S Zware oppositie in Tweede Kamer tegen mogelijkheid van uittreding Zelfbeschikkingsrecht voor Suriname geeft „wankel Koninkrijk" CIltK'IHü Ckefarine ,4 Beproeving Bezoeking Van het erf van School en Kerk Verstopt Hoofd? Toch is het zo! 2 WOENSDAG 17 DECEMBER 1951 Ging minister Kernkamp te ver (Van onze Parlementsredacteur) ERNSTIGE ONGERUSTHEID Is gisteravond in de Tweede Kamer uitge sproken over de resultaten van de reis van minister Kernkamp naar de West. Over een en ander is een communiqué verstrekt, nadat de be windsman in New York gesproken had met vertegenwoordigers van de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen over het weer op gang brengen van de Ronde Tafel Conferentie, welke dit jaar werd afge broken, omdat er geen overeenstemming, vooral met Suriname, te bereiken viel over de betekenis van het zelfbeschikkingsrecht. Suriname zag hierin opgenomen het recht van secessie, d.w.z. het recht, uit het drie-delige Koninkrijk-nieuwe-stijl te treden op elk gewenst ogenblik. In het commu niqué nu staat te lezen, dat het zelfbeschikkingsrecht in de preambule zal worden opgenomen. Daarna verklaarde de Surinaamse landsregering, dat^ in feite over het punt van mogelijke uittreding overeenstemming was be reikt, al zou voorlopig van dit recht geen gebruik worden gemaakt. Juist over dit recht van secessie werden gisteren in de Tweede Kamer bange vermoedens geuit. De eerste, die sprak bij de behande ling van minister Kernkamps begroting van Overzeese Rijksdelen (tegelijk werd gedebatteerd over de begrotingen voor 1950, 1951 en 1952 van Nieuw-Guinea en over het wetsontwerp credietverstrek- ikdng aan dit gebiedsdeel), was de heer Van de Wetering (C.H.). Hij roemde het, dat minister Kernkamp gepoogd had, voldoende aan zijn taak van consoli datie in plaats van liquidatie ter bevor dering van de koninkrijksgedachte, het overleg met Suriname en de Antillen ■weer op gang te krijgen. Hij infor meerde slechts naar de betekenis van het woord „zelfbeschikkingsrecht". De volgende spreker, dr Van Baal (A.R.), was even voorzichtig, doch g iets verder: hij vond m het New Yorkse memorandum veel, dat duister was. Hij zou er bezwaar tegen maken, wanneer hierin tevens het recht secessie zou zijn begrepen. Dat zou zijn fractie moeilijk te aanvaarden zijn. Ook was het hem niet duidelijk, wat de afspraak betekent, dat het statuut op gemakkelijke wijze te veranderen zijn. Het statuut staat gelijk met grondwet voor het Koninkrijk-nieuwe- stijl en de wijze van het aanbrengen van veranderingen in de Nederlandse grond- (Advertentie! HOESTBUIEN, VAST SLIJM Dan SL'JM-OPLOSSEND Wereldnieuws in zakformaat IN JAPAN zijn circa 22.000. arbeiders, dienst van de Amerikaanse striidkrach. ten, in het gebied van Jokohama staking gegaan, omdat zij verbetering der arbeidsvoorwaarden eisen, De re gering vaardigde een noodwet uit, waarbij de mijnwerkers wordt bevo len de arbeid te hervatten. In de mij nen duurde de staking reeds twee maanden. DE FRANSE Nationale Vergadering zal op Maandag 22 December stemmen over de twee vertrouwenskwesties, waarbij het aftreden van de regering Pinay in het geding is. HET OOSTDUITSE kabinet heeft het ontslag bekend gemaakt van de voor malige minister van Bevoorrading dr Karl Hamann en zijn staatssecretaris Rudolf Albrecht. De Liberale Demo cratische partij heeft Hamann royeerd; hij zal ook zijn zetel ii Volkskamer verliezen. Beiden werden twee weken geleden geschorst wegens „desorganiserende" handelingen. IN IRAK werd een communistisch trum ontdekt en wel in de heilige plaatsen Kerbalah en Kadhimain. De, gearresteerden moeten zich voor een militair gerecht verantwoorden. LATTIMORE is in de Ver. Staten in staat van beschuldiging gesteld, we gens het plegen van meineed voor de sub-commissie inzake de binnenlandse veiligheid van de Senaat. Lattimore kan tot een maximale gevarigenisscraf van tien jaar worden veroordeeld. Zoals men weet, was hij deskundige van het Amerik. ministerie van Buit. Zaken voor aangelegenheden betref fende het Verre Oosten en werd be schuldigd van communisme. NAAR ZUID-AMERIKA zullen volgend jaar 52.500 Europese migranten worden overgebracht; de meesten gaan naar Brazilië, Venezuela en Chili. In totaal hoopt de commissie voor migratie te Genève in 1953 ongeveer 120.000 migranten te kunnen helpen. IN WEST-BERLIJN heeft de politie een man en een vrouw gearresteerd, die probeerden een stuk uraniumerts, van ruim twee kilo, te verkopen. Zij boden het te koop aan een wetenschappelijk instituut voor 100.000 mark. „Top zei de directeur, en belde prompt de politie op. HET K.L.M.-VLIEGTUIG, dat gisteren van Shannon was vertrokken en te kampen kreeg met een zware storm, kwam bij Gander, New Foundland, tot de ontdekking, dat de vlieghaven we gens het slechte weer gesloten was. Het toestel moest toen de vlucht van ongeveer 1000 km terugmaken. wet is nog altyd juist gebleken. Voor wijziging in het statuut zou ook stellig niet met gewone meerderheden kunnen worden volstaan. Dr De Kort (K.V.P.) sloot zich bij dr Van Baal aan, maar was opnieuw krasser in zijn uitdrukkingen. Zijn fractie met uitzondering van mr Van Rijckevorsel voelde helemaal niets voor een secessierecht. Aan eventuele door de minister gedane toezeggingen achtte hij zich in geen enkel opzicht ge- nden. Als in Suriname de wens tot uittreding leeft, moet dit gebiedsdeel zich aanstonds hierover uitspreken. Anders zou er maar een „wankel koninkrijk" worden gevormd. De K.V.P.- fractie (met uitzondering van mr Van Rijckevorsel) ziet nog liever de vorming van een koninkrijk, waarvan alleen Nederland en de Nederlandse Antillen deel uitmaken, terwijl er met Suriname dan maar een andersoortige band moet worden gecreëerd, dan de vorming een dergelijk „wankel koninkrijk". De Kort zag het zo, dat maar éénmaal van het zelfbeschikkingsrecht gebruik kan worden gemaakt, nl. bij de vrijwil lige aanvaarding van de band met Neder land biainem het koninkrijk-nieuwe-stijl. Óok de heer Anikersmit (V.V.D.) voel de niets voor een permanent recht van afscheiding: hij achtte dit niet te combi neren met de „onverbreekbare band", waarover eveneens in het New Yorkse communiqué wordt gesproken. Prof. Lemaire (K.N.P.) rafelde tenslotte eens dit memorandum uit elkaar. Hij zag hierin opgenomen het novum, dat de mogelijkheid, zowel van uittreding als van uitstoting uit het koninkrijk door de minister is aanvaard. Hij vroeg, of dit de opvatting was van het gehele kabinet. Hijzelf achtte het onverteerbaar en vond, dat de bewindsman een ge waagde onderneming op touw had gezet en dat het beter was geweest, alle ge schillen, dus spwel' die over het zelfbe schikkingsrecht als die over.de verdere inhoud van het op te stellen statuut tegelijk en in onderling verband ter voortgezette Ronde Tafel Conferentie bespreken. Sprak prof. Lemaire over een waagde onderneming", geheel anders was het oordeel van de socialist De Kadt. Deze toch sprak van een „moedig initia tief". Wel achtte hij ook een voort durend recht van secessie onaanvaard baar, wanneer het gevolg daarvan zou zijn, dat Suriname voortdurend „poli tieke chantage" zou plegen met de be doeling, telkens zijn zin te krijgen. Daarvoor zou hij dan niet opzij willeft gaan. Maar „afscheiding" achtte hy niet V Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 ct. per 100 gr. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. te behoren tot de politieke realiteiten. Zowel voor Suriname als voor de Neder landse Antillen achtte hij het onmogelijk zich in de Zuidamerikaanse wereld zelf standig te handhaven: deze gebieden zouden voortdurend komen tp verkeren in een staat van misère, bedreiging en onderlinge verwarring. Van deze feiten moet met name Suriname in een open gesprek ter Ronde Tafel Conferentie worden overtuigd. Dan kan het prin cipiële recht van afscheiding worden erkend, terwijl Suriname duidelijk kan maken, dat van dit recht geen gebruik zal worden gemaakt. Daarvoor is het ook nodig, dat in alle drie delen van het koninkrijk recht en orde gehandhaafd worden. Bovendien moet Suriname duidelijk gemaakt worden, dat het zon der Nederlandse hulp niet tot ontwikke ling kan komen. De heer Haken (Comm.) vroeg zich ook af. wat zelfbeschikkingsrecht eigen lijk betekent. Het moet volgens hem zo worden, dat Suriname in volle vrijheid geheel eigen politiek kan Het moet zelfs de bauxietmijnen mogen nationaliseren Nieuw-Guinea Het tweede onderwerp was uiteraard de ontwikkeling van Nieuw-Guinea. Al gemeen was men van oordeel, dat er veel meer moet gebeuren, dan tot nu geschied. Ook de bewindsman is. blijkens de schriftelijke stukken hiervan over tuigd. De heer Van de Wetering wierp de schuld op de vorige kabinetten en een deel van de Kamer, omdat toen niet be seft werd, dat Nederland nog een taak had. Hij meende, dat de overheid zich niet mag laten verleiden voorkeur te vertonen voor missie of zending, betoog, dat ook gehouden werd door magister Stokman (KVP) die liet door schemeren, dat hij vreesde voor bena deling van de missie, vooral ook omdat er veel te weinig R.K. ambtenaren zijn. Mr De Graaf (KVP) zag enerzijds de bezwaren van een al te snelle ontwik keling van Nieuw-Guinea, maar ander zijds was hij van oordeel, dat het Indo nesisch nationalisme als katalysator zou werken. Er moet daarom iets spectacu lairs gebeuren, hetgeen hij wilde zoeken in uitvoering van plaatselijke plannen. Hij meende voorts, dat wel de belan gen der Papoea's voorop moeten staan, maar dat ook gedacht mag worden aan de Nederlandse belangen en aan die van Nederlanders op Nieuw-Guinea. Dr Van Baal (AR.) zag nog steeds gebrek aan lijn in, de ontwikkelings politiek door het ontbreken van zeker heid over de na te streven doeleinden. Hij wilde een bevolkingsbeleid, met als eerste doel integratie van het platteland. Hier was te weinig perspectief geopend. Het economisch beleid moet rekening houden met het gebrek aan arbeidskrach ten, hetgeen moet leiden tot gemechani seerde (coöperatieve) exploratie. ,r,~ moet een fonds in het leven geroepen worden voor de financiering van proef bedrijven en het wetenschappelijk onder zoek. Ook was hij van oordeel, dat de lei ding op Nieuw-Guinea niet voldoende oog heeft voor de vrijheid van onderwijs, waarbij missie en zending eeri belangrijke taak hebben. Ook magister Stokman (KVP) sprak in deze richting, maar heer Stufkens (Arb.) meende, dat voor het middelbaar en uitgebreid onder wijs openbare scholen dienen te komen. Dr Van Baal was-van oordeel, dat er een vijfjarenplan moet worden op gemaakt. Tot nu toe maakt de stelsel loosheid vaak te niet, wat eerst met moeite is opgebouwd. Te véél zit men vast aan de structuur van h malige Nederlands-Indië. Hij bepleit te dan ook een andere staatkundige opbouw. Nieuwe ambtenaren aullen nodig zijn: Deze moeten met spoed worden opgeleid. De komende jaren zullen beslissen over de toekomst van Nieuw-Guinjea en over de vraag, of wij het bewijs kunnen leveren, dat het ons ernst is met het verwezen lijken van de taak, die op onze schou ders ligt. Ook de heer Ankersmit (VVD) meende, dat Nederland wel iets aan Nieuw-Guinea kan hebben: hier mogen gerust risico'i genomen worden. De heer Stufkens (Arb.) was veel som berder. Nederland alleen kan lang niet genoeg doen. Er moeten geen verwach tingen gewekt worden, die toch niet in vervulling kunnen gaan. Een oplossing moet internationaal worden gezocht, met inschakeling van Indonesië. De heer Haken (comm.) voelde hele maal niets voor het tot ontwikkeling brengen van dit gebiedsdeel: wij hebben zelf achtergebleven gebieden genoeg. Geef Nieuw-Guinea maar aan Indonesië iedere cent gaat toch maar naar het olie kapitaal. Prof. Lemaire (KNP) achtte het perso neelsvraagstuk het belangrijkste voor Nieuw-Guinea. Doelbewust moet het be schavingswerk echter overgelaten wor- ";n aan zending en missie. Vanavond zou minister Kernkamp ant woorden. Radio en televisie In de middagvergadering werd de be handeling van de begroting van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen voort gezet. De verdere replieken in de alge- beschouwingen brachten weinig belang op. Alleen zegde minister Cals toe. zich nader te zullen beraden de uiteindelijke taakverdeling tus- hem en de nog te benoemen staats secretaris. Enkele afdelingen werden afzonderlijk behandeld. Allerlei wensen werden hier bij geuit over subsidiëring van orkesten andere kunstuitingen en over zorg Dor bepaalde monumenten. Het meest werd echter gesproken radio en televisie. De heer Cornellssen (VVD) gebruikte de slogan ,,wees heer in de aether", daarbij doelende op „poli tieke aanvallen". In ieder geval wilde hij „gelijke monniken, gelijke kappen", d. het recht van antwoord wanneer i wordt aangevallen. Ook de heer Weiter (KNP) klaagde over politiek in de lucht, waarbij hij in het bijzonder de VARA op het oog had: daar is de PvdA het gehele jaar mee „in de lucht", iets. waarme heer Gortzak (comm.) het geheel (Advertentie). Griepbestrijdingmet 4 middelen Iegelijk! Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. e doei wonderen in Oost-Duitsland staat inter voor de deur. Evenals in de an dere aan de Sowjet-Unie onderhorige landen heerst in de Sowjetzone een groot tekort aan levensmiddelen en brandstof fen. Dat tekort is ontstaan, doordat Oost- Duitsland verplicht is tot het doen van leveranties aan Rusland, dat zich ten koste van zijn satellieten op de been houden. Ook is deze georganiseerde plundering een onderdeel van een be wuste nivelleringspolitiek, die noodzake lijk geworden was, omdat de levens standaard in de vazalstaten hoger was, in de Sowjet-Unie zelf. Later hebben wellicht gelegenheid, hier nog eens op_terug te komen. ontkennen vanzelf sprekend, dat de Russen van alles en nog wat wegslepen uit Oost-Duitsland. En daar er dan toch een andere oorzaak zyn. wordt uitgezien naar een zon- denbok of liever naar een hele serie zon- denbokken. Toen enkele jaren geleden de aardappeloogst mislukte, kregen de Amerikaanse Coloradokevers de schuld. Dit doorzichtige spelletje is nu niet meer mogelyk en daarom volgt men de metho den, waarmee ook de oppositie in de Sowjet-Unie de nek werd gebroken. In Praag hebben we daar enkele weken geleden een slechte, maar afschrikwek kende imitatie van gezien. In de afgelopen weken zijn reeds ver schillende vooraanstaande Oost-Duitsers gearresteerd, omdat zij verantwoordelijk voor de tekorten. Gisteren bereikte het bericht, dat de president van het Oost-Berlijnse gerechtshof en enige an dere rechters en openbare aanklagers van hun functies waren ontheven. Het ge rechtshof wordt veranderd in een schouw burg, waar straks een drama za.1 worden opgevoerd. De heer Van Sleen (Arb.) dacht er ge heel anders over. Hij was bang dat in de komende radio-wet weer bepalingen over deze kwestie zouden worden opgenomen. Hij achtte na de oorlog de grenzen van het toelaatbare niet overschreden. Hij verwachtte veel meer van besprekingen met de omroepverenigingen dan van glementering. Ds Van der ZaaWAR) meende, dat voor gezorgd moet worden, dat via radio geen politieke aanvallen worden ge daan, maar hij vond het moeilijk, .uit te maken, wat nu wel en wat geen politiek is. Hier ligt vooral een taak radioverenigingen, die waakzaam moeten zijn. Wat de televisie betreft: de experi mentele periode nadert haar einde. Minister, neem spoedig een beslissing over de vraag, hoe het nu verder moet, aldus ds Van der ZaaU De heer Cornelis- sen wilde een financieringsplan jaar, waarvoor een f25 millioen nodig zal .zijp, JPe heer De Ruiter (CH) krachtige overheidshulp nodig: anders komt er niets van terecht. Ook de heer Peters (KVP) wilde wel eens weten, hoe het nu verder moet. Zijn geloofsgenoot van de KNP, de heer Weiter, wilde geen televisie-op-zuilen, maar een nationale televisie, die echter geen overheidstele' visie mag zijn. De heer Van Sleen (Arb.) vond de televisie nog altijd een avontuur, een duur experiment. Zij zal de eerste jaren niet rendabel kunnen zijn. .Op grond van een suggestie van voorzitter dr Kor- tenhorst is er over televisie niet-zo heel veel gezegd: meer diepgaand zal kunnen worden gedebatteerd bij de behandeling van het pas aanhangig gemaakte wets ontwerp op het kijkgeld. Vanmiddag was het woord aan minister Cals. Advies Commissie bewijst haar nut Bij aanleg van sportterreinen De Centrale Advies Commissie (C.A.C.) voor de aanleg en verbetering van sport- accomodaties, heeft, naar zicht over de werkzaamheden, sedert haar oprichting in September 1950, blijkt, over 333 plannen adviezen uitgebracht. Tot en met December 1951 waren het er 213 en in het afgelopen jaar 125. Voor de 213 acommodaties in 1951 moest een bedrag van ruim 3,3 millioen gulden worden geïnvesteerd. Deze cijfers tonen aan, dat aan de verwachtingen, welke werden gekoesterd ten aanzien van hel nut van de instelling van deze commis sie, volkomen is voldaan, aldus luidt de conclusie in het bericht. Verplichte keuring niet voor leerlingen Ook niet voor hoogleraren, wel, voor ander personeel roepen: te Bèrgum D. J. Mie- dema te Tzumroarum; te Ede (toez.) H. Goedhart te Mlddelharnls; te Poort vliet D. J. v. d. Graaf te Leerbroek; bij de Evang. Broedergemeente in Suriname vicaris S. O. Meeuwis te Vianen. woude (benoeming tot bijz. hulpprediker) V. Dekker, a.s. emeritus-predikant te Losdorp, die bedankte voor een soort gelijke benoeming te Someren. dankt: voor Ermelo K. Schipper te Goudswaard; voor Amersfoort (Zon Schild) dr Gerh. Huls te Gouda. Geref. Kerken de Russen besloten hebben, ook in Oost-Duitsland het masker af te 1 pen. Totdusver bestond er nog een zekere mate van godsdienstvrijheid voor de gro tendeels Protestantse bevolking. Bisschop Dibèlius. die toch nooit een blad de mond nam, werd nog altijd ongemoeid gelaten. Ook mochten er in naam tot nog toe andere partijen dan de communisti sche bestaan, al was dat dan slechts om de Duitsers zand in de ogen te strooien. Zo is er ook een Chr.-democratische partij, waarvan de voorzitter, dr Otto Nusehke, vice-minister-president is. altijd een riskante onderneming, voorspellingen te doen. In dit geval be zondigen we ons echter niet arm eer waagde voorspelling, als we beweren, dat aan de „tegemoetkomende" houding van de Russen een einde zal komen. Het Kremlin heeft zijn pogingen om Duits land te herenigen en geheel los te weken van het Westen, opgegeven. Het heeft reeds een modern Oostduits leger uit de grond gestampt en is nu toe aan d gevreesde zuivering. Hiervan zullen schillende partijleiders en wellicht ook de zgn. burgerlijke partijen zelf, slachtoffer worden. Gevreesd wordt, dat de communisten ook de kerk en in dit geval de Protes tantse kerk, niet ongemoeid zullen laten. Uit de rede, die bisschop Dibèlius vorige week in Amerika heeft gehouden, bleek, hoe moeilijk de gelovigen in Oost-Duits land het reeds hebben. Voor deze sen zou de komende winter dan dubbel ichtte móeiljjk, wórden/Moge God hen. bijstaan. als het liur der bezoeking zou aanbreken. (Advertentie) Tas Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak.... Altijd en overal ontmoet U lijders aar brandend maagzuur en U herkent z« aande lof die ze voor Rennies hgb- ben, Innemen doen ze die tabletjes onop vallend, want water of wat ook komt ei niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook U Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk A. Brouw Gercf Gemeenten Ds D. v. Leeuwen (63 jaar) overleden Ds D. van Leeuwen, sedert 1950 pre dikant van de Oud-Gereformeerde ge meente te St. Philipsland, is aldaar in de leeftijd van 63 jaar overleden. Tevo- "s hij vier jaar predikant geweest te Loenen aan de Vecht. Ds van Leeuwen was op 57-jarige leeftijd predikant ge- Nog schoolboekjes in de oude spelling Op de school met de Bijbel te Drog- teropslagen (Dr.) worden nog steeds leesboeken gebruikt in de oude spelling die in 1934 op de lagere scholen is af geschaft. Naar Trouw meldt heeft het schoolbestuur een verzoek tot de ge meenteraad van Zuidwolde gericht om gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van nieuwe leesboeken. Het voorstel om leerkrachten plichten zich té laten onderzoeken oj tubercoluse heeft de regering wijzigd, dat de verplichting niet zal gd den voor universiteiten, hogescholen politiescholen. Dit blijkt uit een nota vai wijziging, die de regering bij de Tweed Kamer heeft ingediend. Besmetting van leerlingen onderlig komt volgens de regering minder dan besmetting door leerkrachten. He gevaar van onderlinge besmetting word beperkt door de schoolartsendienst. Ee: verplicht onderzoek van leerlingen ireenstemming zijn de beginselen van vrijwilligheid waaro; t.b.c.-bestrijding in ons land berust. A leen om dringende redenen, zoals te opzichte van leerkrachten, moet op dei beginselen uitzondering worden gemaak aldus de regering. AdvertentieJ Verkouden 1 PflMPO Hofstra, gebot schrift getiteld vloeding Advertentie PROMOTIES. GRONINGEN. 16 Dec. Gepromoveerd: ti i- en natuurkunde, de heer n te Meppel. "op het proe „Alkaloïdenvorming en bei! nicotineproductie bij Nico Rustical L". UTRECHT, 17 Dec. Op het proefschrt! .Caplllairresistentle" (een oriënterend ov« richt) is tot doctor ln de geneeskunde gepr< moveerd A P J van der Burg. te Utrecht gi boren. AKTE-EXAMENS WISKUNDE. 5-GRAVENHAGE, 16 Dcc. Voor het akte unen wiskunde M.O. K V is geslaagd L iser te Rotterdam: voor het examen wli ode M.O. K I: J A As te Utrecht en A Valkenaars te Uden. Winterhanden Wintervoeten Winterorcn PUROL ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 17 Dec. Geslaagd: doet. ex. sch kunde de heren A L Koevoet, Leiden. K Lelden. M P Rappold. Oegstgecst: do irkunde de heer J A Beui t. ex. wiskunde de heer J P Mui doet. ex. pharmacie mej. e v Nieuw-Guinea wordt geen Ambon Bij gelegenheid van de aankomst va de gouverneur van Nieuw-Guinea o Schiphol' heeft het hoofd van de voor lichtingsdienst op Nieuw-Guinea, heer P. A. Wansinik, gezegd: De laatste officiële verklaring van de Nederlandse regering, dat Nederland niet dacht aar Indonesië, is voor de Papoea's, voorzo ver ik heb kunnen nagaan, een pak var het hart geweest. Men had zich namelijk op Nieuw-Guinea afgevraagd: Gaan wij dezelfde fatale weg op als Ambon? Ook Eerste Kamer accoord Salarissen rechterlijke macht omhoog De Eerste Kamer heeft zich gistermid1 dag accoord verklaard met het wetsont werp tot verhoging van de salarissen der rechterlijke macht. Allereerst worden hierdoor de salarissen van de hogere functionarissen verhoogd. De lagere -rechterlijke ambtenaren krijgen met in gang van 1 September 1950 een tijdelijke toelage van 10 pet in plaats van de reeds bestaande van 5 pet. Voorts ontvangen zij met ingang van 1 Januari 1951 vaste toelage van 10,25 pet met dien stande, dat dan de tijdelijke toelage valt. Bovendien krijgen alle bezoldigde rechterlijke ambtenaren van 16 Maart 1951 af een vaste toelage van f 16,65 per maand. Minister Donker beloofde, met minister Van de Kieft overleg te zullen plegen over de berekening van de inkomsten belasting in verband met dte terugwer kende kracht van de salarisverhoging. Leldsc ex. mineralogie de heer eiden; doet. ex. biologie de het tllem, Lelden: cand. ex. wis- t (J) de heer JPvd Plas. Oegs F) de heer A D Douma. Leide s, Leiden, idem (D) de heren I Leiden. J R van Geuns. Leide Ralmond, Voorburg. Idem (L) I M dc Jong, Katwijk aan Zee, Idem (K) J Verhoeks, Leiden GRONINGEN, 17 Dec. Geslaagd: doet. e rechtsgeleerdheid (vrije studierichting): mt Groningen: cand. ex. rechtsgi leerdheid: M J Broekmeyer. Haren (Gr cand. ex. psychologie: F Dclhez, Dordrecfc F J H Smulders. Uldenhout. AMSTERDAM (V.U.). 16 Dcc. prop. theologie W H Zuldema, A" van Barneveld. Doorn: cand. psychologie mi M R Lindeboom. Amsterdam. Binnenkort zal bij de T. H. te een leerstoel in de technische hygiëni den gevestigd. In Huis ter Heide zal op 8 en 9 Janua l de Soc. Econ. Raad. Cf snakt naar adem Kk* Uw luchtwegen zijn door slijm verstopt. Los dat X gevaarlijke slijm op met A 5 de krachtig werkende ABDIJSIROOP 's werelds beste hoestsiroop Het lied der aethergolven DONDERDAG 18 DECEMBER Hilversum I. 402 m. KRO: 7 00 Nieuws 7.10 Gtam. 7.46 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw 9 40 School radio NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst KRO: 11.00 Voor de zeiken 11.45 Gram. 1)1.50 „Als de ziele luistert" 12.03 Lunchconcert 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 120 Gram. 1.35 Pianorecital NCRV: 2.00 Gram. 2.46 Voor de vrouw 3.15 Gram. 3.40 Fluilt en piano 4.00 Bijbellezing 4 30 Vocaal ensemble en soliste 4.50 Gram. 5.00 Voor de jeugd 5.30 Gram 5.40 Voordracht 6 op Gram. 6.10 Radio Phllh. Or kest 6.35 ..Op de stelling" 6.45 Gram. 7.00 10.46 Avondoverdenking Hl.OO Nieuws 11.U 12 00 Gramofoonmuziek Hilversum n. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7 10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws 8 15 Gram. 9.00 Morgenwijding 9.16 Gram. 9 25 .35 „Be v '10.50 Voor de klei Met VELPON zie je er geen barst van! (Advertentie) 10 GOED lllrf VELPON VRAAG DE llSlE SOORT 29 en Marrie zullen nog tot overmorgen onder So- ders plaats op de kleermakerstafel te zitten, ver- Trees werpt oom Giel een dankbare blik toe. phie's hoede blijven; 's middags brengt ze hen afschuwde hij gewoon. Toen dan ook kort na el- Ze heeft altijd veel van hem gehouden, al heeft dan uit de Zondagschool thuis. kaar zijn beide ouders stierven en hem als enig zijn echt-Zeeuwse openhartigheid haar af en toe Bij 't afscheidnemen in de gang vraagt Trees kind de zaak werd nagelaten, verkocht hij die en wel eens verbluft doen staan. Tante Jannetje kijkt dringend aan Sophie's vader: „Als er eens moei- begon op eigen risico een. meel- en zaadhandel. haar man aan met een gezicht of ze 't hem kwa- lijkheden komen met de kinderen, helpt u me Niet lang daarna kwam de erfenis van een rijke lijk neemt, dat hij haar mening nog vraagt. dan als 't u blieft. U ziet nou zelf wat ze aan oom, die hem in staat stelde om de fabriek te la- „Ik kan wel merken dat u geen vader bent!" hun voogd hebben!" ten bouwen. Van toen af was de eenvoudige kleer- voegt ze de Groninger striemend toe. Hij kijkt haar deelnemend in 't bekommerde makerszoon een onuitstaanbaar hoogmoedig man, Advertentie Enkele druppels Va-tro-nol tn ieder neusgat zullen U direct opluchting geven, wanneer U een verstopte neus heeft. Het verzacht snel de prikkeling, maakt het slijm los en vermin dert de zwelling der slijmvliezen! vicks VATRO NOL NEUSDRUPPELS Neef Jacob, beseffend dat hij een smadelijke gelaat, nederlaag heeft geleden, doet een laatste poging „Je weet dat om zijn figuur tc redden. Hij zegt dat hij op het pas-gedane voorstel en ook op dat van de juf frouw uit Gelderland met genoegen ingaat, en verklaart zich bereid om zowel voor Rie als voor de jongens kostgeld te betalen. Oom Giel had zelfs dit aanbod nog graag afgeslagen, zo stuit het hem tegen de borst om van deze man iets aan te nemen. Hij heeft echter neg zoveel zelf beheersing, dat hij hierover zwijgt. Er valt nu weinig meer te bespreken. Als de I oudste kinderen het huis uit gaan, houdt Trees alleen de drie kleinsten. Ze krijgt het dan heel wat makkelijker vooral omdat ze nu ook haar vader niet meer te verzorgen heeft en ze is o zo dankbaar dat de taak, waarvan de zich bij na zes jaar als een moeder heeft gekweten, niet helemaal van haar wordt afgenomen. Nu zijn aanwezigheid hier verder als overbo- je nooit in de steek zullen laten!" zegt hij enkel, maar dat is haar meer dan genoeg. die zijn zoon mei keilde ANNIE SANDERS ELFDE HOOFDSTEK. Egbert Kluis, de rentenier, is schatrijk. Hij dig kan worden beschouwd, vertrekt neef Jacob dat ten dele geworden door een erfenis, -maar houden moest. voor een groot deel men kan wel zeggen voor Wat die woningen betreft, daarover hoopt Eg- door de meelfabriek, die hij bert Kluis tot aan zijn dood toe de volle zeggen- bijzonder prijs op stelde „mijnheer" te worden genoemd. Van zijn jongere stadgeno ten kreeg hij dat over 't algemeen zonder moei te gedaan, al werd er achter zijn rug niet zui nig de spot met hem gedreven. Bij mensen als Terstege en Maaskamp echter, die hem in zijn kleermakerstijd nog heel goed gekend hebben, is 't hem nooit gelukt enig respect voor zijn nieuwe staat op te wekken. Ze verdragen zijn manier van doen zonder spot, maar ook zonder waardering, want 't is hun genoeg bekend hoe hij zijn arbei ders uitgezogen heeft, om er zelf maar wèl bij te varen. Dat de zaken hem nu feitelijk niet meer aan gaan. kan niet verhinderen dat hij zich hardnek kig met alles bemoeien blijft, tot grote ergernis van de jonge fabrikanten, die al meermalen wre velig de opmerking hebben gemaakt, dat „de oude heer" nu hij het bestuur van de fabriek uit han den ^gegeven heeft, zich liever bij zijn woningen met de eerste de beste gelegenheid. Hij kan zijn zuster geruststellen: „klein goed" komt er bij hen niet over de drempel. Voor de rest van 't gezelschap is het weggaan hem van de Groningse neef bepaald een opluchting. „Die heeft de kous op z'n kop!" merkt een van de Zeeuwse boerinnetjes lachend op, wat haar een misprijzende blik van haar moeder be zorgt. Maaskamp en zijn dochter gaan nu ook wel dra naar huis, Joost is al eerder opgestapt. Henk 't grootste deel I I M |j,. V¥, >uw Bj cu_ met geld van die erfenis heeft opgericht en dié schap alleen te hebben." Hy "is de laatsterren" zaakte 't beheer aan zijn zoon en schoonzoon te laten, zonder bezwaar „stil kon gaan leven" Van huis uit is Egbert Kluis een heel eenvou dig man; zijn vader was kleermaker en had am asthma-patiënt, wat op zijn zwaargebouwd chaam een hinderlijke invloed heeft. Maar hij gend en strompelend gaat hij trouw elke Donder dag al zijn huizen langs, om zelf de huur op te halen. Hij heeft er negen. Vier in de Havenstraat sen tegenover de kerk, de drie middelste wonin- 12.50 ,,Uit het bedrijlsieven" 1.00 Nieuws 1.15 Gram. 1.20 Metropoie-or*e6t en solist 1.65 „Lonaeti en Parijs", hoorspel 2,35 Altviool ne piano 3.00 Voor de aie*en 4 00 „Tussen vier en vüi" 4.45 Voor de jeugd 6.30 Gram. 5.45 KegennjfsuitzendingJ. a. van Beuge: Nieuw Guinea in de Ziwd-tPaoiiic 6.00 Nieuws 6.16 bportproDlemen d.25 Liöhte muzdek 7.00 Gesproken brief uit Londen 7 05 Jazzmuziek Haanmondorgel 8.00 Nieuws 8.05 „11 Susanna", opera 9.05 „Diploma- Kot 2.00 Gramofoonmuziek Engeland. BBC. 330 m. 12 30 Gram. 1.00 'oor de boeren 1.36 Voor de arbeiders 2.00 ïieirws 2.20 Filmprogramma 3 00 Concert 00 Hoorspel 5.30 Gram. 6.00 Voor de kin eren 7.1)0 Nieuws 7.15 Sport 7.20 Voor de boeren 7 35 Gev muziek 8 00 Gev. program- 30. Strijktrio 8.50 Olympla Circus 9,30 Twintig vragen 10.00 Nieuws 10.15 Klank- eeld 11.00 Gev. programma 1'1.30 Weten- ïhappelijk overzicht 11,46 Parlementsover- zicht 12.00—12.03 Nieuws Engeland. BBC. 1500 cn 247 m 12 00 Mrs )ale's dagboek 12J13 Gev. muziek 12.46 Voor lacht 100 Parlementsoverzicht 1.16 Dans- luziek 1.45 Cohcert 2.45 Voor de kinderen .00 Voor de vrouw 4.00 Lichte muziek 4.30 •iano 4.45 Accordeonmuziek 5.16 Mrs Dale's dagboek 5.30 Causerie 5 45 Militair orkest 6 30 Variété-orkest en solfst 7.15 Voor de jeugd 7.45 Hoorspel 8.00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Gev. 9.00 Causerieën en Interviews 9 30 Gram. 9,45 „Jack Hobbs" 10.15 Gev, mu- Nieuws 11.20 Gev muziek 12 05 Voordracht 12 20 Orgelspel 12.56-4 00 Nieuws, rankrijk. Nat. Progr. 347 m. 1230 Omroep- orkes' - - - Nieui Orgelconcert 5.50 Grax uitzending 7.01 Balletmuziek 8.00 Nat. orkest en solisten 10.30 Gram 11.45—12.00 Nieuws. Brussel. 324 m. lil.46 Gev muziek 12.34 Voor de landbouwers 12.42 Orgel, accordeon en harp 12.60 Koersen 1.00 Nieuws 1.15 Gram. 2.00 Engelse les 2.15 Gram. 2.30 Franse les 2.45 Gram. 3.16 Omroeporkest 4 10 Gram. 5.00 Nieuws 5,10 Gram. 5.1ö Vóór de kinderen 6.13 Gram. 6 30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Vrije politieke tribune 7.50 Gram. 8.00 Alleen voor mannen 8.20 Verzoek progr; Voor de vrouw 9.45 Verzoekprogramma 10.00 Nieuws 10.16 Moderne muziek 1055—11 00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12 05 Lichte muziek 100 Nieuws 1 10 Gram 4.00 Lichte muziek Gram. 4 35 Lichte muziek 5.00 Nieuws Verzoekprogramma 6,30 Zangrecital s 8.00 Hoorspel lo.OO Nieuws Als de verkoudaheidsklemen zich v rakeD uw ademhalingsorganen verstopt Het natuurlijke afweermiddel, de bloeds omloop. raakt in de knel. U krijgt bet be nauwd; de besmetting woekert voort Geef de microben geen kans. Gs se te Ujr met MENTHO-REX. Wrijf borst keel en rug er flink mee In en de 8 geneeskrach tige oliën van MENTHO-REX jagen het bloed weet door de weefsels. MENTHO- REX verdrijft de kou via de bloedsomloop, zonder dat u Iets hoeft ln te nemen. Grote pot MENTHO-REX L 1.25. TTET is een fabel dat de bliksem i: de buurt van een hoge bliksem afleider nooit inslaat in lagere gebou wen. De practijk heeft de onjuistheit van deze mening aangetoond, war. het is voorgekomen dat de bliksen insloeg in een schuur die geplaati was tussen verschillende hoge gebou. wen, welke alle van een bliksemaf leider waren voorzien. Tot voor kort kende men t systemen, of combinaties daarvan, gebouwen tegen bliksem te bescher men. De oudste methode werd a gewend door Franklin en bestond het aanbrengen van een scherpe spil op het hoogste gedeelte van het bouw werk, welke spits door een goed gt leidende stang met de aarde verbonden. Het nadeel van dit - gebezigde systeem was echter d» de actieradius van deze bliksemaflei der zeer gering was. Een systeem bestond uit het aanbrenge van verschillende ijzeren, stange rondom het te beveiligen gebouw, zo dat het bouwwerk als het ware Wt gevat in een metalen kooi, welke flin! geaard was. Deze methode werkt beter naarmate het aantal tralies die kooi groter werd, hetgeen uite aard een zeer kostbare geschieden: Moderne bliksemafleiders bestaï uit een koperen stang, die in een spil eindigt en dus veel overeenkom) vertoont met de uitvinding van Franl lin. Maar hiermede houdt de gelijke nis dan ook op. want onder de mode: ne bliksemafleider bevindt zich porceleinen kap, bedekt met dunne glazuurlaag, waaronder zie! een radio-actieve stof bevindt. Daai onder zijn nog enige vangarmen gt plaatst die aan het uiteinde cveneet een geringe hoeveelheid van dei stof bevatten- Hierdoor wordt n.l. o actieradius van de bliksemafleldl vergroot. De radio-actieve stof ioniseert lucht in de omgeving en maakt hai daardoor beter geleidend. En aan* zien de weg die de bliksem neen bepaald wordt door de geleidbaarhe; van de lucht, zal de radio-actief spits de bliksem dus als het ware zich trekken. Op deze wijze kan actieradius worden verkregen var 100 of 200 meter. Het maximum bi reik schijnt bij circa 300 meter te gen. Deze ionisering van de omri..0- lucht vergroot bovendien de kans di de onweersbui zich in stilte ontlaa: en niet met bllksemvorming gepaat gaat, waardoor dus van een enigszi: preventieve werking zou kunnl worden gesproken. Van bliksemvorming naar beruchte „vliegende schotels" schiji een grote stap. doch het komt ot voor dat er wel van enige camenhH sprake kan zijn Daarover morgen. (Nadruk vcrbotM

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2