Zwitsaletten Gratis onderwijs is wel wat anders dan een gepresenteerde sigaar Minister Cals is t.a.v. staatssecretaris „eenkennig in kleur" Verstandig Z l« u\m Toch is het zo t DINSDAG 16 DECEMBER 1952 De begroting van OnderwijsKunsten en Wetenschappen (Van onze Parlementsredacteur) ONZE COLLEGA van de Nieuwe Rotterdamse Courant had in een ietwat speelse bui naar aanleiding van een door mr Roosjen (A.R.) verleden week aan een gezegde van minister Rutten ontleend betoog, <Jat tegen afschaffing van de schoolgelden pleitte de psychologische factor, dat iets, wat men gratis krijgt niet zo hoog wordt gewaardeerd als iets, waarvoor men moet betalen, geschreven, dat hij nog nooit een sigaar van dit anti- revolutionnaire Kamerlid gekregen had. Maar wanneer hij mr Roosjen eens een sigaar zou aanbieden, dan zou hij hem, ter verhoging van het genot, daarvoor laten betalen. Aan deze uitlating knoopte minister Cals gisteravond vast, toen hij in zijn drie uren durende beantwoording van de spre kers bij de begroting van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen toegekomen was aan het onderwerp: afschaffing van schoolgelden. Eigenlijk had de bewinds man er niets over willen zeggen: een ambtelijke commissie, waarin ook ver tegenwoordigers van de departementen van Financiën en Binnenlandse Zaken zitten, bestudeert deze kwestie en resultaat moet worden afgewacht. Maar zoveel Kamerleden hadden het hunne van gezegd, dat de minister meende, toch niet helemaal te kunnen zwijgen. Overigens gaat de vergelijking met de gekregen sigaar helemaal niet op. In de eerste plaats is een sigaar een genotmid del en onderwijs is meer nuttig dan genot-verschaffend. Maar er is nog veel meer. De vergelijking zou juister zijn, wanneer zij anders gesteld was. Iedereen gratis onderwijs komt overeen met een situatie, waarin iedereen vrij zou mogen roken op kosten van de staat, dat wil in feite zeggen op kosten van de belasting betaler. Minister Cals heeft in zijn redevoering wel allerlei kanten, die aan het vraag stuk zitten, besproken, maar duidelijk is niet geworden, welke richting hij op dit stuk van zaken zelf denkt te volgen. Wij kregen de indruk, dat hij denkt in de richting van afschaffing van schoolgelden voor het lager onderwijs. Op zichzelf ii het juist, zo was het oordeel van de be windsman, dat de ouders primair de plicht hebben, hun kinderen onderwijs te verschaffen. Maar de keuze is niet: hele maal door de ouders te bekostigen helemaal door de staat. Ook nu betalen de ouders lang niet alle kosten: het gaat slechts om een bijdrage in de kosten. Ook vond de bewindsman er niets vreemds in, van de ouders een retributie te vragen voor hetgeen de overheid op onderwijs gebied doet. Bovendien is er dan sprake van een grotere mate van verantwoor delijkheid. Afschaffen van de schoolgel den betekent ook, dat het rijk inkomsten mist. 's Middags had de heer Tilar.us (C H.) daar nog op gewezen. Het gaat oir een bedrag van f31 millioen. Het weg vallen daarvan brengt ook de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten in de war. Natuurlijk zijn er voordelen bij kosteloos onderwijs, maar deze moeten niet overdreven worden. Ook nu kunnen (Advertentie) BESTRIJD DIE GRIEP I met de snel en feilloos werkende: Wereldnieuws in zaklormaat AMERIKA is van plan tot Juni 1954, de sterkte der strijdkrachten te handhaven op 3.600 000 man, aldus de onder-minis- ter van Defensie, mevrouw Rosenberg. AUTORITEITEN van de Oost-Duitse staatsveiligheidsdienst hebben 50.000 Oost-Berlijners gedwongen, dienst te doen als spionnen en verraders, terwijl 50.000 Oost-Berlijners zich als politieke gevangenen in kerkers bevinden. DE AMERIKAANSE gezant in Tanger werd geschorst, omdat men twijfelt aan zijn loyaliteit. Hij wordt er van be schuldigd communistisch gezind te zijn. ENGELAND heeft besloten het consu laat-generaal in Tientsin, in communis tisch China, te sluiten. Dit consulaat be hartigt ook de belangen van Amerika, India, Pakistan en de Scandinavische landen. Engeland heeft thans nog alleen een consulaat in Sjanghai en in Peking. IN TSJECHOSLOWAKIJE is één der op richters van de Kominform, Stefan Bastovansky en een collega, in onge nade gevallen. Op laconieke wijze pu bliceert het staatsblad, dat de twee vacante zetels in het parlement weer bezet zijn. IN JAPAN ZIJN 10.000 regeringsambte naren, leden van de anderhalf millioen tellende bond van overheidspersoneel, by een betoging voor het rijksgebouw te Tokio, in botsing gekomen met de politie. MACLEAN EN BURGESS, de in Mei 1951, verdwenen Britse diplomaten, verzorgen volgens het blad United States News and World Report het communistisch propagandablad New Times, dat in Moskou wordt uitge geven. IN MANILLA ZIJN door de instorting van een 120 meter -diépe mijngang minstens 55 arbeiders in een goudmijn om het leven gekomen. Het water van een. buiten haar oevers getreden, ri vier stroomde naar binnen, zodat er aan ontsnappen niet te denken viel. IN PENNSYLVANIA (U.S.) beeft de gouverneur bekend gemaakt, dat ne gers voortaan kunnen worden opgeno men in de staatspolitie en de nationale garde. EEN AMERIKAANS GERECHTSHOF te München heeft een Zuid-Slaviër veroordeeld tot 30 jaar gevangenisstraf wegens spionnage voor de Sow jet- Unie. IN HET BRITSE MIJNDISTRICT York shire zijn 70.000 arbeiders zonder werk gekomen, tengevolge van een staking van 500 arbeiders, die de liften bedie nen. waarmee de kolen aan de opper vlakte worden gebracht. TIEN WILDE ZWIJNEN zijn. door honger en koude gedwongen, het dorp Les Trois Chemins, bij Calais, binnengeko men. De bewoners van het dorp zeg gen, dat dit gewoonlyk op een zeer strenge winter wijst. kinderen van ouders met te gering inko men kosteloos onderwijs genieten. Daar bij komt, dat het schoolgeld een betrek kelijk gering deel uitmaakt van de kos ten, die ten laste van de ouders komen. Daarom vond de minister andere voor zieningen zeker zo belangrijk, zoals be lasting-faciliteiten voor ouders met kin deren in opleiding of voor eigen studie en een goed beurzenstelsel. De bewindsman verklaarde na drukkelijk, dat hij zeker geen mede werking aan aanschaffing van school gelden zou willen verlenen* wanneer niet tegelijkertijd vast zou komen te staan, dat het bijzonder onderwijs hoger gesubsidieerd moet worden, dat het gevolg niet zou zijn een ver zwaring van het wettelijk toezicht op de bijzondere scholen en dat de af schaffing van het schoolgeld niet ge bruikt kan worden als argument te gen het voeren van een goede gezins politiek, o.a. met betrekking tot de wens tot verhoging van de kinder bijslagen. LeiaTen-salarissen Een tweede vraagstuk, dat bijzondere aandacht had gevraagd (de heren mgr Stokman (KVP) en Zegerlng Hadders (VVD) hadden zelfs met een Kameruit spraak gedreigd) was de salariëring de leraren. Minsiter Cals zeide, dat dit vraagstuk niet los gezien kon worden van de salariëring van de middelbare en hogere ambtenaren. HU was echter gaarne bereid, eenzelfde verklaring af te leg gen als prof. Beel had gedaan ten zien van de ambtenaren-salarissen. Be gonnen was met de verhoging vai onderwijzerssalarissen en inderdaad zag ook de minister het gevaar, dat er de lerarensalarissen een wanverhouding dreigt te ontstaan. Daarom zegde hij toe, het overleg met Binnenlandse Zaken en de leraren-organisaties te zullen voort zetten en daarbij een snelle voortgang te bevorderen. Bij de replieken toonde mgr Stokman zich in zoverre voldaan, dat hij een Kameruitspraak niet meer nodig achtte. Algemeen beleid Wat het algemene beleid betreft stelde minister Cals zich op het standpunt, dat h(j moet bevorderen dat men zoveel geiyk deel kan hebben aan de verschil lende vormen van onderwijs, kunsten wetenschappen. De toenemende krachts inspanning op militair terrein heeft al leen dan zin, wanneer datgene, wat wU willen verdedigen zelf sterk en gezond is. Allereerst is er een taak van ouders, school, kerken en organisaties, maar ook de staat heeft een taak. Deze taak is er niet alleen op materieel gebied. Naast bevordering van het materieel bezit (waarmee zelfs een minister speciaal belast is) dient ook het geestelijk bezit te worden bevorderd. Met prof. Lemaire (KNP) was de be windsman het eens, dat de taak van de staat subsidiair is. Minister Cals verklaarde voorts, na drukkelijk een voorstander te zijn var het doortrekken van de pacificatie gedachte op andere terreinen van onder wijs, dan waarop zU reeds werkelijkheid is geworden. Wat het kleuteronderwijs aangaat, waarover gistermiddag o.a. nog de heer Tilanus (C.H.) had gesproken, deelde minister Cals mede, dat met mi nister Van de Kieft ovèrleg wordt ge pleegd over de financiële gevolgen van wijzigingen van het aanhangige wetsont werp. Mr Roosjen (A.R.) hoopte, dat daardoor het voorstel aanvaardbaar zou worden. De heer Tilanus (C.H.) had bezwaar gemaakt tégen de komende benoeming van een staatssecretaris. Helemaal niet nodig, vond hU: vroegere ministers had den er ook geen. En als er beslist een moet komen, dan, terwille van de evenredige verdeling, liefst een C.H. of A.R. Minister Cals noemde een reeks van nieuwe taken op, die het departement er bij had ge kregen. Bovendien, zo zeide hij, had hij zelf, in de tijd, dat hij nog staatssecretaris was, heus wel een en ander te doen ge had. Een staatssecretaris moet er beslist komen en zal er binnenkort komen. En het wordt een lid van de KVP. In het al gemeen was hij het met de heren Tilanus en Roosjen eens, dat een minister staatssecretaris niet beslist van dezelfde politieke kleur behoefden te zijn, bij O. K. en W zyn de geestelyke den zo belangrijk, dat juist daar die eenstemming uitermate gewenst moet worden geacht. Hetgeen mr Roosjen de zucht deed slaken, dat de bewindsman „eenkennigheid in politieke kleur" toonde. A. M. S.-U. Ia O. Op het, nog door minister 'Rutten wiens werk minister Cals hogelijk waardeerde ingediende wetsont werp op de Algemene Middelbare School wilde de bewindsman nog eens studeren. De heer Tilanus had hem gewaarschuwd, dat h(j bij on veranderde handhaving weinig ple zier er van zou beleven. De minister verklaarde met klem, niet de vrees te delen (o.a. geuit door mr Roosjen en de heer Zegering Hadders) dat 't gevolg van invoering van de A.M.S. zou zijn, dat de U.L.O.-scholen zou den verdwijnen. Dit onderwijs is in de maatschappij verankerd en heeft met zijn 140.000 leerlingen bewezen in een behoefte te voorzien. Het moet blijven bestaan. De heer Tilanus had nog een ander onderwerp aangesneden: de stichting var een tweede Technische Hogeschool. Ei ligt een wetsontwerp tot beschikbaarstel ling van een bedrag voor de voorberei ding daarvan. De heer Tilanus voelde ei voor, de behandeling aan te houden tot 1956. Er worden zulke grote bedragen gestoken in de uitbreiding van Delft ter wijl bovendien het studentenaantal daalt. Minister Cals voelde er weinig voor: het zou wat anders zijn, wanneer het reeds ging om de stichting van een tweede T.H. zelf: nu gaat het nog maar om voorberei dend werk. De komende industrialisatie zal bovendien meer vraag naar technici doen ontstaan. Enkele andere punten noemen wU nog in vogelvlucht. De heer Stapelkamp (A.R.) had gepleit voor bUzondere streek- nijverheidsscholen, waarvoor de huidige nUverheidsonderwijswet een beletsel biedt. Minister Cals bestudeert deze zaak, maar het vaststellen van objectieve men voor deze vestiging en spreiding scholen is uitermate moeilUk, zo mi de hij. De heer De Ruiter (C.H.) kreeg de zekering, dat de erkenning en beloning van de Friese akte l.o. in studie genomen zal worden. Dit Kamerlid en de heer Roosjen kregen voorts de toezegging, dat voor de begroting-1954 dg subsidiëring van de Chr. HBS te Gouda nader zal worden bekeken Ir Van Dis (SGP) had gepleit voor erkenning van de kweek school op Gereformeerde grondslag te Krabbendyke De bewindsman meende, dat deze nog niet aan de gestelde eisen voldeed. Met betrekking tot de „oneerlUke currentie" der gemeentelijke Kweekschool te Rotterdam overwoog de bewindsman zich tot het bestuur van de Maasstad te wenden. De minister vreesde niet voor een onderwijzerstekort in de komende jaren. De pensioen-inkoop veor ondergedoken onderwijzers-officieren zal nader bekeken worden. Het was reeds twee uur, toen de Kamer midden in de replieken ophield. Deze werden vanmiddag voortgezet, waarna de afdelingen oudheidkunde en natuur bescherming, kunsten, radio, televisie er pers en vorming buiten schoolverband afzonderlijk werden behandeld. Tussen de bedrijven door aanvaardde de Kamer de PTT-begroting, die van het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf, de begroting van Binnenlandse Zaken en een wyziging van de Belemmeringenwet Landverdediging. Bij de PTT-begroting zegde minister Advertentie rubber laarzen gymschoenen pantoffels "PjE Russen hopen al enkele jaren, rJ dat de grote bedragen, die de Westerse landen moeten uitgeven voor defensie-doeleinden, zullen leiden tot de ineenstorting van de econontieën var landen. Zij hebben daarbij speciaal het o~>g op Italië eh Frankrijk, de Europese landen met een grote communistische minderheid. Mocht het inderdaad zo ver komen, dat deze grote landen in de af grond van een economische crisis storten, is het risico niet denkbeeldig, dat ze volksvertegenwoordiging krijgen, die niet langer bereid is, aan de Westerse defensie mede te werken, zoals nu het geval is, of dat het communisme er de overhand krijgt. In beide gevallen zou een dodelijk gevaar voor het Westen dreigen, aangezien alle huidige defensie plannen waardeloos zouden worden. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat de Westerse defensieplannen slechts op economisch verantwoorde wijze mogen worden opgelost, wil men de Russen niet in de kaart spelen. Desnoods moet volstaan worden met wat minder bewa pening om'een bankroet buiten de deur te houden. Als men uit twee kwade zaken moet kiezen, is het altijd het be6te, de minst kwade voorrang te verlenen Vanzelfsprekend zijn aan een tragere be wapening van de Europese landen ge varen verbonden, omdat daardoor de achterstand op de Russen vergroot dreigt te worden. De verwachting, dat de Rus sische strategie een langzamer tempo bij de bewapening rechtvaardigt, blijft dan ook zeer speculatief en is welltoht uit gesproken om de plannen aannemelijker te maken. Men wil iri ieder geval ver mijden, dat de Europese lander op het gibied van de defensie nog verder bovep hun stand gaan leven. Dit zou onher roepelijk op een faillissement uitlopen En aan een failliete boedel heeft niemand wat. De ministers van het Atlantisch Pact, die deze week te Parijs vergaderen, moeten een antwoord geven op de vraag, of het tempo van de bewapening inder daad vertraagd kan worden. Als de ministers met de beide benen op de grond blijven staan, kan men een standig besluit verwachten. Hetgeen we dan ook doen. Lidmaatschap van EVO nog even verplicht Minister streeft echter naar lagere contributie Minister Donker erkent in beginsel dat het verplichte lidmaatschap van de Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.) zo spoedig mogelyk moet worden opge heven. Aangezien dit vanzelf zal gebeu ren als in de tweede helft van 1953 de wet autovervoer goederen in werking treedt, vindt hij het echter niet nodig hiervoor nog met een afzonderlijk wets voorstel te komen. Een voorstel van de E.V.O. tot verla ging van de contributie voor houders bestelwagens met een laadvermogen en met 600 kg en houders van zgn. 60-dagenkaarten is juist dezer dagen ingediend. Minister Algera zal met het bestuur van de E.V.O. contact opnemen jo nodig de contributie nog meer te verlagen en voor minder draagkrachtige leden vrijstelling van betaling te berei ken, Dit heeft minister Donker aan de Tweede Kamer meegedeeld. Legerorder nu verschenen Geen extra vrij vervoer bij Kerstverlof Ter gelegenheid van Kerstmis trekken de militairen, voor zover de dienst dit toelaat, op 24 December huis op een tijdstip waarop gereisd kan worden volgens de militaire dienstrege ling. Zij moeten op 28 December met de laatste reisgelegenheid terugkeren. Het Nieuwjaarsverlof gaat op 31 December na 1 uur in en op 5 Januari moeten de verlofgangers terugkeren met de eerste reisgelegenheid na 6 59 uur. Voor dit verlof kan men geen aan spraak maken op extra vrij vervoer. In verschillende gevallen kan de normale regeling worden toegepast. Dit blijkt uit een thans verschenen legerorder, waar minister Staf naar ver- ijst op vragen van het Tweede-Kamer lid Gortzak (Comm.). Advertentie) MUNHARDT /OPROL De echte C/i/orop/iy//-tandpasta bovendien de waardevolste.namelijlc de enige met Vitamine A en D Tube 120 - 93 - 70 CL bij Apothekers en Drogisten Kamerlid stelt vragen Kerstkaarten op kosten van het rijk Het Tweede-Kamerlid Van Ryckevor- sel (K.V.P.) heeft minister Zijlstra schriftelijk gevraagd of het hem bekend is dat de Economische Voorlichtings dienst op kosten van het rijk kaarten rondzendt, waarop vermeld staat: directeur van de Economische Voorlich tingsdienst wenst U een gelukkig Kerst feest en een voorspoedig Nieuwjaar". De heer Van Ryckevorsel informeert of de minister deze uitgave verantwoord vindt en of hij bereid is er een eind aan te laten maken. Televisie overgebracht via telefoon Deskundigen van de P.T.T. en. var Philips hebben in Haarlem proeven ge nomen met het overbrengen van he' televisiebeeld langs speciale telefoon kabels. Het overgebrachte beeld was vri: goed. Voor de proef werden twee zoge naamde coaxiale kabels op het traject AmsterdamHaarlem gebruikt, waa proefnemingen op het gebied van draaggolftelefonie zyn gedaan. De lengte van de verbinding (heen en terug) 40 kilometer. Ontscheping Indrapoera en Sibajak De Indrapoera van de Kon. Rotterdam- sche Lloyd wordt pas in de nacht var Dinsdag op Woensdag a.s. hv Rotterdam verwacht. De ontscheping gebeurt Woens dagmorgen om 8 uur. Diezelfde morgen arriveert ook de Sibajak, waarvan de ont scheping op half elf is gesteld. Wilgen en populieren Herplanting niet meer verplicht Van de verplichting om gevelde bomen te vervangen door nieuwe heeft Staatsbosbeheer thans een algemene ont heffing verleend. Deze ontheffing geldt echter uitsluitend voor wilgen en popu lieren langs wegens en in enkele rijen langs bouwland en grasland. Wel blijft de toestemming van het Staatsbosbeheer nodig voor het kappen van déze bomen. Leden Prov. Staten benoemd De heer J. A. Arts te Amsterdam benoemd verklaard tot lid van de staten van Noord-Holland in de vacature H. A. Vulik (K.V.P.). De heer G. Maas te Emmen is benoemd verklaard tot lid van de provinciale staten van Drente in de vacature-dr W. P. Berghuis (A.R.). Lahad Datu wordt verkocht Op de aandeelhoudersvergadering van N.V. Lahad Datu Cultuurmij te Leiden heeft het bestuur medegedeeld, dat de verkoop der onderneming nagenoeg zijn beslag heeft gekregen. Men wil te zijner tijd liquideren. De vergadering bepaalde het dividend op 21 pet voor gewone e pet voor preferente aandelen. Zionisten in kabinet van Ben Goerion Uit Tel Aviv verluidt, dat premier David Ben Goerion volgende week zijn coalitie-kabinet zal uitbreiden met de rechtse partij der algemene Zionisten. Pezc partij behoort met die van de pre mier, de Mapai (Gematigde Arbeiders partij), tot de grootste van het land. Sedert September beschikt de regering van Ben Goerion in het parlement slechts over een meerderheid van twee stemmen. (Advertentie. Algera toe, te zullen overwegen, of de rhoging van het inningsgeld voor post- kwitanties van 15 op 25 cent voor „groot- •brulkers" niet wat kan worden afge zwakt. Voorts vroeg hy zich af, of met betrekking tot de naasting van de radio- distributie de klok nog wel kan worden teruggedraaid: door de verstreken tyd is de zaak uitermate gecompliceerd gewor den. De wijziging van de Belemmeringen- 7 13 •et Landverdediging geeft aan de minis- dag 8 00 Niei ;r van Binnenlandse Zaken overeenkom-ken 9.30 Voor de huisvrouw 9.40 Gi stige bevoegdheden ten dienste van de H.00 „Het burgerlijke verdediging als de minister Oorlog heeft voor de militaire ver dediging. Vanavond begint de Kamer aan de be groting van Overzeese Rijksdelen en de begrotingen voor Nieuw-Guinea. Dit debat wordt morgenavond voortgezet. In de loop van Woensdagmiddag begint de Kamer, ondanks een aanvankelijk pro test van de heer Gortzak (Comm.), aan de begroting van Sociale Zaken. Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Beda Hiensch) H. A. van Slooten te Wierden Driebergen (vac.-wylen P. de Bruijn) C. M. Graafstal, leger-predikant te Ermelo. Geref. Kerken Beroepen: te Nederhorat-Den Berg S. van Bekkum te Giessen-Oudkerk -Nieuwkerk; te Lioessens Th. Boersma te Uithuizermeeden. Aangenomen: naar Borne cand. G. P. Nooteboom te Goes, die bedankte voor Ens (N.O.P,). Bedankt: voor Boakoop (vac.-H. Pol) C. L. Ruben te Helpman. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Arnhem A. C. Noort te Nieuwe Pekela; te 's-Gravenzande M. Baan te Dordrecht. Evang. Luth. Kerk Bedankt voor Leeuwarden L. G. Chr. Grabandt' te Wildervank-Veendam. Baptisten Gemeenten Beroepen: te Noordbergum Scholte te Workum. Old Chr. Kef. Church Beroepen: te St. Thomas (Ontario, Canada) J. H. Velema, Chr. Geref pre dikant te Zwolle. Jodenvervolging in Oost-Duitsland Communisten volgen Hitier- methoden Volgens de Noord-Westduitse radio, heeft het bestuur van de Oost-Duitse Socialistische Eenheidspartij (S.E.D.) be sloten, dat alle Joodse leden der partij zich aan een onderzoek naar hun leden moeten onderwerpen. Zulks aanleiding van het proces tegen Rudolf Slansky en anderen. In het bijzonder zal worden nagegaan, wat de betrokkenen tussen 1933 en 1945 hebben gedaan zij betrekkingen onderhouden mot Joden in het buitenland. Keiken waarschuwen de| Verenigde Stalen De Nationale Raad van de Chr. kerke* in de Verenigde Staten heeft in ee aan het christelijk volk van Amerika^ verklaard, dat, tenzij de godsdienst v de plaats krijgt die hem toekomt sociaal en opvoedkundig gebied, de Ver-j enigde Staten een staat zouden kunneJ •orden die tot „satanische misdadenf De raad vertegenwoordigt 35 millioe I Protestanten. W.-Duitsland maakt het reizigers gemakkelijker Deviezencontröle vereenvoudigd De Bank Deutscher LSnder heeft vol gens het Duitse persbureau D.P.A., de deviezencontröle aan de grenzen van West-Duitsland vereenvoudigd. Buiten landse reizigers behoeven voortaan bij het binnenkomen van West-Duitsland slechts dan een deviezencontrólever- klaring af te geven, wanneer zij bij het verlaten van het land meer dan 300 D.M. aan buitenlandse geldsoorten willen uit voeren. In plaats van 100 D.M. mogen buitenlandse reizigers voortaan 200 D.M. aan Duitse bankbiljetten uit West-Duits land medenemen. Voor Duitse reizigers is het bedrag aan Duits geld, dat zonder bijzondere toestemming of aantekening op de pa pieren bij het verlaten of binnenkomen van het land meegenomen mag worden, verhoogd van 20 op 40 D.M. Strenger controle op Oost-Duitsers Huiseigenaars moeten voor spion spelen De Oost-Duitse pers meldt, dat alle Oost-Duitse huiseigenaars van de plaat selijke politiebureaux „huisboeken" heb ben ontvangen, waarin de huiseigenaars de reizen van hun huurders en d< men dergenen, die hen bezoeken, moeten optekenen. Deze „huisboeken" moeten op vaste tijdstippen aan de politie ter inzage worden overgelegd. West-Duitse autoriteiten verklaren, dat dit een nieuwe maatregel is, om de Oost- Duitse bevolking onder streng toezicht te houden en om de strijd tegen de communisten te vergemakkelijken. Het, te Weimar verschijnende, cor nistische dagblad Das Volk meldt, dat verscheidene huiseigenaars tot boeten van honderd Mark zijn veroordeèld, gens het niet gevolg geven aan de op roep, om hun „huisboeken" op het politie bureau af te halen. Het lied der aethergolven Ad tetfll kerkelijk Thuisfront 1.20 Gram. 2.45 Voor de meisjes 3 00 Jeugdconcert 3.5Ö Gram. 4 00 Voor de jeugd 5,20 Orgel 5.20 Militaire cau serie 6 00 Gram. 6 30 Spectrum van het. Oir. organisatie- en verenigingsleven 6 43 Geeste lijke liederen 7.00 Nieuws 7.10 Boekbespre king 7 25 Gi 7.50 Gram, 8,00 RadJokrai orkest en soliste 9 30 „Figu vijii" 9.50 Geestelijke liede .30 Buitenlands :n rondom Cai rn 10.30 Intern, m. 10.45 Avond- 15—12 00 Gram. 20 „Wat bedoelt u?" vraagt hij onzeker, waar- doch bij niemand merkt hij enig blijk van sym- Als de treurige plechtigheid voorbij is, komt schijnlijk nu pas bedenkend dat het deftiger lijkt pathie. Op het stroeve gelaat van de Zeeuwse voor Trees het moeilijkste van de hele dag. Al om Hollands te praten. boerin meent hij zelfs duidelijk verachting te het andere is als een droom over haar heen ge- „Wat ik bedoel? Nou, me dunkt dat je dat lezen, terwijl in de ogen der dochters spotlichtjes gaan. Toen ze bij hun terugkeer van het kerk- wel begrijpen kunt. Je bent voogd, je moet ons twinkelen. hof tante Lidia stil voor zich heen zag schreien, eens vertellen hoe het met die stumpers van kin- Dan verbreekt tante Lidia's stem zacht en rus- heeft ze geen woorden gevonden, alleen maar deren gaan zal!" tig de pijnlijke stilte. Neef Jacob voelt zich in 't nauw gedreven, ze- „Ik had er al over gedacht, dat Rie misschien nuwachtig plukt hij aan zijn korte baardstoppel- wel bij mij kan komen als ze wil. Ik word een tjes. Hij is al jaren weduwnaar, heeft zelf nooit dagje ouder en ik ben niet zo sterk meer,een die ijn zacht de arm om haar schouders haar te troosten. Nu, nadat de predikant met Keppelman en Van Looien is weggegaan en de jongens naar buiten zijn gestuurd, komt het ogen- kinderen gehad blik waarop ze met angstige spanning gewacht heeft: het overleggen hoe 't nu verder moet gaan. Bij de familie, waarvan de meesten zich door de aanwezigheid van de dominee en de ouder lingen enigszins beklemd voelden, beginnen na hun vertrek de tongen wat meer los te komen. Neef Jacob, die wel begrijpt dat van hem als toeziend voogd het beslissende woord wordt ver wacht, doet zijn best om de aandacht af te lei den; hij presenteert overvloedig sigaren en praat in zijn Gronings dialect over allerlei onderwer pen, behalve over datgene waarvoor hij toch ge komen moet zyn. Maaskamp doorziet ogenblikke lijk dat deze man het er op aanlegt om zich op de gemakkelijkste manier van zijn taak af te ma ken, en dat ergert hem meer dan hij zeggen kan Hoe is 't mogelijk, dat ze zo iemand tot voogd benoemd hebben! Hij heeft vrjj wat meer op met de oom van Trees, een goedhartige Zeeuwse boer, die zich ook al merkbaar opwindt over di houding van de Groninger en hem op een ogen blik kort en goed in de rede valt met de woorden „Wat drommel nog toe, man, je zit daar ah een advocaat te redeneren, maar wanneer korr je nou eigenlijk eens tot de zaak? Je snapt toch wel dat we van al dat gepraat geen steek wijze) worden!" Alle ogen richten zich bij die bruuske uitval zoun mei kende ANNIE SANDERS woont samen met een knor- beetje vrolijkheid om me heen zou nog zo kwaad niet wezen!" Rie, die op een wenk van haar zuster met thee schenken is begonnen, krijgt bij die woorden een kleur van verrassing. Met tante Lidia meegaan, in een nieuwe omgeving onder heel andere men sen komen dat lijkt haar wel. „De Zeeuwse boer knikt goedkeurend in de richting van het grijze vrouwtje. „Met u valt te praten juffrouw, u weet tenmin ste wat een mens aan z'n familie verplicht is!" En zich weer tot neef Jacob wendend, vervolgt hij: „Toen indertijd mijn zuster stierf, werd ik voogd over haar" met een handbeweging naar rige ongetrouwde zuster, die hem vanmorgen de Trees. „Mijn moeder leefde nog en die kwam van uitdrukkelijke last heeft meegegeven: Zeeland naar hier om het kind te verzorgen. „Denk er nou vooral om dat je geen klein goed Toen met een jaar of wat het ouwe mens ook mee naar huis brengt, want daar moet ik nie- uit de tijd raakte, heb ik m'n zwager aangebo- nendal van hebben!" den om de kleine meid in huis te nemen tot ze Toch ziet hij in, dat hij in elk geval^vat zeg- groot zou zijn, maar dat wou hij niet. Ze hoorde ;en moet. (j bij hèm, zei hij en daar had-ie schoon gelijk in. „Ja kijk eens", begint hij daarom, „mijn zus- En nou zeg ik weer. al ben ik van deze kinde er en ik zijn geen kinderen gewend en we weten ren helemaal geen familie: als Trees met de -r ook absoluut niet mee om te springen, dus..." jongens geen raad weet. dan neem ik de twee „Dus spreekt het vanzeli dat er bij jullie geen grootsten met pleizier voor mijn rekening. Ik heb ilaats voor ze is!" valt de kort-aangebonder zelf een groot gezin, we zijn met ons zevenen. Zeeuw weer in. „Best. laten we aannemen dat da' maar ik beschouw het als een staaltje van m'n een reden is. maar wat moet er dan gebeuren' Christelijke plicht en ik weet zeker, dat m'n op dc verblufte neef, van wiensspraaktalent Daar gaat het nou maar om!" vrouw het er van harte mee eens is, Of heb ik Hulpeloos kijkt de geplaagde man de kring rond, het mis, Jannetje?" plotseling niets meer te bespeuren is. 7.10 Gi Nieuws 8.18 G 00 Gram. VPRO: de huisv: -- - Jlradao VARA: 10.20 Voor de vrouw 11.00 Gram. 12.00 Orgel 12.33 Voor het platteland 12,38 Gram. 100 t 3.00 Voor de Jeugd 3.50 Pia 6.20 Militaire hooi oor de Jeugd VARA: 8. sk commentaar 8.16 Promenade-orkest, koor en solisten 8.50 .,De gesloten d >el 9.55 Dansm-uzuek 10.16 „Banai 10.30 Wiener Octet 11,00 Na cl i 11.11 >foonnruziek, Engeland. BBC. 330 m. 1.00 Gram 1.25 G< programma 2 00 Nieuws 2.10 Ooggetuigevt.- slag 2 30 Dansmuziek 3.00 Gram. 4.00 Hoor spel 5.00 Twintig vragen 5.30 Gram 7.00 Nieuws 7,15 Sport Voor di 7.20 Lichte rieerd programma 8.30 Causerie 8 10.15 „Toi 8.00 Gev; 11.45 Par i-orkest 10 00 N 11.00 Gram 11.25 G< mentsoverzicht 12.00—«12.03 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12 00 Mrs Dale s dagboek 12.45 Gev muziek 12 45 Voor dracht 1.00 Parlemcntsoverzicht 1.15 Lichte muziek 1.46 C. - - - - 3.00 Voor do Orgel 4 45 Politie-orkest 5 15 Mrs Dale's dag boek 5.30 Dansmuziek 6.00 Concert 7,00 Mili tair orkest 7.16 Voor de jeugd 7.46 Hoorspel 8.00 Nieuws 826 Sport 8,30 Variété-orkest solisten 9 00 Hoorspel 10.30 .Can I come li 11.20 Gev muziek 13 05 Voor- lil.00 Niei dracht 12,20 Ge\ (Advertentie) Sanap/r/n Altijd veilig «n zekerbij Wou. g Frankrijk- Nat. Pre Kerstlyrlek 6.30 Voor de soldaten'7.00 Nieuws 7.40 Gram 8 00 Verzoekprogramma 830 De intern, geluksketen 9.30 Verzoekprogramma 10 00 Nieuws 10.15 Gram. 1056—1100 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.05 Gram. 13 15 Lichte muziek 13.45 Gram. 1.00 Nieuws 1 10 Gram 4.2S Gram. 4.36 Lichte iziek 5.00 8 00 Gra 10.00 Nie- 5.lï Gra 0.16 Ja; 7.45 I HEES? HOEST] ternatlonale verdragen enz. Industrieën in een groo sen. o.a. Den Haag. Lelden t Delft, zuil® itgegeven boek over de Nederlandse ii ustric aanbieden aan de lagere. Ulo- niddelbare scholen, opdat het bij het oi erwljs gebruikt kan worden. ir( De Vereniging voor Prot.-Chr. onderwtf e 's-Hertogenbosch heeft plannen beraam!" ot de bouw van een school voor gewooii- ager onderwijs. B. en W. stellen voor eiT erreln aan de Ophoviuslaan beschikbaar tjlr Hoorn (Terschelling). de heer P C land. K J B GRONINGEN. 15 Dec. Geslaa r C Machielse. Ommen, C narden. O Steenbergen, Gro AMSTERDAM (VU.) 15 Belgische premier werife met gebroken rib Eerst thans is bekend geworden, dsP* de Belgische premier, de heer A. Houtte, die nog verleden week op vergadering te Aarlen het regerinj programma toelichtte, sinds verled( week Donderdag, ondanks een gebrok( rib, zijn werk normaal verricht, cerate-minister was in zijn woning gegleden op een vloerkleedje, dat op pas geboende parketvloer lag. Na de Kj binetsraad van Vrijdagavond begaf heer Van Houtte zich naar een dokt( die de breuk constateerde en eer verband aanlegde, aldus de „Tel." Nieuwe functionarissen bijï Chr. Nat. Vakverbond 5i Het Chr. Nat. Vakverbond neemt kele nieuwe functionarissen in dientf wegens uitbreiding van de taken, heer B. Roolvink, die dezer dagen ia dienst is getreden, is belast met de i rele zorg voor werklozen en het socii paedagoglsch werk in het algemeen. Bin] nenkort komt er een functionaris ii bUzonder voor de materiële zorg werklozen (ook de DUW-arbeiders) bovendien een rechtskundig raadsman. C luzlek r electrische ontlading het zand tot smelten overgaan. Door de ogenblik kelijk daarop intredende afkoeling worden de zandkorreltjes aan elkaar gekit en er ontstaat een buis zgn. fulgUriet van onregelmatige vorm, die somtijds vertakkingen heeft. De binnenwand van een dergelyke bliksembuis is glanzend en glasach tig, de buitenkant heeft een ruw op pervlak. Dergelyke fulgurieten zyn soms enige meters lang en kunnen wanneer dit uiterst voorzichtig ge beurt worden uitgegraven. Het blijkt dan dat zij hol zijn, hetgeen door vele onderzoekers wordt toege schreven aan de plotselinge verdam ping van het grondwater, terwyl an deren dit in verband brengen met het mechanisch effect van de ontla ding. Hoe dit ook zy. voor ons is dit mo menteel van weinig belang. Wie ei zich in wil verdiepen, kan in het Mu seum voor Geologie te Leiden eer fulguriet aantreffen ter lengte var meer dan drie meter, waarover hi; alle mogelyke theorieën kan opstel len, want veel is zelfs bij dit kleine onderdeel der meteorologie nog niet verklaard. Het frappante feit doet zich n.L voor dat deze bliksembuizen door verschillende onderzoekers niet zijn aangetroffen op duintoppen dus op de hoogste punten in het landschap maar juist in de daar tussen ge legen kommen, dus in de lage ge deelten. Zowel in de droge woestijn (Sahara) als in het Nederlandse land schap werd deze ervaring opgedaan. Klaarblijkelyk slaat de bliksem in zandvlakten dus déar in, waar de bodem het vochtigst is, en vermoe delijk reikt de buis dan tot aan het grondwateroppervlak. In ieder geval moet dit u doen zien, dat de duinpan niet zo veilig is voor blikseminslag als we oorspronkelijk -meenden te mogen veronderstellen. Dit mag u echter niet tot de slotsom brengen dat u bU onweer dus maar boven op de duintop moet gaan staan. Kiest dus de duinhelling als beschut ting en wel daór, waar u in de scha duw van het onweer ligt. In dit verband is het misschien wel aardig eens iets te zeggen over mo derne bliksemafleiders die met radio actieve stoffen werken, waardoor een actieradius van honderden meters kan worden bereikt. Daarover morgen. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2