Jliemue fditsrfjc (üimrant Ook Eisenhower heeft geen „tovermiddel om oorlog te beëindigen De verwarring in Djakarta blijft aanhouden Wist IJ ZATERDAG 6 DECEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEIvfENTENj 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per weck ADVERTENTIêN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting). Drie «n dertigste jaargang No 9604 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvastfrti l« gftfllrttfl man bert tn tegtjeaspoet* Spotlach om het Vrijheidsbeeld Zie pag. 3 Zonder pistool aan ijzige front Maar hij verzekerde in uitbreiding conflict geen heil te zien gen aangeboden aan soldaten van vijf tien landen, w.o. Nederland, aange- sommigen bevroren ledematen had den gekregen, omdat hij niet op de af gesproken tijd Was verschenen on parade af te nemen. Maar de generaal legde er de nadruk VOOR DE EERSTE MAAL in de historie heeft een gekozen Amerikaanse president een slagveld bezocht, het Koreaanse front. In een ijzige koude, wadende door sneeuw, vaak op een afstand van minder dan 36 km van de directe frontlijn, sloeg hij het schieten uit artilleriestellingen gade en bezocht de ambulanceposten, waar gewonde militairen werden binnengebracht. In zijn jeep gezeten, droeg hij een met bont gevoerde jas met capuchon van de landmacht, hoge laarzen en een wollen olijf groene broek. Zelf droeg hij geen pistool, maar Van Fleet had, zoals gebruikelijk, zijn automatische pistool met wit handvat bij zich. Driemaal heeft hij overleg gepleegd met de president van Zuid-Korea, Syngman Rhee. Eisenhower verklaarde, dat dit bezoek grote resultaten zal hebben, maar niet over „tovermiddelen" te beschikken, om aan het conflict op korte termijn een einde te maken. In een uitbreiding van de oorlog tegen communistisch China moet de oplossing niet worden gezocht. Moreel heeft hij de frontstrijders gesterkt. Eisenhower, de nieuwe gekozen Ame rikaanse President, heeft, voor zijn terug reis, het noenmaal gebruikt temidden van zijn oude krijgsmakkers, de leden van een bataljon, waarover de .generaal, vóór 1;940, toen hij vrijwel nog onbekend was, het bevel heeft gevoerd. Hij zat op een .houten ammundtiékist, in een stel ling op een besneeuwde Koreaanse heu vel, tussen zijn oude wapenbroeders en deelde hun maaL De volgende woorden tekenen Eisenhower volkomen: „Het klinkt misschien wonderlijk, maar ik gp- loof. dat ik liever bij jullie zou zijn, dan te doen hetgeen thans mijn wenk ge worden ia". Uit diverse telegrammen van Reuter en Ass. Press blijkt, dat op deze, geheim gehouden reis, de generaal vergezeld werd' door de a.s. minister van Defensie dier V.S., Wilson; de procureur-generaal Brown»1' de voorzitter van de stafchefs, genera». Bradley; de commandant van de Amerikaanse Pacific-vloot, admiraal Radford en de opperbevelhebber der Verbonden strijdkrachten, generaal Mark Clark. En gedurende één dag was ook di? zoon van Eisenhower, die op Korea vecht, majoor John. in zijn gezelschap als ..adjudant". Uiteraard heeft zijn bezoek in Seoel teleurstelling verwekt, omdat honderden Koreanen daar tevergeefs in de kou had den gewacht om hem te zien. De Zuid- koreaanse president had het kabinet bij een geroepen, maar hij liet het weer uit eengaan, toen Eisenhower niet verscheen. Daar komt bij, dat de meer primitief aangelegde Zuidkoreaanec bevolking ge loofde, dat deze reis maar direct over ae toekomst van Zuid-Korea zou be- Uit verklaringen, afgelegd tegenover de journalisten, blijkt, dat Eisenhower ook vóór uitbreiding en versterking van het Zuidkoreaanse leger is. maar het con flict op Korea moet zoveel mogelijk ge- I'ocaliseerd bliiven. Het is zeer moeilijk in een oorlog van deze aard een plan uit te werken, dat een beslissende zege brengt. Hii kon dan ook niet veel anders zeggen, dan dat er met man en macht aan zou worden gewerkt om de strate gische positie op Korea te verbeteren door hul-D van buitenaf'. Eisenhower heeft niets gezegd, wat hij niet verant woorden Jtan en hij vroeg tijd. om de opgedane indrukken en ervaringen te verwerken. Geen ijzer met handen breken op, dat hij zelf in zijn leven altijd slechts stelregel had gehad: „op tijd te Het was zijn gewoonte niet sol daten te laten wachten, maar er was een misverstand in het spel ge weest, dat hem ontzettend hinderde. Zelis de speciale wacht werd misleid De correspondent van Reuter seinde uit Washington, dat het „negatieve karakter" van Eisenhowers verklaringen ook in Amerika teleurstelling zal ver wekken. De generaal verwees in geen enkel opzicht naar de twee politieke doelstellingen, ter beëindiging van de oorlog in Korea, waarqver hij tijdens zijn kiescampagne sprak. Eisenhower zou in zijn uiteenzetting bijna wöorde- lyk zijn Democratische tegenstander, Stevenson, hebben geciteerd, die hem indertijd verweet valse hoop te wekken, omdat er nu eenmaal geen snelle en gemakkelijke oplossing voor Korea be- Reuter acht het echter ook mogelijk, dat de generaal zél gaan dreigen met een vernietigend offensief in het voor jaar hetgeen de Noordelijken zou kun nen dwingen toch een wapenstilstand te aanvaarden. Eisenhower heeft bij zijn vertrek zijn oprechte verontschuldigin- Benauwd komen was. Om hem uit de Ver. Staten onopgemerkt te laten vertrekken, werd zelfs de politieagent, die dienst deed het huis van Eisenhower, misleid. Een lid van de Geheime Dienst leidde de aandacht van de agent af en van die gelegenheid maakte „Ike" gebruik hel huis uit te sluipen. Eisenhower en zijn gevolg vlogen in twee Constellations via Honolulu, Miaway en Iwodjima. Van morgen vroeg is Eisenhower, op de te rugreis zijnde, gearriveerd op het Paci- fic-eiland Goeam, voor een tussenlan- Direct na aankomst van het vliegtuig, begaven Eisenhower en zijn gezelschap de kruiser „Helena", waar mede zij de reis naar Hawaii, die zes dagen zal duren, zullen voortzetten. Aan boord, in een rustige atmosfeer, heeft hij dan gelegenheid voor het uitwerken van de gegevens, welke hij gedurende zijn driedaagse reis door Korea heeft vt kregen. Uitslag wedstrijden kinderpostzegels De zesde klas van de openbare lagere Jan Ligthartschool in Delfzijl heeft de meeste kinderpostzegels verkocht daardoor met de eerste prijs gaan strij ken, die er aan.de wedstrijd voor school klassen was verbonden: een vacantie 14 dagen, door te brengen land. .klassikale" luisterwedstrijd plaatsten de derde en de vierde klas var de Chr. Nat. school te Akkrum zich bo venaan. Zij krijgen een vacantie van eer week. die ze in ons land mogen doorbren gen. Klas 5B van de St. Barbaraschool aan het Levendaal te Leiden krijgt de derde prijs. Individueel werd de ding van Tilke Smeets, te Amstenrade met de eerste prijs een fiets be kroond. Vermoedelijk overtreffen de re sultaten die van het vorige jaar en be naderen zij zelfs het millioen. Mist boven de Maas Drie schepen botsten tegen elkaar Boven de Nieuwe Waterweg hangt nl enige dagen een zware mist. Naar eerst thans bekend wordt, is reeds Donderdag avond het Panamese schip North Queen (7176 ton) beneden de haven van Maas sluis op een strekdam vastgelopen. Gis teravond om half twaalf zijn drie sche- Vlaardingen en Maassluis tegen elkaar gebotst. Bovendien is van morgen een nog onbekend schip op de Schelde by Walsoorden aan de grond ge lopen, ook vanwege de dikke mist. Vier sleepboten hebben drie keer te vergeefs getracht het Panamese schip bij Maassluis vlot te krijgen. Gisteravond werd begonnen de lading stukgoede- gedeeltelijk te lossen, en morgen zul len de sleepboten opnieuw hun best De uitvarende Arendsdijk botste gister- zond in een dikke mist tussen Vlaar- dingen en Maassluis op twee Noorse schepen: de Ragni, die binnenv Baden, die vanwege het slechte zicht voor anker was gegaan. Geheel duidelijk is de situatie niet: het is ook mogelijk dat de Ragni en de Baden tegen elkaar botsten. De Baden werd midscheeps ge troffen én kreeg noga] wat schade. Ook de Ragni liep lichte averij op, en raakte zelfs aan de grond, doch kon spoedig Meisje op overstroomde weg bij Wamel verdronken Man, die haar wilde redden, werd ook door de stroom meegesleurd Op de overstroomde veerweg te W a- tel (Gld.), waar ongeveer 30 cm water stond, is gistermiddag omstreeks half zes meisje door de sterke stroom van haar fiets geslingerd en verdronken. Een die achter haar reed en het ongeluk zag gebeuren, wilde het meisje hulp bie den. Ook hij werd door de stroom mee gesleurd. De lichamen van de slachtoffers zijn nog niet gevonden. Het meisje is de 23-jarige M. Zondag uit Wamel. Het selijkc Slachtoffer is de 32-jarige n Mill, vader van 1 kind, afkomstig uit Nistelrode. De wielrijders waren met een aantal netelige situatie. De Socialistische motie van wantrouwen in het economische sociale beleid werd gisteren met i meerderheid van slechts één stem v worpen. Er was dus maar zeer wei nodig geweest of het kabinet van Pinay had op straat gestaan. En dat is aangenaam. Vooral niet, nu het einde van het oude jaar met rasse schreden nadert. Volgende week volgt een ni< krachtproef. Mocht Pinay ook deze overleven, dan wordt zijn aandacht terstond opgeëist door een debat over de buitenlandse po litiek dat tot allerlei onaangename rassingen aanleiding kan geven. „I dende kwesties" zijn er voldoende, ook al heeft de Saarkwestie voorlopig haar actualiteit verloren. Een van de dringendste problemen is thans Tunesië. Uit het nieuws van heden kan men weer lezen dat in dit Franse protectoraat een noodtoestand heerst. Van politieke samenwerking is geen sprake meer. Moordaanslagen zijn er aan de orde van de dag. Gisteren werd de se cretaris-generaal van het Tunesische vakverbond vermoord. Resident-generaal De Hauteclocque, die te Parijs belang ijke besprekingen voerde naar aanleiding van de hal.ss—~i«e houding van de Bey van Tunis, niler ijl per vliegtuig naar Tunis uekeerd. Intussen behandelt de p^ commissie van de Ver Na ties kwestie echter buiten aanwezig heid de Fransen, die de bevoegdheid van de V.N. in deze zaak betwisten. Pinay kan dit jaar nog vele benauwde ogenblikken beleven.... Anna Pauker thans in hechtenis Eens de communistische „ster" van Roemenië Volgens reizigers, die te Wenen zijn aangekomen, doen in Boekarest hardnek kige geruchten de ronde, dat Anna Pau ker. voormalig minister van Buiten landse Zaken in dit land, maar sedert enige tijd in ongenade, is gearresteerd. Deze geruchten winnen aan waarschijn lijkheid. daar ook radio-Ankara er mel ding van maakt. Tot Mei van dit jaar was Anna Pauker (57 jaar) een van de meest vooraanstaan de communisten in Roemenië. Zij werd echter beschuldigd van „afdwaling van de partijlijn" en hoewel zij door het in hel openbaar erkennen van haai- „fouten" zichzelf trachtte te redden, werd zij var haar officiële functies ontheven. Nog eenmaal, in October, zag men haar het openbaar, zittend op de achterste bank van de Nationale Vergadering tijdens een der zittingen. Sindsdien hoorde niets meer van haar, aldus een Reuter- bericht. Voor moord op Am- bonnees 8 jaar geëist Verdachte vindt Ned. rechter niet bevoegd Tegen de 36-jarige Ambonnees L. S„ die in het woonoord Geesbrug zijn 18- jange landgenoot J. M door vijf scbi uit een revolver heeft gedood omdat de jongeman een verhouding met zijn 14- jarige dochter had aangeknoopt, is gis teren voor de Asser rechtbank acht jaar gevangenisstraf geëist. Verdachte weigerde op de vragen de piesident der rechtbank te antw den, omdat de Nederlandse rechter zijn mening niet bevoegd i: worden vlot getrokken. De Arendsdijk is voor anker gegaan tot de mist zou zijn opgetrokken, de Ragni is naar de Waal haven gebracht en de Baden naar de IJs- selhaven. Actie voor lichten bij mist De K.N-A.C. heeft de minister Justitie verzocht politie-geluidwagens tè doen inschakelen bij zware mist, on latige automobilisten via geluidssignalen te wijzen op de plicht koplichten achter-verlichting te laten branden. Broers knoeiden met doorvoer van sigaretten Duizenden guldens boete geëist voor het Haagse Hol (Van een onzer verslaggevers) arbeiders en vrouwelijke werkkrachten Tielse fabrieken juist door de dienst van Tiel naar Wamel overgezet. Ondanks herhaalde waarschuwingen wachtten zij niet op de motorboten, die van de aanlegsteiger over de onder gelopen vennen naar de dijk zouden brengen, maar stapten op de fiets. Tijdens een balspel in de gymnastiek zaal van de Rijks-H.B.S. te Ve nl o is de 13-jarige scholier D. Kooper zo ongeluk kig met zijn hoofd tegen de schouder van een medeleerling gestoten, dat hij een hersenbloeding kreeg en is overleden. De 18-j. A. Koorner uit Kerkrade, die Maandagavond bij het auto-ongeluk te Weert ernstig werd gewond, is thans, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Reeds eerder was pater Cox aan zijn verwondingen bezweken. Het derde slachtoffer, mevr. Hermans, ver keert nog steeds in levensgevaar. Skelet gevonden uit begin van onze jaartelling Bij graafwerkzaamheden te Slappeterp (Fr.) is een skelet gevonden van een kind van ongeveer 7 a 8 jaar. Het betreft hier een zgn. hurkgraf waarhij de beirie armen gevouwen, de handen tegen de schouders, en de benen, in de knie iets gebogen, zijn opgetrokken. Het skelet wordt op grond van biivondsten geda teerd omstreeks het begin van onze jaartelling. Merkwaardig is dat de dode op de buik liggend is begraven. Nederlanders baggeren in Rio de Janeiro De heer R. Boltje, directeur van een aanrlemingsbedrijf te Zwolle, heeft een belangrijk contract gesloten in zake het uitdiepen van de haven van Rio de Ja neiro. De maatschappij is in Brazilië reeds bezig met baggerwerkzaamheden. Driekwart van het nodige materiaal en de arbeidskrachten zijn inmiddels naar Zuid-Amerika overgebracht. In April zal de rest volgen. Er zullen dan 42 stuks baggermaterieel en 150 Nederlanders in Brazilië zijn. De Nederlandse bagger- vloot heeft nog voor minstens drie jaar werk in dat land. Voor het Haagse Gerechtshof stonden gisteren terecht F. W. de G. uit Rotter dam, zijn broer J. de G. uit Blaricum en zijn broer W. J. de G. uit Amsterdam. Als vennoten van de Firma H. v. d. V. waren zy door de politierechter veroor deeld, omdat zij op een transitopaspoort goederen hadden aangegeven, die bij vi sitatie in mindere hoeveelheid aanwezig bleken te zijn. De eerste appèllant had deswege een boete van ƒ3000 subs, 2 maanden hechtenis gekregen en z\jn broers ieder 500 subsidiair 20 dagen hechtenis. Het ging qm een lading siga- retteh, die de firma Van der V. aan boord van een schip had laten brengen. De bewuste sigaretten waren door be middeling van een andere firma uit het entrepot-v. d. V. naar het kantoor van de Invoerrechten en Accijnzen vervoerd en vandaar aan boord van een schip ge bracht. Toen de volgende dag* controle aan boord van het schip werd gehoudi bleken er 17.400 sigaretten minder a< wezig te zijn dan op het transitopaspoort stond aangegeven. De rijksadvocaat jhr mr De Brauw betoogde, dat de appèl- lanten voor de doorvoer der sigaretten verantwoordelijk waren en dat zij hun eigen personeel beter hadden moeten controleren. Hy achtte de opgelegde boe te dan ook juist. De procureur-generaal mr J. Zaaijer vroeg eveneens bij niet-be- taling voor de eerste appèllant 2 m den gevangenisstraf en voor ieder zjjn broers 20 dagen. Vervolgens stonden appellanten recht, omdat zij te weinig tabaksaccijns zouden hebben betaald en onjuiste docu menten zouden hebben aangeboden. F W. de G. was hiervoor door de politie rechter veroordeeld tot ƒ20.000 subs. 4 Berkelse arts in Februari voor de rechtbank Geruchten als zou de gearresteerde Berkelse arts O. de hand aan zichzelf hebben geslagen missen alle grond. De dokter, die er van verdacht wordt zijn vrouw te hebben vergiftigd, bevindt zich nog steeds in voorarrest in het Haagse Huis van Bewaring. Het onderzoek duurt nog voort en O zal zich. naar verwacht wordt, wel niet voor Februari a.s. voor de Haagse rechtbank moeten verantwoor- Minister Beyen een week naar Parijs De minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W Beyen, vertrekt 12 December naar Parijs voor het bijwonen van sprekingen der Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking en vergadering van de Noord-atlantische Verdragsraad. De minister wordt Zater dag 20 December terugverwacht. Nieuwe Indonesische diplomaten Bij het Hoge Commissariaat van In donesië te 's-Gravenhage zijn aangeko men dc heer Ating Natadikusuma, ge volmachtigd minister, belast met immi- gralieaangelegenheden. en de heer dr Mochtar Oesman. eerste secretaris, be1 met financiële kwesties. maanden hechtenis en zyn broers ieder tot verbeurdverklaring van de goederen. De Ryksadvocaat meende, dat als boete vyfvoud van de ontdoken rechten, zijnde een bedrag van ruim 9.000 mnoten moest worden opgelegd. Hy achtte het juist, dat F. W. de G. daarvan drie vijfde zou betalen en zijn broers ieder één vijfde. De procureur-generaal vroeg by niet-betaling voor F. W. de G. een gevangenisstraf van 3 maanden en voor ziin broers ieder een maand. Boven dien eiste mr Zaayer, die van een groot scheepse knoeiery gewaagde, nog drie maanden tegen F. W. de G. De verdedi ger bestreed op juridische gronden het ten.laste gelegde. Uitspraak 19 Dec. De geschiedenis van een bokje Enige weken geleden ontdekte de rijkspolitie te Zevenhuizen een ernstig geval van dierenmishande ling. Een castreur had n.l. een bokje van enige weken oud op on oordeelkundige wijze gecastreerd. De rijkspolitie riep. zo lezen wij in het maandblad Politie-dieren- bescherming, de hulp in van dr H. J. Weekenstroo, veterinair ad viseur der rijkspolitie, die onmid dellijk ingreep en het bokje in overleg met onze Bond afkocht, m beslag nam en daarna liet opereren. Na de operatie, kon het sterk ver magerde diertje met de spontane tosstemming van de eerste stal meester de heer W. F. K. Bischoff van Heemskerk ondergebracht worden in de stallen van H.M. de Koningin aan de Hogewal, Den Haag, alwaar het buitengewoon goed verzorgd wordt. Het diertje ziet er nu weer fris uit: vol levens lust. GENERAAL Eisenhower heeft zijn verkiezingsbelofte ingelost. Hij heeft een bezoek van drie dagen aan Korea gebracht en zal vandaag in Ame rika terugkeren. Ondanks het feit, dat de volledig geheim werd gehouden, was sinds Dinsdag duidelijk, dat de generaal New York had verlaten en op weg naar Korea was. De bladen stonden er Woens dag vol van. Nu is alles al weer achter de rug. Eisenhower voerde besprekingen met militairen en politici en bestudeerde de toestand aan het front. Voor zijn vertrek Amerika verzekerde hij de vele jour nalisten. dat zij geen wonderen van hem moesten verwachten. Wel zag hij moge lijkheden om verbetering te brengen in de situatie. - reis van Eisenhower zal voor de 20 Januari, de dag waarop hij als president wordt geïnstalleerd, waarschijnlyk geen opzienbarende gevolgen hebben. Truman blijft tot die dag verantwoordelijk. Het is daarom verkeerd te verwachten, dat de generaal in Korea is geweest r spoedig een groot offensief tegen Noord-Koreanen en Chinezen zal worden geopend. De mogelijkheid, dat dit zal ge beuren als Eisenhower eenmaal president is geworden, lijkt niet uitgesloten. Afge wacht moet echter worden, of de gene raal, als de volle verantwoordelijkheid het regeringsbeleid op zijn schouders komt te drukken, veel voor een offensief in Korea zal voelen. De geallieerden (toen nog onder bevel van MacArthur). zijn n.l. al eens eerder tot de Mandsjoerijse grens doorgedrongen. Ze werden echter op ver nederende wijze teruggeslagen, omdat zy niet tegen communistisch China mochten optreden. Gelukkig ziet Eisenhower blijkens zijn uitlatingen het gevaar van uitbrei ding van de strijd tot het Chinese vaste land in. Het is dan ook te verwachten, dat hij geen maatregelen zal bevelen, die tot uitbreiding van de strijd kunnen leiden. Onder de gegeven omstandigheden kan Eisenhower verschillende dingen doen. die zowel voor de Amerikanen als voor de Zuid-Koreanen een stap in de goede richting zijn. We noemen een nieuwe linie dwars door Korea, die beter te verdedi gen is dan de huidige: voorts het geleide lijk vervangen van de Amerikaanse en andere buitenlandse troepen door Zuid- Koreaanse. zou voor de Amerikaanse vrouwen lannen, wier zonen en echtgenoten thans in een zinloos lijkende strijd op leven en dood gewikkeld zijn, al zeer be moedigend zijn. Allerlei geruchten doen de ronde Zoals we gisteren nog in een deel van onze editie konden melden, besloot de Indonesische regering de clief-staf van de luchtmacht, kolonel Nasoetion, zyn congé te geven. Ass. Press meldt Inmiddels, dat het Indonesische kabinet van uur tot uur leeft. Men kan geen opvolger vinden voor de ontslagen chef staf. De reden is, dat de man op wie de keuze viel, Bam- bang Soegeng, de benoeming niet wil aanvaarden, tenzjj de chef staf van alle strüdkrachten, generaal majoor Simatoe- pang, aftreedt. De sultan wil deze laat ste echter handhaven of als dat niet lukt, zelf heengaan als minister van Verdedi ging. In dat geval zullen vyf ministers met hem meegaan Het Indonesische persbureau Antara bericht, dat Indonesië reeds zeer ver ge vorderd is in onderhandelingen met een andere mogendheid over een militaire missie, die de Nederlandse militaire mis sie vervangen moet. Het wordt zeker ge- Wassenaar op de bres voor dierenbescherming B. en W. van Wassenaar stellen de raad voor een aantal bepalingen in de Alg. Politieverordening op te nemen met be trekking tot de dierenbescherming. Wan neer de voorstellen worden aanvaard, mogen paarden geen oogkleppen meer dragen. Het optillen van kalveren of big gen aan de poten, aan de staart, de oren of de huid wordt verboden. Hetzelfde geldt voor vogels en knaagdieren. Het villen of schoonmaken van levende vu in het openbaar is daar eveneens verbo den. Honden mogen niet meer los rond lopen. Een beoaling over kettinghonden willen B. en W. niet opnemen, omdat het college niet vooruit wil lopen op de mo- gelyke totstandkoming van een wette- lÜ'ke regeling hierover Het initiatief tot deze voorstellen werd genomen door de afd. Wassenaar van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren. DAT de beruchte inbreker F. W., bij genaamd De Vlo, die vorige weck ont snapte uit de strafgevangenis te Vught, thans in A'dam is gearresteerd toen hij t-, m I rustig St. Nicolaas-etalages bewonderde. DAT tot hoofd der afdeling voorlich- Wederop- DAT de commandant van dc vliegbasis bouw u. is benoemd het plaatsvcrvan- Socsterbeig. luit.-kol.-vlieger A P M Ambo" send hootd W Diira VS" H°0Ï' fc beVOrderd to1 kolonel- recht te spreken'. Hij vond dlt°di| DAT het Museum van Arbeid te taakte zijner tijd aan de Ambonnese Amsterdam blijkens het antwoord van overheid moet worden voorgelegd. SS* SS T.wedde Kam">'d Da rechtbank en de otticier van Justi-1 G°rt?»k (C™m;l.:nd_e.r.d,dd.!el"..r,l1'?: tic verwierpen dit verweer. Volgens de ™;r - riot oniroin kan voldoen DAT de zilveren dubbeltjes, die gelei delijk uit de circulatie werden genomen, op het ogenblik in beperkte mate weer in omloop worden gebracht daar de aan maak van nikkelen dubbeltjes is ver- het best mogelijk, dat' enkele |"n "maacn 2un '"«sA zaken tussen Ambonnc- en n et ve .Mlrd DAT de commissaris der Koningin in! ,DAT de commissaris der Koningin in werüen.maar dat waren dan zaken metNoord-Brabant aan de gemeentebesturenNoord-Holland, dr J. E- Baron de Vos een politieke achtergrond, die de Neder- i in zyn provincie heeft verzocht gevo!g'Vfln Steenwijk, op 13 December wordt roofd van zijn portefeuille mei f3250. landse regering liet rusten uit een ze- j te zeven aan het verzoek van ce KNACgeïnstalleerd ais ere-voorzitter van dc door het hof te A'dam tot 3 mne is ver- kere lankmoedigheid. Ion bij sneeuw speciaal de fietspaden kring Noord-Holland van het Nea. Rode oordseld (overeenkomstig het rechtbank- Uitspraak op 19 December. vrij te maken. [Kruis. [vonnis). DAT het aantal inwoners van Boekei (N.-Br.) gisteren tot 5.000 is gestegen door de geboorte van een dochtertje van het echtpaar Maas-Bus. DAT de Canadese ambassadeur in Ne derland. Thomas A. Stone, een bezoek heeft gebracht aan dc Canadese mili taire begraafplaats op de Holterberg. DAT vier Limburgse dagbladen tot acht, dat de Nederlanders weldra zullen worden weggezonden. Het Djakartase blad Nieuwsgier is niet zo somber gestemd over de kansen op een oorlog tussen Indonesië en Neder land om Nieuw-Guinea. Het blad komt op tegen de voorspelling van de courant Keng Po. dat het mogelyke heengaan van de sultan van Djokja uit het kabinet zou leiden tot een minder gematigde gering, waardoor de koude strüd Nieuw Guinea wel eens gevolgd zóu kun nen worden door een hete strijd. Voor alsnog ziet de Nieuwsgier geen reden om een oorlogsverklaring aan Nederland te verwachten. ONZE NIEUWE GEBIEDEN Interim-dividend Billiton De Billitorwny ..ci OMIluul6J[ uagu.aubi, interim-dividend 6 Januari geen berichten of advertenties over carnavalsgebeurtenissen opnemen. aan A daar zij het toenemende aantal van deze feesten in de Kersttyd ongepast vinden. DAT de 37-j. metaalslyper F. A V. uit Amstelveen, die het heeft doen voorko men alsof hij was neergeslagen op 2 Januari a.s :r net boekjaar 1952 in 10,96 pet op pref. aandelen 1ste rubriek en van 6 pet op gewone aandelen 2de rubriek tvj. idem. slotdividend 16,96 en 12 pet). Bezoek Bedreigd U"NIGE tijd geleden wezen we reeds op het gevaar, dat *-«t stelsel verdragen, dat de inschakeling van West-Duitsland bij de verdediging van het Westen mogelijk moet maken, door het Staatsgerechtshof als ongrondwettig zal worden beschouwd. Dat dit gevaar niet denkbeeldig was, bleek wel uit het besluit van Adenauer's coalitie, de behan deling in derde lezing tot na Nieuwjaar uit te stellen. We hebben hierover giste- reeds uitvoerig bericht, e manoeuvre van de Westduitse rege ringspartijen had een tweeledig doel. In de eerste plaats moest worden voor komen. dat de socialisten de uitspraak het Hof tot in het oneindige zouden doen uitstellen, door met steeds nieuwe juridische spitsvondigheden te komen. De kans. dat de verdragen als nog bekrachtigd zullen worden, zou door de dramatische stapoen van Donder dag zijn toegenomen. De slotstemming over de verdragen zou nog geruime tijd voordat in West-Duitsland dc uiterst be langrijke algemene verkiezingen voor de deur staan, gehouden kunnen worden. Optimisten geloven, dat dit nog in Januari kan gebeuren; pessimisten vrezen, dat het Pasen zal worden. En er zijn zelfs politici, die van mening zyn, dat het nooit meer zal gebeuren, gezien de nega tieve beslissing, die zij van het Hof ver wachten. De geruchtmakende koerswijziging heeft volgens waarnemers ook een andere reden en wel deze: dc Westduitse rege ring wil daartoe genoodzaakt door de onwillige houding van de socialistische oppositie trachten, politieke winst te slaan uit de moeilykheden, die de vor ming van een Europees leger nog in de weg staan. We noemen slechts de ontevre denheid over verschillende beperker.de bepalingen van het zgn. vredescontract over de Saarkwestie. Do Duitsers hopen nu, dat de Grote Drie onder zachte Ameri kaanse druk Adenauer halverwege tege moet zullen komen. Dit zou wellicht ook de uitspraak van het Hof vergemakke lijken. Hopeloos is de situatie dus zeker nog niet. De dreiging blijft boven het hoofd van de Bondskanslier hangen. Met hem zal geheel West-Europa verlicht adem halen, als alles straks nog goed is afge- Ned. standaardwerken in de Engelse taal Ter perse ls een geheel omgewerkte en vermeerderde druk van prof. dr H. Dooyeweerds standaardwerk De Wijsbe geerte der Wetsidee, in de Engelse taal. Het werk zal in vier delen verschijnen. De vertaling is verzorgd door David K. Freeman, docent aan het Wilson College te Ohambersburg. Ook is ter f>erse een vertaling, even eens door Freeman verzorgd, van het boek van ds M. Spier Inleiding in de Wijsbegeerte der Wetsidee In Amerika wordt reeds enige tijd ge werkt aan een vertaling in het Engels van Vollenhovenj Geschiedenis der Wijsbegeerte. WEERBERICHT STALEN patroonhulzen en granaten zullen in de toekomst door de NATO- lar.den worden gebruikt. Alle techni sche bezwaren, verbonden aan het ge bruik van staal in plaats van koper, zyn thans overwonnen. i Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Plaatselijk nevel of j mist, overigens half tot zwaar bewolkt, overwegend droog weer. Weinig wind. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt tc 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: ror. 833—1630; maan onder 24, op 22.36 uur. Maandag: zon 8.35 16.29; maan ooder 1*37, op 23.46 uur. Op 9 Dec. LK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1