Discussie over K.V.P.-motie ging uit als nachtkaars Niet opaelost wie uit de school opgelost wie uit heeft geklapt I.45 90 ct 90 ot I.50 I! WIT Gemeente leent 130.000 voor woningbouw DE SPAR Rijnsburg Begroting sluitend door 8.000 uit de reserve NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 12 DECEMBER 1952 Gemeenteraad van Warmond (Advertentie) Burgemeester werpt blaam op pers Wij hebben geen ongelijk gehad met de verwachting uit te spreken, dat voor de vergadering, die de gemeenteraad van Warmond gisteravond heeft gehouden, wel de nodige belangstelling zou bestaan. Die belangstelling concentreerde rich op punt 8 van de agenda, bespreking van een door het dagelijks bestuur van de K.V.P., afdeling Warmond, aan de gemeenteraad gezonden motie, waarover wy gisteren reeds uitvoerig hebben bericht. De K.V.P. heeft moeten erkennen, dat er een lek is geweest. Iemand heeft mededelingen gedaan uit een geheime raadsvergadering, maar wie die „iemand" was bleef in het duister. het lijk wordt niet gesproken'", zo zeide dif raadslid. Iedere ingewijde wist. dat toch een nieuwe ambtenaar nodig as. Er is een achterstand in het werk, die zonder een nieuwe kracht niet kan Bij de aanvang van de vergadering las de burgemeester, jhr. mr L- M. E. Fisenne, een door hem opgestelde klaring voor: „De vraag, in de vorige vergadering gesteld door het raadslid Nijman betref fende het verlenen van crediet voor de aanstelling van een nieuwe ambtenaar is door mij beschouwd els een critiek op die meerderheid van de raad. welke met gesloten stembriefjes in de vergadering van eind Augustus 1952 no. 2. inplaats van no. 1 van de „aanbeveling" van B en W. tot gemeente-ontvanger benoem de", zo zegt de verklaring- „Achteraf is gebleken en wellicht wegens een niet volledig verslag in de pers dat de in middels in dienst getreden gemeente ontvanger, de heer Zoetemelk, in zijn persoon zou zijn beledigd, omdat buiten staanders tot de conclusie meenden te moeten komen, dat de heer Zoetemelk sedert zijn in dienst treding op 1 Octo ber 1952 volledig zou hebben gefaald en daarom een nieuwe ambtenaar zou moe ten worden benoemd. Ik wens daarom te verklaren: a. dat de heer Z. sinds de aanvaarding van zijn functies geheel heeft beantwoord aan de verwachtingen, die in hem waren gesteld; b. dat de raad in de vergadering van eind Augustus 1952 reeds vertrouwelijk was ingelicht over een toekomstige aanstelling van een nieuwe ambtenaar: c. dat de gemeente secretaris zich bij deze verklaring ge heel aansluit". De verklaring memoreert dan het feit. dat de heer Nijman een bedrag van f4000 heeft genoemd als de schade, die voor de gemeente zou zijn ontstaan door de benoeming van de heer Zoetemelk. Naar het inzicht van 'de burgemeester is hier sprake van een persoonlijke con clusie. Het uit de lucht gegrepen wille keurig bedoeld bedrag dient slechts voor kennisgeving te worden aangenomen. Wie en wat Wethouder J. Dekker (A.R.) wenste bij de behandeling van het bewuste punt 8 het eerst het woord te voeren over de motie van de K.V.P. Hij vond die motie getuigen van een nogal wonderlijk en raadselachtig inzicht. Klaarblijkelijk is zij gericht tegen enige raadsleden. We moeten maar raden wie dat zijn. En welke beledigende uitdrukkingen zijn dan wel gebezigd? Wellicht slaat de motie op de laatst gehouden raadsvergadering. We kunnen dan wel raden wie het zwarte schaap is. In de voorlaatste raadsvergadering zijn we allen als lammeren bijeen ge weest. aldus de wethouder, toen is geen 6prake geweest van enige belediging. Het was juister geweest, indien de K.V.P. concreet had aangegeven, op wie en op welke uitlatingen de motie slaat. Nu wordt een blaam op de raad gewor pen en grond gegeven aan allerlei dwaze geruchten. Waarom heeft het bestuur van de K V.P. zich niet tot de R.K. raads fractie gericht? Het zal maar het beste zyn de motie voor kennisgeving aan te nemen. Hel „schaap" Vervolgens kwam het „zwarte schaap", In casu de vertegenwoordiger van de V.V.D., de heer H. W. Nijman, aan het woord. Zijn eerste impuls was geweest niet op de motie te reageren. Hij had zo ihet idee, dat het wonderlijke briefje op !hem sloeg. Er zijn dikke woorden be steed aan een zwakke zaak. Dit doet miserabel aan. omdat geen van de leden van de K.V.P.-fractie spr. in de ver gadering «elf over zyn uitlatingen heeft aangevallen. De heren moesten dit rare omweggetje gebruiken om hun veront waardiging te luchten. In twee vergaderingen is de zaak be sproken, n.l. op 29 Augustus en op 30 October. De heer Nijman verzocht voor lezing van de notulen van 29 Augustus. De secretaris kweet zich van zijn plicht. In deze notulen wordt met geen woord van een discussie gerept. In de motie wordt echter gesproken van beledigende uitdrukkingen in twee vergaderingen. Spr. kwam tot de conclusie, dat de K.V.P. aan derden mededeling heeft ge daan van zaken, die in een geheime vergadering zijn besproken. Hü vond dat in hoge mate onbehoorlijk. Het V.V.D.-lid gaf de voorzitter de verzekering, dat hij niemand heeft wil len beledigen of afbreuk doen in de raadsvergadering van 30 October. Er is een zakelijke vraag gesteld, waarop een zakelijk antwoord werd gegeven. „Ik verbond daaraan de conclusie, dat de gemeente schade leed. Het gaat niet om het globale bedrag van f 4.000, dat evengoed kleiner kan zijn. Ik heb met voorbedachte rade de vraag gesteld op 29 Augustus, om de houding van de K.V.P.-fractie te laken", zo zeide »pr. Spreker ging in op het K.V.P.-argu- ment, dat de nieuwe ambtenaar er toch had moeten komen, blijkens een brief van B. en W. aan G.S. Dit schrijven heeft echter met deze zaak niets te ma ken. Het geldt evengoed voor een jaar of lafiger. De huizenkwestie was voorts niet belangrijk. De heer N. van Duyven- bode heeft immers de verzekering ge geven. dat het woningvraagstuk de eerste jaren niet urgent was. De heer NUnian kwam tot de conclu sie, dat de K.V.P. misbruik heeft ge maakt van haar overheersende positie in dc raad. Omdat op 29 Augustus het gemeentebelang opzij was gesteld be dankte hy voor het lidmaatschap van de raad. Om moeilijkheden t« voorkomen wil hij de huidige zittingsperiode nog aanblijven, doch bij de verkiezingen vnn volgend jaar jtelt spr. zich niet meer be schikbaar. Achterstand Namens de K.V.P. sprak nu de heer T. Vergeer. De vraag van de heer Nij man. hoe goed bedoeld misschien ook. kwam. aldus spr., te laat. De stemming had uitgemaakt, dat no. 2 van de voor dracht zwaarder was dan no. 1. „Achter worden ingelopen. Hy trok het in twijfel, of de kwestie in de nieuw aan te stellen ambtenaar iets te maken had met de benoeming de heer Zoetemelk. „In hem hebben iemand gekozen, waarvoor wij de volle verantwoordelykheid kunnen dra gen", aldus de heer Vergeer. Hü vond het jammer, dat het antwoord van B. en W. in de bewuste vergadering zo had geluid, dat de heer Nijman daaruit meende te kunnen concluderen, dat de gemeentebelangen zün geschaad. Men heeft uit het oog verloren, dat hier een ooie kans lag voor een Warmonder. Dat hü bovendien bezitter was van een huis heeft voor de K.V.P. de doorslag gegeven. Met beginselen heeft dit niets te maken. Spr. wilde vaststellen, dat met na kaarten de goede verhoudingen in de raad niet waren gediend. „Wy willen geen benadeling van de gemeente belangen in de schoenen zien gescho- zeide hy". Dc voorlichting van over de achterstand had echter juister moeten zün. Profes! De voorzitter las nu wederom een deel in zün verklaring voor en stond met nadruk stil bü het onder „b" genoemde. Geen van de raadsleden kon zich ech ter herinneren, dat zij op 29 Augustus de noodzakelykheid van de benoe ming van een tweede ambtenaar wegens de achterstand waren ingelicht. De heer Vliet protesteerde met klem tegen de beschuldiging van de heer Nijman het adres van de K.V.P. Hy stelde de voorzitter de uitdrukkelüke vraag of de heer Van Duyvenbode het werk voor het waterleidingbedrüf beter had kunnen doen dan de benoemde heer Zoetemelk. Voor het waterleidingbedrijf was de heer Z. misschien iets rpinder geschikt, maar wij hebben de verwachting, dat hij zich spoedig zal kunnen inwerken", al dus de burgemeester. Wethouder J. de Greef (KVP) ves tigde de aandacht op het feit, dat raads lieden natuurlijk het recht hebben te stemmen op wie zjj willen. Bij het in zicht, dat spr. nu had. zou hy een andere voordracht hebben voorgestaan, n.l. d« heer Zoetemelk no. 1. Geen weerlegging zyn beweringen heeft weerlegd. Het gaat er om of er schade is geleden. Een goede verstandhouding iè mooi, maar er is toch niets tegen elkaar op een fatsoen lijke wyze te zeggen waar het op staat? De hulzenkwestie was niet urgent. Het praten uit een besloten vergadering wordt doodgezwegen. Wie zwijgt stemt toe. De heer G. van Elburg (KVP) kwam nu eindelyk met de ruiterlijke erkenning, dat er een „lek" is geweest, en de heer Vergeer kwam verklaren, dat het be ledigende school in de aantyging, dat de gemeente voor f 4.000 is benadeeld. HU had critiek op het beleid van de bur- gehieester, die op 12 Augustus al over een nieuwe ambtenaar aan G.S. had ge schreven, doch de raad niet tijdig heeft ingelicht. In zün antwoord zeide de burgemeester verbaasd te zyn en het in hevige mate te betreuren, dat de heer Vergeer nu pas met zijn critiek aankwam. „U kunt mij niet verantwoordelyk stellen voor een conclusie, die een raadslid trekt", zo voegdé hy dit raadslid toe. In een besloten vergadering werd later nog over dit punt nagepraat. In het duis ter bleef wie nu eigenlyk uit de school heeft geklapt. Vuilnisemmers begin van de vergadering ont spon zioh een discussie tussen het K.V.P- raadslid J. van Ryn en B. en W. over de vraag, of een plaatselijke middenstander al dan niet was gepasseerd bij de aan schaffing van uniforme vuilnisemmers. Men kwam er niet uit. De emmers zyn trouwens al uitgereikt. B. en W. stelden voor een presentie geld van f 5 toe te kennen voor de leden van raadscommissies en de commissie voor de woonruimtewet. Op voorstel van de heer Van Elburg werd het presentie geld voor raadscommissies verlaagd tot f2 50, dat voor de woonruimtecom missieleden bleef gehandhaafd op f5. Met 8 tegen 3 stemmen werd het voor stel tot wijziging van het uitbreidings plan in onderdelen aanvaard. Nadelig saldo Bij de aanbieding van de begroting deelde de burgemeester mede, dat deze een nadelig saldo heeft van f42.000. Er is echter nog een reserve van f 10.000 en vermoedelijk zal de nieuwe regeling van de financiële verhouding tussen Rük en gemeenten f15.000 extra in de kas van Warmond doen vloeien. Verder wordt ge hoopt op een extra uitkering van het gemeentefonds. Daarvoor is nodig, dat de op stapel staande vermakelykheids- belasting eerst wordt ingevoerd. Met algemene stemmen besloot de raad een crediet van f45.500 toe te staan voor de doortrekking van de Sweilandstraat tot aan de Herenweg over de onteigend* gronden Leevliet. De heer Nyman zag op de hoek |raag een autobuswachthuis je. Dit zal met twee busmaatschappyen worden besproken. De raad nam tevens een voorstel aan B. en W- te machtigen voor 1953 kasgel den op te nemen tot een maximum van f250.000. Nu wordt het mogelijk per 1 Januari een lening op te zeggen, waar door een rentebesparing van f 2600 wordt verkregen. Aan de gemeente-architect en zyn werklieden zal een dankbrief worden ge stuurd betreffende de geleverde presta ties bij sneeuwval. Alphen aan den Rijn Hervormden streven naar de bouw van nieuw eigen bejaardentehuis Het kerkblad voor de ring Alphen aan den Rün van de Hervormde Kerk van heden schrijft naar aanleiding van de be jaardenzorg het volgende: Reeds in het voorjaar hechtte de kerke- raad zijn goedkeuring aan het plan van de diaconie om de bouw van een nieuwe inrichting voor de bejaardenzorg voor te bereiden. Het is toch zo. dat ook ten aan- van de bejaardenzorg in deze tijd ge heel andere opvattingen gelden dan dertig of veertig jaar geleden. Het is dan ook geen wonder, dat het bestaande tehuis -- dat trouwens in zün opzet bedoeld was als weeshuis in tal van opzichten niet vol doet aan de maatstaven, tlie algemeer worden aanvaard. Bovendien is het tehuis klein en is de indeling ondoelmatig. Met „Je waardering voor hen, die in het te huis werken, moet toch worden geconsta teerd, dat deze arbeid, gebonden aan de mogelijkheden, die de behuizing biedt, niet volledig tot zyn recht kan komen. Het genoemde plan wees uit. dat het bouwen en inrichten van een dergelijk bouwwerk een som vraagt van ogeveer 400.000. Voorlopig is aan te nemen, dat bedrag van 80.00 aanwezig is. Dc financiering van het overige is een zaak, die nog heel wat zorg en nadenken èiSt. Niettemin zou binnen een tydsverlóop van ongeveer drie of vier jaar deze aanlegen- heid haar beslag kunnen krijgen, zo werd gemeend, zodat in 1955 of 1956 de ni( inrichting haar deuren zou kunnen openen. Nu is ook de vraag onder ogen gezien, of het geen aanbeveling verdient ten aan zien van de bouw van een dergelijke in richting samen te werken met andere Kerken. In zijn laatstgehouden vergade ring heeft de kerkcraad uitgesproken, dat, waar nu reeds tientallen jaren vanv/ege de Hervormde Gemeente een tehuis stand wordt gehouden cn dit vrijwel algemeen wordt gevoeld als een essentieel onderdeel van het werk der Kerk, het juist zou zijn. hierin een ingrijpende wij ziging te brengen. Het plan van de dia conie gaat uit van een inrichting voofl gevcer vyftig personen. Het is het cn van de diaconie de Gemeente voortdurend van de ontwikkeling der plannen op de hoogte te houden. Dolfijn te water gelaten Gistermiddag werd by dc scheepswerf De Industrie van D. en Joh. Boot N V. opnieuw een schip te water gelaten. Het was het achtste motorberglngsvaartuig voor rekening van het bergingsbedrijf firma W. A. van der Tak te Rotterdam. Het uitgenodigde gezelschap had plaats genomen op een plateau, dat in de na- byheid van het schip was gebouwd. Ook gaven tal van ingezetenen, zoals gewoon- lyk. van hun belangstelling blijk. Mevr. Leis—Lelkus, echtgenote yan de directeur van het bergingsbedrijf, richtte de doopplechtigheid door het doorknippen van een lint. Toen de fles tegen de romp van de boot stuk war siagen, werd een dundoek weggetrokken, waaronder de naam van het schip prijk te. Die is: Dolfyn. Het vaartuig is 25 m lang. 5.75 m breed 1 2.45 m diep. Het wordt voorzien van :n 4 cil. 160 pk Industrie-dieselmotor. Na deze plechtigheid werd de kiel gelegd voor een trawllogger voor de N.V. Vissery Mij Vrolük te IJmuiden. Actie-comité Pro Avifauna opgericht Te Alphen aan den Ryn is een actie comité opgericht, genaamd Pro-Avifau na, dat zich ten doel stelt Avifauna te beschermen en het vogelpark, moreel zo wel als financieel, te steunen. Uitvoerig heeft het comité besproken hoe deze actie te voeren. Alle leJen.zijr ervan overtuigd, dat het allereerst nood zakelyk is dat, in het belang van Alphen aan den Rijn en het vreemdelingenver keer voor geheel Nederland, Avifauna met zyn tegenwoordige directie blijft be- Een van de middelen, die het comité vil gebruiken is het verzamelen adhaesiebetuigingen voor het voortbe staan van het park. Secretaris is de heer N. J Verkley, Pr. Hendrikstraat 96 te Alphen aan Ryn. Denk aan de kerstpotten Op twee plaatsen in de gemeente, nl. voor het P.T.T.-kanioor en voor het voormalige hotel De Verguldz Wagen, staan weer de bekende kerstpotten van het Leger des Heils. Ze zullen er ook dit jgar niet tevergeefs staan. Vergadering Arjos De Arjos vergadert hedenavond. De heer A. de Jong zal spreken over: Van Marx tot de P.v.d.A (Advertentie) HARD en ZACHT BOARD 1.50 per m2 HOUTHANDEL H. B. van WIJK Alphen aan den Rün Telefoon 2387 Handelsreizigers hoorden „vrouwenpraat" aan De kleine afdeling „Rijnstreek" van de Vereniging van Chr. handelsreizigers en -agenten hield gisteren een contactavond in hotel „Toor", waarbij ook de dames der leden uitgenodigd waren. Dit voornamelijk, omdat het een vi was. namelijk mevr. Ruiken-van Wee- ren uit Leiden, die de avond spreken over het onderwerp: „De vrouw var vertegenwoordiger". Dat was haar best toevertrouwd. De voorzitter van de afdeling, de heer Heikoop, opende op gebruikelijke wijze: in zijn welkomstwoord zei hij, dat deze Deze week ontvingen wij nieuwe zendingen in: NIJLONS Extra aanbieding A an Krlmpvrüe Natuur y VU JAEGERWOL KEUKEN HANDDOEKEN NAPPA DAMES HANDSCHOENEN (ook in zwart) v.a. j* nr THEEDOEKEN 1 Royale maat I ZWANENDONS FLANEL 80 cM. breed, p. m. Daar koopt U prettig en voordelig Gemeenteraad van Hazerswoude Gistravond kwam de raad der gemeente Hazerswoude in voltallige vergadering bü- een onder voorzitterschap van burgemeester L. J. den Hollander. Voor deze ver gadering was een korte agenda. Zy was in hoofdzaak belegd voor punt 4, het voor stel tot het aangaan van een geldlening van t 130.000. Tot slot bracht de voorzitter verslag it van de in Juli van dit jaar gehouden assa-doorlichting op t.b.c. Van de 5700 Voor deze vergadering was een korte agenda. Zij was in hoofdzaak belegd >or punt 4. het voorstel tot het aangaan in een geldlening van f 130.000. Na de vaststelling der notulen kwamen de ingekomen stukken aan de beurt, waarbij zich o.a. bevond de goedkeuring een plan tot het bouwen van 6 wo ningen. Vervolgens deelde de Voorzitter mede, dat door de commissie van drie deskun digen rapport was uitgebracht omtrent de grondaankoop van de heer A. Dorre- paal t.b.v. het uitbreidingsplan nabij de Koudekerksebrug (Rhynenburcherlaan). Deze commissie heeft de prijs voor de te kopen 1.48.80 ha grond vastgesteld op f 20.927.—. avond werd belegd om doel en streven de N.C.H.V. meer bekendheid te geven. Dat er voor de Christen ook op sociaal terrein een roeping is, gaf spr. door een korte beschouwing van de gelykenis der talenten, die voor gelezen was. Na enige inleidende opmerkingen over het toneelstuk van de Amerikaan Arthur Müller. De dood van een handelsreizi ger, die in moderne styl zijn hoofdfiguur iedere illusie in het leven laat verliezen zonder uitzicht sterven, zei mevr. Kuiken, dat de Christen-vertegenwoor diger zijn beroep stellig bezien zal van uit de geestelijke achtergrond. Zy noem de het een beroep, dat o.m. moed, flair zelfbewustzyn vraagt. Toch kent de meest doorgewinterde vertegenwoordi ger zijn diepe depressies. Gelukkig is dan hij. die een levensgezellin vindt, die hem daarover heen helpt. Doordat veelszins de sociale zekerheid ontbreekt, noemde spr. het vertegenwoordiger zyn een on beschermd en wankel beroep. Een krach tig appèl werd gedaan, door sterker or ganisatiebesef hierin verbetering te brengen. De dames werd gewezen op de stimulerende roeping, die zy hier ook hebben. Spr. zag het Chr. organisatielevens, ook op sociaal terrein, als uiting van Chr. levensstijl. Niet de vraag: wat hèb ik aan de bond, maar: wat heeft de bond aan my, moet dominerey. De heer W. Kamp, voorzittêr van de afdeling Den Haag, sprak éen bemoedi gend woord tot deze kleine groep, gaf propagandatips en wekte op vol te houden. Op beide toespraken volgde .discussie. Stellig eén waardevolle vergadering! ALKEMADE Rattenbestrijding In de week van 15 tot 22 December wil men alle ratten opruimen. Ratten- gif is verkrygbaar by: J. Turk, Veer- straat 4 Oude Wetering, veiling Roelof- arendsveen. idem raadhuis, idem C. Huig- sloot, Noordeinde 31, P. Straathof. Ach terweg 3 Nieuwe Wetering, J. P. Strijk Past. v. d. Plaatstraat 34 en A. J. Zand vliet Poeldijk 2 Rypwetering, A. Dieben woonboot Vennemeer en J. van der Hulst Leidseweg 14 Oud Ade, J. van Asselt Julianalaan 55 De Kaag. BENTHUIZEN IJsclub bestaat zestig jaar Woensdagavond 7 uur zal in dezaal Van Staalduinen het zestigjarig bestaan de ysclub Eendracht worden her dacht. De agenda vermeldt onder meer: jaarverslagen, bestuursverkiezing én be spreking contributieverhoging. LEIMUIDEN Bevolkingsonderzoek In onze gemeente zal in de eerste week van Maart van het volgende jaar, men hoopt, het bevolkingsonderzoek plaats hebben. Volgende week wordt vergadering gehouden door het voorlo pige comité om een werkprogram op te stellen en om medewerkers voor deze actie te werven. De bevolking moet tuigd worden van het grote nut vai onderzoek. Naar een gezonde afdeling De afdeling van de Chr. landarbeiders- bond kwam in het gebouw Pniël te Bil- derdam bijeen. Aanwezig waren vyftien leden. Gesproken werd over de vraag „Hoe houden wü onze afdeling gezond?" Voor het verspreiden van de beginselen van dc Chr. vakbeweging is het nodig, dat alle leden hun steentje bijdragen en dat men het werk niet op enkelen laat aankomen. Men sprak ook over de wer ving van nieuwe leden. In de laatste we ken is het ledental met vijf toegenomen- De vergadering stond onder leiding van de heer Vroonland. ROELOF ARENDSVEEN Bevolkingsonderzoek Tijdens een avond van het wit-géle kruis heeft dokter A. van der Bijl aanleiding van de vertoonde film Wit Wint de aanwezigen met klem opgewekt, aan het bevolkingsonderzoek op t-b.c- deel te nemen. In Februari zal ook Alke made worden onderzocht In Roelof- arendsveen moeten 3523 personen den gefotografeerd. Er zijn nog huisbe zoekers nodig. TER AAR Gladheid Als gevolg van de gladheid kwam me R. Verboom te vallen. Dokfershulp wi niet nodig, omdat mej. Verboom lid va de vereniging voor E.H.B.O. is. Inenting Woensdag en Donderdag is er geleger heid tot kosteloze inenting en heriner ting tegen pokken. Woensdag om 2 ut ten huize van dokter Quartel en Dondei dag om half 4 in het Antoniusrustoord t Langeraar. die de gemeente heeft, hebben zich 4100 laten doorlichten, hetgeen neer komt op 71 pet. De uitslag van het on derzoek was voor 730 positief en voor 3400 negatief; 224 personen moesten nader onderzoek naar het Districts- Consultatiebureau te Leiden. Het eind resultaat was tenslotte 8 gevallen actief t.b., 44 inactief t.b. en 8 andere afwykin- gen. Zoals vermeld was het voorstel tot het aangaan van een geldlening groot f 130.000 „het" punt van de vergadering. Deze geldlening is nodig om een gedeelte van het plan tot het bouwen van 28 woningen te kunnen financieren. Na uitvoerige toe lichting door de voorzitter werd met al gemene stemmen besloten de geldlening te gaan per 15 Mei 1953 tegen een rente van 4y< pet en met een looptyd van 40 jaar. Hierna ging de raad in geheime verga dering. Na de heropening stelde de voorzitter in de orde het aan de agenda toegevoeg de punt t.w. het voorstel tot aankoop van een perceel grond met 5 huizen aan de Dorpsstraat, schuin tegenover het Raad huis, voor de pry's van f 6500. Met alge- stemmen werd overeenkomstig het voorstel besloten. 't Was glad Tengevolge van de gladheid van de weg. gleden gistermorgen twee vracht auto's van de firma W. S. alhier op de Provinciale weg van de weg en kwamen onder in de berm van de weg terecht. Persoonlijke ongelukken of materiële schade kwamen niet voor. De winkelier M. K. beschadigde by een val zijn rugspieren en moet voorlopig rust houden. Ernstige val Gistermorgen reed de landarbeider W. Staring met zyn rijwiel op de Voorweg geleidde daarbij een paard, dat hy n të voren voor zijn patroon J. Meurs uit de weide had gehaald, aan een hal ster. Ter hoogte van de boerderij van J. de Frankrijker kwam een stuk touw van de halster onder het stuur van het rij wiel. Doordat het paard een ruk kreeg, begon het te stygeren, waardoor Staring de macht over het stuur verloor. Hij m hierbij te vallen en bezeerde zich het hoofd en armen, terwijl zyn rech terbeen ernstig gekneusd werd. WOUBRUGGE Het Groene Kruis De afdeling Woubrugge van Het Groe- t Kruis hield onder voorzitterschap in dokter Loth de jaarvergadering. In het büzonder werd de burgemeester wélkom geheten. Men heeft in Den Haag besloten, de garantie voor rente en lossing van schulden n/iet in de loop aantal jaren, maar ineens tot bedrag van f 21.000 nog dit jaar u: keren. De voorzitter dankte zuster De Gier voor haar ijver en plichtsbetrach ting. NIe.t -zonder trots werd ook gewag gemaakt van de grote belangstelling jor het gebouw. Uit het verslag van de wijkverpleegster bleek, dat zij in totaal ruim 4400 bezoe- ken heeft afgelegd. In de commissie vooi gebouw en materialen werden gekozen: H. Slingerland, G. Boogaard en J. Ter horst. In dc commissie voor het nazier de rekeningen de heren P. R. Ven- huijzen en J. H. Kamminga. De bestuurs leden H. J. Hoogenboom, G. Kroes en G der Laan werden herkozen. De ver koop van zegels ten bate van de bestrij ding van de tuberculose bracht in deze vergadering byna f 18 op. RUNSBURG Chr. besturenbond hield propaganda-avond De Chr. Besturenbond heeft in Vliet- hof, onder leiding van voorzitter Brou- een propaganda-avond gehouden. De secretaris van de Ned. Chr. Bond van werknemers in de houtindustrie sprak „Wat doen wij mei onze vrijheid" en „Christelijk sociaal in de wereld". Na in vogelvlucht het tijdperk 1940 tot 1940 te hebben beschouwd, legde spr. er de na druk op, dat ook thans voor de Christe- lyk-georganiseerde arbeider veel werk in de winkel is. We moeten onze vryheid zo gebruiken, dat we het grootste rendement krijgen de slag tegen de ook nu nog bestaan de misstanden. Daarby moeten we ons et laten leiden door wantrouwen. Ver trouwen inboezemende moeten we door productieve vakverenigingsarbeid ons bekwamen voor onze taak. De Christen weet, dat in wezen de grote stryd tussen Oost en West in deze wereld reeds is beslecht; Christus is over- laar. Uit dit beginsel behoort de werknemer te leven. Met een krachtig pleidooi, mee te werken aan de opbouw van het C.N.V. besloot spr. zijn rede. De toneelvereniging D.V.V. bracht het toneelstuk „Tot wederdienst bereid". Hoewel het voor de vierde maal m Ryns- burg werd opgevoerd, werd dit toch zeer door de aanwezigen gewaardeerd. een toespraak legde burgemeester Höweler de nadruk op het grote nu', het georganiseerde economische leven. Het is een groot voorrecht, dat wij mogen erkennen, dat Christus in het itschapptyk bestel het uitgangs punt is. In zijn slotwoord zegde de voorzitter speciaal de heer Verduin dank, die be langeloos de toneelaankleding heeft ver zorgd. Suriname-avond In de kerk aan de Voorhouterweg werd een filmavond over Suriname ge- n. De jeugd van tien tot zestier jaar was goed vertegenwoordigd. Dr Post heette allen hartelijk welkom, waar de heer Smelik, oud-hoofdonderwijzer de Leidse-Houtschool, vertelde ovei het werk van de broedergemeente ir Suriname. Er ontstond hier een rijt arbeidsveld, dat echter door de finan ciële nood slechts zeer onvoldoende kon warden bewerkt. De collecte van deze avond bracht t 25 op. Ds Van der Linde sloot. We geloven, dat deze avond beter had kunnen zijn èn wat de opkomst èn het resultaat betreft. (Advertentie) GEEN ZORG MEER TE WETEN WAAR HET GOEDKOOPSTE ADRES TE RIJNSBURG IS De zaak, waar altijd drukte is; waar beste kwaliteiten worden verkocht is overal wel bekend genoeg. Het is boven dien tot een spreekwoord geworden dat wü naast de spotprüzen ook nog een extra cadeau geven bij aankoop van 25 gulden. Dit cadeau bestaat uit een coupon wit lin nen voor 3 grote slopen, of 300 gr. bruine koordwol (werkgoed uitgezonderd). Komt eens kyken naar onze perion ge minderde dameskousen 2.25. Dames- en Herenhandschoenen 1.95. Alles a contant KAPTEIN RIJNSBURG Deze week 150 gram lekkere ham 77 Ct 150 gram boterhamworst 49 et 100 gram bloedworst, tongenworst gelyk29 ct 100 gram hamspek 42 ct 100 gram heerlyke Saksische leverworst 36 ct Ook in kaas zijn wij ruim gesorteerd. Deze week prima belegen volvette kaas 1,65 per pond. Raad van Rijnsateiwoude Ter behandeling van een kleine agénda is de raad van Rünsaterwoude gisteravond byeen geweest onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Bakhuizen. In deze vergadering werd de begroting aangeboden. Het bleek, dat door gebruik te maken van een reservekapitaal de gewone dienst sluitend gemaakt kon worden. De ka- pitaaldienst heeft een nadelig saldo van f 833,26. Na de opening deelde de voorzitter mede. dat G S het raadsbesluit tot het aangaan van een geldlening, groot f44 000. voor de woningbouw, hebben goedgekeurd. Het geld behoeft pas 1 Juni 1953 te worden opgenomen. Op voorstel van B. en W. werden de kinderbijslagverordening en de interim regeling ziektekosten vastgesteld. Met de Bank voor Ned. gemeenten werd aange gaan een rekening-courant-overeenkomst met een maximumcrediet van f 11 000 Met algemene stemmen werd mej Ran herkozen in de commissie tot wering van het schoolverzuim. Vervolgens werd de begroting voor 1953 aangeboden. De gewone dienst sluit in inkomsten en uitgaven met f 79.667,76 Men heeft die slechts sluitend kunnen maken door te beschikken over ruim f8000 uit de reserve, die in totaal f23 144 beloopt. De kapitaaldienst heeft een totaal aan inkomsten van f 136 266.08 en aan uitgaven f 137 099 34. een nadelig saldo derhalve van f833.26. Het is de bedoeling volgend jaar de Haanweg weer een oppervlakte-behan deling te geven Het Kerkpad en de Mo lenweg zullen van een gesloten wegdek worden voorzien. De raad besloot de straat, waaraan de nieuwe woningen worden gebouwd. Schoolstraat te' noe- de technische dienst, De centrale warming kan dan weer worden gestookt. Eveneens werd besloten een droogappa- raat aan te schaffen, daar het archief ge vaar loopt wegens de natheid. De heer Bergshoeff zag graag zand ge strooid op de polderwegen bij gladheid. Dit zal worden overlegd worden met het polderbestuur. Lezing over gebedsgenezing Op uitnodiging van de Hervormde jeugdverenigingen hield de heer J. var der Hoek, evangelist te Nieuwveen. eer lezing over gebedsgenezing. Spreker wai by het optreden van de bekende Her- mann Zaiss in de Willemskerk te Den Haag aanwezig geweest. De heer Van der Hoek stelde de vraag, of deze gebedsgenezing bübels verant woord is. Wij moeten nagaan, aldus spr., of de genezing uit God is. Oorspronke lijk stond de Kerk sceptisch tegenover het werk van de Duitsér, omdat meende met een sekte te doen te heb ben. Volgens Zaiss wordt elke zieke, die waarachtig gelooft. genezen. Als men gelooft, heeft men geen dokter nodig Wordt men niet genezen, dan deugt het geloof ook niet. Dat is fataal, zei de heer Van der Hoek Geloof is geen afdoend recept tegen ziekte. Spr. betoogde, dat boerenbedrog het einde van de avond was Hierover getuigde het stille vertrek van Zaiss. De gave van de ware ge- LISSE „MarUke" verdeelt de functie» t onlangs gekozen bestuur vin d» speeltuinvereniging „Marijke" heeft d» functies aldus verdeeld: C. Spaargaren, voorzitter, J. van Graven, Leidsevaart secretaris, mevr. C. J. Helmus-Schalk, ponningmeesteresse, J. Rusman, twééd» voorzitter, A. van Blitterswyk, tweed» P. van Eyk, tweede pennihgm., C, J. de Boeck, alg. adj. Laatstgenoemde oor het bestuur tevens contactper. in de toporganisatie voor recreati» jeugdproblemen. Echtparen, die geen kinderen hebben, kunnen wel donateur worden. Zij krijgen dan het recht kinderen, die zij vacanties herbergen, in de speeltuin u laten spelen. Men kan het werk ook steu nen door byvoorbeeld materialen ter beschikking te stellen. HarddraveriJverenlging byeen In de Nachtegaal is de harddraverij vereniging Lisse en omstreken gister avond in jaarvergadering byeen geweest onder voorzitterschap van de heer Jac. Th. de Vroomen. In zyn openingswoord deelde deze mede, dat het concours- hippique in het sportpark, ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan, de kas flinke aderlating heeft doen onder gaan. De penningmeester deelde mede, dat de financiën dit jaar met ruim 600" z<jn teruggelopen. De vereniging is di ondergang echter nog niet nabij, wan', er is nog bijna 9000 in kas. Het leden tal is de 800 gepasseerd. Het gemeentebestuur heeft gevraagd of de harddraveryen in het vervolg niet op het gemeentelyk sportpark kunnen worden gehouden. Dit moest om tech nische redenen worden afgewezen, zodat het terrein Vreeburg weer voor drie jaren werd ingehuurd. De heer M. Beelen werd aan de kern commissie toegevoegd. De heren J. v. d Meij en Th. v. d. Eerden zagen hun man daat verneiuwd. Onder grote byval were tot beschermheer der vereniging b» noemd graaf J. C. E. van Lijnden, en tot erelid het bestuurslid M. Beelen. die di vereniging veertig jaar in een bestuur» functie heeft gediend, evenals de het; Fr. van Paschen, die 50 jaar lid is g» weest. Humorist Westgeest verzorgd! het feestelyk deel van de avond. Ned. Chr. Blindenbond In de veilingza&l van Hobaho werd eeE gped bezochte propaganda-avond gehou-' van de Ned. Chr. Blindenbond. Di C. Jo.igeboer sprak een inleidend woord, Een hoofdbestuurder van de Bond hielt propagandatoespraak. De blindra er niet mee gebaat, indien men hu: toestand beschrijft als „aoh, wat zielig", Gelukkig komt men al meer tot de ge: dacht® en het inzicht, lat een blindt' toch een menswaardig bestaan kan heb] ben. Hij blijft echter altijd hul. en steu: nodig hebben van zyn medemensen, dit wel kunnen zien. Spr. waarsohuwde tegen de lieden, die willen parasiteren op le nood van dt blinden door het houden van collecte ten eigen bate. Een van de doelstellingen- de Bond is elke blinde zyn eige: Bijbel ln brailleschrift te bezorgen. werd nog een film over het werk onda de blinden vertoond. „Het lichteloa - land" heeft veler harten bewogen. Ds Ruys sprak een slotwoord. He correspondentie-adres voor Lisse ds: Kjs de Vries, Narcissensbraat 10a. Rivib byeen I In café De Beurs te Lisse is de ver eniging van reizigers, inkopers en admijit nistratief personeel in het bloembollen- bedrijf. de Rivib, byeengeweest in jaarjr vergadering onder voorzitterschap vü' de heer Hoogervorst. Mr F. J. D. Theyg uit Haarlem hield een causerie over tien geboden voor de handelsreiziger- Di periodiek aftredende bestuursleden weij? den herkozen. Het gezellige gedeelte vijl* de avond bestond uit een hersengynjv' nastiekwedstrijd tussen 5 reizigers en i&p' kopers en 5 administratieve krachten. W eersten wonnen met één punt verschil SASSENHEIM Bevorderingen De groepscommandant van de ryki. litie alhier, de heer H. G. 'A. v. d. Laa:; is bevorderd tot adjudant en de heer P( Kruyswyk tot opperwachtmeester. VOORHOUT Opbrengst collecten De collecten, in de Herv. kerk gehis den, brachten de volgende bedragen o, zending f 114,53; diaconie f58,80; T voogdy f202,61; Gustaaf Adolf-veretJ ging f28,63; syn. past. fonds f 32.4.' jeugddiensten f 17,44. r2s*7 Drs C. A. A. van Luttervelt. Haagse wethouder van openbare werh heeft thans by de raad schriftelyk ontslag als wethouder en als raadslid gediend. Zyn opvolger op de V.V.D. is mr A. J. Dankelman, die de benoemi heeft aangenomen. zondmaklng wordt geschonken door Heilige Geest. Christenen kunnen gi toezeggingen doen aan zrieken. God wel zonder de wetenschap wonde: doen. Maar die wonderen gaan dan van God Zelf uit. Hy is de Heelmeesl Wie te veel van mensen verwacht, ongelovig. De collecte was bestemd voo de van de knapenvereniging. Na de lei was er gelegenheid vragen te stellen. Jaarvergadering üsclub De ysclub De Eendracht kwam ii vergadering byeen. De leiding berui by de heer Overdevest. Uit het ven- van de secretaris bleek, dat de club leden telt. een aantal, dat nog nooit w bereikt. Er was een voordelig saldo 1 f384. De aftredende bestuursleden heren S. J. Visser. J. Hartveld. T- Luiing en A. W- Jansen wedden bij clamatie herkozen. Jammer was dal heer Hartveld door ziekte de vergader niet kon bywonen. want hy zou won gehuldigd ter gelegenheid van zijn jarig bestuurslidmaatschap. De heer 1 Zwieten van de K.N.S B. was present hem de oorkonde en de medaille ui: reiken. Men hoopte- dat de heer Har:1 spoedig beter zal zyn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4