Jlicutue £ciiisrlio (fiburmit 1 Jt C$0 1 f Wat machtige wereldleiders verwachten van het jaar 1953 Voetzoeker stort een stad in diepe rouw Wist IJ !M r j VRIJDAG 2 JANUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.- pei kwartaal: 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9624 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHR1STELUK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tantoasUc(j fs ghebleoets myn hert In Ugfjeospott" 16 Januari: Zeeuwse fruitdag Het vroor in Moskou Een bont snoer van optimistische pessimistische uitspraken en DE WERELDSTEDEN, New York, Londen, Parijs en Berlijn gonsden van nieuwjaarsdrukte. Met feesten en boodschappen werd door de leiders der wereldpolitiek uitdrukking gegeven aan verwachtingen over de naaste toekomst. De Brit Churchill, met de Queen Mary onderweg naar de Ver. Staten, meende in zijn Nieuwjaarsboodschap, dat het oor logsgevaar verminderd is, sedert de Conservatièven aan het bewind kwamen. Even optimistisch gaf Truman te kennen, dat de kansen om tot vrede te komen en de koude oorlog over de gehele wereld te beëindigen momenteel groter zijn dan een jaar geleden. Generaal Ridgway hoopte vurig, dat de nieuwe schakel in de keten, die de N.A.T.O. smeedt ter verdediging der democratische vrijheden en cultuur, niet zal bezwijken. Generaal Eisenhower ontving te New York een symbolische nieuwjaars wens van vluchtelingen uit Oost-Europa in de vorm van een onbeschre ven vel papier, dat de goede wensen moest bevatten van honderd mil lion mensen achter het „IJzeren Gordijn". In Korea schoten alle stukken geschut om één minuut over twaalf hun granaten af op de communis tische stellingen. Ziehier het wereldbeeld. 3100 gevangenen vrijgelaten, o.w. zich een groot aantal politieke delinquen. ten bevinden. Feesten bij het Nieuwjaar, verwachtin gen. bezorgdheid en ook een enkel ident. Honderden Italianen r het ziekenhuis gebracht, omdat het verbod der politie te Rome om v werk en revolvers af te schieten, op gro te schaal werd overtreden. Een 19-jarige jongeman kwam by het afschieten vuurwerk om het leven en vele anderen •erden ernstig gewond doorui amen geworpen borden. Tussen optimisme en pessimisme wis selen de verwachtingen voor 1953. De voorzitter van het Internationaal Comité van het Rode Kruis. Paul Ruegger, acht enerzijds de toestand zorgelijk, maar an derzijds vertrouwt hij op de energie en het geloof van „mensen van goeden wil le". Zulks kan de Franse president Auriol eveneens voor de geest hebben gestaan, toen hij de wens uitsprak, dat in het hui dige stadium de verantwoordelijke staats lieden toch een bespreking van de grote kwesties, die de wereld verdeeld houden, zullen beginnen. Volgens hem wijfet de Ver. Naties met iedere dag iets meer af van de doelstellingen, die de stichters in uren van gevaar en hoop verenigden. Terwijl Adenauer van oordeel is. dat een verenigd Europa in staat zal zijn een Russische aanval af te slaan, waartoe ratificatie der twee Duitse verdragen (Conventie van Bonn en het E D.G noodzakelijk is. zegt de president van West-Duitsland, dr Heuss, dat de wereld vooral niet mag vergeten, hoe gevaarlijk de internationale toestand blijft. Hij voeg de hieraan toe: ,.het lot van Duitsland is gebonden aan het lot van Europa". De toekomst van Duitsland zal in hoge mate bepaald worden door de nieuwe Ameri kaanse regering van Eisenhower. In Straatsburg heeft de voorzitter van de Europese Assemblee en wel Francois do Menthon. de Europeanen opgeroepen te werken voor eenheid en handhaving van de vrijheid. En Paul Henri Spaak heeft voor Dinsdag alle federalisten naar Straatsburg ontboden om 1953 te procla meren aLs zijnde het beslissende jaar voor de Ver Staten van Europa. Dr Dibelius, de voorzitter van de Raad van Evangeli sche Kerken in Duitsland en bisschop va Berlijn, vond 't afgelopen jaar „teleurstel lend" en niemand geloofde, dat 1953 ders zou zijn. In ieder geval niemand Berlijn, zo zeide dr Dibelius. Franco slaat zich op de boist Komen wij nu tot de uitspraken staatslieden uit landen, die tot het rechts extremistische of links extremistische kamp behoren. Allereerst generaal Franco. Deze wees er op. dat Spanje in 1952 zo veel triomfen op binnen- en buitenlands gebied had behaald, zoalssedert de zestiende eeuw niet was voorgekomen- Hij oordeelde het als bijzonder gunstig voor Spanje, dat landen, die nog slechts enkele jaren geleden de samenwerking met Franco tegen het communisme ver smaad hadden, daar nu zelfs om vroegen. Mogen wij er een politiek syymbool in zien. wat de internationale samenwerking tussen Oost en West betreft, dat het de Russische hoofdstad Moskou tijdens de jaarswisselingnegen graden vroor! In de satellietstaat Oost-Dultsland v schuwde president Piedk het Westen, dat ratificatie der verdragen tussen West- Duitsland en de Geallieerden onmiddel lijk de oprichting van een nóg moderner Oostduits leger tot gevolg zou hebben. En in een andere Russische vazalstaat. Tsjechoslowakije, maande president Gott- wald de Tsjechoslowaken aan. veel har der te werken om het vijfjaren-plan uit te voeren, hetwelk het gebrek aan grond stoffen en voedingsmiddelen zal moeten verminderen. Tenslotte noemen wij nog Tito, de lei der van Zuid-Slavië, die vast gelooft, dat het gezond verstand van de verantwoor delijke wereldleiders een nieuwe cata strofe zal voorkomen. Zulks, ondanks alle onopgëloste kwesties en de koorts achtige herbewapening. Ter gelegenheid van het Nieuwjaar heeft maarschalk Tito Wilde rondedansen maken preek onverstaanbaar Georganiseerde storing van de kerk diensten door de Praagse Communisti sche jeugd in Tsjecho-Slowakije behoort de orde van de dag. Grote groepen verschijnen dan voor de kerken en onder wild „gezang" volksdansen uit. Zelfs vooraan in de kerk is dan meesta' geen woord van de preek te verstaan. De Franse crisis René Mayer zal het nu proberen Zoals Zaterdag al in een deel onzer edities werd gemeld is René Mayer, de Franse radicaal-socialist, doqr president Auriol aangezocht, een oplossing te zoe- jor de huidige Franse regerings- Hy verklaarde zich daartoe be- Na een kort onderhoud met president Auriol aanvaardde de 57-jarige Mayer de taak om te trachten een coalitierege ring te vormen, welke over een parie meerderheid kan beschikken, lister Mayer is de vierde door Auriol ontboden politicus, sinds de c verleden week met het aftreden minister-president Pinay begon, socialist Mollet heeft het niet willen pro beren, terwijl de Gaullist Soustelle zijn pogingen na enkele dagen van onder handelen moest opgeven. Bidault, de lei der van de overwegend rooms-katholieke M Jt.P., gaf zijn poging na 48 uur O] Mayers program zal niet veel afwijken an het program, waarop Bidault faalde, doch hij zal de steun van z'yn eigen party hebben, die Bidault niet kon ver werven. Hij zou Bidault de portefeuille van Buitenlandse Zaken willen geven, hetgeen hem wellicht de medewerking der Gaullisten zou opleveren. Deze ver trouwen er op, dat Bidault geen ratifi catie van het Europese legerverdrag zal afdwingen. Een Duits schip met 36 koppen vermist Het Duitse motorschip Melanie Schulte, 6367 ton, wordt sedert 21 December ver mist. Het schip was op weg van Narvik naar Mobile in de Ver. Staten. De rederij van de Melanie Schulte. Schulte en Bruns Scheepvaartcy. te Em- den, heeft thans bekend gemaakt, dat het schip met een lading erts en een be manning van 36 koppen onderweg was. In het laatst ontvangen bericht van de Melanie Schulte wordt gezegd, dat het weer slechter werd Dat was weer eens wat anders Snert gegeten in sneeuwhut voor 't Vredespaleis Arsenaal in Chili in de lucht gevlogen Veertig doden, 500 gewonden en vele vermisten onder puinhopen van Valparaiso EEN VOETZOEKER, door'een jongen ter gelegenheid van het nieuwe jaar afgestoken, veroorzaakte in de Chileense havenstad Valparaiso en wel in een legeropslagplaats, een enorme explosie. De gebouwen trilden als had er een aardbeving plaats. Volgens de laatste cijfers zijn hierbij 40 personen om het leven gekomen, werden er 500 gewond, terwijl thans nog ongeveer 150 mensen onder de puinhopen begraven liggen. hun garnizoenen teruggeroepen. Een later bericht méldt nog, dat vooral ook slachtoffers gemaakt werden onder de honderden feestvierders, die zich ter gelegenheid van Nieuwjaar op straat be vonden. De autoriteiten hebben de ingenieur, die opdracht gaf de explosieven in het gebouw op te slaan, gearresteerd. In Valparaiso werd voor drie dagen de nationale rouw afgekondigd. Alle sport evenementen werden afgelast. De Ver- Blijft in stijl VWMt Van harte hoor! Weer was te ongunstig Prins op Oudejaarsdag niet naar Sankt Anton Teleurstelling voor Koningin en Prinsessen De Koningin en de oudste drie Prin sessen hebben ook op Oudejaarsdag in de omgeving van Sankt Anton skitochten gemaakt. Het weer was uitstekend, maar tegen de avond begon het te sneeuwen. Met haar dochters en haar overige ge zelschap heeft H.M. een deel van de avond doorgebracht in de z.g. Bierkeiler van het hotel. Om half twaalf begaven de Koningin, de Prinsessen en haar reis genoten zich naar de vertrekken van de vorstin, waar men gezamenlijk de jaar wisseling vierde. Het was een teleurstelling, dat de slechte weersomstandigheden Prins Bernhard verhinderden naar Sank» Anton te vliegen, maar klokke twaalf was er telefonisch contact tussen Soest- dyk en Sankt Anton en werden de heil wensen over de lijn gewisseld. Gistermorgen om tien uur werd de dorpskapel voor hotel Post verwacht voor een muzikale Nieuwjaarsgroet. Prins Bernhard vertrok op Nieuw jaarsmorgen per vliegtuig naar de Cana- rische Eilanden, waar hij een vacantié zal doorbrengen.' Gisteravond arriveerde de Prins in Casablanca. rpWEE stevige Hol landsjongens van een jaar of twaalf hebben gisteravond het lekkerste gegeten van alle Hagenaars. Dat kwam omdat ze, na vele uren hard zwoegen, hun panne tje snert konden ver orberen onder hun eigen dak bij het zachte schijnsel van een petroleumlamp en in de behaaglijke wai mie van hun sneeuwhut. Woensdagmiddag om twee uur waren Frank van de Noordaa, die in de Anna Paulowna- straat woont en Teun Koolhaas, die met va- canti euit Hongkong hier logeert, begon nen een blokhut te bouowen van sneeuw tegen een der dikke bomen op het plein voor het Vredespaleis. In een klein groenten- emmertje stampten ze de sneeuw tot blok ken, die ze dan als stenen tegen elkaar metselden met losse Teun is een specialist in het bouwen van hutten, alleen zijn dat dan hutten in de rim boe van palmbladeren en bamboestokken. Hij al jaren in Hongkong, waar zijn vader voor een scheepvaartmaat schappij geslationneerd is. Op 23 Januari vertrekt hij weer uit Nederland, nadat hij nog juist deze heerlijke winterpret kon meemaken: De jongens zwoegden gisteren over- saagd aan hun hut verder, al was het des ochtends wel even een teleurstelling geweest, dat ze een gedeelte in elkaar getrapt terug hadden gevonden. Om z. uur was hun hut voltooid. Een afgedanl te kerstboom flankeerde de ingang, waa boven een grote koperen bel de illusie van „eigen huis" vo>komen m ken. Een klapstoei je fungeerde als tafel, wat kranten als vloerkleed, een vlag wapperde op de nok. Toen kwam de snert op tafel en heer lijker loon voor hun werken konden z< moeilijk bedenken! Aan Reuter en A.P, ontlenep wij, dat door de voetzoeker een houten gebouw tje vlam vatte. Vele slachtoffers werden hoog de lucht ingeslingerd en de rook verduisterde volkomen de heldere maan nacht. In minder dan geen tijd werden zeven fabrieksgebouwen totaal vernield. De brandweer stond aanvankelijk mach teloos. Het is de grootste ramp. die deze Chileense havenstad, ruim 200.000 inwo ners tellende, getroffen heeft, sinds de aardbeving van 1906. Tot op een afstand van 300 meter zyn alle ruiten in de onïlrek kapot. In het ge bouw, waar de explosie plaats vond, lagen reusachtige hoeveelheden dynamiet opgeslagen. Men kan zich de ravage voor stellen als men bedenkt, dat volgens mi litaire experts de explosie ten minste de kracht had van tien bommen. Vele slachtoffers zyn brandweerlieden, die door de enorme luchtdruk in de vlam men geslingerd werden of van de lad ders stortten. President Carlos Ibanez bracht, verge zeld van twee ministers, een bezoek aan de plaats van de ramp. Uit Santiago werd met een inderhaast geslagen lucht brug een grote hoeveelheid geneesmid delen aangevoerd Ziekenauto's vormden ge colonnes op de wegen. De soldaten de provincie Valparaiso werden Na verdrinkingsdood van kalt Breda dempte put met strenge afzondering en straf Minister Donker zal zeggen, wat er nog volgt voor delinquenten Auto geslipt: moeder en kind omgekomen longen en meisje bij spel onder auto gegleden Op de eerste dag van het nieuwe jaar is onder de gemeente Ro: (N.-Br.) een ernstig auto-ongeluik ge beurd dat twee mensenlevens heeft ge kost. Bij het sanatorium Maria-oord kwam omstreeks half vier een personen auto te slippen. De wagen vloog met gro te kracht tegen een boom. De auto werd bestuurd door de heer B. uit Nijmegen. n gezelschap van zijn echtgenote en 3 kinderen was, nl. een jongetje' van zes. en twee meisjes van 12 en 14 jaar. De ongeveer 40-jarige mevrouw B. werd op slag gedood. De vier andere inzittenden werden met verwondingen naar het gro te ziekengasthuis te Den Bosch overge bracht. waar enige tyd later het 12-ja- rige dochtertje is overleden. Aan de Kraaijenhofflaan teNymegen is Woensdagmiddag de 10-jarige G. W. Otten met zijn slee van het trottoir ge gleden en onder een vrachtauto gekomen, de jongen was op slag dood. Het 12-jarig meisje S. G. J. N. is, toen het op het Beukenplein te Amster dam glijbaantje speelde, van het trot toir de rijweg opgegleden en onder eer vrachtauto gekoihen- Zij brak beide 'benen. De trein, die gisteravond om 20 50 uit Weert was vertrokken en om 21.15 uur in Eindhoven moest aankomen, heeft ter hoogte van Ma arheeze e toe onbekende man, die zich op de spoor baan bevond, aangereden en gedood- De trein had 15 minuten vertraging. Wélk een romantisch begin uan het nieuwe jaar, zo'n wandeling door de natuur, waar de sneeuw een blank kleed legde over bomen en struiken. KLM Skymaster maakte noodlanding Vier en vijftig Pakistanen in de woestijn Op Nieuwjaarsdag heeft een Skymas- •r van de KLM. de PH.-T.D.L., onder gezagvoerder Mackenzie een noodlanding moeten maken in de woestijn by Dahran aan de Oostkust van Saoedi-Arabië aan de Perzische Golf. Het vliegtuig was in chartervlucht op weg van Londen naar Karatsji met 54 Pakistaanse militairen aan boord. Het toestel is beschadigd. Een reservetoestel van de KLM is uit Karachi naar het vliegveld van Dahran vertrokken om de gestrande militairen, die op 17 mijl af stand in het zand terecht kwamen, op te liging van het Britse Gemenebest heeft ?n groot bedrag geschonken voor hulp an de slachtoffers. Vele Britten waren i van het brandweercorps. verslaggevers) nenlandse Zaken minister Don ker tijdens de interpellatie van Dinsdag de ontsnapping van zeven oor logsmisdadigers uit de gevangenis in Breda, een aantal verscherpte maatre gelen ten aanzien van de bewaking van politieke gevangenen afkondigen. In de gevangenis te Breda zyn die, zoals wij reeds gemeld hebben, ai in werking. Zowel binnen als buiten de gevangenismuren is de bewaking ver scherpt en de gevangenen brengen het grootste deel van de dag in hun cel door. Zij worden in kleine groepen gelucht. Namens het Duitse ministerie van Bin- Zware locomotief reed op personentrein Vijf gewonden bij botsing te Eysden Op het stationsemplacement bij Eysden is vanmorgen een zware locomotief tegen een stilstaande personentrein gebotst. Er volgde een hevige schok, die een pani sche schrik veroorzaakte onder de zich de trein bevindende reizigers, hunner werden gewond. Het ergst er aan toe de heer Van de Wal uit Eys den. die zyn neusbeen brak, en mcj. V. Habets, eveneens uit Eysden, die een hersenschudding kreeg. De stoomlocomotief was even voor half acht met een personentrein uit Maas tricht binnengekomen en moest tien mi nuten later met een andere trein weer terug naar Maastricht. Tijdens het zgn. „omrijden" zijn de remmen doorgegleden, waardoor de locomotief op de gereed staande personentrein botste. Zij is thans uit de dienst genomen en zal te Maas tricht worden nagekeken. Bij een ter plaatse ingesteld onderzoek is geen ge brek aan de remmen geconstateerd. De aangereden trein kon met een kwartier vertraging naar Maastricht vertrekken. Bonn is bekend ge maakt, dat alle zeven verdachten, als zij worden gepakt, zullen worden uitgewe- geen uitleverings verdrag tussen Nederland en Duitsland", werd aan deze mededeling toege voegd, doch de mannen zijn illegaal Duitsland binnengekomen en op die grond kunnen zij worden uitgewezen. De orden als „criminele" misda digers beschouwd. Zij zullen zich nimmei op asylrecht kunnen beroepen. Het Tweede-Kamerlid N. van der Heuvel (K.VP.) heeft de ministers Don ker en Beyen schriftelijk opheldering over de ontsnapping gevraagd. De heer Vanden Heuvel informeert o.a. wa juist is van de berichten als zou de snapping mogelijk zijn gemaakt door onvoldoende bewaking en voorafgaand contact met de buitenwereld. Voorts vraagt hij welke stappen zijn gedaan de uitlevering van de ontsnapten te t krijgen en welk resultaat deze stappen hebben gehad. Sneeuwmetei De blik vooruit i vorig jaar, hhothhl.- op sobere wyze ook melding te maken de arbeid van onze krant. Dat gold dan, wat onze krant in het voorbijgegane jaar heeft willen zijn voor de brede kring, zouden haast zeggen: de familiekring, haar lezers. Daarbij behoort in dit eerste nummer van het nieuwe jaar een artikel aan te sluiten, maar dan een artikel dat zich richt op de toekomst. Met de toekomst zijn we allen, burgers in alle vijf werelddelen, gisteren, op Nieuwjaarsdag, al bezig geweest. We zijn daarbij bepaald niet karig geweest. Gul waren we met onze beste wensen en we hebben het stellig nog gemeend ook. Maar dat is dan ook vrijwel het enige wat we aan de toekomst kunnen doen. Of neen toch, er is nog wel iets meer. Want de toekomst is maar niet iets, wat op ons toe komt. De toekomst is iets. waar in we zelf schrijden, binnengaan (op z'n door-de-weeks gezegd). Er zal ons in dit jaar wel zo het een en ander overkomen, waaraan we weinig of niets kunnen doen of veranderen. Maar de toekomst is toch ook wel iets, dat we voor een deel al thans „in eigen hand" hebben. De tijd is ons aUer werkterrein, ons aller arbeids veld. EEN KRANT heeft niet zo veel tradities, Ze brengt het nieuws en kenmerk van het nieuws is nu eenmaal, dat het. nieuw is. De krant is product der ver gankelijkheid, een-dagsvlinder zo men wil. In de moderne Amerikaanse journa listiek begint zelfs al meer als stelregel te gelden, dat de journalist zijn werk niet in het verleden, maar „in de toekomst" behoort te zoeken. Wat gebeurd is. is nog nauwelijks „interessant", maar wat ge beuren kan en vermoedelijk gebeuren gaat dèt is belangwekkend. Wordt van een staatsman een rede aan gekondigd, dan tracht de journalist na te gaan, wat de staatsman waarschijnlijk zeggen zal. In de tijd van het sneller- dan-het-geluid schijnt het wel onvermij delijk, dat de journalist de spreker in zijn spreken probeert vóór te zijn. Toch hebben wij als krant, hoezeer ook overtuigd dat ons, juist als krant, in deze een grote bescheidenheid betaamt, ten minste één traditie. Het is deze dat we artikel in elk nieuwe jaar zetten tot een korte overweging van taak als krant en als mensen, die de krant verbonden zijn. De gelegen heden daartoe zijn aan het krantenleven eenmaal dun gezaaid. hun nieuwsvoorziening voorlichting aan ons hebben toever trouwd, volgaarne de verzekering geven, dat wij ook in dit jaar willen pogen onze krant te doen zijn een krant, bezield van tn Christelijke geest. Dat betekent niet een krant, die minder is dan andere; aan een Christelijke krant mag men ook als krant hoge eisen stel len. Het betekent wél een krant, die over tuigd is hiervan, dat de wereld maar niet is een „grootheid op zichzelf", de aarde maar niet is een planeet, zonder doel zwervend door het heelal, doch dat de wereld is van een God. Die haar ge maakt heeft en Die de mensen op die wereld met verantwoordelijkheden be kleed heeft, of ze nu president zijn van machtig land of ook misschien er gens een eenzaam bestaan achteraf De krant is een merkwaardig product in vrijheid en verantwoordelijkheid. De vrijheid is een gave en de verantwoor delijkheid is een plicht. Ze kunnen niet elkaar staan. Er is verband, maar dat verband is er eerst recht voor wie beide, vrijheid èn verantwoordelijkheid, als gegevens in een geschapen wereld. DAT minister Suurhoff de Oudejaars- b ij eenkomst van het personeel der N.V. Biscuit- en Chocoladefabriek Victoria te Dordrecht heeft bijgewoond t.g.v. de in stallatie van de ondernemingsraad (een der eerste in ons land). DAT de aanleg van de derde etappe A van de verkeersweg Wolvega—Slijken- burg voor ƒ476.000 is gegund aan het aannemersbedrijf Sanders, Snepvanger en Vlieger te Delft. DAT het Tweede-Kamerlid Andriessen (K.V.P.) minister Zijlstra vragen heeft gesteld over het bericht als zou de N.V Staalwerkcn De Maas te Maastricht 118 arbeiders hebben moeten ontslaan, ter wijl rijksdiensten gebruik van Engelse I buizen voorschrijven. DAT de Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond, die in Juni zijn zilveren jubileum hoopt te vieren, nog juist voor de jaar wisseling zyn 24.000ste lid heeft inge schreven. DAT in Aalsmeer ten bate van het Rode Kruis 23.000 oliebollen zijn verkocht (netto-opbrengst ƒ1150). DAT de toren van de St Martinuskerk te Vemlo in de loop van dit jaar wordt afgebouwd tot de definitieve hoogte van 67 meter. DAT de leden van de Rode-Kruisco- lonne te Gennep in hun vrije tijd een moderne ziekenauto hebben gebouwd. DAT tot bestuursleden van het Ned. Instituut van Accountants zijn benoemd drs R. Besancon te Wassenaar. D. Kuy- per Czn te H'sum en H. van Namen jr te A'dam, terwijl als secretaris werd ge kozen H. C. Treffers te A'dam. DAT tot lid van de vaste internatio nale commissie voor scheepvaartcongres- te Brussel is benoemd ir A. G. Maris, directeur-generaal van dc Rykswater- DAT met ingang van Nieuwjaar de uitvoering van de ziektewet en van de kinderbijslagwet is gelegd in handen van de verplichte vakbedrijfsverenigin gen, die reeds bemoeienissen hebben met de wachtgeld- en werkloosheidswet DAT in Reuver (L.) dc vermakelijk heidsbelasting is afgeschaft voor alle muziek-, zang- en toneelvoorstellingen en voor films met culturele waarde. DAT het bureau van de Ziekenfonds raad m.i.v. heden is gevestigd aan P C. Hooftstraat 162166 te Amsterdam- Zuid (tel. 710444). DAT het secretariaat van de Chr.| Jeugdbond van Natuurvr.enden voortaan; lis: Riele 2. Schalkhaar (Ov.), Deze Nederlander gaf spontaan ge- het rzoek het K.N.MJ. om de hoogte van de op Oudejaarsdag gevallen sneeuw te melen. Daar toe verliet hy en vele honderden in het gehele land met hem in het late avonduur zijn warme huiskamer. Bij het Van 'l Hoff-monument Ie Rotterdam vond hij een geschikt plekje. De vele hon derden metingen van de neerslag stellen het K.N.M.I. in staat iets meer te weten te komen over de mogelijke invloed van duinen, rivieren en steden op de neerslag. T~»E MODERNE journalist, j we. ziet eraae in de toe ziet graag in de toekomst. Dat meestal een zinloze bezigheid en levert meestal niets dan speculaties op, die de mensheid weinig voordeel opleveren, in dien ze de mensheid al niet achterop brengen. Wij weten niet hoe onze krant van 31 December 1953 er uit zal zien, aan welke gebeurtenissen uit dit jaar zy zal her inneren. Wij hopen van harte en wensen heel onze lezerskring toe, dat vs niet altijd somber en donker zal zijn en dat er toch ook vaak iets verblijdends in mag doorklinken. Maar wat de wereld in het jaar 1953 >k ervaren moge aan goeds of aan kwaads, we willen in dit eerste artikel in het nog prille jaar gaarne getuigenis geven van ons geloof, dat ook dit jaar jaar des Heren is en dat ook dit jaar alles ons zal toekomen uit Zyn hand. En gelukkig iets waaraan de mens niets kan veranderen. Gasdampen in Ahoyhal Toen de technische staf van de ijsrevue Winterdroom gistermiddag in dc Ahoyhal te Rotterdam de technische installatie in werking wilde stellen, bleek deze zodanig defect te zyn, dat het gehele gebouw met gasdampen werd gevuld. De première van de revue moest worden uitgesteld. Vele bezoekers van binnen en bulten Rotter dam maakten gisteravond een vergeefse HET WEER IN EUROPA g O a c O 3 a 5 5 1 II SzS Oslo Stockholm Kopenh Londen A'dam Brussel ParUs BeVlbn8" geh. bew. geh. bew geh. bew. geh. bew on bew geh. bew NNO 4 O 3 NO 11 NNW 3 windstil N 2 N 6 NW 3 O 2 NO 2 -6 8 -14 0.4 3 OJ -1 0 -2 0 -0 0.8 3 0 1 3 Ziinch Wenen geh. bew. WZW|1 2 -3 0 2 -I 0.1 -3 0.3 Omlopende wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en hier en daar nevel of mist. Overwegend droog weer. Zwakke tot ma tige wind. aanvankelijk nog uit Noordelijke richtingen, later uit Zuidelijke richtin gen. Temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 8 48 tot 16.41 uur; Maan 20.20 tot 10.30 uur. Op 8 Januari L K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1