Amerikaanse neger geen mens en vraagt: „Ben broeder?" ik Toestand is reeds reel nog lang niet verbeterdmaar ideaal Russen werken aan groot radio-offensief Vernieuwers roeren de trom voor zelfstandig VGLO NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 6 DECEMBER 1952 Spotlach om het Vrijheidsbeeld (Van onze sociale redacteur) T^ERSTNACHT 1951. Klaar en helder pinkelen de sterren in de donkere Xx lucht, die zich welft boven de Zuidelijke Amerikaanse staten. Het is doodstil en de wereld hierbuiten lijkt in vroom gepeinzen te mediteren over die Kerstnacht, nu 20 eeuwen geleden, toen het Goddelijk licht het aardse duister kwam beschijnen en de herders zich spoedden naar de stal. De mensen hebben zich ter ruste begeven, na de intieme Christmas Eve, die het Kerstfeest met punch en mistletoe heeft ingeluid. In alle hui zen hangt de sfeer van vrolijke welwillendheid en verbroedering, die zo kenmerkend is voor dit feest in de Angelsaksische wereld. Maar daar, rond het huisje waar de neger en vakvereniginspropagandist Strong en zijn vrouw wonen, sluipen donkere gedaanten. Een vlammetje flikkert aan en lichte voetstappen verwijderen zich snel naar alle kanten, terwijl onder het huisje een roodgloeiend puntje zich langzaam verplaatst. Plot seling wordt de vrede van de Kerstnacht verscheurd door een daverende explosie en een rose gloed hangt even boven de ruïne van wat eens de slaapkamer was. Dit neger-echtpaar zal het Kerstfeest niet meer beleven. Het viel als slachtoffer van de rassenhaat en het vooroordeel, die reeds vele zwarte bladzijden vulden in de geschiedenis van dit land der vrij heid. „Vrede op aarde, maar dood aan de zwarten." Natuurlijk is het waar, wat de Ameri kanen zeggen: de negers hebben het eindig veel beter dan enkele tientallen jaren geleden. Zij kijken hoe het vroeger was, zien dan naar de huidige toestand en constateren een grote vooruitgang. Maar de Europeaan, die Amerika bezoekt en dan plotseling wordt gesteld In de negerwijken van de Ameri kaanse steden staan veel oude, uitgewoonde huizen, waaraan voor de huisvrouw geen eer meer te behalen is. toestand, zoals hij nu is, kan toch alleen maar zeggen dat die toestand nog i van ideaal is voor de Amerikaan, die met een zwarte huid ter wereld kwam. In het Zuiden i$ de rassendiscriminatie natuurlijk veel en veel sterker dan in het Noorden. De Zuiderlingen zien ir negers nog steeds de mensen, die als slaven werkten op de plantages van hun voorouders, die door het verkrijgen van hun vrijheid de hele economie van de Zuidelijke staten hebben ontwricht, waar« door de industriële Noordelijke staten de heerschappij verwierven. De „zwartjes" blijven hier wezens van een lagere orde, die onder de duim gehouden moeten den, die lastig zijn en vies en die voorbeeldige straf verdienen, als ze n zich ook als volwaardige staatsburgers te mogen gedragen. Alleen voor blanken Een paar voorbeelden. In Gadsden (Alabama) staat een grote fabriek Goodyear en daardoor is de vakvereni ging van de rubberwerkers hier van strijd uitgegroeid tot een machtige organisatie. Enkele jaren geleden stichtte de „local" een eigen gebouw en daar woonden we een vergadering bij. In de hall staan twee ijswaterautomaten. Boven de een prijkt het bordje „Blanken", boven de andere het opschrift „Kleuiiin- gen". Er zijn vier toiletten, resp. voor blanke en voor zwarte mannen en vrou wen. Als we de voorzitter stomverbaasd vragen: „Maar hoe is zo iets nu mogelijk in het eigen gebouw van een organisatie die is aangesloten bij de C.I.O., terwijl deze vakcentrale al jarenlang strijdt vooi gelijke rechten voor blanken en zwarten?' is het antwoord: „Ja, dat moeten we zc wel inrichten. Dat eist hier de wet. Al: er in een gebouw geen afzonderlijke in richtingen voor kleurlingen zijn, mogen deze de vergaderingen niet bijv daarom moesten we van twee kwaden het beste kiezen". Maar dat ook bij de blanke C.I.O. leden in het Zuiden de natuur ster ker is dan de leer en dat deze wet wel degelijk de wil van de meerder heid ook van de blanke arbeiders bevolking uitdrukt, blijkt al spoedig. Als we wat demonstratief wil len drinken uit de verboden kraan, trekt een jeugdig vrouwelijk vak- bondslid ons haastig terug. „Dat moet u niet doen; die is vies, want die van de negers". En als in de grote zaal de vergadering begint, blijft midden in de zaal stoelen leeg. Daarachter zitten de zwarte leden bijeen gegroept, dan volgt rij lege stoelen en de rest v is weer met blanken gevuld. Vroeger moesten de negers op de achterste rijen plaatsnemen. Nu kunnen ze hun eigen kiezen, maar ze blijven 'geïso leerd. Dit symboliseert de huidige situa tie: wel vooruitgang, maar slechts stap stap en slechts schoorvoetend en aarzelend aanvaard, zelfs door de blanke arbeiders. „Ik sloeg hem neer 1" De volgende dag lopen we door de straten van Gadsden in gezelschap van jonge, blanke Zuiderling van de oude stempel. Van de andere kant nadert een echtpaar, een neger met een blanke vrouw. Tegenwoordig kan zo'n paar zich op straat vertonen, zonder dat het wordt gemolesteerd, maar het meisje is vrij zeker door haar familie doodverklaard, toen zij de heldhaftige stap waagde en bij haar de liefde het vooroordeel overwon. De ogen van onze buurman worden donker, als hij het span ontwaart. „Kijk nou zo'n smerige neger," zegt hij. „Als ik hier met m'n zuster liep te wandelen en een zwarte zou alleen ir haar kijken, zowaar ik hier sta. ik sloeg hem neer." En ongetwijfeld zou hij zijn dreige ment ook tot uitvoering brengen. De neger zou zich waarschijnlijk laten neerslaan, want als hij zich verzette, de aanvaller in een ommezien van alle kanten hulp krijgen en de lynch partijen zijn wel zeldzaam geworden, behoren toch nog niet helemaal tot het verleden. In deze sfeer leven de negers in de Zuidelijke staten en het is dan ook geen wonder, dat zij hier bijna steeds in het publiek iets over zich hebben van angstige onzekerheid en slaafse vrees. Zij zijn steeds bang de onzicht bare grens te overschrijden tussen wat zij wel en niet mogen doen. Gehoor zaam nemen zij plaats in afzonder lijke wachtkamers en zij drinken de kraan onder het bordje „Coloured people". Maar in hun hart sluimert de haat. Kotlie, maar hoe In het Noorden hebben de negers een veel grotere vrijheid. Eerst omstreeks 1910 overschreden zij in groten getale de Dixie-lijn om zich in de grote stede aan de Oostkust te gaan vestigen, waa de industrie bloeide. Hier zijn geen af zonderlijke wachtkamers cn hangen zwart en blank broederlijk naast elkaar aan de lus in de subway van New York of Chicago. Maar toch moet dc kleurling niet denken, dat hij zich hier maar alles kan veroorloven. Ook hier verwacht men, dat een neger bepaalde restaurants niet zal binnentreden en dat hij in de grote Greyhound-bussen die het land van Oost naar West doorkruisen plaats zal nemen op de achterste banken. Gaat een neger toch een restaurant van de betere soort binnen, dan wordt hij niet op straat gegooid, maar de dienster tjes weigeren eenvoudig hem te zien. Waagt hij het eindelyk om er éen aan te houden en toch een bestelling te het doen, dan duurt het eindeloos kopie koffie met een nijdige s een plas in het schoteltje v wordt neergezet en vaak blijkt dan de suiker te ontbreken en het brouwsel vrijwel ondrinkbaar te zijn. Ambtenaren van de M.S.A. in Washing ton meestal progressieve vakver enigingsmensen hebben in Juli var dit jaar wekenlang alle stoelen bezet van een drugstore, waar de eigenaar hun neger-collega niet wilde bedienen. Zij weigerden iets te bestellen, ger geholpen was. Hoewel de koppige drugstore-man op deze manier weken lang tijdens het drukke lunch-i enkele klant kreeg en een enorm verlies leed, bleef hij op zijn stuk staan. Waarom ■j> É<P 'f/: Ben ik geen mens en broeder houding tegenover alles wat neger Het gewone verhaal is het volgende: „De negers zijn lui en smerig. Zij heb ben geen doorzettingsvermogen en bren gen niets tot stand. Bovendien zijn ze dom en zedelijk staan ze op een laag peil. Tenslotte zijn het opdringerige, onbe schofte herriemakers en als wij ons niet ïrweren, spelen zij de baas over ons". Hij vergeet daarbij, dat de negers een >uw lang bijeengedreven zijn geweest i de negerwijken, waar de huizen krot- n waren, waar aan de hygiëne nooit ts werd gedaan en waar aan het inte- eur toch geen eer te behalen was vergeet, dat doorzettingsvermogen v deloos was in een maatschappij, de neger nooit hoger kon klimmen dan de onderste sport van de maatschap pelijke ladder. Hij vergeet, dat men geen schrandere koppen kweken kon op smerige verwaarloosde negerschool slecht opgeleid zwart personeel. En tenslotte ziet hij blijkbaar over het hoofd, dat een neger ook maar een mens dat een eeuw van discriminatie, lynchpartijen en verachting hem een wrok en een haat tegen de blanken heb ben bijgebracht, die zich ook wel eens uiten moet. En als de negers in Chicago dan eens ;n ..pushing day" organiseren, waarb:j de blanken verhinderd worden in l te stappen of van het trottoir den geduwd, dan oogsten de blanken slechts een miniatuurstormpje, gerekend aar de wind die zij gezaaid hebben. Eerst als de negers gedurende enkele generaties dezelfde kansen en mogelijk heden hebben gehad als de blank een oordeel over deze volksgroep enige billijkheid worden gevormd, ïu al blijkt, dat velen het ondanks alle tegenkanting hebben gebracht tot dokter, advocaat, auteur of warenhuis eigenaar behoeft men op dit punt geen al pessimistsiche verwachtingen te koes- Gesloten gemeenschap Door de nood gedrongen, vormen ae negers in Amerika een gesloten gemeen schap. Zij wonen bijeen in aparte wijken of blokken, ook in de Noordelijke staten, waar dit niet verplicht is. Ee; eigenaar van een flatgebouw loopt trou- Rotterdamse rechter: Geldwisselaar overtrad winkelsluitingswet In een principiële zaak over de winkel sluitingswet is de 67-jarige J. D. B. uit Rotterdam door de economische politie rechter aldaar tot twee geldboeten van resp. 50 ct en 2 veroordeeld, overeen komstig de eis. De man wisselde 's avonds buiten de winkel van een sigarenhandelaar geld, zodat klanten zich van de verkoopauto maten konden bedienen. Hjj zou dit ge daan hebben in opdracht of althans met medeweten van de sigarenwinkelier. Daar de winkel gesloten moest zün, heeft B. volgens de rechter de wet overtreden. Voorts is hy een keer betrapt, toei in de winkel zelf geld wisselde na slui tingstijd. B. gaat in hoger beroep. Huisviedebieukin eigen gaiage Tegen de Blaricumse fabrikant J. W. Rdie eigen rechter wilde spelen, ls voor het Amsterdamse Hof in hoger' be roep 3 mnd voorw. en ƒ250 boete ge- wegens „huisvredebreuk" in eigen garage. Op last van de gemeente was er en musicus in de garage getrokken. Deze ging de „woning" echter spoedig onderverhuren en toen de huurders niet thuis waren, brak de fabrikant de ga ragedeuren open. sloopte een bijgebouw de aanrecht en een trap Aanvankelijk stelde de Justitie de fabrikant in het gelijk omdat de garage niet officieel door de gemeente gevorderd was wens kans al zijn huurders te verliezen als hij een negerfamilie toelaat. Ook de neger-élite vestigt zich in deze omgeving, want een negerdokter krijgt alleen zwarte patiënten en een neger advocaat wordt nooit door een blanke hulp geroepen. De negerpredikani kan alleen in een neger kerk een beroep krij gen cn een gekleurde onderwijzer staat vrijwel steeds voor een klas met neger kinderen. Dezelfde groepsvorming ziet nu n trouwens bij enkele andere delen van de Amerikaanse bevolking, die zij het in veel mindere mate toch ook getroffen worden door die vloek van de Ameri kaanse samenleving, de „prejudice" ofte wel het vooroordeel. Ook de Joden wonen vaak in bepaalde wijken bijeen en rooms-katholieken zijn in ieder geval i het Zuiden zeer op elkaar aangewezen. Eén groepje is er, dat in nog treuriger omstandigheden leeft dan de negers. Een hoogstaande vrouw, die openlijk pleit voor gelijke rechten voor neger en blanken, zei me eens: „Ik zou he niet tegenhouden als mijn dochter me een neger wilde trouwen, mits die neger een behoorlijk mens was. Wel zc haar waarschuwen voor het moeilijke leven dat ze tegemoet ging en ik zoi om haar verschrikkelijk vinden. Mijn dochter zou echter moeten beloven, dat er geen kinderen zouden zijn. want die zouden tot de meest beklagenswaardige schepselen ter wereld gaan behoren". De negers hebben hun gemeenschap, evenals de blanken. Maar de halfbloe den worden door beide groepen gemin acht en buitengesloten. Door de grote weerstanden op dit gebied komen ge mengde huwelijken niet zo erg vaak voor en blijft deze groep zeer klein. Zodoende hebben %e ook geen eigen levensverband, waarin ze worden geac cepteerd en zijn het in elk opzicht ver schoppelingen. Een lange weg Ongetwijfeld is het waar, dat er, v> in de laatste oorlog, veel is gebeurd dat de negers heeft geholpen bij hun strijd voor gelijke rechten. Toen de regering in 1941 het uitgebreide program vooi de defensie afkondigde, werden de ne gers niet ingeschakeld. De militante voorzitter van de Bond van Slaapwagen- personeel (deze „porters" zij allemaal negers) organiseerde een „mars naai Washington", die slechts werd afgelat toen president Roosevelt na onderhan delingen met deze A. Philip Randolph de beroemde „Order 8802" uitgaf op 25 Juni 1941. Deze order verbood alle discri minatie op grond van ras, geloof of huids kleur aan gouvernementsdiensten en en dernemingen onder regeringscontract. Dit stuk wordt beschouwd als het voor naamste besluit van de federale regering het rassenvraagstuk sedert de procla matie van president Lincoln in waarbij de slavernij werd afgeschaft. Zo men stap voor stap vooruit en heel langzaam worden de Ver. Staten ook de negers een land van vrijheid. Maar er zullen nog wel één of twee generaties overheen gaan, voordat ook de Amerikaanse neger zonder een spotlach kan kijken naar Vrijheidsbeeld op Bedloe Island en voor ook hij zonder bittere gedach ten en wrange gevoelens de rechter hand op het hart kan leggen en mee kan doen, als op de scholen en ver gaderingen in spreekkoor de trouw de vlag wordt hernieuwd met de oude formule: ,Ik zweer trouw aan de vlag van de Ver. Staten en aan de republiek, waarvan zij het symbool is. Eén natie, ondeelbaar en met v r jj - heid en recht voor allen". Totaal 129.560 Ruim 18.000 werklozen meer in November Het aantal werkloze mannen nam in de afgelopen maand toe van 111.461 tot 129.560. Hieronder bevonden zich 30.186 DUW-arbeiders (vorige maan d 26.8321 Deze stijging, die in de meeste bedrijfs takken tot uiting kwam, moet worden toegeschreven aan de seizoen-invloeden. Het aantal aanvragen voor mannelijk personeel daalde in November van 11.879 tot 9793. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 8856 tot 8968. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 12.851 tot 10.440. Vraagpunt voor Haagse Hol Wie is nu de baas de man of de vrouw? Alphens echtpaar hielp kellners aan sigaretten In het gezin van de heer F. P. van B uit Alphen a. d. Rijn waren drie kellners van Avifauna ondergebracht. Deze men sen hadden de gewoonte om met vrien den 's nachts op te blijven. De vrouw des huizes verschafte hen dan drank en sigaretten. De laatste, naar zij beweerde, tegen kostprijs. De zaak liep echter mis en wegens het uitoefenen van een tabakshandel zonder vergunning werd de vrouw veroordeeld. De man werd vrijgesproken. In hoger beroep beweerde de man voor Het Haagse Hof de sigarettenhandel steeds helemaal aan zijn vrouw te heb ben overgelaten. Men maakte geen winst, want het was om de kellners te helpen. De rijksadvocaat vond niettemin de man als hoofd van het gezin medeverant woordelijk en vorderde f 100,— boete De proc-generaal concludeerde tot toe wijzing van deze vordering. Arrest 19 December- Volgens rapporten van de Geheime Dienst Als de Sowjets de golflengte-overeenkomst opzeggen, dreigt een grote chaos T~\E RUSSEN zijn voornemens in 1953 een geweldige radio-offensief tegen *-J het Westen te beginnen met het dubbele doel, de ontvangst van de Westelijke stations, die nog door het IJzeren Gordijn heen dringen, on mogelijk te maken en nieuwe millioenen in het vrije Europa te bereiken met de propaganda-uitzendingen van het Kremlin. Geallieerde autoriteiten te Bonn hebben dit kort geleden aan hun regeringen gerapporteerd, na bestudering van rapporten van hun geheime diensten betreffende hetgeen op radiogebied gebeurt in het door de Russen bezette Oostelijke gedeelte van Duitsland. Tot voor kort konden de Oost-Duit sers de Stem van Amerika, het krachtig ste. Amerikaanse station te Berlijn ,Rias", en de B.B.C. beluisteren zonder gehinderd te worden door de Russische stoorzenders, maar thans zijn Russische technici en Duitse arbeiders bezig, ir Oost-Duitsland van de Oostzee tot d«= Tsjechoslowaakse grens een keten var nieuwe zeer krachtige, zenders te bou- De Geallieerde autoriteiten nemen aan dat de Russen deze nieuwe zenders eerst zullen gebruiken om de ontvangst var de uitzendingen der genoemde Weste lijke stations te belemmeren en vervol gens om een lawine van propaganda ovei West-Europa uit te storten. „Rias" wordt al gestoord De Russen zijn reeds bezig, met behulp van de thans in Oost-Duitslend aa zige zenders, de uitzendingen van „Rias" te storen. Volgens de rapporten Na drie jaar experimenteren Ter oplossing van het vraagstuk: waarheen moeten de kinderen na de zesde klas? (Van één onzer redacteuren) OINDS 1 JANUARI 1950 moeten de Nederlandse kinderen ten minste acht jaar naar school. En waarheen gaan zij na de zesde klas? Ziehier een van de vele problemen van ons onderwijs. Duizenden jongens en meis jes worden bijv. maar naar de ULO gestuurd omdat ze nu eenmaal nog onder de leerplicht vallen doch de grote meerderheid zal er nimmer het einddiploma behalen. Duizenden anderen blijven op de lagere school, maar de geschiedenis van de laatste jaren heeft wel bewezen dat de 7e klas al te vaak een vervelend verlengstuk is. Er is echter een groeiende groep onderwijzers, bij wie vier letters geestdrift hebben gewekt: VGLO: apart, zelfstandig onderwijs voor 12- en 13-jarigen. Deze week hebben de heren Vlasbom, I bedroeg in September j.l. op de zelfstan- Keuss en Evers, gedelegeerden van het dige scholen 19.984, in erkende VGLO- Prot. Chr., het R.K. en het openbaar klassen 11.084. Echter zijn er op het Voortgezet 6ewoon Lager Onderwijs, ons «ogenblik nog 18.000 kinderen in 7e op het ministerie vi tcld, waarom zij zo enthousiast Dri* jaar lang hebben zij als vrijgestel den het VGLO bestudeerd, hebben zij proefnemingen geleid en er het initiatief voor genomen, hebben zij en anderen aan honderden onderwijzers gegeven. En met succes: hun idi door de minister (ook financieel) worden gesteund, beginnen ingang te vinden. Sinds 1950 steeg het aantal leerlingen bij het VGLO met 30.157 '11.384 bij het openbaar, 11.185 bij het R.K. en 6958 bij het Prot. Chr. onderwijs). Er zijn thans 244 zelfstandige VGLO-scholen (222 in 1951) en 279 7e kend VGLO-programma (235 in 1951), in totaal 523. Ter vergelijking diene, dal leer dan 7100 lagere scholen in Ne derland zijn. Het aantal leerlingen Krantensensatie rond het negerprobleem. Willie Counts, een 18-jarige neger, werd in 1947 ter dood veroordeeld wegens moord, doch de elec- trische stoel weigerde dienst. Op 9 Mei van dit jaar zou hij voor de tweede maal op deze stoel moeten plaats nemen. De kranten brachten toen deze foto. Aan de veroordeelde is een kalenderblad in handen ge geven, waarop de datum van de executie dik is omlijnd. Vooral in het Zuiden trekken processen, waarbij negers in de beklaagdenbank zitten, de algemene aandacht en als het geruchtmakende zaken betreft moet de verdachte soms bij het verlaten van de rechtszaal door een sterke politiemacht tegen de woedende menigte worden beschermd. klassen zonder erkend VGLO-program ma; er ligt dus nog een groot veld braak! Dat geldt wel in het bijzonder voor het Prot. Chr. onderwas: in grote steden als Den Haag en Amsterdam, waar zeker een flink aantal Chr. VGLO- scholen zou kunnen verrijzen, is ei Van de bezetters Nu heeft deze jonge schoolspruit het nadeel, dat zij min of meer uit de be zettingstijd te voorschijn is gekomen, en dat maakt ook een school minder populair. Bovendien en dat geldt wel in sterke mate op het platteland VGLO-school neemt leerlingen vai gewone lagere school af en ."it kan op kleine scholen betekenen dat er onderwijzer weg moet. Maar de Christe lijke VGLO-mensen zijn er niet ov spreken dat er zo weinig animo bestaat, al gaat het langzaam dagen. Wie kennis neemt van het doel, de methoden en de resultaten van dit soort onderwijs, komt telkens weer tot de rassende ontdekking dat hier iets nieuws geboden wordt, en Iets goeds. Want wat il het VGLO? Men is er van overtuigd dat zesjarige basis-school onvoldoende is voor de algemene vorming die de maatschappij eist. Daarom zinde men reeds twintig jaar geleden op een didactisch en opvoedkundig verant woorde uitbreiding; een eigen leer- kring, waarin de kinderen hun zelf activiteit konden ontplooien waarin ze eenvoudig maar grondig konden worden voorbereid op het dagelijkse leven. Vernieuwing In de eerste plaats wordt het onder wijs van de zesklassige school op nieuwe manier herhaald, door di leren feiten een plaats te geven ln de dingen waarover bij voorbeeld de krant schrijft Het vergaan van de Faustus bij Hoek van Hol)a>.d is een prachtige ge legenheid de kinderen iets te vertellen over het reddingwezen. Aanknopings punten zijn er volop. Men werkt vie met projecten. De jongens en meisjes (men streeft naar gescheiden klassen moeten, in groepjes en Individueel, zelf aanpakken, ideeën vinden en uitwerkc... Een expositie op het ministerie toonde daarvan enkele bijzonder aardige resul- tekeningen, opstellen, ma over het jubileum van do Staatsmijnen: geschiedenis en aardrijks kunde van Hardinxvcld, een schoolkrant, telegraafsystecm. dagboeken, boet- s*erwerk enz. De VGLO-scholen (voor al ook de R.K. Don Bosco-scholen) wer- als goeci gelelde Jeugd clubs. Daarnaast is er de godsdienstige en ethische, de sociale en kunstzinnige vor ming. belangrijke zaken voo- deze leef tijdsgroep. ook om deze kin leren bestand maken tegen de gevaren die hen raks in de fabriek, cn waar dan ook, -aar al te vaak wachten. Idealen De VGLO-school kan nog meer doen: zij kan ook werken als determineer- school. Juist doordat by dit soort onder wijs de werkelijke begaafdheden van het kind te voorschyn worden geroepen en goede banen worden geleld, kan biy- welk voortgezet onder- de geheime dienst zijn deze in het Zuidelijke gedeelte van Oost-Duitsland in het geheel niet meer en elders moei lijk te beluisteren. „Rias" is het radiostation dat by de Oostduitse luisteraars verreweg de grootste populariteit geniet. Zozeer zelfs, communistische afschrikkings campagne om de Oost-Duitsers ven het luisteren naar de uitzendingen af te houden, geen resultaat heeft gehad. De Russen zijn volgens de Amerikaan se autoriteiten blijkbaar tot de conclusie gekomen, dat hun pogingen, Oost-Duits land te Sowjettiseren. zullen worden be lemmerd zolang zy er niet in slagen, de „Rias" en andere Westelijke stations, zoals de B.B.C. onhoorbaar te meken. De Geallieerde autoriteiten vrezen, dat de Russen, als hun vijf nieuwe, reusach tige zenders gereed zijn, de ontvangst van alle Westelijke stations op de ont vangtoestellen in Oost-Duitsland kunnen verhinderen. Zij maken zich veel zorg over de doeltreffendheid van het Rus sische storingswerk. Zy schatten het ge hele storingsapparaet van de Sowjets, dat zich uitstrekt van Siberië tot Oost- Duitsland, op meer dan 1000 zenders dat is bijna 22 maal het aantal zenders, waarover de „Voice of America" be schikt om zijn programma's over de wereld te relayeren. Eén van de Westerse autoriteiten zei- de: „Het Russische storing9apparaat is even goed als een Britse centurion tank, terwijl wij niet eens weten of we wielen of rupsbanden hebben. Er bestaat geen coördinatie tussen de Westelijke landen in hun radio-oorlog tegen de Russen", Meer Westerse zenders Deze autoriteiten betoogde, dat het enige antwoord op het Russische sto ringswerk moet bestaan in de bouw van meer en krachtiger zenders in het Wes ten. „Dit echter zou kunnen leiden tot een chaos in de aether, als gevolg waar van niemand meer naar niemand zou luisteren, tenzij de Westelijke landen nauw samenwerken", zeide hij en hij voegde hieraan toe: „Zulk een chaos zouden de Russen prachtig vinden, want zij kunnen tenslotte hun mensen naar de pleinen halen om daar de jongste aan wijzingen van de partij te vernemen en de nodige propaganda te slikken. Als z(J er in slagen te beletten, dat onze uitzen dingen hun volk bereiken, hebben zy een grote overwinning op ons behaald". Een groot gevaar De Geallieerde autoriteiten vrezen ook, dat de Russen er wellicht toe zul len overgaan, de in 1948 ondertekende •golflengte-overeenkomst op te zeggen en op de frequenties van West-Europese te kunnen vermeerderen. Als zij dit doen en op de frequenties van West-Epropese stations gaan uitzenden kunnen zij, naar de autoriteiten hier verklaren, de radio uitzendingen over het gehele continent ontwrichten. Charles S. Lewis, de aftredende leider van de Amerikaanse radio-uitzendingen in West-Duitsland heeft gisteren in een afscheidsinterview verklaard, dat de Rus sen fantastische sommen gelds besteden om de radio-oorlog tegen het Westen te voeren, terwijl Amerika er te weinig geld in steekt en meestal te laat. „Wij kunnen meer doen en wij moeten meer doen. Het communisme „in de lucht" bestrijden is een groot werk en het vereist veel geld en talent", aldus Lewis. Takelwagen te water: twee doden Donderdag is een takelwagen van de firma Bruut uit Hilversum door nog onbekende oorzaak tussen Aalsmeer en Hoofddorp van de weg geraakt en in de Kruisvaart terechtgekomen. Twee Hil versummers, die in de cabine zaten, zyn verdronken. De wagen zakte zover in de modder, dat redding niet mogelyk was. De slachtoffers zijn de 32-j. monteur J. Drieënhuizen en de 50-J. chauffeur R, Lodder. Receptie ia De Wittebrug Velser allaire" Krant wegens belediging veroordeeld Het ochtendblad De Volkskrant ia Vrijdag in hoger beroep door het Amster dams Hof veroordeeld tot betaling van f 5000 met 5 pet rente 's jaars van de dag af der inleidende dagvaarding (23 Aug. 1951). wegens belediging van een zeker» Serphos. Het blad had in een artikel de zgn. Velser-affaire over S. ga- schreven. De rechtbank had een beroep op het dienen van 't algemeen belang ge grond verklaard en daarom de vorde- ring van S. afgewezen, maar het Hof aanvaardde dit beroep niet. Het artikel heeft volgens het arrest S. onnoemelijk veel leed cn schade berokkend. wijs de pupil kan volgen. In sommlga plaatsen, o.a. in Leiden, ls al een uit stekende samenwerking tussen VGLO i technische school ontstaan. En dan wenkt als ver ideaal: toe lating zonder examens voor HBS c.d., uA de VGLO-school. En de ambachtsschool twee Jaar algemeen vormend onder- i. En er zijn ondcrwysmensen die vijfjarige basisschool wensen, met daarna de verplichte VGLO voor alle kinderen, één. twee of drie Jaar lang. ver ls het inmiddels nog niet. Men wil graag nog even doorgaan met proef- n en met propaganda maken. Ner gens krijgen de Ideeën voor ondcrwtjs- rnieuwing xovce. kans als In deze jonge tak van onderwys. Thans ls er nog groot tekort aan gebouwen, aan geld r de Inrichting (een goede school heeft een eigen keuken voor de lessen eenvoudig koken!) aan bekwame on- derwyzers. aan animo by schoolbesturen en oudera. Maar het «iet er naar uit, dat de VGLO-echool een uitstekend middel i de bestaande leemte in ons school systeem te vullen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3