Op 16 Januari krijgt Leiden een Zeeuwse fruitdag VLIEGENDE VERKOOP D. PLANJE NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 2 JANUARI 1953 Programma met veel attracties Zeelands fruitteelt kan nog niet bogen op een geschiedenis van eeuwen en het is voor de Zeeuwen dus zaak, aan de kwaliteit van hun fruit meer en meer bekendheid te geven. Het pleit voor het Zeeuwse inzicht, dat men zich daarbij niet beperkt tot de eigen provincie. Zo is enige tijd geleden in Rotterdam een Zeeuwse fruitdag gehouden, waarvan de organisatoren zich over grote publieke belangstelling mochten verheugen. En Leiden komt 16 Januari aan de beurt. Het bestuur van de Leidse vereniging voor vreemdelingenverkeer hoorde de Rotterdamse dag en gezien het si er van zocht men contact met de Zeeuw se fruittelers, die bereid bleken hun ten ten voor een dag in de Sleutelstad op slaan. De V.V.V. heeft de organisatie" toen overgeheveld aan het bekende Leid- se actiecomité, dat voor deze actie con tact opnam met de federatie van Leidse verenigingen van huisvrouwen en Zeeuwse vereniging Luctor et Emergo onze stad! Tevens werd overleg gepleegd met fruitgrossiers en de directies va huishoudscholen. Op 16 Januari zal een grote aan van Zeeuws fruit naar Leiden plaats hebben. Het wordt opgesteld in de foyer van de Stadsgehoorzaal, die, naar heer D. van der Kwaak ons verzekerde, zeer aantrekkelijk zal worden ingericht. Bovendien worden des middags meisjes (leerlingen van de huishoudscholen) des avonds duizend vrouwen in de grote stadsgehoorzaal ontvangen, voor wie e uitgebreid programma is samengesteld We noemen: een inleiding van de heer J. Kakebeeke, fruitteler te Wol- phaartsdijk, een vraaggesprek over appels en peren, een praatje ove verwerking van fruit, een inleiding over de voedingswaarde van de appel (met kookdemonstratie) en een film vertoning door de Kon. Mij De Betu we te Tiel. Medewerking verlenen verder de Zeeuwse vereniging Luc tor et Emergo, het mannenkoor var Gemeentewerken en het Leids ka merorkest onder leiding van de heer J. Trouwee. Aan deze dag zyn ook verschillende attracties verbonden. Zo is er een gratis consumptie met fruitgebak en de Zeeu wen stellen zich verder voor, met een J. Philippo 25 jaar bij Zaalberg -De heer J. Philippo, Oranjegracht 109a, vierde z'n 25-jarig jubileum bij de N.V. Kon. Ned. Fabriek van wollen dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zn. De jubilaris kwam reeds op veertien jarige leeftijd naar de fabriek, vergezeld van zijn vader, die daar jaren als wever werkzaam was. Aanvankelijk hulpje in de ververij werd de heer Philippo na enkele jaren overgeplaatst naar de de kenweverij, waar hij zich tot een goede jacquard-dekenwever heeft ontwikkeld. Daarnaast heeft hij zich echter ook in korte tijd tot wollenstoffen-weyer weten op te werken en thans is hij op beide weverijen een gewaardeerde werker. De directie heeft de jubilaris met echtgenote op het kantoor ontvangen hartelijk toegesproken, waarna de heer Schrandt hem een enveloppe met inhoud overhandigde. Ook werd de heer Phi lippo gefeliciteerd namens het gehele personeel en de visclub „Zaalberg", waarbij eveneens enige stoffelijke blijken van waardering werden aangeboden. Haags Gerechtshof Katwijksc schelpenvisser veroordeeld Het Haags Gerechtshof heeft een Kat- wijkse schelpenvisser veroordeeld tot etyi jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek wegens diefstal van vijf koeien uit een land te Sassenheim en te Noord- wijk. Verd. ontkende de diefstal te Noordwijk te hebben gepleegd. De pro cureur had bevestiging van 'het vonnis van de rechtbank gevraagd, echter zon der aftrek van voorarrest. Fiets uit huis ontvreemd Dinsdagavond heeft men uit de gang van een woning in de Van Lennepstr een nieuw rijwiel ontvreemd- Waarschijn lijk werd de deur met een loper geopend. Burgerlijke stand van Leiden GEHUWD: G. B. Th. Ouwerling C. E. van den Berg; Th. H. van Meij- i C. C. Verhoeven: J. J. Sie- van der Reijden; A. Schni der en G. Hülters; A. de Vet en T. J. Verweij; P. v. d. Blom en R. Huijgi GEBOREN: Derk, z. v. H. J. Veld kamp en M. P. Lepelaar; Iza E., d. v R. A. Maas Geesterhuis en M. J. Lusink; Vera C. J., d. v. A. C. van den Bergh er M. J. Zuiderduin; Johanna M., d. v. W van Oosten en J. Schouten; Dirkje, d. v L. Rovers en A. Kuijt; Robert J., z. v J. W. Kroon en E. M. Siemerink; Gre gorys L. Th., z. v F. C. G. Kuikhoven en A. M. Boefje; Theodorus, z. v. Th. Bloemzaad ea C. van der Steen; Gerar- dus M., z. v. C. F. Straathof en Th. C. J. van Diest; Jolanda, d. v. A. Luyen- dijk en M. van der Reijden. OVERLEDEN: H. van Ventien. wedn. 91 jr; J. C. W. Blankwaardt, man, 71 jr; H. A. Couvee, man. 69 jr; L. Boon, huisvr. van De Roode, 76 jr. Sijthoffs uitgeverij groot aarttal fruitbakjes naar Leiden te komen, die ook gratis ter beschikking worden gesteld. Wethouder Van der Kwaak hoopt met al de organisatoren van deze dag, dat veel Leidenaars deze spectaculaire gele genheid zullen gebruiken om kennis te maken, voor het eerst of opnieuw, met het Zeeuwse fruit, dat waard is op grote schaal te worden geconsumeerd. Agenda voor Leiden Vrijdag Stadsgehoorzaal, 6 uur: Hoofdstad-ope rette, G'schichten aus dem Wienerwald. Burcht, 8 uur: jubileumfeestavond Sijt- hoff. Zaterdag ALPHEN AAN DEN RIJN, hotel Cen traal. 3 uur; streekconferentie N.U.S.O. district Leiden. Maandag Snouck-Hurgronjehuis, 8 uur: K. en Oopening cursus J. den Haan uit Den Haag over moderne Amerikaanse letter- Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuiderapotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. De heer De Jong, directeur van de gemeentereiniging, biedt de heer Landaal, die na een 39-jarige dienst zijn functie van administratief hoofdambtenaar neerlegde, namens de ambtenaren van de dienst een ets van de stadstimmerwerf aan. Foto N. van der Horst D. A. Landaal nam afscheid van de gemeentereiniging Heeft 46 jaar de volksgezondheid gediend Op de laatste dag van 1952 heeft de heer D. A. Landaal, administratief hoofd ambtenaar, afscheid genomen van de gemeentelijke reinigings- en ontsmettings- dienst, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Landaal heeft 39 jaar by deze dienst gewerkt. Vóór 1914 was hü bij de Utrechtse dienst Het Poolschip van Byrd verbrand Sterkste houten schip ter wereld De driemasterschoener City of New York, het vlaggeschip van vice-admiraal Byrd tijdens zijn Zuidpoolreizen, is Dins dag nabij Yarmouth (Canada) aan de grond gelopen en in brand gevlogen De zeskoppige bemanning kon door een pa trouillevaartuig worden gered, doch het schip zelf moet volgens havenautoriteiten als verloren worden beschouwd. De City of New York werd in 1885 onder de naam Sampson te water gela ten In 1928 werd het schip, dat bekend stond als het sterkste houten schip ter wereld, op aanbeveling van de Poolrei ziger Roald Amundsen door Byrd over genomen. Nederl. Harwichboot ramt Eng. barkas Bij Harwich is Dinsdag het Nederland se passagiersschip Beatrix (4000 ton» in botsing gekomen met een Britse marine- barkas. Het marinescheepje zonk spoe dig. De 24 matrozen die aan boord waren, konden worden gered, en me enige vertraging kon de Prinses Bcatri doorvaren naar Hoek van Holland. Het ongeluk gebeurde toen het Nederlandse schip bij dichte mist de haven verliet. Het incident te Berlijn Demonstratie bij de begrafenis Onder enorme belangstelling is Dins dag in West-Berlijn het stoffelijk over schot van de Berlijnse politieman Her- bert Bauer, ter aarde besteld. Men zal zich herinneren, dat deze door Russische militairen werd doodgeschoten bij zijn poging, een ontvoering van drie West- Berlijners te verhinderen Een herden kingsdienst werd door 150000 personen bijgewoond. Van alle openbare gebouwen alsmede van vele particuliere woningen woel de vlag halfstok. Professor Reuter, de burgemeester van West-Berlljn. deed in zijn toespraak een beroepop de Westelijke mogendheden, doeltreffende maatregelen te nemen, opdat ontvoerin gen of schietpartijen, waarbij West-Ber- lijners het slachtoffer zijn, niet langer kunnen plaat3 vinden. Record-aantal volkswagens De West-Duitse volkswagenfabriek heeft in 1952 een recordproductie gehaald an 135.970 wagens, waarvan een derde •erd uitgevoerd. Dit is 28 procent me an in 1951. In 1953 hoopt men 1700 w gens uit te voeren naar Japan, Siai irma, Hongkong en Indonesië. Eisenhower en Stalin naar Capri? Een eigen weekblad Band tussen de Nederlandse immigranten in Australië In Sydney, de grote stad aan de Zuidoostkust van Australië, verschijnt elke Vrijdag een klein weekblad, de Dutch-Australian Weekly, dat bedoeld is voor de Neder landse immigranten in Australië, de nieuwe Australiërs, zoals zjj mét de andere nieuwelingen worden genoemd. Het wordt geredigeerd in het Nederlands, maar het heeft ook Engelse rubrieken: Dutch News in Brief en: Australians. De redacteur, A. Schuurman, schrijft: „Er wordt zo dikwijls gezegd, dat de Nederlanders in Australië zo n weinig eendrachtige gemeenschap vormen. Wel nu, is er een betere weg voor bundeling van het Nederlandse element en onder linge gedachtenwisseling dan een eigen En het komt ons voor, dat hij hierin schoon gelijk heeft. Dank zij de stijgende belangstelling van de Nederlanders in Australië het abonnement is een pond per jaar kon de tweede jaargang met vertrouwen worden ingegaan. Het week blad is klein, vrij slecht gedrukt, maai het houdt belofte in voor beter. gparden Prof. dr M. Schneider Ruim twee maanden geleden vertrok dr Maarten Schneider, oud-docent in het dagbladwezen aan de Leidse universiteit, Indonesië om als hoogleraar aan iivers"teit van Djakarta en Djokja karta gedurende drie jaar persweten schappen te doceren. Om gezondheids redenen evenwel is prof. Schneider, dezer dagen per vliegtuig in ons land terug gekeerd. C.V. Hesta en Co De C.V. W. A. Hesta en Co. te Am- iterdam is met ingang van 1 Januari 1953 voortgezet onder de naam Hesta Crans en Co. met kantoren te Amster dam, Den Haag, Alkmaar, Haarlem, Hil- im, Leiden, Utrecht en Zaandam. De beherende vennoten der C.V. Hesta 1 nower I schap" zÜn vertrouwen uitgesproken, dat West- vereniging sprak nog de heer Vermeer. Eur0Da ,en levmsW„oh,,„ die de heer Landaal. in het bijzonder dankte voor zijn persooniüke belangstel-jva„ vrede e„ vrijheld. Zeer „el moet ling. Hij bood ook een geschenk aan. West-Europa zijn defensie opbouwen. De Laatste spreker was de heer Verstegen.aanstaande President der Ver. Staten zal gemeente-ontvanger, die eveneens grote j Thurston Morton tot onderminister var waardering koesterde voor het werk en j Buit. Zaken en Phleger tot juridisch ad- de persoon van de heer Landaal. yiseur van Dulles benoemen. Het eiland Capri is voorgesteld als plaats van ontmoeting tussen Eisenho' Stalin. Het is een voorstel van burge meester Prozizillo van Capri in een tele- j .,i i - I gram aan de II Giornale Delia Sera Eisen- werkzaam. Men kan zeggen, dal h|j 46 jaar deze tak van het werk voor de volks- hower heeft |n-^en „„ieuwjaarsbood. gezondheid heeft gediend. schap" aan generaal Ridgway opnieuw De heer De Jong, directeur van dienst, zei dat de heer Landaal liever zijn weggegaan zoals hij gekomen is: een handdruk. Hy is bescheiden en heeft ook wel tegen dit afscheid opgezien. Maar tegen de wensen van de directie en het personeel heeft hij zich niet willen verzetten. Dit stelde de directeur op hoge prijs. Op 16 September 1906 werd de heer Landaal als klerk bij de Utrechtse ge meentereiniging aangesteld. Op 15 Jan. 1914 kwam hij naar Leiden. Hij kreeg hier tot taak de administratie in te richten. Hij heeft dus 46 jaar in dit werk volksgezondheid gestaan. De directeur noemde dit een unicum. De heer Landaal timmerde niet aar de weg. Toch is hij bij de vele verande ringen, die de dienst in de loop der jaren heeft ondergaan, betrokken ge weest. Hij is een man met een groot ver antwoordelijkheidsgevoel; hij is ijverig oprecht en heeft liefde naaste. Nooit werd tevergeefs roep op hem gedaan. Bij al zijn werk trad hijzelf niet op de voorgrond, maar allen wisten het toch, dat Landaal een ij veraar was voor de dienst. De heer De Jong wees verder op de vele moeilijkheden gedurende de bezet- op de vaderlandsliefde van de scheidende functionaris. Namens de ambtenaren bood hij hem een ets van de stadstimmerwerf aan. Wethouder Jongeleen merkte op, dat de heer Landaal zijn functie geruisloos (in de goede zin) heeft vervuld. Hy schetste nog eens de betekenis van de dienst en hoopte, dat de heer Landaal .slecht" man voor de pensioenwet zal zijn. Als voorzitter van de personeels- Gevestigde en vertrokken personen Van 22 t/m 31 December 1952 Te Leiden vestigden zich: i tuigmaker K.M., Clarensteeg 8; J. v< J. A. van Arkel, Oude Vest 47; A.|staden en 'am-. timmerman, H. Rijndijk Barendse, kantoorbed., Bakh. Rozeboom- ,1913; J. Stoppels en fam., teehn. ambte- straat 31; M. Beukenholdt, dienstbode naar SL-F., Tomatenstraat 45; T. Swel- Oude Vest 89; C. van den Berg fabrieks-1 heim. Plantsoen 93; A. N. Sytsma, boek- arbeider, Celebesstraat 47; H.' A. Bin-ihoudor. Buitenruststraat 13; J. W. T. nerts, ass. directie (touwfabr Rooden- Tasche> Zoeterw. Singel 100; L. Veerman, burgstraat 29; A. M. Blóm-mesteyn ass- in. de huish., Merelstraat 28; J. W. dienstbode, Prinsenstraat 15; J Bloot-1 Velthuis, Hartmanstraat 18; J. van Bregman, Kloksteeg 7; F Brink, Rapen I Velzen. touringcar ondernemer, nooino.- b'urg 24; H. D. Zürcher-Bulten Nieuwe weg 5; G- J- M- Verhoef, Haarlemmer- Rijn 89; W. van Dis, huishoudster Heren-i straat 13= G- Verlind cn fam., typograaf, straat 141; F. H. Dominicus van den' Appelstraat 7; P. B. K. Versteeg en fam., Bussohe, architect, Apothekersdijk 35; L.|gera'nt V- en D- Haarlemmerstraat 261; 1 den Dool dienstbode, Plantage 12; Vink en fam., techn. ambt. gem. T. Franz, Jan Vossensteeg 34; A W werken, IJsseikade 99; E. J. W. Vogel- Gabriël, dienstbode, Lorentzkade 16a; H. fang> Aalmarict 11; H._de Vries, bediende Ginjaar en fam., arbeidsanalyst, Veilingkade 34; H. J. J. Glorius le luit. K.L., Duinhof 10; M. T. I -euvel-Got'tbrath, W. Rozenstraat 6a; J. M. Groenhof, Roodenburgstraat 18; Groos en fam., werktuigk., Amaliastr. 40; wed. J. A. van Leeuwen-den Haan, H. Rijndijk 232; W. H. SesseLink en fam., techn. beheerder K.M., Lijsterstraat 19; W. Zwarts-Hoonakker, Appelstraat 11; A. J. dp Jong, verpleeghulp, Herengracht 35; T. Jonkheer, 1.1. verpleegster, Rijns- burgerweg 10; A. T. Keizer, 1.1. verpleeg ster, Hooigracht 15; H. Kerbof Groen- hovenstraat 14; J. H. Klemann, verpleeg- Kijnsburgerweg 10; J. Kramt apoth.-ass., Roodenburgstraat 43; A. C. M. de Kroon, kok, Rijn en Srhiekade 26; P. J. Luijendijk, 1.1.-verpleegster, Witte Singel 27; B. de Man, serg. telegrafist K.M., Meerburgkade 33; H. Mass, Kager- 14; P. VJ. van Mullem, Herengracht T. Nagtegaal, dienstbode, Pr. Frederikstraat 11; H. P. B. N'ieu-wen- hoven, matroos le kl. K.M., Ambon- straat 12; F. Oort, Rapenburg 117a; A. Over de Linden, korporaal K.L., Groen- hazegraoht 12; E. P. Plantenga, Kloksteeg 31; P. Portier en fam., adm. ambt. K.M., Duinhof 17; H. Prins en fam,, techn. tekenaar, IJsselkade 30; G. G. van Rooijen, kantoorbed., Plesmanlaan 3; D. Schepers, Breestraat 73a; J. M. G. Schouten, ber. militair, Meidoornstraat A. C. Schriek en fam., korp. vlieg- ling-v. d. Berg, Fagelstraat 9 Katwijk. boekhandel, Nieuwe Rijn 8; J. Was- scher, Morsweg 36; C. H. F. Buls-de Wit en fam., Tesselschadestraat 4; J. J Wulms, kruideniersbed., A. v. Saksen straat 4b. Uit Leiden vertrokken: I. Advocaat, W. singel 8, 's-Gravenhage, Loosduinsekade 453; Ali en fam.. Lijster straat 15, Suriname; Van Bblkum fam., W. Pyrmontstraat 76, Roosendaal ca. N B., Antennestraat 6; C. E. Ouwer- Wyborghstraat 1; N. F. Binnendijk, H. Rijndijk 170c, Delft, Delfgauwseweg 379; J. Blan/kenaar, T. Siegentoeekstraat 21, 's-Gravenhage, Laakkade 80; A. G. Bus- kop, Merelstraat 45, Indonesië; A. Bijl, Thorbeckestraat 10; Rotterdam, Boezem kade 6; S. H. Cevering, Spieghelstr. 17, Rotterdam, Heer Daniëlstraat 78b; P. G. Dille en fam., K. Hansenstraat 10a, Roosendaal ca. N.B., Antennestraat 4; A. van Dijk, Lusthoflaan 28, Ermelo, Wijk Aa 248a; G. van Esch en fam., a/b „Anjo" ligg. Schelpenkade, Waalwijk, Floris V- laan 23; G. C. Feuth, Morskade 12a; Rot terdam, Blommerdyklaan 27; Th. J. Pastor-Fonteine, Druivenstraat 28, Am sterdam, Darwmplantsoen 25 hs; A. J. Frentrop, Da Costastraat 103, Voorscho ten, Leidseweg 70; E. Geevers, Heren straat 129, Delft, Buitenwatersloot 186; F. A. M. van Gcrve en fam., Hooglandse Kerkgracht 14, 's-Gravenhage, Betje Wolffstraat 331; W. J. Groenendijk, N'ieuwstraat 23a, Alphen a/d Rijn, Emma- laan 72a; F. A. J. Hagman en fam.. De D.A.W. is een merkwaardig blaadje. Het interesseert zich voor de algemene wereldzaken, maar speciaal voor Neder landse en ook voor.Indonesische aan gelegenheden. Klaarblijkelijk doorvorst de redacteur tal van Nederlandse bladen, want de berichten uit alle delen van land zijn van zeer gevarieerde inhoud geven blijk van kennis van zaken; ook de sport wordt niet vergeten. Het con tact met Nederland is zeer duidelijk waar neembaar. Wij lezen van het bestaan var een Nederlandse vereniging en van hel houden van- Nederlandse dansavonden; er zijn berichten over politieke gebeur tenissen in Nederland, maar ook over de haringkarren in Amsterdam en over hei stijgend aantal klompen (wooden clogs), dat in Holland wordt geproduceerd. Een philatelist vraagt ruiling van Nederlandse postzegels. Daarnaast is er aansporing voor Nederlanders orn zich aan te passen het Australische leven en de afwijkende opvattingen der Australiërs. Ook is er voorlichting over Australische onderwer pen, bijv voor de huisvrouwen een ver handeling over de Australische vissoor ten en de bereiding daarvan: eel, mullet, sweep, leatherjackets. Op een vraag of er in Australië ook peultjes te krijgen zijn, wordt geantwoord, dat er een soort groenten bestaat, waarvoor de i peans is gevonden, dus iets tussen peas (erwten) en beans (bonen). Deze groente komt de Hollandse peultjes het meest nabij. Er wordt een Engels taalboek aange kondigd, van officiële zijde uitgegeven, alleen nieuwelingen in staat stelt hun kennis van het Engels te verbeteren, doch dat ook „veel kleurrijke Austra lische slang" bevat, zodat nieuwelingen het gemakkelijker zullen vinden „echt de taal van het land" te leren. De aandrang om zich vooral in de Engelse taal te be kwamen, komt ook steeds tot uiting ir redactionele artikelen, in aansporingen om taalclubs te bezoeken en dergelijke. En passant vinden wij ergens de mede deling, dat Australië in 1953 de negen millioen inwoners hoopt te passeren. Uiterstegracht 58a, Delft, Harmenkoks- laan 70; A. J. Harkema, Mariënpoelstr. la, Amsterdam, Marnixstraat 397; M J Hersche en fam., J. W. Frisostxaai' 2, Roosendaal ca. N.B., Antennestraat 14; D. B. Hoekstra, Noordeinde 2a, Rotter dam, Waalhaven O.Z. 50; M P J S Groenendijk-van Hollebeke, Vrouwen- stéeg 11, Alphen a/d Rijn, Emmalaam Emma laan 72a; W. H. S. de Graaf-de Jong, Heemskerkstraat 103, Voorschoten Valkenburgseweg 106; G. A. Kamerbeek en fam., Haarlemmerstraat 53, Lisse v. Bönninghausenlaan 37; wed. J. He'ijn- Kanteman, Da Costastraat 27, Israël; H. J. van Kempen, Oude Rijn 128, Delft* Delfgauwseweg 70; D. M. Kempers omstandigheden, sfeer en omgeving. Wij lezen aanbevelingen als: Hollandse sfeer thuis met Hollandse meubelen, Hollandse beschuit, Hollandse kleermaker aan huis, onder Hollands beheer, boeken in uw eigen taal, en dergelijke. Wij treffen eer aansporing aan om in het gezin Sint- Nicolaas te vieren of om een vacantie door te brengen in een van de mooist gelegen badplaatsen „gelijk Scheveningen bij Den Haag". Wij komen allerlei Hol landse namen tegen tot Karei Knekel- hoofd toe, terwijl ook iemand zich dient als „oud-Sunabaiaan". „Maakte- u kaas in uw eigen land? Hier is een kans om uw beroep voort te zet ten in Australië". Een gift-service adver teert: „Het valt niet mee om hier in Australië altijd de touwtjes aan elkaar te knopen, maar voor de mei land is het nog veel moeilijker. Zend daarom een geschenkpakket naar Neder land." Na dit periodiek enige maanden te heb ben gevolgd, lijkt het ons toe, dat het in vele Nederlands-Australische gezinnen een welkome gast zal zijn als band, lichter en opwekker. Zo klein als deze Dutch-Australian Weekly is, komt toch uit zijn smalle, dichtgedrukte ko lommen een collectieve uiting tegemoet van een geest enerzijds yan energiek aanpassen aan het nieuwe land, zijds van volhardende herinnering het oude, dat verlaten werd. VOORSCHOTEN Nachtveiligheidsdienst Gisteren heeft de Leidse nachtveilig heidsdienst ook in Voorschoten de bevei. liging van huizen e.d. op zich genomen. Burgerlijke stand GEBOREN: Johannes J, z v H L Hül ters en J C van Schaften; Ronald, z v B W Vonk en E C A Waltman; Louise C, d v C Maas en L C Bakker; Yda J, d v A Bontebal en P Visser. ONDERTROUWD: A Rijlaarsdam, 40 j, Leiden en CL P M Hoogervorst, 29 j. GEHUWD: A H Wegerif, 64 j. Wasse naar en H S Zwart, 44 j. OVERLEDEN: A van Leeuwen. 78 J. wed van J A Lamboo. Flanellen DAMESNACHTHEMDEN lange mouwen5.50 Flanellen KINDERNACHTHEMDEN 3.35 BADDOEKEN, flinke maat 1.15 WASHANDJES0.25 2 pers. gestikte DEKENS., ƒ22.95 Sole Mio rheumakliniek Vandaag is Sole Mio te Noordwijk haar taak als rheuma-kliniek begonnen, al is het ook op bescheiden schaal. De gehele medische en verplegende staf is thans ander-1 aanwezig. Vanmiddag zyn de eerste pa- tiënten een dertiental opgenomen. Over enkele weken heeft de officiële Antonius Jansen opening plaats. Door snelle ontwikkeling Bijzondere problemen voor de gemeente Leiderdorp Voorwoord van B. en W. bij de begroting Evenals vorig jaar hebben B. en W. van Leiderdorp ook bij de begroting 1953 in een uitvoerig schrijven aan de gemeenteraad de aandacht gevestigd op de belangrijkste punten, die het begrotingsbeleid kenmerken. En wel in het bijzonder in verband met de sterke groei van de gemeente en in met het oog daarop te treffen voorzieningen. Immers bedroeg het zielental van de gemeente bij de laatstgehouden volkstelling ruim 4500. Per 1 Januari 1953 bedroeg dit ruim 5100. En nog steeds breidt de gemeente zich uit. Het uitbreidingsplan van de gemeente biedt dan ook ruimte voor een stijging tot ongeveer 10.000 zielen. Daartoe zal echter nodig zijn, dat de gemeente bin- afzienbare tijd ook de gronden in de Doeswijk bouwrijp gaat maken, aan gezien het Zijlkwartier en het centrum Leiderdorp spoedig volgebouwd zul len zijn. Een dergelijke snelle ontwikke- van een bijzondere uitkering uit het gé- meentefonds. Deze uitkering is geraamd op f80.000. B. en W. stellen nadrukkelijk vast, dat de geraamde uitgaven noodzake lijk zijn en ook zeker niet te hoog. Wij geven tenslotte nog een paar cijfers uit het begrotingsbeeld. Geraamde ont- uitkering gemeentefonds); geraamde uit- vangsten f711561,38 (exclusief bijzondere Hoewel B. en W. niet teleurgesteld zyn over het particuliere initiatief op het ge bied van de woningbouw, zal de gemeen te zich ook in 1953 een taak gesteld hiervan, omdat het aantal woningzoekenden nog dermate groot oplossing noodzakelijk is, daarbij rekening houdende met het feit. dat groot percentage van de op de lijst oningzoekenden voorkomende personen minder draagkrachtig is, zodat woningen moeten worden gebouwd, waarvan de huurwaarde hun draagkracht niet te boven gaat. Hoewel anderzijds niet uit het oog mag worden verloren, dat het algemeen er aan moet wennei hogere huur te besteden dan volgens vooroorlogse begrippen redelijk Voor 1953 kan op een vermeerdering kn minstens 100 woningen worden ge- Kuiperstraat 5, Alphen a/d" RijnHoorn Irekend- aangezien de bouwrijpe grond in 298; J. A. van der Klaauw Oo:tdwars-lhet cenrum- P,aats biedend aan65wonin- gracht 3, Haarlem, Timorstraat 71- L W *en' vrÜweI Reheel is verkocht ling had men zich niet durven voorstellen, gaven (zonder onvoorzien) f780 466,42; zuiver tekort 1953 f 68.905.04. Bijdrage van de reserve f8.504,12; bijzondere uit kering f 80.000; beschikbaar voor onvoor ziene uitgaven f 19.599,08. Het voor onvoorziene uitgaven geraam de bedrag is naar de mening van het col lege niet te hoog, temeer omdat rekening gehouden moet worden met het feit, dat de jaarwedden van bepaalde functionaris, sen zullen moeten worden herzien in ver band met een definitieve overgang van de gemeente naar een hogere klasse, ton gevolge van de stijging van het zielental, en gezien de omstandigheid, dat voor schoolbouw gelden beschikbaar gesteld moeten worden. 013301© Net iets te veel aan service Kottier, Rijnsburgerweg 10, Almelo, Hof kampstraat 23; G. W. van Leeuwen Oude Singel 98, Voorschoten, Kon. Wilhel- minalaan 6; M. A. van der Lellj, J. van Goyenkade 6, De Lier, Kijckerweg 71; A. Lemmerman en fam., v. Hogendorp- straat 11, Edam, Ansjovisstraat 2; D. Th. E. Maryn, Korevaarstraat 3, Oegstgeest| Geversstraat 42; J. J. Marljn, P. de la' Courtstraat 70, Oegstgeest, Geversstraat 42; L. G. Kloezeman-Mulder, Kapte straat 33, Amsterdam, Valeriusplein A. R. Muller, Kam. Onneslaan 23, Leid- schendam, Kon. Juli a na weg 58; A. v. d Zwart-Ouwersloot, Margrietrtraat 4, Lei derdorp, Patrimoniumpark 16; L. M. A. an Oijen, Diefsteeg 6b, Ermelo, Horster- eg 74; C. Paling en fam., Sumatrastraat 1, 's-Gravenhage, Cannenburglaan 152; J. Parmentier, W." Singel 60, Noordwijk, Boerhaaveweg lb; F. C. van Oijen-Rein- houd, Hooigracht 79, Ermelo, Horster- weg 74; wed. G. v. Hoek-Roodenburg, De Reijstraat 12, Nijmegen, Vosselaan 316; J. Rijsbecgen en fam. a/b Haarl.weg, Bodegraven, a/b. lgig. in de nabijheid van perc. Noordzijde 104; A. Schaart en fam., Oude Rijn 3, Rijnsburg, Vliet N.Z. 65; J. Sla dek en fam., St. Jorissteeg 13, Canada; wed. J. P. v. d. Vaart-Slegten- horst, Rijn en Schiekade 2, Weesp. Slijk straat 11; H. Smit, Herengracht 58, 's-Gra venhage, Laan v. Meerdervoort 1312; F. W. Varkens, Transvaalkade 11a, Geldrop] Mierloseweg 23; L. Stortenbeker, Rapen burg 54, Voorburg, Laan van Nieuw Oost Einde 287; J. v. d. Klaauw-Stouten, Sophia straat 76a, Haarlem, Timorstraat 71; G. A. A. Straathof, Kloksteeg 3, Zoeterwoude, Weipooriseweg 67 onder; J. C. Swart, Herensteeg 39, Geldrop, Helze 33; F. Tj, Tan en fam., Fagelstraat 15, Indonesië; H. Tiebosch en fam., Pr. Fre derikstraat 1. Roosendaal ca. N.B., Antenncstraat 1; R. L. J. Tuyl Schuite maker, Groenhovenstraat 13, Amsterdam, v. Eeghcnstraat 51; J. Vaneveld, Haar lemmerstraat 216, Rotterdam, Rozenburg laan 19; G. Vermeer en fam., Valdezstraat 13 Epe, Korte Kampweg 5; A. M. Ver- weg. Haarlemmerstraat 274a, Oegstgeest, Duiven voordestraat 8; C. Vink e: C-phiastraat 45, Roosendaal ca. Antennestraat: J. de Vries, Groeneveld- stiebting 2, Heumen, Dorpsstraat, Herv. Pastorie; J. H. M. Wories, Haarlemmer straa 112, 's-Gravenhage, Lubeckstr. 26; A H. J. C. Blotkamp, Roodrnburgstr. 44, Bodegraven, Nieuwrtraat 52b; L. P. A. van de Corput, Meidoornstraat 20, Breda, Middellaan 109; Th. van Kempen, Oude Rijn 100, Voorschoten, Kon. Marinelaan 2; P. J. Kraaijer, M. Treublaan 50, Leeuwarden. A. Stellingwerfstraat 75; J. R. Kuperus, Rapenburg 47, Groningen, Jan Lutmastraat 25; J. G. N:eland. Merel- straat 31. 's-Gravenhare. v. Bortzelaei- laan 145; A. Ph. vrn der Stokker en fam„ Visscherstraat 26a, Roosendaal ca. N.B Antennestraat 18. ticulicren, terwijl In het Z(jlkwartier 104 woningen zullen worden gebouwd. Daar bij komt de vestiging van de eerste Ned. koperen-buizenfabriek en de Nefra In het Zijlkwartier, waardoor de watervoorzie ning speciale aandacht vraagt. Voorts zal de Van der Valk Bouman- weg worden gereconstrueerd, hetgeen eer ontsluiting betekent van industrieterrein aan deze weg. Al met al blijkt hieruit, dat de uitbreiding van de gemeente bij zondere eisen met zich brengt en dat de gemeente niet kan worden vergeleken bij andere plattelandsgemeenten var zelfde grootte, aldus het schrijven. Een en ander is indertijd reeds duide lijk naar voren gebracht in een rapport van het verificatiebureau, waarbij plaat sing van de gemeente werd bepleit in een hogere klasse. Leiderdorp breidt zich als randgemeente van een grote stad snel uit. Het karakter van de bevolking is in toenemende mate dat van forens geworden. Volgens de laatste volkstelling werkt ongeveer de helft van het aantal werknemers buiten de gemeente. Daar door heeft de bevolking ook een zeei vlottend karakter. B. en W. achten het duidelijk, dat in het kader van de snelle uitbreiding een aantal noodzakelijke kapitaalsinves teringen niet is te ontkomen. De scha duwzijde van deze ontwikkeling is d( grote onzekerheid omtrent de- allerbe langrijkste bronnen van inkomsten, melyk de uitkeringen uit het gemeente fonds. Men heeft by de samenstelling van de begroting de bestaande wettelijke regeling als basis moeten nemen. Daar door is men er niet in geslaagd, de be groting sluitend te maken zonder raming N. van der Keur 25 jaar bij U.B. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer N, van der Keur zijn werkzaam heden begon op de Universiteitsbiblio theek. In tegenwoordigheid van het vol tallige personeel werd hij vanmorgen door de bibliothecaris dr A Kessen gesproken, waarbij deze de verdiensten de heer Van der Keur voor de biblio theek memoreerde en de hoop uitsprak, dat hij nog vele jaren zijn werkkracht en energie aan deze taak zou mogen geven. Dr Kessen overhandigde de jubilaris de gebruikelijke gratificatie alsmede een envelop met inhoud namens het perso neel der bibliotheek. De heer Van der Keur werd vervolgens toegesproken door de heer H. Verwer. ambtenaar der biblio theek. namens de bond van hoger-onder- wijspersoneel. die hem eveneens een envelop overhandigde, terwijl ook mcj. Het zilveren jubileum van de heer S. G. van Looy Vandaag is het, zoals men weet, 25 jaar geleden, dat de heer S. G. van Looy directeur van A. W. Sythoff's Uitgevers- my N.V. te Leiden werd. Vanmorgen werd dit jubileum in intieme kring ge vierd. Omdat het verslag van de huldiging ons te laat bereikte voor de krant van vandaag, kunnen wij het morgen pas plaatsen. Brand aan Meisjespoort In het pand Meisjespoort 2 (v. d. Werff- straat) ontstond brand door een defect aan het rookkanaal van de schoorsteen. De brandweer bluste het vuur en moest een stuk van de schoorsteen wegbreken. Inbraak Op Oudejaarsdag is ingebroken in het perceel Van Slingelandlaan 1. Enige kle dingstukken werden ontvreemd. Corps Diplomatique Tot assistent militair attaché aan de Britse ambassade in Den Haag is be noemd kapitein luitenant ter zee J. X Pearsall, met standplaats te Parijs Hij vervangt de kapitein luitenant ter zee C. Q. Crill, die tot een andere bestem ming is geroepen. De gezant vin Ethiopië, met stand plaats Londen, >s voor een bezoek naar Ethiopië vertrokken. Als tijdelijke zaak gelastigde zal optreden de heer Ato Berhanou Tessec.a. gezantscha; «raad. De gezant va» L.oanon te Brussel, te- geaccrediteerd I het Nederlands Sn Ke" a, dere t-Memr iig voljen. AU tij- aMer voor hun aanwezigheid en voor de telijk zaakgelastigde ireedt op de heer medewerking, die hy in de afgelopen R Fakhourr, secretaris van het gezant- Ta jaar had ondervonden. schap.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3