EM2E H School voor straatslijpers midden in de Deense hoofdstad Alles kun je er krijgen, maar je zult er voor moeten werken... Kousenreparatie Schoenreparatie NETTE CANTINE JUFFROUW X bon** c VOORHOUT KOERIERS Pieter Cannegieter Wat is er nu weer aan de hand? A. VERHOOG GOEDKOPE NIEUWJAARS-ADVERTENTIES J. JAARSMA NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 DINSDAG 16 DECEMBER Opvoeding zondei dwang (Van een onzer verslaggevers) KOM TOCH NAAR DE STAD, hier vind je altijd werk!" heeft Niels al viermaal geschreven nadat hij, dandy met slimme ogen, die zomer toevallig een paar dagen was blijven hangen op de boerderij van Jens' vader. Jens heeft wel oren naar dat avontuurweg van het Deense boerenland, een heer worden in Kopenhagen! Het geeft heel wat strubbelingen met vader, maar Jens zet door en gaat, zomaar, met een klein koffertje. Bij zijn „vriend" wordt hij luidruchtig ontvangen, het gaat niet al te serieus toe in diens vrijgezellenwoning en Jens went er maar slecht. Totdat de politie er aan te pas komt, ongeoor loofde handel ontdekt en Jens gaat zwerven. Dan blijkt het toch niet zo "eenvoudig te zijn voor een boerenjongen, in Kopenha gen emplooi te vinden. Hij weet ook do juiste weg niet, krijgt eindelijk een agen tuurtjemaar dan gaat het nog minder nacht ligt Jens in een stations- wachtkamér te slapen met een lege maag en een boos. opstandig hart. De slechte kant van het leven heett hi; gauw leren kennen.de goede weet hi; niet meer te bereiken. Dan komen er een Als het shirt goed gewassen is, verdient de jongeman in Ka- foed's School een nieuw overhemd. paar heren op hem toe en schudden hem wakker. Natuurlijk is het verboden, hier te liggen slapen. Waarom niet weg te zij eer de politie hem weer in de kraa pakt? Waarom het niet eens geprobeer in de Kofoed's school? O. ze dwingen hem niet, ze wijze hem alleen maar de wegmaa Jens dénkt er niet aan en zal 't alleen wel vinden. Honger en wanhoop drijven hem ten slotte naar dat grote onbekende gebouw in de binnenstad. Hij moet wel, want hij houdt het zó niet meer uit en in zulke omstandigheden naar huis gaan. nooit' Dus gaat hij naar Kofoed's -.chool hier zou hij dan hulp vinden 't Is aUes vreemd voor hem, hier in dit gebouw meemaakt. Als hij binnenkomt, wenkt hem een ambl achter een loket. Die zegt: „Wzlkom hier en je redt je wel. Hier is je knip- kaartzie je eten en je bed ma verdienen!" Jens bekijkt die rare knipkaart. kunt allerlei karweitjes doen en daar- wat geld verdienen, maar dat geld krijg je in eten en kleding uitbetaald. En wat voor karweitjes dat zijn! Wil je onderkleding hebben? Best, dan eerst de wasserij en je eigen onderkle ding heel behoorUjk wassen. Er Lijn daar helpers, er zijn daar tien. twaall andere jongemannen die aan de rijen tobben staan te boenen. Dan: ie schoe- poetsen. Zijn ze kapot, dan er mee de schoenmakerij in een ander io- kaal en ze zelf repareren. Kan je dat De helper wijst je de weg wel en je haalt er dan maar eens een tweetje op! Al die karweitjes staan op je knip kaart gedrukt en voor al wat je klaar hebt krijg je een knip die je crediet r wat verhoogt. Wat er nog meer bij behoort Een bad nemen, naar de pedicure gaan, je haar laten knippen, je scheren, aan de vitaminébar een dosis vitaminen slikken. Je boven kleding ontvlekken en oppersen. In de kleermakerij je broek of je jas verstellen. Twintig minuten gym nastiek of sport doen. Aan de slag Ten slotte heb je een maal. een onder pak en zo nodig wat andere kleding pij- elkaar. Wil je blijven slapen omdat je geen huis hebt. goed. je kunt je bed ver dienen en bij alles wat je doet, wordt je er beter van. Jens, eerst opstandig tegen „al dat frunnik" voelt zijn maag jeuken en gaat aan de slag. De volgende dag krijgt hij er al meer plezier in, zich behoorlijk te wassen en te scheren, zijn kleren netter te krijgen. Hij ziet dat anderen, verlopen en hongerig binnengekomen, het ook doen. Natuurlijk moet er na een paar dagen, als je jezelf „schoon" en „heel" hebt. ook op andere wijze worden gewerkt voor de maaltijden en het logies. Dan de keuken of de werkplaatsen in voor een paar uur, maarelke dag het rein houden van lichaam en kleding, de vita ra sport of gymnastiek. Dat zijn de vaste plichten. Eigenwaarde Op deze wijze tracht de Deense Ko- toeds School jongemannen tussen 18 en 25 jaar, die op straat banjeren en niet werken, weer gevoel van eigenwaarde by te brengen Lukt dat in de stad niet. r een tweede huis voor boeren arbeid ergens buiten op het land. Na twee maanden wordt er voor de jongens een werkkring gezocht, maar de band met het huis behoeft niet te worden ver broken. Want in het huis zijn ook de dokter, de rechtskundige adviseur, de geestelijke, de sociale ambtenaar, die te allen tijde klaar staan om de jongens te helpen. Hebben zij advies nodig of gaat het niet, dan kunnen zij terugkomen. De meesten komen, zoals Jens, verbit terd en dwars binnen, velen gaan na twee maanden een nieuw leven tegemoet. Zij zijn dan geen paria meer, maar kunnen hun brood verdienen. Hadden zij lust, dan konden zij in de school 's avonds allerlei cursussen volgen: er werd aan alles ge dacht. Natuurlijk is ook hier kaf onder het koren: klaplopers, die na twee maanden niets wijzer zijn geworden en niet willen werken. Achter die heren gaat dan de schooldeur zonder meer dicht.maar dat wil niet zeggen, dat zij niet terug mogen ko- Zo bouwen jongens in Kopenhagen op hun speelplaats een eigen „huis". men om het nog eens, en dan beter, te proberen. Zijn de jongemannen getrouwd, dan strekt de zorg van Kofoed's School zich uit tot hun gezinnen, welke gewoonlijk ook volkomen a-sociaal zijn. De i wen krijgen huisbezoek en voorlichting bij de dagelijkse arbeid en de kinder verzorging; in de school kunnen zij cur sussen koken, wassen en naaien volgen. Dat kost allemaal niets, zij verdienen haar kennis met de arbeid. Ook de vrouwen en kinderen is er kleding als zij die nodig hebben en dat is meestal het geval. Een voorbeeld Een instelling als deze Kofoed's School kennen wij in Nederland niet. Mogelijk is het een voorbeeld ter navolging, even als dat Kopenhaagse politiewerk onder de stadsjeugd, waarmee in ons land slechts :n voorzichtig proefje is genomen. Vier Kopenhaagse politiemannen zijn vrijgesteld van de gewone dienst speciaal het clubwerk onder de „ongrijpbare jeugd" Driehonderd jongens die niet al te vast in hun schoenen staan zijn lid van de „P.U.Kzoals de club heet. De ge hele dag zijn de politiemannen met de jongens bezig,want deze hebben, zoals wij reeds vertelden, 's morgens óf 's middags School. In het clubhuis wordt sport en spel handenarbeid en andere liefhebberij gedaan en vijftien km buiten de stad is een fijn buiten-clubhuis, waarheen de jongens in de politie-autobus kun nen rijden en waar allerlei spelen en kampwerk wordt gedaan. Een prach tig staaltje van preventief werk, dat menige jongen van verderfelijke straatslijperij kan tegenhouden! Zó'n speelplaats! Trouwens, ook voor deze grotere jon gens zyn goede speelplaatsen ingericht Eén daarvan is al bijzonder geliefd, want hier vinden de knapen allerlei ma teriaal om mee te experimenteren. Oude auto's om uit elkaar te peuteren en te repareren, stukken pijpleiding, hout, stenen en wat niet al. De industrieën ra hiervoor allerlei afvalmateriaal, I VisseiijgoHjes Gegist besten Hoe het na Woensdag met de visaanvoeren zal lopen is nog een open Vraag. Een paar schepen zijn weliswaar rijp voor de markt, maar de vangsten bleven na Zondag zo slecht, dat m< reis wel weer gerekt zal moeten worden, wil het sop de kool waard worden. De Allan Water, die vermoedelijk al een aardig scheepje vis binnen heeft, gaf voor Donderdag te willen komen en de Eli, de Vios en de Zeelandia kwam, evenmin als van de Hoog en de Limbur- gia nog een sein van thuisstomen. Rondvis aan de wal De handel wordt morgen, als er het oog op de vastendagen geen gebrek aan belangstelling voor rondvis zal be staan, door de vloot niet in de steek ge laten. De Duyvis en de Bergen komen allebei met ruim 900 kisten huistoe er de Sumatra is ook voor óe markt var morgen geboekt, nadat het schip Zon dagavond al 800 kisten haring uit het Kanaal bij zich bleek te hebben. En der zullen er nog wel wat kleinere krach ten op deze goede midder.weekse markt Dp Hoop is b.v. ook al aan de thuis- stoom bezig en kan met 575 kisten vis. waaronder 320 Noordmakreel, aan de markt van morgen worden verwacht. Gepeperde Maandag Al had men over het algemeen wel verwacht, dat de Maandag, wat de prij zen aanging, niet mals zou zijn, dat de handel niet voltallig in de markt zou verschijnen, omdat het spul te duur was, overtrof ieders verwachtingen. Braatjes, die vorige week nogeen fhagere f 35 noteerden, deden daar nu een schepje van liefst f 12 bij en de grotere soorten schelvis hielden zich eveneens tussen de f 62 en f 68 op. Wijting haalde op tot en f 30 en de grote kabeljauwen tot f 140 per kist. Voor de regels werd een iddenprys van f 100 de tien aangehou- ;n en ook in de schol zat genoeg mu ziek: tweeën voor f 45i 48 en drietjes boven de f 30 per kist. Ook tong liep en hoewel er veel lappen waren, haalden die de f 2,25 per kilo, terwijl est even d« f 1,50 per kilo voorbij kwam. Grove slips hielden zich even- >ns puik met f 1,20 per kilo. Beste dag voor visboten Dank zij de hausse maakten de verse visboten Maandag een beste beurt: de Flamingo maakte voor een 15-daagse niet minder dan f 31000 en de Nor- stak hem haast nog de loef af door r dertien dagen f 30500 te laten neer tellen. Daar de Bloemendaal geh capt werd door een slechte vangj somde dit schip aanzienlijk mi f 15000 voor twaalf dagen. Dat d» naalvisserij bijna op haar eind looj wezen de besommingen der haring Iers aan de Maandagmarkt: de gt vangsten drukten de uitkomsten de Petten tot f 6100 en de Claesje i te voor zijn schamele 300 kisten f 3980. De weekloggers maakten gs deld tussen de f 2400 en f 3400. Dt naal-logger KW 78 haalde uit 400 ten haring f 5990. Een uitblinker de werkboten werd de kw 26 met Johannes alleen Behalve een enkele dagkotter e loggertje, dat van de Maandagmarkt overgebleven, kwam vandaag alleen Polderman voor de markt. Het schip 720 kisten varia bij zich, waaronde makreel en 160 wijting. - Geen verandering, dus slecht De vloot in het Hollandse maakt er niet veel meer van de opgaven van eergisteren werden' jes van niet meer dan 60 manden nengehaald en de Duitsers kwamen hoger dan tot 150 manden per trek. de wind is naar het Noorden gek r komt meer stroom, dus er i kleine kans cp een goed beslu f A dvertt Schoenmagazijn VOORSTRAAT 29. KATWIJK a. (Adverti COÖPERATIE „HELPT ELKANDE1 Bakkersleerling of Half* gevraagd voor direct. Voorstraat 63 Katwijk de jongens hebben allang kans ge zien er met langdurige arbeid hutten bouwen, riolering te leggen en zelfs een telefoonlijn te construeren. Al- r wel iets nieuw te maken of iets te slopenen het materiaal te stelen? Dat moet niemand proberen, want de jongens hebben hun hart ver pand aan die speelplaats! Uitstekend voorzorgswerku weet wel, waarop men in Nederland ook méér de nadruk wil leggen en waarvoor geld nodig is. Geld dat o.m. wordt opgebracht door de Kincerpostzegel. De schoolkinde ren zijn nu klaar met hun actie, maar sinds 17 November zijn de zegels ook aan de postkantoren verkrijgbaar. KATWIJK Het gironumn Men verzocht ons, nog nummer van het comité gedenksteen Boorsma te melden. Men kan zijn gi overmaken op nummer 123867 van heer L. van der Plas Lzn, Zeeweg 41 KATWIJK AAN ZEE Diamanten echtpaar - Het echtpaar Dirk van Duyn e Aage van Veizen, wonende Freti i van Rhoonstraat 19, hoopt op f 1 December zijn diamanten huwelyn feest te vieren. Kerstsamenkomst Morgenavond om 8 uur houdt de Chl ten-vrouwenbond in de Oranjezaal 1 het Jeugdhuis een Kerstsamenkoms Hoog en laag water Woensdag 17 December: hoog 15.22. laag water 11.0" 3.07 N.V. NED. FRANSCHE METAALWAREN INDUSTRIE „NEFRA" ZIJLDIJK 19 LEIDERDORP Leeftijd 30 tot 35 jaar; ongehuwd. De weckzaamheden bestaan uit het bedienen van het buffet, alsmede het gehele onderhoud der cantine. Schriftelijke sollicitaties, met uitvoerige inlichtingen, te richten gan de Personeelsafdeling. Bezoek eerst na oproep. MAARSMANSTEEG 8 - LEIDEN - TEL. 20685 REPARATIES AAN ALLE MERKEN Een naam waarin Uw ouders grootouders reeds jaren ™Uwen stellen. - Vergeet bet zilte niet Eet vis en haring èn geniet! GEROOKTE PALING HARING OP TOAST ZURE HARING BOKKING OP TOAST VISCONSERVEN W Naam - --- L strwf- «i. U»»lM. jt irrr»iL£' BEKENDMAKING Het hoofd van het gemeente: bestuur van Voorhout maakt bekend, dat ter secretairie dezer gemeente vanaf heden, gedurende vier weken voor een ieder ter inzage is neder- gelegd het ontwerpplan tot herziening van het uitbrei dingsplan der gemeente Voorhout, regelende de be stemming fn onderdelen voor gronden gelegen nabij de be bouwde kom der gemeente. Dit ontwerp is vervat in een kaart met bijbehorende voor schriften en vergezeld van een toelichting. Gedurende 4 weken kunnen belanghebbenden tegen dit plan bij de gemeenteraad be zwaren indienen. Drs C. J. N. DE GRAAFF Voorhout, 15 December '52. Plaats een Koerier. 't is d e manier I Personeel gevraagd 0 Nette hulp in de huishou ding. wegens ziekte van vrouw (met 1 kindje). D. van Duyvenbode, Parlevlietslop 32, Katwijk aan Zee. Personeel aangeb. 0 Net meisje voor de huis houding, tot 2 uur," of voor winkel, liefst manufacturen, de hele dag. Br. onder no 3240 aan Agent N.L.Crt. A. v. d. Bosch te Rijnsburg. 0 Huishoudster, 25 jaar. met kind van 2 jaar. Br. onder no 8174 bur. blad. Te huur gevraagd 0 Zit-slaapkamcr gevr. te Katwijk. Br. no 8172 bur. van dit blad. Te koop aangeb. 0 Wegens vertrek aangebo den een goed onderhouden electr. Velo wasmachine met electr. wringer f 175 en een prima slee-stofzuiger, 125 Volt, compleet met hulpstuk ken. f 40. Lange Mare 84, na 7 uur, hoek Clarasteeg. Diversen 0 Lauwe permanent, geheel nieuw systeem, geen warmte op het hoofd, f 5.wassen, knippen, watergolven inbegr met garantie, wassen, water golven f 1,60, onduleren f 1,25 Heren, bezoekt de kapper voor lastig haar. Het Kap pershuis. Apothekersdijk 8. Te Woon 26218. 0 Koudekerk a. d. Rijn. Be langrijke lezing door Ds Hessel van der Flier: „Her- Zaiss uit God of uit de Duivel" op Woensdag 17 Dec. 7.30 uur in zaal Hotel de Bruin. 0 Foto-amateurs! De „ant- woord"-man op fotogebied, geluidsfilm, opname-moge lijkheid (ook met Uw eigen toestel) met 1/5000 seconde gratis flitsen vindt U op de foto-flits-show te hou- len in de bovenzalen van ..Het Gulden Vlies" op Maan dag 22 December, 's avonds van 811 uur. Vraagt gratis toegangsbewijs bij: Foto-Ciné Jan Wolfslag. Breestraat 123 Neem Uw eigen toestel mee 0 Een foto-opname met|£ Zoekt U een Pendule of 1/ 5000 seconde kunt U zelf Wekker, de beste hebben met Uw eigen toestel maken;wij. Junghans. Kienzle. op dj „Foto-flits-show", wel-1 Mouthe. Of Polshorloges. „Het Gulden Vlies" op Maandag 22 December a s. 's avonds van 811 uur. Gra tis toegangsbewijzen bij Fo to-Ciné Jan Wolfslag, Bree straat 123. Tal van interes sante nieuwtjes en geluids films op gebied der fotografie 0 Geeft Uw hond een eigen plekje. Een hondenmand of hondendivan. Hondenmanden in 14 maten, vanaf f 2, HondendiVan, in 8 maten. Vlieland's Hondensalon. Nwe Rijn 50, t o. 't Gangetje. Kerstloper 12 et. grote maat. 2 meter lang, schitte rend bedrukt met Kerst-mo tieven. Alleen met inleve ring van deze advertentie. - Geldig tot 20 December. I.V.A., Haarlemmerstraat 48, Nova. Noordeinde 43. Leiden. 0 Kerst-sterretjes, 3 pak v. 19 et, elk pakje inhoud 5 st. sterrenregen (koud vuur), totaal dus 15 stuks. Alleen met advertentie. Geldig tot 20 December. I.V.A., Haar- lemmerstr. 48, Nova, Noord einde 43, Leiden. 0 Voor oud goud, zilver, juwelen en antieke voor werpen betalen wij de hoogste prijs. Grote keus verlovingsringen, horloges, klokken, wekkers. Atelier voor reparaties. Spoedig en billijk. Jac. Hoogervorst. Morsstraat no 9. Tel. 24920. Het Ringenhuis. Pronto, Olma. „De Goed kopere Zaak", S. v. d. Water. Haarlemmerstraat 185. Morgen op de markt. Pr ach: wol f 0,98. f 1,08. f 1,29 en. f 1,39. Dameskou sen vanaf f 1.25. "Enkalons f 2.49. Ruime sortering sok ken en sportkousen. De goedkope wolkraam. H. v. d. Bosch. 0 Leidse wasmachinever- huurmij Modern. Rooden- burgerstraat 32 en Margriet- straat 7. Tel. 22880. Stipte bezorging. Ontsmetting te Uwent van onze Hoover door gedipl. personeel. 125 en 220 Volt. Tel. 22880. 0 Kerstkaarsjes, p. pak 19 et Inhoud 24 stuks gedraaide Kerstkaarsjes in diverse kleuren. Ie kwaliteit. Alleen met inlevering van deze ad vertentie. Geldig tot 20 Dec. 1 V.A., Haarlemmerstraat 48. Nova, Noordeinde 43, Leiden. 0 Foto-amateurs! Bezoekt de „Foto-flits-show," georgani seerd door Foto-Ciné Jan Wolfslag. Breestraat 123, te houden in de bovenzalen van „Het Gulden Vlies" op Maan dag 22 December 's avonds van 811 uur. Neem Uw eigen toestel mee. Tal van interessante dingen op foto- gebied. Toegangsbewijzen gratis verkrijgbaar bij: Foto- Ciné Jan Wolfslag, Bree straat 123. BAKFIETSEN 0 Bezoekt Donderdag 18 Dec. prop. avond Leidsch Drankweer Comité in Jaco-|-j-£ KOOP TE HUUR bizaal dén Burcht 8 uur aan vang. Spreker en mooie films. Toegang vrij. VOLOP RUBBERLAARZEN LEDERHANDEL HAARLEMMERSTR. 5! t.o. bioscoop d Telefoon 20578—26229, ei 479. Het was alsof de Baron door een wesp werd gebeten. Moedeloos liet hij zich achterover in een van zijn dure stoelen vallen, „Dat is waar ook!" zucht te hij. „Dat nare beest zit nog in mijn kelder ik dacht dat i-k nu van al dat toverende gespuis verlost was maar die kraai is nog in huis oh, die kraal „Maar meneer de Ba ron!" nep Pieter. „Nu laat u de moed to:h werkelijk zakken. L ten we flink zijn en gaan kijken of wilde u dat beest daar maar rustig laten U hoeft nergens bang voor te zijn, want hij zit veilig achter de traliesMe neer de Baron werd kwaad. „Oei....!" bromde hij tandenknarsend. „Mijn ge duld is op ik ga naar beneden ik stop dat beest eigenhandig in mijn soeppan Hij sprong op en rende achter Pieter aan door de prachtige kas- teeligan^en in de richting van de kelder trap. „Ik zou maar niet zo hard van sta pel lopen", suste Pieter. „Waarom niet!" hijgde de Baron. „Snap je dan niet dat ik er nu zo langzamerhand schoon ge noeg van heb!!" „Dat snap ik!" vervolgae Pieter. „Maar ik heb zo het gevoel dat er met die kraai ook iets gebeurd is. Ondertussen was het drietal in de kel der aangekomen. Met grote stappen lie pen ze om een stel tonnen heen in de richting van de cel. Maar toen ze de cel zagen bleven ze als aan de grond gena geld staan (Woidi vervolgd De goedkoopste en meest doeltreffende wijze aan te bieden, ls nog steeds 'het plaatsen van Is voordeliger dan welke andere manier ook er door U te zijn vergelen. <m Nieuwjaarswensen een advertentie. Het □iemand kan zeggen, kan natuurlijk ook e e doen plaatsen, is het voldoende te verwijzen i de modellen, die hierbij zijn afgedrukt. Men 1 andere tekst opgeven. De Heer en Mevrouw GELUK-Vooruit Singel 537. Leiden. vrienden en clientele: Fa J VAN MORGEN Toekomststraat 12 Rijnsburg Gods beste zegen toege wenst aan familie, vrienden en bekenden. VAN HARTEN Drentsestraat 44, Hillegom. Veel heil en ze gen gewenst door P. VRIENDSCHAP BUITENSTRAAT 2 HILLEGOM No. 5 8.40 Konlngsgr. 47 Alphen Bewijsnummers 10 cent. De advertenties kunnen worden opgegeven aan ons Bureau. Telel. 31441 of aan onze agenten en bezorgers, die ze gaarne van U In ontvangst nemen. De tekst diént uiterlijk 27 December fn ons bezit te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4