TRIUMPH Tegengaan van mishandeling bij slachten van dieren Kou .n Hoofd -i V'pis trumpy wint Toch is het zo! 2 ZATERDAG 6 DECEMBER 1932 Officiële Fairsea-versie R.K. Centrale Emigratie Stichting maakte grote fouten A.s. emigranten door haar voorlichting gedupeerd (Van een onzer verslaggevers) Het antwoord van minister Suurhoff op de vragen van het Tweede Kamer lid de heer J. de Ruiter, met betrekking tot de overboeking van emigranten op het schip Fairsea en die van het Eerste Kamerlid mr E. M. J. A. Sassen over dezelfde kwestie, is uitgegroeid tot een complete nota. Zij komt tot de conclusie, dat de volle verantwoordelijkheid voor de onberaden en. voor enkele aspirant-emigranten wellicht noodlottige voorlichting, welke ter zake van het z.g. Pater Maas schema gedurende de maanden October en November gege.ven is, op de Katholieke Centrale Emigratie Stichting ligt. Zij toch was op de hoogte van de regels en omstandigheden, waaraan de verwezenlijking van dat schema onderworpen is. De verkeerde voor lichting heeft enkele emigranten-gezinnen, vóór zij toestemming hadden om te vertrekken, doen besluiten, alles te verkopen en hen zo van hun bestaanszekerheid beroofd. Pater Maas Over Pater Maas en zijn schema zegt de rota, dat deze R.K. priester zich ge durende verscheidene jaren in Australië goheel aan het werk ten behoeve van Nederlandse emigranten heeft gewijd. Op zijn initiatief kwam in Melbourne een hotel tot standi, waar emigranten kunnen logeren. De regering heeft pater Maas officieel erkend als „sponsor". Argrariërs. die anders slechts kunnen emigreren, als zij met zekerheid kun nen aantonen over huisvesting en werk gelegenheid in Australië te beschikken, kunnen thans zonder waarborg vertrek ken mits pater Maas als hun sponsor optreedt. Hij is dus voor hen, tegenover die Australische regering verantwoorde lijk voor huisvesting en plaatsing in een werkkring. Bij deze verantwoordelijkheid past, dat in Nederland een instantie de vóórselec- tering ter hand r.eemt. Dat gesohiedt. in overleg met pater Maas, door de Katho lieke Centrale Emigratie Stichting. De eindselectie blijft voorbehouden aan de Australische Immigratiedienst hier te lande. Pater Maas. die sinds October 19o2 m ons land vertoeft, heeft reu aan enkele mensen beloofd, dat ze op 29 Februari met de Fairsea moesten vertrekken. De papieren van deze mensen waren echter nog niet in orde, zodat hun aanvaarding door de Australische Immigratiedienst nog niet vaststaat. In een der gevallen berichtte de Stichting Landverhuizing Nederland, dat de betrokkene wel was aanvaard, maar niet meer met de Fairsea iee kon Niet doorgegeven Deze berichten zijn door de Katholieke Centrale Emigratie Stichting echter niet' aan d'e betrokkene doorgegeven, zodat deze zijn spulletjes verkocht. De minister is van oordeel, dat pater Maas bij zijn voorlichting slechts ver antwoordelijkheid draagt voor zover zij betrekking had op de toestanden in Australië. Men kan niet aannemen, dat hij op de hoogte is van de grondregels, voorschriften en feitelijke omstandig heden, welke bij het emigratiegebeuren in Nederland gelden. Maar de Katholieke Centrale Emigra tie Stichting dient daarvan op de hoogte te zijn. De wijze van voorlichting door deze centrale gegeven, wordt door de minister gelaakt. De minister is niet voornemens voor alsnog maatregelen te treffen om herha ling te voorkomen, daar hij van oordeel is, dat de onderhavige maatschappelijke emigratie-organisatie in de eerste plaats zelf dient te beoordelen, op welke wijze zij een juiste vervulling van haar taken zal nastreven. Geen „butlervoorraad" Wereldnieuws in zakformaat EEN ZWARE MIST, dik en van gele kleur, de ergste van dit jaar, heeft Londen en een groot deel van Enge land gisteren in half duister gehuld. Het zicht was tot twintig meter be perkt en het verkeer te land, ter zee en in de lucht was practisch tot stil stand gekomen. Onder de trieste roep van de misthoorn kroop slechts een enkel schip voort over het grauw ge worden water van de Theems. DE INSTELLING van een Internationaal Hof voor strafrechterlijke Zaken indiening van een Nederlands dement, door de Ver. Naties i voor nadere bestudering. Een sie had met 23 tegen 16 stemmen bij 7 onthoudingen geadviseerd deze belang rijke kwestie, waarbij Engeland cn Amerika „tegen" zijn, een jaar te laten rusten. DE RUSSISCHE financiële bijdrage aan de V.N. is, na stemming, met circa 3 procent verhoogd. Amerika betaalt nu 35,12 en de Sowjet Unie 12,82 procent van de totaalkosten. Spaans wordt de werktaal bij de besprekingen der eco nomische en sociale commissies uit de V.N. IN ALBANIË is generaal-majoor Bekir Bolokoe, gewezen chef van de gene rale staf van het Albanese leger, spoorloos verdwenen. Hij is het laatst in Augustus j.l. gezien, toen hij, gezeld door drie burgers, in een vlieg tuig op het vliegveld van |j Te Belgrado neemt zijn verdwijning verband houdt met sympathie" voor de Albanese verzets strijders. Er is reeds een nieuwe chef van de generale staf benoemd. OOST-DUITSE BOEREN, die zich tegen het opnemen van hun boerderijen in collectieve productie-gemeenschappen verzetten, zullen worden gedwongen tot onteigening en tuchthuisstraffen. Walter Ulbricht, de plv. Oost-Duitse premier waarschuwde de boeren, geen „terreurdaden" te begaan. DUITSERS UIT het rechtse kamp. en extremistisch gezind, w.o. een vroeger in Denemarken veroordeelde oorlogs misdadiger, hebben de Britse Hoge Commissie in West-Duitsland verzocht, het Noordduitse dagblad „Die Welt" te mogen kopen, hetwelk een oplage heeft van 300.000 exemplaren. TRUMAN's SCHOONMOEDER, die reeds maanden ziek was, is op 90-jarige leef tijd, op het Witte Huis, overleden. DE BELGISCHE KAMER van Afgevaar digden wordt bedreigd door een inva sie van vlooien, die zich in de voch tige warme kelders van het Belgische parlement snel vermenigvuldigd heb ben. Door gassen en D.D.T.bommen hoopt men deze ramp te keren. ACHTTIEN PERSONEN kwamen om het leven, toen een Bulgaars vliegtuig nabij Sofia tegen een berg vloog. de boeking op het emigrantenschip Fairsea zegt minister Suurhoff. dat in 1952 naar Australië vervoerd zijn 15.858 emigranten, waarvan 5775 met Neder landse, 8670 met charterschepen, 505 met andere schepen en 908 personen per vliegtuig. Voor boeking op emigranten vervoer middelen komen alleen zij in aanmer king, die door de Immigratiediensten der ontvangende landen, zwart op wit als immigrant aanvaard zijn. In volg orde van aanvaarding geschieden de boekingen, waarbij de tijd, die de emi granten nodig hebben om hier hun zaken af te wikkelen uiteraard in aan merking genomen wordt. Bij de een is die langer dan bij de ander. -Het is een fundamentele regel bij de Nederlandse emigratie, welke iedere emigrant uitdrukkelijk voor ogen wordt gehouden, dat hij geen enkele onherstel bare maatregel tot vertrek neemt al vorens de definitieve aanvaarding van hem als immigrant door de buitenlandse immigratiedienst zwart op wit in zijn bezit is. Alle bezwaren zouden ondervangen worden, zo vervolgt de minister, als men een buffervoorraad van vertrek-klare emigranten zou kunnen aanleggen in de arm van een wachtlijst. Van de, door de gebeurtenissen met de Fairsea gedupeerde emigranten moet aor vier gezinnen de huisvesting nog orden geregeld. In vele gevallen ont braken de middelen ter voorziening in de dagelijkse levensbehoeften. Deze emigranten zullen bijstand ontvangen. Bijzondere maatregelen of invoering van andere, minder beproefde boekings- Tirana plaats methoden acht de minister niet wense- i, dat lijn. Een sterke band een,, Hechte" band. Zonodig krachtige maatregelen Vergeet met de feestdagen niet, dat een dier ook een schepsel is DAT VELEN, die tegen het einde van het jaar graag een hout op taf el zien, met Kerstmis een vet gemest konijn of een kip slachten, daar tegen bestaat geen enkef bezwaar. Maar het wordt heel anders, wanneer het slachten ondeskundig geschiedt en daardoor met grote martelingen van het dier gepaard gaat. Dat dit niet slechts af en toe voorkomt, maar een grote omvang heeft aangenomen, is duidelijk gebleken uit de vele aangiften van dierenmishandeling, die het vorige jaar in de maand December bij de inspecteurs van de Dierenbescherming en de politie binnenkwamen. Dit jaar zullen daarom zowel Dierenbescherming als politie scherp toezien op het slachten van dieren en zonodig krachtig ingrijpen. Rustig weer met vrij veel wolken (Van onze weerkundige medewerker) r\E VORST heejt het deze week tegen de zachtere lucht uit het Westen >ten afleggen. Gisternacht kwam al leen in het Zuiden, in de afgelopen nacht alleen in het uiterste Noord-Oos- )an ons land nog lichte vorst voor. toenemend hogedrukgebied is de laatste dagen van IJsland, over de Britse eilanden naar onze omgeving getrokken i beweegt nu langzaam over Duitsland lar het Oosten. Vorst van betekenis is echter de eerste dagen niet te verwachten en zo lang het hogedrukgebied in onze omgeving blijft, 'iet weer een rustig karakter houden Vrij veel bewolking. gehoudi dnriici.- ten. om lvinistische Wijsbcgeer- 6 Januari in Amster- zijn prof. dr H. Doove- en taak van de Staat) d. Maas (een causerie De Ned. Vereniging tot Bescherming an Dieren acht het bijzonder stuitend, at men zelfs kinderen van tien tot twaalf jaar opdracht gaf konijnen met dun touw of ijzerdraadjes op te hangen En als dan, zoals vorig jaar is gebeurd, jongen, die met tegenzin gehoor zaamde, na drie uur terugkwam met de boodschap, dat het dier nog niet dood kreeg hij te horen: „Trek hem dan ir aan zijn achterpoten". (Advertentie) Nog vóór de Kerstdagen kan bij U een piano of orgt worden binnengedragen rschlllende 550 - 350.— eht. U .rschi" :n Orgels. 'l 7763 r-iano s in zu mencen zoals STEINWAY, PERZINA. RONISCH 2 spels Am. oreel li 3 3/5 spel doorl. hi 3'/j spel Ma eiken, fluit en narp 395,— Twee klaviers pedaalorgel 9 spel 21 reg 1925.— Nieuwe pijporgels vanaf 2400.— Orgels in 25 merken zoals MANNBORG. HOFBERG enz. Vraagt prijslijst aan. Franco door heel VREEKENS PIANO EN ORGELHANDEL BODEGRAVEN - TELEFOON 88 Ook zijn de dierenbescherming geval len bekend, waarbij konijnen levend ge vild cn de ogen „uitgepeld" werden en kippen levend werden geplukt Naar de poelier 1 Zij, die niet in staat zijn deze dieren op de juiste wijze te slachten, kunnen echter tegen een geringe vergoeding uit stekend terecht bij abattoirs (waar het vlees bovendien nog door deskundigen wordt gekeurd) en bij bonafide poeliers. De vereniging heeft voorts een aantal wenken gegeven voor het slachten van dieren. Het mes dat men gebruikt, moet steeds zo scherp mogelijk zijn en bij het aan brengen van een halssnede dient men er voor te zorgen, dat de kop niet naar be neden hangt. Zolang zich namelijk bloed tn de hersenen bevindt, leeft en voelt het dier. Voorts dient men het dier eerst door een slag met een houten hamer (waarbij de kop op een tafel ligt) op de kop te bedwelmen. Grotere vogels als ganzen, dient men zo in een zak te doen, dat alleen de koD er uit steekt. Konijnen moet men in de lendenen vasthouden, zodat het hoofd naar neden hangt. Mén geeft daarna met stevig stuk hout een krachtige verticale slag od het achterhoofd, achter de oren. Meent men echter het slachten zelf niet op de juiste wijze te kunnen ver richten. dan behoort men zich bij een poelier of bij een van de abattoirs te vervoegen. Het bestuur van de Vereniging tot Bescherming van Dieren dringt hierop bij het publiek ten sterkste aan. Voor ontwikkeling industrie overheidscrediet Het ministerie van Economische Zaken vestigt er de aandacht op, dat voor indu striële ontwikkelingen, waar onderneming niet voldoende middelen [aanwezig zijn, van overheidswege finan- ciële steun kan worden verleend door een ontwikkelingscrediet. In het algemeen worden als den gesteld, dat het werk van algemeen belang is, dat het bedrjjf zelf een deel van de kosten voor zijn rekening neemt en dat men over de middelen of de rela ties beschikt om na afloop van de ont wikkeling ook tot productie over te kun nen gaan. Voor 1952 werd op de begroting voor dit doel ƒ750.000 uitgetrokken. Ook voor 1953 is een bedrag aangevraagd. Zee zuigt strand van Texel weg Wrak van in 1902 gestrand schip kwam te voorschijn In de herfststormen moest het strand van Texel in de worsteling tussen zee en duin veel zand aan de golven prijsgeven. De duinafslag heeft do laatste drie jaar zo'n omvang aangenomen dat een aan de rand van het duin gebouwde bunker thans in een wijde zandvlakte staat, meer dan 100 meter van het dichtst bijzijnde duin. Kwam in het voorjaar reeds het wrak van de Benbrack vlot, thans is weer een wrak aan de oppervlakte gekomen, nl. de resten van de Engelse driemastschoe ner Revolvinglight, die op 18 December 1902 verging. De Verenigde Christelijke Japan (Kyodan) zal de Wereldra. ken uitnodigen de derde assemblee in Tokio te houden. (Advertentie) Haalt weer onbelemmerd adem I J Een paar van deze bizondere ga ar druppels In elk neusgat zachten de prikkeling, ni het slijm los en verminderen de zwelling der slijmvliezen. Probeert het I vicks VATRO NOL NEUSDRUPPELS Nieuwe regent van Ambon De heer Raden Tanocdlkoesooma patih ter beschikking van de residen van Bogor (Buitenzorg) Is benoemd to regent van Ambon en zal 17 dezer ver trekken, aldus meldt het A.I.D. d Preangerbode. De Utrechtse gemeenteraad heeft het voorstel van B. en W. aanvaard om ƒ3000 beschikbaar te stellen ter finan ciering van een gemeentelijke prijsvraag voor de creatie van een kamermuziek compositie. Onder... of... In de pantoffel... maar... veerd (over Karaktc in prof. dr ir H. J. >vcr de Stichting Le Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Bedankt: vo> W. L. Tukker. Geref. Kerken Aangenomen: naar Siegerswoude C. Bruning jr., cand. te Amsterdam. Geref. Gemeenten Beroepen: te Passaic (V.S.) A. Ver- gunst te Zeist. Evang. Luth. Kerk Bedankt: voor PurmerendrEdam L. G. Chr. Grabandt te Wildervank-Veendam. BENOEMINGEN CHR. ;hool te Noord wijk aan Zee J. Schuurman Dordrecht. 's-GKAVEMKAGE, 6 Dec.Waterstanden: 1 652 +0.14; Trier 364 —0.82;.Keulen 599 0.44: Ruhr Lobith 1470 1215 —0.16; Arnhem 1487 +0.16; Deventer 535 —0 16; —0.06; Eefde 66i lamen la'Planl -0.13; Belfeld 1402 +0.02; Venlo 1352 +0.05; '.rave 641 +0.05. Stuw van Belfeld open. EXAMENS WISKUNDE M.O. K 1 's-GRAViENiHAGE. 5 Dec. Geslaagd: nej. J Th. IJ. Ceelen te Oss, H. R. WasSe- (Advertentie) altijd in kwaliteit! Protestants voorstel over vervolgingen De reacties van het Engelse kerkelijke weekblad British Weekly en het Ameri kaanse blad Presbyterian Life hebben n een voorstel gedaan om te trach ten eind te maken aan de vervolgin- van de Protestanten in Columbia (Z.-Am Na afloop van een in Januari te houden congres van R.-Kath. leiders uit Noord- en Latijns-Ajmeri'ka zou eert conferentie moeten worden belegd van Rooms-Katholieken, Protestanten en de regering van Columbia, waar gesproken kan worden over het staken van de vij andelijkheden. Vertegenwoordigers van de Verenigde Naties, de Ver. Staten, Engeland en Canada zouden voor deze besprekingen moetenworden uitgeno digd. Commissie in Spanje Verdediging vrijheid der Protestanten De algemene vergadering van de Evan gelische Kerk in Spanje heeft besloten bijzondere commissie in te stellen, •in alle Protestantse groeperingen in het land vertegenwoordigd zijn. die de wettige verdediging van de vrijheid der Protestantse minderheden tot haar bij zondere taak zal hebben. Op deze vergadering werd gerappor teerd, dat het afgelopen jaar verschil lende kerkelijke gebouwen werden ge sloten en niettegenstaande de bij de overheid ondernomen stappen, tot nu toe niet werden heropend. theologie Z. C Versluys. Geldermal- n; cand. economie S, Landé. A'dam en C. Ragetli. Zaandam. AMSTERDAM (Gem. Univ.) 5 Dec. Gesl. >ec. Geslaagd: doet. rechtsgeleerdheid mej. A. Harkema. Noord- schesohut; artsex. le ged,: mej. J. E. van Diermen. Groningen; H. A. J. Demes. Dok- T E Ecnkema van Dijk. Nijmegen; T. lansen. Kloosterburen; J. W. Ludwig. Ide- bevorderd tot arts mej. R Lettinga.- •linken; J. Ballen. Zuidlaren: A. T. van ^vuien. Coevorden: E. H. A. Kerkhof. Leeuwarden: doet plantkunde: mej. S. C. Radersma. Groningen; cand. rechtsgeleerd heid: H J Barree. Groningen; de promotie van de heer A. A. Is- im laude". Dec. Geslaagd: cand. P Mann. Utrecht, J H R G van Kleef. Den der Heijden, Rotterdam; Sittard en Ph. van Spaendonck. Tilburg. Het lied der aethergolven ZONDAG 7 DECEMBER Hilversum 1. 402 m. KRO: 8.00 Nieuws 8 15 ram. 8.25 Hoogmis NCRV: 9.30 Nieuws 9 45 ram 10.00 Doopsgez. kerkdienst 11 30 Gram 46 Kerkconeert KRO: 12.15 „Apologie" 12 35 Gram. 12,40 Lichte muziek 12.50 100 Jaar Kromstaf 1.00 Nieuws 1.10 Lunchconcert I.40 Boekbespreking 1.55 Gram 2 CO Voor de Jeugd 2.30 Klein koor. kamerorkest en so listen 3.15 Viool en niann Ttn r:r,m 1 „De 50.000ste". ca thokek Thuisfroi.. Vespers KOR: 5.00 Ned. Herv. kerkdienst 6.00 Zangdienst 6.45 „De Kerk luistert naar uw vragen" NCRV: 7.00 Vocaal ensemble Baohorkest en solisten 7.30 „Gelooft u dat?" causerie KRO: 7 45 Nieuws 8.00 Gram 8 25 De gewone man 8.30 Gev. programmalo'ss Actualiteiten 10.45 Avondgebed 11.00 Nieuws II.1512 00 Gramofoonmuzlck. Hilversum II. 298 m. VARA: 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.35 Orgelspel 8,58 Sport 9.00 ..Wal omslag" 11.00 Prof Cabaret AVRO: 12.00 Marinierskapel 12 35 „Even afrekenen, heren" 12.45 Hammond orgelspel 1.00 Nieuws 1.05 Mededelingen of gram. 1.10 Veluws programma 2.00 Boekbe spreking 2.20 Promenade-orkest en solisten 3.05 Gram. 3.20 Filmpraatje 3.35 Omroep orkest en soliste 4,30 Sportrevue VARA: 5.00 Strijkensemble 5.30 Voor de jeugd 5 50 Sport 6.15 Nieuws cn sport VPRO: 6.30 Korte Ned, Herv kerkdienst IKOR' 7 00 Voor de Jeugd kerkkoor knat 8.00 Lichte m 9.35 „De Fra 12.34 Belgische 1.00 Nieuw* 1*15 Gram. 1.30 Voor-de 2 00 Gram. 4 00 Sport- 4 45 Gram. 5.46 Sport 5.50 Gram. 6.30 Godsdienstige ult- m- 30 Gey. programma 7.36 Radio-catec 3 05 Ins .Londei AVRO: 8.00 Nier Metropole-orkest 11.00 Nieui Nieuws 2.10 „Country Magazine" 2.40 3.00 Wenken voor de tuin 3.30 Gev. muziek 4.00 Hoorspel 5.00 Orkestconcert 5.45 Boek bespreking 6 00 Voor de kinderen 6 50 Cau serie 7.00 Nieuws 7.15 Verslag V.N. 7.30 Piano recital 8.30 Causerie 845 Avonddienst 9.25 Liefdadigheldsoproep 9.30_ Hoi Ingeland. BBC. 1500 e i gr ar i 3.45 Gev. program m; Gev. progra 4.30 Inter ma 6.00 bespreking 6.30 Gev. progi Britain Quiz" 7.30 Hoorspel met muziek 8.00 Nieuws 8.30 Hoorspel 9.30 Community Hymn singing 10 00 Gev muziek 11.00 Nieuws 11.15 Pianospel 1120 Muzikale causerie 11,45 Orgel spel 12.15 Gram. 12 56—1 00 Nieuws „Alleen bij Koppelman en van Looien. Die waren ook danig in hun schik en de vrouwen niet minder. Je werd tegenwoordig amper ge waar dat je getrouwd was, zei juffrouw Koppel- - - man. Nou luidjes, ik stap meteen weer op, ik vloed had moet Terstege en Olthuizen ook nog inlichten, Bedankt voor de thee!" woord kan zeggen. Ze kijken hem als hij zuchtend de smoorhete avond weer in trekt. Dan zegt Maaskamp, met een blik op de klok: „We gaan lezen!" Het blijkt de gemeente al spoedig, dat domi- de van de afgelopen winter nog steeds geen ex- ..ee Ruitenburg een heel andere man is dan do- cuus heeft gevraagd. Maaskamp heeft haar de minee Wierds. De oude predikant heeft zich de eerste maal wel even onderzoekend aangekeken, laatste jaren bijna altijd moe en zwak gevoeld, wat op zijn ambtelijk werk een verslappende in vloed had en waardoor hij zich zonder veel te genstand schikte naar het oordeel van anderen. Ki vuur ue meei Bii gewichtige besluiten liet hij niet zelden de je nog eens lachen e is de deur al uit, voordat iemand nog een beslissing over aan zijn ouderlingen, terwijl het veel beter begrijpt!" daar is het gelukkig bij gebleven. „Ik ben blij dat we weer een dominee hebben!" zegt ze tot Trees. „Hij is wel streng, maar 't is toch een aardige man en zo af en toe laat hij i 't net of je alles Het is een ontroerend ogenblik, paar weken later de grijze dominee Wierds nog eenmaal de oude vertrouwde kansel beklimt, om zijn collega Ruitenburg in 't ambt te bevestigen. En de kerk is tot in de uiterste hoeken bezet, als de jonge leeraar zijn intreepreek houdt. Tot tekst heeft hij het woord van Paulus gekozen: „Zo is dan noch hij die plant iets, noch hij die nat maakt, maar God, die de wasdom geeft!" Bij Maaskamp aan huis loopt die Zondagavond 't gesprek bijna uitsluitend over de familie Rui tenburg. Sophie zou geen echte vrouw zijn ge weest, als ze er niet onmiddellijk naar gekeken had wie er in de domineesbank zaten. Dat wa ren de vrouw van de predikant met haar oud ste zoontje, verder een paar oude heren ze ker de vaders van dominee en mevrouw en een dame, die vast een zuster gezien, want mevrouw is natuurlijk heel anders dan juffrouw Bronswijk en de andere kennissen Was Dita maar thuis, die kan met zulke mensen béter praten. Tot haar geruststelling blijkt de domineesvrouw eenvoudig en hartelijk te zijn Ze vertelt opgewekt van haar drie kindertjes, waarvan en één naar de grote school en een op 't kleuterschooltje gaat, en van haar man's eer ste gemeente, waar ze zo gelukkig was. Sophie heeft weldra 't gevoel of ze deze dominese al jaren kent, en komt er op haar beurt gemakke lijk toe om over haar moeder en zuster, over de weduwe van Hoek en ook over de Verschalks te beginnen. Mevrouw luistert vol belangstelling, als ze van Trees haar moeilijkheden hoort, en teleden als een vriend om te gaan, zoals hij belooft geheel uit eigen beweging, dat ze zowel dat in zijn vorige standplaats gewoon was. Hij* daar als bij juffrouw van Hoek zal gaan kennis- is echter geenszins van plan om zich te laten maken. =viuuw overbluffen, of bij eventuele geschillen de vrede Dominee zelf praat intussen me', vader en Joost, haar is, want boven het recht te verkiezen. Dat ondervindt Kop- Hij merkt wel, dat de kans om over sommige pelman wel, als hij op de vergadering Van Looien gemeenteleden ingelicht te worden, hier groter veel aan in 4e re(*e va^ en *;r Jt^imuI^aar na^r. t ^an *s dan bij de Terstege's, die hij aanstonds als ze lijken sprekend op elkaar. Juffrouw Terstege is benieuwu ux *-<=» aan - - -- - de domineesvrouw zullen hebben, 't Lijkt een heel herinnerd wordt dat hem het woord nog niet ge- zeurige oude mensjes heeft gekwalificeerd. aardig mens als je haar zo ziet, maar 't kan geven is „Ik had deze week een dispuut met een zeke- tegenvallen. Zelfs juffrouw Bronswijk is spraak- Op catechisatie weet dominee de jeugd zonder re Johannes Gevering, die bij onze kerk schijnt zamer dan gewoonlijk, en wanneer het half tien moeite voor zich te winnen. Rie Verschalk is ten- te horen!" zegt hij in de loop van 't gesprek slaat en de bezoekers afscheid nemen, merkt minste best ingenomen met de verandering, tot Maaskamp „Wat is dat eigenlijk voor een Sophie met verbazing dat de avond haar ditmaal Zij is na 't vertrek van dominee Wierds toch maar man? Ik kan niet zeggen dat ik een erg plezierige volstrekt niet lang is gevallen. weer geregeld gegaan, hoewel ze voor 't gebeur- indruk van hem heb gekregen!" Frankrijk. Nat. Progr. 347 m 12.00 Klank- ,J '.00 Nieuws 1.20 Hoorspel 3.30 „GrSfin 5.46 Orkest ritza". operette 5 41 45—12.00 Niei en solisten 7,30 Gra I Hoorspel 9 30 Gra 10 45 Kam. D Ö*am ending 7.00 9.30 Gra 0 Nii sel> 484 m Nieu' iws 11.0512 00 Dansmuziek -12 03 Omroeporkest en i listen 1.00 Nieuws 1.15 Verzoekprogrami.._ 2.30 Gram. 3.00 Groot symphonie-orkest 3 45 ram. 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 7 00 Gods- enstige uitzending 7 46 Nieuws 8.00 Militair -kest 9 00 Lichte Lichte muziek 10.51 Nieuws. (Advertentie) GESLAAGD dank zij Bekende Schriftelijke Cursus Wiskunde L.O. en M.O., KI en K V MAANDAG 8 DECEMBER ersum I. 402 m. NORV: 7.00 Nd ïewijde muziek 7.45 Een woord g 8.00 Nieuws 8.10 Sportuitslager 9.00 Voor de zieken 9.30 'Voo 9.40 Gram. 10.00 Sopraan en plano 10.30 Morgendienst 11.00 Gram 1115 Gev programma 12.25 Voor boer en tuinder 1230 mededelingen 12.33 Orgel- kgelui 1.00 Nieuws 1.11 1.46 Gram. 2 00 School- 0 Bijbellezing 4.30 2.35 GTs 3.20 Pianokwint Vocaal ensemble en piano 45Ó Gram Voor de kleuters 5.15 Gram. 5.30 Vooi jeugd 5.45 1 30—12.00 Gr ivs 8.18 Gri VPRO: 10 00 C. VARA: 10.20 V< ken 11.40 Viool Gymnastlok 7.33 G im, 9.00 Hoorspel 9. |j|| Morgenwijding ïzlek 12. n 12.33 Vooi jziek 1.00 Nil solist 156 ■dracht 10+ n^ plano 12. 4.15 Gram. 5 50 Militair common Pianospel 6.30 Parlei Voor de jeugd 7 45 Regerings uitzon ding 8 00 wereld en het Westen" 10 10 Radio Philhar- monisch Orkest en solist tl.00 Nieuws 11.H Socialistisch nieuws In Esperanto 11.30 Orgel spel 11.46—12.00 Gramofoonn Engeland. BBC. 330 m. 1.00 Gram 1 25 Variété 2.00 Nieuws 2.10 Lichte muziek 3.00 Schot! orkest 4.00 Critieken 4.45 Gram 5.30 Inter views fi.00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7 11 Sport 720 Causerie 7.30 Schots orkest 820 Klankbeeld 9 00 Gev programma 9 45 Com- r uit Ceylon 10 00 Nieuws - '.lek lil.45 Parler Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs ale's dagboek 12 15 Voordracht 12.30 Dans- iuziek 1.15 Sport 1.36 Gram 1.45 Concert- rkest 2.45 Voor de kleuters 3.00 Voor de rouw 4.00 Salonorkest en soliste 4 45 Lichte luziek 5.15 Mrs Dalet& dagboek 5.30 Hoor- OVER de hele wereld bestaat het ge loof dat van bepaalde menselijke daden of gedachten een invloed ten goede of ten kwade kan uitgaan naar de persoon die er bij betrokken is. Welk een grote waarde Oosterse vol ken zelfs aan de eenvoudige groet toe kennen, blijkt op treffende wijze uit een publicatie van prof. Rijnberk, waarin verteld wordt van een bey, die in de vorige eeuw door de stad Damas cus reed en op zijn rit de jonge Sama- ritaanse hogepriester Salama ont moette, die een witte tulband droeg cn daardoor voor een Mohammedaan werd aangezien. De bey groette de hogepriester dus met de gebruike lijke formule en deze antwoordde de groet op de gewone wijze: „Ook u zij vrede, de genade Gods en Zijn zege ningen". Onder het voortrijden boorde de bey echter van zyn gevolg dat Salama helemaal geen Mohammedaan was, zoals zijn tulband deed vermoe den, waarop de bey haastig omkeerde en de hogepriester achterna riep: „Atini selami", hetgeen in het Neder lands zoveel betekent als: „Ge^f mij mijn groet terug!" Salama, zich wel licht enigszins bewust van- het on rechtmatig verworvene, antwoordde onmiddellijk: „Chodu" neem hem terug waarna de bey tevreden en voldaan verder reed, wijl de door hem uitgezonden kracht weer teruggetrok ken en dus niet verspild was aan een ongelovige. Vele lezers zullen hier wel wat op aan te merken hebben, en o.m. de waasde die de bey aan de groet toe kende, overdreven vinden. Accoord. Maar in de nuchtere en zakelijke Wes terse wereld hebben velen de neiging naar de andere kant over te hellen. Ware dit het geval, dan zouden onze wensen en groeten in den vervolge achterwege kunnen blijven. Maar dat gebeurt gelukkig niet, omdat we wéten dat gedachten zijn als daden. En hoewel hierin veel formalisme is ge slopen, wensen we degenen met wie we het goed menen, nog steeds goe- denmorgen, Gelukkig Kerstfeest, ge lukkig Nieusvjaar, beterschap, voor spoed, al naar de omstandigheden zich voordoen. Waaruit blijkt dat het ver trouwen in de kracht der gedachten ook in het Westen nog leeft... Te dui delijker trad dit aan het licht toen we dertig jaar geleden werden opge schrikt door de „vloek van Toet-anc- Amon", waarover we nog steeds een verklaring schuldig zyn. Daarover dan toch heus Maandg. (Nadruk verboden). f?®1 ?.00 Dansmuziek 7.45 Hoorspel 8.00 i Nieuws 82d Hoorspel 8 30 Wedstrijd tussen meisjesscholen 9.00 Vragen- beantwoording 9.30 Verzoekprogfamm_ prognmjna II 00 Nieuws 11.15 Actu.li- 12,05 Voc 1.00 Nieuw aLr,""!r»"'nvr"'> 220 Gewijde muziek 3.00 Orkestconcert 41 Kamermuziek 5.00 Franse muziek 5 45 Grar 6.30 Amerikaanse uitzending 7.01 Klassiei i Pianospel 1.30 Gram. sen 1.00 Nieuw 145 Pianospel 2.00 Gram. 4.00" „Le Devin dü yuiage^ opera 5 00 Nieuws 5.15 Lichte m. 6.25 Lucht- ziek 6,00 Fra vaartkroniek 6 30 Vooi Nieuws 7 40 Vlaamse liederen 8.00 Omroep- orkest 9 00 Gram. 10.00 Nieuws 1015 Ham mondorgelspel en gram. 10.55—11.00 Nieuws. 1 Brussel. 484 m. 12.05 Lichte muziek 100 Nieuws 1.10 Gram 4.00 Amusementsorkest 4 35 Amusementsorkest 5 00 4ram. 7,45 Ni- -kest en solt 10.10 Gram 10.50 Nieuws. COLLALL lijmt alles één alles

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2