Aan Steun bouw van nieuw kunnen wij niet en liefde van Chr. zijn hiervoor onmisbaar diaconessenhuis ontkomen Eén van de zes beste dammers ter wereld CHR. FILMACTIE Het beeldje van H.M. voor Leiden Op handen en voeten door de Sleutelstad Kanselredenaar prof. dr J. F. van Oordt overleed honderd jaar geleden NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG II DECEMBER 1952 Het geheim van de onaantastbare brug IAdvertentie 'schii VI Li Leidse actie ingezet met bijeenkomst in Marekerk De actie voor het nieuwe Leidse diaconessenhuis, waarvan men hoopt, dat het binnen afzienbare tyd aan de Houtlaan zal verrijzen, draait op het ogenblik in de omgeving van Leiden op volle toeren. Gisteravond nog werd te Alphen aan den Rijn een grote bijeenkomst gehouden. De actie In Leiden zelf is nu ook Ingezet. En men verwacht, dat ze bij die van de dorpen niet zal achterblijven. Leiden kan toch een grote stoot in de gestelde richting geven. De actie werd gisteravond be gonnen met een dienst in de Marekerk onder het motto: In uw gezonde dagen komen wy uw steentje vragen. Helaas was de kerk maar matig bezet, maar als al de aanwezigen goede propagandisten zijn, zal er ongetwijfeld iets groots tot stand worden gebracht. Dan staan we oog in oog met het levens raadsel. Dan wordt de eeuwenoude vraag gesteld: Waarom laat God dit alles toe? Adema van Scheltema zag zo veel ellende om zich heen, dat hij het menselijke leven vergeleek bij een gesnoeide haag. ,.Wi] groeien op een slechte grond met onze machteloze wensenEn de apostel Paulus zegt: Wij zien nu door een spie gel in een duister raadsel. Het is vreemd, dat veel Christenen met die levensraadselen genoegen nemen en ze willen wegpraten. Al het leed in zyn talloze vormen krijgen we uit Gods ft vaderlijke hand, zegt men dan. Zo worden I^OTTippnTO veel afschuwelijke theorieen door het kerkvolk geslikt. Maar als Christus voor de zieken staat, zegt Hij: Onreine geest, ga uit van deze mens. Natuurlijk kan het leed van de mens louterend werken, maar daartegenover staat een zee van leed, dat geen vrucht draagt, waar de wereld niets aan heeft. Er zijn veel afgebroken bruggen in ons leven, waarop we geen antwoord krijgen. Zodra we met Job gekraakt en gekneusd worden, vallen alle menselijke surrogaat- antwoorden weg en blijft slechts het woord van Paulus over: dat we zien als door een spiegel in raadselen. Maar er is boven alle afgebroken brug gen één brug. die onaantastbaar is. Dat is de brug van Gods reddende genade, die van geen wijken weet. Op onze waaroms geeft ons verstand slechts sur- rogaatantwoorden. Maar ons hart kan de trotse stem opvangen van Jezus Chris tus, Die zegt: Ik ben met u. Ook in het leed. Ook in de wanhoop. Deze Christus- stem zal nimmer versterven. En deze stem nu moeten we laten doorklinken tot de naaste. Wij moeten onze hand leg gen op het hoofd, dat eenzaam is. Ons gebed moet zijn: Vorm mij. Heer, tot de daad van Uw kracht. Aan deze dienst werd medewerking verleend door het zusterkoor van het diaconessenhuis onder leiding van d« heer A. Blankenstem en het Chr. ge mengd koor Excelsior. Ds J. Maaskant, Geref. predikant, sprak het slotwoord. i Na het openingswoord van ds D. J. Vossers, Hervormd predikant, siprak prof. Dctó dr J. N. Bakhuizen van den Brink, voor- luUij zitter van het bestuur van het diacones- VM senthuis. Hij zei, dat het bestaande huis woa *wee dwalen heeft. Het is versleten en 1 het is te klein. Spr. noemde het huis een jsbe] belangrijke factor in de Leidse samen- •aled leving. Het zou wellicht teveel gezegd 6 zijn, dat de belanghebbenden en de be langstellenden de betekenis van het huis ook duidelijk zien. Dit zou misschien pas het geval zijn, als het er niet zou zijn. In dit verband herinnerde de hoogleraar aan de ontruiming van het huis aan de Witte Singel in de bezettingstijd. Toen ontstond er een volkomen onaanvaard bare toestand. Het diaconessenhuis telt nu 160 bedden. Ter jaar worden er 2500 a 3000 operaties verricht. Per jaar worden ook ongeveer 2500 patiënten behandeld met een totaal van 40.000 verpleegdagen. Al het moge lijke wordt gedaan om te voldoen aan de bestemming van het huis, die als volgt kan worden omschreven: de verpleging van de patiënten in het licht van het Evangelie van Jezus Christus. Wie hebben het werk gesticht, gedra gen en groot gemaakt? Prof. Bakhuizen van den Brink wilde slechts het negatieve deel van deze vraag beantwoorden. Niet de overheid en ook niet de Kerk. Hij vroeg ook: Wat hebben wij er persoonlijk aan gedaan? Nu zijn we in de gelegen heid mee te werken aan de bouw van het nieuwe huis. De steun en de liefde van de Christelijke gemeente zijn daarbij onontbeerlijk. We kunnen dit werk niet overlaten aan. hen, die dagelijks direct bij het huis betrokken zijn. Een zieken huis bouwen is in deze tijd een onge- hoord moeilijke zaak. Maar we kunnen er eenvoudig niet aan ontkomen. Het is een stuk van onze Christelijke plicht. Spr. constateerde nog, dat het huis en zijn zusters een warme plaats hebben in de harten van allen, die er mee in aan raking zijn gekomen. „Wat kunt en wilt gij nu voor een modern ingericht dia conessenhuis doen, dat open wil staan voor allen?" Hij herinnerde aan de ge vleugelde woorden van Winston Church ill: Geef gij ons de werktuigen en wij zullen deze zaak tot een goed einde brengen. Het optreden van de barmhar- tige Samaritaan stelt Christus ons ten cq voorbeeld als een Christelijke royaliteit. Voor de bouw van het nieuwe huis gezien het aantal Protestanten in Leiden De Leidse damvereniging heeft Wim Huisman, de dammerdie hij de Het ogenblik, waarop de heer B. de Kier aan Wim Huisman de taart (symbolisch geschenk) aanbiedt. Geheel rechts op de foto is wethouder S. Menken nog zichtbaar. Foto N. van der Horst. Wim Huisman gehuldigd Afd. Leiden „De Australische Symphonie" draaif. Casine vanaf .J Wat Indonesië aan kleuren biedt K. en O. hobrde dr Sinia en zag zijn films Multatuli heeft gezegd, dat Indonesië zich als een gordel van smaragd om de eve naar slingert. Als deze vergelijking wil suggereren, dat groen er de enige kleur is. dan doet zy de kleurenpracht van dit land beslist te kort. Aldus dr H. R. Sinia. die en O. een lezing hield over de kleurenpracht der Kleuren zijn e dat ze er zijn bew Dr Sinia in overvloed, zo zei ir oog voor heeft. En s de kleurenprojectie. aantal foto' de rijstbouw betreffend in de hoogvlakte van Bandoeng. Deze hoogvlakte was vroeger een meer en is uitermate vrucht baar. De rijst wordt halm voor halm ge sneden. Een derde deel van de oogst is Gladde straten Nee, zo glad, als vannacht en vanmorgen vroeg is het ook in de Sleutelstad in jaren niet geweest. Het was „spiegel" en de beste methode om vooruit te komen, was nog de schaatsen onder te binden en de benen uit te slaan. Met de auto of de fiets was het helemaal niets gedaan. Te voet ging iets beter, maar dan mag in dit verband het werkwoord „lopen" niet worden gebruikt. Het was meestal glijden, vallen en opstaan en hier en daar krui pen op handen en voeten, Wij spraken een Leidenaar. die nacht om half één „even" iemand wegbrengen, enkele straten verder. Hal verwege werd de auto geparkeerd onze zegsman kwam pas om half drie in zijn woning terug- Onderweg twee anderen tegengekomen, die zich op dezelfde wijze voortbewogen, Ze hadden elkaar voor ,-aap" uitgescholden en va ren er niet eens nijdig om geworden. Velen, die vanmorgen vroeg ten de stad moesten, hebben i ten wachten op hun bus- Later gen ging het wat beter, dat wil zeggen op de wegen waarop zand was gestrooid. Dat zandstrooien is altijd weer een dank baar werk en het is verdienstelijker mate het vroeger cn omvangrijker ge beurt. Ongelukken De 52-jarige mej. P. M. A. R. uit de Zeemanlaan viel vanmorgen ten gevloge van de gladheid van de stoep van Petruskerk. Zij brak haar rechterpols werd naar het Elisabeth-ziekenhuis ge bracht. In de Sumafrastraat gleed om half 10 vanmorgen een Leidse bestelauto tegen bijeen te komen. Als het geld i vijf jaar maar is. Nu moeten we de grondslag er voor leggen. Onreine geest De titel van de toespraak van ds B. van Ginkel, Hervormd predikant te Am sterdam, was: De onaantastbare brug. De predikant begon met te zeggen, dat we vroeg of laat in ons leven komen te staan voor een brug, die krakend ineenstort. ïtslai Gashouder Zaterdag in gebruik De nieuwe gashouder van de Leid se gasfabriek zal Zaterdag in gebruik worden genomen. Het gevaarte heeft een inhoud van 33.000 kubieke meter. Mogelijkheden voor vergroting van deze capaciteit zijn aanwezig. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Petrus Vincent zn van H. J. C. Beerenfenger en A. van Alphen; Hendrica Christina dr van M. Teekens en S. W. Smid; Cornells zn van F. B. nit Hordijk en S. G. van den Berg; Hillegon- v* ti Philippina dr van J. Kiel en A. C. Hie: Jansen. teletf OVERLEDEN: C. Pont, 67 jr, huisvr. van Labruijère; J. C. Kres, 78 jr, wed. van Brummelkamp; J. A. Griekspoor, 74 jr, wed. van De Waard; A. L. van Zwet, man, 62 jr; M. F. M. Geenen, zoon, 2 maanden; H. C. Ravensbergen, 51 jr, huisvr. van V. d. Veer. GEHUWD: J. van der Wijngaard en G, Fllppo; H. Teske en E. M. van der Plas; W. Peet en G. van Weeren; H. den Hoed en S. van der Lucht; A. C. Schriek en J. Dongelmans; H. Middelkoop en S. „LA. Ramak; J. J. van Oosterhoud karar v,„u. t C. Vink; j. Weijer en N. Drogmans; C. W. Batenburg en M. Geuke; C. J. Koot C. Verhoeven; N. Fros en M. Brou wer; F. J. Zandbergen en P. Mieog. Familieberichten uit andere bladen ')e^i VERLOOFD: T Coster en J M Denijs, Am- T Sterdam. i va: ONDERTROUWD: F R M Elders, cand. heol. en M B Meijer. A'dam-Almelo. BEVALLEN: Mevr. de Graaf-de Boer. d.. Karelso-v d Groot, z, Zetten (Veluwi OVERLEDEN: C Valkenburg, JJzn., cherpenzeel; A Ch E Slkkel-Reichenba list; J M Hoogendijk. v. 25 Op sympathieke wijze dankte de ge huldigde voor deze prachtavond. Hierna werd nog eens geanimeerd over de dam sport en ongetwijfeld het meest over de wereldkampioenschappen gesproken. De van zijn tegen spelers het hoofd behoefde te buigen, een hartelijke hulde bereid. Taltijke liefhebbers van de edele damsport hadden zich in de kleine Burcht ver zameld om die hulde aan de koning van de Leidse dammers reliëf te geven. De eerste spreker, die zich tot de heer digde hy een fraai polshorloge Hulsman richtte, was wethouder S. Men ken. vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur. Het gemeentebestuur liet zich, naar de heer Menken verklaarde, gaarne vertegenwoordigen, omdat de huldiging niet alleen voor de heer Huisman en de Leidse damvereniging een festijn was, maar ook voor Leiden, B. en W. en ver scheidene gemeenteraadsleden zullen de verrichtingen van de Leidse dammers met grote belangstelling blijven volgen. Na de wethouder sprak de voorzitter van de L.D-V., de heer B. de Kier. Naar zijn woorden begon de heer Huisman zijn damloopbaan op 10-jarige leeftijd. Toen hy 11 jaar was. kon zijn vader hem niet meer aan. Een jeugdtournooi. dat geor ganiseerd werd toen hij 14 jaar was. werd door hem gewonnen. Hij was kampioen van Leiden, toen hij 15 was. Na het be halen van het kampioenschap van Zuid- Holland, werd hij in de strijd om het Nederlands kampioenschap één van de zes besten. Hij handhaafde zich op die plaats volkomen. Ook een ziekteperiode van ruim 3 jaar bracht daarin geep ver andering. Toen hij dit jaar voor het eerst weer deelnam aan het landskampioen schap werd hij vijfde en zesde. En daar na werkte hij zich in het tournooi om het wereldampioenschap om daaruit tot grote verrassing van alle mensen, die zich met de damsport bezig houden, onge slagen te voorschijn te komen, een pres tatie, die noch door een Dagenais, noch door een Piet Roozenburg werd geëven aard. Het geschenk, dat de heer De Kier hierna aanbood (een taart symboliseerde het. omdat het nog niet gereed was), had moeilijk origineler -kunnen zijn. Het was een plakboek met persverslagen en -be schouwingen over de wereldkampioen- schappen. Daarin hadden bijna alle deel nemers aan het tournooi een persoonlijk woordje geschreven. Voor Wim Huisman een prachtig geschenk. Mevr. Huisman werd niet vergeten.Zij kreeg bloemen De heer J. J. Roels. voorzitter van de Zuidhollandse dambond. loofde de unieke prestatie van de gehuldigde. Hij roemde bovenal Huismans sympathieke houding bij alle damwedstrijden. waaraan hij deel neemt. Hij wenste de heer Huisman van harte geluk met het prachtige resultaat, diens echtgenote eveneens en tenslotte ook de L.D.V. Laatste spreker was de heer A. Jesse, secretaris van de L D.D.B die ook trots was op Huismans grote damkunst. Ter herinnering aan de span nende dagen, die voorbij zyn, overhan- Achtermuur doopsgezinde kerk wordt hersteld De achterbuitenmuur van de doopsge- zinae kerk aan de Pieterskerkstraat on dergaat thans een restauratie. Men kwam onlangs tot de ontdekking, dat deze muur nstig aan het verzakken was. Bouw- woningtoezicht in Leiden adviseerde spoedig té herstellen. Er waren mogelijkheden: de muur door een vervangen ot stutten. Gelukkig kon tot dit laatste worden besloten. Dit betekende onder meer, dat de smeed ijzeren ramen, waarop de doopsgezinde Gemeente zeer zuinig is, behouden zyn gebleven. Er worden thans heipalen in de grond geslagen, die de aan te brengen steunberen zullen dragen. Nieuw districtsbureau rijkspolitie Ijverig en verlicht predikant Vandaag is het honderd jaar geleden, dat de Nederlandse theoloog en .kanselredenaar prof. dr J. F. van Oordt, hoogleraar achtereenvolgens te Groningen en Leiden en medestichter van de z.g. Groningse school, te Lei den overleed. „Hij was een ijverig en verlicht predikant, als echt evange lisch godgeleerde en als moedig en krachtig handhaver van de rechten en de vrijheid der gemeente zijns Heren", aldus schreef de Groningse hoog leraar Pareau in zijn levensbericht over Van Oordt bij diens overlijden in de Handelingen van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. Op de 20ste November van het jaar 1794 werd Joan Frederik van Oordt te Rotterdam geboren, waar zün vader koophandel dreef. Na het gymnasium aldaar doorlopen te hebben, studeerde hy theologie aan de Utrechtse hoge school, maar toonde zich tevens bijzon der geïnteresseerd voor letterkunde, na tuurkunde, sterrenkunde, natuurlijke historie en natuurrecht. Hy was om. vele jaren een actief lid van het letter kundig gezelschap Utile Dulce. Nadat hy enkele maanden daarvoor zyn intreepreek als dominee by de Herv. Gemeente te Neerlangbroek gehouden had, promoveerde hij in April 1821 tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift, dat handelde over de ge schiktheid en de kracht, die de Christe lijke godsdienst heeft om de aanleg tot vereniging en gemeenschap in de mens heid te voelen en te volmaken. Twee jaar later werd hij predikant in Utrecht en in 1827 werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de godge leerdheid aan de hogeschool aldaar. Hy bedankte evenwel voor deze eer en aan vaardde twee jaar later het hoogleraar schap in de theologie aan de Groningse universiteit. Van de vele redevoeringen, die hij ln de daaropvolgende jaren daar gehouden heeft, is vooral bekend geworden die 1830 over Godsvrucht als d helde waardoor hij in het bijzonder de acade mische jongelingschap aanvuurde om mede te werken aan de verdediging van het vaderland, dat hij zo vurig liefhad. Hij gaf hierin een sprekend voorbeeld door een benoeming aan te nemen t „luitenant bij de flankeurskompagnie". Naai Leiden De 11de December 1839, dus op zijn latere sterfdatum, aam'aardde hy het hoogleraarsambt te Leiden met een tie over de waarheid, als het enige doel waarnaar de godgeleerdheid heeft streven. De redevoeringen en colleges, die hU ook in zijn Leidse tyd heeft uitgesproken, zyn geboekstaafd als juweeltjes van wel sprekendheid en taalbeheersing. In deze periode heeft hij ook veel verzen schreven, die hij bij verschillende gele heid te voeden en te volmaken. Prof. Van Oordt was medeoprichtei en redacteur van het theologische tijd' schrift Waarheid in Liefde en sinds 1827 lid der Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde te Leiden. Ferd'nandje wil handtekening van Kerst mannetje de trottoirband. De auto kantelde en de lading vleeswaren werd beschadigd. Een auto op de Nieuwe Rijn kwam vanmorgen in aanraking met een lan taarnpaal. De wagen kwam half boven het water hangen. Gelukkig lag op die plaats een schip, dat hem tegenhield, anders zou hij zeker in de Nieuwe Rijn zijn terecht gekomen. Zó doe je dat Het groepje arbeiders stond in het halfduister van de aanbrekende winter morgen moedeloos bijeen. Voor hen spie gelde zich in het licht van een straat lantaarn de oprit van een bruggetje, dat stellig in de annalen van de goede stad Leiden als karakteristiek te boek staat, maar dat nu voor voetgangers en fiet sers een niet te nemen hindernis vormde. Twee arbeiders waren zojuist met veel bottengekraak in een potsierlijke houding neergekomen in een poging, het brugge tje te nemen. Ze overlegden nu mompe lend of ze hun leven nog een keer zou den wagen ten gerieve van hun aller beminde werkgever. Toen verscheen het heertje. Het zag er kwiek en fleurig uit in een kort jekkertje met een fleurige sjaal en. wat meer was. het scheen to taal geen last te hebben van valneigin- gen. De arbeiders staakten hun gemompel en keken in stomme verbazing toe. Het heertje groette zwierig en beklom met gezwinde tred de helling. Boven gekomen draaide het zich om en daalde met een triomfantelijk gezicht weer naar bene den. „Zie," zei het op welwillende toon, „zó doe je dat" Maar toen barstte een homerisch ge lach los. Het heertje trapte met z'n ene voet op het uitstekende stuk van de nylonkous, die zijn andere schoen sierde, en stortte voorover ter aarde. Gezamen lijk hebben de toeschouwers toen maar een andere weg genomen. Binnenbrand aan Boerhaavelaan In ht perceel Boerhaavelaan 43 brak gisteravond brand uit doordat in een achterkamer een overgordijn tegen een brandend gasstel aanwoei. Het behang van twee lampen ging verloren, alsmede enig houtwerk. Verder liepen schade op bed, dekens, lakens, een kleed, was goed en vitrage. De bewoners wisten de brand met emers water te blussen. De brandweer verrichtte de nablussing. de pluksters; de rest gaat naar de rijstpellerijen. Na de vertoning van enkele kleurrijke tafereeltjes kreeg men de bloeiende pracht van bomen en planten te zien,, Veel plantensoorten komen oorspronke- uit tropisch Zuid-Amerika. De eer- vap de twee kleurenfilms liet het ge krioel in de Chinese wijk van Djakarta Vervolgens kreeg men enkele flit- /an de viering van het Indonesische n-jaar te bewonderen. Tenslotte ver- toonde de rolprent de fabricage van kroepoek en kunstbloemen. Behandelde de eerste film meer het leven van de mensen in Indonesië, in de eede stonden de bloemen in het mid delpunt. Deze film nam dr Sinia op in de plantentuin te Buitenzorg en in de bergtuin te Tjibodas, een plaatsje boven Bandoeng. Veel van deze bloemen wer den op een afstand van ongeveer 15 cm gefilmd, zodat de aanwezigen een goede indruk kregen van de rijke flora in deze beide tuinen. De heer Verhey van Wijk nam afscheid van K. van K. In de hedenmiddag gehouden verga dering van de Kamer van Koophandel Fabrieken voor Rijnland heeft de heer G. J. Verhey van Wijk als voor zitter en als lid van de Kamei afscheid genomen. Op de werkzaamheden van de heer Verheij van Wijk in deze functie op het afscheid komen wij morgen Openbare les A.s. Vrijdag om 16.15 uur zal dr H. P. Wolvekamp, lector in de experimentele dierkunde, zijn openbare les houden in het klein-auditorium der rijksuniversiteit te Leiden Voor een geschenk, dat H.M. de Ko ningin de gemeente Leiden zal aanbie den, is de Amsterdamse beeldhouwer Pieter Starreveld verzocht een ontwerp te maken, dat onlangs gereed is gekomen en dat door Hare Majesteit is goedge keurd. Het ontworpen beeld, dat op een natuurstenen voetstuk in brons zal worden uitgevoerd en geplaaast zal worden op de binnenplaats van het Leidse raadhuis, stelt een levensgrote jongensfiguur voor. Deze jongen houdt in de hand een door hem gevangen duif, die de boodschap meebrengt, dat de be vrijdingslegers van Prins Willem van Oranje in aantocht zijn. Tweede Toonkunstconcert in Gehoorzaal Uitstekende uitvoering door het Weens Octet Het Weens Octet bestaat uit Willy Boskovsky, eerste viool, Philipp Matheis, tweede viool, Günther Breitenbach, altviool, Nikolaus Hubner, cello, Jo- hann Krump, bas, Alfred Boskovsky, klarinet, Rudolf Hanzl, fagot, en Jo sef Veleba, hoorn. Wij hoorden dit ensemble gisteravond voor de tweede maal op één dag, hetgeen ons in de gelegenheid stelde ons oordeel te ver diepen en opnieuw te toetsen. W. Vogt administrateur der Nozema Wellicht had men zich 's avonds beter op de acoustiek der Gehoorzaal kunnen instellen en was men tevens beter inge' speeld; in elk geval werden onze ver' wachtingen, die reeds hoog waren gespan nen, zeker overtroffen. Beethovens Septet op. 20 ontstond ir 1800 en behoort tot de rijpste werken uit zijn eerste, meest klassieke periode. De meester bekroonde hiermee een reeks werken voor strijk- en blaasensembles. die hem een grote beheersing v: genres der kamermuziek hadden verschaft en die hem in staat stelden voortaan de symphonische kunst met enige van haar machtigste monumenten te verrijken. De uitvoering van dit werk was in vele opzichten subliem te noemen; zowel strij kers als blazers bereikten hierin een zeer hoog niveau. Een prestatie van niet ge ringer betekenis was de uitvoering van het octet van Henk Badings, dat hiermee zijn première in Nederland beleefde. De componist had zich nauwelijks een hetere realisatie van zijn werk kunnen voorstel lén. verdiept. Badings heeft hiermee langrijke, evenwichtige en knap geïnstru menteerde partituur voltooid, waarvan d betekenis niet tot het Nederlandse mu De raad van beheer van de Nozema ziekleven beperkt zal blijven (de Nederlandse Omroep Zender Maat-j Er valt in dit werk. naar het ons vooi schappij), waarvan prof mr P. S. Ger-j komt. evenals in verscheidene andere brandy voorzitter is, heeft de heer Wil- i composities van de laatste jaren lem Vogt benoemd tot administrateur'Badings. een sterke neiging tot een klas van deze vennootschap. De heer Vogt is sieke en overzichtelijke vormgeving w in samenwerking met P.T.T, belast mette nemen. de voorbereiding der totstandkoming j Het doorzichtige klankbeeld de sterk van het nieuwe zenderpark van de we-geprofileerde rhythmiek en de expres- reldomroep te Lopik. De terreinen voor sieve melodiek. zij zijn hier tot en het oprichten van zendergebouw en an- lijke eenheid geworden. Vooral i tennestelsel zijn inmiddels definitief scherzo heeft de componist een grote c aangewezen. - Extra vrije tijd wegens feestdrukte tyd te compenseren. pressiviteit weten te bereiken. In sommige van de variaties in het laatste deel moet het technische vakmanschap echter, naai het ons leek, de inspiratie wel eens ver vangen, Het werk oogstte een groot sue- De bedrijfsunie der samenwerkende organisaties van handels, en kantoorbe- Het octet n F ÓS 1M a dienden deelt mede, dat na overleg in werd tenslotte, reals het Weens! het sociale orgaan van het grootwinkel- past, met bezieling en zwjer voorgedrag-n bedryf aan de by de raad voor het groot- Het was stellig mede aan het grote winkelbedrijf aangesloten ondernemin- enthousiasme der uitvoerders te danken gen is geadviseerd de langere werktijd, dat dit aan melodische en harmonische veroorzaakt door de langere openstelling schoonheid zo rijke opus op ieder zulk der winkels in de St Nicolaas- en Kerst- overtuigende indruk maakte L -°!.het verlenen van extra vrije Het deed ons vergeten, dat Schubert ich hier. zoals vaak elders in zijn instru- Weens Octet verzorgde 35ste jeugdconcert Voor het 35ste jeugdconcert, georganiseerd door de Mij voor Toonkunst te Leiden, bestond wellicht meer belangstelling dan gewoonlijk. Men kan zich hierover slechts verheugen; de middelbare scholieren van thans zijn immers het concertpubliek van weldra. De grote belangstelling wordt trouwens door het hoge niveau van deze concerten ten unite gerechtvaardigd. Het Weens Octet, een der beste kamer- muziekensembles die we hier konden be luisteren, speelde achtereenvolgens Mo- zarts prachtige klarinetkwintet in A K V. 581. Beethovens bekende sextet in Es op. 20 (twee delen moesten hiervan verval-, len) en het Scherzo uit Schuberts Octet in F op. 166. Helaas moest, wegens ziekte van de trompettist, de Serenade Casella vervallen, waarvoor het klarinet kwintet van Mozart in de plaats kwam. De inleiding tot de diverse werken werd verzorgd door de heer G. Reyns, die zich van deze delicate taak aardig kweet. Jammer slechts, dat zo velen der jeugdige toehoorders aan zware verkoudheid bleken te lijden, hetgeen ietwat storend werkte bij het luisteren. Het Weens Octet beschikt aantal uitnemende instrumentalisten, die intensieve arbeid tot een zeer homo geen samenspel kunnen geraken. Dit samenspel werd. vooral in Beethoven en Schubert, gekenmerkt door een expres- volle klank, door een sterke dynamiek Zij zoeken het meer in expres- dynamische effecten dan in raf finement van détails, meer in de volheid dan in de doorzichtigheid van de klank. Bij Beethoven en Schubert kan men dit beter hebben dan bij Mozart, wiens klari netkwintet het behoort tdt zijn laatste en meeste klassieke stijlperiode naar ons gevoel meer resignatie dan levens blijheid ademt. Niettemin hebben wy in dit werk de klarinettist Alfred Boskovsky in hoge mate bewonderd om zyn prachtig spel. Het was echter vooral in Beethovens septet dat het ensemble de volle hoogte "in zijn kunnen bereikte. Wij komen op dit werk, evenals op Schuberts Octet nog nader terug bij onze bespreking van het Toonkur/itconcert van Woensdagavond. We willen echter reeds hier onze lof niet onthouden aan de eer ste violist, Willy Boskovsky fagottist Rudolf Hanzl, wier magistraal spel bijzonder opviel, zonder dat wy daar mee aan de anderen tekort willen doen. Geen wonder, dat een en ander door het jeugdige auditorium op zeer enthou siaste wijze werd ontvangen. mentale werken, niet zelden herhaalt zon der zijn overvloedig rijke materiaal wer kelijk te verwerken in motivische ont wikkeling. Vooral het eerste deel labo reert enigszins aan dit euvel. Daarentegen vindt men in het wonderlijk mooie andante un poco mosso en in het scherzo, evenals in het laatste deel even voor het slot. een diepte van gevoel, die met haar verzwevende harmonieën aan dc hoogro mantiek en zelfs aan Bruckner doet denken. Schuberts octet besloot op brillanle wijze een der beste concerten, die we aan de Mij voor Toonkunst te danken hebben. Geen wonder, dat de talrijke aanwezigen zich zeer enthousiast betoonden en de Weense musici een langdurige ovatie brachten. J. van der Veen. Ds W. C. Lamain bedankte voor Leiden Ds W. C. Lamain te Grand-Rapids (Ver. Staten) heeft bedankt voor het be roep der Geref. Gemeente van Leiden. Agenda voor Leiden Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie Orkest, derde abonnementsconcert o.l.v. Willem van Otterloo, solisten Theo Olof, viool, Martin Zagwijn, cello. Casino, 7 en 9.15 uur: Chr. Filmactie, De Australische Symphonie. Rapenburg 59. 8 uur: Het Jonge Geluid, A. Jonker uit Amsterdam over de tele visie. Stadhuis, kamer 125, 7.15 uur: Leids jeugdparlement. Onze houding tegenover het communisme. Rehoboth, 8 uur: afdeling Leiden V.E. R.O.N., H. A A. Grimbergen over de bouw van televisie-ontvangers. Gerecht 10. 8 uur: K. en O., eerste les cursus A. Galjaard „Bloemen en planten in huis en tuin". Vrydag Stadhuistoren, 11—12 uur: carillon- concert door Leen 't Hart. Sint-Antoniusclubhuis, Mare 43, 8 u.: K. en O., voordrachtavond door Jan Musch. Stadsgehoorzaal. 8 uur: 3-October-ver- eniging, cabaretavond voor optochtdeel- Harmonie, 8 uur: woningbouwvereni ging Ons Belang, huldiging J. Gerritsen en P. J. Schouten. Turk. 8 uur: Leidse smalfilmliga, Pater Raymond Sasse van Ysselt toont zijn ge luidsfilm Het geheim van de Valken horst, waarna films van de Franse am bassade. Kleine Burcht. 8 uur: afdeling Leiden Ned. handelsreizigersvereniging, Sint- Nicolaasfeest. Geref. jeugdhuis, 8 uur: A. R. w^jkver- eniging IV, mr C. J. Woudstra on A. Knetsch over de gemeentepolitiek. Burcht, vogeltentoonstelling. Rehoboth, 8 uur: kring van vrouwelijke anti-revolutionnairen, mevrouw H. Atte- i-Roosjen over het leven en werk van dr Kuyper. Pieterskerk. 7.15—7.45 uur: Avond gebed. Oe gat ge est W. dc Zwjjgerkerk. uur: huishoudelijke voorlichtingsavond. Zaterdag Volkshuis. 4 uur: K. L. M.-films met toelichting van de heer A. Deetman. Stadsgehoorzaal. 8 uur: derde feest avond woningbouwvereniging Dc Een dracht. Sint Antoniusclubhuis. 7.45 uur: Ons Toneel, feestavond. Diligentia, half 3: K. en O., costuumshow door Cruys Voorbergh. Oegstgeest Oud-Poelgeest: week einde voor aanstaande emigranten. Nachtdienst apotheek Apotheek Herdingh en Blanken, Ho- j~ apotheek

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3