Jlieutue £ciitsrf)e (firmrant Democratische kleed van West-Duitsland is verre van smetteloos Voornaamste hoeders der grondwet zijn in discrediet gebracht Juli Briefkaarten worden 1 één cent duurder Wist U DONDERDAG 11 DECEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal: 2— per maand: f 0.47 per werk ADVERTENTlÊN: 0.18 per millimeter 'Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No Directie: F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Choi-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticti li gfirbleoen tngn bert lu fcgfjcosport" „Nieuw-Guinea houden is geld weggooien" Zie pag. 2 EUROPA STELT VAST: NADAT Bondspresident Heuss zijn verzoek aan het Constitutionele Hof had ingetrokken, het geruchtmakende verzoek, waarin om advies gevraagd werd over de „grondwettigheid" der beide Duitse ver dragen, (zoals in een deel onzer edities gisteren vermeld), heeft hij in een radiorede een verklaring gegeven. Hierin wordt gezegd, dat hij dit belangrijke besluit niet nam, om de politieke leiders der regeringscoalitie ter wille te zijn, maar wel, omdat het Hof de wet had geïnterpreteerd op een wijze, die hij niet voor. mogelijk had gehouden, toen hij om het advies vroeg. Zoals bekend, was het Hof van oordeel, dat de beslissing op het verzoek van president Heuss bindend zou zijn voor alle, eventuele uitspraken van de beide Kamers van het Hof. Het wachten is nu op de tegenzet der Sociaal-Democraten. Reeds hebben de Socialisten krijgs raad gehouden en partijleider Ollenhauer zal vanavond in een radio toespraak Heuss van antwoord dienen. De mannen van Ollenhauer ver kondigen, dat het land in een „crisis" verkeert. Uit de uitvoerige uiteenzetting var president Heuss, ter verheldering var zün gedragslijn,,brengen wij nog het vol gende naar voren: Het Hof is één be waarder van de grondwet, de federale president is de andere. Zij moeten bereid eijn elkaar halverwege tegemoet te ko- 'ereenkomstig de behoeften van de Duitse staat en de gerechtigheid. Het daarom verkeerd zijn, een te zware last op het Constitutionele Hof te leggen Het sensationele gebeurde heeft reeds tengevolge gehad, dat vijf afgevaardig- van de regeringscoalitie in de Bonds- zijn afgetreden, omdat zy gekant rijn tegen de verdragen met het Westen. Ret zijn leden van de „rechts" georiën teerde Duitse Partij en van de Vrije De mocraten. Van zijn kant, heeft de president van iet Hof, dr Hermann Hoepker-Aschoff, jenover de pers verklaard, dat de be- ilissing, om het verzoek van Heuss voor- verlenen boven een soortgelijk «rzoek van Adenauer, genomen wai met een meerderheid van 20 tegen temmen. (De 23ste rechter was wegen- dekte afwezig). De president maakte leze getallen bekend, om nieuwe poli ieke gissingen te voorkomen. Immers regeringskringen te Bonn was be teerd, dat de beslissing slechts met de deinst mogelijke meerderheid was ge en, ja, dat het Hof sterk verdeeld Toch zijn er, aldus Hoepker-Aschoff. echters afgetreden. Voorsprong voor Adenauer Hoe is nu de stand, Hoepker-Aschoff? »'a al de, gestichte verwarring, dus na lat Heuss zijn verzoek heeft ingetrok ken, heeft Adenauer een voorsprong. Im- zijn eigen verzoek kan nu behan- leld worden door een der twee kamers Zweedse koning rijkte Nobelprijzen uit Een Vredesprijs voor Trygve Lie Koning Gustaaf Adolf van Zweden eeft gisteren in het concertgebouw tockholm de Nobelprijzen voor genees- unde, scheikunde, natuurkunde en ituur voor het jaar 1952 uitgereik De Amerikaanse hoogleraar prof. Sel- Waksman kreeg de prijs voor eeskunde voor zijn ontdekking treptomycine, een belangrijk middel de strijd tegen de tuberculose. De Iritse scheikundigen dr Archer Porter lartin en dr Millington Synge ontvin- samen de prijs voor chemie op grond hun werk op het gebied der ana- fse. De Amerikaanse geleerden prof. Idward Purcell en prof. Felix Bloch ontving tenslotte de prijs- voo in werk op het gebied van het kerr iderzoek. De Franse auteur Frangoi laxiac ontving tenslotte de prijs voo ^5 iteratuur. wereldorganisatie van oudstrijdert 16 millloen leden telt. heeft beslo- Trygve Lie, de secretaris-generaal de V.N. haar Vredesprijs voor 1952 te kennen. Bomaanslag op Russi sche ambassadeur In de Oostzone van Berlijn Op de Russische ambassadeur in Oost- ui tsl and, Semjonof, is onlangs te Ber il een aanslag gepleegd, zo meldt de titse Sunday Times. Onder het bureau van de ambassadeur Bs een kleine bom geplaatst, die was 'tploft, tien minuten vóór Semjonof in 't gebouw aankwam. De bom was ge- laatst door twee Duitsers die voorgaven electrische installatie te komen con- oleren. Lokollo's kinderen naar Nederland Dp twee kinderen van de heer Lokollo, linister van de republiek Zuid-Moluk- eA komen naar Het Vaderland ver ruit, met de Sibajak naar Nederland, en derde kind, een meisje, is op' Ceram •verleden. Mevr. Lokollo wilde graag "et de kinderen naar Nederland ver rekken, doch zij werd voor de keus ge teld of zelf te gaan zonder kinderen, of e kinderen te zenden en zelf achter te 'lijven. Zij koos dit laatste. De heer -okollo vertoeft thans in België. Drie ministers Maandag naar Parijs In Parijs begint Maandag as. de tien- e ministeriële zitting van de Noord- llantische Raad. De Nederlandse dele- zal bestaan uit de ministers Beyen,' 'au de Kieft en Staf, die vergezeld zul- n van verschillende militaire en urgerlijke raadgevers. van het Hof, die, naar verluidt, op de hand van de regering is. Maar Adenauer zal zjjn doel toch niet bereiken, als ver scheidene rechters aftreden, zodra zjjn zaak voor de tweede kamer van het Hof behandeld zal worden. In dat geval zou het vereiste aantal rechters niet wezig zjjn. In diplomatieke kringen in Bonn volgt men de ontwikkeling van de strijd tussen de hoogste organen der Westduitse democratie met de grootste bezorgdheid. Buitenlandse diplomaten spraken als hun overtuiging uit, dat de toespitsing van de strijd en de foefjes, die met het constitutionele Hof zijn uit gehaald, gemakkelijk de doodsteek kun nen toebrengen aan' dez^ instelling, die als hoogste beschermer van de grondwet was bedoeld. Eveneens wordt de verwachting uit gesproken, dat de regering te Bonn ge vaar loopt door haar verrassende, elkaar, weersprekende manoeuvres, respect bij de bevolking in te boeten. Hieraan wordt de gevolgtrekking vast geknoopt, dat de wijze, waarop de beide Europese verdragen in Bonn over de hindernissen van een gevaarlijke opposi tie moeten worden gevoerd, de geestdrift der partners voor een nauwe binding aan Duitsland „moeilijk zal kunnen sterken". Europa krijgt straks te maken met Duitse partner, wiens democratische kleed verre van smetteloos is. Dè beide voornaamste hoeders over de grondwet, president en Hof, zün direct in de po litieke strüd betrokken en worden discrediet gebracht. Deze vijf rebellen, onder wie een vrouw, werden in Casablanca ge arresteerd, ómdat zij in het bezit werden bevonden van vuurwapens en andere „strijdmiddelen" als dolken, scheermessen en scharen Nederland op glad ijs Talloze bussen en auto's in rijen machteloos langs de wegen In heel het land raakte het verkeer door de ijzel volkomen in de war TN DE LOOP van de nacht zijn de wegen in vrijwel het gehele land spie gelglad geworden tengevolge van ij'zel. Het verkeer raakte in grote moeilijkheden; niet zozeer in de steden, waar in de loop van de nacht reeds zand werd gestrooid, maar vooral op de grote verkeerswegen. De .inter- locale busdiensten moesten verscheidene diensten stilleggen. In de provincie Utrecht zün sommige diensten geheel uitgevallen. Andere diensten berden uitgevoerd met grote vertraging. Jn Noord- en Zuid-Hpllana zün vanmorgen de bussen ook óf niet uitgereden óf reden zü met grote ver traging. In Gelderland viel het nogal mee, al was er ook daar vertraging Groningen meldde, dat de vroege trams en trolleybussen een uur te laat vertrok ken. Op Walcheren en Noord-Beveland Wetsontwerp ingediend Kijkgeld voor televisie 30 per jaar Voor niet aangegeven toestel hoogstens 1000 boete De regering heeft nu, zoals reeds was mgekondigd, de Tweede Kamer voorge steld houders van televisietoestellen een kijkgeld van f 30 per ontvanginrichting per jaar te laten betalen. Dit is aanzien- dan de luisterbijdrage voor de radio (f 1 per maand), maar de televisie programma's kosten ook veel meer dan de radio-uitzendingen. Het kijkgeld moet jaarlijks vooruitbe taald worden, maar als achteraf blyk-t dat het toestel niet het hele jaar by de hou der aanwezig is geweest, wordt een d-uctie van f 2,50 per maand verleend. Het geld wordt geïnd door de P.T.T. Om de controle te vergemakkelijken, moet iedere televisiebezittcr een televisiekaart by zyn toestel hebben. Ontbreekt deze kaart, dan krijgt men een boete van ten hoogste f 1.000. Bij niet-betaling van het kijkgeld worden andere dwangmaatrege len toegepast. Het aantal televisietoestellen in ons land wordt op 3.000 tot 6.000 geschat. Daar een aantal toestelbezitters zal wor den vrijgesteld van het kükgelu, wordt de opbrengst van de bydrage voorlopig op f 75..000 tot f 165.000 per jaar geraamd. De regering is van plan de wet op 1 Ja nuari a.s. of zo spoedig mogelijk daarna in werking te laten treden. Hof van K.S.G. geïnstalleerd In tegenwoordigheid van de erfgroot- hertog Jan van Luxemburg heeft de pre sident van het hoge gezagsorgaan stonden vele bussen en auto's in file machteloos langs de kant van de weg. De Spoorwegen waren waarschünlijlc de-enige vervoersonderneming die weinig last hadden. Talloze mensen kwamen vanmorgen, na vele glü- of valpartyen te laat op hun werk. Op Schiphol Schiphol, waar gistermiddag de nor male dienstregeling kon worden hervat, heeft nu wederom met mist en tevens met gladheid te kampen. Verwacht werd, dat voor 12 uur vanmiddag geen vliegtuigen zouden kunnen binnenkomen of vertrekken. Egyptische partijen achter Naguib Kolonel Sjisjakli bij de generaal De Egyptische politieke partijen, ook de Wafdpartü, zullen gehoor geven aan de oproep van generaal Naguib steun te verlenen by het opstellen van een nieuwe grondwet. De voorbereiding zal 18 maanden in beslag nemen. Kolonel Sjisjakli. chef van de generale staf van het Syrische leger, werd vandaag te Cairo verwacht voor een bezoek van vijf dagen. Met Naguib zal hij de Syrische- Egyptische problemen onder de loupe Nieuwe posttarieven op 1 Juli Met Ingang van 1 Juli a.s, wor den de posttarieven als volgt ver hoogd. BINNENLAND: ct ct Locale brief 6 7 Locale briefkaart5 6 Interloc. briefkaart 6 7 BUITENLAND o.a.: Brieven t.m. 20 gram 20 25 (Verdere verhoging v. zwaardere brieven) Briefkaart 12 15 Drukwerk, monsters en akten per 50 gram 4 5 RECHTEN Gewone en girokwitan tie i?innenland15 25 Postwissel binnenland van 12,50 t.m. 25 15 20 van ƒ25,— t.m. 50 20 '25 Aangegeven pakket aantekenrecht en vast recht 15 2fl Buitenlandse briefpost Aantekenrecht 15 20 Inklaringsrecht 35 50 Buitenlandse pakketpost. Aantekenrecht 40 100 Inklaringsrecht 40 100 Luchtrecht Indonesië Verhoging nog niet bekend. Eindhovenaar door gas vergiftiging overleden In het R.K. Binnenziekenhuis te Eind hoven is gisteren de 33-jarige A. J. v. lersel uit de Havenstraat aldaar over leden. De man was daar Maandagavond na gasvergiftiging opgenomen? die was veroorzaakt doordat het kraantje van de gaskachel op de slaapkamer had openge staan. De politie meent dat het kraantje per ongeluk een eindje was opengestoten. Op de schaats óver de Gouwzee Kruiend ijs sloot Marken van de buitenwereld at Honderd arbeiders en scholieren en veertig Amerikanen geïsoleerd veerboot MonnikendamMarken, die gistermiddag uit Monnikendam was vertrokken, moest wegens kruiend ijs terugkeren. Een paar honderd arbeiders scholieren konden het eiland niet >r bereiken en moesten trachten elders onderdak -te verkrijgen Oorzaak van deze stagnatie was de toenemende wind. Veertig Amerikanen, 'die juist op Marken waren, konden het eiland e eens niet meer verlaten. De veerdienst werd gestaakt. De Amerikanen, voor het merendeel militairen, die de onvoorziene logeer partij zeer sportief opnamen, werden ondergebracht in een hotel, in een lunch room en bij burgers, o.a. bij Sytje Boes. Gistermiddag zyn vier bewoners van Monnikendam per schaats de Gouwzee overgestoken. De burgemeester van Marken, de heer Van 't Hout en zyn echtgenote, moesten in Monnikendam blijven. Zy werden De loesland in Noord.Atrika Leiders der „Istiqlal" gearresteerd Plannen om Bey van Tunis af te zetten? Raymond Marcellin, de Franse staats secretaris van voorlichting, verklaarde, afloop van een .byeenkomst der mi ers. die over Tunesië en Marokko be raadslaagden. dat in ieder geval de orde gehandhaafd zal blyven. De sultan van Marokko heeft te kennen gegeven, de gewelddaden, waardoor in Casablanca 57 en om het leven kwamen, zeer te betreuren, tevens de hoop uitsprekende, dat Fransen en Marokkanen de vriend schappelijke relaties zouden herstellen. rover deze uitingen van Franse en Marokkaanse zijde. Echter zijn alle, zich Marokko bevindende, leiders van de Istiqlal, alsmede vele leden dezer poli tieke partij, gearresteerd. Voorts zal de Franse regering de mo gelijkheid besproken hebben, de Bey van Tunis af te zetten, wegens gebrek aan samenwerking met Frankrijk. Besluiten zyn echter nog niet genomen. In het -um van Tunis is vannacht opnieuw bom ontploft. In de stad Sousse werd wederom een uitgaansverbod afgekon digd. van 's avonds acht uur tot 's mor gens zes uur. Geheel rustig is de situatie dus nog geenszins. De ..politieke commissie" uit de Assem- blée der VJN. verwierp het voorstel van Pakistan, om een vertegenwoordiger van de Bcy van Tunis, uit te nodigen bij de debatten over het Franse bewind. Ook Nederland behoorde tot de tegenstem- Zullen Frankrijk en Tunesië toch de onmiddellijke onderhandelingen her vatten? P.T.T. kan lasten niet meer dragen Tarief voor locaal telefoneren omhoog, maar interlocaal omlaag VERSCHILLENDE POSTTARIEVEN gaan met ingang van 1 Jul omhoog. Het locaal telefoneren wordt-geleidelijk eveneens duurder, maar het inteflocaal telefoneren wordt goedkoper. De tarieven voor het verzenden van telegrammen in het Europese en buiten-Europese verkeer worden reeds op 1 Januari verhoogd. De financiële toestand van de P.T.T. is zo ongunstig, dat maatregelen om hierin verbetering te brengen niet langer mogen uitblijven, zo heeft minister Algera aan de Tweede Kamer meegedeeld. den wordt het tarief voor gesprekken tussen verschillende plaatsen verlaagd, terwül het tarief voor plaatselüke ge sprekken van 3 op 4 ct wordt gebracht Er zün nog verschillende technische wij zigingen nodig en daarom zullen deze tariefsveranderingen slechts zeer gelei delijk worden ingevoerd. Binnen de sector zal éénzelfde abon- nementsbedrag worden geheven, bere kend naar het aantal aansluitingen van de sector. Het verkeer, binnen de sector wordt gevoerd op balis van het locelt tarief, echter met tijdmeting. De ver goeding voor de aanleg van een telefoon aansluiting wordt verhoogd van f 25 tot f 40. De verbetering van de bedrijfsresul taten by de telegraafdienst heeft de mi nister in afwijking van de plannen van zün ambtsvoorganger gevonden in verhoging van de tarieven voor het Europese en buiten-Europese verkeer Tevens zal voor de aanbieding van tele grammen in giro of per telefoon een recht van resp. 5 en 10 ct worden ge heven. Voorts wordt de huurprijs van verreschrüvers enigszins verhoogd. Enige van deze tariefswüzigingen zün reeds van kracht, de overige gaan op 1 Ja nuari in. Door dit alles kan de P.T.T. f 15 mil- lioen bü de reserve voegen, terwyl voor uitkering aan het rijk f 1,3 millioen be schikbaar is. Wanhoop in hongerwinter Moeder doodde haar pasgeboren baby Wegens doodslag op haqr pas geboren baby (in April 1945) is gisteren in Am sterdam tegen de; 45-jarige Amsterdamse vrouw W. F.—L. één jaar voorwaardelijk geëist. De vrouw vertelde, dat zij geen geld had en tijdens de hongerwinter moest bedelen. Niemand wist. dat zij in ver wachting was. Zij vreesde het huis. waar zij gratis woonde, te moeten verlaten als dat bekend was. De echtgenoot die in Duitsland werkte was niet de vader van de baby. Zij gaf toe. dat zij de baby, een meisje, onder een kussen had gelegd, waardoor het wichtje is gestikt. Énkele maanden geleden heeft een 15-jarig doch tertje van verdachte tegenover bekenden de geschiedenis verteld. Daarop is de justitie ingelicht. De officier van Justitie was van oor deel, dat de vrouw in haar wanhoop het besluit heeft genomen haar baby te 'doden De verhoging van de posttarieven zal het staatsbedrijf van de P.T.T. jaarlüks ongeveer f 7.4 millioen in het laatje brengen en de verhoging van de tele- graaftarieven ongeveer f 1.4 millioen. Bovendien zullen de lasten van het be drijf met f 9,1 millioen verlicht worden doordat de verplichte uitkering van de P.T.T. aan de schatkist met ingang van 1 Januari a.s. wordt verlaagd van 6 pet der totale Ijpdrijfsbaten tot 3'i pet van de winst van het „verkeers"-bedrüf. De voorgenomen wijziging van de te lefoontarieven zal de uitkomsten van de telefoondienst in totaal onveranderd la ten. Er komt slechts een verschuiving Door de toepassing van verbeteringen in de techniek heeft men de laatste rijd belangrüke bedragen kunnen besparen. Dit gebeurde vooral in het interlocal? verkeer. Zo kunnen b.v. door toepassin; van de moderne draaggolf- en verster kertechniek over één geleiding meer ge sprekken worden' gevoerd. Het gevolg i; dat de kosten van het interlocale ver keer minder zün gestegen dan die var de locale telefoondiensten. Om deze re ondergebracht by de burgemeester die gemeente. Vanmorgen is de Koningin Epima 1 Monnikendam naar Marken gevaren kort daarpp teruggekeerd met de veertig Amerikanen aan boord. Verwacht werd, dat weer een geregelde dienst kon wo den onderhouden. Minister Stat in Brussel Minister Staf wisselde gisteren in Bru sc.! van gedachten met zyn Belgische collega, kolonel De Greef, o.a. over de byeenkomst van de Noordatlantische Raad, die Maandag in Parijs begint. De ministers lunchten samen. "Toezicht op ongevallen- en ziekteverzekering De Nederlandse Vereniging van Onge vallen- en Ziekteverzekeraars, waarbij 81 maatr-.happijen zijn aang:sloten, heefi een raad van toezicht voor dit bedrijf ingesteld. Voorzitter is mr F. J. de Jong,' uit Den Haag. Het secretariaat is geves tigd: Riouwstraat 163. Den Haag. Indonesië beperkt buitenlanders in hun handel De Indonesische overheid geeft geen vergunningen meer aan buitenlanders om bedrijven op te richten, die zich toe eigen op handel tussen de versohillende eilanden. Oude vergunningen blijven geldig. ,.Lucht"ige wandelpiestaties KLM stewards lopen kilometers Heen en weer lopend door de vliegtuigen van de K.L.M. leggen de stewardessen en stewards van deze maatschappij heel wat kilo meters af. Dezer dagen is dat eens officieel vastgesteld, Hoe groot de afstanden zyn, moge blyken uit ohderstaand AmsterdamLonden v.v. 4 km AmsterdamParijs v.v. 3>,£ km Amsterdam—Stockholm v.v. 9 km AmsterdamMadrid v.v. 12 km AmsterdamBrussel v.v. 3 km AmsterdamWenen v.v. 7 km AmsterdamMünchen v.v. 5 km Amsterdam—Dublin v.v. 8 km Amsterdam—New York v.v. 70 km Op de laatste route wordt, bij een vliegduur van 35 uren heen cn weer dps gemiddeld 2 km per uur gelopen DAT de oudste inwoner van Zeeland, J. Kip te Dreischor (101 jaar), zich gis teren als 672e van zijn dorp liet door lichten voor het bevolkingsonderzoek DAT W H. C. Prick, gemeente-ambte naar te Mheer—Stenaken, benoemd is tot burg. van Itteren (L.). DAT de Stikstofbindingsindustrie Ne derland in Dordrecht (150 man personeel) gaat sluiten, daar zij de concurrentie met het buitenland niet kan volhouden. DAT het Zweedse ms Nuolja (7066 ton), twaalf uur nadat het by Bath in de Wes- terschelde aan de grond was gelopen, door zes sleepboten is vlotgetrokkcn. DAT De Bergvriénd. tweemaandelijks DAT de Centrale Commissie voor de Keuring van Films op 28 Februari haar 25-jarig bestaan zal vieren. DAT in A'dam het eerste na-oorlogse bijkantoor buiten Duitsland is geopend van de reisonderneming Ameropa te Frankfort. DAT dr J. Vermet in Tiel gisteren zyn 60-j. jubileum als apotheker vierde. DAT de gesloten bioscoop in Hooge- veen morgen weer wordt geopend, daar de vermakelykheidsbelasting wordt ver laagd van 35 tot 25 pet. DAT dr F. A. J. Vermeulen? oud-refe rendaris van de Rijksdienst voor Monu mentenzorg. de prijsvraag van de Ned. Kring van Vrienden van Portugal over „Portugese invloed op de Ned. bescha ving" heeft Europese Kolen- en Staalgemeenschap'orgaan van de sectie Holland der Oos- (K.S.G.). Jean Mon-net, het hof der ge- tenrijkse Alpenver. (Zeestraat 100. Den meenschac te Luxemburg geïnstalleerd.i Haag), in nieuwe vorm is verschenen. J kwartier.' I DAT de raad van Nijmegen ƒ300.000 beschikbaar heeft gesteld voor de bouw ndustriehallen in het Nyverheids- DAT de gemeenten Utrecht, Zeist. Amersfoort. Culemborg en Woerden aan enige andere gemeenten opnieuw zullen voorstellen, deel te nemen aan de bouw van een gezamenlijke gasfabriek bij het A'dam-Rijnkanaal. DAT voor de bouw van 196 woningen voor de woningbouwvereniging Patrimo nium te Haarlem laagste inschrijver was J. G. Visser te Leeuwarden met ƒ2.020.000 (hoogste: ƒ2.276.000). DAT voor de bouw van /een nieuw raadhuis te Emmeloord (Noord-Oostpol- der) ƒ750.000 is uitgetrokken. DAT voor de rebus-prijsvraag ten bate van het Erefonds voor Oud-verpleegsters reeds 80.000 goede oplossingen binnen zijn en thans 77 plaatselüke actie-comité's zijn opgericht DAT de bekende Zaandamse in dustrieel J D. de Vries Lentsch op 2 Januari een halve eeuw is verbonden aan Dekkers Houthandel aldaar, sinds 1921 als directeur. Eisenhower T\E manier, waarop generaal Eisen- hower sinds zyn verkiezing tot president is opgetreden, heeft allerwege in de vrije wereld geruststelling gebracht. We hebben daar al eerder op gezinspeeld. Het loont echter de moeite, van tyd tot tijd eens de balans op te maken. Als we dat in het geval van Eisenhower doen, komt hij er best af. Alles wat hy doet, ademt bezadigdheid en ernst en getuigt van een enorm verantwoordelijkheids gevoel en een krachtig onafhankelijk heidsbesef. Als we ons niet vergissen, zal hij, het militaire genie, zich ontpoppen als een even groot diplomaat. Letten we slechts op hetgeen hij gedaan heeft, sinds zyn verkiezing. Hij liet senator Taft bij zich komen om diens plannen te verne men. Daar bleef het echter by. Het ver langlijstje van Taft werd terzijde gelegd en Eisenhower benoemde medewerkers, die voor 100% zyn eigen keus waren. Hy koos zelfs een felle tegenstander van Taft, de Democraat Durkin. als minister van Arbeid. Dat maakte een abrupt einde aan de droomwereld var. Taft, die eens gedacht heeft, Eisenhower „in zijn zak" te hebben. Terwijl Taft in Amerika zyn toorn de vrije loop gaf, was Eisenhower onderweg naar Korea. Daar zou de generaal een nieuwe proeve van bekwaamheid afleg gen. De Westerse landen die er nog aan moeten wennen, dat een militair pre sident van Amerika wordt hielden het hart vast. Ten onrechte, want de heet hoofden werden teleurgesteld en de pessimisten kregen ongelijk. Eisenhower was niet „op hol geslagen", zoals eens een MacArthur. voordat Truman hem terugriep. Te Seoel verklaarde Eisen hower, niets te voelen voor een uitbrei ding van de Koreaanse oorlog tot rood China om een militaire beslissing te kun nen forceren. Ook zei hij bij die gelegen heid, niet over tovermiddelen te beschik- ■yOOR VELE AMERIKANEN heeft dit even gewerkt als een houde douche. Deze laatste kan echter, in bepaal de gevallen een heilzame uitwerking hebben, vooral op heethoofdige elemen ten. En toen Eisenhower alweer op de wijde oceaan dobberde, aan- boord van de zware kruiser Helena, zag men alge meen in, dat een politieke strateeg aan het werk was, die z'n eigen weg ging en een eigen, zeer bepaalde, mening er op nahield. De wijze, waarop Eisenüower thans met enige van zijn voornaamste medewerkers de belangrijkste problemen onder de loupe neemt, heeft zijn popu lariteit inmiddels al weer vergroot. s met de Helena kan men ook als een gebaar, dat Eisenhowers onafhankelijkheid ten opzichte van Taft moet demonstreren. Eisenhower en zijn medewerkers kunnen nu rustig plannen maken; zonder dat zy gestoord worden door de opdringerige groep politici, die de Ver. Staten is achtergebleven. Ook op het aanbod van MacArthur heeft Eisenhower op zeer diplomatieke wijze gereageerd. Als de toekomstige president Amerika terugkeert, heeft hy z'A eigen plannen al gereed. Bij de bespre kingen. die dan tussen de beide gene raals gevoerd zullen worden, moet blij ken, of MacArthur inderdaad een oplos sing voor het Koreaanse probleem heeft, of dat hij slechts een laatste poging wilde doen, opnieuw eon actieve rol in de Ame rikaanse buitenlandse politiek te krij gen. Tot dusver kenmerkt het optreden van Amerika's toekomstige president zich door bezadigdheid, wijsheid, vastbera denheid en tact. Nieuwe ongeregeldheden in Ambonnese woonoord te Vught Met handvuurwapens uitgeruste politie (150 man) bezette het kamp In het Ambonnese woonoord Lunetten te Vught zyn gisteren nieuwe ongeregeld heden voorgekomen, waardoor het nood zakelijk werd geacht extra politiev sterking naar het kamp te zenden. De, gemoederen der Ambonnezei laatste dagen nogal gespannen wegens de politieke tegenstellingen tussen de CRAMS (Commissie repatriëring Am bonnese militairen en schepelingen de BPRMS C3adan Perwakilan Rajat Maluku Selatan of vereniging tot behar tiging der belangen van het Zuidmolukse wolk in kampen). Dc aanhang van de CRAMS in het Vughtsc woonoord, waarin 4.000 Ambon- zijn ondergebracht, bedraagt on geveer een derde van het aantal bewo- De indirecte aanleiding ongeregeldheden moet mogelijk worden gezocht in de jongste publicatie Indonesische kwestie cn dc positie der Ambonnezen. Een der aahangers van de BPRMS die zijn politiek inzicht tegenover de CRAMS kenbaar maakte, werd op hardhandige wyze aangepakt het gezicht gewond. De CRAMS-man vanmorgen door de politie ge arresteerd, waarop de aanhangers van laatste groep zich tegen de poli-Je keerden. Dc burgemeester van Vught jonkheer mr F. van Rijckevorsel, heeft daarop dc rijkspolitie om versterking verzocht. O-geveer 150 man politie met handvuurwapens uitgerust, bezetten het kamp. Twee jaar voorR'damse huwelijks-zwendelaar De 42-jarige koopman L. O. Minnaar uit Rotterdam is vanmorgen aldaar tot twee jaar veroordeeld, omdat hij in de afgelopen jarén een aantal dames voor grote bedragen zou hebben opgelicht De cames was een huwelijk voorgespiegeld, doch ze wisten njet dat de man getrouwd (zün vrouw woont in Aruba). Een de slachtoffers zou er ƒ23.000 by zün ingesohoten. De eis luidde vier jaar De procureur-generaal, mr E. L. M. H. baron Speyart van Woerden en de ge westelijke commandant der rijkspolitie, kolonel Th. B. W. van de VHervoet. be vonden zich gisteravond eveneens ter plaatse. Op het ogenblik is het vrij rustig in het woonoord. De politie heeft dc verschillende barakken aan een onder zoek onderworpen. 39 Mille zoek uit safe op postkantoor Beambte liet de deur op een kier staan Uit de brandkast van het postkantoor te Boxmeer is een bedrag van f 39.000 e.dwenen. Aangenomen wordt dat deze om Dinsdagavond omstreeks half tien weggenomen is. Van de daders ontbreekt elk spoor. Dinsdagavond tussen 9 en 9.30 uur aren drie postambtenaren bez;g het geld in te pakken dat op die dag was ontvangen. Een pakje was er gemaakt met bankbiljetten ter waarde van f 39.000. Bovendien was er nog wat los geld (f 60) in een trommeltje gelegd. Dit geld werd in de safe geplaatst. Het schijnt dat de betrokken ambtenaar de de safe niet heeft gesloten, kiertje heeft laten Even daarna gingen de drie ambtena- naar het kantoor van de directeur iets te bespreken. Toen zij terug kwamen ontdekten zij tot hun schrik, dat de safe openstond en dat het geld was verdwenen. De Rijkspolitie nam de dr.e employé's in verhoor. Zij werden la ter op vrije voeten gesteld. Dooi Tot morgenavond verwacht De Bilt: MMfc Wisselende bewolking met ...QHfc voornamelijk in de kustgebie- Phillip Etter de nieuwe Zwitserse president Tot Bondspresident van Zwitserland voor 1953 heeft het parlement vandaag Phillip Etter gekozen, de huidige minis ter van Binnenlandse Zaken. Vice-presi dent is Rudolphe Rubattel. De oresiden» voor dit jaar Is Karl Kobelt West en West. Vannacht in het binnenland plaatselijk tempera tuur om het vriespunt, overigens flinke dooi 'Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN 8 39—16.29: maan 3 19—

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1