|lieuu»e £ri!isrije (tfmiranl Proef-mobilisatie voor de derde divisie; twee andere gaan „herhalen' Auto's worden gevorderd, maar direct aan eigenaar teruggegeven Over twee jaar 110.000 man paraat of mobilisabel Wist U Adenauer wil met Ollenhauer gesprek onder vier ogen VRIJDAG 12 DECEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangryke korting). Drie ©n dertigste Jaargang No 9609 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken 4i4»t»«sUrth strttm» tngn furt fa tegenspeel" Goede kansen voor de Nederlanders in Irak Program voor volgend jaar (Van een onzer verslaggevers) TWEE DIVISIES, en wel de eerste en de vierde, worden volgend jaar voor de tijd van vier weken opgeroepen om herhalingsoefeningen te houden. De derde divisie (die op het ogenblik bezig is af te zwaaien) krijgt op een tijdstip dat niemand kent een oproep voor een mobilisatie oefening van een dag of tien. Bij deze laatste oefening worden ook auto's gevorderd. Het doel is, na te gaan of de mobilisatie van een divisie inderdaad in drie dagen voltooid kan zijn, vertelde minister Staf gisteren op een persconferentie. De mobilisatie-oefening zal vermoede lijk begin Augustus worden gehouden. De periode wordt nog nader bekend ge maakt. zodat betrokkenen hiermee reke ning kunnen houden. De datum van op komst wordt natuurlijk niet genoemd, want men wil deze mobilisatie-oefening zo „echt" mogelijk houden- Men zal dus werken met oproepingen, telegrammen en aanplakbiljetten. Binnen drie dagen moeten de opgeroepenen, die in de mo bilisatiecentra samenkomen en uit ma gazijnen hun uitrusting ontvangen, op hun oorlogsbestemming zijn. Men ge bruikt daarvoor niet de werkelijke oor logsbestemming. maar een vergelijkbar®. Men denkt b.v. aan plaatsen in Duite land. Vordering van auto's Wat men voor deze divisie nodig heeft ean verzorging uit de burgerij, zoals auto's, zal gevorderd worden. Men zal die b.v. moeten inleveren op het Vree burg te Utrecht. De taxatiecommissies zullen daar aan het werk tijgen, bonnen worden geschreven en de auto's worden in beslag genomen. Maar dan krijgt men zijn wagen ter stond terug, want het is niet de bedoeling hem in legerkleur te schilderen, te ge bruiken enz. Dat zou teveel kosten met zich brengen. Zoals gezegd, duurt deze oefening een dag of tien: drie dagen mobiliseren, en kele dagen verblijf op de oorlogsbestem ming en weer demobiliseren. Herhalingsoeieningen Een nieuwe teken serie n£ GESCHIEDENIS van Amerika is, zoals bekend, boeiender dan welke roman ook. Uit boeken en filmsthebben wij allen deze wereld van haar goede en kwade zijden enigszins leren kennen, en in de tekenserie „De geschiedenis van Amerika", die wij vandaag in ons blad beginnen te public eren zijn de belangrijkste gebeurtenissen in grote trekken weergegeven. Wij maken kennis met: Indianen, pelsjagers, pioniers, ontdekkings reizigers, cowboys en goudgravers, landverhuizers, negerslaven, Ku Klux Klan, Mormonen en dollar koningen en krijgen een indruk van vrijheidsoorlogen en van de levensverhoudingen der pioniers. De tekeningen van Borge Pram- vig zijn op grondige historische studies gevestigd en de tekst is ge schreven door de directeur van de Deense opleiding voor speciaal- onderwijs Jens Sigsgaard, die een boek over de geschiedenis van Amerika geschreven heeft, nadat hij de Verenigde Staten in alle richtingen doorkruist had om ge gevens hiervoor te verzamelen. Belgische vlooien capituleerden De Belgische Kamer van Afgevaardig- en is nu ,,van vlooien gezuiverd". Te- egrammen hebben er een wereldgebeur- van gemaakt. Een week geleden fezen ook wij op de invasie van vlooien n het Belgische parlement. De vlooien- «taljons hadden zich verdekt opgesteld n de kelders van het gebouw. Na de erste schermutselingen, heeft men in leze belangryke stryd krachtiger ma- eriaal laten aanrukken. Een Brusselse otsmettingsfirma zette op grote schaal en tegenoffensief in en geen enkele vloo ion het dodelijke D.T.T.-poeder weer- taan. Rust en behaaglijkheid zijn weex- ekeerd. Vlooien-plaag in Belg. parlement onder de knie nÖnder de knie vind ik wél zo erg." het jaar. De bedoeling is het personeel behorende tot deze divisie nader ver trouwd te maken met het nieuwe Ameri kaanse materieel. Daar dit in hoofdzaak dient te geschieden bij de onderdelen zullen geen oefeningen in groot verband worden gehouden. De vierde divisie zal voor herhaling worden opgeroepen in het najaar en meedoen aan een grote oefening in ge allieerd verband. Welke aard deze oefe ning zal hebben, valt thans nog niet te zeggen, maar wel zal gevraagd worden de Nederlandse divisie nu ook eens een kqns te geven in de aanval. Natuurlyk het opgenomen zijn in de verdediging ook belangrijk, maar voor de troepen spreekt het meer, tot de aanvallers te behoren. Mariniers gaat het echter slechts om twee batal jons, die zelfstandig zullen oefenen. Dat men zich per jaar beperkt tot twee batal jons vindt zijn reden in het feit, dat ver schillende onderdelen mariniers zijn in gedeeld bij de territoriale troepen en dus meedoen met de herhaling van die troe pen Andere onderdelen bevinden zich in het buitenland en vallen dus buiten de herhaling. Ook voor duurt de herhaling vier weken. Kamerleden naar Nieuw- Guinea Regering juicht het plan toe In de Memorie van Antwoord betref fende Nieuw-Guinea juicht de regering een bezoek van een parlementaire missie aan het eiland zeer toe. Zy geeft toe. dat het bestuursapparaat in verschillende op zichten nog niet bevredigend werkt. Van de 200 te bouwen woningen zijn nu 110 gereed- Met de aanleg van de 38 kilo meter lange weg van de haven naar het vliegveld van Hollandia is begonnen. Van de bevolking waren einde 1950 299 616 zielen onder het bestuur gebracht, einde 1951 316 878. Het aantal kolonisten be draagt £100. De regering waarschuwt te gen de gedachte, dat landbouwkolonisatie een oplossing kan brengen voor de groep ontwortelde Indische Nederlanders, doch wil de kolonisten de helpende hand bie den. Over een subsidie voor het Natio naal Nieuw-Guinea Comité over 1952 en 1953 wordt overleg gepleegd. Voor uitgave van het standaardwerk onder hoofdredactie van dr ir W. C. Klein wordt f 10.000 aanvullende subsidie gevraagd. Enige van de tien Sikorsky-helicopters, die worden toegevoegd aan de Britse troepen in Malakka. De toestellen, waarmee tien soldaten kun nen worden vervoerd, zullen per vliegdekschip naar hun bestemming worden gebracht. Minister Staf vol vertrouwen In 1955 wordt zesde divisie van rond 37.000 militairen gevormd (Van een onzer verslaggevers) IK GELOOF NIET dat we al te pessimistisch moeten zijn over wat we eind 1952 hebben", zei minister Staf, gisteren, sprekende over de Europese defensie in het algemeen en over de Nederlandse defensie in het bijzonder. „In 1954 zullen de Navo-troepen een voldoende sterkte bereikt hebben. Daaraan zal dan de uitbouw van de territoriale troepen aangepast zijn. De uitkomsten over dit jaar in Nederland zijn gunstiger dan men al gemeen gelooft. De luchtmacht is voor op het schema; de marine deed wat we van haar verwachtten en wat het leger bereikt heeft, is meer dan we gehoopt hadden". De minister verwacht, dat de opbouw Daarnaast zün dan mobilisabel de van het leger gelüke tred zal houden met de materiaalaanvoer. Nederland heeft thans minder behoefte aan licht materiaal voor de divisies, maar meer zwaar materiaal voor de legerkorp- Binnenkort zal waarschijnlijk wor den begonnen met de aanvoer van Brit se Centurion-tanks en in October 1954 hoopt men er zoveel te hebben, dat men er een legerkorps mee kan voorzien. Wat de nachtjagers betreft, daar over heeft men nog geen beslissing genomen. Wel staat vast, dat de keuze zal gaan tussen de Swift en de Hawket-Hunter. Voorts zal over an derhalf of twee jaar de Fokker S-14 straaljagertrainer bij de luchtmacht in gebruik worden genomen. Eenvoudig is de opbouw van een leger overigens niet. Een bewys daarvoor is het feit, dat het document dat door de Nederlandse regering over de strijd krachten by de Navo is ingediend, 1700 by lagen bevatte. Divisie37.000 man De wyziging in het legerplan, waarbü de vöf divisies werden teruggebracht tot drie, betekent geen verzwakking van onze verdediging. In plaats van de aan- vankeiyk opgezette kleine divisies komen er thans drie volwaardige van 37.000 man, compleet met legerkorpstroep. Drie divisies vormen samen een leger korps. Het is de bedoeling dat Nederland in October 1954 beschikt over een parate divisie (de vyfde) plus een 35.000 man legerkorpstroepen, een aantal dat zo groot is, omdat nog een achterstand, ont staan door het z.g. fillerssysteem, moet worden ingehaald. de derde divisie. De 7 Deeember- divisie en de Palmboomdivisie worden ovrgeheveld naar de legerkorpstroepen. De parate en de mobilisabele eenheden zullen in October 1954 tezamen 110.000 man bedragen. In 1955 wordt de zesde divisie van 37.000 man gevormd. Pier dicht, maar nieuwe zorgen om Faustus Zandzuiger stoot op taaie klei laag van 5 meter De bres in de Noorderpier by Hoek van Holland is weer dicht. In het mid den van het gat is een smalle dam ont staan, die men nu aan weerszoden gaat verbreden. De gestoord^ misthoorns zijn reeds weer met de wal aangesloten. Tegenover dit goede nieuws staat ech ter enige tegenslag bij het begraven van het Faustuswark. De zuiger Ahoy ligt op het ogenblik wegens de wind langs de kade, maar, wat erger is, bU het zui gen is hy op een zeer dikke, taaie klei laag gestoten, die op keileem lukt. De laag bevindt zich op een diepte van 28 tot 33 a 34 meter. Dit was niet te voorzien, want vroegere boringen, die natuurlijk niet op ieder plekje konden gebeuren, wezen er op dat men na een diepte van 25 meter slechts zand zou vinden. De pyp van de zuiger is door de zware klei reeds enige malen verstopt geraakt. Voor het begraven van de Faustus moet nu wellicht een andere methode worden gevonden. Gaat men ge woon door, dan zal het karwei ver- moedeiyk veel langer duren dan enkele Vijf Ambonnezen voor de rechter Trotyl gevonden in kamp Lunetten In de afgelopen nacht zyn in het Am- bonnese woonoord Lunetten te Vught, 32 aanhoudingen verricht, niet 27, zoals eerder was gemeld. Vyf Ambonnezen zullen voor de Officier van Justitie te 's-Hertogenboseh worden geleid, ven- dacht van mishandeling, opruiing, ver nieling en het onbevoegd voorhanden hebben van munitie en trotyl. Het onderzoek naar de recente onge regeldheden staat onder leiding van de officier van Justitie, mr J. Baron van Imhoff. De versterkte politie heeft een onderzoek ingesteld in het tiental barak- waar de aanhangers van de CRAMS imissie repatriëring Ambonnese mi litairen en schepelingen» zijn gehuisvest. Ondanks de per 15 September verleden jaar door de burgemeester van Vught uitgevaardigde verordening, waarbij ver boden werd, wapens voorhanden te heb ben in het woonoord, is een grote hoe veelheid slag- en - steekwapens, munitie, handgranaten en trotyl gevonden. De gezinnen van de 32 aangehouden Ambonnezen werden gisteren, by wijze van strafmaatregel, naar een ander woon oord overgebracht Voor het gedeelte van het woonoord, waar de leden van de CRAMS zyn ge huisvest. is een uitgaansverbod ingesteld. Naar een mededeling van de politie te Vught, hebben de leden van de BPRMS (Badan Perwakilan Rajat Maluku Sela- tan( (Vereniging tot behartiging der be langen van het Zuidmoluksc volk in kampen), zich geheel afzijdig gehouden. Het rumoer speelde zich alleen af tussen de CRAMS en de Nederlandse politie. De N.V. Rubbermij Basilam decla- reerd 30 pet dividend in roepiahs Divi dendtransfer naar Nederland wordt aan gevraagd. Het gatdat in de late avond van Vrijdag 7 November ontstond toen het Panamese vrachtschip Faustus door de Noorderpier in Hoek van Holland brak, is gisteren gedicht. Links op de foto de zgn. bak, die de bazaltblokken aanvoert. Dagelijks zijn in de kolkende golven Ongeveer zeventig wagens van ruim zes ton leeggestort. Om de pier op de juiste hoogte én breedte te krijgen, moet nu op het bazalt nog puin en zand gestort worden. Cijfers tonen aan: De bromfiets twee maal zo duur als een bus-abonnement Aldus zegt voorzitter der Vereniging van T ransport-Ondernemingen Vervoer per autobus is goedkoper dan rijden op een bromfiets. De voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Transport-Ondernemin gen, dr ir J. G. J. C. Nieuwenhuis, meent dit te hebben aangetoond in een voordracht, die hij gisteren in Utrecht hield aan het slot van de al gemene vergadering dezer organi satie. Volgens een berekening van de ge middelde kosten voor aanschaffing (f400 f450). verzekering (nog niet verplicht maar wel gewenst, f20 per jaar), belas ting (f 14 per jaar), stalling en kleinere kosten (f 36 per jaar) kwam spreker tot een vast kostenbedrag van f80 per jaar. Over de variabele kosten zei dr Nieu wenhuis het volgende: Sommigen zeggen dat na 20.000 km afgelegd te hebben de bromfiets zó duur wordt aan reperatie, dan beter een nieuwe kan kopen. Phillip Etter, de Zwitserse minister van Binnenlandse Zaken, die door het parlement is gekozen tot Bonds president voor het jaar 1953. Minister Etter kreeg 156 van de 212 stemmen. H\j is reeds president geweest in de jaren 1939, 1942 en 1947. DAT het Tweede-Kamerlid Gortzak (Comm.) mnister Staf vragen he?ft ge steld over de regeling van het Kerst- en Nieuwjaarsverlof voor militairen. DAT dit jaar in ons land 14 000 ha met mais werd beteeld, tegen 4300 in 1947 en slechts 500 in 1937. terwyi de op brengst op 55.000 a 60.000 ton wordt ge raamd. DAT mr Chr. P. van Eeghen thans na zeven jaar het voorzitterschap van de Kamer van Koophandel voor Amsterdam zal neerleggen. DAT de Haarlemse rechtbank de be handeling van een meineed-zaak schorste, daar de officier van Justitie een der ge tuigen ook al van meineed beschuldigde. DAT het Genootschap voor Reclame een prysvraag heeft uitgeschreven over het onderwerp „Beurzen als reclame medium". DAT de 89-jarlge Jkvr. A. A. van Eysinga te Leeuwarden, die 50 jaar ge leden in St Nicolaasga het rustoord voor dames Wilheknina-oord stichtte, be noemd is tot ridder O.-N. DAT de keien op een groot aantal wegen in Zeeuws-Vlaanderen, o.a. tus sen Terneuzen en Axel, worden vervan gen door een stroever plaveisel. DAT in hotel De Gouden Zwaan te Tilburg een kamer is uitgebrand. DAT mr J. Everts, oprichter, eerste voorz. en dir. van het centraal archief en inlichtingenbureau voor maatsch. hulpbetoon voor Nederland, benoemd is tot ridder Ned. Leeuw, hetgeen minister Van Thiel in A'dam meedeelde op de jaarverg. van de Ned. Ver. voor Maatsch. Werk. DAT een KLM Skymaster 25 minuten boven het Londense vliegveld cirkelde daar de piloot ten onrechte dacht dat er iets haperde aan het landingsgestel. DAT de sectie Handel en Levensmid- delenafvallen, die op 1 Jan. verdwijnt, voor het laatst in Utrecht vergaderde en vervangen wordt door de Alg. Bond voor de Handel in Lcvensmiddelenafvallen „Door Eendracht Sterk". DAT eigenaars en pachters in de Aal- keetbuitenpolder en de Broekpolder (Maasland en Vlaardingen) hebben ge protesteerd tegen het plan om deze pol ders te gaan gebruiken voor de berging van baggerspecie uit de R'damse havens. DAT in Tilburg begonnen is met gra tis inenting tegen infectieziekten door de huisartsen. DAT mr C. de K. te Arnhem volgens uitspraak der Arnhemse rechtbank reke ning moet afleggen van zyn beheer over het vermogen van de fam. Katz te Die ren, ook al zijn z'n aantekeningen tydens de evacuatie verloren gegaan. DAT de K.v.K. voor Noordeiyk N. Brabant te Waalwyk op 1 Jan. 75 jaar bestaat. DAT in Hardlnxveld het voor Finland gebouwde vracht-passagiersschip Finn- sailor (6500 ton) te water is gelaten. DAT een repertorium over Drenthe, met alle gegevens over publicaties be treffende deze provincie, in druk zal verschünen. DAT thans ook de EVO (verladers eigen-vervoerders organisatie) by rr v. d. Kieft heeft aangedrongen om enkele grenskantoren dag en nacht voor in uitklaring open te stellen. DAT het Veteranenlegioen (oud-stry- ders in Indonesië) op 27 Dec., de datum van de souvereiniteits-overdracht, in A'dam een dodenherdenking zal houden. DAT de vorst grote schade heeft aan gericht onder de rode en witte kool in Noord-Holland. DAT W. Geerts uit Meppel benoemd is tot dir. van de dienst voor soc. zaken te Zaandam. DAT tot voorz. van de commissie tot onderzoek naar de geschiktheid en be kwaamheid voor de buitenl. dienst en van de examencommissie voor de bui tenl. dienst 5e klasse is benoemd C. C. Zeverün, firmant van de firma Tiedeman en Van Kerchem te A'dam. DAT de luit. t.z. I A. J. C. Bax. adj.- dir. van de Rykswerf te Willemsoord, tydeiyk is bevorderd tot kapt.-luit. t.z., terwijl de kapt.-lt. t.z. vlieger L. A. H. Rombeek bevorderd is tot kapt. t.z. vlie ger en eervol ontslag uit de zeedienst heeft verkregen. Anderen bepalen dit maximum op 30 000 'eer anderen op 40 000 km. Bij aanschaffingsprijs van f400 en een waarde van f100 is de afschryving per bromfiets-kilometer: bij 20 000 km 1& cent, by 30-000 km 1 cent, by 40.000 km cent. Hierby voegde spr. de kosten per km x>r benzine en olie (0.8 cent per km), banden (0.2), onderhoud en schoonhou den (0.3) en reparatie (0.9 et per km) totaal 2,2 cent voor elke kilometer rij den. Voegt men daarby 1V4 cent afschrij ving per kilometer, dan heeft men 3.7 cent variabele kosten, elke kilometer dat ■n bromfiets rijdt- Woont iemand 5 km van zijn kantoor, dan moet hy per jaar 3000 kilometer af leggen. Dat kost hem elk jaar, als hy bromfietst, f191. oftewel 6,37 cent per kilometer: dat is de helft. Woont men 10 km van kantoor, dan kost de bromfiets 5.03 cent. de autobus cent per km: is de afstand 15 kilome- dan kost de bromfiets 4.59 cent. de autobus 2,1 cent Dr Nieuwenhuis besloot met de opmer king dat overal waar de bromfiets ge bruikt wordt in gevallen, waarin mer engoed van de autobusdiensten ge bruik kan maken, het vervoer per brom fiets als een luxe moet worden be schouwd. een luxe waarvan slechts wei nig bromfietsers zich bewust zijn. BLIKMAN SARTORIUS NV. boekte over 1952/52 f 236 189 bruto exploi. tatieresultaat (v.j. f471 063) en f 79.425 (f116 638) winst. Zy declareert 6 (8) pet dividend en een extra week loon voc personeel. Vredescongres T'E WENEN is vandaag een vredes congres begonnen. Een vredescon gres, dat voorbereid werd in Moskou. De communisten speculeren op de vrede lievendheid van de gewone man en daarom, organiseren zy steeds vaker dergelyke bijeenkomsten. De vrede, die zy kunnen bieden, is helaas slechts ..de rede van het kerkhof". Dat hebben de elf Tsjechoslowaakse communisten er- n, die vorige week te Praag zijn op gehangen. Er zijn talloze eerlijke, eenvou dige mensen, die zich afvragen, waarom de Westerse wereld thans weer tot de tanden bewapend moet worden. Het zijn dezelfde mensen, die zich afvragen, of alles, wat over Rusland verteld wordt, nu wel allemaal waar is. En om deze arge loze lieden is het de communisten te doen. Zy richten zich echter voornamelijk tot de intellectuelen, uitgaande van het juiste standpunt, dat de massa vanzelf zal vol gen, als de op de voorgrond tredende figuren eenmaal zyn gewonnen. Aan dit Weense congres is totdusver in Nederland niet byzonder veel aandacht besteed. Enerzyds mag dit een verheu gend verschynsel zijn. daar het aantoont, dat de overgrote meerderheid van het Nederlandse volk te ver van het commu nisme staat, om zich veel te bekommeren over de top-prestaties van de communis tische propaganda. Anderzijds dient er echter voor gewaakt te worden, dat dit gebrek aan belangstelling niet ontaardt in zorgeloosheid, die de deur opent voor komende gevaren, waarvan de gemid delde Nederlander zich nog maar al te weinig bewust is. Het mag ook niet leiden tot onwetendheid omtrent de zeer reële pogingen, die voortdurend en ook nu weer te Wenen ter ondermy- ning van onze gezonde volksgeest worden gedaan. Voor eigen gebruik heeft de Sowjet- Unie een geheel andere opvatting van het begrip vrede, als wy er op na houden. Voor het Kremlin is vrede niets anders dan „de toestand, die ontstaat, nadat de communisten de alleenheerschappy heb ben verworven". De communistische vrede veronderstelt, dat de gewelddadige omverwerping van iedere maatschappe- lyke orde, die niet communistisch is, onvermydelyk is. De communisten schermen met het woord vrede ten bate van hun eigen po litiek. Deze houdt in: het zich vrede lievend voordoen en ondertussen de oor log tegen het Westen vertragen, tot het juiste ogenblik is aangebroken, waarop het masker kan worden afgeworpen. In dit verband herinneren we aan een rede voering van Stalin, uitgesproken op 2 December 1927 op het vyftiende congres van de Russische communistische party. Hy verklaarde daar: „We kunnen de waarschuwing van Lenln niet vergeten, dat onze opbouw van het socialisme in grote mate afhangt van ons succes, de oorlog met de kapitalistische landen te vertragen. Deze oorlog is onvermydelyk, maar hy kan worden uitgesteld, totdat de proletarische revolutie in Europa ryp is". In September heeft Stalin de wereld laten weten, dat er geen oorlog zal komen tussen Rusland en het Westen, maar dat de Westerse (kapitalistische) staten el kaar zullen vernietigen. Hiermee kan Stalin bedoeld hebben, de mensen in de niet-communistische landen gerust te stellen en weer wat verloren terrein terug te winnen. Het kan echter ook be tekenen, dat het Kremlin met lede ogen de eensgezindheid onder de Westerse lan den aanziet en hoopt dat zy het onderling aan de stok zullen krygen. Het Kremlin zou dan als lachende derde fungeren. Het Kremlin tracht het Westen te mis leiden. Het maakt daartoe gebruik van vredescongressen. Daarom luidt het poli tieke weerbericht: Weest op uw hoede! Eén lijk in Duits scheepje Gisteravond is het de dryvende bok ken gelukt, het gekapseisde Duitse tankscheepje Ellen, dat na een aanva ring met de Maasdam in de Nieuwe Waterweg is gezonken, te keren Men kon toen het sohip binnengaan en by het eerste voorlopige onderzoek is het stof- felijJc overschot van één der vijf omge komen bemanningsleden gevonden. Men is thans bezig de Ellen leeg te pom pen. Getracht zal worden de lading te bergen. Het aangetroffen stoffelijk over schot is dat van de 19-jarige matroos G. Wenzel. Bondsdag op reces Stuurt Duitse regering aan op compromis voor ratificatie der verdragen A DENAUER, de Westduitse Bondskanselier, heeft de leider van de so- ■f* ciaal-democratische oppositie, Ollenhauer, uitgenodigd voor een on derhoud onder vier ogen. Zulks ter bespreking van de constitutionele crisis, ontstaan, naar aanleiding van de Duitse herbewapening. In de Bondsdag werd een scherp debat gevoerd over de kwestie der Duitse verdragen, de Bondsdag tot 21 Januari op reces gegaan. Daarna i De stemming over het opheffen van de parlementaire onschendbaarheid van negen communistische afgevaardigden, beschuldigd van „hoogverraad" is tot die datum uitgesteld. Volgens Reuter en Ass. Press, heeft de sociaal-democratische oppositie in de Bondsdag er Adenauer van beschuldigd, een constitutionele crisis te hebben ver oorzaakt. Maar Adenauer heeft deze socialistische aanklacht pertinent van de har.d gewezen. Hy verklaarde, dat het constitutionele gerechtshof gehandeld had op een wyze, die geen grond vindt in welke wet ook, zeker niet in de grond wet! Ollenhauer heeft in een radiotoe spraak de constitutionele practyk in de Ver. Staten tot voorbeeld gesteld, De Amerikaanse grondwet, aldus de socialis- Burgemeester Schokking opent: Visserij-tentoonstelling te Scheveningen De burgemeester van Den Haag, mr F. M. A. Schokking, zal Donderdagmid dag om 4 uur in het gebouw Keizerstraat 73 te Scheveningen een vissery-tentoon- stelling openen, die is georganiseerd door het Museum voor het Onderwijs in sa menwerking met de Stichting van de Ne derlandse Vissery, het bedryfsschap voor Vissery-producten. het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotterdam en de Stichting Oud-Scheveningen. tische leider, is gedurende 175 jaar onge schonden gebleven en heilig voor iedere Amerikaan. Zoals de zaken thans staan, acht ook Adenauer een compromis met de socialistische oppositie de verstandigste weg. om de ratificatie der beide verdra gen (E.D.G. en conventie van Bonn) er toch door te krygen. (Aavertentie) Wie NYLONS zegt zegt PRONONCE Iets kouder Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt met op vele plaatsen enkele buien. Overwegend matige wind tussen Zuid en West. Vannacht temperatu ren om het vriespunt, mor gen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1