ZWIT!, China krijgt Volkscongres naar Russisch model Kabouter Ruim 5000 hectare land onder water bij Zutphen 2 MAANDAG 29 DECEMBER 1952 Een „normaal" regeringsstelsel Industrieel vijfjarenplan om leger van vijf millioen man op de been te houden /"COMMUNISTISCH CHINA zal in 1953 aanvangen met de uitvoering van zijn eerste vijfjarenplan. Premier Tsjou En Lai heeft voorts de ver kiezing aangekondigd van een parlement, geheten Chinees Volkscongres, wanneer het eerste vijfjaren-plan in werking treedt. Aan de, te houden, verkiezingen zullen alle burgers kunnen deelnemen. Het Chinese commu nistische gebied is thans, aldus de. premier, rijp voor eennormaal re geringsstelsel. Het Volkscongres zal het hoogste politieke orgaan zijn. In Hongkong neemt men aan. dat China zich zal toeleggen op het ontwikkelen van industrieën om zijn leger van 5 millioen man op de been te houden. Een nieuw tijdperk wordt ingeluid van economische opbouw, op grote schaal. Het vijfjaren-plan zal worden aange- Verre Oosten onafhankelijk maken van paat bij de ontwikkeling van het aan grenzende Sowjetgebied in Siberië. De gezamenlijke industrialisatie kan de communistische strijdkrachten in het Wereldnieuws in zakformaat KONINGIN ELIZABETH heeft haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, benoemd tot admiraal van het zee- cadetten-corps, hoofdkolonel van het cadettencorps van het leger, en „air commodore in chief'' van het opleidings corps voor de luchtmacht. IN DE VER. STATEN zullen in de maand Februari 53.000 dienstplichtingen on der de wapenen worden geroepen, zijnde het hoogste aantal per maand sinds twee jaar. Als verklaring hier voor geldt, dat de diensttijd van vele militairen, die na het uitbreken van de oorlog op Korea waren opgeroepen, afloopt, en hun plaatsen moeten den bezet. DE RUSSISCHE autoriteiten hebben in de Sowjetzone de gummistokken der Oostenrijkse politie in beslag genomen. Zulks geschiedde door gemotoriseerde patrouilles van het Russische leger. Deze actie volgde op een weigering der Oostenrijkse regering aan h( verzoek de gummistokken in te voe ren te voldoen, de Oostenrijks regering had de kwestie naa de Geallieerde bezettingsraad vei wezen. Dit Sowjet-optreden heeft een storm van protesten uitgelokt. NOORWEGEN werd via radio-Moskou gewaarschuwd, dat de bouw van marine- en luchtbases dichtbij de Rus sische grens beschouwd wordt als een onvriendelijke daad tegen de Sowjet- Urne, ten doel hebbende, d? weder zijdse betrekkingen te schaden IN ISRAEL heeft de minister van Bult. Zaken. Mosje Sjaret. zijn ernstige on gerustheid uitgesproken over wapen- leveranties aan Arabische landen, voornamelijk Egypte. De levering van straalvliegtuigen door Engeland, en de bereidheid van Amerika om Egypte van moderne wapens te voorzien, betekent een gevaar voir de veiligheid van Israel. IN AMERIKA zijn gedurende beide Kerstdagen 385 personen door ongeluk ken om het leven gekomen; hiervan werden 305 mensen slachtoffer van het verkeer. UIT MANILLA wordt gemeld, dat op de Philippijnen een zeer uitgebreide actie is ondernomen tegen Chinese commu nisten, waarbij 300 personen werden gearresteerd. Ónder de arrestanten be vinden zich de secretaris-generaal, het hoofd der partij-organisatie en de lei der der financiële afdeling van de Chinese communistische partij. DE SOWJETAUTORITEITEN in Berlijn hebben, in principe, het Franse voor stel aanvaard voor een gemeenschap pelijk onderzoek naar 't incident tussen Russische militairen en W -Berlijnse po litiemannen. waarbij, zoals eerder ver meld. 1 agent werd doodgeschoten. De W- Berlijnse Senaat heeft de bevolking opgeroepen, deel te nemen aan een officiële rouwplechtigheid voor de ver- slagene. TE PARAMATTA, nabij Sydney, is t DE EERSTE BRITSE viermotorige straal- bommenwerper met halve-maanvor- mige vleugels, de Handley Page-80, heeft zijn eerste vlucht gemaakt. De R.A.F. plaatste reeds een grote order voor dit type. TE TOKIO is gisteren een overeenkomst tussen Japan en Engeland getekend, op grond waarvan Japanse luchtvaart maatschappijen het recht hebben, lijn diensten te onderhouden op Londen. Omgekeerd kunnen Britse maatschap pijen over de Atlantische Oceaan op Tokio vliegen. (Engeland vloog reeds op Japan via India). Ook kunnen beide landen vliegdiensten openen tussen Singapore, Hongkong en Tokio. In Augustus sloot Japan een luchtvaart overeenkomst met Amerika voor het IN OOST-DUITSLAND heeft het cen trale partijbestuur order gegeven, ook de communistische jeugdbeweging, de FJDJ., te zuiveren van vijandige ele menten. De F.DJ. telt 3.500.000 leden. WESTDUITSE kerkgangers zullen een gebrandschilderd raam schenken aan de nieuwe kathedraal van Coventry, die in de plaats komt van de oude, welke in 1940 bij het luchtbombarde ment door de Duitsers werd vernield. De .schenking is het resultaat van be sprekingen tussen de Westduitse pre sident dr Heuss en ds Kurtz uit Ber lijn, die te Coventry Lutherse diensten heeft geleid voor Duitse arbeiders. CHURCHILL heeft voor deze week een speciale kabinetszitting bijeen geroe pen ter bespreking van zijn komende onderhoud met generaal Eisenhower. Zoals eerder gemeld, vertrekt de pre mier op 31 December met de Queen Mary naar New York. OP MALAKKA zijn. tengevolge van een actie van verzetsstrijders, tien personen om het leven gekomen. Een pantser auto, waarmee 14 personen van een moskee terugkeerden, reed op een landmijn, sen ooi door en kwam tot stilstand voor een wegversperring, waarna een tweede landmijn ontplofte, die de vernielde wagen over een brede wal wierp. Dertig rebellen openden het vuur. toen de mensen uit het wrak tevoorschijn kwamen. de kwetsbare aanvoer vla de Trans- siberlsche spoorweg. De benodigde zware uitrustingen zouden uit de Sowjet Unie en de satellietstaten, bijv. Tsjechoslowa- kije, kunnen worden aangev Men verwacht dat de nauwste band gelegd zal worden van Mandsjoerije naar de omgeving van het Baikal-meer met het bekken van Kjabarowsk-Kom- somolsk aan de rivier Amoer. China zal zich toeleggen op het scholen van dui zenden technici om honderden gereed gemaakte fabrieken op te zetten, het uitbreiden van het binnenlandse verkeer en het opsporen van bodemschatten. Kleine landbouwcoöperaties moeten de boeren moderne werktuigen en mest stoffen leveren cn nieuwe methoden bij brengen. Op die manier zullen er meer katoen en andere grondstoffen voor de industrie verbouwd worden. Alle universiteiten, met uitzondering van enkele, waar regeringsambtenaren hun opleiding krijgen, zijn omgezet In Twee vacatures in Vledder Wethouders in conflict met P.v.d.A. „Optreden leek op Praagse processen" De beide P.v.d.A.-wethouders gemeente Vledder (Dr.) hebben hun ontslag aangeboden in verband met een conflict tussen hen en het afdelingsbe stuur van de P.v.d.A. Een van de beide wethouders, de heer E. L. J. van Apeldoorn, verklaarde dat zij er van beschuldigd werden, misbruik te hebben gemaakt van hun machts positie en de Maatschappij van Wel dadigheid in Frederiksoord op allerlei manieren te hebben dwars gezeten. Deze aanklacht was ingediend door de heer Leenhoff. hoofddirecteur van de ge noemde maatschappij en tevens lid van de P.v.d.A. De heer Leenhoff had er voorts wethouder Van Apeldoorn de schuld van gegeven, dat hij niet was herkozen in de adviescommissie voor de (Advertentie) Gelegenheid om de beschuldigingen te weerleggen, heeft de heer Van Apel doorn volgens zijn verklaring niet ge kregen. „Het optreden tegenover mij leek veel op de zojuist in Praag gevoer de processen, alleen met dit verschil dat mij hier geen strop wacht", zei hij. De andere wethouder, de heer Bijkerk, sloot zich bij deze woorden aan. het i w jet methoden. Sjanghai wordt een der centra vooi het vervaardigen van machinewerktui gen. Té Ansjan In Mandsjoerije en Tang sjan, Peking en Taijoean in het Noor den komen hydro-electrische centralen en ijzermijnen. De zware industrie zou in Tsjoengking en Hankow gevestigd worden. Tsjou En Lai heeft er op gewezen, dat de strijd tegen de „overblijfselen van do inperlalistlsche krachten en haar voor rechten" met succes was gevoerd en, af gezien van Formosa, alle Chinese geble- technische hogescholen. Officiële rap- den thans bevrijd zijn. Het Deense volk rouwt Koningin-weduwe Alexandrine 73 jaar oud overleden Eenvoudig als de vorstin was, sprak zij gewoon met de mensen op straat DENEMARKEN is in rouw. De populaire, waarlijk democratische konin gin-weduwe Alexandrine van Denemarken is gisteren, vijf dagen na haar 73ste verjaardag in haar slaap overleden. Dagenlang zweefde zij op de rand van de dood, nadat zy enige zware operaties had ondergaan. Zij is 25 jaar lang koningin van Denemarken geweest en wel van 1912 tot 1947. Op Zondag 4 Januari zal zij in de kathedraal Roskilde, waar Denemarkens koningen en koninginnen hun laatste rustplaats hebben, worden bijgezet naast haar echtgenoot. pisch, op het kasteel Amalienborg te ontvangen. Toen Kaupisch aan haar voorgesteld werd, zeide zij: „Onder an dere omstandigheden zoudt u welkom geweest zijn. Ik ben een Duitse, dat is zo, maar vandaag schaam ik mij daar voor." In de oorlogsjaren bereikte haar populariteit ongekende hoogten, door dat zij en haar echtgenoot te zamen met de overweldigende meerderheid van de bevolking verzet boden tegen de Duitse overheersing. De Deense bladen wijden hooggestem de artikelen aan haar cn wijzen er op. dat zij gedurende haar gehele leven grote belangstelling had voor de problemen van haar onderdanen. Eenvoudig als zij was. sprak zij met de mensen op straat, in ziekenhuizen en bij hen thuis. Gedu rende de eerste wereldoorlog opende zij een nationaal fonds, teneinde zwaar ge troffen Denen financieel te kunnen steunen. Schade loopt in tienduizenden Twee bedijkingen voor Baakse Overlaat (gebouwd door Hagenaar) bezweken RUIM 5000 HECTARE LAND in de gemeenten Steenderen en Warnsveld ten Zuiden van Zutphen zijn door de overstroming van de IJssel ver anderd in een onafzienbare watervlakte. Er is reeds voor tienduizenden guldens schade aangericht, doordat veel boeren hun hooi, stro, voeder bieten en aardappelen niet tijdig in veiligheid konden brengen. Zaterdag avond is de bedijking om twee in aanbouw zijnde gemalen voor de dich ting van de zogenaamde Baakse overlaat bezweken. Het waren de getmalen Baakse Beek, aa>n de weg van Baak naar Zuüpheni, er Grote Beek, bij Bror.khorst in de ge meente Steenderen. Beide werken wor- den uit/gevoerd door de firma Bel jon it Den Haaig. De dichting van de Baakse overlaat aal ten gevolge van die door. braak ernstig worden vertraa®d Aan de Weü'le in Deventer staat het water rau vrij hoog in de huizen. Bij het Pothoofd-, een andere IJsse'jkade. staat da h-avengpoorweg diep onder water De bodem der loodsen van het Deventer overslagibed-rijf is nog juist waitervrU. nnaar schepen kunnen deze loodsen niet meer bereiken. Vele kelders van de hui zen langs de IJsse'.oevers zijn onderge lopen. De steenfabrieken bij Terwold» en Olst zijn geïsoleerd. De stand van de IJssel Is ongeveer 30 om hoger den in het voorjaar van 1952 Bij Deventer is liet water Zaterdagnacht nog 14 cim gestegen, waardoor een stand van 6,04 meter boven A-N.P. is bereikt. Dat de IJssel ondanks de vail van de Rijn nog zulke schadeIdjilc-e capriolen maakt, is voornamelijk te wijten aan de grote waterafvoer van de zijrivieren due in de IJssel uitmonden. Z-o brengt b.v de Schipbeek grote watermassa's uit Duitsland mee De scheepvaart over het IJsselnneeT 1* Inmiddels hersteld. Zaterdagmiddag 1* te scbiiD sinds drie weken de ha-ven van Lemmer binnengelopen. Het grote Rijnaak, geladen met kolen en getrokken door een sleepboot, die veertien dagen in Urk -heeft gewacht. Als de dochter van Friedrich Franz III, groothertog van Mecklenburg-Schwerin. trad zij in 1898 op 18-jarige leeftijd te Cannes in het huwelijk met. de toenma lige prins Christiaan van Denemarken. Deze volgde zijn vader, Frederik VIII, 1912 op en overleed in het jaar 1947. Vlak vóór haar heengaan, begaven ko ning Fredrik IX en zijn Zweedse echt genote, Koningin Ingrid, zich in allerijl het St Lucas ziekenhuis te Kopen hagen. vergezeld van de troonopvolger, prins Knud en prinses Caroline Mathilde. Enkele minuten nadat het nieuws be kend was gemaakt werden overal in het land de vlaggen halfstok gehesen. Duizenden mensen verzamelden zich in de straten rondom het ziekenhuis. In uur van haar overlijden kwamen uit alle delen van het land nog bloe en telegrammen binnen. Sinds de laatste operatie en haar verjaardag zijn duizenden boeketten ontvangen. Kaj Munk, de dichter, priester en patriot, die in de tweede wereldoorlog door de Duitsers vermoord werd, zeide de oorlog in een gebed van haar: is de enige Duitser, die wij in Denemarken willen houden". vaderlandsliefde van koningin Alexandrine bleek nimmer duidelijker dan op 9 April 1940 de dag van de Duitse invasie ln Denemarken toen zij verplicht werd de commandant van de bezettingstroepen, generaal Kau- Scheelt elke week 1021 cent Ziekenfondspremie in 't Noorden omlaag De prêmie voor de vrijwillige verze kering wordt bij de grote voormalige maatschappij-ziekenfondsen in Groningen en Friesland met ingang van 4 Januari as. verlaagd van 95 tot 85 cent per week en in Drenthe van 1.06 tot eveneens 85 cent por week. Hiertoe is besloten in verband met de bevredigende resultaten der afgelopen jaren. Öok de resultaten van de aanvul lende verzekering zijn dusdanig dat de verstrekkingen van 1 Januari af kunnen worden uitgebreid. Zo heeft het Alg. Prov. Fries Ziekenfonds al besloten zon der contributieverhoging een vergoeding te geveti voor kinderuitzending, kunst middelen en speciale brilleglazen en vol ledige vergoeding bij sanatoriumverple- ginfi. Het betreft in deze drie provincies 570.000 verzekerden. Na critiek op partijcongres: Voorzitter van E.V.C. „weggezuiverd" Reuter benoemd in plaats van Blokzijl De voorzitter van de Eenheidsvakcen- trale. Berend Blokzijl, op wie onlangs tijdens het partijcongres van de C.P.N. scherpe critiek werd uitgeoefend, is thans afgetreden. Als zijn opvolger werd tijdens het afgelopen weekend op het derde congres van de E.V.C. in Zaandam gekozen het Tweede Kamerlid, de heer J. F. Reuter te Amsterdam. De algemeen secretaris van de E.V.C., de heer B. Brandsen. verklaarde dat de leiding van de E.V.C. versterkt dient te worden. Hij zei dat onvoldoende voor bereiding in de boezem van de E.V.C. de oorzaak is geweest van het mislukken van verscheidene stakingen. „Er zijn vooral in het hoofdbestuur van de E.V.C. tekortkomingen geweest. De post van voorzitter is onvoldoende vervuld door de heer Blokzijl", aldus de heer Brandsen. De Nederlandse regering heeft ge weigerd inreisvisa te verstrekken aan drie leden van de centrale raad van vakbonden van de Sowjet-Unie. die door de E.V.C. waren uitgenodigd het congres bij te wonen. Van het erf van School en Kei Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Holten (vac.-Jac. de Vries) J. H. Israel te Oosterwijtwerd; te Midsland (Terschelling) F. A. Westhoff te Metslawier. Benoemd: tot hulpprediker te Olde- markt-Paaslo A. K. Telgenhof, voorgan ger evangelisatie te Sleen. Toegelaten: cand. F. N. J. Ouwe hand, Lorentzkade 11 te Leiden, is toe gelaten tot de Evangeliebediening. Geref. Kerken Aangenomen: naar Tijnjë cand. C. de Kruyk te Sprang-Capelle, die be dankte voor Ouddorp, Woubrugge en Wierum. Bedankt: voor Woudsend P. Uldam te De Glind (bij Achterveld). Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Delft J. F. de Weger te Sappemeer. Chr. Geref. Kerken Beroepen: té Doesburg J M. dé Visser te Enschede, die bedankte voor Kampen. Geref. Gemeenten Tweetal: te Goes D. L. Aangeenbrug te Terneuzen en W. de Wit te Moerca- pelle. Oud-Geref. Gemeenten Beroepen: te IJsselmuiden (Vry* Herv. Gemeente) T. Wakker. Oud-Geref. predikant te Aalburg. Alleen in de kerkmaar toch een preek De 83-jarige oude ds Frederick W Densham. te Warleggen in Cornwall (Engeland) heeft op de morgen van Eerste Kerstdag alleen voor zichzelf de dienst in het kleine kerkje in zijn woon plaats geleid. Hij heeft de liturgie voor het Kerstfeest gevolgd en ook over de Kerstboodschap gepreekt. Deze predikant wordt sedert 1934 door zijn gemeente geboycot, omdat hij ge weigerd heeft zyn pastorie ter beschik king te stellen voor een kaart-wedstrijd. En zo verschijnt er sedert 18 jaren nie mand bij hem in de kerk. Alleen in de vacanties komen wel toeristen de dienst bijwonen. Ds Densham. die 219 pond Sterling per jaar verdient, is vegetariër, drinkt niet, rookt niet en moet van zijn honorarium ook het kerkje nog onder houden. De gemeente wil, dat hij zijn ambt neerlegt, maar dat weigert hij per tinent Minister Mansholt zal op 6 Januari ln Dordrecht de Dordtse Middelbare Landbouw school, De 149ste taal Bunyans Christenrei ook in het Fries De Christelijke Friese Volksbibliofl heeft besloten tot de uitgave Bunyans bekende werk Eens Chm Reis naar de Eeuwigheid, in de F- vertaling van dr G. A. Wumkes. Hetl is de 149ste taal waarin Bunyans vertaald is. Na de Bijbel, die ir ls uitgegeven, is de „Christenreis'' meest vertaalde werk ter wereld. De thans 83-jarige dr Wumkes ook de Bijbel in het Fries vertaald. EXAMENS M. O. AMSTERDAM, 27 Dec. Voor h M. O. Handelswetenschappen B J Bakker te Oudkarpsl. Idem A heren J Merks te Haarlem. C Mufjaenberg te 's-Hertogenbosch Vos te Krimpen a. d. IJssel. Een triest beeld van de over stromingen i.i het gebied van de IJssel rond Zutphen. Een weiboot is nog het enige communicatie middel tussen de geïsoleerde boer derijen en de buitenwereld. Plannen voor nieuw zieken huis in Delft gereed Blijkens een mededeling van B. en W. in het afdelingsverslag over de begroting der gemeente voor 1953, liggen de plan nen voor de bouw van een nieuw zieken huis in Delft gereed. De urgentie van de bouw is erkend, doch wanneer de gunning voor de bouw tegemoet kan den gezien, hangt af van de middelen welke voor ziekenhuisbouw worden vrij gegeven en van do plaats, welke op de urgcntielijst aan het in Delft te bouwen ziekenhuis wordt toegekend. Het lied der aethergolven I DECEMBER 8.15 Gr. „Lichtbi Symphonette orki 10.45 Maastrichts Stede- 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Ki Orgelconcert; 12.03 Gram ii-l A Radio Philh. Ork „Ja, 'k had er eigenlijk niks geen zin in. maar we hebben het toch maar gedaan!" Ze vertelt nog het een en ander van 't bezoek meisjes is opgericht en waarbij zich van liever- Maaskamp bekijkt een gebroken wiel, dat lede al meer jongelui aansluiten. Op zichzelf is hem zo juist is gebracht, om te zien wat er aan er tegen de wandelclub natuurlijk niet het min- «.«h ste bezwaar, en zo lang de wandelingen zich be- Van Aartje, die zo'n onprettige indruk op haat perkten tot'zomeravonden of hoogstens tot twee- gaat het niet om. Maar 's Zondags horen gemaakt heeft, maar die ze fatsoenshalve toch de paas_ 0f Pinksterdagen, heeft geen vader of de kerk en niet bij de weg. En als wij als ouders tegen verzet. Maar de laatste weken schijnt het ginsel Jaten schieten, jonge geslacht daar geen genoegen meer mee te lopen?" nemen. Het aantal leden, dat de Zondag terugvragen moest; van Peet. wiens geloof haar moeder geen predikant óf ouderling er zich even onbegrijpelijk voorkomt als dat van haar man, en van het nichtje dat bij hen inwoont, maar dat in haar hart geen bijster grote plaats schijnt te hebben en, naar ze heeft menen te bespeuren, meer als dienstbode dan als gelij ke behandeld wordt. Zo blijven ze doorpraten, tot een van Geverings dochters aan het raam tikt met de vraag of moeder thuiskomen wil, want kleine Jopie doet niets dan huilen en is met geen mogelijkheid stil te krijgen. ,,'t Gaat haar niet veel beter dan dat nichtje van Meier!" merkt juffrouw Van Hoek op, als buurvrouw is vertrokken. Sophie geeft er verstrooid antwoord op, ze neemt zelf ook weldra afscheid en vertelt thuis met enkele woorden wat ze gehoord heeft. „Soort zoekt soort!" zegt Maaskamp, wanneer hij verneemt dat Johannes Gevering bezig het verkeerde voorbeeld geven zal dat dan op uit „Nou, nou!" komt de ander geraakt. „Ons be ginsel laten schieten, dat is een beetje kras." „Goed laten we er dan een ander woord voor nemen. Als wij als ouders het met ons begin sel op een accoord gooien, waar moet het dan met de jeugd naar toe? Je durft toch zeker niet te beweren dat ze alleen maar gaan wan delen en onderweg nergens stilhouden om het één of ander te gebruiken?" De stalhouder kijkt nu toch wat verbluft. „Ja, als je 't van diè kant bekijkt.. geeft hij aarzelend toe. „Maar me dunkt, zo verstandig moeten ze toch zélf wezen!" „Moeten is nog niet hetzelfde als doen. Wij zouden in onze tijd net zo gedaan hebben, als 'n vereniging geweest vyaren. En hoe vriendschap met Meier te sluiten. Maar hij voegt kiest om er op uit te trekken, wordt hoe lan- kunnen we aan tafel bidden: „Leid ons niet gelijk aan toe- „Z'n vrouw zal 't er niet mak- ger hoe groter en bestaat heus niet enkel uit verzoeking -" als we alles maar toelaten en op jjfj zoons en dochters van mensen die „nergens bij die manier de verzoeking zelf in de hand werken? h°ren." Nee man. je moet de zaak zuiver stellen. We „Wat voor kwaad zou er nou in zo n doodge- hebben bij de doop van onze kinderen beloofd wone vereniging steken?' vraagt de stalhouder dat we ze christelijk en godzalig op zouden voe- morgen aan Maaskamp. Hij is even bij den. Dan moeten we ons daar ook aan houden reparatie aan één en geen zijpaadjes inslaan!" keiijker op krijgen, als dat zo doorgaat!" Sophie denkt die avond nog lang na over al die vereen zaamde levens Juffrouw Van Hoek, juffrouw Gevering, Peet Meiers nichtjeMaar aan de eenzaamheid van haar eigen broer denkt ze niet al heeit die gisteravond één ogenblik hem aangelopen aangevoeld. van 2Ün koetsjes te praten, en op de één of Joost, die bezig is het onderstel van VEERTIENDE HOOFDSTUK andere manier is 't gesprek op de wandelclub derwagen te repareren, hoort 't gesprek tussen gekomen. J- *- De kerkeraden van het stadje hebben met „Ik zie er beslist het gevaarlijke niet van in. grote moeilijkheden te kampen, waarover op de 't Jonge volk mag toch ook wel wat hebben, en vergaderingen tot in 't oneindige wordt gepraat als ze nou gekke dingen deden onderweg. D'r Er dreigen van alle kanten gevaren, zowel voor zijn erbij die al naar de dertig lopen, die zullen de ouderen als voor de jeugd. gerust hun verstand wel gebruiken cn gelijk Daar is in de eerste plaats de wandelclub, die oogje op de anderen houden. Nee hoor, door een stuk of wat aankomende jongens en kan ik me daar niet over maken!" de beide mannen met weinig belangstelling aan Hij staat meer aan de kant van de stalhouder dan dat hij 't met vader eens is, maar de ge dachte dat zijn moeder zich evengoed tegen dat uitgaan op Zondag zou hebben gekant, doet hem zonder veel hartzeer berusten in het feit druk dat hij zich bij de wandelvereniging niet mag aansluiten. KRO-Mlcrofoon d piano; 10.45 Av 11.15—12.00 Kamei HIversum II. 298 1952"; 10.25 Viool - D: 7.00 Nieuws; Gymi VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Lichte n 2.30 Gra 3.45 Gra r het platteland: 12.' 15 Oram.; 1.: Amerika....' 3.00 Gram.; 3.15 Voor de vrouw 4.30 Voor de Jeugd; 5 30 Lichl •raaggesprek; 6.C 5.50 Mlliti A's; 8.15 Plano; 6.30 LU s vous parle"; 6.55 lekprogr.; 8.00 Niet 10.35 Lichte 10.48 Buitenlands overzicht: 11.00 11.15 New York calling; 11.20—12.00 Nieuws: 2.10 Discussie: 2.55 Concert; 4.C Vespers: 4.45 Causerie; 5.00 Fllmprogrammi 6 00 Voor de kinderen: 6 55 Weerberlchtcr 7 00 Nieuws; 7.15 Sport; 7.20 Ge ipel; 8.3( I 10.30 Gev. programma; 11.00 Voor- it; 11.30 Recital; 12.00—0.03 Nli :eland, BBC. 1500 en 247 m.: 12 s Dagboek: 12 15 Dansmuzte! Dale 1.15 Vi vrouw; 4 00 Symphonle-orkest en solist: 4.30 Orgel: 4.45 Lichte muzek; 5.15 Mrs Dale'i Dagboek; 5.30 Gev. muziek; 6.00 Lichte mu ziek; 6.30 Vorzoekprogr.; 7.15 Voor de jeugd 7.45 Hoorspel; 8.00 Nieuws; 8.25 Sport; 8.3( Hoorspel; 9.00 Gev. prog beeld; 11.00 Nieuws; 11 Lichte muziek: 0 05 Voordracht: 0.20 Lichte 10.15 Hoorspel; •m: 3.30 Orgel: 4 00 Gram.: 4 30 Orgel; 9 Nieuws: 5.10 Gram.: 5.15 Voor de kleu- s; 5.30 Gram.: 5,50 Boekbespreking: 6.00 am.; 6.30 Voor de soldaten: 7.00 Nieuws; Carillonspel 7.50 Syndtkale kroniek; 8.00 iroeporkest en soliste; 9.00 en 9.35 Gram.; )0 Nieuws; 10.15 Gram.: 10.55—11.00 trussel, 484 m.: 12.05 Gram.; 1.00 Nieuws; 2.00 en 3.00 Gram.; 4.00 Lichte muziek: Gram.; 4.35 Lichte muziek; 5.00 Nieuws; 5 Gram.; 5.30 Viool en plano; 5.50. 6.30 en en 7.35 Gram.; 7.45 Viool en piano; 8.00 'ris Godounov", opera: 10.40 Gram.; 10.50 elevlsle Loplk, NCRV: 20 18—31.45 Jour '1: „De lachende Splnnekop". poppenkast Weerbericht: Pauze; „De koopman vai Hoe moet dat nu DE mededeling van de minister Oorlog, dat militairen, die deel len nerven aan de vormings- ningsbijeenkomsten van het Hun tisch Thuisfront, daarvoor vu uitzonderingsverlof kunnen heeft zowel in als buiten het leg nodige ontstemming verwekt, trouwens de maatregel, dat deze tairen nog een gulden per dag extn betaald krijgen wegens derving va ding. We geloven dat deze ontstel terecht is. Na al wat in de afgelopen mi in de Kamer over de geestelijke i ging bij leger en vloot is gezegi men deze maatregel van de m zeker niet verwacht. Faciliteiten als nu verleend zijn i tót nog toe alleen bedoeld dienstige bijeenkomsten of Stelt de minister de cursusse Humanistisch Thuisfront nu toch met dè godsdienstige? Komt deze zorging nu toch als gelijkwaardi gelijk naast die der Kerken te staai niet. waarom dan aan het Humani Thuisfront faciliteiten verleend, die deren niet krijgen? Want i ontwikkelingscursusen, ook al gal van een kerkelijk Thuisfront uit, den deze privileges niet verleend. de bedoeling van deze maatregel? H minister tegelijk ja en nee zeggen? zou die indruk kunnen krijgen, ti als men hoort, dat voor deze c in humanistische vorming ook i zullen worden toegekend en dat b, het kamp Nunspeet elke avond legertrucks klaar staan om milit naar humanistische cursussen te vc- WE begrijpen deze dingen houden het nog altijd op het E ment op de Krijgstucht dat zegt, i godsdienst de bron van alle ware f en geluk is. Het Humanisme erkei godsdienst als zodanig zeker niet F gendeel. Hoe moet dat nu? De kerken 1 predikanten afgestaan voo lijke verzorging van leger en vloot® ten deze legerpredikanten n tairen van Christelijke huize I waarschuwen tegen het ter vier dagen uitzonderingsverlof I De kerken en de ouders zullei anders van hen verwachten. RIaai een wonderlijke krijgstuchtelijke d wordt dat dan! De minister zal er o.i. goed deze maatregel weer in te trekke^ miskent de enige positie der kerk( ondermijnt de krijgstucht. (Adtiert Winterhanc/eri ^fg enééstjj Toch is het zo!:: TTET ia werkelijk verbazingwekl welk oen groot aantal ontdek) v- gen en uitvindingen gedurende eeuwen totaal ls vergeten en e weer in de laatste tijd aan het licht is getreden. Hiertoe behc o.a. do uitvinding van het beton door het baanbrekende werk Franse ingenieurs ruim een eeuw leden aan de havendam van Alg bekendheid kreeg en waarvan sedert dien onze grote gebou' Het beton werd echter duizen jaren geleden door de oude Egyj naren voor hun bouwwerken gebrn later door de Grieken en vooral d de Romeinen. Deze laatsten bezig; als bindmiddel een mengsel van k en pozzolana, een vulcaniseh zand de omgeving van Napels dat, mengd met gewoon zand, stukl steen, baksteen, marmer, potscher of puimsteen, een voortreffelijk ton opleverde, dat vooral ln de keil tijd het bouwmateriaal bij uitf Ook onder water versteende mengsel en nog heden ten dage i de Romeinse bruggen, aquaducten verschillende bouwwerken de tref:' de voorbeelden van de duurzaamk van dit materiaal, dat dc architec: niet alleen de gelegenheid bood vocht of op zand te bouwen, dl hen tevens in staat stelde grote welven op te trekken, zoals bijv. van het Pantheon te Rome, die op deze dag hebben stand gehoud Wij mogen onze beschaving dan een cultuur van beton bestempel 2000 Jaar geleden kon hetzelfde het verheerlijkte Rome worden 1 zegd. Want het trotse woord van h gustua, dat hij Rome gevonden h als een stad van baksteen en haar; een stad van marmer had achter I laten, blijkt slechts ten dele jui Achter de platen van bont gekleur en prachtig dooraderde marmerso ten bevond zich immers het kale nuchtere geraamte van het beton d door de schone schijn aan het o werd onttrokken. Overigens is het vervaardigen v cement niet uitsluitend een menselljl aangelegenheid. Ook Insecten, bi de metselbijen, houden zich daarin bezig. Het is echter niet hiervoor t iw aandacht willen vragen, do een biologisch wond.r dat ln hét nest van deze metselbijen *1 trekt en dat zoals alle wonderen ■a tot sprakeloosheid noopt. Daarover morgen. (Nadruk vorbode

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2