Jlieutue fciiwrije (firmraitf Leiden 50 jaar geleden Duitse regering beschouwt de 7 mannen niet als politieke misdadigers Gearresteerde Bikker ter beschikking van de rechter in Hamm gesteld fa D. Kreten Zn Ook Bidoult heeft de opdracht moeten teruggeven Wist U HET HUIS VOL BALANS KOOPJES Een jaar vergleed WOENSDAG 31 DECEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwortaal; 2.— per maand: 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9623 Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StflntoQsttcti Is gftebltven tnyn hert in Ugfjenspoet" lil Uitzetting in plaats van uitlevering Nadat een der zeven uit Breda ontsnapte misdadigers, Hubertus Bikker, gistermiddag in het Westfaalse stadje Hagen opnieuw was gearresteerd, ïeeft de Westduitse regering meegedeeld, dat zij de mannen niet als politieke vluchtelingen, maar als gewone misdadigers beschouwt. Een beroep op het asylrecht gaat dus niet op. Daarom heeft de federale recherche een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. Of de zeven delinquenten zullen worden uitgeleverd, is echter nog niet beslist. Ge ilen het ontbreken van een uitleveringsverdrag met Nederland nemen welingelichte Duitse kringen aan, dat de uitbrekers waarschijnlijk als ongewenste vreemdelingen, die zonder geldige papieren de bondsre publiek zijn binnengekomen, worden uitgewezen. officiële Nederlandse kringen men thans, dat de vluchtelin- [cn, als zü gearresteerd zyn, naar 'ind worden teruggeleid. Toen Bikker, die tijdens de bezetting «waker in het kamp tie Ommen is ge ureest, zich gistermiddag in een onver. Vaarbaar gevoel van veiligheid bij eer emeentelijke instelling in Hagen meld- ondersteuning, vertelde hij, dat lij Biccer heette en in Nederland uit buitend voor politieke misdaden gevan gen had gezeten. Hedenochtend voerden wij een telefo nisch gesprek met de Landesrichter in Hagen, die ons verteld», dat de zaak Bikker afgedaan wais. Wij hebben, i hij, de voorlopige hechtenis van Bik ker bevolen en hem ter beschikking ge- rechter im Hamm, die over iet uitleveringsverzoek een uitspraak noet doen. Morgen wordt Bikker daar- vervoerd. zijn verhoor had Bikker zich on- rwschillig betoond. Hij maakte de in ruk van een man, die er van overtuigd i, dat zijn spel uit is. Hij zag er zeer wiverzorgd uit en droeg nog de bruine iverall, die hij in de gevangenis ook ge dragen heeft. Waarschijnlijk", voegde le redhter er aan toe, „want ik ken na- uurlijk de Nederlandse gevangeniskle- itog niet". Bikker was zonder middelen van be- aan. Hij beschikte ook niet over geld. Over andere arrestaties was in Hagen iets bekend. Men neemt daar aan, dal de uitbrekers naar verschillende delen Duitsland zijn gevlucht om te trach voor vluchtelingen uit de Oostaone dooi- te gaan en op die wijze voor on- eisteuninig in aanmerking te komen, wat hen zeker niet lukken zal", zo ei men in Haigen. Men was voorts van lening, dat de opvatting, dat angnrijke organisatie van ex-i [uitvluchten in Duitsland zou bijstaan, door het gevai Bikker wel ontkend wordt. Er zal wel een dergelijke orga nisatie bestaan, doch in ieder geval is het duidelijk, dat de zeven ontsnapten e weg erheen niet geweten hebben. De Duitse autoriteiten hebben meege deeld, dat de Nederlandse regering offi ciële gegevens van de misdaden der vluchtelingen moet verschaffen wettige basis te verkrijgen voor het vast- ïouden van de vluchtelingen, indien zij Eventueel gepakt worden. Krachtens de Duitse wet worden gevangenen namelijk binnen een dag na hun arrestatie boord en moeten zij worden vrijgelaten tenzij er bewijzen tegen hen bestaan, Hielenlikkeiij Het vrijlaten van de zeven ontsnapten i Kleef is volgens de Duitse politie een gevolg geweest van het feit, dat het be vel tot inhechtenisneming op dat ogen- ilik de plaatselijke autoriteiten nog niet lad bereikt. Voor de waarnemend kan- onrechter Dyckmans, die de misdadigers vrij liet, is de zaak heel simpel. De man- hadden geen enkele identiteitspapier, r een Nederlander spreken de pro- :essen-verbaal echter klare taal. Op een olio-velletje getikt, ligt daar zeven maal n loflied op de tijd van Seyss Inquart Mussert, aldus de Vkrt. ,We zijn altijd goede vrienden van Duitsland geweest ik heb altijd voor le Duitsers gewerkt ik diende aan het (Advertentie) Loodgietersbedrijf en Sanitaire installaties HOGE RIJNDIJK 71 LEIDEN Telefoon 20023—24350 h.g. Nieuwe slag voor onze zuivel Daartegenover meer kansen voor kaas Het Amerikaanse ministerie van Land- iouw heeft Dinsdag quotabeperkingen 'astgesteld voor dc invoer van gedroogde 'olie melk, gWroogde room en gedroogde arnemelk. Volgens het ministerie heeft Ie Invoer van deze producten bijgedra gen tot een sterke daling van de prijs van 'innenladse boter, kaas en gedroogde nelk. Het ministerie deelt verder mede, fat het alle contingenteringen op de in voer van caseïne en van smeerkaas (pro cessed cheese) vervaardigd uit Edammer 'I Goudèe kaas heeft afgeschaft en het •arquotum voor baluwe schimmelkaas ïeeft verhoogd van 3 tot 3% millioen tounds (van 1,3 tot 1,6 millioen kg). De laatste zes weken moest het ministerie op irond van het prijssteunprogramma meer een millioen pounds (450.000 kg) taas kopen, om de producenten van melk botervetten te steunen. Dit kostte 10 rillioen dollar. De quota voor het eerste kwartaal zijn: Voor gedroogde volle melk 6.5 min pounds (bijna 3 min kg), terwijl 8e invoer in 1952 40 min pounds (18 min kg), voor gedroogde karnemelk 2,15 min Wtinds (bijna 1 min kg bedroeg. Neder- ;|nd behoort tot de landen, die het meest Betroffen worden, De beperkingen gaan onmiddellijk in. Oostfront zelfs mijn vader was al bij de N.S.B. we hadden veel familie in Duitsland mijn vader werd door de Nederlandse verzetsbeweging vermoord", één samenhangsel van hielenlikkerij met als leugenachtig hoogtepunt de „verkla ring" voor hun gevangenisstraf in Breda, die in waarheid slechts op moord en mis handeling berust: „Omdat wij met de Duitsers tegen het bolsjewisme hebben gevochten." Rechter Dyckmans nam daar genoegen mee. Hij nam aan dat het Nederlandse recht levenslange gevangenisstraf op legt, alleen voor een Duitse gezindheid en voor het strijden mét de Duitsers in Poisland; hij nam dit aan van me die zich op geen enkele wijze konden legitimeren en die hem aldus konden vertellen wat zij wensten. Heeft hij kelijk geloofd wat deze lieden hem op disten of heeft hij zich met opzet vast gehouden aan dat wat de formules i een rechterlijke procedure schijnen zijn, in de hoop zich zo min mogelijk te branden aan een mogelijk diplomatiek „Ik had slechts te oordelen over schrijding van de grens. Na betalin; mij werd voorgelegd: de illegale de geldboete van tien Mark elk, heb lk de mannen in vrijheid gesteld. Omdat het niet-Duitsers betrof heb lk boven dien de vreemdelingenpolitie van vonnis in kennis gesteld". Vermoedelijk ook al vanwege de for maliteit hebben de „verdachten" aa rechter vriendelijk meegedeeld waa vla hun bloedverwanten na hun aftocht uit Kleef te bereiken zouden zijn: in Neurenberg, Leer, Rhondorf, Munstf Bremervorde. Het moet zoiets geweest zijn va belt, wij komen". Getuige de ernst waar mee deze plaatsnamen in het proctocol zijn vastgelegd zou deze waarnemend Kleefse kantonrechter zelf aan deze grappen hebben geloofd? Op zijn minst: een vreemde zaak. Speurtocht in ruines Intussen speurt 'de politie in de n van verschillende steden in hqt Ruhr- gebied naar de zes mannen die nog voort vluchtig zijn. Het bericht, dat Borgers, een van de ontsnapten, zich naar Nieuw- leusen (Ov.) zou hebben begeven, moet op loos alarm berusten, zo deelde de bur gemeester van deze gemeente ons van morgen telefonisch mee. Van een drijf jacht op deze misdadiger in Overijssel is geen sprake. Borgers vader vertrok twin tig jaar geleden reeds uit Nieuwleusen naar Enschede. Hij zelf werd daar wel geboren, maar had er geen relaties mee. De zeven ontsnapten zullen voor hun ontvluchting geen nieuwe straf ontvan gen. De tijd, die ontsnapte gevangenen ln vrijheid doorbrengen, wordt zelfs hun officiële straftijd afgetrokken. Dit is een uitvloeisel van hét algemeen erkende recht tot zelfbehoud. Wanneer zij wel weer in de gevangenis zijn terugge voerd, worden bepaalde gunsten ontno men en wordt de discipline verscherpt. Personen die gevangenen helpen ont- vluohten, zijn echter wel strafbaar. De crisis in Frankrijk duurt voort Volgen er, na de val van Pinay, formateurs aan de lopende band GEOBGES BIDAULT, de leider van de B.K. party, de M.R.P., heeft zgn poging, een nieuwe regering te vormen, opgegeven. De meeste fracties in het Franse parlement hebben geweigerd, gevolg te geven aan zijn eis voor ruimere volmachten voor de regering. Hij is dus de derde politicus aan wie was verzocht, na de val van Pinay, een nieuwe regering te vormen en die thans moet bekennen, er geen kans toe te zien. Vóór hem hadden de socialist Guy Mollet en de Gaullist Jacques Soustelle, tevergeefs getracht een nieuwe regering samen te stellen. Bidault had zijn eigen partij mee gedeeld, dat zijn programma een geheel vormde, hetwelk zonder „indiens" moest worden aanvaard of worpen. Hq had verzoaht om volledige volmaohten voor wijziging van de huidige grondwet in dier voege, dat een kabinets crisis minder veelvuldig zou voorkomen Voorts wilde hij hervorming van hei systeem van belasting-inning om meer inkomsten te verkrijgen en aanvaarding der begroting zonder nieuwe uitgave- kosten. Inzake de buitenlandse politiek wilde hij het verdrag betreffende Europese leger „uit de ijskast" halen het onverwijld doen ratificeren. Weliswaar had hij aanvankelijk steun verworven van de Gaullisten, nu de Radicalen en Conservatieven konden zich toch niet achter hem scharen, ter wijl de Socialisten al enige dagen tevo ren hadden duidelijk, gemaakt, niet be reid te zijn, de verantwoordelijkheid een kabinet-Bidault te aanvaarden. Frankrijk gaat het nieuwe jaar in, met gevoel van grote onzekerheid. Welke Deense koning dirigeert orkest Vóór begrafenis van zijn moeder, koningin Alexandrine Koning Frederik van Denemarken zal de strijkers van het koninklijke orkest dirigeren bij een laatste hulde aan moeder, koningin Alexandrine, plechtigheid zal plaats vinden op het kasteel Amalienborg. Slechts de koninklijke familie en enige vrienden van wijlen de koningin zullen de plechtigheid bijwonen. Gespeeld zal worden „Letzter Frühling" van Grieg, •n lievelingsstuk van de overledene. Het orkest zal zitten in een zaal, gren zend aan de ridderzaal waar Alexandrine staat opgebaard. Na het concert zal het stoffelijk over schot worden overgebracht naar het kas teel Christiansborg, waar Zondagmorgen de bijzetting zal plaats vinden Fontein op het Hofplein in Rotterdam Vertraagd geschenk van rederij Phs. van Ommeren De Rotterdamse rederij Phs. van Om- cren N.V. heeft het gemeentebestuur in Rotterdam aangeboden ƒ200.000 be schikbaar te stellen voor het plaatsen van een fontein met beeldhouwwerk op het Hofplein. Tot de schenking werd reeds besloten in 1939, bq het honderdjarig be staan van het bedrijf, maar ten gevolge de oorlog zijn de plannen nooit uit gevoerd. Nu men zich langzamerhand een beeld kan vormen van het nieuwe Rotterdamse stadscentrum, heeft de N.V. haar aanbod herhaald. Burgemeester Van Walsum heeft reeds meegedeeld, dat het gemeentebestuur de schenking be houdens goedkeuring van de gemeente raad gaarne zal aanvaarden. formateur zal kunnen rekenen op krachtige en samenhangende meerderheid in het parlement? Aangezien het kabinet-Pmay is geval len, nog vóór de begroting 1953 was goed gekeurd, moet de Nationale Vergadering, zolang nog geen nieuwe begroting is aanvaard, telkens voor een maand een „voorlopige" begroting goedkeuren. Gis teren deed zij dit met 418 tegen 100 stem men voor de maand Januari en wel vot een bedrag van 288.731 milliard francs. Koningin en Prinsessen maken grote tochten Gunstig weer om te skiën in Sankt Anton De Koningin en de oudste drie Prin sessen genieten tijdens hun vacantie ir Sankt Anton van gunstige weersomstan digheden. Hoewel de zon niet voort durend schijnt, heeft het sinds de aan komst van de hoge gasten niet gesneeuwd regelmatig maken de Koningin, de Prinsessen en haar gezelschap skitochten in de omgeving. Vooral de drie Prin sessen ondernemen grote tochten. De Koningin werkt 's morgens in haar kamer van het hotel en wanneer haar dage lijkse plichten volbracht zijn, bindt ook zij de ski's onder. Gisteren is zij met een deel van het gezelschap de bergen in getrokken. Hoog boven in de sneeuw werden de lunchpakketten aangesproken. Later op de middag heeft de Koningin bezoek afgelegd bij oude vrienden, ;en deel van het jaar in een villa in Sankt Anton doorbrengen. Naasting Indonesische spoorwegen In de vergadering van obligatiehouders an de Semarang-Cheribon Stoomtram mij heeft de voorzitter medegedeeld, dat de Indonesische regering van plan is alle spoor- en tramwegen in het land te naasten voor ƒ50 millioen. De maat schappijen hadden oorspronkelijk ƒ200 mjllioen geëist, later 176 millioen. EEN JAAR VLOOG VOORBIJ.. Raadsheer-commissaris gedagvaard Meineed in instructie van Menten? De Officier van Justitie te Amsterdam heeft tegen 17 Maart a.s. gedagvaard voor de rechtbank te verschijnen, m: P. Th. Rohling, wethouder van de ge meente Bloemendaal en raadsheer-com missaris in de zaak-Menten, terzake het plegen van meineed in deze zaak waarin hq als getuige door het Bijzonder Gerechtshof is gehoord, zo meldt De Telegraaf. Tevens heeft men mr Rohling een ken nisgeving van vervolging doen toekomen op verdenking, dat hij zich, als raadsheer- commissaris, aan het valselijk opmaken procesverbaal ten nadeele Menten zou hebben schuldig gemaakt Bij monde van zijn advocaat, mr Witte- i, heeft mr Rohling zowel tegen de dagvaarding als tegen de kennisgeving bezwaarschrift bij de Arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam ingediend. De dagvaarding tegen mr Rohling en de kennisgeving van verdere vervolging jegens deze voormalige raadsheer-< missaris by de Bijzondere Rechtspleging, ongehoord feit. Het is in de ge schiedenis van de Nederlandse rechtsple ging nog niet voorgekomen, dat een zo hoge functionaris van zulke ernstige mis drijven zelfs maar verdacht werd. Meineed van een raadsheer-commlssa- s was een bijna ondenkbaar feit. Dat de heer Menten jarenlang is vervolgd, draaide ten slotte om de verklaring van de heer Rohling en om diens vooronder zoek, waardoor de advocaten van Menten zich zo pijnlijk getroffen voelden. Des: tqds is felle critiek geleverd op deze raadsheer-commissaris. Sinds twee jaar is een vooronderzoek tegen hem gaande. Wat niet wegnam, dat hij onlangs tot een hoge positie bij het departement van O. K. en W. is benoemd, hetgeen grote verbazing heeft gewekt. Door deze ver volging raakt men in het midden van de onverkwikkelijke zaak, die zoveel stof heeft doen opwaaien en waardoor zoveel leed is toegebracht, zo besluit het blad. DAT minister Algera de goedkeuring m de Tweede Kamer heeft gevraagd )or het verlenen van een voorschot, groot ƒ2,8 millioen, aan de IJsselcen- trale ten behoeve van de N.-O. Polder. DAT een centraal beambtenfonds voor het mijnbedrijf is opgericht ter vervan ging van de vijf bestaande fondsen, die de ziekte- en pensioenverzekering be hartigen. DAT de overdekte markthal te Horst, die tijdelijk als noodkerk dienst heeft gedaan, aan de coöp. Venlose veiling wordt verhuurd voor het sorteren en omwikkelen van fruit, waarbij 50 meis jes werk zullen vinden. DAT directeur J. C. J. Mohrmann Vrqdag 25 jaar in dienst is bij de Remington Rand in Amsterdam. DAT de Fairsea gisteren met 1800 emigranten, o.w. 1350 Nederlanders, in Fremantle (Australië) is aangekomen en 220 Nederlanders er van boord gingen. DAT gisteren op de rijksweg Krab- bendijke-Kruiningen door mist en glad heid zes auto's op elkaar botsten, waarbij twee personen werden gewond. DAT het werk van de Rijksgenees kundige Dienst mi.v. 1 Januari wordt overgedragen aan het ministerie van Binnenlandse Zaken. DAT in Januari aan het plein vroegere station Biltstraat te Utrecht wordt begonnen met de bouw van een nieuw kantoorgebouw voor de Utrechtse Verzekeringsbank. Schuld voor 70 pet betaald Zeilschip Pamir weg uit Rotterdam Na 62 dagen aan de ketting te hebben gelegen Het Duitse zeilsohoolschip Pamir, dat 62 dagen geleden in Rotterdam aan de ketting werd gelegd, is gisteren vrijge geven en vanmorgen om 7 uur uit de Rotterdamse haven vertrokken. De schul den aan de Neerlendda Scheepvaart- Agentuur N.V. en Veltenaar's Haven- Transportbedrijf, groot resp. f40.000 f9000, zijn namelijk voor zeventig pro cent betaald door de Landesbank en Girozentrale Schleswig Hoistein te Kiel. De vordering voor de resterende der tig procent houden de Rotterdamse firma's op de Duitse rederij van het schip, de rederij Schlieuwen te Hamburg. De Pamir vaart in waterballast naar Hamburg. Daar zal het schip weer aan de ketting worden gelegd, hopel'jk voor kortere tijd, totdat een hoger rechts- orgaan in Hamburg over de toekomst vam het zeilsohoolschip zal hebben beslist. Tijdens het verblijf in Rotterdam is bet onderwijs van de leerlingen doorgegaan. Indische ambtenaren tegen staat Het comité civiele vorderingen heeft, zoals indertijd gemeld werd, op 18 Nov. jl. een rechtsvordering tegen de staat aanhangig gemaakt teneinde uitbetaling te verkrijgen van de over de Japanse be zettingstijd verschuldigde salarissen. Deze is blijven rusten, toen de begrotings commissie van de Tweede Kamer het plan opwierp om een commissie van er kend bekwame juristen een uitspraak te laten doen over deze zaak. Nu de re gering dit plan van de hand heeft ge- wazen, zal h^t comité dit proces voort zetten en op 6 Januari a.s. zal zijn pro- ur, mr K. van Rijckèvorsel, de con clusie van eis indieiien bjj de Arrondisse mentsrechtbank te 's-Gravenhage. Wit Oud-en-Nieuw Het blijft nog koud iN bijna geheel Europa zijn de tempe raturen de laatste dagen langzaam ge daald. Strenge vorst komt echter alleen in Noord-Zweden en Rusland rooi Denemarken. Duitsland en Frankrijk et over het algemeen slechts licht. Engeland bevindt zich een hoe veelheid minder koude lucht, die giste ren op weg was in de richting van ons land. maar die door de ontwikkelingen de afgelopen nacht nu naar 't Zuiden wegstroomt. Bij Schotland is namelijk een diepe depressie verschenen, die langs de Engelse Noordzeekust naar 't Zuiden beweegt. Deze storing veroorzaakte van ochtend in het Westen van het land reeds sneeuw. De krachtige wind neemt geleidelijk af en draait naar richtingen tussen Noord en Oost, waarbij in de Jcustgebieden tijdelijk Noordzeelucht kan binnenstromen met temperaturen even het vriespunt. Het koude weer duurt echter voort. In het binnenland. sneeuw is blijven liggen, is in een de komende nachter. matige vorst waarschijnlijk. V.P.R.O. brengt groeten uit buitenland over Ambassadeurs in Londen en Parijs vanavond voor de radio De VP.RO. zal vanavond omstreeks half negen, na de uitzending vai Oudejaarsavonddienst. een aantal groe ten uitzenden van Nederlanders in het buitenland. Spreken zullen o.a. uit New York de vaste vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties, de heer D. J. van Balluseck en de heer A. Pelt, uit Londen de Nederlandse ambas sadeur mr D. U. Stikker en uit Parijs de Nederlandse ambassadeur mr C. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout. Ook zal een der bestuursleden van de Bond van Nederlanders in Duitsland spreken. (Advertentie) is bij Haarlemmerstraat 172—174—179 HET WEER IN EUROPA A'dam WNW windstil windstil -2 0 -4 0 -3 0 -2 0 0 0.1 Aanhoudend koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar t wolkt met vooral aanvani lijk neerslag hoofdzakelijk vorm van sneeuw. Matige wind uit Oostelijke richtin gen. Lichte vorst tot tempe raturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 10 uur.) (Advertentie) VRIJDAG. 2 JAN., 9 uur, begint onze BALANS OPRUIMINC Vele koopjesZiet de étalages BULTHUIS Botermarkt 23 Tel 20854 TN de tijd, die wel eens genoemd is de onverbiddelijkste onzer rechters, is opnieuw een jaar voorbijgegaan. Een simpel jaar schqnt het, samengesteld uit vier kwartalen, twaalf maanden en het gebruikelijke aantal dagen. Het is een jaar geweest als het jaar dat er aan voor afging. En van het nieuwe jaar. dat van avond met klokken en met vuurwerk wordt ingeluid, hopen we, dat het in elk geval niet al te zeer ten ongunste zal afwijken. Jaar voegt zich zo bij jaar. Het gaat alles zo geleidelijk en het ene lijkt op het andere. Is er wel verandering? Voltrekt zich wel iets in deze voortgang van de i? Dat moet wel zo zijn. Nog niet to lang geleden is een boek verschenen, dat me opgang heeft gemaakt, omn^t het. fel en scherp, de mens tekende in zijn neergang. Dat boek droeg als titel ook een jaar. het jaar 1984. Nog maar enkele tien tallen jaren, en we zijn zover, NOGMAALS, voltrekt zich een ver andering? Ons leven is een leven kleine dingen. Onze dagen zijn rol van. Zien we nog de lijn? Of glij den we in de stroom van dagen en van maanden, in beslag genomen juist door de kleine dingen, onmerkbaar naar iets at we niet willen? Wie vanavond, bij het krimpen van de laatste uren, nog eens wil namijmeren het vergleden jaar en dat jaar in zijn herinneringen nog eens wil herbouwen, hij of zij trachte het nog eens samen te vatten in een totale blik, trachte het voor zichzelf te karakteriseren in een enkel woord. Wat is dit vergleden jaar dan anders geweest dan een Jaar ener zoekende mensheid? Want wat doet de mens meer dan zoeken? De nieuwste vinding is. dat hq zich vastklampt aan wat hij meent zijn existentie te zijn. Het leven wordt hem een beslotenheid, een wereld in zichzelf. Voor het raadsel van zijn bestaan speurt hij in zichzelf naar een oplossing. Het leven heeft voor hem nog slechts de zin die hq er in al zijn schamelheid aan poogt te geven. HET jaar 1952 was het jaar van de zoekende mens met al zijn beweeg en al zijn beweeglijkheid. Maar het is ook het jaar, waarin God ons heeft laten leven. De christen onderscheidt zich in dit alles waarlijk niet zo veel van de an deren. Toch is er enig verschil en dat verschil is beslissend. Hij weet zich zeker evengoed vreemdeling als wie ook. Hij zoekt en hij speurt cn ook voor hem zijn de raadselen legio. Maar hij durft aan de bekentenis van zijn vreemdelingschap een gebed te verbinden: „Verberg uw ge boden voor mij niet". Dat is een gebed. Een gebed is iets dat boven de mens uitwijst, is iets dat hem verbindt aan Iemand buiten hem. Er is in ons bestaan veel dat ons raadselachtig voorkomt. Maar ons is de mogelijkheid geschonken van het gebed. Er is een God. tot Wie we ons kunnen wenden. Zo mag hét zijn in het jaar, dat over enkele uren aafcbreekt. En zo mocht het ook zijn in het jaar dat ging. IN dat jaar is wederom heel veel ge beurd. We hebben getracht, er In deze krant een opsomming van te geven. Maar fas nog slechts „algemeen" en we weten dat de lijst kort en in elk geval onvolledig is. Hoeveel is er buitendien niet gebeurd in ons persoonlijk leven, in it van ons gezin, in ons werk? Er is vreugde geweest, maar ook rouw. We hebben gestaan aan een wieg en aan graf. We hebben onze eerste werkdag gemaakt of we zijn met pensioen gegaan. Of ook. er is nog altijd minder gebeurd ve hoopten dat gebeuren zou. We hebben vergeefs uitgezien naar meer perspectief in ons persoonlijk leven, ver geefs gezocht naar een huis. vergeefs dit of vergeefs dat. Ook dét was 1952. Maar het was nog ts meer en iets anders dan dat. Want :t was ook weer een jaar, waarin we alles bespeurden van Gods trouw en zorg voorzienigheid. En mocht er iemand zijn, die van oordeel is. dat hij daarvan dan toch niet al te veel heeft bemerkt, die moge bedenken, dat we ook in dit jaar 1952. en nog niet eens zo lang ge leden. Het Kerstfeest hebben mogen vie- Het feest was dat van de herstelde banden, van de komst van God in deze zelfde zoekende wereld waarin wij leven, Gods komst als mens zoals wij mensen zijn. Ook dat was 1952. TT ET was tenslotte ook het jaar, waar- in we als krant ons werk hebben mogen doen. Dat was mensenwerk, al te menselijk vaak, moment-opnamen in de ijle jacht van het moderne leven, waarin echter ook iets poogden te leggen de geest, die boven het vergankelijke mensenbestaan uitgaat Het is ons maar al te zeer bekend, dat ook dit een pogen was. De ene dag waren gelukkiger dan de andere. De ene beschouwing viel wat beter uit dan de andere. Het ene gedicht was meer ver antwoord dan het andere. Het is Gods goede gunst, wanneer we iets goeds heb ben mogen doen. Ook dat willen we op deze laatste avond in deze laatste krant in dit jaar bedenken. God gaf ons allen dit jaar. Het bleef het Zijne. We hebben er niet zo bijster veel van terecht gebracht. Maar in onze ontrouw blijft Hij getrouw. In de ver gankelijkheid van ons mensenleven wil Hij bij ons blijven. mens van vandaag zoekt naar de m het leven Welnu, hier is de zin. De jaren zijn des Heren en Hij maakt op gebed het gebrekkige werk van onze handen v&st. Slachtoffers van lawine begraven in Jiilversum Onder bijzonder grote belangstelling zijn gistermiddag op de Noordcrbegraaf- plaats te Hilversum de stoffelijke resten fee Hilversumse slachtoffers van de autobusramp in Oostenrijk, de 15-jarige Pieter en de 13-jarige Henk Blatt. ter aarde besteld. Vele honderden, onder wie de klassen en leraren van het Christelijk het Nieuwe Lyceum, waren samenge stroomd om de plechtigheid bij te wonen. Tientallen bloemstukken, waaronder kransen van de Oostenrijkse autoriteiten, werden bij de groeve neergelegd. Telefoonverbinding met Hollandia gesloten De radiotelefoonverbinding Amsterdam - Hollandia (Nieuw-Guinea) is in verband met technische moeilijkheden met ingang van heden tot nader bericht gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1