Bouwvereniging Ons Belang huldigde twee dappere bestuurders Gerritsen en Schouten beiden dertig jaar in functie „In den Vergulden Turk" Waarom ZONDER, nu het ook MET kan? FILTRA Filter-tip Jantje van Leiden vanavond om half negen op het Galgewater Mr C. J .Woudstra en A. Knetsch over de gemeentepolitiek Tentoonstelling van zang- en kleurvogels in Royal nieuwe leidsche courant 3 ZATERDAG 13 DECEMBER 1953 Dat mocht nu wel eens De eersteterrier met een warm hart gisteravond wel duidelijk gebleken, dat de Leidse woningbouwver eniging Ons Belang haar voorzitter en secretaris, de heren J. Gerritsen en p. J. Schouten, waardeert. Beiden hebben nu dertig jaar de woningbouw de volkshuisvesting in onze stad gediend. Wie nagaat, wat in de laatste drie decennia op dit gebied is gepasseerd, begrijpt ook, dat deze mannen wel „taai" moeten zijn om nu nóg de bouwvereniging met ambitie en vast- Je, houdendheid te leiden. Ze zijn door de vele moeilijkheden in hun volle breedte heengegaan, maar hebben daartegenover de mooie „ups" zo op hun waarde weten te schatten, dat ze er niet in zijn ondergegaan. En dat werd gisteravond in de Harmo- F.|nie, waar een huldigings-bijeenkomst werd gehouden, nu eens in verschillende toonaarden gezegd. Het spreekt vanzelf. /s|dat daarbij aan de heer Gerritsen, die lertig jaar ,,Ons Belang" als voorzitter leeft geleid, de meeste aandacht werd besteed. Zijn karakter werd zelfs malen ter sprake gebracht. Men schetste ',s een man, die zich op de proble- 'ifaen vastzet, zich de kaas niet van he ar, trood laat eten en harde noten kan kra. en Men vergeleek hem bij een terrier.. Maar zijn ononderbroken streven oir ch te doen gelden gold niet z'n eigen af lersoon. maar de belangen van de ver- oc niging, die hem had geroepen. En daar- w om slaagden alle sprekers er in. achter die schijnbare hardheid een warm hart ontdekken. Vandaar de hartelijkheid, arin de woordenstromen uitmondden Ifandaar de geschenken, de bloemen en de goede wensen. De heer Schouten, man van de achter mond; is op deze avond allerminst op de J chtergrond gebleven- Hij werd door zijn ele woningbouwvrienden naar voten ge- i en kreeg vooral te horen, dat hij jjlen voorbeeldige secretaris is. Die onop- j allend zijn invloed op de gang van za- uitoefent. niet alleen in de eigen rvereniging. maar tot in het bestuur de Leidse federatie, zoals de heer ttfjostveen verklaarde. Schouten bekleedt al zeventien jaar deze functie en Ons "Jelang hoopt unaniem, dat er nog wat iren bij zullen komen. Gelukwens van Zitman Namens het bestuur en de raad van jmmissarissen sprak de heer Van der ompe. tweede voorzitter. Hij prees de eer Gerritsen om zijn organisatietalent nyver. zijn plichtsbetrachting en nauw- szetheid. Onder zijn gedegen leiding zijn erschillende complexen tot stand geko- n: 1924136 woningen, twee jaar later woningen. 1932—28, 1948—82 en daar- nog 103 woningen in het Noorden van stad. Ook de heer Schouten gaf er ort na zijn benoeming al blijk van. een l oed bestuurder te zijn. Men luisterde JV raag naar hem, als hij zijn adviezen be- Dn te strooien. De samenwerking van de ip ibilarissen met de andere bestuursleden g i altijd aangenaam geweest. p- erd hierna een schrijv™ J gering aandeel gehad, aldus de wethou- Tot de secretaris zei de heer Jonge- leen. dat er tussen hem en het gemeente bestuur bijna geen moeilijkheden zijn weest. Sprekende over de heer Gerrit sen. wilde de wethouder het een beetje anders zeggen: ,.Er was wel eens wat.." ..Maar al waren we het niet altijd eens, toch heb ik grote waardering voor Ger ritsen, vooral voor de wijze, waarop hij de belangen van zijn vereniging heeft gediend en daarmee de belangen van de volkshuisvesting". De heer Jongeleen schijnt er een sport van te maken, in een woningbouwverga- dering altijd met een nieuwtje voor de dag te komen. Wij zouden de laatsten zijn om dit een onedel streven te noemen. Welnu, ditmaal deelde hij mee. dat de bouw van de honderd woningen voor de woningbouwvereniging Tuinstadwijk. als De heer Gerritsen van Ons Belang is pas écht Gerritsen (links), als hij tussen de papieren zit, en secretaris Schouten is pas een échte woning bouwmanals hij met zijn voorzitter de ingekomen en te verzenden paperassen kan bespreken. Foto N. van der Horst, de voortekenen niet bedriegen, begin Februari zal worden aanbesteed. Namens de federatie van woningbouw verenigingen verklaarde de heer Oost veen. dat de heer Gerritsen voortdurend op de bres heeft gestaan voor de volks- de vereniging, die, deze .vondvergadering niet meer kon o. len, maar de jubilarissen door middel •an een brief toch wilde gelukwensen. Ook was er een geluksbrief van d« tionale woningraad. Een nieuwtje Wethouder Jongeleen vertelde iets woningtoestanden van enige tientallen jaren geleden. Het was geen gemakke lijke taak. leiding aan een woningbouw vereniging te geven. Toen men overging tot het bouwen van betere arbeidswonin- gen. brak er ten aanzien van het inte- revoluti* los. Men ging aan het inwendige van he huis grote aandacht schenken. Dit had on der meer het gevolg, dat de factoren licht lucht een voorname rol kregen gewezen. De jubilarissen van deze avond de 88-jarige heer Zitman, oud-hebben in deze verbeteringen RESTAURANT „In den Vergulden Turk" le en 2e Kerstdag Grand Diner de Aoël ÉTJf TZIGANE-ORCHESTRE: ALEXANDER CORET Vanaf 16.30 uur ontvangen wij onze gasten gaarne in de nieuwe Bar en bovenzalen. RESTAURANT LEIDEN Tafelreservering aanbevolen TEL. 24110 Stijging werkloosheid door seizoen-invloeden Op 6 December stonden bij het Ar beidsbureau Leiden ingeschreven 2081 werkloze mannen, waarvan 278 op D.U. W.-objecten waren tewerkgesteld. De stijging ten opzichte van de vorige week is vrijwel geheel toe te schrijven aan seizoeninvloeden. Vrij veel inschrij vingen vonden plaats in de bedrijfsklas- sen bouwnijverheid en landbouw. Een vergelijking met het gehele land geeft voor Leiden een niet ongunstig beeld. Immers, terwijl einde November de werkloosheidscijfers voor Nederland hoger waren dan verleden jaar, lagen deze voor het rayon Leiden circa 200 la ger. Het aantal ingeschreven werkli vrouwen bleef gelijk en bedroeg op 6 December 149. Kers/potten komen weer Het Leger des- Heils handhaaft ztjn traditie om een paar weken voor Kerst met de bekende kerstpotten het straatbeeld te versieren. Men begrijpt de bedoeling. Het Leger wil graag een groot aantal gezinnen in onze stad straks een kerstmand bezorgen Het aantal hangt mede af van de royaliteit van de voorbij gangers. Het zal ook dit jaar wel gaan Het Heilig Gewaad De firma B._ de Kier heeft weer eer lezingavond georganiseerd, die wordt gehouden op Woensdag 17 December de grote zaal van de Burcht. Dan zal spreken ds G. van Duinen van Wasse- over zijn vertaling van de r< Het Hedligh Gewaad van Agoes Sligh Turnbull, die eerder bekend werd door haar werk De Bisschopsmantel. (Advertentie). Voor Uw genot, voor Uw gezondheid, rook FILTRA Filter-tip Wat verschaft U het genot van het roken Niet de nicotine, met de pyridine, maar de strelende en tegelijk stimulerende smaak van pure tabaksrook. Waarom zoudt U dus een sigaret zonder falter roken, als U Filtra Filter-tip kunt krijgen Overal ter wereld komt het falter mondstuk steeds meer „ln trek". Ook ln Nederland. Koop morgen FILTRA Virginia. Ontdek hoe het filter mondstuk niets dan de koele, zuivere tabaksrook door laat. Voor gezonder en voor genotvoller roken.... FILTRAI huisvesting met een elan. wensen, dat elke bestuurder het be zat. Spr. noemde ook' het heldere inzicht de jubilaris. Een „welverdiende rust" wilde hij hem niet toewensen, wel kon hij een boekwerk op het gebied de beeldhouwkunst overhandigen, verging het ook de heer Schouten: ..nog niet wegen: een boek. Vrouwen Woordvoerder van de leden van Ons Belang was de heer Spanjaard, die er ook al de nadruk op legde, dat beide he ren nog maar enige tijd moeten blijven- ,.Ze hebben het vertrouwen van de le den". Allen hebben het prettig gevonden, dat de heer Spanjaard de vrouwen van de jubilarissen niet vergat. Die hebben indirect ook veel voor de vereniging ge daan. Zij kregen dan ook een grote fruit mand. De heer Spanjaard was niet de laatste spreker. Zó weinig spraakwater woningbouwvereniging onwaardig zijn geweest. Verscheidene afgevaardigden kwamen nog aan het woord en zij maak ten de maat glansrijk vol. 't Was weei leuk! De jubilarissen sloten de avond mei dankwoord. Cabaretavond 3-Oclobervereniging met Joban Bodegraven De mensen, die op 3 October van dit jaar aan de uitvoering van het feest programma medewerking hebben verleend en vooral zij, die mee hebben geholpen de „Leidse Meesters" tot de mooiste na-oorlogse ontzet-optocht te maken, kregen van de vereniging gisteren in de Stadsgehoorzaal een cabaretavond aangeboden. avond een afspraakje maken door het De eminente voorzitter van de op tochtcommissie, de heer N. A. Comman deur, bracht het succes van „Leidse Meesters" in zijn openingswoord nog ter sprake. Hij bracht alle medewerkers en medewerksters hartelijk dank en prees ze om het goede spel tijdens de optocht, dat uitstak boven dat van vorig jaar. Het cabaretprogramma, dat daarna ge bracht werd door de Jonge Nederlandse Revue onder leiding van Tom van Maa- i, bracht de vrolijke cabaretrevue „Al leen maar A(musement)". Het bleek wel, dat het gezelschap de toevoeging „jonge" zijn naam verdient. Rijp is deze re- namelijk nog niet. Het laatste op treden bij de opkomst als soldaat van de „dure jonkheer" was uitstekend. Tom Maaren speelde deze avond de hoofd rol. Hoewel hij zo nu en dan geestig en em was, kwam ook de verveling om de hoek kijken. Als geheel mag ;vue echter ongetwijfeld als geslaagd worden beschouwd. was een onverwacht optreden van Johan Bodegraven in een ..geheugenesta fette". De zaal kwam op stelten te staan, toen de leden van beide ploegen geheu gens als zeven bleken te hebben. D« boodschap, die overgebracht moest wor den, luidde: Jantje van Leiden moet morgenavond om half negen precies op het Galgewater zijn, waar hij als gewoon lijk Dientje van Oegstgeest zal ontmoe ten. Dan kunnen ze vandaar een wande ling maken door Van der Werffpark en i afloop als een echte Glipper genieten in een Leidse bolus. De eerste ploeg vervormde dit bericht lot: Jantje van Leeuwen moet morgen- C. Griffioen 25 jaar bij lichtfabrieken De heer C. Griffoen, werkzaam bij de lichtfabrieken, vierde gisteren zijn zil- i jubileum. Omdat de directeur, ir Y. Ykema, verhinderd was, complimenteer de ir F. Stokhuijzen, adjunct-directeur, de jubilaris met deze dag. Hij memoreer de de mooie staat van dienst van de heer Griffioen en sprak de wens uit, dat hij zijn activiteit straks na de ingebruikne ming van de nieuwe installaties even ten volle zal kunnen ontplooien. Overhandigd werden een oorkonde en de gebruikelijke gratificatie. Ir F. J. J. Meuwese en de heer H. F. Barg sloten zich gaarne bij de heer Stok huijzen aan. Namens het personeel bood de heer J. J. C. Snel de heer Griffioen :n aandenken aan. In het schaftlokaal wachtte de jubila ris ook nog een hartelijke huldiging van personeelsleden, met wie hij dagelijks sa- iverkt. De heren H. Cornet en G. de Vos voerden hier het woord Onnodig te vermelden, dat de heer Griffioen allen hartelijk dankte. Een dokter nodig De Zondagsdienst van de huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Van Bockel, De Graaff, Lahr, Mastenbroek en Sneep. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst van de apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 December 13 uur tot Zater dag 20 December 8 uur waargenomen door apotheek Van Driesum. Mare 110, tel. 20406, en de Zuiderapotheek, Lam- menschansweg 4, tel 23553. Vondelpark om te genieten van de Leidse bodem. De tweede maakte er het volgen de van: Morgenavond moet Jantjes moe der het meisje uit school halen om in het park te gaan zitten. Johan Bodegraven bevestigde hier zijn goede naam als slag vaardig scheidsrechter. Jubilarissen van T. en D. Volgende week Zaterdag houdt het ju bileumfonds van T. en D. een feestelijke jubileumavond in de Stadsgehoorzaal. Dan zullen de volgende jubilarissen wor den gehuldigd: C. van der Linden, J. Petiet, J. Pelt, mej. P. J. Noteboom, T. v. d. Blom, L. M. W. Zeegers, A. J. Houps, D. Piket, A. Bavelaar en P. Robbers. De eerste drie zijn veertig jaar bij T. en D. in dienst, de overige 25 jaar. Het jubileum van De Eendracht Gisteravond heeft Werkmans Wils kracht een muzikale rondwandeling ge maakt langs de woningcomplexen van de veertigjarige woningbouwvereniging. De Eendracht. Vanavond wordt de laatste feestavond van De Eendracht gehouden. A.R. wijkkiesvereniging IV „Een goede raadsfractie moet deskundigen op allerlei terrein hebben" In verband met de komende gemeen teraadsverkiezingen hebben de heren mr C. J. Woudstra en A. Knetsch gister avond op een vergadering van de A.R. kiesvereniging wijk IV gesproken over de gemeentepolitiek. Aan de belangstelling voor de gemeen tepolitiek ontbreekt iets, zo begon de heer Woudstra zijn toespraak. Men heeft hiervoor wel belangstelling, dan toch alleen voorzover het een eigen belangensfeer betreft. De kiesverenigin gen hebben de taak, zo zei spr., de inte resse voor de gemeentepolitiek in zijn geheel te wekken. Allereerst behandelde spr. de plaats van de gemeente in het staatsbestel. Deze plaats is altijd en vooral tegenwoor dig in het geding. De gemeente is geen souvereine grootheid, zij heeft slechte autonomie, ontleent haar bevoegdheid aan de staat en staat onder toezicht van rijk en provincie. Dit blijkt bijvoorbeeld heel goed uit het feit, dat de gemeente begroting aan de goedkeuring vac deputeerde staten onderworpen is. De gemeente heeft bevoegdheden, de rijkswetgever kan te allen tijde ii bevoegdheden ingrijpen. Het kleuter onderwijs is nu nog een zaak van de ge meenten; straks wordt het een rijkszaak. De gemeente-autonomie kan door de overheid dus ingekrompen en uitgerekt worden. Deze autonomie is gegarandeerd door de grondwet, en de raadsleden ten er nauwlettend op toezien, dat de gemeente niet verder ingekrompen wordt, dan de wet toestaat. De A.R. hebben de decentralisatie al tijd voorgestaan en zijn afkerig van machtsconcentratie. Op het gebied vs financiën is de gemeente steeds mee gekrompen, daar zij nagenoeg geen eigen belastinginkomsten heeft en afhankelijk het gemeentefonds. Een goede deling van het geld uit dit gemeente fonds geeft wel eens moeilijkheden. De taak van de gemeenten lijkt beperkt, zo vervolgde de heer Woudstra. Politie, brandweer, jeugdzorg, sport, volksontwikkeling, volkshuisvesting, vooral het onderwijs en talloze andere onderwerpen hebben de voortdurende zorg van de raad. Door het beleid va Prot.-Chr. raadsleden moet de draad heen lopen, dat er een grens gesteld in de taak van de gemeente. In zaken betreffende de volkshuis vesting, volksontwikkeling en onder wijs moet er speelruimte blijven voor het particulier initiatief. De gemeenteraad is geen Tweede Kamer, maar regering. Het raadslid overheidspersoon, een bestuurder. De taak van een raadslid is veel omvattend. Een goede raadsfractie moet deskundigen op allerlei terrein hebben. Tenslotte zei spreker, dat hij voor de samenwerking met de C.H.U. in de gemeenteraad zeer dankbaar is. Eén van de grote voordelen is, dat de Prot.-Chr. fractie hierdoor meer des kundigen heeft. De heer Knetsch ging op enkele pro blemen nader in. De volkshuisvesting vormde vóór de oorlog een weinig attende taak voor de gemeenteraad, ei spr. Na de oorlog is dit sterk Ze zingen er hun hoogsfe lied... De Zanger, bekende Leidse vereniging van zang- en kleurvogelliefhebbers, zet vandaag een 28-jarige traditie voort met de tentoonstelling van een mooie collec tie zang- en kleurvogels in Royal- Giste ren werden alle vogels, die in de boven zaal bij tijden hun hoogste lied zingen, gekeurd door een jury, bestaande uit de heren Boom te Dordrecht. Van Dorp te Rijswijk en Sander te Voorschoten. De beide eerste heren keurden de zang-, de laatste de kleurvogels. In het geheel wa ren er 163 dieren. De volgende heren wonnen met hun exemplaren prijzen: Klasse I. 4 vogels. (E)igen (k)week 1952;: 1. B. Blankenstein, 271 pt: 2. M. J. Verhagen, 214 pt; 3. L- Lacourt sr. 196 punten. Klasse II, 2 vogels. E.K. 1952: 1. J. J. Mekel. 157 pt plus wisselbeker: 2. B. Blankenstein. 139 pt, na loting: 3. M. J. Verhagen, 139 pt- Klasse III, 1 vogel. E K. 1952: 1. J. Hak ker. 69 pt; 2. J. J. Mekel, 66 pt; 3. I Zeegers. 61 pt, na loting; 4. L. Lacourt sr, 61 pt: 5. J. J Mekel. 60 pt. Klasse IV. overjarige vogels: 1. R. van Drumpt. 87 pt. Klasse V. vrije vogels: 1. I. Zeegers. 54 pt. Klasse VI A, kleurvogels E K. 1952: 1. P. G. de Graaf. 87 pt. Duits wit; 2- M. Asard. 85 pt, Duits wit. Klasse VI, B, kleurvogels vrij: I. J. Schouten. 85 pt, licht oranje. Bijzondere onderscheidingen: Eerste meesterzanger. J. J. Mekel. 81 pt. me daille van B. en W. Tweede meesterzan ger, M. J Verhagen. 78 pt. Leidsch Dag blad medaille voor mooiste holrol in klasse II. M J. Verhagen. Eerste derbyprijs: Chr Reizevoort, 66 pt. na loting. Tweede derbyprijs: J J Mekel. 66 pt. Aangewezen vogel klasse III: B. Blankenstein. Eerste prijs mooiste viuchtpoppen: B. Blankenstein. Tweede prijs mooiste viuchtpoppen: A. van Drumpt. De echte kanarieliefhebber kan zijn hart ophalen aan de tentoonstelling Royal. De Zanger de vereniging die zorg draagt voor de voedering van de vogels in de plantsoenen, waaruit liefde voor de vogelstand spreekt, blijkt over prachtige exemplaren te beschikken. I. Goedraad 25 jaar bij N.R.M- De heer I. Goedraad heeft ztjn zilve ren jubileum bij de Ned. Rotogravure maatschappij gevierd. De directeur, de heer J. C. Stafleu, schetste de jubilaris als een bescheiden en zeer gewaardeerd medewerker Hij overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Namens de jubileumcommissie sprak de heer W. Streefland. Het geschenk van 't personeel was eveneens een enveloppe met inhoud. Mevrouw Goedraad werd by de hulde niet vergeten. Tenslotte voerde de heer J. Wolring het woord. Namens de afdeling retouche bood hij een geschenk aan Mevrouw Goedraad kreeg bloemen. Veertig jaar bij Vooruit De heer W. van Erkel, Sumatrastraat 86, kwam 40 jaar geleden op 14-jarige leeftijd als leerlingbakker in dienst bij de coöperatie Vooruit. De jubilaris heeft bij de coöperatie verschillende functies ge had. Sinds 1949 is hij algemeen contro leur. De huldiging ter gelegenheid van dit jubileum heeft plaats op de jaarlijkse personeelsavond. Als voorproefje ontving hij gisteren, op de jubileumdag. oen feil citatie van het bestuur. anderd. De gemeente moest gaan bouwen. De ramp van de woningnood en de in greep inzake de verdeling der woon ruimte, dingen die zo spoedig mogelijk moeten verdwijnen, gingen de aandacht van de raad vragen. Nadat spr. nog het een en ander ten aanzien van het personeelsbeleid had ge zegd, vertelde hij iets over de gemeente werkplaats voor blinden. Naar het inzicht van spr. ondervindt deze instelling van de kant der burgerij niet die belangstel ling. die men mag verwachten. Een geanimeerde discussie, onder meer over samenstelling van de Prot.-Chr. fractie en de woningbouw, volgde. Laatst - allerlaatst Jan Musch droeg voor Een dichter heeft gezegd, dat er men sen zijn, die na het laatste woord no; graag een „laatster" horen. Dat kan ver velend, maar het kan ook prettig .zijn. Bij Jan Musch is het ongetwijfeld prettig. Aan het einde van het vorig namen we afscheid van hem, toen hij als Spaanse Brabander ook in Leiden kwam. Bij die gelegenheid hebben wé gewezen op zijn betekenis voor het to neel en de grote vitaliteit, die hij nog steeds bezit. Daarom is het geen straf hem ook na zijn afscheid nog v op de planken te zien. De voordrachtavond, die deze begaaf de kunstenaar gisteren voor K. en O. ir de serie van het gemengd kunstabonne ment gaf, bewees dat hij nog niet aan he" einde is. Al staat hij niet meer in d< lente, een overjarig blad is hij in d« kunst zeker nog lang niet. Maar het brengt óók met zich mede. dat hü uit periode komt. waarin het romantische vrij zwaar beklemtoond werd. Jan Musch is ook hierin een kind van zfa'n eigen tijd. Dat bleek uit de keuze van sommige stukken (bijvoorbeeld de parabel drie ringen en de bekende Forum-scène uit de Julius Caesar van Shakespeare) en uit de manier van voordragen. Het hoogtepunt was o.i. de voordracht van „Het hart, dat zichzelf verried" Edgar Allan Poe. Hierin waren zeggen spelen het beste tegen elkaar afgewogen. In andere stukken, met name in de ge dichten van J. H. Paradies. kreeg spel een grote plaats. Het publiek toonde zich zeer dank baar en kreeg als toegift „De bruid" var Jan Prins te horen. Laatst-allerlaatst! We zullen afwachten en het zeker niet erg vinden, wanneer Jan Musch no eens terugkomt. Bn. Het geheim van de Valkenhorst Goede jeugdfilm draaide voor de smalfilmliga De Leidse smalfilmliga zag gisteravond in de Turk de geluidsfilm „Het geheim van de Valkenhorst", die pater Raymond van Sasse van Ysselt heeft gemaakt ter vervanging van het vele verwerpelijke, dat de jeugd in onze tijd in de bioscopen wordt voortgezet De film heeft niet al leen paedagogisch, maar ook filmisch zeei waardevolle aspecten, zodat vertoning voor de smalfilmers van de SleutelsJad alleszins verantwoord genoemd mocht worden. Verder werden twee Franse kunstfilms vertoond, „Evangelie in steen", een seri« prachtige opnamen van beeldhouwwer- de Franse kathedralen, en een kleurenfilm over het dagelijks leven in de veertiende en vijftiende eeuw naar minia turen uit die tijd. Als slot werd gedraaid de inderdaad fascinerende film „Pacific reportage over een sneltrein, die iedere toeschouwer boeit door op- beeldmontage en wat er verder vast zit. Deze film v Arthur Honegger, zodat dit ook niet te onderen was De drie laatste films werden welwillend afgestaan door Franse ambassade. De avond stond onder leiding vai heer H. Kleibrink. Over pater Van Sasse van Ysselts film werd nog uitvoerig gedachten gewisseld. N. R. beoefent Judo De afdeling Leiden van de Nationale Reserve gaat er in Januari toe over, de Judo- en de Jiu-jitsusport te beoefenen. Hij verzamelde boeken en locomotiefjes Op aanwijzing van een Haagse boek handelaar is aldaar een man gearresteerd, die jaren achtereen winkeldirtstallen heeft gepleegd in Amsterdam, Rotterdam, Leiden en Den Haag. In zijn woning vond de recherche een reusachtige bi bliotheek, elf grote model-locomotieven, 30 gramofoonplaten en nog tal van aiv dere zaken, van diefstal afkomstig. Een deel van de boeken is door deze recla metekenaar aan derden verkocht Agenda voor Leiden Zaterdag Burcht, 10 uur vjn.11 uur n.m.: Leidse vogelvrienden, vogeltentoonstelling. Royal, 1010 uur: kanarietentoonstel ling. Stadsgehoorzaal, 8 uur: derde feest avond woningbouwvereniging De Een- Sint Antoniusclubhuis, 7.45 uur: Ons Toneel, feestavond. Oegstgeest Oud-Poelgeest: week einde voor aanstaande emigranten. Maandag Foyer stadsgehoorzaal, 7 en 9.15 uur: K. en O., film „Alibi" van Pierre ChenaL Schouwburg, 8 uur: De Sleutelspelers, En toen kwam Oma (The age of youth). Aniba, 8 uur: tuiniers- en bloemisten vereniging Door Eendracht Verbonden, ledenvergadering. Burcht, 3 en 8 uur: demonstraties Philips. Dinsdag Zuiderkerk, 8 uur: Youth for Christ, grote openingsrally, ds Toornvliet: „Wü zitten klem!", solozang, samenzang. Vlies, 8 uur: Vereniging voor interna tionale rechtsorde, drs F. Vos over Ko rea's positie in Azië, met lichtbeelden. Kleine stadszaal, 8 uur: K. en O., Klank en beeld uit Frankrijk, Franse avond van films en platen o.l.v. mevr. A. Spijker- Bouuaert. Schouwburg, 8 uur: vierde abonne mentsvoorstelling, Ned. Comedie met „U spreekt met uw moordenaar". Filmzaal academie, 7.45 uur: L. A. K., amateurfilms, o.a. van De Groot, Brun- steede en Van Vleuten. Leiderdorp, Herv. kerk, 8 uur: uitvoering ,Des Heilands geboorte" door „Hort en Stem". Nieuwe Leidsche Courant t toonaangevend GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie BEKENDMAKING Aangezien gebleken is, dat vele vreem delingen door onwetendheid of nalatig heid niet in het bezit zijn van een gel dige verblijfsvergunning, vordert de Commissaris van Politie, Hoofd van plaatselijke politie als bedoeld in art. 1 van het Vreemdelingen reglement in de gemeente Leiden, gezien art. 4 van voor noemd reglement, dat de vreemdelingen (ook voorzover zü de Indonesische natio naliteit hebben), die hun woon- of ver blijfplaats hebben of vertoeven in de ge meente Lelden en die langer dan 30 ach tereenvolgende dagen in Nederland heb ben verbleven, zich op Vrijdag 19 Decem ber 1952 tussen 9 en 12 uur voorm. en van 26 uur nam. in persoon by hem aanmelden aan het bureau, gevestigd Zonneveldstraat 10 te Leiden. Deze aanmelding kan achterwege blij ven t.a.v. die vreemdelingen die: le reeds houder zijn van een nog gel dige, hun reeds eerder uitgereikte ver- biyfsvergunnlng; 2. houder zijn van een nog geldig vi- 3e. houder ztjn van een identiteitskaart, verstrekt door de Minister van Buiten landse Zaken en namens deze onderte kend door de Secretaris-Generaal van diens Departement; 4e. vry gesteld zün van de vreemd el In- genreglstratie op grond van door Neder land gesloten verdragen; 5e. zonder nationaliteit zijnde, de Ne derlandse nationaliteit hebben verloren tengevolge van handelingen tussen 10 Mei 1940 en 5 Mei 1945; hun woonplaats hebben ln een woonoord of kampement, daartoe door de Nederlandse Overheid aangewezen. Onverminderd de andere maatregelen, die kunnen worden getroffen ten aanzien van de vreemdeling, die voornoemde aan meldingsplicht niet nakomt, kan hy won den gestraft met hechtenis van ten hoog ste twee maanden of geldboete van ten ten hoogste vyf duizend gulden. Leiden, 12 December 1952. De Commissaris van Politie, Hoofd van plaatseiyke politie voornoemd. R. J MEIJER, Leven en werken van dr flbr. Kuyper De kring van vrouwelijke anti-revolu- tionnairen kwam voor de tweede maal byeen, nu om te luisteren naar mevro H. Attema—Roos jen, die het leven werken van dr Abr. Kuyper zou behan delen. Spr. belichtte deze grote figuur niet zozeer als staatsman, maar als theo loog en sociaal bewogen mens. Zyn over gang van modernisme naar Calvinisme zijn vurige strijd tegen het modernis- na die overgang, zijn vechten tegen inmenging van de staat in kerkelijke aangelegenheden en als gevolg daarvan zijn aandeel in de Doleantie werden hel der uiteen gezet. Evenals zUn stryd voor het Christeiyk onderwys en vooral zijn sociale bewogenheid. Kuyper hield zich al bezig met het arbeidersvraagstuk, voor ook maar iemand er mee begon. Doordat dr Kuyper voor ons als staatsman het belangrijkst is. vergeten wij vaak zijn andere facetten. Zonder deze ia zijn staatsmanschap echter niet volledig te begrijpen. Mevrouw D. Woudstra—Bergenia open de de avond, die in Rehoboth werd ge houden, met gebed en Schriftlezing en leidde de spreekster in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3