doet het alles in stille een heid ontwikkelen, het Friese eden en preken toe. Een rechter, een dominee, die de taal van zijn gemeente niet verstaat leert spreken, is een trage en wellicht onnutte dienstknecht, zowel in Domburg als in Dokkum. Hoe beter Fries, hoe beter Nederlan der. De intellectueel heeft een neiging nens te zijn. Tweetaligheid leidt tot winst, men wordt er geen slechter vader lander door. De consequenties van de erkenning, dat het Fries geen Nederlands dialect is, dat en levende taal is, voeren niet tot separatisme, noch tot een gedeeltelijke lawine; immers het Nederlands blijft als eede taal" volledig erkend. Drie extre misten en de caricatuur riepen spoken op het Westen, die moeten verdwijnen, hier! Een intellectueel die in het Fries wenst te zweren, zie men niet als een seseparatist, als een dwaas, maar als een protesterend man. protesterend tegen het onrecht eenvoudigen aangedaan. En on recht tegen te gaan is christelüke poli tiek. Den Haag. L. KROL. Prof. dr A. Th. Knoppers naar de Ver. Staten Men deelt ons mede, dat aan prof. dr A. Th. Knoppers in verband met zijn tt-ek naar de Verenigde Staten wegens lanvaarden van een functie aldaa ingang van 1 Januari 1953 door directeuren der Vrije Universiteit eervol ontslag is verleend als gewoon hoog- ir in de medische faculteit voor het onderwijs in de physiologie en de phar macologic. Prof. dr A. W. J. H. Hoitlnk, oud- leraar aan de universiteit van Indont Bogor, zal op verzoek van directeu de colleges van prof. dr A. Th. Knoppers. zover deze betrekking hebben op physiologie, alsmede het directeurschap van het desbetreffende laborator voorlopig waarnemen. Prof. Knoppers wordt, zoals verwacht werd, directeur van de medische dienst der firma Merck. In October 1,950 aan vaardde hij het ambt aan de V.U.. Voor dien was hij directeur van de Ned. Kininefabriek en hield hij wetenschappe lijke voordrachten in vele landen. Hij is 37 jaar oud. Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk r o e p e n te Britswerd en Wieuwerd F. de Boer, candidaat te Bussum. Benoemd tot hulpprediker te Wei- werd J. Kuipers, voorganger van de Ned. Herv. Evangelisatie te Emmer-Erfschei- denveen. Aangenomen naar Zijderveld (voor bijstand in het pastoraat) G. Enklaar, emeritus pred. te Stavenisse. Bedankt voor Poortvliet D. J. v. d. Graaf te Leerbroek. Geref. Kerken Beroepen te 's-Graveland H. C. En- dedijk te Wormer; te Suawoude C. Lug- tigheid te Thesinge; te Woudsend W. A. Jeisma. candidaat te Amsterdam; te Jlar- denberg (vac.-H. Sweepe) T. Spilker te Bennebroek. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt voor Alkmaar B. v. Riet te Pieterburen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Middelharnis G. Blom te Meerkerk en W F. Laman te Rotterdam- West. Geref. Gemeenten Bedankt voor Tholen M. Blok te Rotterdam-Centrum. (Advertentie) Het lied der aethergolven Prof. Bavinck hoogleraar in Zuid-Afrika? Naar wij vernemen heeft prof. dr J. H. Bavinck te Baarn, de zendings-hoog- leraar der Geref. Kerken, een uitnodi ging ontvangen, om van eind Februari tot eind October als gast-hoogleraar op te treden aan de Universiteit en de Theologische Hogeschool te Potchef- stroom in Zuid-Afrika, met het oog op de voorbereidingen van de zendings- I opleiding. Prof. Bavinck, die vorig jaar in de zomermaanden reeds in Zuid-Afrika ver toefde, heeft om verschillende redenen nog geen beslissing genomen. Indien hij de uitnodiging aanvaardt, zal hij midden Februari vertrekken. Drs J. W. de Pous lector aan de V.U. Directeuren der Vrije Universiteit heb ben in verband met de benoeming van prof. dr J. Zijlstra tot minister van Economische Zaken, de heer drs J. W. de Pous, thans secretaris van het Ver bond van Protestants-Christelijke Werk gevers in Nederland, benoemd tot lector In de economische faculteit voor het on derwijs in de theoretische economie. Drs de Pous werd in 1920 te Aalsmeer ge boren, was van 19431945 verbonden aan het illegale blad „Trouw" en studeerde een Jaar aan een Amerikaanse Uni versiteit. In Hardegarijp kan nu een Chr. school komen Thans heeft ook de Kroon het beroep verworpen, dat aanvankelijk bij Ged. Staten en later bij de Kroon was inge steld tegen de stichting van een Christe lijke lagere school in Hardegarijp, waar omheen zoveel te doen is geweest. Zoals men weet besloot de gemeenteraad van Tletjerksteradecl op 15 Mei 1951 aan de schoolstichting mede te werken. Een be roep daartegen van 17 personen werd door Gedep. Staten verworpen. Daarna gingen 25 personen bij de Kroon in In de oudersverklaring worden 61 toe komstige leerlingen genoemd. De Kroon overwoog dat van 52 kinderen redelijker wijze mag worden aangenomen, dat zij de nieuwe school zullen bezoeken (het minimum is 50). De Kroon deelt niet het bezwaar van de appellanten als zouden vijf kinderen meegetelt zijn, die eerst binnen de wettelijke 4 km-grens op school gingen, doch later werden over geplaatst. Dat gebeurde zes maanden geleden. sten Wereldalliantie hebben aan alle stengemeenten een Nleuwjaarsbood- gezonden. /oor het corpsjaar 1952—'53 is de senaat iet studentencorps aan de theologische School der Chr. Geref. Kerken te Apeldoorn PF.S.A.R.) als volgt samengesteld: Th Rut iers. pracses, J P. v. d Boomgaard. Vale- iuslaan 16. Apeldoorn abactis; .A H Schlp- ZONDAG 4 JANUARI im I, 403 m.: VARA: 8 00 Nieuws; o.; 8.33 Orgel: 8.58 Sportmeaedclin- „Geestelijk leven"; 10.00 Amu .0.30 Met en zonder omslag; li.uJ HSWBHSffl aal trio; J1.30Programma gewüd aan Jear L.OU1S Pisuisse; AVRO: 12.00 Zuld-Ameri- caansë en Spaanse muziek; "12.35 „Even af- ekenen, Heren"; 12.45 Hammondorgel: 1.00 tfieuws; 1.10 „De Spoorwegen spreken"; 1.20 Promenade Orkest en soliste; 2 00 Bockbe- preklng; 2 20 Kamerorkest; 3.15 Filmpraatj 1.30 Blaaskwintet: 4.05 Lichte muziek; 4 5.00 Strijkensemble; 5. 11.15 Reportage of iram.; 11.2512.00 Gram. Hilversum II, 298 m.: KRO: 8.00 N .15 Gram.; 8.25 Hoogmis; NCRV: lieuws; 9.45 Omroeporkest: 10.00 :erkdienst 11.30 Gewijde muziek 1143 iool cn hobo; KRO: 12.15 Apologie; 12.35 Iram.; 12.55 Toespraak door Z.E. Mr J. M. L. Th. Cals. Minister van O. K. W.; 1.00 Wereld is de Akker", klankbeeld; 3.20 Strijk- Katholiek Thuisfron 4.30 Vespers; IKOR Ned. Herv. Zangdlenst; k; NCRV: 7.00 Vocaal en solisten; 7.30 „Ge looft U dat?". Reformatorisch belijden: KRO 8.00—12.00 Gev. programma (Om 11.00—11.15 Nieuws). Engeland, BBC, 330 m.: 12.15 Causerie; 12.30 Gram.; 1.10 Crltleken; 1.55 Weerbe- ichten: 2.00 Nieuws; 2.10 „Country Maga- :ine": 2.40 Operamuziek; 3.00 Wenken voor le tuin; 3.30 Lichte muziek; 4.00 Hoorspel: 5.00 Orkestconcert; 5.45 Boekbespreking: 6.00 munity singing; 10.00 Lichte n 0.58—1.00 Nleu' „Ziezo!" zegt Joost doodkalm. „Die komen voor lopig niet weer!" Wies staat met een ontdaan gezicht haar man tel af te kloppen; ze is nog totaal in de war en daarom stelt Joost haar voor, even met hem mee naar huis te gaan om wat op verhaal tekomen. Ze schudt beslist haar hoofd. „Nee, dat hoeft niet. Ik was enkel een beetje geschrokken, daar ben ik gauw genoeg overheen!" Ze ziet echter zo bleek en ze kijkt zo angstig rond, dat hij er niet gerust op is en resoluut aanbiedt: „Dan zal ik voor alle zekerheid een eindje met jou mee lopen, als je niet naar ons huis wilt." In dat laatste aanbod stemt ze dan maar toe. Je kunt niet weten, ze mochten haar nog eens weer aan 't schrikken maken. Toch 'is ze bin dat het kerkplein zoetjesaan leeggestroomd is. Ze zouden er al gauw wat achter zoeken, als ze haar met een jongen zagen lopen. Ze is oök blij dat hij haar niet tot aan huis vergezelt, maar bij de hoek van de Havenstraat rechtsomkeert maakt, na haar stellige verzekering dat ze nu werkelijk genoeg is bekomen om alleen verder te gaan. Thuis zwijgen ze allebei over dit voorval; Wies omdat ze geen gesprek met Aartje of Peet durft aanknopen en Joost omdat het zijn gewoonte niét is, alles wat hij beleeft aan zijn huisgenoten te vertellen. En geen van beiden vermoeden ze dat die korte ontmoeting de eerste stap is op een weg van veel leed en beproeving. Toen Joost enkele weken geleden dat klosje naaigaren bij Meier kocht is de schuwe onder danigheid van het meisje achter de toonbank hem reeds opgevallen. Hij heeft haar toen niet weer gesproken. Sophie heeft de volgende dag een kind van de buren met het ontbrekende geld naai de winkel gestuurd. Trouwens, .loost dacht ook niet verder over 't bedeesde verkoopstertje na. Maar nu hij voor de tweede keer met h^ar in aanraking gekomen en wat langer in haar nabij heid geweest is, nu laat de hulpeloosheid van het tengere meisje hem niet meer los. Hoe kan ie mand zo wezen, zo gejaagd en angstig, alsof ze ieder ogenblik door boze machten wordt bedreigd? Die Peet Meier is zeker wel een echte bullebak thuis. Zijn vader is ook streng, ja, maar nooit heeft hij zijn kinderen aanleiding gegeven om bang voor hem te zijn. En moeder.. Als moeder cr nu nog geweest was. dan had hij haar stellig gevraagd om zich over dat eenzame schepsel te ontfermen. Zij met haar liefderijk hart zou wel een middel gevonden hebben, om te maken da', ze dat kind niet langer in een hoek drongen.. Maar moeder is er niet meer, en hoe zou hy kunnen helpen? Toch, al kan hij er eigenlijk zichzelf wel om uitlachen, toch staat hij de volgende Zondag middag op het kerkplein heimelijk naar haar uit te kijken En wanneer de mensen allemaal zijn vertrokken en hy haar werkelijk ziet, komt hij zo onverschillig mogelijk naar haar toe en begint een praatje over het weer. Al pratend wande len ze dan vanzelf weer een eindje op, en zo gaat het na deze keer telkens opnieuw. Tenslotte rekent Wies er al op dat ze hem voor de kerk aantreffen zal, en al duurt het lang, van liever lede wordt ze vrijmoedig in haar gesprekken met hem. Naar alleen-zijn met juffrouw Geverling ver langt ze niet meer. Ze hééft nu immers iemand om mee te praten, al is het dan maar een jongen nog geen twintig, die van meisjes weinig deert zijn jongensachtig-ruwe hartelijkheid, zyn onhandige pogingen tot begrijpen en troosten Zijn heftige uitvallen aan 't adres van Peet en Aartje doen haar soms heel even glimlachen, terwijl haar verhalen over moeder en over haai vroeger leven door hem met belangstelling wor den aangehoord. Als ze echter, wat na een poosje herhaaldelijk gebeurt, met vragen over hogere dingen bij hem aankomt, wordt het moeilijker. Bij de vraag wat dominee Ruitenburg met die preek over rust heeft hedoeld, trekt hij met een verlegen gebaar de schouders op. Hij weet het antwoord wèl, natuur lijk. Maar hoe moet hij 't onder woorden brengen, hij is toch geen dominee. Het liefst had hij haar aangeraden om met dergelijke problemen naar zijn vader te gaan, die als ouderling zeker de moeilijkheden voor haar zou kunnen oplossen. Doch hij kent haar nu langzamerhand voldoen de om te weten, dat ze daar met geen stok toe te krijgen zou zijn. Ze heeft hem zelfs gesmeekt om thuis voor*l niets over hun vriendschap los te laten, en om haar gerust te stellen doet hij dat dan ook maar niet, ofschoon hij er voor zich zelf het ongeoorloofde niet van in kan zien. 't Is weer gauw Kërstmis, misschien komt er dan een gelegenheid om haar met Dita in kennis te brengen Dita zal wel raad schaffen, zij is immers het evenbeeld van moeder Tot zolang zal hij dan zijn best maar doen om in zijn ge sprekken met Wies de moeilijke onderwerpen zo veel mogelijk te vermijden. Chine", opera; 5.40 Gram.; 5.45 iel; 10.45 Kamermuziek; 11.45—12.00 Nie Brussel, 324 m.: 12.00 Beiaardconcert: 12. oorzang; 12.30 Weerberichten; 12.34 Orkes meert; 1 00 Nieuws; 1.15 Gram., 1.3 rs. qu: C. v. d. Stel. i r 2. 5.00 „De kor 10 ei UjM lagen; 5.50 Gra Isdiensti gramma 10.15 „De 11.45—12.00 Nieuws. Brussel, 484 m.: 12.08 Ork 15 Verzoekprogrant izlek; 8.00 Groet incert; 3.00 Ork uurtje: 7.45 Nie 10.00 Nieuws; 10.10 Ork. Nieuws: 11.00 Gram.; 11.55 Nieuws. 8.00 Gev. progra Jelles". voor ae zieken: 11.40 Planorecital: 12.0C Orgelspel: 1215 Dansmuziek; 12.30 Land- er tulnbouwmededelingen; 12.33 Voor het plat teland: 12.38 Dansmuziek: 1.00 Nieuws; l.lj Commentaar: 1 20 Metropole Orkest; 1.5£ Voor de Middenstand; 2.00 „Het vlees i; duur", causerie; 2.15 Sopraan en plano: 2.45 Gram.; 3.00 Gev. programma; 4.00 Gram.; 4.45 Vragenbeantwoording; 5 15 Dansmuziek; 5.50 Militair commentaar; 6.00 Nieuws; 6.15 Pianoduo; 6.30 Parlementair commentaar 6.45 Voor de jeugd; 7 45 Regerlngsuitzendiiig! „Het N.V.V 9.55 Grai ïht" 10.20 Radlo-Philharmondsch Ör groot koor en solisten; 11.00 Nieuws 11.15 Orgelspel; 11.45—12.00 Gram. Hilversum II, 298 m.: NCRV: 7.00 Nieuws .10 Gram.; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.3 Nieuw 7.45 Een erberii 823 Gewijde muziek; 8.45 gcndlenst; 11.00 Alt en piano: 11.45 Idem; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.3C ïdedelingen; 12.33 Orgel- .30 Ini de kleuters: 5.15 Gram.; 5.3Ö Voc de Jeugd; 5.45 Regeringsuitzending: Mr f i Engelse les: 7.00 Nieuws en 7.10 Harpensemble: 7.30 „Volk erle; 7.45 Lichte muziek; 8.00 VOor de kinderen; 6 55 7 15 Sport: 7.20 Causerie; 7.30 ert: 8 30 Causerie; 9.00 Gev. pre 9 45 Buitenlands overzicht; 10.00 10.15 Hoorspel; 11.45 Strijkk- Dansmuziek; 1.15 Orgelspel: 145 BBC Mid- Light Orchestra en soliste; 2.45 Vooi 4.00 Casl no 's. 3.00 Voor de vr en solist: 4 45 LicL Dale's aagboek"; 5.30 Hoorspel iel; 8 7.00 BBC Welsh Qrches idstrtjd Sport: Meisjesscholen: 9.00 9.30 Ver-zoekprogramma; 10.00 Klankbeeld; 10.30 Gev. programma: 11.00 Nieuws; 11.15 Actualiteiten: 11.20 Lichte muziek: 0.05 Voor- "20 Strijkensemble en solist; 0.56- 1.00 N!eu\ trljk. Nat. Progr., 347 m.: 12.00 Muzi auserie; 12.30 Oude muziek: l.Ot 1.20 Muzikale causerie: 2.00 Nieuws, am.; 2.30 Hoorspel; 4.00 Kamermuziek nanse uitzendln rkestconcert: 1( 1.45—12.00 Nieuv Toch is het zo! TITESTKEVERS zijn er in vele aoor- -^Men. E§n dezer, de pillendraaier, maakt balletjes uit mest en deze pil wordt door het mannetje en het wijf je gemeenschappelijk naar een ge schikte plaats gerold om te worden begraven. Als het vrouwtje dan doen de is een onderaardse voorraadkamer aan te leggen, hotidt het mannetje de wacht bij de mestbal, waarin im mers het ei zal worden gelegd, zodat aan leder ander moet worden belet er een vreemd ei in te deponeren. Maar is nog een andere moeilijk heid. Een mestbal is een begerens waardig artikel in de wereld van de pillendraaiers en kan daar zeker zo hoog worden aangeslagen- als een mud aardappelen in onze honger winter. Wanneer er dus een soort genoot voorbij komt, zal deze trach ten zich de pil toe te eigenen, welk verschijnsel ons overigens uit de we reld der mensen ook niet onbekend is. De wettige eigenaar verweert zich uiteraard krachtdadig tegen deze aanslag op zyn bezit cn beide kevers worstelen tot een hunner de strijd op geeft. Is de aanvaller de overwinnaar, dan rolt hij de pil triomfantelijk naar een eigen bestemming. Als hij onder weg niet word aangevallen, kan het voorkomen, dat hy hulp krijgt. Dat wil zeggen, een andere pillendraaier begint aan de andere kant van de mestbal uit alle macht te duwen en te trekken en poogt het begeerde object in zijn richting te rollen, het geen weer tot een verwoed gevecht aanleiding kan geven. Dit zijn heel lelijke karaktereigen schappen van de pillendraaier, we geven het ogenblikkelijk toe. Maar daar staat tegenover dat de strijd om het eigendomsrecht alleen ontbrandt tussen mannetjes of tussen wüfjes onderling. Nooit zal een mannetje een wijfje van haar pil beroven! Toch niet geheel overtuigd van deze edele karaktertrek van de andere sexe, kan het voorkomen dat een wijfje het voortduwen van een pil staakt en er ijlings van door gaat wanneer een mannetje nadert. Zij blijkt dan echter al spoedig haar jonkvrouwelijke schroom te hebben overwonnen, keert terug en gezamen lijk rollen zij dan de pil verder. Mocht er opnieuw een mannotje verschijnen, dan treedt zij bescheiden achteruit en laat het mannetje dat zich als edele •idder heeft opgeworpen de strijd be slechten. Met de overwinnaar om het even wie dit is rolt zü de pil Wanneer we na lezing van het voor- gaande de hoffelijkheid van de man nelijke mestkever ten opzichte van de andere sexe kunnen waarderen, zou den wij van onze kant wellicht de beleefdheid kunnen hebben wat meer waardering te tonen voor het corpus delicti, t.w. dc mestpil. Want dat is lang niet zo'n simpel geval als wij in onze afkeer gemakshalve veronder stellen. Daarover Maandag. (Nadruk verboden) listen; 4.15 Ork Nieur Liet ïzlek; 4.45 Gram.; 5.00 s les; 6.15 Gram.; 6.25 Luchtvj Voor de soldaten: 7.00 Nieuws; 7 40 „Meina Seele nihmt und preist". cantate; 8.00 Or kestconcert; 8.45 Gram.; 9.00 Idem; 10.00 Nieuws; 10 15 Orgelspel; 10.55—11.00 Nieuws. ï.oo 5 15 Gram.; 6.30 ei 8.30 Gram.; 9.15 Oi 10.10 Lichte muziek; 10.50 Nieuws. rkest; 2.15 Kar htc muziek; 5.00 Nieuws; 7.00 Gram.; 7.45 Nieuws; 10.00 Nieuws;

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2