Geen macht, middelen om flmbon-onrecht Stok om hond te slaan, zolang er Ned. belangen in Indonesië zijn S^ïr-SbüCp cnnema en bevoegdheid te herstellen Chefarine ,4 VAN NELLE vloeitjes Heus- Catarrh Toch is het zo! 2 WOENSDAG 10 DECEMBER 19J| Dr Van Baal (A.R.) in de Tweede Kamer: (Van onze Parlementsredacteur) Tweede Kamer van de begroting van Buitenlandse Zaken valt niet mee. Ondanks de gebruikelijke feestverlichting. Zo hebben wij gister middag weer de even gebruikelijke beschouwingen gehoord over de inte gratie van West-Europa, waarnaar ditmaal twee ministers van Buiten landse Zaken zaten te luisteren: mr Beijen, de eigenlijke (partijloze) be windsman en mr Luns (K.V.P.). Alleen het nieuwe feit, dat er nu twee ministers zijn, werd door verschillende sprekers min of meer critisch-welwillend besproken. Allen waren het er echter wel over eens, dat het resultaat van dit „experiment" dient te worden afgewacht. De heer Weiter (KNP) vond het heel goed, dat een der bewindslieden party loos is: hy is dan ook niet gebonden aan party-programs. In dit opzicht was drs Korthals (WD) wat critischer. Ook mr Schmal (CH) had op een enkel punt cri- tiek: in de memorie van antwoord staat te lezen, dat de Westeiyke wereld kan voortbestaan noch bloeien by verzaking van de christelöke beginselen, die de grondslag harer beschaving zyn. Wat betekent deze op zichzelf juiste verkla ring, zo vroeg hy. Is het een positieve imening van beide bewindslieden of van een van hen In dit licht beschouwd was ook de opvatting van de heer Schmal te zien inzake het regeringsstandpunt met betrekking tot de protestantenvervolgin gen in Spanje en Columbia. Minister Stikker had oog voor de geestelüke waarde ven optreden in internationaal Advertentie ZWARE HOEST, BRONCHI ISI SLUM-OPLOSSEND Wereldnieuws in zakformaat DE AMERIKAANSE wapenproductie, tanks en gevechtwagens, is tfipns zeven maal groter dan een jaar geleden, al dus de Amerik. minister van Financiën. Snyder. De gehele productie-capaciteit van de V.S. is 65 procent groter dan aan het einde van de tweede wereld oorlog. VIJF COMMUNISTISCHE landen in de sociale commissie der V.N. hébben zich van stemming onthouden, toeft in een resolutie aan de regeringen werd ver zocht. rijkelijk by te dragen aan het in ternationale noodfonds voor kinderen- Er is 20 millioen dollar nodig. IN INDO-CHINA hebben Franse eenhe den een aanval van de Vietmirth rebel len in de Tonkindelta afgeslagen, waarbij 300 opstandelingen werden ge- DE RUSSISCHE PRAWDA beschuldigt er Zuid-Slavië van een militaire aan val op zijn socialistische buurlanden te beramen, maar men kan weten, dat het communistische orgaan de waarheid steeds verdraait. IN ZUED-SLAVIë zullen in Mei 1953 al gemene verkiezingen worden gehouden voor een nieuwe Zuidslavische, fede rale volksvergadering, teneinde ten spoedigste de nieuwe grondwet in wer king te stellen. Zodra de grondwet is goedgekeurd, zal het huidige parlement ontbonden worden. IN ZWITSERLAND is Leon Nicole uit de party gezet wegens scheurmakende activiteit, een soort van ,.Tito-isme" dus. Nicole is vroeger zelfs president van de communistische Zwitserse ar beiderspartij geweest en was o a. cor respondent van de Prawda. REGGIO (Calabrië) op het Italiaanse vasteland en Messina op Sicilië, trilden gisteravond op hun grondvesten door t aardbeving, die vier seconden verband tegen dit euvel. Maar de hui dige bewindslieden nemen een veel ma- terialistischer standpunt in: actie by schade aan ïyf en goed. Hy, evenals mej. Klompé (KVP) vroe gen aandacht voor de hoognodige ratifi catie van de vluchtelingen-overeenkomst. De heren Schmal en Weiter waren van oordeel, dat de Europese integratie er moet komen, maar zy gingen van het standpunt uit: zü die geloven haasten niet. Jhr Van der Goes van Naters (Arb.) wees op het grote belang, Engeland niet van het vasteland af te stoten. De heer Welter was niet zo erg tevreden over de Verenigde Naties: haar politiek is in de practyk gericht tgen de West-Europese landen en werkt daarom destructief. Toch meende hy, dat Nederland niet uit de Verenigde Naties moet treden. Hy waarschuwde en met hem later drs Korthals tegen al te veel stern-ont houdingen, gelijk geschied is by de toe lating van Spanje tot de Unesco en het op de VN-agenda plaatsen van de kwes ties Tunis en Zuid-Afrika. Mej. Klompé was ook van oordeel, dat er bezwaren tegen de V.N bestaan, maar zy hechtte aan deze organisatie toch grote waarde als gesprekcentrum. Indonesië By de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken was ditmaal te vens aan de orde de verhouding tot In donesië. Na 1 Januari a.s. immers gaan de Unie-aangelegenheden over naar het departement van Buitenlandse Zaken. Aangezien echter prof. Kernkamp thans nog de verantwoordeiykheid voor deze zaken draagt, was ook hy uitgenodigd, de behandeling by te wonen. Drie spre kers hebben hun rede nagenoeg uitslui tend aan Indonesië en wat daarmee sa menhangt, gewfld. Het waren dr Van Baal (AR), die zyn maidenspeech ln de Kamer op voortreffeiyke wyze hield, de heer Van de Wetering (CH) en prof. Lemaire (KNP). Ds Van Baal zag in de overgang van een deel van de taak van minister Kern kamp naar Buitenlandse Zaken een er kenning, dat de Unie niet meer betekent dan een overeenkomst tussen twee sou- vereine staten. Hy betreurde het echter, dat de betalingen aan vroegere Nederr lands-Indisch ambtenaren ook naar dit departement zün overgebracht. Hy zag daarin een tot uiting komen van de op vatting van de regering, dat in de eerste plaats Indonesië en niet Nederland voor een en ander verantwoordelijk is. Er heerst onder deze gerepatriëerden ver-, bittering, die slechts weggenomen kan worden, wanneer de regering op het standpunt gaat staan, dat zy voor deze groep moreel vemntwoordeiyk is. Later vroeg de heer Van de Wetering, de com missie achterstallige betalingen wat snel ler te laten werken, terwyl prof. Lemaire graag op de hoogte gesteld wilde wor den van het rapport van de regerings commissie, die in Juni en Juli zich be ziggehouden heeft met de moeilykheden, Nederlanders in Indonesië zich bevinden. Ambon Dr Van Baal sprak ook over de be langen der Ambonnezen. Hij liet dui delijk uitkomen, dat hen groot on recht, is aangedaan, een onrecht, dat zich uitstrekt over de gehele Repu bliek der Zuid-Molukken. Maar even duidelijk verklaarde hij, dat aan de Ambonnezen en ons de macht, de middelen en de bevoegdheid ont breekt, deze republiek alsnog recht te doen wedervaren. Het enige, dat de regering kan doen, is, er bij de Indonesische regering op aan te drin gen, binnen het kader van de huidige publiek der Zuid-Molukken, juist: er moet een scheiding blijven bestaan tus sen het Ambon-vraagstuk en de kwestie- Nieuw-Guinea. Hy vroeg zich echter wel af, of het juist is, de gearresteerde mi nisters van de Republiek der Zuid-Mo lukken vast te houden. Liever zag hy ze naar Nederland overgebracht en hier vrijgelaten. Onze Ambonnese vrienden hebben er recht op te weten, hoezeer wy menen, dat hen onrecht is aangedaan, maar evenzeer moeten zjj weten, dat wy niet bereid zijn, ons te storten in een avon tuur, dat schadelyk is voor hun eigen belangen. Wat de Ambonnezen in Nederland be treft was de heer Van de Wetering (CH) van oordeel, dat de enige oplossing is, dat zy te zyner tyd weer naar Indonesië terugkeren, desnoods niet eens naar Ambon, waar velen nog nooit zyn ge weest. Hy betreurde, dat hun de militaire status w-as ontnomen en dat zy in aan raking met de Westerse weelde waren gebracht. Hy voelde niets voor de idee, de Ambonnezen te belasten met bewa king van vliegveldèn e.d. Puur zakelijk TSSi Vv'aU„Ch^!h—echtelijke verhoudingen, zo het open veld en ouden gen brachten de aardbeving van 1908 veel mogelijk autonomie te verlenen. Dr Van Baal vond de houding van de in herinnering. Er zyn echter geen be richten binnen gekomen over schade of ongevallen. HET NOORSE PARLEMENT besloot voor de periode 19521953 twee mil lioen kronen uit te trekken voor het Noorse hospitaal in Korea. DE WESTDUITSE drukkersbond, die in het afgelopen weekeinde een drukkere, staking voor geheel Duitsland uitriep, heeft toestemming gegeven de eerste officiële staatscourant der hoge autori teit van het plan-Schumart (Europese Kolen- en Staalgemeenschap) te druk ken. De courant zal verschijnen in vier talen, met een oplage van 400 000 exem plaren. IN CALIFORNIë heeft, voor het eerst, een volledig voor gevecht uitgeruste Amerikaanse straaljager gevlogen, een X-F. 91. sneller dan het geluid. Eerder werd dit resultaat bereikt door „proef- vliegtuigen". TWINTIG ITALIAANSE vliegers werden door de vorst ingesloten in een obser vatorium. boven de Cimone in de Noord-Apennynen. De hevige vorst met- selde een muur van ys rond hun uit kijkpost, zodat zy niet meer naar bui ten konden. De vliegers vericlaarden voor twee maanden proviand te heb- Advertentie) Griepbeslrijdingmel 4 middelen iegelijk! Elk iablei Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. 'n jfije doet wonderen De heer Van Baal meende, dat de ver houding tot Indonesië gebaseerd moet worden op puur zakelyk inzicht, welke opvatting prof. Lemaire deelde. De heer Ven de Wetering vroeg de regering by de heropening van de onderhandelingen over de Nederlands-Indonesische verhou ding, steeds contact met de Kamer te houden. Hy had gerechtvaardigde erhiek op de gang van zaken in Indonesië zelf, met name op het in de politiek betrek ken van de Nederlandse militaire missie. Hy informeerde, of de Indonesische re gering reeds met een ander land onder handelingen heeft geopend over vervan ging van deze missie. Dr Van Baal zette de kwestie-Nieuw- Guinea tegen de achtergrond van wat 'hy noemde de wereldcampagne tegen het Westen. De vyandigheid in Indonesië is geen verschynsel, dat op korte termyn voorbygaat. Er is een streven, een omge keerde rassendiscriminatie toe te passen, werkende ten nadele van de landen van West-Europa, Noord-Amerika en de overzeese nederzettingen. Dat blykt in de Verenigde Naties ook. De actie inzake Tunis is byv. geen verdediging van de belangen van een onderdrukt Tuneslsch volk, maar een actie tegen Frankryk. Hetzelfde blykt ook telkens by de be handeling van de rapporten over niet- zelfbesturende gebieden. Dr Van Baal wierp in dit verband het balletje op, van Nederlandse zyde in het vervolg deze rapporten maar achterwege te laten. In ditzelfde licht bezien is het duide- ly'k, dat het een vergissing is te menen, dat de verhouding tot Indonesië beter zou zyn geweest, wanneer Nederland Nieuw-Guinea had afgestaan. Zolang er Nederlandse belangen in Indonesië zyn, zal men steeds een stok vinden om de hond te slaan. De kwestie Nieuw-Guinea vond dr Van Baal een afgedane zaak. Voor dreigementen behoeven wy niet op zy te gaan. Want de wel eens aangekon digde „maatregelen" zouden tóch wor den genomen. Ook tegen internationali sering had hy onoverkomeniyke bezwa ren: Indonesië zelf wil het niet. maar bovendien-is een dergeiyke oplossing uitermate onpractisch en er is absoluut niets bU te winnen. Maar daarnaast heeft Nederland morele verplichtingen jegens de bevolking van Nieuw-Guinea. Vanmiddag werd dit debat voortgezet. Verkeer en Waterstaat In de avond-vergadering werd de be groting van Verkeer en Waterstaat be handeld In bijzondere mate was de Ka mer toen „onder ons". Minister Algera immers is jarenlang lid van de Tweede Kamer geweest en heeft zich .als zodanig steeds een zeer deskundig man op het gebied van Verkeer en Waterstaat ge toond. Hij 'voelde zich gisteravond in de vergaderzaal zo thuis, dat hij aanvanke lijk niet eens achter de regeringstafel ■ging zitten, maar in een bank vlak voor het sprekersgestoelte. Gisteravond is reeds gesproken door de heren Posthu mus (Arb.). Van der Zaal (AR). Maenen (KVP), De Ruiter, Krol, Van der Feltz (allen CH), Zegering Hadders (WD), Lemaire (KNP). Van den Heuvel (KVP) en Verkerk (AR). De behandeling van de begroting van dit departement levert steeds vele detailkwesties op. Wij zullen deze niet alle noemen, doch slechts hier en daar een greep doen. De verhouding tussen de verschillende soorten vervoer kwam ter sprake, de richtlijnen voor het verlenen van vergunningen, het Rijn- vaartverkeer, de luchtvaart, de aanleg van wegen en bruggen en het onderhoud daarvan, de integratie van het verkeer in West-Europa enz. Ds Van der Zaal (AR) wilde de ver- Advertentie) plichting voor auto's, rode achterlichten te voeren in plaats van reflectoren, middellijk doen ingaan en vroeg dacht voor de vele watertollen. De heer Krol ging op dit laatste nog wat dieper in en dreigde nu reeds, volgend jaar met een motie te komen, wanneer met de op heffing niet voldoende voortgang worden gemaakt. Ds Van der Zaal wilde ook graag iets meer weten over het be perken van het verkeer en vooral ook het vervoer per schip op Zondag. Ver schillende sprekers drongen aan op de vaste oeververbinding met Goeree-Over- flakkee terwijl vele inlichtingen werden gevraagd met betrekking tot de inpolde ring van de Biesbos. De heer Maenen (KVP) vroeg naar de oorzaken vai vele spoorwegongelukken in de laatste tijd, die naar zijn mening meer te wijten waren aan opvoering van frequentie snelheid dan aan fouten van het perso neel. Ds Van der Zaal protesteerde tegen de navorderingen tegen zeelieden, die tij dens de oorlog buitengaats waren, oj grond van aan hun gezinnen verstrekte voorschotten. De heer De Ruiter (CH) brak nogmaals een lans voor een haven voor K a t v en voor de verbetering van de buitenha ven te Scheveningen. Ook begreep hij niet, dat op Flakkee de busdiensten zijn weggesaneerd en dat de vervi vergunning is gegeven aan de RTM. die het oudste en slechtste materiaal daar gebruikt. De heer Zegering Hadders (WD) meende, dat het spooriyntje Den Haag Scheveningen niet opgeheven behoeft te worden, wanneer de aansluitingen maar verbeterd worden en tevens toonde hy zich een tegenstander van de opheffing van de ..Blauwe Tram"-lijn van Voorburg naar Scheveningen. Dr Verkerk (AR) drong aan op spoedige inwerking treding van de Wet Autovervoer Goederen, speciaal met het oog op nieuwe vestigingen. Vanavond zou het debat worden voort gezet. Een kras of een gat? GUPA maakt 't weer glad (Advertentie) KNEEDBAAR HOUT Korte vergadering van de Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft gisteren een kort» vergadering gehouden, waarin enige kleine wetsontwerpen zonder be raadslaging of stemming werden goed gekeurd. By de naturalisaties was o.m. /an Wilhelmina Strassburger, mede- exploitante van een circus. Ter voorziening in de vacature-wijlen mr A. M. C. J. Steinkühler werd als lid der vaste commissie voor Internationale economische samenwerking gekozen mr L. F. H. Regout (KVP) Minister vraagt meer voor kunstsubsidie Voor instellingen die concerten of to neelopvoeringen buiten haar standplaats geven, heeft minister Cals in een nota van wijzigingen bij de begroting 1953 van O., K. en W. ƒ200.000 aangevraagd. De subsidies voor spreiding van kunst over 'het land wil de minister verhogen van ƒ200.000 tot ƒ400.000. Voor de in ring van een vierde leerjaar en de op richting van een regisseureopleiding by De Toneelschool is in totaal ƒ4.000 no dig. Voorts vraagt de bewindsman o.a. gelden aan voor de aanstelling van een sociale werkster en de oprichting van een personeelsfonds ten behoeve van ambtenaren van zijn departement die in sociale moeilijkheden raken Ned. luchtmachtpersoneel naar Ver. Staten Dertig militairen van de Nederlandse luchtmacht vertrekken Zaterdag boord van het motorschip Neerdam de Ver. Staten om te worden opgeleid tot vlieger. Onder hen bevinden zich korporaal E. J. Kuiper en de soldaten L. A. Pasqua, F. H. Baden, G. Dekkei; H. Siero en P. Mol, allen uit Den Haag: A. C. van Zon en H. M. van der Meer. beiden uit R'ijswijk; D. A. van Eek uit Wassenaar en R. M. Veenhuysen Alphen aan den Rijn Verscheidene officieren van de Neder landse luchtmacht zullen in Januari in Engeland en de Ver. Staten cursussen volgen. Onder hen bevinden zich de ma joor-waarnemer G. J. J. M. Schopmeyer uit Den Haag (die naar Engeland gaat) en de majoor A. van Aarem, de 2de luit. W. van Dok. de 2de luit. J. J. Glansbeek en de majoor J. P- Oele. allen uit Den Haag, alsook de le luit. N. B. W. Kizot uit Leiden, die in de V. S- zullen stude- Geschenkzendingen voor Oost-Duitsland Naar Oost-Duitsland en de Sowjetrus- sische sector van Berlijn kunnen weei geschenkzendingen van ten hoogste tien kg worden verzonden. De inhoud mag uitsluitend bestaan uit levensbehoeften er kleding voor persoonlijk gebruik. Boven dien is voor koffie een maximum van 25( i per pakket gesteld en voor tabaks artikelen 50 gram, terwyl hoogstens óf 250 gram cacao óf 250 gram chocola mag worden verzonden. Eerste 2 vrouwelijke kantonrechters geïnstalleerd Voor de eerset maal in.de geschiedenis van de Nederlandse rechtspraak zijn-gis teren in het ambtsgebied van het Leeuwarder gerechtshof twee vrouwe lijke kantonrechter-plaatsvervangers ge ïnstalleerd. He^ zyn mr T. A. Boelstra, secretaresse van de Voogdijraad te Leeuwarden, en mr G. H. Okma, advo cate aldaar, die op 4 December reeds waren beëdigd als plaatsvervangende kantonrechters in het kanton Leeuwar- Van het erl van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Hcrv. Kerk •dankt: voor Ameide en Tienboven H. A. van Sloot en te Wierden. Geref. Kerken weetal: te Nederhorst-Den Berg S Bekkum te Giessen, Oud- en Nieuw- kerk en J. Dijk te Raamsdonk-Drimme- len: te Assen (3e pred. pl.) W. B. der Brave te Dordrecht en A. Brouwer te Barneveld. Beroepen: te Andyk (vac.-H. R. Groenevelt) H. van Benthem te Holwerd. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Alkmaar B. van Riet te Pieterburen. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te 's-Gravenzande M. Baan te Dordrecht en P. op den Velde te Mur- merwoude. (Advertentie) Onbetwist de beste tandpasta Nieuwe grote gebouwen Utrechtse academie Het laboratorium voor anorganische e algemene scheikunde aan de Catharync- singel, van de Rijksuniversiteit te Utrecht (directeur prof. dr J. M. Byvoet) is reeds in gebruik genomen en zal ln Januari officieel worden geopend. In het voorjaar begint de bouw van het grote nieuwe lab. voor propaedeutische en lytische scheikunde (directeur prof. dr ir J. Smittenberg). Dit gebouw komt de Croesestraat en wordt het grootste van alle Utrechtse laboratoria. Het zal 4 a 5 millioen gulden kosten. De bouw zal drie jaar duren. Prof. dr I. Severijn zal afscheid nemen Vacatures aan universiteit van Utrecht Prof. dr J. Severyn, de bekende voon zitter van de Geref. Bond in Ned. Her. vormde Kerk, zal volgend jaar met emerl- taat gaan als gewoon hoogleraar a Utréchtse universiteit. Hij doceert daai ysgerige ethiek, wijsgerige inleiding tot de godsdienstwetenschap, encyclopaedii der Godgeleerdheid en wysbegeerte vaj de godsdienst. Prof. Severyn is thans 69 jaar oud en sinds Augustus 1931 hoogleraar in Utrecht Reeds in September 1929 kreeg hij zijn emeritaat vanwege een benoeming to) Kamerlid. Hy is van 1915 tot 1929 predi kant geweest in Wilnis, Leerdam ei drecht. Overigens zyn thans reeds of binnen, kort te vervullen de Utrechtse professo. in de inwendige geneeskunde (prol dr C. W. de Langen, treedt binnenkort in het staatsrecht, administratie! recht en wysbegeerte van het recht (vat minister prof. dr W. J. A. Kernkamp), het Oudnederlands recht, de ontwikke ling van het recht en de inleiding tot di rechtswetenschap (prof. dr R. Feenstn vertrok naar Leiden) en in de veterinaire ontleedkunde (nu wylen prof. dr G Krediet). F L.O. wiskunde MO. K I zijn geslaagd L Seve i Nederlands M O. B. zijn geslaagd P J i Zoom, H P Du- Teunlssen. Gouda. rej. H C Th Duy- m, J Zandman, Dordrecht Advertentie) Een lekkernijï^ verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 ct per 100 gr. KINGFABR1EKEN TONNEMA N.V. Het lied der aethergolven DONDERDAG 11 DECEMBER, rsum I, 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7 10 Gram, 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 ",00 Voor de hulsvrouw. 9 40 Gram. NCRV 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO .00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als iele luistert". 12.03 Lunchconcert. 1255 1.00 Nieuws. 1.20 Gram. 140 plan* Zonnewij; Contrabas orkest. 2.45 Vooi en soliste. 4.00 Bijbellezing. 4.30 Sopraan, fluit en clavecimbel. 5,00 „De stroper uit da ;pel. 3.30 Gram. 5 40 Voor- pel. 6.35 „Op de Stel de kleuters. 11,0 J 'it. 12.00 Zaï netje". 12.3; ital. 3.00 Voor de zieken. 4 00 Gram. 4.15 „Van Pepita's en Mantilla's". 4.30 Gram. 45 Voor de jeugd. 5.30 Militaire causerie. ling". i Gram. 7.00 F allerlei d. 7.30 Gr. 8.00 Radiokrant. 8.20 Gev. ima 9.45 Interviews. 10 15 Koorzang, rondoverdenking. 11.00 Nieuws. 11.15- amofoonmuziek. •sum n, 298 m. AVRO: 7 00 Nieuws, m 7.15 Gymnastiek 7 30 Gram. VPRO 8.00 Nie 8.15 Gr. (Advertentie) VERKOUDHEIDb'lKK Als de verkoudsheldBklemen zlcb vastzetten, ademhalingsorganen verstopt. i bloeas- 1 het be- oekert voort. ane. Ga ze te lijf MENTHO-REX. Wrijf borst, keel en rug er flink mee in en de 8 geneeskrach tige oliën van MENTHO-REX jagen het bloed weer door de weefsels. MENTHO- REX verdrijft de kou vla de bloedsomloop, zonder dat u tets hoeft ln te nemen. Grote pot MENTHO-REX f. 1.25. raken Het ai omloop, raakt In de knel. U krijgt nauwd: de besmetting woekert 23 vork aan de steel zit, gaat hij er zonder mop- en, zijn haar gedachten steeds bij't gezin van Ver- „Oom Joost zal de spoortrein wel halen, en de peren meteen weer op uit om de rest van 't schalk. Als de zo erg zieke man eens kwam te poppenstoeltjes ook!" belooft Sophie. „De wieg speelgoed te halen. Hij blijft geruime tijd weg, sterven, wat zou er dan van de kinderen worden? moet ik dan maar dragen, zo'n wandeling is het zodat er op 't laatst maar wordt begonnen met Zal Trees ze allemaal by zich kunnen houden, of niet. Ziezo, en nou maken we gauw dat we weg- eten. De kinderen moeten bijtijds naar bed, en moeten ze dan ergens heen? Ze weet dat er is nog kerkeraadsvergadering ook vanavond, er van moeders kant een voogd is, een neef van Als de maaltijd haast afgelopen is, komt Joost jufffouw Verschalk, die zich echter heel weinig eindelijk aanzetten. aan zijn familie gelegen laat liggen. „Hoe was 't er nou mee?" vraagt Sophie da- Terwijl ze over dit alles nog na zit te denken, delijk. schrikt ze plotseling op door het opengaan van „Helemaal mis!" is het antwoord. „De dokter de kamerdeur en haastig omkijkend ziet ze Mar- Sophie met de wieg vooróp, Marrie en Henk met moest erbij komen. Trees vroeg of ik hem even rie, in haar nachtponnetje, al midden in de keu- de wagen tussen zich in vrolijk babbelend achter halen wou, want Rie was er niet en de jongens ken staan. komen, want tante heeft nog een boel werk thuis. Moeten ze vader nog goeiendag zeggen, Trees?" „Nee, maar liever niet. Vader heeft het pas weer zo erg benauwd gehad, hij is net even in slaap gevallen!" Zo gaan ze een ogenblik later op weg: tante haar aan. Trees kijkt ze even na door 't keuken- wisten hem niet te wonen!" raam. Wat heerlijk dat Sophie haar de zorg voor het tweetal zo bereidwillig uit de handen neemt! Als ze nu maar niet al te rumoerig zijn, want bij Maaskamp zijn ze 't niet meer gewoon om de hele dag kleine kinderen over de vloer te heb ben. Tijd om er verder over te denken heeft ze echter niet. want reeds doet een heftig geklep uit de ziekenkamer haar opschrikken en weer naar boven snellen. die z tjii uun mei keilde ,,'t Was niet best met Verschalk, de dok ter kwam er net vandaan en Trees zag er uit of ze in geen nachten geslapen had, daarom heb ik de kinderen maar zolang meegenomen!" Zo legt Sophie als ze thuiskomt de zaak aan haar vader uit- Maaskamp geeft zijn dochter gelijk, dat ze op deze manier meehelpen wil om het Trees wat paan gemakkelijker te maken. Ze kunnen hier de drukte n°S altijd beter hebben, dat spreekt vanzelf. Het duurt maar heel kort, of Sophie's frieest- al zo orderlijk opgeruimde keuken is nauwelijks meer te herkennen. „Wat hebben we nou aan de hand?" vraagt Joost, als hij van een boodschap terugkeert en bij zijn binnenkomen bijna struiken over de rie ten poppenwieg. Doch wanneer hij van zijn zuster hoort hoe de Ze legt haar werk in haar mandje en komt snel overeind. „Kindje, wat doe je nou, scheelt er wit aan?" „Nee tante, maar 't is zo stil boven. Henk slaapt al een hele poos!" Sophie lacht even. „'Is toch ook tijd om te slapen, thuis ga je altijd om zeven uur naar bed. En 't is hier ook stil. tante is maar helemaal alleen!" Toch haalt ze het kind naar zich toe. 't Geeft weer wat afwisseling in de voor haar zo eento nige avonduren. Als Joost om half negen buitengewoon vroeg voor zijn doen de keuken binnenkomt, zit So- ,.De dokter? Maar die was er toch vanmiddag phie in vaders leunstoel met het slapende kind Is het dan ineens zoveel ergei geworden?" op haar schoot. Ze wenkt hem zachtjes te doen ,Dat zaj wel, ik ben hem tenminste maar gauw en haar even te helpen. Hij neemt het kleine aarschuwen en toen moest ik natuyrlijk meisje van haar over en draagt het naar boven, ns terug voor dat speelgoed OnderWeg waarna zijn zuster, die hem gevolgd is, de peu- sprak ik dominee ook nog, hij zou morgén of ters weer toedekt. Ze worden er geen van bei- AJVNIE SANDERS rgen naar Verschalk toegaan." den wakker Sophie moest die avond eigenlijk naar de meis- vrr.FNnF HiinrnsTiTir jesvereniging. Maar vandaag moet ze thuftblij- NEGENDE HOOFDSTUK ven om de kinderen Dadelijk na het afwassen Op de stille slaapkamer, waar op het nacht- brengt ze het tweetal naar boven, naar haar eigen kastje een kaars in een blaker staat, zit Trees slaapkamer, waar ze hen in Dita's ledikant zorg aan het bed van haar vader. Ze heeft met opzet de gordijnen dichtgedaan en de clectrische lamp - uit gelaten. Al te scherp licht hindert de zieke. m. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. r de huisvrouw. 950 Gram. 10.35 „Ik weet". 10.50 Voor 5 40 Gram. 5.45 Reg. ultz.: Ii nd en water op de Benedenwindse Sportproblemen. „Weer, ilandei .25 Lichte muziek. 7.00 Gesproken brief uit tonden. 7.05 Discogram. 7.40 Rondetafelp; h. 8 00 Nieuws. 8.05 Gram. 8 20 Concer Ier.... geboi dracht met muziek. 10.15 Gram. 10.25 slavische volksmelodieën. 11.00 Nieuws. 11.15 Sport. 11.3012.00 Gramofoonmuzlek. Engeland, BBC 330 m. 12.45 Gram. 1.15 Voor de boeren. 1.25 Voor de arbeiders. 1.55 srichten. 2.00 Nieuws. 2 20 Filmprogr. meert. 4.00 Hoorspel. 5 30 Gram. 6.00 le kinderen. 6.55 Weerber. 7.00 Nws 7.15 Sport. 7.20 Voor de boeren. 7.35 Gevar. ;lek. 8.00 Gev. programma. 8.30 Strtjk- •t 9.30 Twintig vragen. 10.00 Nieuws, lankbeeld. 11.00 Gev. programma. 11.30 schappelijk overzicht. 11.46 Parlement*- dit. 12 00—0.03 Nieuws. land, BBC 1500 en 247 m. 12.00 „Mrs. Dale's dagboek". 12.15 Volksmuziek. 12.45 -irdracht. 1.00 Parlementsoverzlcht. muziek. 1.45 Concert. 2.45 Voor de 3 00 Voor de vrouw. 4.00 „May I li lek. Ichte .15 „Mrs Dale's Dagboek". 5.30 Cause- 15 Militair orkest en solist. 6.30 Schots Orkest. 7.15 Voor de Jeugd. 7.45 I .00 Nieuws. 8 25 Sport. 8.30 Gev. pro- gr. 347 m. 12.30 Opera- 1.20 Operamuziek. 2 00 ital. 5.10 Orgelconcert. 'nding. 7 01 muziek. 8.00 Concert. 10 3i 11.45—12.00 Nieuws. Weerberichten 1234 Voor de landbouwers 12.42 Gram. 12.50 Koersen. 12.55 Gram. 100 Nieuws. 1.15 Gram. 2 00 Engelse les. 2.15 Gr 2 30 Franse les. 2 45 Gram. 3.00 Idem. 3.45 Idem 4.15 Idem. 4 40 Idem 5.00 Nieuws 5,10 Gram 5.15 Voor de kinderen 6 15 Gram 6 25 Carlllonspel. 6.30 Voor de soldaten. 7 00 Nieuws. 7 40 Causerie. 7 50 Gram. 8 00 uur Klankbeeld. 8.20 Gram. 8 30 Omroeporkest "45 Verzockprogram. 10.15 Muziekkroniek. 1055— l.OO Nieuw .00 Nieuwi Brussel 484 m. 12.05 Omroeporkest. 1.00 ieuws. 1 10. 2.00 en 3 00 Gram. 4.00 Lichte uziek. 4 25 Gram 4 35 Lichte muziek. 5.00 >ekprogram. 6.30 Zang 5 Nieuws. 8 00 Hoorspel 10.00 Nleu\ 10.10 (Advertentie) Zodra U een paar druppels Va-tro-nol in leder neusgat doet, voelt U een heerlijke opluchting. Het verzacht snel de prikkeling, maakt het slijm los en vermindert de zwelling der slijmvliezen VICKS VATRONOL NEUSDRUPPELS (Advertentie) Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen Nieuwe Zuidafrik, bijbel in A'dam gedrukt Eerste oplaag 25.000 exemplaren Kreeg vorig jaar Jongbloed in Leeu warden 25.000 Franse bybels (vertalinj Louis Segond) te drukken, thans ontvini weer een Nederlandse drukkerij een bui tenlandse order voor een bijbeluitgave J. H. de Bussy te Amsterdam zal in eersti oplaag 25.000 huisbijbels in een nieuwi Zuidafrikaanse vertaling drukken. Boven dien is er een bestelling gedaan voor kansel- en familiebybels. Ook papier en bindwerk worden door de Nederlands firma verzorgd. De nieuwe vertaling, de tweede, onder auspiciën van het Brits en Buiten lands Bybelgenootschap tot stand geko men door het werk van een commissi) uit de drie Hollandse kerken in Zuid' Afrika. Prof. dr J. D. du Toit (Totius) had ook in deze vertaling een belangrijk aandeel. Aan huisbijbels heeft Zuid-Afrika groti behoefte. Door de grote afgelegenheid zovele „Boerenplaase" is de gewoon _m dagelyks huisgodsdienstoefening^ te houden, nog wijd verbreid. Eerste vrouwelijke prol. te Wageningen Buitengewoon groot was de belangstel' ling gisteren toen mevrouw C. W. Wil linge Prins-Visser in Wageningen ambt van hoogleraar in de nieuwe stoel der landbouwhuishoudkunde vaardde. Mevr. Willinge Prins, die presi- dente van de Bond van Plattelandsvrou- is geweest, is de eerste vrouwelijke professor aan de Landbouwhogeschool Onder de velen, die haar eerste rede ove ..de arbeid van de huisvrouw" hoorden bevonden zich mevr. N. Smitt-Avis. par ticulier secretaresse van de Koningi mej. mr M. A. Tellegen. directeur van h kabinet der Koningin, minister en'mevr Mansholt, vele autoriteiten uit de land bouw en allerlei vertegenwoordigster! vrouwenorganisaties. Dez. maand zal b« de uitge Purmerend het honderdste irschijnen van het maandblad Ver ig van Opvoeding en Onderwij! WE MAKEN ons sterk dat de, 1 onze tyd wat in onbruik geraak te, verhalen van succesvolle diamant zoekers, indertyd door velen werden verslonden met de heimeUjke wens van de lezer dat ook hèm eeru buitenkansje mocht ten deel vallen. Voor het overgrote deel der mensheid is er immers niets plezierigers denk baar don in één klap schatrijk zijn en nooit meer de vitteryen van werk gever of diens handlangers te be hoeven incasseren? Hoewel in de meeste van dergelijke gevallen het geluk ongetwyfeld niet te verwaarlozen rol heeft ge speeld, moeten we toch de gedachte van ons afzetten dat het vinden van diamanten uitsluitend van onbereken bare omstandigheden afhankelyk zou zyn. Dat ook een logische redenering tot resultaten kan leiden, heeft 25 jaar geleden een Duitse geoloog be- zyn naam is Merensky en hy begaf zich na de eerste wereldoorlog als te leurgesteld Pruisisch reserve officier naar Zuid-Afrika. Zyn reisbagage be vatte echter niet uitsluitend desillu sies, maar ook een streng logisch plan Wanneer zo redeneerde hy de Zuidafrikaanse bodem diamanten be vat die door de diamantzoekers uit de bodem kunnen worden gespoeld, dan is dit spelletje ook al duizenden jaren lang door de natuur gespeeld met be hulp van rivierwater, regen en golf slag. De door de natuurkrachten los gewoelde diamanten zullen dan vinden zyn aan de kust, hetzy in het zand, hetzy tussen de klippen. Jarenlang zocht Merensky svmste- matisch de kusten van Zuid-Afrika al en vond tenslotte, overeenkomstig zij» theorie, grote hoeveelheden diaman ten langs de kust van Klein Nama- qualand, ten Z. van de mond var Oranjerivier. Hy verzweeg echter -v ontdekking angstvallig, zocht verder en vond steeds meer van deze schatten die de natuur hier had opgestapeld. Tydens de grote daling van de dia- mantenmarkt, toen iedereen ter hand having ven de prys om productlever mindering schreeuwde, kwam Me rensky plotseling bU het diamantsyn dicaat met zyn claims aanzetten. N» was Leiden pas goed in last, want al» deze vindplaatsen aan de kust gron dig geëxploiteerd zouden worden, be tekende dit een volledige ineenstor ting van de diamantprys. Er was geen andere keus dan Merensky uit te ko pen voor een reusachtig bedrag, waar mee hem het recht ontnomen werf verder naar diamanten te zoeken Waar hy overigens ook wel geen be hoefte meer aan zal hebben gehad. Het is u natuuriyk bekend, dat dia manten worden berekend naar hN karaat, maar weet u dat ook karaal elgeniyk zaadjes zyn? Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2