Veilingomzet is weer eens groter dan vier millioen gulden Poging om door reclame binnenlandse omzet te stimuleren Gemeentebegroting met moeite sluitend gemaakt Archaeologie van Zeeland In Leiden staat het mooiste aquarium van Nederland CHR. FILMACTIE NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 10 DECEMBER 1952 /aarvergadering Floia te Rijnsburg Er komt een nieuwe koelcel van f 120.000 Drie-en-een-half uur hebben de leden van de veilingvereniging Flora te Rynsburg gistermiddag in een van de veilinglokalen vergaderd. De jaarvergaderingen van Flora trekken altijd veel belangstelling. Ditmaal was het niet anders. Men kon na afloop de rook wel snijden, maar de temperatuur in de vergaderzaal deed velen met weemoed aan dc warme kachel denken. Voorzitter T. Kralt gaf in zijn openings woord een overzicht van de export van bloemen en het verloop van de binnen landse handel. In 1947 bedroeg de uit voer 2.668.000 gulden, in '50 was dat al gestegen tot f 15.718 000, een jaar later tot f 16.242.000 en in de eerste tien maan den van dit jaar is voor f 13.755.000 aan bloemen uitgevoerd. Spr. had de ver wachting. dat dit jaar de 20 millioen wel zou kunnen worden gehaald. In hoofd zaak ging de uitvoer naar vijf landen, te weten België, Engeland, Duitsland, Zwe den en Zwitserland. Het verschijnsel doet zich voor. dat sedert '47 de veilingomzetten ongeveer hetzelfde zijn gebleven. Men kan daar alleen maar de conclusie uit trekken, dat de afzet in het eigen land sterk is ge daald. De heer Kralt maakte het duidelijk, dat met een export van 20 millioen aan bloemen en planten' samen de veilingen toch op 40 millioen hadden moeten zit ten, wilden de bloemisterijen hetzelfde peil bewaren. De kosten zijn n.l. sinds '47 zozeer gestegen, dat die grotere om zet niet noodzakelijk een grotere winst zou behoeven in te houden. Het is zeer duidelijk, dat het teruglopen van de bin nenlandse koopkracht de oorzaak is van de vermindering van de afzet van bloe men in ons land. Het volgend jaar zal de handel dan ook f 40.000 fourneren en de kwekers zullen met f 60 000 over de brug komen om reclame te maken in het binnenland. De heer Kralt betwijfelde het, of de export nog wel meer kon worden uitge breid. Alleen Duitsland biedt nog grote mogelijkheden. De vrijmaking van de handel in 1950 heeft dat wel bewezen Zweden en Zwitserland hebben kleine bevolkingen. Engeland heeft contingen- tering en ook in België zijn we vrijwel Dan gaat er nog voor f 1 millioen bloe men naar 20 landen gezamenlijk. Daar zit niet veel muziek in. Misschien is Mexico nog wat, maar hoog zijn de ver wachtingen niet.. Op 1 kilo bloemen naar- dat land komt immers f 12 aan vracht kosten; wie kan dan nog bloemen be talen? Over de vooruitzichten was de voor zitter. voorzichtigheidshalve, erg kort. Duitsland leeft op, Zweden heeft ge liberaliseerd, er is geen reden tot pessi- Topjaai Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer Aib. D. den Haan. stippen we aan, dat het prijsverloop over het alge meen niet ongunstig is geweest. De om zet bedroeg f 4.224.085,50 Voor het eerst sinds het topjaar '44'45 is de omzet dus weer boven de 4 millioen gulden uitgekomen. Vergeleken met vorig jaar is dit een vermeerdering met t 315.841,22. Gerekend per maand was de omzet October f 143.000. November f 79.000, December f 329.000, Januari f 452.000. Februari f 587.000. Maart f 605.000, April f 633.000, Mei f 479.000, Juni f 307.000, Juli f 268.000, AuguÉtus f 183.000 en Septem ber f 158 000. Het veilen ging veel vlotter in zijn Gevonden voorwerpen In de maand November zijn de vol gende voorwerpen gevonden: Handschoenen, wanten, portemonnaie, sleutels, pyama, dameshoed, bankbiljet, za deldek (rijwiel), kinderpet, tas, ballpoint- pen, sjaal, autocriok, paarlen halsketting, capuchon, rozenkrans, bril, gladde ring, armband, richtingaanwijzer van auto, gym. schoen (zwart), onderjurk (kind), heren- ring, koperen broche, enveloppe (inh. pa pier), nylonkous, ontbijtlaken, herenhoed, geldsbedrag, laars, passer, voetbal, gouden ring, laadbak van motorcarrier, gebreid zakje, alpinomuts, portefeuille, ketting v. motorrijwiel, gympantalon, duimstok, re genjas. vulpotlood, hoofddoek, parapluie, zwart kruis, muntbiljet, foto's (briefkaart model), kinderstep, tasje (grijs), rijwiel- pomp, padvindersriem, hoes van parapluie, kindersokje, kruk van autoportier, studie boekje, damesmantel, tekenhaak, vulpen, tekenpen (in doos), zwaan (levend), auto buitenband, horloge, kinderschoenen, cein tuur, dassenclips, armlus van auto, kinder kousje, notitieboekje, kindermuts, passer (in koker), twee loden pijpen, overschoen, pakje margarine, zwembroek met bad handdoek, schort, rubber verlengstuk (van stofzuiger), schroef sleutel, kerkboek R.K., pistooltas, winterjas, tabakspijp, school tas, tas inh. Ned. Taalboekje, kindercape, achterpand van gebreid vest, herenschoen, Jongens pantoffels, kinderschep, breiwerk met wollen kolenzak. Terug te ontvangen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van poli tie. Zonneveldstraat 10, op Woensdag- er Zaterdagmiddag tussen 14 en 16 uur. (Advertentie) EETHUYSJE 'T BINNENHOFJE JAN DE ClER. IA/1M IBO Zigeuner-Primas MALESCU StngoJ 449 Rm. 30643 l.ldi.pi.m li"" - R... 49178 Spulitr««t 294-300 - R.i.334 71 -36404 werk door hel ingebruiknemen van de nieuwe zaal. De ontwikkelingsavonden, georganiseerd door de voorlichtingsdienst te Lisse, zullen ook dit jaar worden voortgezet. Op 30 September telde de vereniging 839 leden. De meeste leden zijn met de'najaarswerkzaamheden nog lang niet klaar. Gehoopt wordt maar op weersverbetering. De bestuursverkiezing duurde vrij lang. Er waren diverse stemmingen nodig voor men vóór de heer C. Paauw, die zich niet herkiesbaar had gesteld, een vervanger had gevonden. Het werd de heer Den Heijer Met grote meerderheid werd de aftredende heer G. van Delft herkozen. In de vacature, ontstaan door het be danken van de heer J. Winsen in de raad van bijstand, werd gekozen de heer D. van Rijn. De periodiek aftredende heer Dan. van Egmond A.zn werd herkozen. De heer Den Heijer zag zijn plaats inge nomen door de heer Paul Ravensbergen Ook het aanbieden van de balans en exploitatierekening over het boekjaar 1951/'52 duurde lang, daar de voorzitter gedeelten voorlas uit 't accountantsrapport een zeer lijvig boekwerk. De vergadering had weinig op- of aanmerkingen. Het voorlopig veilingpercentage 1952/'53 werd vastgesteld op 6 procent. Koelhuis De voorzitter belichtte uitvoerig het voorstel een nieuw koelhuis te bouwen, dat f 120.000 moet kosten. De koelcel die thans in bedrijf is heeft een capaciteit van 10.000 kistjes, de nieuwe zal een capa citeit krijgen van 12.000 gaaskisten. De oude cel is te klein, zeer veel materiaal moest elders worden ondergebracht en het bestuur zou graag de tulpen een goede behandeling geven. Voorts bestaat Hst Is de bedoeling de nieuwe cel tegen de oude te plaatsen. In de ene kan dan een temperatuur van 68 graden worden aangehouden, in de andere een tempera tuur van 58 graden. Ze zullen volautoma tisch werken, zodat ook de vochtigheids graad in de hand kan worden gehouden. De vereniging is in staat dit wer' doen uitvoeren zonder een lening te be hoeven te sluiten. De vergadering ver klaarde zich accoord met dit voorstel. In het bedrag van f 120.000 is niet be grepen de aanschaffing van de bijbeho rende gaasbakken, die f 30.000 moeten kosten. Dat komt wellicht later wel eens Tenslotte werd nog meegedeeld, dat op 6 Januari weer een voorlichtingsdag wordt gehouden. De vergadering sprak zich unaniem uit voor een feestelijke herdenking van het 40-jarig bestaan in Februari 1954. Reproducties en reproductie technieken Causerie van mr Wijsenbeek voor het L.A.K. De directeur van het gemeentelijk museum te Den Haag, mr J. F. Wijsen beek, die gisteravond in de filmzaal van de academie een causerie hield over reproducties en reproductietechnieken, heeft zijn 'talrijk auditorium, leden van het Leids Academisch Kunstcentrum, wel geheel andere dingen verteld, dan de meesten verwacht hadden. bepaal- Spr. begon met te zeggen, dat hy re producties haat. Uitvoerig en geestig ging mr Wijsenbeek daarbij in op de redenen, die hem daartoe noopten, on danks een gedegen opleiding in de kunst geschiedenis, waarbij „het plaatje" een belangrijke rol had gespeeld. Reproduc ties, zo zei mr Wijsenbeek, geven nooit dezelfde schoonheidssensatie als het echte schilderij. Een schilderij is in belangrijke mate een stuk ambachtswerk. De onef fenheden werken mee om een bepaalde reactie bij de beschouwer op te wekken. De speling van het licht wekt elk uur van de dag andere emoties. Bij de repro ductie gaat dit verloren. Een reproductie geeft slechts één specifiek moment in het leven van het schilderij weer. Een tweede bezwaar van de reproductie Is, dat meestal niet met de juiste afme tingen van het schilderij wordt gewerkt. En toch is de maat van een doek of een paneel van belang in het geheel van de bedoeling van de kunstenaar. De derde reden, waarom spr. zo tegen reproducties is, was echter wel de be langrijkste: de kleur. Dit immers is een van de meest persoonlijke aspecten van het handwerk, die in de reproductie zel den of nooit wordt benaderd. Wat een reproductie dan wèl is? Een aardige kleurvlek op de lichte wanden van een modern interieur. Een vleiend getuigenis van de ontwikkelingsgraad van de bewoner en een bewijs van zijn conformisme. Spr. critiseerde de Unesco, die de „minder-ontwikkelde gebieden van de wereld" met de Westerse schilderkunst laat kennis maken via een boekje met kleurenreproducties, die in de zin van het voorafgaande „falsificaties" werden genoemd. Spr. gaf echter toe, dat hijzelf als museumdirecteur meermalen het' slachtoffer van de mode van de kleuren reproductie is geworden. In boeken kon Burgerlijke stand van Leiden Geboren*. Leonardus W. J. M., z. v. L. J. van Diemen en J. E. van Es; Arnold W„ z. v. J. de Bruin en E. G. Kiela; Hendrika J., d. v. J. G. Immink en M. Stavleu; Ja cobus N. M„ z. v. J. P. Belt en C. M. Dof- ferhoff; Immetje M. J., d. v. J. J. de Looij en M. J. Spierenburg; Rudolf J.. z. v. G. F. Schoon en H. Koekkoek; Klazina d. v. L. de Water en K. Hoek; Jan, z. v. D. de Graaf en E. van Gooswilligen; Robert, z. K. v. Leeuwen en J. Rietveld; Johanna, v. A. W. F. Geerlings en J. Klinkhamer; Martinus, z. v. M. Slootweg en J. v. d. Voet; Johannes N., z. v. N. A. Snijders en M. J. Schreurs. Overleden: M. van der Schouw, huisvr v. Sira, 60 jaar. Bakdemonstratie in het Volkshuis Het wordt de dames tegenwoordig erg makkelijk gemaakt wat betreft het klaarmaken van lekkernijen. Er zijn namelijk meelsoorten in de handel, die kant en klaar zijn voor het gebruik. Al leen het mengen en bakken moet men nog thuis doen. Dames van de Frisia uit Den Haag (Melle Steensma) gaven gis teravond een bakdemonstratie met deze soorten meel in het Volkshuis. De avond werd georganiseerd door de firma Van der Nat uit de Morsstraat. Op instructieve wijze werd de dames gedemonstreerd, hoe men in een minimum van tijd kerst kransen. krentebroden. tulband, gebak jes en dergelijke kan klaarmaken. Zelfs met een zeer eenvoudige oven kan de mooiste resultaten bereiken. spr. de kleurenreproductie nog de mate appreciëren, mits men maai naar de echte schilderijen wil gaan kij ken óók. Maar wat dan aan de wand te nemen wanneer men niet over het geld beschikt om een fraai schilderij te kopen? Hier brak spr. een lans voor de grafische kunstwerken, zoals de ets, de gravure de litho. Daarbij blijft de kunstenaar zélf aan het woord. In Nederland werken op het ogenblik grafische kunstenaars, in geheel de beschaafde wereld als de besten op dit terr?in worden erkend. In heel de beschaafde wereld, behalve hun eigen land, behalve onder de Neder landse jongeren. Hun lauwheid op dit gebied werd. heftig door mr Wijsenbeek gecritiseerd. Spr. kreeg na afloop een boekwerk aan geboden. Er bestond nog gelegenheid on de tentoonstelling van reproducties in het Prentenkabinet te gaan bekijken. Verbetering Lage Morsweg A.N.W.B. richt zich tot Ged. Staten Reeds enige malen heeft de toeristen bond A.N.W B. aangedrongen op verbete ring van het in slechte staat verkerende Oegstgeester deel van de Lage Morsweg, de verbinding van Leiden met de rijks weg Den HaagAmsterdam. Deze weg zeer smal en verlichting ontbreekt er ondanks het feit dat er een zeer druk verkeer is. Kortgeleden is hier bij duis ternis een motorrijder op een groepji voetgangers ingereden. Daar de gemeente Oegstgeest niet ove de geldmiddelen beschikt om de zo nood zakelijke verbeteringen uit heeft de A.N.W.B. zich wederom tot het college van Gedeputeerde Staten Zuid-Holland gewend met het verzoek verbetering van de Lage Morsweg te be vorderen. Agenda voor Leiden Woensdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Weens Octet. Foyer, 8 uur: K. en O., dr H. R. Sinia ver kleurenpracht der tropen, met films. - - Marekerk (verwarmd), half 8: actie- avond voor het nieuwe diaconessen-huis. Jacobazaal Burcht, 8 uur: VOLA, film- zond over PTT Kleine Burcht, 8 uur: Leidse damver- ïiging, huldiging W. Huisman. Levendaal 1, half 8—half 9: Zitting prijzencommissie. Oegstgeest, recreatiezaal Ende geest, bijeenkomst reserve-gemeentepoli- tie, prof. dr T. H. Milo over de slag in de Java zee. Donderdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: Residentie Orkest, derde abonnementsconcert o.l.v. Willem van Otterloo,' solisten Theo Olof, viool. Martin Zagwijn, cello. Casino, 7 en 9.15 uur: Chr. Filmactie, De Australische Symphonie. Harmonie, half 11: streekbijeenkomst Zuidhollandse Waterschapsbond. Vlies, half 3: afdeling Leiden vereni ging van huisvrouwen, ledenvergadering. Rapenburg 59, 8 uur: Het Jonge Geluid. A. Jonker uit Amsterdam over de tele- het Rehoboth, 8 uur: afdeling Leiden V.E. R.O.N., H. A. A. Grimbergen over de bouw van televisie-ontvangers. Gerecht 10. 8 uur: K. en O., eerste les zrsus A. Galjaard „Bloemen en planten huis en tuin". Vrijdag Stadhuistorén, 1112 uur: carillon- concert door Leen 't Hart. Sint-Antoniusclubhuis, Mare 43, 8 u.: en O., voordrachtavond door Jan Musch. Stadsgehoorzaal. 8 uur: 3-October-ver- eniging, cabaretavond voor optochtdeel- Harmonie, 8 uur: woningbouwvereni ging Ons Belang, huldiging J. Gerritsen i P. J. Schouten. Turk, 8 uur: Leidse smalfilmliga, Pater Raymond Sasse van Ysselt toont zijn ge luidsfilm Het geheim van de Valken horst, waarna films van de Franse am- Kleine Burcht, 8 uur: afdeling Leiden issade. Ned. handelsreizigersvereniging, Sint- Nicolaasfeest. Rehoboth, 8 uur: kring van vrouwelijke anti-revolutionnairen, mevrouw H. Atte- ma-Roosjen over het leven en werk dr Kuyper. Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avond gebed. Nachtdienst apotheek Apotheek Herdingh en Blanken, Ho- gewoerd 171, tel. 20502, en apotheek Reyst, Steenstraat 35, telefoon 20136 Gemeenteraad van Valkenburg De gemeenteraad van Valkenburg is gisteren bijeen geweest. Voor de vergadering begon hield burgemeester Van der Harst een herdenkingstoespraak naar aanleiding van het overlijden van ds L. I. Baas. De voltallige raad hoorde deze toespraak De burgemeester verklaarde, dat de ontslapen predikant een vriend van ons alen is geweest. „Woorden" ontbreken mij om uitdrukking te geven aan de diepe gevoelens van sympathie voor de ont slapene en van medeleven met zijn zwaar getroffen vrouw", zo zeidc de voorzitter. De aanwezigen namen daarop enige ogenblikken stilte in acht. Het vermenigvuldigingscijfer school geld werd voor het komende jaar vast gesteld op 2. Tot zijn vreugde kon de burgemeester bij de aanbieding van de gemeentebegro- tng '53 verklaren, dat deze sluitend is. Dank zij de uitkeringen uit het gemeente fonds is het mogelijk geweest diverse uit gaven in '52 te doen. Ook deze begroting kon daarvan nog profiteren. Dit wil evenwel niet zeggen, dat alle kapitaalsuitgaven konden worden opge vangen. Men is er maar nauwelijks in geslaagd inkomsten en uitgaven me kaar in evenwicht te brengen, met voordelig slot van f 2.300. Wanneer straks de kleuterschool komt om subsidie. neer mogelijke renten en aflossingen op dagen. kan dit bedrag tot een bedenke lijk laag punt zakken. Verscheidene pos ten konden ten laste van de gewone dienst worden gebracht, als daar zijn schilderen en repareren gemeentehuis f 920, verhoging beloning brandweerlie den, doordat hun aantal van 12 op 18 is gebracht, f 192; brandweercursus f 180; Burgerlijke Bescherming f 750; aanschaf fing gaskastje voor katten en electrocu- tietoestel voor honden f 200; extra kosten vernieuwing sluisdeur kleine watering f 175; vergoeding per leerling gestegen van f 23 tot f 25. door groter aantal leer lingen is deze post verhoogd met f 1.324. Op het verlanglijstje van de gemeente komen zeven punten voor, nl. woning bouw. brug Zijlwetering, brandw kazerne, ommuring militaire begraaf plaats, vuilnisauto, uitbreiding raadhuis en verbreding straatweg. Het is de bedoeling het eigen woning- bezit te stimuleren. Trouwlustigen en pasgehuwden zullen in staat worden ge steld door het nemen van een hypotheek van 85 procent van de bouwsom en een storting ineens van het resterende be drag te komen tot een eigen woning. Deze woningen zullen worden gebouwd het zg. Laantje van Brussee. Besloten werd eerst een informatieve gemeenteraadsvergadering over de begro ting te hoüden, op 30 December zal dan de openbare behandeling volgen. Lezing van dr W. C. Braat Gisteravond hield dr W. C. Braat in het rijksmuseum van oudheden een lezing over de archaeologie van Zeeland, voornamelijk in de Vikingtijd. Na een inleiding over het belang van de geologie voor de archaeologie, vooral voor de lage veen- en kleistreken van ons land, o.a. voor Zeeland, dat in de latere Romeinse tijd geheel is overstroomd, zodat men Romeinse en oudere vondstea thans onder de kleilaag aantreft, behandelde spr. zijn opgravingen van enkele burgen uit de Noormannentijd (2e helft 9e eeuw) op Walcheren en Schouwen. Deze opgravingen hebben het moeden bevestigd, indertijd reeds door prof. Huizinga uitgesproken, dat deze burgen deel hebben uitgemaakt van versterkingsstelsel tegen de invallen der Noormannen. In die tijd was het gehele Westelijkp deel van ons land door de Karolingische kiezers in leen gegeven aan enige Deense Vikingen, die als te genprestatie de taak hadden het land tegen de invallen van andere Noorman nen te verdedigen. In de latere middel eeuwen zijn nog reminiscenties aan de inrichting van staat en bestuur uit die tijd te traceren, met name in de organi satie van de heervaart, die in Holland en Zeeland een dienst te water was en in de stand der.welgeborenen, welke sociaal r let of na u-wel ijk van die der sehotplich- tige huislieden is te onderscheiden, maar wel wat betreft zijn rechten en plichten. In Engeland vindt men analoge remi- niscensdes in de gebieden, die door de Denen bezet zijn geweest. In de zoge naamde ..Zeeuwse vliedbergen" meende spr. (evenals in de „hege wieren" in Friesland), althans wat hun oorspronke lijk aanleg betreft, de heuveltjes te zien waarop deze praefeodale adel uit de De- Feestavond van De Natuurvriend Twee dingen had de Sint-Nicolaasfeest- avond van De Natuurvriend, de Leidse aquarium- en terrarium vereniging, met een gewone routine-vergadering, gemeen: de installatie van nieuwe leden en het in rook omzetten van een grote hoeveelheid sigaren, sigaretten en pijptabak. De heer W. Zwart, die de feestavond, in gebouw Steenschuur 6, opende, installeerde acht nieuwe leden. Daarna kwam het belangrijkste ogen blik van de avond, dé uitreiking van de zilveren wisselbeker, die door het hoofd bestuur van de Nederlandse bond Aqua Terra beschikbaar was gesteld voor winnende vereniging bij de onlangs ge houden nationale huiskeuringswedstrijd, De heer Tolk te Hilversum, vice-voor- zitter van het hoofdbestuur, overhandig de de beker aan de heer W. Zwart. Deze overhandiging deed de heer Tolk bij zonder genoegen, omdat de Leidse afde ling ook in 1950, in de persoon van de heer Jac. van Wezel, een wisselbeker in ontvangst kon nemen. Omdat het toen echter de uitreiking van een prijs voor een districtswedstrijd gold, was de uit reiking van de wisselbeker van gister avond belangrijker. De heer Gijzenij kreeg van de heer Tolk een plaquette. De houder van beste en mooiste aquarium van Nederland dankte alle aanwezigen voor hun mede leven in de spannende tijd, die achter de rug is. De voorzitter gaf de wissel beker in bewaring aan de heer GijzenU, een gebaar, waarmee de vergadering van ganser harte instemde. Mevr. Gijzenij ontving voor haar opofferingen bloemen. De feestelijkheid werd aangebracht door de amateur-conferencier Paul Pabo, die zich uitstekend van zijn taak kweet. Hij hoéft het niet van dubieuze grollen te hebben. Het publiek was zeer tevre den met het optreden van de Mariska'i twee meisjes, die acrobatiek brachten. Gé Berton goochelde en de Wima's vrolijk ten de hele avond op met hun rustige muziek en zang. Het salaris van de administrateur van het woningbedrijf zal worden verbeterd, besloot de raad, doordat het aantal ge meentewoningen thans reeds 91 bedraagt. Ook de begroting '52 moest worden ge- •ijzigd, wegens de kosten van aankoop an grond van de Hervormde Gemeente, aankoop grond van M. Brussee, plaatsing een lantaarn eri een vluchtheuvel bij de Punt. De post onvoorzien kon door dit alles worden gebracht op f 7.203,87, wel een bewijs, dat 1952 in financieel opzicht niet ongunstig is geweest voor Valkenburg De voorstellen tot wijziging werden unaniem goedgekeurd. De heer R. Oudshoorn zei in de rond vraag. dat hij de vuilnisauto maar armoedig geval vond. De voorzitter was het daarmee eens. Er is echter geen geld voor een nieuwe. De heer Van Leeuwen informeerde naar de mogelijk heid van verlichting van de straatweg tussen de nieuwe brug en de brug over de Zijlwetering. Dit zou f 20.000 moeten kosten. Voorlopig komt daar niets van. Advertentie) Afd. Leiden „De Australische Symphonie" draait. Donderdag 11 December om 7 uur en 9 uur 15 IN CASINO. Toegang voor alle leeftijden. Een film, die onvergetelijk Is en toch zo eenvoudig. Plaatsbespreking in Casino vanaf Donderdag 12 uur. Wereldnieuws en ontspanning Visserijgoliies Tegenover gesteld resultaat nentljd zijn houten woontorens had ge vestigd. Vele van d-eze bergjes zijn in de latere middeleeuwen (13e eeuw) ver. hoogd-, waarna er stenen torens op ge bouwd zijn. In de onderste lagen is echter zo dikwijls aardewerk uit de Ka rolingische tijd gevonden, dat hun eerste aanleg, althans in vele gevallen, tot dir oude tijden terug moet gaan. Na nog even in het kort de verdere ontwikkeling van het middeleeuwse kasteel tot in de 13e eeuw geschetst hebben, toonde spr. een lichtbeeld v enige sieraden, die in graven op het strand van Domburg gevonden zijn. Sie raden .van dit type komen uitsluitend voor in het kustgebied van Vlaanderen tot aan de Noord-Friese eilanden schijnen dus inheems Fries te zijn (het hele ge-bled tussen Zwin en Weser heette toen Friesland). Het ls een merkwaardigheid, dat ln die tijd (2e helft der 9e eeuw) nog bijgiiften aantreft in graven. Het kan dan ook wel haast niet anders of het Dom- burgse grafveld moet aan een niet-Chris- telijke bevolking worden toegeschreven. Het ligt voor de hand om dan te denken san die heidense Denen, die zich in die periode in ons kustgebied gevestigd hebben. Luthers kerkkoor te Leiden opgericht In Februari van dit jaar heeft de Lu therse werkgroep voor Kerkmuziek Leiden een vergadering gehouden ore ogelijk de oprichting van een Leids Lu thers kerkkoor te bevorderen. Het koor opgericht. Elke Donderdagavond 8 tot 9 uur wordt gerepeteerd. De heer L. Verhulst heeft zich als koorleider beschik baar gesteld. Het is de bedoeling, op de eerste Kerstdag voor de eerste maal in de kerkdienst mee te werken. Schoorsteen raakte in brand Toen de bewoonster van het perceel Oude Singel 136 vanmorgen de kachel aanmaakte, werd de pijp roodgloeiend even later sloegen de vlammen uit de schoorsteen naar beneden. Trillend de schrik, het was voor de tweede keer in korte tijd, dat dit haar overkwam, waarschuwde zij de brandweer. Deze met groot materieel onmiddellijk plaatse, maar hoefde gelukkig geen z\ dienst doen. De brand werd bedwongen en de schoorsteen werd eens grondig ge zuiverd. Bouwvereniging De Goede Woning Het bestuur van de woningbouwvereni. ging De goede Woning is nu als volgt sa mengesteld: dokter W. J. Simons, voor zitter. A. P. van Bers, Waldeck Pyrmont- straat 23, secretaris, H. Mentink, penning meester, J. J. M. Coster, commissaris ei J. Hogeling, commissaris. Dameskapsalon verplaatst Gisteren is de dameskapsalon A. Th. Tetteroo van Herenstraat 83e verplaatst Herenstraat 114. De steeds groter wordende klantenkring noopte tot het, betrekken van een groter en geschikter I tende jaarrekening, fn het bestuur pand, dat naar de eisen des tjjds werd den herkozen de heren H. A. van den ingericht. J Anker, J. J. Verhart en Jac. Rem- Welnig te koop Er was gisteren maar heel weinig om handen in de markt van IJmuiden en buiten een paar kotters, die de Maandag- markt voorbij hadden laten gaan, kwam er niets. De plat- en fijnvis van die kot ters ging er uiteraard in als koek, maar de noteringen weken niet bijster van die van Maandag af. zodat het wachten niet in eLk opzioht beloond werd. De Mary, die onverwacht voor 1400 kisten Kanaal- haring zorgde, maakte een mooie reis door tussen de 13.40 en de 14 per kist te maken voor de welkome aanvoer Vandaag trio Behalve wat Noord-loggers en kustvis- sers waren vanmorgen van de trawler- i vloot aan de markt de Van Hattum (350 kisten schelvis, 50 makreel, 210 gestripte wijting, 40 dichte wijting, 130 koolvis, kabeljauw en gul, 30 radio, 50 stotoke- bit, 25 varia en 65 stuks stijve kabeljau wen); de Herman met 75 kisten schelvis. 120 wijting dicht. 150 gestripte dito's, 40 makreel, 215 koolvis en leng. 150 heek 150 haai; tenslotte de Tzonne met 1900 kisten haring uit het Kanaal. Dunnetjes ln de toekomst Na die Tzonne van vandaag ziet het niet zo erg rooskleurig meer uit: pas tegen het eind van de week kunnen theoretisoh weer trawlers uit het Kanaal worden verwacht, maar daar er weinig grilliger is dan de visserij, ls het voorba rig een definitieve voorspelling te ge ven. De eerste gegadigde voor de markt wordt na de Tzonne de Thorlna die de derde December het ruime sop opzocht- Van de loggers is ook weinig te ver wachten Afsnijden De KW 173 van D. Ouwehand heeft deze week een punt gezet achter de drijfnetvisserij en het schip verdwijnt dezer dagen naar huis om aan de terslaap te beginnen. Verwacht worden, dat de meeste der zwakkere broeders onder de loggers deze week eveneens zullen afsnijden. Mooie Marie De Mary, die gisteren de enige trawler was en met 1400 kisten Kanaal-haring aan de markt verscheen kreeg geld haar waar: de zevendaagse reis, die niet beslist voorspoedig is geweest door een niet overvloedige vangst, werd bekroond Leids kantongerecht Met ondeugdelijke auto gereden Temidden van de velen, die wegens verkeersovertredingen voor de Leidse kantonrechter moesten staan, viel één geval wel bijzonder op. Een monteur uit Rijnsaterwoude had op 17 September met een vrachtauto bij de Haagse Schouw gereden en daar een botsing veroorzaakt met een personenauto uit Oegstgeest. De vrachtauto bleek een groot aantal gebreken te hebben: de stuurinrichting bijvoorbeeld was zo goed als versleten en de auto was zeer slecht onderhouden. De monteur werd veroor deeld tot tweemaal f 25 boete of twee maal 10 dagen. Haagse politierechter "De Haagse politierechter heeft, con form de eis, een slager uit Rijnsburg bij verstek veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf wegens het plegen van een diefstal te Katwijk. Een Leidse koopman had in zo be schonken toestand op een driewieler ge zeten, dat dè dokter het onnodig had ge vonden een bloedproef te nemen. Bij verstek werd de man veroordeeld tot een boete van f 50 of 30 dagen. Voor f 450 aan koperdraad had de buit bedragen voor een Leidse fabrieksarbei der, die op 15 September, samen met een achttienjarige jongen, een inbraak had gepleegd in een magazijn te Leiderdorp. De eis van zes weken werd in het vonnis verzacht tot een maand. Voor de achtste maal had een Leidse magazijnbediende steunfraude gepleegd. De schade bedroeg ruim f 172. De oneer lijke bediende werd door de Haagse politierechter veroordeeld tot f 25 boete. Hij zal voorts binnen een jaar de schade moeten vergoeden. Ook een Leids koopman, dde al twee maal wegens diefstal was veroordeeld, moest voor een dergelijk feit teredit staan. Conform de eis werxi de verdachte veroordeeld tot veertien dagen gevange nisstraf. Hoewel de Haagse politierechter een door de Leidse koopman, die voor het hekje was verschenen, ondertekende be kentenis had, ontkende de verdachte nu geweten te hebben, dat het brons, dat en stadgenoot kocht, van diefstal afkomstig was geweest. De officier van Justitie meende, dat mensen als deze koopman bedrijfsdiefstallen in de hand werken. De eis was zes weken gevange nisstraf; het werd een maand. Direct daarna stond ook de dief. een Leidse afbramer, terecht. Hij had bij -de apparatenfabriek. waar hij werkte, bank schroeven, lood en brons weggenomen. .Mijnheer heeft zich voor f 2000 inge richt. en de afbetaling moest hij bij el kaar stelen"; zei de officier. Maandenlang heeft hij gestolen, terwijl hij het hele maal niet nodig had. De man, die al vaker was veroordeeld, kreeg nu zes weken gevangenisstraf. Een graanhandelaar uit Lisse had het in de nacht van 16 op 17 September wet heel bont gemaakt. Hij had ondèr invloed van sterke drank in zijn auto gereden. Na ,te zijn thuisgebracht was verdachte opnieuw vrolijk in zijn wagen gestapt. De handelaar werd veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar. Een zestigjarige dame uit Leiderdorp had aldaar allerlei inkopen gedaan. Toen het op betalen aankwam was zij met de Noorderzon naar Rotterdam vertrokken. Daar had zij hetzelfde spelletje gespeeld voor zij naar Leiderdorp ging. In één maand had zij voor 51 bij een banket bakker versnoept. Verdachte werd tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld, waarvan een maand voorwaardelijk, met de bepaling, dat zij haar schulden bin nen twee jaar moet betalen. (Advertentie) Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n paar Rennies. Met een pak Rennies in huis is bran dend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze smaken lekker Beelden op gebouw van Radio-Holland Gisteren zijn twëe beelden geplaatst op het terras van het gebouw van Radio- Holland aan de Scheveningse haven- Het zijn een man en een vrouw in Scheve ningse klederdracht. De beelden zijn 1-80 lang en uit Noors graniet gehouwen door Rudi Rooyackers. Nieuws van en voor Katwijk KATWUK AAN DEN RIJN IJsclub Voorwaarts 60 jaar In November 1892 staken enkele inge zetenen de hoofden bij elkaar om te spre ken over de mogelijkheid een ijsclub te stichten. Op 13 Januari 1893 werd reeds de oprichtingsvergadering gehouden. Het eerste bestuur had de volgende samen stelling: Jac. Remmerswaal, W. van Beelen, L. van der Valk, W. Zuijderduijn en G. van Bemmelen. In onze tijd doet het doel, waarvoor de vereniging werd gestioht, wel wat vreemd aan. Het doel was nl. de taak van de diaconieën wat te verlichten en de zor gen van deze instellingen te verminderen. Dit zou geschieden door enkele werkloze arbeiders een paar dagen per week als baanveger aan te stellen. Van elke ker kelijke richting zouden de baanvegers komen, die dan bij toerbeurt ten hoogste twee dagen per week konden werken. Per uur werd 10 cent uitbetaald, dus 80 cent per dag. Zeer veel inwoners herinneren zich nog de tijd, dat er om wollen dekens en spek werd geschaatst. De winnaars moesten, dan na afloop vertellen, wie deze be gerenswaardige zaken zou krijgen. Na tuurlijk kwamen de minder bedeelden i bod. De tijden zijn veranderd. Noch het een, noch het ander is in Katwijk te aan schouwen. Het bestuur heeft zich kort geleden tot het gemeentebestuur gericht met het verzoek de ballasthaven Valkenburgseweg zodanig te dichten, dat een grote, ondiepe watervlakte zou over blijven: een geschikte en veilige baan. Mondeling vernam men, dat dit verzoek iu worden afgewezen. De verwachting dat de Rijn (binnen enkele jaren?) goede baan zou worden, als, na nieuwlng van de bruggen, de schepen ge bruik zouden maken van het kanaal. Dit alles konden we gisteravond horen op de jaarvergadering van de ijsclub, die werd gepresideerd door de heer F. N. van der Valk. De vereniging heeft merswaal. Het kreeg mandaat van de f vergadering voor het eventueel uit te f voeren winterprogramma. Het zestigjarig bestaan van Voor waarts zal op 14 en 15 Januari worden herdacht. A.R. Kiesvereniging Morgenavond 8 uur vergadert de A.R. kiesvereniging in de zaal achter Geref. kerk. De heer R. Gosker zal spre ken over „De uitslag der verkiezingen en de kabinetsformatie". KATWIJK AAN ZEE Chr. Geref. Kerk Morgenavond om half 8 spreekt in de Ohr. Geref. kerk ds N. de Jong. Spreekbeurt In de zaal Haasnoot spréékt morgen avond om 8 uur de L. Vroegindewey uit Papendreoht. Eerste schepen binnen De eerste schepen zyn de „haven" van Katwijk binnengekomen- Het zijn de KW 2. KW 3. KW 54. KW 151 en KW 167. Ouderavond Gisteren werd de ouderavond gehou den van de openbare school. Het aantal leerlingen is weer op het peil van 1940: 170. Voor de kinderpostzegelactie is door een 30-tal kinderen f215 bijeengebracht Het schoolsparen is een succes. In twee jaar spaarden de leerlingen in totaal f 2440. In de oudercommissie werden her kozen de heren W. de Best en dr Warns, terwijl in de vacature van de heer C den Duik A.zn werd gekozen mevrouw F. E. Lageman- Na de pauze hield de heer Nic. van Beelen een causerie over oud Kat wijk. De heer Boekhoven was namens het gemeentebestuur aanwezig. Bekerwedstrü len Enige uitslagen van bekerwedstrijden van de damclub K.W.Z. Eerste klasse: A. Herbert—G. Pluim- graaff 11. Tweede klasse: J. DubbelaarG. D. Buis 0—2; W. van der Holst—D. Meij- vogel 11; J. van Rijn—B. van Rijn 1—1: fa L. BrouwerP. van Duljvenvoorde 02; fa D, Barnhoorn—Jac, de Best 0-t2. hi

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4