LAVRENTI P. BERIA ej Het Fries is toch een taal... „HET GULDEN VLIES' K. en O. besloot 1952 met een prima avond Bloemlust trok record aantal bezoekers Vijf landen zijn er volkomen onafhankelijke gebieden NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 29 DECEMBER 1952 Wie i is de „inquisiteurvan de Sow jet-Unie? r\E FUNCTIE VAN CHEF van de geheime politie in de Sowjet-1 iJ in het verleden voor de betrokkenen altijd noodlottig Een nu Unie was altijd noodlottig Een gehele reeks van deze lieden onderging tenslotte hetzelfde lot, dat zij zelf aan zovele andere mensen hadden toebedeeld. Een uitzondering op deze regel is Beria. Lavrenti Pavlovitsj BERIA is in z'n uiterlijk voorkomen en als mens anders dan figuren als de politiechefs Dzherzhinsky, Menzhinsky, Yagoda en Yezhov. Hij ziet er uit als een onderwijzter of als een man van de wetenschap. Beria heeft een hoog voorhoofd, een vaste oogopslag en een wilskrachtige mond. Z'n gelaatsuitdrukking is kalm en gereserveerd. Hij komt uit Stalin's eigen Georgië en men zegt van hem, dat hij van Joodse afkomst is. Dit laatste is echter nooit bevestigd geworden. Op 19 Maart 1889 werd Beria te Merk- heuli in Georgië geboren. Zijn familie leden waren arme boerenmensen, bezocht de technische school te Bakoe en de bolsjewistische partij, voordat hij afgestudeerd was In Bakoe In dit artikel vragen wy de aan dacht voor een toegewijde en machtige dienaar van de Russi sche generalissimus: Lavrenti Pav lovitsj Beria de Inquisiteur van de Sowjet-Unie, die zich in tegenstelling tot z'n voorgangers. een onaantastbare positie beeft weten te veroveren. De gegever.6 voor dit artikel ontlenen we voor een deel aan het Amerikaanse weekblad „Time" en aan het boek „In de schaduw van het Krem lin" 1) van lt generaal Walter Bedell Smith, de voormalige Ame rikaanse ambassadeur te Moskou. tn \zerbeldsjan deed hij belangrijk dergror.ds werk en van 1921 tot 1929 kon men hem aan het hoofd van de commu- nlstische veiligheidsorganisatie in de mis Kaukasus vinden. In 1929 werd hij com- die missaris van Binnenlandse Zaken en ver- ge, volgens partijsecretaris voor het gebied de Kaukasus, een post, die hij zeven lang bekleedde. ALs voornaamste ej functionaris In dit gebied voldeed hij In ,cu. rd hij gekozen tot lid van het te Centraal comité van de communistische ,'urs «rtij en in de zomer van 1938, toen de ^~>te zuiveringsactie haar hoogtepunt iod bereikt, de partij op haar grond- pesten wankelde, overal terreur heerste, n de leiding van industrie en leger zich vnfc" 6611 staat van morel« ineenstorting - vo bevond, werd hij benoemd tot plaatsver vangend chef van de geheime politie 'NKVD). tweede in rang na Yezhov (die lij vijf maanden later opvolgde) met de ^opdracht, de orde te herstellen. Beria is voornamelijk opgevallen, toen Ij een boek had geschreven over de ge schiedenis va-n de bolsjewistische orga nisatie in de Kaukasus. Het behandelde de beschuldiging van Trotzky, dat Stalin iooit Iets zou hebben bijgedragen als ^fcrae-revolutlonn-aire theoreticus. Berla's Italin had altijd gelijk en stond steeds lan het hoofd van de zwoegende ■lin was erg met het boek in-genomen het was geen wonder, dat de macht ar de politie in handen van Beria am. Vele aren is hij één van Stallns Eaa-rte medewerkers geweest ooniijke trouw ten opzichte van zijn chef boven alle twijfel verheven. Van zijn nt heeft Stalin zó herhaaldelijk blijk geven va-n volledig vertrouwen in :ria, dat diens prestige bij de hogere partijkringen (hij maakt deel uit van het Presidium, dat ln de plaats van bet Po- litburo is gekomen) stevig gegrondvest Het is zo langzamerhand een publiek het Sovjet-regiem igt grotendeels ai van een machtig en ïHreffend werkend politiesysteem en leria heeft bewezen, elk probleem te tunnen aanpakken, waarbij de veiligheid ran de staat is betrokken. Hij schijnt een {ezond en evenwichtig mens te zijn. Zon- ler veel ophef en ais een willoos werk- Otuij zwoegt hij voort in de bloedige spo- ren, die z'n voorgangers hebben achter gelaten. De Russen hebben mensen no- dt Jig, die zonder gewetensconflict Op be- iklvel van de partij iemand vermoorden. Met Beria begon een nieuwe periode onder openlijke trrreur. Al-les wat hij aat doen. geschiedt geruisloos Arres- )eho ^ties worden meestal 's nachts gedaan Q en in een sfeer van gehelmzln-nlgheld, lulverlngwekkend, zelfs voor een vreem- IV lelin-g, die zich beschermd weet door de l„ liplomatieke onschendbaarheid. Een oude grap die men in Moskou :rk( Bt hoe een portier van een flatgebouw te middernacht door de ga-n-gen loopt en op alle deuren klopt, terwijl hij tegelijker tijd luid uitroept: „Weest niet bang, kameraden, het is maar een brandje" Toch kunnen de meeste Russen des avonds rustig naar bed gaan, zonder de vrees, dat de MVD van Beria bij hen aan de deur zal klop pen. Deze veiligheid werd echter tegen een verschrikkelijke prijs gekocht. Het hele Rus sische volk heeft als het ware huisarrest. De mensen praten en denken zelfs niet lang over de vraag, hoe ze geregeerd worden. Dat is veel te gevaarlijk Als ze het wél doen, zullen zij spoedig de rijen versterken van de vijftien millioen dwangarbeiders in Beria's concentratie kampen. In het land. waar broeders elkaar niet meer kunnen vertrouwen, moet de politie overal zijn, om dat er geen ander middel meer Is, dat de gemeenschap sa menbindt. De spion, de aanbrenger en de censor zijn de aristo- munistlsche wereld en de man aan de top is koning. Dit koning is Beria. Beria is maarschalk van de Sowjet-Unie (hij loste nog nooit een schot) en lid van het Presidium, dat in de plaats van het Politburo gekome.. Hij is een rustig type. heeft een vrouw en twee kinderen en een land-huisje buiten Mos kou. waarnaar hij zich met >.en Packard (waarvan de gordijn-tjes altijd gesloten zijn) begeeft. Hij heeft vanzelfsprekend een kantoor in het Kremlin. Z'n meeste werk doet hij echter in de Lubyan-ka- gevangenis, niet ver van het Lenin- mausoieum. In de jongste oorlog moest Beria er voor zorgen, dat de rust achter het front verzekerd bleef De gedragingen van dé soldaten werden aa-i de NKVD gerappor teerd. Hun brieven maakten uit, of zij betrouwbaar waren. Verloren waren zij die schreven: „Ik heb niets meer om voor te leven", of „Ik zie dat we slechts opgegroeid zijn voor kanonnenviees", of „Als we morren is er maai één ant woord: de kogel... Beria breidde de dwangarbeiderskampen uit. Hij beschikt daar over een speciaal getraind corps politiehonden De grote honden, die vijf jaar lang getraind zijn, vangen zonder menselijke hulp ontsnapte arbeiders Ze hebben echter geleerd, vriendelijk te doen tegen officieren en beter-geklede urgers. Beria krijgt steeds meer macht Niet in de eerste plaats, omdat hij een Ijverig intrigant is. maar omdat hij een ijverig macht met zich brengt. Zo werd hij belast met de orv. öle over het onder zoek op het gebied van de atoomenergie. Z'n spion-nen doen over de hele wereld hun werk en de geleerden ln Rusland profiteren er van. En Beria kijkt al6 het ware over de schouders van deze men sen. of zij hun werk we] goed doen. Aan de correspondenten De redactie verzoekt al haar cor respondenten, de,opgaven van de predikbeurten voor de Oudejaars avond en de Nieuwjaarsdag nog hedenavond te verzenden, zo moge lijk de opgaven van alle in hun plaats gevestigde Kerken. Ze moe ten uiterlijk morgenochtend 10 uur in ons bezit zijn. Redactie N.L.C. Agenda voor Leiden Maandag Burcht. Jacobizaal. 8 uur: oliebollen avond Snelverkeers-onthouders-vereni- ging. met films- Dinsdag Vlies. 35 uur: receptie N.V. M. den Os Zonen, Herengracht, in verband met gouden jubileum. Katwijk aan den Rijn, De Roskam, 7.30 —10 uur: afscheid G. Ruckert van de L. D.M. Woensdag Garage gemeenterelniging, 3 uur: af scheid administratief hoofdambtenaar D. A. Landaal. Tentoonstellingen Lakenhal: Ars Aemula Naturae. Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. De heer J. Mooten 25 jaar bij Peltenburg De heer J. Mooten is op 2 Januari 1953 25 jaar in dienst van de firma Pelten burg, Breestraat 109. ...En de sop is de kool wèl_ waard TN DE LEGERPLAATS 't Harde 1) twisten een Fries en een Limburger over de begrippen taal en dialect, volgens dr F. C. Dominicus. Of het gesprek in het Algemeen Beschaafd wordt gevoerd of in dialect blijkt niet. In het laatste geval sprak nummer twee een Nederlands dialect en de eerste vermoedelijk een Fries dialect. Het Algemeen Beschaafd Nederlands is voor ons een taal, het Algemeen Beschaafd Fries insgelijks. In de vergelijkende Indogermaanse als Nederlandse „dochtertaal" we! taalwetenschap gaat men onzes inziens j meerderjarig erkennen Afrikaans terecht uit van het bestaan van een Nederlands zijn dus „talen", in de <- Friese taal: men vergelijke de „Hand leiding" van dr Jos Schrijnen. Hierbij is IJsla-ndé. maar ook het Fries belang' rUk Ook het „Oergermaansch Handboek" van prol. dr R. C. Boer erkent het Fries als taal en het zou dwaas zijn het als een Nederlands dialect te noemen Im mers het Nederlands in zijn Frankisch- Saksisch karakter is veeleer een zuster taal van het Duits, terwijl het Fries zus terlijke trekken met het Engels vertoont. Historisch Is dit trouwens wel te ver klaren Bij de bezetting in 1940 verklaarden de indringers, dat het Nederlands niets anders was dan een Duits dialect, in de zin van „dochtertaal" Menigeen voelde zich daardoor gegriefd en erkende luide het Duits en het Nederlands als Ger maanse dialecten, in de zin van „zuster talen" Deze gegriefdheid verraadt een taalstrijd in potentie. Na de godsdienst is de taal een hoog goed Men spreke dus liever niet van de sop die de kool niet TJET AFRIKAANS ls zo langzamer. ■*--* hand een zelfstandige taal geworden, zo wordt gezegd Bezwaren heb ik niet Een Nederlands dialect, dat zich alles zins zelfstandig ontwikkelde, ka-n men (Advertentie) Over hoeveel millioenen spionnen hij beschikt, kan niemand buiten het Krem lin zeggen Slechts zelden verschijnt Beria in het openbaar met andere Sowjetgroten. Meestal ls hij dan samen met Malenkov. de secretaris-generaa-1 van de communis tische partij Beria en Malenkov praten dan levendig en schijnen het goed met elkaar te kunnen vinden. De andere leiders zouden echter ndet er met hen ingenomen zijn. Zij zullen daar hun redenen voor hebben Want de twee „gewillige dienaren" van n-u zullen wel- lioht de opperste heersers van straks worden 1) Uitg. Moussault N V.. Amsterdam. het e Repetities Concordia Het bestuur van de Chr. muziekvereni- d ring Concordia verzocht ons mee te de- dat de repetities wekelijks worden k [ehouden op Dinsdag van 8 tot 10 id het schaftlokaal van de firma Boot Ie Sumatrastraat. De band repeteert, ook uklfcp Dinsdag, van half 8 tot half 10 in het „.jfichth ijk Familieberichten uit andere bladen VERLOOFD: A Timmerman* '«rijs. Heerenvecn—A'dam; J D B Smith. Parijs; T van refl lendrikse. Oxford-Kent (Eng.); M N Boelen n J Hogendoorn, Heerlen-Utrecht. IfojL ONDERTROUWD: B Stibbe en J Biek. 'tec rilbui GETROUWD: G Gaastra en D E van Hil- in-Bullen le Seur. Oranjewoud; B Krom- icndijk en A G Schoo. A'dam; W Sachse en I J A Boer-Nobel, Naarden: J G Burlage a E Schlffel, Heiloo-Gronlngen BEVALLEN: Mevr Pauw-Post. zn. Znan- am: Mevr van Ysei Smits-van Nieuwenhul- !n. zn. Oud Loosdrecht. OVERLEDEN: P Ch Blatt. man, 15 Jr en N Blatt. m. 13 jr. Hilversum; P de Clercq. r. 75 jr. Almelo; T Brunlk-Bylsma. vr. ehledam; H M de Jong. m. «6 Jr. A'dam- D Brouwer, m. 71 jr. Schagen; A M C d«r Schalk-Drost. vr. 77 jr, Naarden; C A l Rinkel-Nus. vr. 75 jr. Utrecht. Voor elck wat wils In het gangbare spraakgebruik betekent „voor elck wat wils" zoiets als: voor ieder is er wel wat bij, zoek maar uit. Zo was het Zaterdag in de Gehoorzaal, bij de variété-avond voor groene-kaarthouders van K. en O., zeker niet. Voor bijna iedereen was elk punt van 't programma „wat wils". Natuurlijk was het één beter dan het waardoor ook de oude nummers men ander, maar niets was beneden de maat. kan nu eenmaal niet altijd een gloed- De musical show van The Mathydors, nieuw programma brengen toch aan- Ton Cup met zijn sprekende pop, Fan- sloegen en de mensen in spanning ble- tasio en Langini de goochelkunstenaar ven kijken en luisteren. het was allemaal goed. Ieder voor Ton Cup wist, al buiksprekende, zijn zich wist zijn nummer „te verkopen", pop Charlie zó tot leven te brengen, dat we de verzuchting „ach, kijk toch es" achter ons hoorden. Langini voerde zijn goochelkunst ten top. Fantasio kan in alle mogelijke en onmogelijke houdingen P een viool spelen. In deze sfeer moet ook de conférence passen. Eerst was Chiel de Boer con férencier, later Kees de Lange, twee be kenden dus., waarvan we Kees de Lange 1 gelegenheid prefereren. Chiel de Boer spreekt tót le mensen. Kees ae Lange mét het publiek, waardoor hij neer contact heeft met de zaal. Het was voor K. en O. een prima kvond om het jaar 1952 mee te besluiten. Bn. Kamerlid vraagt opheldering Eerst steun toezeggen, dan vestigingsvergunning Het gemeentebestuur van Bloemendaal /cratrekt voor inwonend huispersoneel slechts een vestigingsvergunning, indien de werkgever zich bereid verklaard ge durende een jaar na afloop van de dlenstbetr'" king eventuele kosten van onderstand ingevolge de armenwet te betalen. Het Tweede-Kamerlid mej. Zee- lenberg (PvdA) heeft de ministers Beel. Suurhoff en Van Thiel verzocht aan deze toestand een èinde te maken. Een oma-bankroofster gearresteerd Een grijze, oude dame, die in het ge bied van Los Angeles verschillende bankovervallen heeft gepleegd, Woensdag te Arcadia (Californië) arresteerd, toen zij een kassier met kinderpistooltje geld trachtte af te per sen. Op het hoofdbureau van politie klaarde zij te zijn de 52-jarige mevr Ecthel Aratha. OUDEJAARSDAG BEZORGEN WIJ BIJ U THUIS: OESTERS KREEFTEN VERSE ZALM SALADES HORS D'OEUVRE ENZ. ENZ. Ook op Nieuwjaarsdag in ons restaurant verkrijgbaar Speciale Nieuwjaars-Diners - Tel. 24503-24505 BREESTRAAT 125 Statenkring C.H.U. Zaterdagmiddag 10 Januari zal de sta tenkring vereniging der C.H. Unie, kies kring Leiden, een algemene vergadering houden in gebouw Rehoboth. Op de agenda staan de gebruikelijke jaarver- Islagen en eèn bestuursverkiezing. Vol- sinister lachje vertelt, beschrijft,!^ rooster treden a( de heren D. Hen- driks, E. L. de Witt (Noordwijk), A. F. Veerman en F. Verstegen. Hiervan stel len de heren Veerman en Verstegen zich niet herkiesbaar. Voorts zijn te vervul len een vacature wegens vertrek van de heer G. Verlind (Wassenaar), een vaca ture wegens overlijden van de heer Ph. P. Deumer (Leiderdorp) en één wegens bedanken van de heer G. Verschoor (Sassenheim). Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Lydia J. d. v. A. Glasber gen en M. E. Meijer; Martina E. d. v. E. de Vos en G. Adams; Willem F. z. V. W F. Haasbeek en S. Schmidt; Peter z. v. C. Baars en C. H. R. Wielinga; Karei H. z. v. H. K. Roessingh en F. Kerkhoven; Susanna M. d. v. D. C. Bouterse en P den Boer; Franciscus Th. z. v. H. G. de Groot en A. Bleeker. ONDERTROUWD: A. Bloemzaad en M. Verboom, A. Nauta en L. C, Kooman, H. C. van Schooten en M.E.C. Schild, P E Sillem en M. v. d. Honert. GEHUWD: F. E. Kloezeman en L. G. Mulder, W. Hakkaart en P. J M. Gaik- horst, L. J. Veelenturf en M. A. A. Beukering, A. J. den Dopper en S. Gor dijn, G. E. Ong en E. J. Jahnichen, J. P. Disseveld en W Swagers; J.Chrispi.in en C. S. W. Schroder. S. Kukler en H F Matters, L. van Duiil en J. M. C. v. d. Hoed, C. Stokkel en E. H. Bavelaar. Tweede Kerstdag alleen al 5000 De Bloemlust-tentoonstelling in Lisse zit er al weer op. Zaterdagavond om even over tien draaide men de lichten van deze Kerstexpositie uit en kon het bestuur een verse sigaar opsteken in het prettige besef, dat er weer eens een record gebroken was. Want de tentoonstelling heeft niet alleen kwalitatief en kwantitatief alle voorgaande overtroffen, maar ook wat het aantal bezoekers betreft: zo om en nabij 10.000. Dit aantal zal vermoedelijk het meest optimistische bestuurslid niet verwacht hebben. Want toen men het vorig jaar 7500 bezoekers noteerde waarvan er 3500 op Tweede Kerstdag kwamen zei iedereen tegen iedereen, dat men met dit aantal wel ongeveer aan de top zou zitten. Men was toen in Lisse dubbel en dwars tevreden. Dit Jaar had men de re clame-trom echter nog wat harder ge roerd. Men stuurde o.a. enige duizenden foldertjes In zee en zocht nauwer contact met het gilde der penneridders. Dat alles heeft zijn vruchten dus wel afgeworpen. De grootste stroom bezoekers kreeg en op Tweede Kerstdag ln de middag- ren te verwerken. Toen kregen de lo- kettisten het zó druk, dat ze het haast niet aan konden. Toen men dan ook des avonds de balans opmaakte, bleek dat niet minder dan 5000 bezoekers de con trole waren gepasseerd. Dit aantal, zo zegt het Bloemlustbestuur, zou stellig nog hoger geweest zijn. als er 's avonds niet een paar regenbuien waren geweest. In Lisse vertelt men, dat er onder de bezoekers honderden buitenlanders wa ren. In leder geval zag men er Engelsen, Amerikanen, Zwitsers, Duitsers enz. Za terdagmorgen bracht de landbouw-atta- ché van Iran een bezoek en ook de leden van het Canadese corps diplomatique bezochten de show. Een mooi succes voor Bloemlust en voor het bollenvak, dat deze reclame ondanks de export van ƒ135 millioen nog best gebruiken kan. Dappere opvarenden van Ned. duikboot onderscheiden Aan sergeant-electromonteur G. van de Pas en sergeant-torpedomaker H. van den Ende is de ere-medai!le in zilver met de zwaarden, verbonden aan de Orde van Orai,je-Nassau, verleend. Zij hebben bij een felle oüebrand aan boord van de onde-zeeboot 0-21, op ruim 100 meter diepte in Het Kanaal bij Cherbourg, op 11 Juni elf man door de vlammen ge loodst en met vereende krachten de va ter dichte deur gesloten. houding van „dochtertaal' taal", in een betekenis ietwat afwijkend van het normale gebruik Drie eeuwen' van „vervreemding" schijnen voldoende hiervoor. Met het Limburgs, Gronings enz. Ls het nog niet zover, althans niet in officiële erkenning. In ons land. met zün drie stammen. Franken, Saksen en Friezen uit de tijd van Karei de Grote, en /roeger. zijn de oudste papieren in het Latijn gesteld Het oudste Friese werk is gedateerd 803; voor mij vermoedelijk een falsificatie. Maar een paar eeuwen voor de „dialec tische publicaties" in het Frankisch— Saksisch gebied zijn er Friese teksten te over Dit verklaart de Friese leerstoelen (professoraten) in Berlijn en Ameri kaanse steden. De Nederlandse universi teiten kwamen in d-ezen tientallen jaren achteraan Het Nederduits der „Hollan ders" is nu eenmaal historisch iets 8n- ders dan het Fries in het Noorden. Natuurlijk is deze netelige onderschei ding van taai en dialect weinig geschikt voor de koffietafel. Maar belangrijk is ze stellig Het Friese karakter van de dialecten der Noordelingen vindt zijn kristallisatie in het Fries als taal De taal is gans een voLt. Het zou struisvogel politiek zijn de ogen voor deze werke lijkheid te -luiten Wie in Den Haag dit doet. opent een taalstrijd die best ver meden kan worden. Een mens leeft in kringen, ln de ge zinskring, de familiekring, de vakkring, de verenigingskrin-g maar ook in zijn dorps- of stadskring, in zUn streek- krin-g. in zijn provinciekring. De Hage naar voelt een en ander slechts zwak aan. Maar een Fries uit Hantum voelt ziiüh Hantmrer. Fries. Nederlander.... straks of reeds nu West-Europeaan, Europenaan. Blanke De uitwerking is niet volledig te geven. TTJER KOMEN we niet met haarklove- ryen, maar met diepe impulsen van het leven ln aanraking. „Frieslên boppe" betekent -iet „Friesland heersend over wat ookmaar „mijn hart hangt aan Friesland". Met da' gevoelen kan men oprecht Nederlander zijn Men kan goed Nederlander zijn en tegelijkertijd ge abonneerd zijn op een Friese krant, ver diept ln een Fries boek. _t op staan, aet een Files dorp zijn straten met Friese namen vereert Dot Fries-zijn eist met recht het eigene in het kleine, maar ge waardeerde verband; in het wijde leven Ls ce volgende kring het Nederlands van de elf provinciën Ds Wumkes de laatste vertaler van de bijbel in het Fries. Hij was mijn „buurjongen", ofschoon een twintig ja ren ouder Hii was ook io zijn Gronin ger neriode de ziel vin de Groninger beweging Waarom ook niet" Een dia lect is vaak klankvol en stellig interes sant: beschaafd gesproken behoeft nie mand er zich voor te schamen, ai is het niet het Algemeen Beschaafd ..Neder lands'. zoals het Limburgs, of het Alge meen beschaafd „Fries", zoals het Wor- kums De Friese kwestie heeft vele aspecten De moeilijkheden noeme men niet a! te lichtvaardig als „gevoeligheden" Dit wekt de gedachte van onbeduidendheid dezer gevoeligheden. De Hollandse bu reaucratie in het Friese gebied heeft ln het ver.eden kwaad gedaan. Dit moest een Friese taalbeweging verwekken. Ook economische ontwaking U na de tweede wereldoorlog te constateren Het verwijzen naar extremistische uitingen in kleinerende zin is aanwakkeren van het strovuur der enkelingen. De „zelf verheffing" is een holle beschuldiging in zijn algemeenheid Daarmede wordt het elfde gebod Gij zult niet generaliseren" pijnlijk overtreden. In he internationale zijn wij Neder landers en daarbij bestaan „Hollanders noch Friezen" Gun de Friezer. hun lief de voor hun taal, hun begeerte naar economische ontplooiing, ze zullen uit nemende Nederlanders zijn en blijven. Wie hier bagatelliseert doet schade aan het Nederlandse volk. A DELDOM heelt geen recht op privi- leges; de adel hoeft zie niet voor zij titels te schamen. De Fries ls een aoedgewoon Nederlander, zonder recht op znomatiging; voor zijn taal en zijn economie mag hij opkomen Friesland is aangewezen op zijn Nederlands verband. In België is de toestand slechts gedeel telijk .raloog: maar de sterkte-verhou dingen maken er de taalkwestie tot ge heel Iets anders dan hier Een wijs be leid kan ln ons land de moeilijkheden gemakkelijk oplossen. Iedere wijsheid begint met een zekere erkenning van wat latent sluimert en bezig is te oat- waken. Hier verd op in te gaan ligt nie» ln mijn bedoeling. Den Haag. L. Krol. Groot-Brittannië zijn gebonden. De Unie van Zuid-Afrika. welke dominion-status heeft en lid is van het Britse Gemene best. wordt tot de souvereine staten ge rekend. Naar de m8te van zelfstandig heid komt in de tweede plaats Zuid- Rhodesië. een autonome kolonie, maar wat de wetgeving betreffende de Inheem se bevolking aangaat, heeft Groot-Brit- Ongeluk in Limburg liep goed at Vrouw en politieman door stroom meegesleurd Mevrouw P uit Siebengewald (Lim burg). die wilde proberen naar Bergen te gaan, is Vrijdag door de sterke stroom van de weg gesleurd en afgedreven. Een half oriidc.-gelopen weide-afrastering be lette, dat zij nog verder zou gevoerd worden. Een politieman, die haar uit die benarde positie wilde bevrijden, onder ging hetzelfde lot Met lange touwen is de p'.etcommandant er tn geslaagd beide personen op het droge te brengen. Me- vrouw P. was endge tijd buiten bewust zijn, maar ondervond later niet te veel nadelen van ddt hachelijk Vrachtenoorlog begint Vier grote scheepvaartmaatschappijen, de Holland—Amerika Lijn. de Black Diamond Line, de Cosmopolitan Lines de Compagnie Mari.imc Beige, heb ben aanzegging gedaan, dat zij zich uit de North Atlantic Westbound Shipping Conference zuilen terugtrekken en met ingang van 1 Januari a.s. haar vracht tarieven zullen verlagen, aldus ver neemt Reuter »n goed ingelichte scheep vaartkringen te Rotterdam. Men be schouwt dit als het eerste salvo in een ■olslagen vrachteuoorlog, met scherpe concurrentie en tariefsverlagingen. In vele delen van de wereld zijn de vracht tarieven de laatste tijd gedaald tenge volge van de herleefde mededinging van Duitse. Japan.ie en Italiaanse vracht vloten. en tevens van de invoerbeperkin gen in verschillende landen. De United States Lines, de Waterman Line en de South Atlantic Lines zullen zich aan de tariefhepalingen van oc C nference hou den. In scheepvaartkringen te Antwer pen acht men het waarschijnlijk, dat de vier maatschappijen van hun besluit zul len terugkomen in de verdere bespre kingen. die neg vóór 1 Januari zullen worden gehoudety Duizenden Griekse ouders treuren nog Wrede kinderroof mag niet vergeten worden (Van een onzer verslaggevers) De Griekse gezant in Nederland, de heer N. G. Lely. heeft vorige week in een persbijeenkomst opnieuw aandacht gevraagd voor de ontvoering van dui zenden Griekse kinuercr De misdaad is gedurende twee perioden geschied. Eerst in Februari tot Augustus 1948 en daar- i in 1949 van April tot Augustus. In de eerste periode wirden 13.500 kinderen met geweld naar de communis- tischi landen gevoerd. Slechts Joego slavië zond 538 kinderen velleden jaar aar Griekenland terug. De gezant deed een beroep op allen, in het bijzonder op oe Nederlanders, die bovenaan staan bij de kinderverzor ging, niet te zwijgen, maar te blijven protesteren tegen deze onzegbaar wrede roof. Met dankbaarheid gwaagde de gezant an de hulp door Nederlandse staats lieden en door de Nederian.se vrouwen organisaties reeds aan dt zaak der Griekse kinderen gegeven. Nieuwe Leidsche Courant: toonaangevend De lappendeken Afrika Amerikaanse en Britse bases, alsmede uranium vormen een wereldbelang AFRIKA KENT vijf onafhankelijke landen, namelijk Libye, Egypte, Ethiopië, Liberia en de Unie van Zuid-Afrika. Alleen in de Unie van Zuid-Afrika is de politieke macht in handen van de blanken, ofschoon deze groep niet de meerderheid der bevolking omvat. Van de andere souvereine landen zijn Liberia en Ethiopië negerstaten; Libye en Egypte, Arabische ianden. De overige gebieden van Afrika zijn afhankelijk van Europese staten, ofschoon de verhouding tot de respectieve Europese landen onder ling zeer verschillend is. Bézien wij eerst de gebieden welke aan I tannië, althans op papier, een zekere con trole Het bestuur der buitenlandse be trekkingen berust evenwel bij Groot- Brittannië. Een bijzondere plaats neemt het con dominium Soedan ln. waarvoor de ver antwoordelijkheid berust bij Groot-Brit tannië en Egypte samen. Voor de overige Brits-Afrikaanse gebieden berust de ver antwoordelijkheid rechtstreeks oij G«oot- Brittannië en de gebieden worden be stuurd door het Colonial Office (Mi nisterie van Koloniën), uitgezonderd evenwel Basutoland, Betsoeanaland en Swaziland, welke onder het Common wealth Office ressorteren. De mate van zelfbestuur en de Invloed der inheemse bevolking op het bestuur, verschillen dikwijls sterk van gebied tot gebied Zo zijn in 1951 in Nigeria en de Goudkust belangrijke bestuursher- vormingen ingevoerd, waardoor de blan ken in die gebieden de supprematie heb ben verloren De positie der zwarte be volking van deze gebieden verschilt du» sterk van die der negers in de Unie van Zuid-Afrika In de overige gebieden is de positie der blanken het sterkst in Zuid-Rhode- sië. Om op de kiezerslijst voor te komen moet men een inkomen hebben van 250 pond sterling. De inheemse bevolking van Noord-Rhodesië en Nyassaland toont dan ook weinig geest.irift voor de geur in jecteerde ..federatie Capricornin". wellre de beide Rhodesië's en Nyassaland zou omvatten, daar zij vreest- dat haar posi tie erop zou achteruitgaan en zou worden genivelleerd tot op het peil van Zuid- Rhodesië. Ook bij de Franse gebieder, kan men verschillen opmerken Marokso- Tunesië en Algerije, hoewel dikwijls in één adem genoemd, hebben niet hetzelfde politieke statuut. Algerije is een gouvernement- generaal: het Noordelijke gebied bestaat uit drie Franse departementen (Algiers. Oran en Constantine). het Zuidelijk ge bied staat rechtstreeks onder Frans be stuur. De overige Franse gebieden zijn kolo niën in de gewone zin van het woord; hetzelfde geldt voor de Belgische. Portu gese. Spaanse en Italiaanse gebieden De trustgebieden hebben een speciaal sla- tuut. Delensiet accoord Tito, Griekenland en Turkije Een Zuidslavische, militaire missie, onder leiding van generaal Sjoemonia. arriveerde te Athene Doel dezer missie is te komen tot een zo nauw mogelijke samenwerking tussen dc generale staven van Zuid-Slaviè en Griekenland, vooi het geval een militaire aanval op Grie kenland, Turkije of Zuid-Slavië zou plaats vinden. Vliegramp in Perzië i 23 doden Nixon bedankte twee dagen i Nabij het vliegveld vu Teheran '4 »p de wrslt Kerstdag een Dakct» van de le vroeg Iraar.se luchtvaartmij neergestort in een Het ziet er naar uit. dat Amerika's nieuwe vice-president, Nixon. het recht op pensioen heeft verspeeld uoor twee dagen te vroeg te bedanken als lid van de Senaat Nixon's opvolger profitee-1 hiervan: hy mag Nixon's diensttijd bij zijn eigen diensttijd votgen. Ned. schepen Boeroe en Cerberus weldra thuis Het Nederlandse nettenwerkschip Cer berus, dat op 10 November m de Ver. Stalen in dienst wordt gesteld, wordt begin Januari in Nieuwediep verwacht Begin Februari arriveert in Nieuwediep het fregal Boeroe. iat van N.-Guinea onderweg naar ons land is. Nationalisatie van Ogem en Aniem Het Indonesisch? kabinet 1» accoord gepaan met het voorstel van de commit, sie ad hoe betreffende de oaciooausau* van gas- en electriciteitsbednjven Vol gens het besluit vu het kabinet zal d* nation: „tie geschieden dooi naasting van bedrijven, die voor 100 pet particu lier beril zijn zoala de Ogem (Overzee** C-as- en Eiectncltcitsmlj) en de Aniem nlgemeen Nederiuds-Indiache Eiectri- citeitamü).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3