Jlieutuo geihsrfjt GTeurant Voor 't eerst naar buiten Ridgway: verslappen der defensie in het huidige stadium „gevaarlijk" Eden oordeelt, dat bezuiniging voor de Westelijken de juiste weg was Forse dokwerker getuigt van Nederlands rechtsgevoel Overstromingen en vertraging in trein- en luchtverkeer Nederlandse vliegboot bij Syrië vermist Prov. Staten over rijwielpaden, recreatie en Provinciehuis Wist U Zakelijk Zaken doen ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting). Drie en dertigste jaargang No 961S Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER J Chef-Red.: H. W. f. ENSERINK CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staat* uucb Is Qfitbltvn «gn bert to fegljenspoet" De stemming na Parijs DE N.A.T.O.-conferenti© van Parijs is nog geen 24 uur „koud" of Truman, Ridgway en Eden geven hun commentaar. De rede vani Truman was een soort zwanenzang, waarin hij een overzicht gaf van de politieke gebeurtenissen der laatste zeven jaar. Volgens hem, was de bijeenkomst van de Noordatlantische Raad weer een stap in de richting van de wereldvrede geweest. Hij vroeg steun voor het toekomstige be wind van Eisenhower, die straks zijn plaats zal innemen. Generaal Ridgway was minder geestdriftig over Parijs en hij oefende critiek uit op de Westerse mogendheden, die hun defensie-inspanning vertragen. Daarentegen heeft Eden betoogd, dat de Westel. Geallieerden de juiste weg hebben bewandeld met op de uitgaven voor defensie te bezuinigen. Generaal Ridgway laakte het, dat 52 ministers te Parijs zijn advies niet volgd hebben. Het bedrag voor de a in. vliegvelden en marinebases werd •s tóch gehalveerd. Daar is geen inkel excuus voor aan te voeren, aldus tidgway, want nog steeds is aan mini mumeisen niet voldaan. Hij verwierp als geheel ongerechtvaardigd" het zeer ge- raarlijke standpunt, dat de vijand (de tussen), geen oorlog willen en geen oor- og zullen ontketenen. Het verslappen Ier defensie-inspanning is, aldus de leneraal, het resultaat - van een wens- iroom, dat wy niet langer kwetsbaar ouden zijn voor een aanval. Prins tot de Landmacht Boodschap van Kerst voor de wereld In het zojuist verschenen Decembernummer van de Le- gerkoerier, het officiële orgaan van de Koninklijke Landmacht, een kerstboodschap van Prins Bernhard afgedrukt. Deze boodschap, die door hem is ondertekend, luidt als volgt: TF7lJ leven weer in die donkere gure winterdagen voor Kerst mis. Het Kerstfeest nadert en als altijd gaan op die dagen de ge dachten uit naar die aloude Kerst boodschap „Vrede op aarde". De Kerstdagen, waarvan de sfeer en ■de stemming ons er bewust toe brengen om die woorden te over denken. Maar meer dan anders voelt men ook juist het schrijnen de tussen die woorden en de wer kelijkheid van alledag. Als inspec teur-generaal van de Koninklijke Landmacht wens ik mij dan ook juist in deze dagen tot u te wen den, om u te wijzen op de gebeur tenissen van deze tijd. Wij wensen allen vrede, maar om deze te bereiken, te bewaren of zonodig te verdedigen, moet men te len tijde praat blijven. Aan de vervulling van deze wens kunnen wij naast Gods hulp echter ook zelf het nodige bijdra gen. Wij moeten ons bewust zijn van ons eigen vaderland, doch in de grote omlijsting van de Wes terse beschaving. Wij moeten ieder op eigen terrein ons kunnen en onze geoefendheid opvoeren tot dat peil, waardoor zij, die de vrede in gevaar zouden willen brengen, hierdoor bij voorbaat weerhouden worden. Speciaal gaan dan mijn gedach ten naar hen, die momenteel vei van hun gezin en huiselijke haard, buiten onze landsgrens of in vele gevallen buiten Europa niet alleen hun plicht doen, maar zoals in Korea reeds hun leven inzetten om ons de vrede te waar borgen. Moge het overdenken van de Kerstboodschap ons allereerst vrede in ons eigen hart brengen. Dan pas zullen wij waarlijk kun nen bijdragen tot de verwezen lijking van het „Vrede op Ridgway reikte diploma' eieren, die met goed gevolg de cursus van het N.A.T.O.-college hadden doorlo pen en onder hen bevonden zich ook Nederlandse officieren, n.l. kolonel J. Daniels en H. de Vries. Zoals men weet, heeft dit college ten doel, officieren op te leiden voor staf functies op het hoofdkwartier en de ver schillende sub-commando's. Het commentaar van Eden is als het ware een antwoord op de critische ver klaring van Ridgway. Toen hij uit Parijs te Londen arriveerde, zeide hij tot ver slaggevers: „Met betrekking tot de toe komstige militaire krachtsinspanning is thans meer de nadruk gelegd op de kwa liteit dan op de kwantiteit en bezuini ging was noodzakelijk". Machinist baggermolen op de Maas verdronken De 54-jarige P. H. Tak uit Maastricht, machinist op de baggermolen Gelder land, is dezer dagen op de Maas te Ar- gemteau bij Oheratte (B.) verdronken boen een roeibootje tegen een staaldraad botste en omsloeg. De andere inzittende, de kapitein van de baggermolen, Slijpen, werd gered. Tak was vader van elf kin- De Duitse veidzagen Bonn roept hulp in van Amerika Draper als arbiter vandaag naar Adenauer Uit Bonn verluidt, dat de Westduitse Bondskanselier, dr Adenauer de bijzon dere ambassadeur der V.S., William Draper, verzocht heeft, pogingen te doen. te bemiddelen in het (binnenlandse) con flict in West-Duitsland over de verdra gen met het Westen Draper. de speciale ambassadeur het bureau voor de wederzijdse beveili ging (MSA), zal vandaag uit Parijs naar Bonn vliegen, aldus is van Amerikaanse zijde medegedeeld. Adenauer zou Draper verzocht heb ben om te trachten overeenstemming te bereiken tussen de regeringscoalitie de sociaal-democratische oppositie c de verdragen. Draper zou zich derhalve in verbinding stellen met Oldenhauer, de leider van de sociaal-democraten, aldus het Reuterbericht. Gisteren heeft OllenJhauer reeds onderhoud gehad met de wnd Ameri kaanse Hoge Commissaris. Sam Reber. In verkeerd brug-opening Rijnaak gezonken bij Deventer De Nederlandse Rijnaak Munificentia (544 ton) is gisteravond op de IJssel tus sen Deventer en Terwolde gezonken. Het schip botste tegen een der pijlers va spoorbrug by Deventer en sloeg lek, toen het door een brug-opening voer, die niet voor de scheepvaart bestemd was. Schip per Van Kessels uit Rotterdam kon met zijn gezin en perosneel worden gered. De aak was geladen met 500 ton steen kool. Ttellend standbeeld in Jodenbuurt Koningin onthulde monument voor Amsterdamse Februari-staking van 1941 (Van onze Amsterdamse correspondent) DIEPE, INDRUKWEKKENDE STILTE legde zich gistermiddag onder de duizenden op het Jonas Daniël Meijerplein, het centrum van de voor malige Amsterdamse Jodenbuurt, toen de Koningin en Prins Bernhard een krans aandroegen naar het monument dat de herinnering levendig zal hou den aan het protest der Amsterdamse bevolking in Februari 1941 tegen de onmenselijke maatregelen van de Duitsers tegen de Joden. Koningin Juliana heeft zich na de kranslegging enige tyd onderhouden met de beeldhouwer, de heer Mari Andries- Alvorens H.M. de ruige, forse dokwer kers-figuur, die het standbeeld voorstelt, onthulde, herinnerde burgemeester D'Ailly aan het rechtsgevoel, dat in de staking op 25 en 26 Februari 1941 tot uiting kwam. Het grondbeginsel was, dat iedere burger gelijke rechten heeft; een beginsel, dat steeds door de Oranjevor sten is hooggehouden. Daarom voelden de Joodse landgenoten zich veilig in ons land. In de Februari-dagen werd ons volk'zich bewust van de aantasting van dit grote principe door de Duitse be zetter. Er brak een staking uit, die de stoot gaf tot het verzet. Deze gedachte heeft de beeldhouwer bezield, toen hy tot uitdrukking bracht de ontwakende kracht van de mens, die zich nog niet van zijn houding bewust was. Nadat de politiemuziek het Wilhelmus had gespeeld, onthulde de Koningin het standbeeld en legde zij met Prins Bern hard een krans van witte chrysanten aan de voet van het monument. Op de voorzijde staat gebeiteld „1941, 25 Februari"; op de achterkant: „Fe bruari-staking 1941. Daad van verzet der burgerij tegen de Jodenvervolging door de Duitse bezetter". Nabestaanden van de gevallenen onder de Joden en stakers liepen voorop, toen de menigte na het vertrek van Koningin en Prins langs het monument defileerde en tal van fraaie kransen neervlijde. De zware regens in West-Europa Schade aan huizen en fabrieken in Italië geschat op 21 millioen gulden TIT VELE DELEN van West-Europa worden overstromingen gemeld, veroorzaakt door het stijgen der rivieren. De laatste weken is er zeer feel regenval geweest en op de berghellingen smelt de sneeuw. Wij, Neder- anders, weten wat het „wassende water" betekent. Reuter en Ass. Press naken melding van ondergelopen gebieden, stagnatie in treinverkeer, on- [elukken, doden. i wij op de overstromin- en in Frankrijk. In Naves werd >ude vrouw gedood, doordat haar wo- onder de druk van het water be- week. Een autobestuurder kwam met Ijn wagen in de Loire teredht en ver- «>nk. Het peil van de Seine bij Parijs %t nog steeds, evenal® dat van de Ga- oime bij Bordeaux. In Spanje onder st het spoorwegverkeer grote vertra- ing. In Zuid-Italië staan landerijen lank, evenals gebieden ten Noorden fca Napels. Hier wordt de schade aan wlzen en fabrieken reeds geschat op 21 all'-Jen gulden. Ook België heeft last van hoog water, i Alseau, bij Charleroi, werden onge- honderd woningen afgesneden. ®°ordat een zijrivier van de Samibre bui- haar oevers is getreden. In het ge wed van Hal, 20 km ten Zuiden van wissel, zijn akkers en kelders onder gelopen. Zware sneeuwval en stagnatie In het verkeer, zowel in de Zwitserse Jura, Noord-Schotland en andere ge- In het Noord-Westduitse kustgebied lag gisteren alle scheepvaart en lucht verkeer stil. tengevolge van een dichte „Hollandia" en „Vesta" smelten samen De N.V. Levensverzekeringmij „Hol- landia" te Delft en de „Vesta" mij te Arnhem, die sinds Mei j.l. samenwerken, zullen hun binnen- en buitendiensten samenvoegen onder de directeuren der „Vesta", terwijl de directeuren xan „Hol- landia" een functie bij de „Nationale" hebben aanvaard. thé in de ambtswoning de burgemeester vertrokken de Konin gin en de Prins weer naar SoestdiJk. Vliegtuigen en schepen zoeken Voorzover bekend is, Waren er negen mensen aan boord" REDDING-VLIEGTUIGEN van de Britse luchtmacht zijn vanmorgen vroeg opgestegen van* het vliegveld Nicosia op Cyprus om te zoeken naar een Nederlandse Catalina-vliegboot, die sinds gisteravond ver mist wordt. Voor zover bekend is, waren er negen mensen aan boord van het vermiste vliegtuig, dat gisteren tegen het vallen van de duisternis voor het laatst zijn positie opgaf. Het bevond zich toen tachtig km ten Noorden van Palmyra in Syrië. Het toestel was onderweg naar Nicosia. Ook vlieg tuigen van de Syrische luchtmacht zijn aan het zoeken. Reddingspogingen Aldus meldde Reuter omstreeks het middaguur uit Ismailia in Egypte. De Marine-Voorlichtingsdienst in Den Haag deelde ons mede, dat inderdaad de mo gelijkheid niet is altgesloten dat hier van :n Nederlandse Catalina sprake ls. De Catalina is een tweemotorige. vlieg boot van de Convair-fabrieken. Deze toestellen zyn 19% meter lang, ruim 5% meter hoog en hebben een spanwijdte bijna 32 meter. Ze hebben een kruis snelheid van 200 km per uur en een actieradius van 4030 kilometer. Dit type vliegboot wordt overal in de wereld reeds vele jaren gebruikt. Ten tijde van de slag in de Javazee bezat onze MLD in Indië er al 32. In en na de oorlog heb ben de Nederland®. Catalina's uitste kend werk verricht. Zij waren in hoofd zaak gestationneerd in Nleuw-Guinea. Tijdens een indrukwekkende plechtigheid op het Jonas Daniël Meijer plein in Amsterdam onthulde Koningin Juliana gistermiddag een standbeeld van een stoere dokwerker, dat herinnert aan de Februari staking 1941. Het monument is ontworpen door Mari Andriessen. Rechts op de foto: de Koningin, de Prins en burgemeester D'Ailly. Een vliegtuig van de Britse luchtmacht, afkomstig van de vliegbasis L. Valetta op Malta heeft het zeegebied voor 'de Syrische kust verkend, terwijl vliegtui gen van de Syrische luchtmacht boven het land de routes hebben nagezocht, die het vermiste toestel kan hebben gevlo gen. Aan alle schepen en vliegtuigen in het betrokken gebied is verzocht uit te kijken. Luchtweg naar Frankfort Het luchtwegenstelsel van Schiphol naar Frankfort wordt op 1 Januari in gebruik genomen. België en 'Frankrijk zullen het komende voorjaar volgei Voorts wordt binnenkort op Schiphol officieel de rondzoekradar in dienst gi steld. Hiermee kunnen vliegtuigen in de juiste baan geleid worden, waarlangs ze dan met behulp van de preclsieradar worden binnengebracht. Tot degenen, die de eerste verto ning van de film Geluidsbarrière gisteravond in het Metropole theater in Den Haag bijwoonden, *rden Z.K.H. Prins Bernhard Britse filmspeelster Ann Met haar in de loge zit t de luit.-generaal Aler, chef van de luchtmachtstaf. Eisenhower benoemt nog 4 ministers Eisenhower heeft wederom een aantal ministers in zyn nieuwe kabinet be noemd. Zy zijn afkomstig uit het be drijfsleven. De namen: Robert Broeck Stevens die ministe- voor het Leger wordt, Robert Bernard Anderson voor Marine en Harold E. Talbott voor Lucht macht. Roger M. Tlyes wordt pl.v. mi nister van Defensie. De vier nieuwe mi nistens staan onder de minister van De fensie, Charles Wilson. De Senaat moet deze benoemingen (evenals die voor de andere ministerposten) nog bekrachtigen. De nieuwe onder-minister van Defen sie, Kyes, is vice-president van de Ge neral Motors, waarvan de nieuwe minis ter van Defensie, Wüson, de functie had van president-directeur. Er moeten m nog 66 nieuwe Amerikaanse ambassa deurs en 10 gezanten worden benoemd. Wordt Taft leider van de Senaat? Taft, de bekende Conservatieve Repu blikeinse Senator, zal zich in de m« Senaat candidaat stellen voor de functie van „verbindingsman tussen President Senaat voor wetgevende zaken". Tevens zou hij dan de man worden, die de lijst der debatten en sprekers opstelt en de partijeenheid moet handhaven. Vermoe delijk zal Taft voor deze functie geko zen worden. De Albators Superfosfaatfabrieken N.V. heeft over 1951/52 f 1.6 millioen winst geboekt en declareert onveranderd 9 pot dividend. Opwekking van elecfrische energie door wind molens kan gestimuleerd worden de toegangswegen DAT het Eerste-Kamerldd dr W. Rip (A.R.) minister Suurhoff schriftelijk vragen heeft gesteld over een kranten artikel omtrent de „Noodtoestand onder Ned. emigranten in Brazilië". DAT minister Beel de kwestie van d< pensioenen der Tweede-Kamerleden be halve aan de staatscommissie voor d< pensioenwetgeving ook zal voorleggen aan de grondwetscommissie. DAT H. W. Nieuwenhuis Maandag zijn 50-j. jubileum viert en afscheid neemt bij het reisbureau Lissone-Llndeman, waarvan hij chef der Amsterdamse kan toren en adjunct-directeur is. DAT de 19-j. W. uit Deventer, die een leerling-verpleegster wegens het verbre ken van hun connecties met een dolk mes heeft gestoken, in Zutfen tot 3 jaar is veroordeeld. (Eis: 1% jaar). DAT de K.N.A.C. aan' de colleges van Ged. Staten heeft verzocht het Initiatief te nemen voor een centrale gladheidsbe- stryding in iedere provincie. DAT het Rijksmuseum in A'dam is ver rijkt met een verzameling linnen-damast, geschonken door de Carel Man? Baron Brantsen en Jacqueline Sophie Gravin van Limburg Stirum Stichting op het Huis Willbergen bij Doesburg. DAT majoor T. Beets Dinsdag in Roo sendaal aan 150 leden van het corps com mandotroepen de „groene baret" zal uit reiken. DAT het echtpaar J. van Klinken-De Groot in Ter Apel (Gr.) Woensdag 60 jaar is getrouwd, evenals de echtparen J. Alteren-van Bijsterveldt te Aarde- Rinten (13 Jan.) en Jacobs-Mensen te Kaatsheuvel (17 Jan.) DAT zich voor de vierde vakbeurs Dor lederwaren en koffers (20 t.m. I Januari in Utrecht) reeds bijna 100 Ned. cn Belgische fabrikanten hebben aangemeld. DAT voor het Arnhemse hof wegens clandestiene radio-uitzendingen tegen de 40-j. wever M. B. en de 21-j. timmerman J. N. resp. 2 en 4 maanden is geëist (von nis politierechter: resp. 3 en 10 weken). DAT in Leeuwarden het 125-jarig be staan van het Friesch Genootschap van Geschied-, Oudheid- en Taalkunde is gevierd. DAT 6 van de 7 generatoren op de cokesfabriek Maurits te Heerlen ver bouwd zijn voor productie van oxygas (uit cokes, stoom en zuurstof) voor de cokesovenbatterijen. DAT de Ned. chauffeur W. v. d. V. uit Apeldoorn wegens smokkel is ge arresteerd bij een autobotsing in Wuust- wezel (België). (Van een onzer verslaggevers) Bij de algemene beschouwingen van de Provincieale Staten over de begroting 1953, die gistermiddag zijn gehouden, is weinig critiek, maar wel zijn vele wensen naar voren gebracht. Vrijwel alle spre kers spraken hun waardering uit over het beleid van Gedeputeerde Staten cn wijdden woorden van eerbiedige nage dachtenis aan het overleden lid mr Bol- sius. Dr J. P. van Praag (arb.) vroeg een overzicht van de uitgaven van de andere provincies, opdat vergelijkingen getrof fen kunnen worden. De heer H. van Wou denberg (P.v.d.A.) pleitte voor de vol tooiing van het rijwielpad langs de kust, DAT de A.N.W.B. aan de gemeente Amsterdam heeft verzocht de belangrijk ste verkeersaders aan te wijzen als voor- rangsweg. DAT de niquwe dienstregeling van de K-L.M. is verschenen, die op 4 Januari DAT de 50*j. Nederlander F. S. uit Maastricht, die wegens verscheidene braken werd gezocht, thans is gearresteerd in Luik, waar hy illegaal verbleef. DAT in Alkmaar plannen bestaan het garnizoen bij het verhuizen i Schoonhoven te adopteren. DAT de ondergrondse vakscholieren van de Staatsmijnen, gedeeltijlk in hun vrije tijd, speelgoed hebben gemaakt verschillende weeshuizen en Ambonne- zenkampen. DAT de Chr. Boeren- en Tuindersbond afdeling Holland-Brabant op 22 Januari in Delft de 20ste algemene vergadering houdt. DAT de boerderij van de landbouwer Tiessen in de buurtschap Delden bij Vor- den (Gld.) gedeeltelijk is uitgebrand, waardoor zes varkens en een aantal big gen in de vlammen omkwamen (schade f 5000). DAT zes Ned. opvarenden motorboot Spica, die Dinsdag is vergaan, gisteren per vliegtuig uit Kopenhagen in ons land zijn aangekomen. 1 verbetering x iar het strand. De heer G. van Praag (C.P.N.) infor meerde naar de bouw van het provincie huis, dat 12 millioen moet kosten. Wan- ir nu per 15 Jan. a.s. de adviescommis- rapport zal uitbrengen over de schets ontwerpen, hoopte spr. dat daartoe eer bijzondere bijeenkomst van de Staten be. legd zal worden, waar dan het besluit tot de bouw kan worden genomen. Dr P. G. Knibbe (A.R.) bepleitte betering van de recreatie hij informeerde ir de mogelijkheid de windmolens werking te stellen. In Noord-Holland leveren ze stroom wanneer oer geleverd kilowattuur aan een electrisch bedrijf 2 a 2% cent betaald wordt, zal dat de eige. •en aanmoedigen hun molens in bedrijf stellen. Ook de heer L. Krol (C.H.) interesseerde zich voor de molens. Hij vond n.l. f 10.000 voor proeven met de i van molenwieken, vrij veel. Voor subsidie aan de militaire tehuizen achtte hij f500 te gering. „Onze jongens verdie- beter" aldus de heer Krol. De finan ciële expert van de C.P., de heer D. der Kwaak was bang. dat de armslag van de provinciale financiën te gering 1952. zijn de inkomsten gestegen wordt. In vergelijking met de begroting en de uitgaven met 1 pet. De heer A. Vlasblom (S.GP.) begreep, dat slechts weinigen de normen aanvaarden, die de Staatkundig Gereformeerde Partij stelt, doch het zijn de normen, die rekening houden met de wetten des Heren. Reeds twee jaar lang is een rapport toegezegd, omtrent het openen van brug gen op Zondag. Wanneer zal het werke lijk verschijnen? Hij waarschuwde voor de inhoud der openbare leeszalen, waa: hij boeken wist met vloeken en zeden bedervende taal. De heer Damme (P.v.d.A.) vroeg be perking bij het uitgeven van taxivergun ningen, waarvoor G.S. toestemming moe ten verlenen. Voor de V.V.D. spraken de fractieleider mr S. J. R. de Monchy en mr H. van Riel, die gaarne een overzichtelijke woording zouden zien en zich afvroegen welke permanente activa voor de prox cie zijn verworven met het geleende geld. De vergadering werd om kwart zes geschorst tot Maandagmorgen 10 N EUROPA leeft reed® lange tijd de wens, dat de economische en militaire hulp van Amerika niet meer in aalmoezen -wordt verstrekt. De landen van het oude continent wiHen wel met Amerika samenwerken op mi litair en economisch gebied, maar dan j een onafhankelijker en reëler basis. Wat de militaire hulp betreft, zijn het i merkwaardig genoeg de Amerika an zelf. die ons betere theorieën aan de hand doen en bekwamer zijn in het vinden van argumenten om ons zelf respect te schragen. Niet zozeer uit ach ting voor de Europese regeringen, maar wel om de zeer voor de hand liggende reden, dat in Amerika zelf niet iedereen zo maar overtuigd is van 't nut der hulp verlening. De Amerikaanse voorvechters leggen er dan ook altijd de nadruk op. dat dit alles wordt gedaan uit puur eigen belang. Zij zeggen, dat de Euro pese verdediging en die van Amerika eenvoudig niet te scheiden zijn en dat de ondergang van Europa tevens die van Amerika zou veroorzaken. Daarom heet het hulpprogramma dan ook: „Program voor wederzijdse beveiliging". Amerika draagt dus bij aan de gezamenlijke on derneming, waarin ieder zijn aandeel heeft. Amerika maakt, wat bevolkingsaantal grondgebied betreft, slechts 6 pet van bevolking en oppervlakte van de wereld uit. Daarom is het zo afhankelijk van zijn bondgenoten. Het is aangewezen op Europa, dat hierin kan voorzien. Alleen de Europese landen kunnen de strate gisch bases en materialen en de mankracht leveren, die de positie Amerika en tegelijkertijd ook die van de landen zelf tot een zeer krach tige kunnen maken. Vandaar dat er over gedacht wordt, de hulp op een zakelijke basis te plaatsen, bijv. door deze te zien een betaling voor verleende diensten geleverde goederen. Het gehele com plex van de militaire hulpverlening wordt dan beschouwd als een zakelijke overeenkomstwaarbij beide partyen zich verplichten tot naar vorm verschil lende bijdragen, die beide onontbeerlijk zijn. W7"AT DE ECONOMISCHE hulp verlening aan Europa aangaat: deze moet totaal gewijzigd worden. Of, zoals de voorzitter van de Amerikaanse afdeling van de internationale kamer van koophandel, Warren Pierson, het uitdrukte: er moeten duurzame genees middelen voor de economische kwalen worden gevonden. De hulp via het plan- Marshall heeft gewerkt als penicilline om de patiënt Europa over de crisis heen te helpen. Nu de crisis voorbij is, moet de kwaad zelf worden aangepakt om een nieuwe crisis te voorkomen. De diagnose is al lang geleden gesteld. Om de thera pie gaat het ook al niet meer. Het ont breekt nog slechts aan de geneesmidde len die baat kunnen brengen. Die moe ten uit Amerika komen. Het volledige herstel van de patiënt hangt dus af van de vraag of Amerika bereid is die duur zame geneesmiddelen af te staan. Met andere woorden; om Europa weer gezond en krachtig te maken, moet Europa in de gelegenheid gesteld wor den dollars te verdienen. Dat xvas tot dusver ontzettend moeilijk, omdat Ame rika voor vele Europese (en ook N e- s egoederen zyn grenzen sloot, of zulke hoge invoerrechten eiste dat de handel in die goederen geen zin had. Zo weerde Amerika bijv. kaas uit ons land. Amerika zal meer uit Europa moeten Invoeren, lagere invoerrechten moeten heffen, aan de bevoordeling van Ameri kaanse goederen een eind moeten maken de douane-voorschriften moeten ver eenvoudigen. Hiertoe is Amerika haast verplicht door het feit, dat het zelf van Europa en andere delen van de vrije wereld verlangt, dat geen strategische materialen naar landen achter het IJze- Gordijn worden verscheept. Door deze bepaling is de handel met de com munistische landen sterk verminderd. Dat de Europese landen op economisch gebied nog geen reden tot juichen heb ben, bleek Donderdag nog uit het be sluit van de Noordatlantische Raad slechts de helft te noteren van het geld, dat Ridgway volgend jaar meent nodig te hebben. Als de Amerikanen nu maar echt zaken wilden doen, is hier wellicht ook spoedig een mouw aan te passen. Nieuwe massa's zachte lucht op komst IjAN het front van een diepe depressie bij IJsland ontstond gisteren een kleine depressiekem. die over Engeland de Noordzee koerste. Vanmorgen werd deze ten Noorden van de Wadden eilanden aangetroffenDe storing ver oorzaakte sneeuw en regen, en werd ge volgd door belangrijk zachtere lucht, die tannacht met Westelijke winden ons land binnenstroomde en overal aan de einde maakte. Uit het Westen ■e massa's zachte lucht in aan tocht, zodat tijdens het weekeinde geen vorst verwacht behoeft te worden. In de zachte lucht naderen ook enkele storin gen. die tijdelijk regen zullen veroor- HET WEER IN EUROPA i 8 hl Vslo Kupenf) 1 licht bevx zw bew. regen Aanhoudend zacht Tot morgenavond verwacht D« Bilt: Veranderlijke bewolking nu en dan opklaringen r ook tijdelijk enige regen. Matige en aan de kust af en toe vrij krachtige wind hoofd zakelijk tussen West en Zuid. Aanhoudend zacht weer. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon 8.45 tot 16.31 uur; maan 11.38 tot 22.19 uur. Maandag: zon 8 46 tot 16.31 uur; maan lol 23.49 uur. Op D Drcrmbrr EJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1