Reddingboot vierde Oud en Nieuw op Waddenzee Toch is het zo nieuwe leidsche couhant 2 vhiidag 2 januari 1953 Voor tweede maal niet thuis Vergeefse speurtocht naar (tijdelijk) vermiste vissersschepen TT\E BEMANNING van de reddingboot Insulinde der Kon. Noord-Zuid- aJ hollandse Reddingmij heeft de jaarwisseling op zee doorgebracht, op roek naar het vissersvaartuig Zoutkamp 9. De vissersboot was Maandag uitgevaren voor de garnalenvangst. Aan boord bevonden zich de vissers Piet Westra en Jan Steegstra uit Zoutkamp. Zij zouden Dinsdagavond terugkeren en hadden tot dat tijdstip mondvoorraad aan boord. Toen het vissersvaartuig Woensdag middag nog niet binnen was. begon aan de wal ongerust te worden De red dingboot Insulinde verliet om zeven uui 's avond Oostmahorn om te trachten de Zoutkamp 9 op de Waddenzee in dc nabij heid van Schiermonnikoog te vinden. Schipper Klaas Toxopeus liet de red dingboot omstreeks middernacht op de Eilander Balg bij Schiermonnikoog stil leggen om het daglicht af te wachten. Met de bemanning, bestaande uit Jannes Toxopeus. stuurman, Scheepstra, motor- drijver, Sjoerd Dijk, opstapper, en Bertus Frik, opstapper, trachtte hij de nacht oud en nieuw zo gezellig mogelijk door te brengen. Om de beurt hebben de nen op de uitkijk gestaan. Omstreeks half een gistermiddag kreeg Klaas Toxopeus van de wal bericht dat de vermist gewaande boot om circa tien uur 's morgens de thuishaven ncngelopen. Er was machineschade ge weest en de opvarenden waren er na veel moeite in geslaagd die te verhelpen Ook in de nacht van 31 December 1951 op 1 Januari 1952 was de Insulinde bui tengaats. toen om hulp te verlenen een Duits schip. Nog een schip zoek De reddingboot Hilda uit Lemmer er drie andere reddingboten, o.a. uit Hinde' lopen, hebben bijna de hele Nieuwjaars dag op het IJsselmeer gezocht naar eer Harderwijker botter. Achteraf bleek, dat het scheepje 's middags om drie in Am sterdam was aangekomen. Het vaartuig was Dinsdagmiddag uit Enkhuizen trokken met twee studenten aan boord voor de overtocht naar Harlingen Door de mist is men op het IJsselmeer ver dwaald. Toen het schip niet in Harlingen aankwam, waarschuwde de -familie reddingboot. Het Nederlandse vrachtschip Hydra (3918 toni is op Oudejaarsavond op 110 mijl ten Zuid-Oosten van Kaap Hatteras (aan de Amerikaanse Oostkust) in moei lijkheden gekomen door een defect de schroefas. Er stond een sneeuwstorm, doch de Hydra verkeerde niet in gevaar. Later kreeg het schip hulp van de Conifer, een vaartuig van de kustwacht. Wereldnieuws in zakformaat DE AMERIKAANSE minister van fensie Lovett heeft in zijn jongste rap port gewaarschuwd te-gen wijzigdragen In de begroting, ddc een nadelige in vloed zouden hebben op de militaire hulp aan het buitenland: de defensio- ins-paramrag mag niet verslappen. De marine bepleit thans de bouw van tenminste 12 viiegikampschepen van 60.000 ton. Twee deze- vliegikampsche pen zijn momenteel in aanbouw GEEN NIEUW proces zal worden aan gespannen tegen het echtpaar Rosen berg. Het Amerik. Hof van Beroep weigerde zulks, omdat duidelijk was aangetoond, dat de veroordeelden geen feiten naar voren hebben gebracht, die een nieuw proces rechtvaardigen. Nog bestaat de kans, dat de Rosenbergs in de gelegenheid worden gesteld aan President Truman om gratie te vragen. Zoals de zaken thans staan, zullen zij echter ha>lf Januari worden terechtge steld. Op 5 April 1951 wenden zij ver oordeeld wegens atoomspionnage voor de Sowjet-Unie. IN EGYPTE heeft generaal Nagudb ver klaard, ó-at indien het volk het monar chistische regeringsstelsel wenst te ververagen door een republikeins, hij deze kwestie aan een volksraadpleging zal onderwerpen. GERHARD EISLER, leider van de pro- pagaindadlenst in de Russische zóne, zal volgens de Neue Zeitung naar een of andere duistere post worden over geplaatst, waar hij professor wordt aan een universiteit. CHINA HEEFT ie volledige souverelni- fceit over de Chinese Tsjan-gtejoen- spoorweg in Mandisjoerije herkregen. Tsjou En Laii, de premier, heeft het protocol ondertekend, waarbij de Sow- jet-Unie a-1 haar rechten op de geza menlijk beheerde spoorweg overdraagt HET JAPANSE leger in wording is uit gerust met 165 tanks, waarvan 90 half zware en de rest lichte; voorts met 30 lichte vliegtuigen en 200 stukken ar tillerie. PAUL CABALLERO. secretaris-generaal \-an de Algerijnse communistische par tij, is in staat van besehuldiging ge steld wegens aantasting van de bui tenlandse veiligheid van het land. Zulks naar aanleiding van een, door hem gepubliceerd pamflet, waarin hij de Algerijnen oproept tot solidariteit met de Marokkanen. DE OPERATIES der Britse vloot tegen de conrmundstisohe opstandelingen op Mala-kk-a worden belemmerd door de staking van 10.000 inheemse arbeiders (te Singapore) die Maandag reeds be gon. Tengevolge dezer staking waren er vertragingen ontstaan bij het her stel van patrouillevaartuigen, die ge bruikt worden voor kustbeschermlng e. het beschieten van schuilplaatsen der rebellen aan de kust. IN GEVAL VAN OORLOG zullen alle Franse automobilisten hun auto-radio's bij de militaire autoriteiten binnen 48 uur moeten inleveren. OP DE PHILIPPIJNEN züjn door over stromingen 25 perponen om het leven gekomen, worden dertig personen ver mist. terwijl 200 gezinnen dakloos zijn. Hevig" regens gingen gepaard met een wervelstorm Niet-beschermde vogels in 1953 en 1954 Blijkens een beschikking van de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zullen gedurende de jaren 1953 en 1954 de volgende, vogels niet-be- schermd zijn krachtens de Vogelwet 1936: mantelmeeuw, houtduif, bonte kraai, ekster, vlaamse gaai, roek, kauw, spreeuw (wel beschermd gedurende maanden April en Mei), zilvermeeuw en kok- of kapmeeuw (wel beschermd van 16 April t/m 14 Juli), aalscholver (doch wel be schermd gedurende de maanden Februari t/m Augustus voorzover betreft het na tuurmonument binnen de ringdijk van het Naardermeer en de eendenkooien aan de Belterwijde en aan de Bakkerswaal). De blauwe reiger zal alleen niet-be- schernvd zijn gedurende de maanden Sep tember t/m December. Burg. Loeif ridder Ned. Leeuw Onderscheidingen bij de jaar wisseling M r H. J M. L o e f fburgemeester van Den Bosch, is ter gelegenheid van zijn 30-jarige ambtsjubileum benoemd (ot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Tot ridder in de Orde van Oran- je-Nassau zijn benoemd de P. W ij d fi nes te Amsterdam, schrijver van ver scheidene wiskundeboeken, en A. Lee- w i s. oud-bondsvoorzitter van de Neder landse Politiebond. De heer Ch. E. Vis ser, die op Oudejaarsdag is afgetreden als president-directeur van Drostes Ca cao- en Chocoladefabrieken N.V., is on derscheiden met het officierskruis in de Orde van Oranje-Nassau. De leiding van het bedrijf heeft hij overgedragen aan r J. C. Droste en M. W. Savry Droste. De verzetsster Oost-Azië 1942—1945 is toegekend aan dr B. J. Emanuels, oud officier van gezondheid le klasse van het K.N.I.L., F. de Gruyter, planter in Deli, H. D. J. Meyer, arts, C. J. Schaare- gewezen sergeant van het K.N.I.L., r. G. WarnersBraams, oud-contro leur le klasse der P.T.T. in Nederlands- Indië, M. van Stiphout, oud-soldaat Ie klasse van het K.N.I.L, Eén derde van bevolking zag televisie-uitzending Evenals eind 1951 heeft het Nederlands Instituut voor de publieke opinie ook nu een aantal Nederlanders de vraag gesteld: „Hebt U al eens een televisie programma gezierr of niet?" 36 Procent, meer dan een derde van het vol- en publiek, bleek in November van vorig jaar, ongeveer 114 jaar nadat de televisie-uitzendingen in ons land begon- al eens een televisie-uitzending te hebben gevolgd. Uit de Staatscourant In de Staatscourant van 30 December jn o.a. opgenomen: eèn algemeen- ?rbindend-verklarlng van de C.A.O. voor het kapperebedrijf; idem voor het Car rie-. wagenbouw-, autoplaatwerk-, spuit- en autokleedbedryf. Voorts tweede wijziging van de regeling Algemeen Sociaal Fonds voor de Grafi sche Bedrijven, en een verlenging van de algemeen-verbindend-verklaring van de C.A.O. voor de sigarenindustrie. Opperhoutvester van de Koningin jubileerde De opperhoutvester van de Koningin, de heer W. Brantsma, tevens jagermees- r van het Koninklijk jachtdepartement )or Gelderland, vierde gisteren zijn 40- rig jubileum in dienst van de konink lijke houtvesterijen, behorend tot het paleis Het Loo Namens de Koningin tn de Prins werd hij gefeliciteerd door jhr C. Dedel. Bevrijdt- U Advertenrie) rheumatiek, spit, ischias, hoofd, en wpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de n en is onschadelijk voor h8rt en maag. Bü apoth. en drog. 0.95, ƒ2.40, 8.88. Leerdam (8800 ton) is te koop Opvolger Appingedijk weldra in de vaart Het 8815 brt. metende stoomschip Leerdam van de Holland-Amerika Lijn in Londen te koop aangeboden. Het had in ons land geen certificaat van zeewaar digheid meer gekregen. Indien er een koper opdaagt, wat tot nu toe niet het geval is. kan het schip na een revisie wel weer een certificaat krijgen. Ook kan een eventuele koper tot slopen be sluiten, De Leerdam zal worden vervangen door het Panamese Victoryschip Hassan. Thans ligt dit bü de Rotterdamse Droog dok Maatschappü. Verwacht wordt, dat het schip, dat Appingedük zal worden genoemd, over ongeveer vier weken in de lijndienst zal worden opgenomen. Tent-hotel voor 200 gasten in Haarlem International© primeur tijdens Flora 1953 Tijlens de Flora 1953. 's werelds groot ste bloemententoonstelling, die in Maart te Heemstede wordt geopend en drie maanden zal duren, wordt in Haarlem een tent als hotel gebruikt. De tent zal 202 bedden bevatten, wat weinig min der is dan de capaciteit van de Haar lemse hotels, die overigens voor de duur van de tentoonstelling reeds ziin volge boekt. Er kunnen 2500 maaltijden per dae worden ODtrediend door een perso neel van 60 90 man Overdag zal deze internationale nieuwigheid, die de naarr Moulin Rouge (Rode Molen) krijgt, ge legenheid bieden voor het opvoeren var revues. Het tenthotel eaat na dr- Flora waarschiinliik naar Londen om daar dienst fe doen (ijd°ns d® kroningsfeesten In 1935 trok de Flora 600 000 bezoekers Vechtpartijen te A'dam in Oudejaarsnacht Vuren laaiden op in groot deel van Friesland Vijf én twintig maal moesten de man nen van de radio-autodionst der Amster damse politie in de Oudejaarsnacht tus sen 12 en 1 uur uitrukken om te maken aan twisten die met de vuist beslecht werden of om paal en perk te stellen aan de acties van baldadige jonge lui die vuurtjes stookten. De brandweer moest zes maal optreden bij schoorsteen- én andere kleine brandjes. Op verschei- idêne plaatsen ontstonden sneeuwbalge vechten. ten gevolge waarvan een aantal ruiten sneuvelden De fijne stuifsneeuw veroorzaakte ook in Amsterdam tiental- en verkeersongelukken. In verschillende delen van Friesland werden Oudejaarsavondvuren ontstoken Het grootste laaide op in Leeuwarden, waar hónderden afgedankte kerstbomen bijeengebracht waren door de auto'; de gemeentelijke reinigingsdienst 's middags, voorafgegaan door muziek corpsen. door de straten trokken. Tegen speelclubleiders zware straf geëist Voor geldschieters 5000 in plaats van 250 Tegen de voorzitter van de speelclub Casino Ha/ndorff te Laren. S. J. graaf van L. S. uit. Den Haag. is voor het Am sterdams gerechtshof wegens het geven gelegenheid tot hazardspel 1 maand voorwaardelijk en f500 boete geëist, in plaats van de f250, die de rechtbank Hem had opgelegd. Een zelfde straf, met verbeurdverklaring van f17.000 kasgeld het spelmateriaal, werd geëist tegen de secretaris-penningmeester, de accoun tant G. J. J. S. uit Den Haag, en de kassier, de manufacturier M. L. W. B. uit Amsterdam. Een boste van f5000 elk werd géëist tegen de geldschieters E. W er mevr. J. Bdie door de rechtbank tot f 250 boete waren veroordeeld. De procureur- generaal kwam tot deze zware eis. omdat beide geldschieters het grootste deel van de winst hebben opgestreken. Clandestien gebouwde boerderij blijft bestaan Het Arnhemse gerechtshof heeft de 31-jarige landbouwer G. J. Z. te Nije- en de 45-jarige aannemer H. de W. te Ernst veroordeeld tot -een geldboete van 300 gulden wegens het bouwen van een boerderij zonder de benodigde ver gunning. De boerderij behoeft echter niet te worden afgebroken Dé economische politierechter te Zut- phen had verdachte Z een boete opge legd van veertig gulden en verplichtte hém binnen een maand de boerderij af te breken: de aannemer was veroordeeld tot 600 gulden boete. Een Britse Meteor-straaljager is op oudejaarsdag op een voetbalveld bü Little Rissington neergestort. Er was juist een wedstrijd aan de gang: de piloot kwam om het leven en twee voetballers werden gewond. Nieuwjaar Ik ben een blanco vel papier. Ik ben een onbelichte plaat, een film waar nog geen beeld on staat en die elk vult op zijn manier. Ik ben voor U een blanco chèque. Vul zélf straks maar het cijfer in van Uw verlies of Uw gewin, maar weet, dat ik op lijd vertrek, 'k Ben een verzegeld document waarvan geen mens de inhoud kent, Elk grijpt naar mij met blij gebaar. Ik hoop. ik stel geer, mens teleur. 'k K'op vol verwachting op Uw deur. want 'k ben het Nieuw begonnen Jaar. ROBBIE RADAR. Recordjaar voor haven van Amsterdam Rotterdam evenaarde bijna vooroorlogs cijfers Voor de Amsterdamse haven is 195: een recordjaar geweest- Er liepen bijna 4700 schepen binnen, met een gezamen lijke inhoud van ongeveer 27 millioen bruto-registerton. In Rotterdam zijn vorig jaar 15000 schepen aangekomen. Hierdoor werd het vooroorlogse eroerd op eer kleine tweehonderd schepen na geëve naard. Naar de tonnenmaat gerekend i< het topjaar echter wel overschreden. Twaalf afdelingen op „Maatsch. Werk" Verschenen is een organisatiebeschik king van het ministerie van Maatschap pelijk Werk. Deze gaat 10 Januari In. De volgende afdelingen zün dan ge vormd: Algemene Zaken -Studie, plan ning en documentatie Wetgeving, juridische en economische zaken Maatschappelijk gezinswerk Maat schappelijk opbouwwerk Algemene maatschappelijke zorg Bijzondere maatschappelijke zorg Maatschappe- lü'k werk voor Nederlanders in Indonesii Verdeling woonruimte Landelijk contact (buitendienst) Commissariaat voor Ambonnezen Comptabiliteit - Personeel. Sibelux zal actie voort zetten De Sibelux. de groepering van Belgi sche fabrikanten, die te lijden hebber de Nederlandse concurrentie, heeft de pers het volgende communiqué ge zonden: „Na inlichtingen te hebbén ingewon- ;n met betrekking tot het comminuqué, dat werd uitgegeven na de interministe riële Beneluxconferentie. welke op 20 December te Anneville werd gehouden, constateert de Sibelux tot haar leed- :en, dat geen enkele oplossing kon den gevonden voor die sectoren, v in het bijzonder getroffen worden door de Nederlandse concurrentie. Volgens de huidige procedure toch wordt iedere oplossing afhankelijk van de toestem ming der Nederlandse nidustriean zelf De Sibelux zal daarom haar actie voortzetten ter verwezenlijking van ■echtvaardige en harmonische Benelux voor de drie deelgenoten". Nieuwe incidenten op Celebes De woordvoerder van het commando Oost-Indonesië heeft .onthuld, dat zich nabij Pare-Pare op Celebes incidenten hebben voorgedaan, tussen leden van hei bataljon 719 en het bataljon 711. Thani tussen de gebieden van beide bataljons een strook Niemandsland in gesteld, die bewaakt wordt door een compagnie, welke tot geen van beide züden behoort. Op de vraag, of het juist is, dat de bevolking van Pare-Pare naar elders is geëvacueerd, zei de woordvoerder, dat inderdaad vele personen Pare-Pare ver lieten, doch dit was voornamelijk ten gevolge van ongegronde geruchten. In tussen heeft het territoriale commando an de civiele overheid verzocht het egtrekken van de ingezetenen uit Pare-Pare te stoppen. Huis uitgebrand door kortsluiting Gisteravond omstreeks acht uur is, ten. gevolge van kortsluiting, brand uitgebro ken in de woning van de heer M. Tesse- laar aan de Dorpsstraat te Warmenhuizen (N.H.). Drie jonge kinderen, die in bed lagen, konden met moeite worden gered. Huis en inboedel gingen verloren, even- als enkele machines van de aangrenzen- Bi; sneeuwval de lichten van de auto op! Het verdient aanbeveling, bij sneeuw val overdag de autokoplampen te ontste ken, zodat de bestuurders door de veelal besneeuwde en daardoor weinig door zichtige achterruit de achteropkomende auto's duidelijk kunnen waarnemen, aldus de K.N.A.C. V.S. beëindigen dollar hulp aan Nederland Het Bureau voor de Wederzü'dse Vei ligheid heeft Nederland de gelegenheid geboden „spontaan" van de dollarhulp voor de op 30 Juni a s. eindigende jaar periode af te zien, aldus verneemt de New York Times van haar correspon dent in Den Haag. De Nederlandse re gering heeft nog geen beslissing geno men. doch zü schünt geneigd te zün, v de gelegenheid geen gebruik te maken. De dollarschenking, die door Neder land zou moeten worden geweigerd, be draagt 15 millioen dollars. .Dit bedrag is Nederland voorlopig toegewezen uit het nog steeds niet verdeelde steunfond® voor de verdediging, dat bestemd is voor het lopende belastingjaar. De onverwach te verbetering van de Nederlandse harde valutapositie is voor Amerika aanlei ding geweest, te trachten de dollarhulp voor Nederland te doen vervallen. Het blad merkt op, dat ook al Nederland zün aanvraag om toewijzing handhaven, deze toch in ieder geval worden afgewezen. De stüging vai goud- en dollarvoorraad is volgens het blad een gevolg van dollarovermaklngen uit Indonesië, die in sommige kringen worden geraamd op 120 millioen dollars voor 1952 en die weder het gevolg zou den zün van te grote Indonesische dispo sities van Europese valuta, in het bü- zonder ponden sterling, in Nederland, Zelis Acheson kan niet meer „spionneren" Strenge maatregelen De juridische subcommissie van Amerikaanse Huis van Afgevaardigden beschikt over een lijst, waarop de namen voorkomen van 53 personen, die bij dc Ver. Naties hebben gewerkt, ondanks het feit. dat zij niet loyaal waren. Onder hen zijn er zelfs, die fanatieke communisten zijn of onder communistische discipline staan. Uit mededelingen van het Ameri kaanse ministerie van Justitie blijkt, dat iantal van deze personen thans nog bij de Ver. Naties, aldus werkzaam Reuter. In verband erklaarde deze omstandigheid Acheson van Buiten landse Zaken te Washington, dat de be veiligingsmaatregelen op het ogenblik zó streng zijn. dat zelfs hij geen geheim do cument meer mee naar huis kon nemen om het te bestuderen Salarisverhoging voor Britse ambtenaren geweigerd Tydens een bijeenkomst met de vak- ?renigingsleiders, die namens 600.000 ambtenaren optraden, hebben onderhan delaars van de regering geweigerd, de gevraagde loonsverhoging toe te staan. Deze zou de staat 15 millioen pond ster ling per jaar hebben gekost. In Januari het vorig jaar werd aan de ambte- n een loonsverhoging van 10 procent toegekend, welke de staat 30 millioen pond sterling per jaar kostte. Malediven-eilanden nu een republiek Eens stonden de eilanden onder Nederlandse bescherming Door een Britse handtekening zijn de Malediven, een eilandengroep in de Indi sche Oceaan, thans een republiek en is h'de gemaakt aan het regiem van de sultans, dat 836 jaar heeft geduurd. Groot-Brjttannië houdt nog dc defen- e en de buitenlandse zaken van de repu bliek onder zijn beheer. i.OOO bewoners van de 215 be woonde eilanden waren in de hoofdstad Male bijeen gekomen om de rkenning op eerste dag van het nieuwe jaar te vie- Ook Nederland heeft nog eens iets met de Malediven te maken gehad. Het op treden van de piraten noopte de sultan 1645 zich onder bescherming van de Nederlanders te plaatsen. Deze bescher ming namen de Britten m 1785 over- Van het erf van School en Kerk Beioepingsweik Geref. Synode Maandag weer bijeen Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lienden J. v. d. Heu vel te Schoonhoven. Geref. Kerken Aangenomen naar Bleiswijk W. Wiersinga te Visvliet. Bedankt voor Assen (3e pred.pl.) A. Brouwer te Barneveld. B e n o e m d tot ziekenhuispredikant te Hoogeveen (Bethcsda) W. Fabcr, a.s. em. predikant aldaar. Chr. Geref. Kcrkèn Bedankt voor St Thomas (Ontario - Old Chr. Ref. Church) J. H. Velema te Zwolle. Baptisten Gemeenten Beroepen te Noord-Bergum J. A. Scholte te Nieuw Weerdinge. De Wereldraad en het rassenprobleem De Wereldraad van Kerken zou e bijdrage kunnen leveren voor het helpen oplossen van het Zuid-Afrikaanse rassen probleem. Dit heeft de Nederlandei dr W. A. Visser 't Hooft als secretaris-generaal van de Raad verklaard in Lucknow (Noord-India), waar het centrale comité thans vergadert. De commissie voor internationale ken van de Wereldraad heeft, aldus het rapport van dr Visser 't Hooft, geen uit nodiging aanvaard van een-„vredesraad". omdat dc grondbeginselen daarvan niet in overeenstemming zijn met die va Wereldraad. Een „goed" begin In New York begon een grote busstaking In New York. de grootste Amerikaanse stad. is het nieuwe jaar met een grote staking begonnen. Achtduizend chauf feurs en monteurs van de plaatselijke autobusdiensten zün in staking gegaan jor kortere werktijden en hogere lonen. Door deze staking, die slechts een ge deelte van het New Yorkse vervoer om- t, zullen millioen Amerikanen naar hun werk moeten lopen. Behalve enige duizenden agenten, die in oogje in 't zeil houden, wijst niets een staking. Dat kan nu ook nog niet: de Newyorkers hebben vacantie. Eerst Maandag zullen de gevolgen van de sta king in volle omvang worden gevoeld Trumans commissie Immigratie-wet is een aanfluiting En moet van begin tot eind worden herzien.. i'ieuwe Amerikaanse immigratie- wet-Mc Carran is een aanfluiting democratie en moet van het begin tot het eind worden herzien". Aldus luidt de aanbeveling van een commissie, die door president Truman is ingesteld om het vóór en tegen van de wet tégen el kaar af te wegen- „Deze wet", aldus het rapport van de comipissie. ..berust op wantrouwen tegen over alle vreemdelingen en past discrimi natie toe op menselijke wezens op grond an nationaliteit, ras. geloof en kleur' Dit rapport van de commissie zal door president Truman aan zün opvolger, Eisenhower, worden voorgelegd. Faillissementen GEËINDIGD: F P Peersman. Den H teerema. ho. Prinsenhof, Delft. SURSéANCE VAN BETALING: Made from sun-kiitad" tobaccos Het lied der aethergolven ZATERDAG J. 402 in 7.13 Gram. 8 00 Nieuw 8.56 Voor de huisvroi .Tijdelijk uitgesi 8.18 Gram. 8,30 Orgel 'Üding VARA: 10 20 ontlnubedrljven 1135 Te ichte muziek 12.33 Oi 'ieuws 1.16 Commentaa rkest en solist 1.50 Rad 'aiianmuzlek 2 35 Brabants arbeiders In de n" 3.45 Dansn 3.30 „Eerst denken, dan jzlek 4 15 Sportpraatje 4 30 .amerorKcsi en solist 5.15 Voor de jeugd 00 Nieuws 6.20 Filmprogramma 6,40 Rege- ingsuitzending: Zoeklicht op de Westerse VIJFTIENDE HOOFDSTUK o Peet Meier en Aartje zijn er tenslotte geweest, op haar zolderkamertje wakker. Geve- achter gekomen, dat Wies 's Zondagsmiddags Zo is het gewoonte geworden, dat Wies voort- ring en zijn vrouw zijn lang gebleven, de man- A- L"""Lr - nen hadden weer veel te bespreken en Aartje, wie het ergerde dat Wies er zo bleek en suffe- naar de kerk ging. Want bij die eerste keer is aan elke Zondagmiddag gaat wandelen. In de het niet gebleven, nee, Wies heeft haar bezoe- kerk komt ze niet meer. Maar waar 't aan - - ken herhaald. Het verlangen om meer te ho- ligt weet ze niet, zo tegen het ogenblik dat de rig bij zat, heeft haar tenslotte met een paar ren van die rust, waarover de dominee sprak, kerk uitgaat, wordt ze altijd die kant uit ge- bitse woorden verlof gegeven om naar bed te heeft haar ertoe gebracht om telkens, wanneer trokken. Hoopt ze er op dat ze juffrouv Geve- de anderen 's middags sliepen, het huis te Ollt- ring een keer a,,een za, trefIen? Ze 0„,m0et haar vluchten. Het spreekt echter vanzelf, dat ze dit vaak genoeg. maar meesta, is dan niet onopgemerkt kon blijven doen. t Was Eg- schap van een buurvrouw, zodat Wies het niet waagt haar aan te spreken. gaan. Nu ligt ze, nadat ze ook de anderen naar hun kamer heeft horen stommelen, in 't don ker te turen en te denken over de dag die voor bij is. „Ik zal u rust geven..,." Begreep ze toch maar duidelijker wat daar mee bedoeld wordt! Ze had er juffrouw Geve- ring vanavond wel graag eens naar gevraagd. Het stille virendelijke mensje, dat immers ge regeld in de kerk komt, had haar licht wel iets wijzer kunnen maken. Maar hoe zou ze dat ge kund hebben in tegenwoordigheid van Peet en Aartje en van die vreemde man, voor wie ze nog banger is dan voor haar eigen huisgeno ten? Misschien komt de juffrouw wel eens toe vallig in de winkel als Peet met een andere klant bezig is, dan zal ze haar kans waarne men. Ofschoon —juffrouw Gevering schijnt zei- bert Kluis, die het zijn oude vriend op een mor den iets nodig te hebben dat bij Meier te koop gen zonder bepaalde bedoeling vertelde. VERKOUDHEIDblöêdsomioo" Toch r4rir>>r't>r''< is, en Peet verstaat onder 't bedienen van zijn verdwijnt via de klanten uitnemend de kunst om, terwijl hij met t 1{i^ het ene oor de wensen van een koopster in zich opneemt, met het andere Wies te controleren. Nee, al zou Gevérings vrouw in de winkel ko- Onder al die bedrijven heeft de winter zijn in trede gedaan, en op een middag, juist als Wies Op een van haar wandelingen wéér in de buurt van de kerk is beland, begint het met dikke vlok ken te sneeuwen. Een paar jongens, die aan het strenge oog van hun moeders ontglipt en wat vlugger dan de ouderen het hek uit gekomen zijn begroeteii die onverwachte verrassing met geest driftige uitroepen en gaan dadelijk ballen kneden, waarmee ze de naar buiten dringende kerkgan gers links en rechts bekogelen. Ook Wies krijgt er overvloedig haar deel van. en daar ze net een beetje loopt te dromen en zodoende niet on de jongens let, schrikt ze niet zo'n beetje van het koude onthaal, dat haar zo onvoorbereid wordt bezorgd. Met een gil springt ze achteruit, wat de belhamels aanleiding geeft om haar nu speciaal "no,M^TwH.^ tissïhö' pot MENTHO-REX f. 1.25. ;r, toen Meier het hoorde, verwijtende woorden uitgestort över to"'K°3^3«oi£ïfi Sen' het hoofd van zijn nichtje. Met ongewone vrien delijkheid heeft hij haar zelfs toestemming gege- Gelukkig komt er weldra hulp voor haar op- Ater. höeew i„ ven om 's Zondagsmiddags zo lang en zo ver dagen in de gedaante van Joost Maaskamp, die n*m®n ongemerkt in te gaan wande]en als 2e verkoos, mits ze hem aan de overkant loopt en. als hij ziet wat er vertrouwen nemen. WaaM. de kerk te zullen Saande is, haastig toeschiet. Zonder een woord te spreken pakt hij decaan voerder van het troep- rtartje mopperde tegen Peet, toen Wies de ka- Kom. ze moet gaan slapen. Morgen staat ,etten Aartje natuurlijk weer voor dag en dauw aan de trap te foeteren. Met een zucht keert ze zich op haar andere zij en valt in slaap, kort nadat beneden in het woonvertrek de klok half twaalf heeft geslagen. je bij zijn kraag en begint hem met zijn eigen strijdmiddel zo terdege in te wrijven, dat de jongen zich lachend en schreeuwend tegelijk los wringt en achter zijn makkers aan op de vlucht AVj'I" deze tijd" 7 55 "Deze week" VARA: 8.00 NieL. ciallstUch 10.40 „Onder de pam 8.06 Gev. ïentaar 10,15 Weense muzTi hoorspel ll.OÓ Nieuws 11.16—12.00 Gramofoonmu; Hilversum h. 29g m> KRO: 7.00 Nieuws f.10 Gram 7.15 Gymnaatiek 7 30 Gewljdi muziek 7 43 Morgengebed en liturgische ka lender 8 00 Nieuws 8.15 Gev. muziek 9 ra kleuters 10.15 Vocaal dubbeikw Maastrichts stedelijk orkest 11.C 2 00 Boekbespreking 2 10 Zar Engelse les 2.40 Hav 10.00 Voor de loht 6 25 Lirnbui Journalistiek Gram. 7.20 Parlementair commentaar 7 30 De Jew6nc '"a" 8 30 Lichtbaken 850 .100 Jaar Kromstaf" 0 00 Gev. program ma 9.50 Actualiteiten 10 00 Lichte muziek 10 30 Wij luiden de Zondag in" 11.00 Nieuws 11 15 Nieuws in Esperanlo 11.23—12.00 Om- ma zoo Nieuws 2 10 Gram. 2.50 Gév muziek ^ie^c muz'ek 3 55 Sport 5 05 Schots orkest _6 00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7.15 Sport i30 Gev. muziek 8.16 Sport 8 30 Inter- u 00 Pr°Sramma 10 00 Nieuws 12 03 Nieuws 1 Avondgebeden 12 00— Engeland. BBC 1.00 Gram. 1.16 Lichte 2.16 Orgel 2 45 Voor de kinderen 3.00 VarietÉ- „ww.. solisten 3 45 Koorzang 4,16 Sport 6.00 Dansmuziek 6 30 tl 247 m. 12.00 Concert 5.15 Militair 7.00 Jaz ing 8 00 Nil ivs 11 15 Gev. Nieuws. 11.00 luziefc 12.00 Grar 11 45—12.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 12 M Gram. 1.00 15 Kamermuziek 2.50 Gram. 3.15 omroeporkest 4.45 programma 9,15 Accordeoi muziek 8.00 Gev 9 30 Gram. 9.45 Accordeonn 10.15 Gram -11.00 Nieuws 11 05—12 00 Dans- tal 7 40 Gram 7 45 Nieuws 8.15 Gram 9Ö0 ïse militaire muziek 9 30 Nieuwe chan- 10 00 Nieuws 10,10 Jazzmuziek 10.50 iws 11.00 Lichte muziek 11.55 Nieuws. De Generale Synode der Geref. Ker ken. die op 26 Augustus jl. geopend werd en na bijna elf weken op 7 Novem ber voorlopig uiteenging, zal Maandag avond as. haar werk hervatten. Van het agendum, dat vele honderden punten be vatte. zijn nog 24 zaken ter behandeling overgebleven. De agendapunten zün over een week verdeeld, zodat de synode deze week nog gereed zou kunnen komen, al is een lan gere duur niet uitgesloten. Dc Donder dagmiddag is gereserveerd voor wat in de vorige zittingen niet kon worden af gewerkt. Maandagavond komt het subsidie- vraagstuk aan de orde en Dinsdag de kwestie van het tuchtrecht der meer dere vergaderingen, alsook een nader voorstel van de praeses, ds P. N. Kruys- wijk, over het radicaal van hoogleraren aan niet-theologische faculteiten. De Woensdag is vrijwel geheel gereserveerd voor comité-zitting o m. ter behandeling van de kwestie der „schulderkenning" (rapport herstel kerkelijke eenheid). Verder noemen we het rapport inzake eenheid onder Geref. belijders en het schrijven van twee gemeenteleden te Alphen aan den Rijn over het verkiezen van ambtsdragers, die neutraal georgani seerd zijn. De synode komt Maandagavond om 7 uur bü'een in de Nieuwe Oosterkerk aan de Boezemsingel te Rotterdam. Onderwijzers protesteren tegen ontwikkelingsbeleid Hoe groot de afkeer in onderwijskrin gen is tegen het zg. ontwikkelingsbeleid van de regering, bleek deze week uit de aanvaarding van een motie op de alge mene vergadering van de Nederlandse Onderwijzersvereniging, die in Soheve- ningen bijeen kwam. Men constateert hierin dat het „krenkende en op geen enkele grond gerechtvaardigde verschil tussen ontknikte en niet-ontknikte on- derwüzers-salarissen" nog steeds niet is weggenomen en verzoekt de regering aan deze „grievende ongelijkheid" ten spoedigste een einde te maken. In een andere motie vraagt de N.O.V. de regering de nodige gelden beschik baar te stellen voor onderwijs, opvoeding en opleiding, omdat „de regering ge makkelijker overgaat tot uitgaven op vrijwel elk ander gebied dan op dat van ondenvüs en cultuur". Op voorstel van de afdeling Den Haag werd het ambtenarenverbod gelaakt als een gevaar voor goede democratische verhoudingen. Eindexamens H.B.S. c.a. Het schriftelijk gedeelte van de eind examens der scholen voor VH en MO en van de Staatsexamens HBS en Gym nasium wordt dit Jaar op de volgende data gehouden. Gymnasium A 11, 12 en 13 Mei. HBS-A 18. 19. 22, 27. 28 en 29 Mei. HBS-B 18. 19 en 22 Mei (staats examen ook 26. 27, 28 en 29 Mei) MMS 27, 28 en 29 Mei. Handelsdagscholen (3- jarige cursus) 22, 27, 28 en 29 Mei, (4- jarige cursus) 18, 19, 22. 27, 28 en 29 Mei, Handelsavondscholen (3-j.) 6, 7. 11, 12, 13, 18. 19 Mei (5 jaar) 6, 7. 11. 12, 13, 13. 19 Mei. Examens Staatsinrichting en Staathuishoudkunde Jong, Zeist, P Stafleu, Den Haag. Geslaagd het ex. Staathuishoudkunde een statls- VI. O. (akte K 10): A Zewuster. Gronln- p M de Zwart. Amsterdam. A W de Vis it P J van den Berg. beiden Haarlem. D Vroepop. Leclden, H F Richel en R M Badji- Leiden, vertrek R. K. Univt f. dr P H van n de Thomlsti zal op 1 Ji Duivendrecht, Laer, bijzonder hoog- sche wijsbegeerte te ri naar de Ver. Staten hall jaar lang aan de e Pittsburg colleges te WfE toonden de vorige maal aan, dat overeenkomstig de bereke ning van een Amerikaans dagblad het geboortejaar van Churchill, plus zijn leeftüd, plus het jaar van zijn ambts aanvaarding, plus het aantal dienst jaren, in 1944 tezamen het getal 3888 vormden, een bedrag dat juist twee maal 1944 is, het beslissende jaar van de tweede wereldoorlog. Voorts lieten we zien, dat de som van deze gege vens in het jaar 1953 ook weer juist tweemaal 1953, ofwel 3906 heeft be dragen. En niet alleen de jaartallen van Churchill bleken deze merkwaar dige eigenschap te vertonen, maar ook die van andere grote politieke leiders, waaruit dus een samenhang tussen particuliere gebeurtenissen en uni versele feiten zou kunnen worden geconcludeerd. Zij die aanleg hebben voor puzzlen, zullen hierover misschien laatdunkend de schouders hebben opgehaald, wijl z(j het foefje reeds lang hebben door grond. Wat immers is het geval? Van uit een willekeurig jaar bezien bijv. 1944 is het geboortejaar èn de leef tijd gelyk aan 1944. En het jaar van ambtsaanvaarding plus het aantal dienstjaren is ook altijd 1944, zodat deze vier gegevens vanzelfsprekend een uitkomst moeten geven die gelijk is aan 2 X 1944 3888. Dit geldt niet alleen voor oorlogs leiders, maar voor iedereen. Neemt u uw buurman en diens zoon maar als voorbeeld. We nemen aan dat hij momenteel 31 jaar telt en een zoon van jaar heeft. Deze kwaliteiten zijn voldoende om hen beide tussen de prominenten te plaatsen. Daar staan ze dan in. het jaar 1953: I II III IV Eisenhower 1890 63 1953 0 3906 Churchill 1874 79 1951 2 3906 Stalin 1879 74 1924 29 3906 MauTse-tung 1893 60 1949 4 3906 Buurman 1922 31 1953 0 3906 Zoon 1952 1 1953 0 3906 U ziet, op welke manier we het ook draaien, altijd komen we op een getal uit dat twee keer zo groot is als het jaartal, waarvan we zijn uitgegaan. Tevens kunt u nu zelf zien met welke flauwe aardigheden het blad uit Illi nois ons de mystiek van het jaar 1944 heeft willen aanpraten en hoe wij, deze voetsporen volgend, hetzelfde hebben trachten te doen met het nog zo onschuldige jaar 1953. Weest u er echter van overtuigd, dat er met dat jaar niets bijzonders aan de hand is, zolang we het er niet zelf naar maken. En als het vertrouwen is hersteld, mogen we dan iets vertellen over de hoffelijkheid bij de mestkevers? Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2