Zeerover Paley van Madrid naar Tanger gebracht Rechtvaardigheid zoek NEDERLANDS DETACHEMENT VERENIGDE NATIES Toch is het zo! NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 8 DECEMBER 1952 De oveival op de Combinatie Kornuiten vierden uitbundig feest over „behouden terugkeer" (Speciale berichtgeving) TANGER, 9 DEC. SIDNEY PALEY, de gangster die in Madrid werd gearresteerd, formeel wegens deviezensmokkel, doch in werkelijkheid wegens medeplichtig heid aan de overval op het Scheveningse schip, de Combinatie, is in de af gelopen week door de Spaanse politie overgegeven aan de politie-autóri- teiten van Tanger. Dit feit was aanleiding voor een dave rend feest waarbij in een duur Tangerijns hotel de kurken knalden. Wel te verstaan i feest in de kringen van justitie en politie, over de prachtige vangst, een feest onder de kornuiten van Paley ter gelegenheid van zijn ..behouden te rugkeer". Het werd een echt ouderwets zeeroversbal. waarvan de klanken eerst verstomden, toen de sterren reeds boven de Rifbergen waren verbleekt Wat is namelijk het geval? Doordat Amerika zich in 1923 niet aangesloten had bij de rechterlijke organisatie van het temationele statuut van Tanger. valt Amerikaans staatsburger niet onder de jurisdictie van het internationale ge rechtshof ter plaatse, doch uitsluitend onder die van de Amerikaa sulaire rechtbank, krachtens tractaat met de sultan uit 1836. Niettegenstaande justitie en politie te Tanger de bewijzen bezitten van Paley'; deelneming aan de overval op de Com binatie, doen de betreffende Amerikaanse autoriteiten alsof hun neus bloedt Ook de feest- en rotgenoten van Paley tegen ieder van hen loopt een verzoek tot opsporing van de Interpol zitten rustig, zwaar gewapend en onder de be scherming van hun Amerikaanse pas poorten (hoewel de meesten van Ita liaanse oorsprong zijn), hun kopje ochtendkoffie te drinken aan de boule vard Pasteur, terwijl de rechter-commis- saris die de zaak tegen deze notoire gang sters van de Middellandse Zee in handen heeft, geërgerd voorbij wandelt, op weg naar de rechtbank. De Arabische straatjongens lachen noemen de onmiddellijke chef van Paley, een alhletische jongeman van omstreeks 30. die nog wel eens met geld pleegt 6trooien. Tarzan L. Yanqui. Morgenciviel geding Inmiddels hebben de Nederlandse ders van de Combinatie, de Mavotrans te Den Haag, er een nieuwe strop bij ge kregen door het aan de ketting leggen van het sohip. Van de lading werd een bedrag van ƒ400.000 gestolen piraten roofden verder alles wat niet spiikervast was aan het schip. De verladers hebben nu de reders aansprakelijk gesteld voor de schade. Zij beschuldigen de kapitein van de Combi natie, de heer J. A. van DeMt, er van-, dat hij niet de nodige maatregelen heeft genomen om de overval te voorkomen. Wereldnieuws in zaktormaat DIERENBESCHERMING verdient de aan dacht van ieder weldenkend mens. De wereldfederatie dezer organisatie heeft bij Frankrijk geprotesteerd tegen de ge vechten tussen paarden in de Camar- gue (Marseille); tegen het feit, dat in Dy on voor een feestmaal 2000 leeuwe riken en 500 lijsters werden geslacht; een protest aan het adres van Japan, omdat men daar stierengevechten wil invoeren. De wereldfederatie heeft verbond aangegaan met de Amerikaanse zustervereniging, met het doel gezamen lijk de strijd aan te binden tegen de stierengevechten in Spanje, Frankrijk en Zuid-Amerika PAASIKIVI. de bekende president van Finland, reeds 82 jaar oud. moet op medisch advies een week rust houden, omdat hij overwerkt is. HAROLD STASSEN. die In de regering Eisenhower belast zal zijn met de uit voering van de „hulpverlening" aan het buitenland, heeft verklaard, dat de steun aan de vrije landen niet vermin derd mag worden, „alleen maar om op de Amerikaanse begroting te kunnen besnoeien". Het gehele programma voor hulp aan het buitenland zal echter worden herzien. WINTHROP ALDRICH, die benoemd is tot Amerikaans ambassadeur te Londen, zal als president van de „Chase National Bank" worden opgevolgd door John McCloy, zoals men weet, de voormalige Hoge Commissaris in West-Duitsland. AMERIKA WIL het personeel van de Amerikaanse diplomatieke vertegen woordigingen en dat van het bureau voor de wederzijdse beveiliging (M.S.A.) verminderen. Niet minder dan 184 222 Amerikanen zijn werkzaam in verschillende diensten in het buiten land; en bovendien zijn nog 213.615 bui tenlanders bij de defensie-burcaux in dienst. Een desbetreffend advies gegaan l Senaatscommissie. REUTER, de Westberlijnse burgemeester, verzocht via de radio de Oost-Duitsers, niet als vluchtelingen naar West-Berlijn te komen, omdat daardoor de druk op de Westberlijnse economie te groot wordt. Iedere vluchteling wacht lange tijd werkloosheid en armoede. MOESTAFA NAHAS, de vroegere pre mier en leider van de Egyptische Wafd, bracht een bezoek aan premier Naguib, hetgeen wordt uitgelegd als een zeer „verzoenend gebaar", nadat Nahas was afgetreden onder druk van premier Naguib. IN ZWITSERLAND is, na een gehouden referendum, In de Assemblée van kanton Genève een wetsontwerp inge diend, waarin wordt voorgesteld het eerst vrouwen stemrecht te geven in kantonale en plaatselijke aangelegen, heden. DE CHAUFFEUR van de Italiaanse com. munistenleider, Togliatti, heeft een prijs van 80 millioen lire (128.000 dollar) ge wonnen in de wekelijkse voetbalpool Te Rome vraagt men zich af. wat hy er mee gaat doen. Misschien stuurt hij dat sommetje wel naar Stalin. week later verwacht men de uitspraak. Hoewel de reders op deze uitspraak ge rust zijn. betekenen tien dagen opont houd te Casablanca opnieuw verlies op de exploitatierekening. De belangen Mavotrans worden behartigd door mede werkers van het Parijse advocatenkan toor Gide. Voor 1800 schoollokalen bouwvergunning Het probleem van de schoolruimte zal volgens minister Cals volgend jaar een stuk dichter bij de oplossing zijn gekomen. Dit jaar is vergunning verleend voor de bouw van ongeveer 100 leslokalen en vol gend jaar zullen dit er 1900 zijn. Daarbij komen dan zestig gym nastieklokalen en 170 lokalen voor kleu teronderwijs. In 1954 zal voor deze beide laatste groepen het aantal vergunningen heel wat hoger kunnen zijn. Voor de goedkope gestandaardiseerde scholen bouw zijn dit jaar goedkeuringen verleend voor ongeveer vijftig scholen met meer lokalen. Ramen van Charles Eyck in Rotterdam Zweedse kerk verrijkt met goede kunst (Van onze kunstredactie) In de Zweedse Kerk aan de Paridaan te Rotterdam werd gistermorgen een speciale dienst gehouden ter inwijding van de door de Limburgse kunstenaar Charles Eyck ontworpen kerkvensters, die op het atelier van Flos in Steyl/ Tegeien zijn vervaardigd. In tegenwoor- diglheid van vele in Nederland wonende Zweden werd de inwijding verricht door de predikant Nils Apelgardlh. De Zweed se gezant In Nederland, J. de Lagerbeng, wenste gemeente en predikant geluk met het bereikte resultaat en wees er op, dat dominee Apelgardh door ijver en toewijding steeds meer van zijn verlan gens ziet verwerkelijkt. De godsdienst oefening werd opgeluisterd door het zin gen van aria's en liederen van Joh. Seb. Bach door mevr. AmeszDe Wit. Onder dj aanwezigen merkten we op verschil lende leden van de Zweedse legatie uit Den Haag, de consul voor Zweden in R'dam, mr Mees, mevr. De Miranda Strömibom namens het Svenska Institu ted en mevr. Smit—Thorin, presidente van de Haagse afdeling van de Vereni ging „Nederland—Zweden". De gelden voor de vier ramen zijn bijeengebracht door Zweedse scheepvaartondernemin gen en door enkele Ned. firma's op het gebied van de scheepsbouw. Het werk is door Charles Eyck belangeloos gedaan. In vier pradhtig gekleurde en enigszins gestyleerde ramen Iheeft Eyck verbeel dingen gegeven van enkele Bijbelgedeel ten: de wonderbaarlijke visvangst, Jezus wandelend op de zee. Jezus predikend roor do schare en Jezus de storm be dwingend. Verder werden ingewijd twee scheepsklokken, waarvan de een vroeger toebehoorde aan de Jager „PsLlander" de Zweedse marine en de andere ge schonken is door de scheepswerf te Gavle. Dame du palais overleden Te Apeldoorn is overleden mevrouw L. Tb. de Beaufort, geboren Baronesse van Hardenbroek, dame du palads H.K.H. Prinses Wilhelmina. (Advertentie) 't Begon met een scheut ol steek Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldberoemde Kruschenkuur op korte termijn verlossing bracht van die slopende rheumati6che pijnen. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg bren gen. Begin daarom vandaag nog de heil zame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. Men schrijft ons: T TIT diverse publicaties blijkt, dat m zeven jaren na de oorlog, de voo: malige Indische ambtenaren langs ge rechtelijke weg de bescherming en erken ning van hun rechten trachten te berei ken. Dit is noodzakelijk gebleken, daar de weg van minnelijke schikking niet tot resultaten heeft geleid. Aan de hand van enkele feiten willen wij het hun aange dane onrecht duidelijk maken. Eind 1941 cn begin 1942 zegde de Neder. lands-Indische regering toe, dat de mate riële oorlogsschade zou worden vergoed. In Februari 1942 werd een post op de begroting geplaatst, welke nog voor de Japanse bezetting door de Volksraad werd goedgekeurd. Deze begrotingspost plus de toezeggin gen heeft de regering vergeten. Na d< bevrijding werden de pensioenen niet uit betaald over de jaren, die de ambtenaren in concentratiekampen hadden doorge bracht. Voor de ambtenaren die vóór het uitbreken van de oorlog nog niet pensioen gerechtigd waren, ontkende de regering het recht op salaris voor de tijd dat zij gevangen hadden gezeten, omdat „de Japanse bezetter daarvoor aansprakelijk zou zijn". Wel echter vorderde dezelfde regering van haar ambtenaren, aan wie zij geen achterstallige pensioenen en salarissen wilde uitbetalen, volledige terugbetaling van delegatieschulden, in diezelfde perio. de ontstaan, alsmede van andere schulden, verband houdende met de oorlogsomstan digheden. T"\E ambtenaren pleegden overleg met de regering en uiteindelijk werden, na jarenlang gerekte besprekingen, zgn. rehabilitatie-uitkeringen gedaan. Deze bestonden uit een eerste uitkering gemiddeld vier maanden salaris en slotuitkering van gemiddeld acht it den. Velen hebben echter deze laatste uit kering niet ontvangen. Bovendien moes ten deze uitkeringen dienen als vergoe ding van materiële oorlogsschade er tevens tot delging van bovengenoemde schulden. En dat terwijl het achterstallige salaris alléén reeds veertig maanden be liep. Maar hiermede was de maat nog niet vol. De Ned.-Indische regering, die zeei goed wist dat na de souvereiniteitsover- dracht een geldzuivering onvermijdelijk verzuimde tijdig maatregelen te treffen om de rehabilitatie-uitkeringen aan de voormalige Indische ambtenaren te verzekeren. Het gevolg zuim was, dat de meesten slechts 1/6 ge deelte in handen kregen en velen in het geheel niets. Daarbij komen nog de kortingen op de pensioenen, wachtgelden enz. door de Republik Indonesia. De Garantiewet, die toch o.tn. de pensioenen garandeert, be veiligt de ambtenaren hiertegen niet. De Garantiewet-commissie verklaarde zich namelijk niet bevoegd, hierover te oor delen en de administratie bleek niet be reid, op dit vraagstuk nader in te gaan Deze kortingen duren nu al meer twee jaar en zullen voor sommigen niets gebeurt hun gehele leven voortduren. TN het begin van dit jaar werd deze kwestie in de Eerste Kamer aanhangig gemaakt; doch ondanks dat daarover ter minste tweemaal schriftelijk en vervol gens in het mondeling debat tweemaal van gedachten Is gewisseld, bleven de regering voortdurend misverstanden bestaan. De Tweede Kamer nam met grote derheid van stemmen een motie aa aan de Commissie Achterstallige Betalin gen het probleem van de aantasting der reehten van de voormalige Indische amb. tenaren opdroeg. Doch door een zeer on volledige wijze van uitvoering door de regering werd aan deze Commissie slechts de uitvoering van de bestaande rege- len als object van onderzoek opgedragen. Hiermede bleef de regering een heel eind beneden de wensen, in de motie neergelegd. 5 ZE en het vertrouwen der betrokken ambte naren in een minnelijke schikking ernstig geschokt. Daarom zijn verschillende be langenorganisaties der betreffende ambte- de F.A.I., de S.V.O. K.N.A.F. er toe over gegaan, het Comité Civiele Vorderingen in het leven te roepen. Dit Comité beoogt: a) het instellen van civiele vorderingen tegen de Staat der Nederlanden wegens onrechtmatige overheidsdaden tegenover de voormalige Indische ambtenaren; b) als eerste vordering tegen de Staat proces aanhangig te maken wegens het niet uitbetalen van de achterstallige pensioenen en salarissen over het tijdvak der Japanse bezetting; nodig en wenselijk ook vorde ringen in te stellen wegens het niet uit keren van de rehabilitatie-uitkeringen en wegens de kortingen op de pensioenen enz. vanwege delegatie- en andere oor logsschulden. 7 October j.l. werd op verzoek van het Comité Civiele Vorderingen de Staat der Nederlartden bij exploit gesom meerd, zich vóór 15 November uit te spreken over de vraag, of hij al dan niet bereid is, de achterstallige salarissen der Tn verband met de aflossing -■•gers, die een jaar in Korea heb bij het opnieuw gelegenheid tot dienstneming. Leeftijdsgrenzen van 19 tot 30 jaar (voor onderofficie ren tot 35 jaar). Ook zij, die nimmer in militaire dienst dijn geweest, komen voor uitzending in aanmerking. Aanmelding dient mondeling of schriftelijk te geschie. den bij het Aanmeldingsbureau Korea, Nwe Frederik- kazerne, van Alkemadelaan, geb. E 4, kamer 19 a 's-Gravenhage. Tel. 185070, toestel 1477. Wetsontwerp op komst Meisjes minder jong de fabriek in Binnen afzienbare tijd zal de regering aan de Tweede Kamer voorstellen de leeftijd, waarop meisjes fabrieksarbeid mogen verrichten, te verhogen. Minister Suurhoff heeft hierover het advies van dt Sociaal-Economische Raad gevraagd. Bo vendien plegen de ministers Cals, Suur hoff en Zijlstra overleg over eventuele maatregelen om de nadelige invloed var de fabrieksarbeid op meisjes te vermin- Om een wettelijke regeling van het bui tengewoon lager onderwijs voor te be reiden, wordt binnenkort een comn ingesteld. Een ontwerp bevoegdheden voor de leerkrachten bij het nijverheids onderwijs is gedeeltelijk gereed. Voorts i! een regeling van het examen voor hei paedagogisch getuigschrift ontworpen. Dokter Doelman 25 jaar in Wassenaar Fraaie geschenken van dankbare patiënten Velen hebben Zaterdagmiddag de hand gedrukt van dokter A. Doelman, die met een receptie het feit herdacht, dat hij zich 25 jaar geleden als huisarts in Was senaar vestigde. Namens de patiënten sprak de heer G. F. Karenbeek v derende woorden tot de gewaardeerde dokter, aan wie een moccastel, een tefeuille met inhoud en een album met handtekeningen van alle patiënten, die aan het jubileumgeschenk hadden bij gedragen, werd aangeboden. Nadat eer klein meisje nog bloemen had overhan digd, dankte dokter Doelman voor de blijken van vriendschap. Dat het hem mogelijk was geweest zijn taak naar be horen te vervullen, was vooral te dan ken aan zijn echtgenote en dochter, die steeds de belangen van de patiënten vóór die van het gezin lieten gaan. Hij deelde mee, dat het, hoewel hij nu een assistent heeft, geenszins zijn bedoeling is praktijk neer te leggen. Deze mededeling werd met applaus begroet. Onder de velen, die hun gelukwensen kwamen aanbieden, bevonden zich o.a. burge meester Van Wijnbergen en zijn echt genote. Begrafenis dr J. W. v. d. Bosch Onder zeer grote belangstelling had Zaterdagmiddag te Harderwijk de begra fenis plaats van het stoffelijk overschot van wijlen dr J. W. v. d. Bosch, em. pred. der Geref. Kerk aldaar. Enige spreker aan het graf was de wijkpredikant ds Jac. Andree, die de overledene tekende als een vriendelijk en beminnelijk n De oudste zoon van dr v. d. Bosch sprak namens de familie een kort woord van dank. In Nederland rond 3000 televisietoestellen Minister Cals houdt ernstig rekening met de mogelijkheid dat de televisie het in de eerstkomende jaren niet zc enige financiële hulp van de overheid kan stellen, maar acht het niet onwaarschijn lijk dat de televisie zichzelf op den duur kan bedruipen. Op het ogenblik zijn schatting 3.000 televisietoestellen gebruik. Nog dit jaar kijkgeld-wet voor televisie Minister Cals deelt in zijn memorie van antwoord inzake de begroting O. K. en W. mede, dat hij hoopt, nog dit kalenderjaar (dus nog in deze maand) een ontwerp van de wet op het kijkgeld (voor de televisie) bij de Staten-Generaal te kunnen indienen. De wettelijke regeling van het omroep bestel zal nog wel wat langer op zich laten wachten. De minister moet eerst de zaken nog eens bestuderen. Minister Cals verklaart voorts, zich steeds bereid te hebben getoond, vallen op politieke tegenstanders in de radio tegen te gaan. Indien klachten worden ingebracht, wordt steeds deugdelijk onderzoek ingesteld. Tot het geven van gelegenheid voor de radio van antwoord te dienen meent de minis ter echter de tijd nog niet gekomen. Het komt hem n.l. voor, dat door de toe passing van het „droit de réponse" in de aether een strijd zou kunnen ontbranden, die voorkomen moet worden. Geen leerstoel voor Homoeopathie Minister Cals heeft in zijn memorie van antwoord bij de begroting van O., K. en W. voor het volgend jaar meegedeeld, dat in behandeling zijn verzoeken van de Pieter Pijlstichting en van de stichting „Comité leerstoelen natuurgeneeswijze, homoeopathie en synthese". Deze hebben betrekking op de oprichting van leerstoel voor de homoeopathie en de vivisectie-vrije geneeskunde. Evenals de faculteit en de organen op het gebied van de volksgezondheid is ook de Ko ninklijke Akademle van Wetenschappen tot de conclusie gekomen, dat het niet verantwoord is de genoemde verzoeken in te willigen. Staatssecretaris op O., K. en W. nodig Minister Cals vindt de benoeming van een staatssecretaris op het ministerie van O., K. en W. noodzakelijk, vooral zo'n omvangrijke wetgevende arbeid op het terrein van het onderwijs in het verschiet ligt. De staatssecretaris zal waarschijnlijk belast worden met de af delingen middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs en nijverheidsonderwijs. Voorts moet hij speciale aandaoht schen ken aan het bevorderen van de juiste samenhang op het hele terrein dat tus sen hoger en lager onderwijs ligt. minister zelf houdt dan rechtstreeks de afdelingen lager- en hoger onderwijs in handen, evenals de afdelingen die hem reeds als staatssecretaris waren toever trouwd, zo heeft minister Cals aan de Tweede Kamer meegedeeld. S/eer in 't gezin? De Nieuwe Leidscbe" er inl voormalige Indische ambtenaren over periode van de Japanse bezetting uit keren. Indien de regering daartoe niet bereid zou blijken, werd zij gelijktijdig op 18 November gedagvaard voor de Arrondissementsrechtbank te 's-Graven- hage. wenselijk gebleken, de termijn welke de regering gesteld is om zich te beraden over de tegen haar aanhangig gemaakte vordering, te verlengen, tenein. de de Tweede Kamer in de gelegenheid te stellen, dienaangaande met de regering van gedachten te wisselen. Namens het Comité Civiele Vorderingen is daarom ter zitting van 18 November het de conclusie van eis voor enige tijd uitgesteld. De rechtstreekse aanleiding hiertoe vond het Comité in de Algemene Beschouwingen van de Begrotingscom- inzake Hoofdstuk XIIIB lUnie- zaken en Overzeese Gebiedsdelen), waar in deze aangelegenheid aan de orde werd gesteld. Het Comité is de mening toegedaan, dat het in die beschouwingen naar voren gebrachte voorstel, om de rechtsvraag inzake de achterstallige salarissen voor te leggen aan tot bindend advies bevoeg de rechtsgeleerden, van een zó groot be lang is, dat het raadzaam leek, de uitslag van de komende gedachtenwisseling met 4.30 Ziekeniof 5.00~Schoo! de regering in de Tweede Kamer af te ties voor de jeugd 5 46 Regeringsultzciidlnf „,„1,,° 6 00 Lichte muziek 6.15 Gram. 6 20 Spoi v achten. y y Nieuivs 7 10 Gr Laten we hopen dat nu eindelijk de'^k 'de'r boeken' 7.30 Gi rechtvaardigheid wordt teruggevonden. wonè man 8 30 Radio PWlh. orkest Van het ert van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Garderen R W- Steur te Ouddorp (Z.-H.); te Amsterdam (wijk- gemeente benoorden het U (vac. P. Boer- ma) dr G. Hartdorff, Antwerpen. Bedankt: voor pred. in alg. dienst (secr. Herv. raad van Kerk en School) J. Schaap te Meppel (nadere beslissing) Geref. Kerken Beroepen te Bleiswijk W- Wiersinga te Visvliet; te Woubrugge cand. C. de Kruijk te Sprang-Capelle. Aangenomen: naar Sint Catherinus W. van Dijk te Gouda (nad. beslissing). Geref. Gemeente Beroepen te Dirksland M. Blok te Rotterdam-Centrum. Evang. Luth. Kerk Bedankt voor PurmerendEdam L. G. C. Grabrandt te WildervankVeen- dam. Voor monumentenzorg nog 2 millioen Voor de instandhouding van belang rijke Nederlandse monumenten die in verval dreigen te raken, heeft minister Cals de Tweede Kamer nog f 2 millioen extra gevraagd. Op de oorspronkelijke begroting voor 1953 was f 3 millioen uit getrokken. De subsidie is o.a. nodig vooi de voltooiing der restauratie van d( Oude Kerk te Delft, de Utrechtse torens, de kathedraal in Den Bosch, de Ned. Herv. kerken in Bolsward en Appinge- dam en de O.L. Vrouwe Kerk in Breda. WASSENAAR Woensdagmiddag zal gelegenheid gegeven worden* tot kosteloze inenting tegen pokken en diphterie en wel te 215 uur in de Pi us X-school aan de Oud Wassenaarseweg en te 3 uur in het Wijk- gebouw van het Groene Kruis aa: Heerenweg. Voor de Hervormde (Geref.) Bond spreekt Woensdagavond in Gebouw Ex celsior in de Schoolstraat ds Jac. Ver maas. Ned. Herv. Predikant te Bodegra- In het nood-asyl van Dierenbescher ming bevinden zich op het ogenblik de volgende zwervend aangetroffen dieren: een geel herdertje, een bastaard herder, een jonge wit met bruin gevlekte hond, een gladharige zwarte hond enige poe sen en katers. Inlichtingen over de hon den verstrekt mevrouw van Kempen. Iepenlaan 5. tel. 9878 en over de poesen tussen 12 en 14 uur de heer Post. Dieren- asyl De Hertenkamp. Spelderslaan. tel. 3576 en tussen 18 en 20 uur mevrouw v. d. Steur. Wassenaarse Slag ID. tel. 2410. Woensdagavond wordt in café Bergsma in de Kerkstraat de algemene vergadering gehouden van de Wasse naarse IJsvereniging. De vierde Nutsavond, die Woensdag in het Verenigingsgebouw in de Kerk straat gehouden zal worden, zal gewijd zijn aan Noorwegen. Dr J. J. Smith, bio loog te Wassenaar, zal aan de hand kleurenprojectie vertellen van een auto- reis door Noorwegen. De Noorse zangeres mevrouw Svanhild OussorenBentzon zal Noorse volksliederen zingen. In November hebben zich in Wasse naar in totaal 31 verkeersongelukken voorgedaan, waarvan 3 met gewonden en 28 met uitsluitend materiële schade; 25 deden zich voor op de Rijksstraatweg, slechts 6 elders in de gemeente. Woensdag is het 25 jaar geleden, dat dè heer C. Knijnenburg, Schoolstraat 51. als chauffeur in dienst trad bij slagerij Hoogeveen in de Kerkstraat. In de zaak zal 's middags van half vier tot half vijf een receptie worden gehouden. Voor de wegen achter de Deyler- weg. die nu hun voltooiing naderen, stel len B. en W. enkele namen voor. De weg, die loopt van de Van Zuylen van Nije- veltstraat naar de Clematislaan in het verlengde van de Middelweg, willen B en W. eveneens Middelweg noemen. De dwarsweg van de Dèylerweg zal de naam Hofcampstraat krijgen. De twee wegen rond het Deylerhuis krijgen de namen Hillenaarstnaat en Fabritiuslaan. De twee tegelpaden, die de verbinding voi tussen de nieuwe Middelweg en de Dey- leTweg zullen Zwarte Pad en Witte Pad heten Het lied der aethergolven Gram. 7.45 Morgengebed 8.00 Niet iziek 9.00 Voor de huisvrouw 9.40 Lichtbaken 10.00 Voor de kleuters 1015 11.00 Voor de vrouw 11 30 Schoolradio 1200 Angelus 12.03 Metropole-orkest en so- 30 Land- en tulnbouwmededelingen letropole-orkest en soliste 12 65 Zon newijzer 1.00 Nieuws 1.20 Actualiteiten 126 n soliste 2.00 Gev. pro- 3.00 ,,Hler vrij Europa" 4.00 Voor de zieken idlo 5.15 Foliclta- 8 25 De 21 zijn er nog wel meer in de gemeente, al komt botst het af en toe. De koperslager is irt veel Joost moet zich bedwingen om niet in een het met hen niet tot ernstige conflicten. Zo maakt dingen een beetje ouderwets uitgevallen- Van ge- vrolijke lach te schieten. Zijn vader antwou.'dt hij zich bij ogenblikken werkelijk boos op Siebe zangen houdt hij niet en dominee kan er dan ook bedaard: „Ik dacht wel dat u 't de een of an- Tallinga, omdat die nooit ergens haast mee schijnt vast op rekenen, dat, wanneer hij dere dag met hem aan de stok zou krijgen, do- te hebben. -1—" m1 minee, al had ik niet verwacht dat het i gebeuren De man is lid en we leunnen hem tihoe kun je dat in vredes Man," heeft hü hem eens ongeduldig gevraagd, gesloten blijft. Met al zUn welsprekendheid elf-en-dertigst te doen? 't Gaat brengen. moeilijk de kerk uitzetten, maar ik geloof dat 'jlles zo op nij t best op zijn plaats zou zijn bij de ouder- bij jou allemaal even langzaam: kom ik er van- wetse gezelschapsmensen!" - J „Dat dacht ik wel. Zo'n man zou je tureluurs maken met zijn over-geestelijke ideeën, en dan zeg je wel eens meer dan je eigenlijk zeggen wilt. Maar wat zal ik nu, nog eens met hem gaan praten of niet?" Met die vraag richt hij zich weer tot zijn ou derling. Maaskamp haalt de schouders op. ,,'t Is een kwaal waar niet veel kruid voor gewassen is, dominee. U kunt er natuurlijk heen gaan, maar ik denk niet dat u er veel mee be reiken zult. 't Is mogelijk dat hij het op zijn manier goed bedoelt, maar tot nog toe hebben we daar weinig van gezien!" De domineesvrouw, die de voortvarende natuur van haar man kent, geeft hem op weg naar huis tongval antwoordde: zachte waarschuwing. dominee. Als het werk maar goed gedaan wiordt „Als je naar die man toe gaat, denk je er dan dat is voornaamste!" wel aan dat je daar in de eerste plaats als her- Dat moet de dominee wel toegeven, maar 't der komt, en dat je je niet door persoonlijke er- 's nie* voldoende om hem met 's mans traag- gemis mag laten leiden?" heid te verzoenen. Hij kijkt haar even aan, als altijd getroffen door Van de kostersvrouw moet hij niets hebben, haar intuïtief aanvoelen var zijn stèmmingen. die staat volgens hem veel te veeJ aan de deur Je hebt gelijk Anna, maar gemakkelijk is het te praten, 't Zou beter zijn als ze wat meer op t. Je bliift toch altijd mens!" haar kinderen lette, die de helft mocht hy Terstege niet tot andere gedachten te •engen. Mevrouw Ruitenburg heeft haar man spoe dig weten te kalmeren. „Kom," heeft zij gesust, „je maakt je weer veel te driftig. Dacht je nu werkelijk dat je die vastgeroeste ideeën er op één avond uit kreeg? Die Terstege is toch een beste man, dat heb ik je tenminste vaak genoeg horen zeggen!" „Dat is hij ook!" heeft de dominee haar ge lijk gegeven. „Nu, laat je dan door zo'n meningsverschil niet ontmoedigen. Oude mensen zijn altijd min of meer eigenzinnig, daar doe je niets aan. En troost je er anders maar mee, dat hij in ieder geval Johannes Gevering niet is!" „Om die laatste opmerking hebben ze samen eens vrolijk gelachen, en de predikant is zijn ont stemming weldra vergeten. Als hij de daaropvolgende Zondagmiddag na De dag is lang genoeg, 't gebed een gezang opgeeft, vermijdt hij zorg- die zijn zoon niel kende ANNIE SANDERS uldig de kant van de ouderlingenbank uit te kij ken, zodat hij niets ziet en er zich dus ook niet aan ergeren kan, dat Terstege zijn boek weer koppig dicht laat. ACHTSTE HOOFDSTUK- In het kleine schuurtje achter 't huis van Ver schalk zitten Marrie en Hfenk, naast elkaar op de tijd met een oude spijkerkist, het versje te zingen, dat L''""L :1 verleden week op de Zondagsschool hebben niet. Je blijft toch altyd mens!" haar kinderen lette, die de helft Dominee Ruitenburg heeft inderdaad vaak te kapotte kousen lopen en zoo weinig beleefdheid kampen met die persoonlijke ergernissen. Hij is kennen, dat de mensen in de buurt er hun hoofd geleerd. Ze kunnen het hier rustig doen, zonder iemand die het best meent met alle mensen over schudden In dat opzicht kan zo een voor- dat iemand hen stoort of verbiedt. In huis mo maar, zoals hij het zelf uitdrukt: zijn tempe- beeld nemen aan haar man; die werkt wel op gen rament zit hem m de weg. slakkenmanier, maar als hij dan ook klaar is, vali want vader 't Is heus niei enkel Johannes Gevering, die op zijn werk niets aan te merken. stoel bij 't hem aanleiding geeft om zich te ergeren. Er Ook tussen de predikant en ouderling Terstege niet zingen, niet eens hard praten zelfs, i erg ziek; hij zit niet meer in zijn aam, maar ligt de hele dag boven, i Trees is gedurig bij hem. (9.05 Actualiteiten) 930 Radio Bhllh Sextet 956 Causerie 10.10 Omroeporkest en solisten (In de pause: ..Diepenbrock en zijn dich ters) 10 46 Avondgebed 11.00 Nieuws 11.15— 935 Voor kleuters 11.00 Voor de zieken tl 30-Sopraan en plano IC 00 Lichte muziek 12 30 Land- en tuinbouwmededeWngen 12.38 Voor het plat teland 1240 Twee piano's 1.00 Nieuws 1.15 Mededelingen ol gram 1.20 Voor dè Am bonezen 1.25 Dansmuziek 2.00 ..Zeg eens. Amerika..." 2 30 Gram. 2.40 Schoolradio 3 00 Gram. 3 16 Voor de huisvrouw 3 45 Gram. 4.30 Voor de Jeugd 5.30 Gev. muziek 6 00 Nieuws 6.16 Pianospel 6.30 Gev. muziek 6.50 „Paris vous parle" 6 55 Fanfare-orkest 7 20 Ver7oekp rog ra mm a 8 00 Nieuws 8 06 Lichte muziek 8.15 Gev, programma 9 35 Lichte mu ziek 9 50 „Ik weet ik weet. wat U niet weet" 1005 Promenade-orkest, theaterkoor en so list 10.43 Buitenlands overzicht. 11.00 Nieuws 111.15 ..New York calling" 11.30—42.00 Gram. Engeland. BBC. 330 m. 1.00 Orgelspel 125 Voor de arbeiders 2 00 Nieuws 2.1Ó Discussie 2.56 Gram 310 Sport 4.50 Gram. 5.00 Ves pers 5.46 Causerie 6 00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7 16 Sport 7 20 Gev. programma 8.00 Hoorspel 8.30 Viool en piano 9.00 Klarkbeeld met muziek 10 00 Nieuws 10.16 Causerie 10.30 Gev. programma 11 00 Causerie 11.20 Zang en piano 11.45 Parlcmentsoverzicht 12.00—12.03 Engeland. BBC. 1500 dagboek 1245 Voordracht 1.15 Vragenbeant' Parler 45 Schots oi 4.0Ö Gev. muziek ek 5.15 Mrs Dale's dagl k 6.00 Lichte muziek i 7.00 Gram. 7.15 Vooi ipel 8 00 Nieuws 8.25 Sport 1.30 Ho< :oncertorkest. koor en solisten 1 1.15 Actualiteiten 11.20 Danstr Voordraeht 12.20 Romantische mi 10.00 Niei ssel. 324 m. 11.45 Gram. 12.34 Gram. Niel i Tuint >olradlo 3.3U Lichte muziek 4.00 Gram. 4 30 Lichte muziek 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 5.15 Voor de kleu ters 5.30 Dansmuziek 5.50 Boekbespreking 6.00 Jeugd en muziek 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Gram. 7.J0 Causerie 8.00 Studio-orkest 8.30 Liederen 8.45 Omroep orkest 9.15 Ethnlsche muziek 10.00 Nieuws 10.16 Lichte muziek 10.45 Gram. 10.55—11.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.05 Lichte muziek 1.00 Nieuws 1.10 Gram. 2.30 Groot symphonie- orkest cn solist 3.35 Gram. 4.00 Lichte mu ziek 4.25 Gram. 4.35 Lichte muziek s.oo Nieuws 5.15 Gram. 5.30 Pianorecital 6.50 Gram. 7.45 Nieuws 8.00 „Les deux avares". muzikale comedie 9.00 Gram. 10.00 Nieuws "7.10 Omroeporkest en soliste 10.50 Nieuws. Televisle-Loplk. DINSDAG. AVRO: 20.13—21.45 Gev. pro gramma. Ds H. Meulink overleden Te Enschede ls overleden ds H. Meu link, emeritus-predikant van de Geref. Kerk, onderh. art. 31 K.O. aldaar. HU diende de Geref. Kerken van Meliskerke, Hendrik Ido Ambacht, Wolvega en sinds 1919 die van Enschede. In zijn laatste gemeente vooral ontwikkelde ds Meulink grote activiteit. Zo was hij o.m. voor zitter Y&n de Chr. Jeugdcentrale, 2e voor zitter van de Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel, voorzitter van de ring Comité's voor Evangelisatie in Twenthe. In 1950 ging hij met emeritaat, nadat hij kort te voren zijn gouden ambts jubileum had gevierd. Ds Meulink be reikte de leeftijd van 77 jaar. Uitbreiding van de T.H. te Delft Minister Cals is, evenals zijn voorgan ger. van plan de uitvoering van de uit breidingsplannen ten behoeve van de Technische Hogeschool te Delft met kracht te bevorderen. De toestand van 's lands financiën heeft er eohter toe doen besluiten, de uit voering in twee etappes te laten plaats hebben. Er zal naar worden gestreefd, de werken van de eerste etappe vóór September 1956 volledig te voltooien, waartoe op de rijksbegroting voor de jaren 1953, 1954, 1955 en 1956 in totaal rond f 26 millioen beschikbaar zal moe ten worden gesteld. Sportperikelen in De Lier B. en W. van De Lier menen het goed met de sport, dat hebben zij wel bewezen, toen de subsidie aanvraag van de Sportvereniging De Lier welwillend werd beoor- eeld. Maar nu de voetbalvereni ging St Joris voor haar afdeling dames voetbal 1600.— vraagt, adviseren zij de raad afwijzend te beschikken. Zij kunnen, zo staat in het prae-advies, geen vrijmoe digheid opbrengen geld voor een dameskleedlokaa 1 beschikbaar te stellen. Als het nou herenvoetbal Helaas heeft de ambtenaar van het Lierse gemeentehuis zich in al te grote ijver verschreven, want de St Jorisdames voetballen niet. Zij handballen slechts. Mis schien dat B. en W. nu wat gun stiger over deze dames oordelen? ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. Geslaagd: cand ex Fra - '-"-rkunde mej. J T" and. unde lej. C M i Velze d*. Den Haag, ?"da'R w Kropholler. Heemstede. R Manri USA, A van Noort, Leidschendam. P F Werre. Santpoort en A H Waterman. Delft: doet ex neeskunde de dames J M Delvaux, BrusseL D van Enter. Rotterdam. M Oolders. Haar- ■n en de heren A Hoek. Bolnes. T A Man- er Leiden: semi-arts-ex. de dames G Bak ker. Leiden, G M v d Wal. Den Haag, idem ?ren C L Jansen, Zoetermeer, A Nijhof. !ni X' J Fökkinga, Leiden, R G TTET VALT niet te ontkennen, dat zij die in 1922 en het begin van 1923 betrokken zijn geweest bij de ontdekking en de opening van het graf van de jonge Egyptische koning Toet-anc-Amon, de een na de ander zijn overleden. Reeds op 6 April 1923, dus nog vóór de schatten uit het graf op de vrachtboot waren geladen om naar Cairo te worden vervoerd, "stierf lord Carnavon tengevolge van een in» sectenbeet. Dit plotselinge einde van de man die de expeditie had gefinan cierd, gaf aanleiding tot gemompel en zij, die in het onderzoek der Egypti sche graven uitsluitend ontwijding zagen, spraken van, een gerechtvaar digde straf wegens grafschennis. Hoe hieruit de mare van de „vloek van de plharao' ls ontstaan, kan niet meer worden nagegaan, maar zeker is het, dat die slagzinnen in bepaalde kranten aan zegskracht wonnen naar mate het aantal slachtoffers groeide. Dat hierbij de fantasie zo nu en dan ruim baan werd gegeven en dat de doodsoorzaak veelal ln een myste rieuzer licht werd geplaatst dan met de feiten ln overeenstemming was- spreekt welhaast vanzelf. Een feit is echter, dat degeen- die het graf van de pharao in werkelijk heid heeft geopend, t w. de Egvpto- loog Howard Carter, het langst heeft geleefd en een ouderdom van 66 Ja ren heeftr bereikt Maar laten we ons liever met <fe „vloek" zelf bezig houden. Volgens een der vele sensationele onthullin gen zou ln het graf een inscriptie ge vonden zijn met de woorden: ,De dood zal op snelle vleugelen komen tot diegene die de rust van de pharao verstoort", met welke spreuk Toet- anc-Amon 3300 jaar geleden zijn laat ste rustplaats tegen eventuele indrin gers zou hebben willen beveiligen. Dit klinkt op het eerste gehoor vrij aan nemelijk. Maar, afgezien van het feit dat de systematische grafplunderin» gen in die tijden onmogelijk konden worden tegengegaan door een simpele bezweringsformule, doet zich nog een andere storing voor. Een dergelijke inscriptie ls nl. nooit of te nimmer in het graf van Toet-anc-Amon aange troffen en bestond slechts in de brei nen van een bepaald soort journalis ten. De „vloek" bestaat dan ook hele maal niet en werd nimmer uitge sproken. Hiermee niet tevreden, hebben som migen in bepaalde magische figuur tjes in de grafkamer „vloeken" wil len ziien, doch ook deze bewering snijdt geen hout. omdat deze symbolen als beschermende bezweringsformules voor de dode zijn bedoeld en geen be trekking hebben op de levenden. Het Egyptische doodsritueel heeft voor de levende geen vloek van een derge lijke inhoud, doch streefde er slechts naar de dode welwillende wensen mee te geven. De fabel van de vloek van de pha rao heeft slechts wortel kunnen schie ten doordat het graf van Toet-anc- Amon door zijn fabelachtige rijkdom men lange tijd de aandacht op zich heeft gevestigd. En bij de exploitatie van deze publieke belangstelling zijn het niet de meest bezonnen schrijvers geweest die de toon hebben aange geven. O ja, en weet u dat in bepaalde streken van Columbia het vlees van de kip aan de eigenaar toebehoort, maar dat de inhoud van de krop staatseigendom ia? Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2