~ïslL Met een piano en twee over de straten violen Echolood onmisbaar bij vissen met de zwevende trawl Demping van de Mare werd vanmorgen aanbesteed NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG S DECEMBER 1952 Ut re mi ia sol Haagse kunstenaars traden weer in Leiden op Onder de mensen, die uit hoofd$ van hun beroep geregeld op straat moe ten verschijnen> zullen de Haagse kunstenaars, die gisteren weer Leiden als hun werkterrein kozen, wel bekend zijn. Altijd trekken die heren veel belangstelling. Dat is ook wel verklaarbaar, want deze musici brengen iets heel anders dan men gewoonlijk op straat hoort. Zij spelen klassieke wer ken. De verzoekjes stromen binnen, gelukkig een bewijs, dat talrijke stad genoten nog het onderscheid weten tussen goede muziek en Vlaamse feestneuzenwijsjes. straat brengen. Ze zijn te oud om nog te worden omgeschoold en wie houdt er nu graag zijn hand op voor steun? Een trieste geschiedenis. De pianist is nu aan zijn tiende piano bezig, zo hebben de instrumenten on der de weersinvloeden te lijden. Dit Haagse orkestje staat onder leiding ■van Oharles Ut, een man dus, bij w muziek al uit zijn naam spreekt. Voor de oorlog voer hij op schepen naar Indo nesië. Eenentwintig reizen heeft hij als musicus meegemaakt. Met de oorlog w dat uit. Er volgden nog wat contraotjes café's, maar het wilde eohit niet mei Charles Ut kon dm de steun gaan lopen, zoals de volksmond zo tekenend zegt. Maar gelukkig as hij zijn collega Frans Boshof?, pianist, tegen het lijf gelopen. Frans speelde al een hele tijd op zijn piano, die in een bakfiets staat opge steld. Samen besloten ze verder te gaan en daar is nog een tweede violist, Jacques Guldenmond, bijgekomen. Met grote onverzettelijkheid blij ven deze kunstenaars hun kunst op Gift van prinses Wil- helmina aan Pniël Het meubilaircomité van de Her vormde wykgemeente Pniël heeft ter ge- legenheid van het zestig-jarig bestaan van het gelijknamige wijkgebouw aan de Middelstegracht (volgend jaar) een jubi leumgift ontvangen van H.K.H. Prinses Wilhelmina. Prinses Wilhelmina heeft zestig jaar geleden op een verzoek van dr J. H. Gunning daadwerkelijk aan de stichting van het gebouw Pniël meege holpen. Dat de wijkgemeente door deze Koninklijke belangstelling zeer verheugd is, spreekt vanzelf. Voorzitter en secretaris van Ons Belang jubileren Het behoort ongetwijfeld tot de zeld zaamheden, dat, iemand dertig jaar voor zatter is van een woningbouwvereniging. Deze zeldzaamheid doet zioh nu voor bij dc woningbouwvereniging Ons Belang. Op 12 December is het namelijk dertig jaar geleden, dat de heer J. Gerritsen voorzitter werd van deze vereniging. In d.e tijd was dit ambt allesbehalve ge makkelijk te vervullen. Een ernstige crisis bedreigde Ons Belang. Met jeugdig vuur wierp de voorzitter zioh echter op zijn taak en het gelukte het toenmalige bestuur, de crisis te overwinne Onder zijn leiding breidde d ging zioh gestadig uit. In 1950 beheerde Ons Belang reeds 590 grote woningen. Jammer, dat over 1951 geen woningen aan Ons Belang zijn toegewezen. De neming van nieuwe leden moest worden stopgezet, maar in de laatste tijd konden gelukkig weer enkele nieuwe leden woar- Ook de secretaris van de woning bouwvereniging, de heer J. P. Schouten, herdenkt tegelijk met de voorzitter zijn dertigjarig jubileum als bestuurslid. Expogé-bestuur hielp Sinterklaas een handje Het is traditie, dat het bestuur van de afdeling Leiden van de vereniging van ex-politieke gevangenen (uit de bezet tingstijd), zich aan de vooravond van het Sint-Nicolaasfeest beijvert om de kinde ren van de leden niet teleur te stellen. Zo ook gisteravond. Het bijne voltallige bestuur trof ten huize van mevr. C. H. Hendriksen-Snel in de' Roodborststraat de voorbereidingen voor vanavond. Papie ren zakken werden door de één uitgevou wen, door een ander gevuld met lekkers en door een derde dichtgevouwen en in dozen gepakt. Er werden pakjes gemaakt met allerlei soorten speelgoed er in. Poor alles in orde was, werd er erg gepuzzeld, maar de bezielende leiding van mevr. Hendriksen leidde de werkzaamheden in goede banen. Het bestuur werd door vele goede ge vers in staat gesteld de kinderen van avond deze verrassingen te bereiden. Als u ze tegenkomt, doe dan eens een verzoekje. U hoort uw geliefkoosde num mer dan heus mooier dan door een luid spreker, in wat voor mooi toestel die ook mag zyn ingebouwd.... Agenda voor Leiden Vrijdag Pieterskerk, kwart over 7 tot kwart voor 8: Avondgebed. Zaterdag Stadsgehoorzaal, half 11, half 2 en half 4: Midza-jeugd voorstellingen. Stadsgehoorzaal, 8 uur: tweede feest avond woningbouwvereniging De Een dracht (40 jaar). Oegstgeest, Oud-Poelgeest: week einde over de levenskunst der vrouw. Zondag Remonstrantse kerk, half 11: Oecume nische Adventsdienst. Maandag Turk. 8 uur: Beweging van Europese Federalisten, mr H. R. Nord over de hui dige situatie der Europese Beweging. Schouwburg. 8 uur: Ned. Comedie brengt ,.U spreekt met uw moordenaar" (vierde abonnementsvoorstelling). Tentoonstellingen De Ploeg, Breestraat 19, werken van Jan van Ham (t/m 6 December). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel 20552 en de Haven-apotheek, Haven 18. tel. 20035. PUZZLE- PROM1NENTEN 1, J. van Duyvenboden, Frans van Mierisstraat 8, Leiden; 2. Zuster A. Sohravesande, Psych. inr. Endegeest, Oegstgeest; 3. F. Vl-ugt, Julianalaan 64; De Kaag (Post Abbenes). Familieberichten uil andere bladen "^BEVALLEN: Mevr. Wassink—Kerner. zn. A'dam; Mevr. van MeursSondaar. zn. Dunedin: Mevr. Noordzij—Btjleveld. zn. OVERLEDEN: Ir H. K. Schrage, man. Ir. Zurich: A. Fluckiger—Content. ma A'dam; J. C. Stoel. vr.. Santpoort: H. 1 Bsse van Hardenbroek—van Ammerstol. v man. 70 jr. Enschede; P. A. Jens, 73 jr, A'dam; A. A. M. v. d. Ee Veghel: W. Ch. Slingerland, ma Tweede slachtoffer van de voedselvergiftiging overleden In 't ziekenhuis te Sittard is Woensdag avond de 61-jarige mevrouw Paulissen uit Berg aan de Maas overleden. Zy is het tweede slachtoffer van de voedsel vergiftiging die vorige week in haar ge zin werd geconstateerd na het eten vac hoofdkaas. Zondag is, zoals bekend, eer 18-jarige zoon uit het gezin overleden. De 30-jarige zoon W. verkeert thari6 ook In zorgwekkend toestand. Post voor thuisvarende Koreavrijwilligers Een groep Koreavrijwilligers (hoofd zakelijk op 8 Jan. j.L naar Korea vertrok ken) zal Zaterdag naar Nederland ver trekken en begin Januari aankomen. Post voor uitreiking in tussenhavens moet uiterlijk op 5. 9. 21 en 28 Dec. op de bus worden gedaan. Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken met Indonesië Van 15 t/m 20, 22 t/m 24, 27, 29 t/m 31 December en op 2 en 3 Januari zijn Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken (famd- liegesprekken) met een maximale duur drie minuten tegen verlaagd tarief met Indonesië toegelaten. Aanvragen kunnen van 8 December af worden ingediend bü de telefoonkan toren. In het verkeer met Suriname, Curacao, Aruba en Nederlands Nieuw-Guinea zijn permanent fam-iliegesprekken toege- Duitse fiscus erfgenaam van Hitier Het gerechtshof te Dusseldorp heeft bepaald, dat de Duitse fiscus, de enige wettelijke erfgenaam van Hitler is. - Ook de tweede dader van de overval de Maarsbergenstraat te Den Haag Is gearresteerd; het is de 16-jarige loopjon gen S. Spaanse componisten van de Twaalf jaar voor dood slag op scheepsbouwer laatste honderd jaar Bij de uitgeversmaatschappij J. Ph. Kruseman N.V. te Den Haag verscheen onlangs van de hand van Hans Triebeis een boekje getiteld „Spaanse com ponisten van de laatste honderd jaar". Men vindt hierin niet een overzicht van de Spaanse muziekgeschiedenis van de laatste eeuw dit zou in klein bestek niet mogelijk geweest zijn doch een overzicht van het werk en enkele notities over de persoonlijkheid van enkele der belangrijkste Spaan se componisten van de nieuwere tijd. De schrijver schetst ons eerst c komst van de nationale beweging Spaanse muziek, vooral onder invloed de musicoloog en componist Pedrell, is belangrijkste leerstelling was, dat nationale Spaanse muziekcultuur slechts kon worden opgebouwd men uitging van de muzikale folklore in volkslied en dansrhythme. De vrucht baarheid van deze ideeën werd echter eerst duidelijk in het werk Triebeis noemt „het grote drieman schap". dat zijn Isaac Albéniz, Enrique Granados en Manuel de Falla. Aan de beschrijving van de belang rijkste werken van deze drie, van wi( De Falla stellig de grootste is, wordt eer groot deel van het boekje gewijd. In enkele kleinere hoofdstukken wordt dan nog gewezen op het werk van de jon gere generatie, zoals dat van Joaquin Turina en Ernesto Halffter. Uiteraard moest de schrijver zich hier mededelen van enige feiten beperken. Het geheel is verduidelijkt door v scheidene muziekvoorbeelden, terwijl de aantekeningen voor een behoorlijke documentatie zorg is gedragen. Hoewel dit boekje niet veel meer j i dan een eerste oriëntatie op gebied, dat tot dusver in de Nederlandse literatuur over muziek bijna volkomen rerd veronachtzaamd, toch zal ieder- ïn, die zich voor de nieuwere muziek interesseert, hier vele belangwekkende bijzonderheden kunnen vinden. Het aan tal werken van Spaanse componisten, nen in onze concertzalen hoort uit- »n. is t-trekkelijk gering, dóch zij beginnen er wel een vaste plaats te ver krijgen. We denken vooral aan Albéniz' V1SSER11GOLF Binnenkort proefnemingen onder Belgische knst Een piano en twee violen: een bekende verschijning ook in de Leidse straten, maar deze foto is in Den Haag genomen. Het werk vóó 3 October 1953 uitgevoerd Naast het bericht openstelling van het nieuwe Leidse station op Vrijdag 12 December, behoort de aanbesteding van de demping van de Lange Mare en de Stille Mare wel tot de belangrijkste Leidse berichten van deze overigens zo stille Sinterklaasweek. Van morgen om 11 uur vond die aanbesteding plaats in het stadhuis. Er was, zoals wacht, veel belangstelling voor Er werden negentien biljetten ingele verd. De uitslag van de aanbesteding als volgt: N.V. Prory te Wassenaar f 197.800; C. A. Langeveld te Alphen aan den Rijn "7.900; N.V. Aannemingsmaatschappij Strijland te Uithoorn f 188.000; L. J. Zoe- de onofficiële |temeyer te Brielle f 187.800; firma 1 3-Octobezvereniging geelt leestavond Op Vrijdag 12 December biedt het be stuur van de 3-Octobervereniging ij Stadsgehoorzaal een cabaretavond de deelnemers van de 3-Octoberop- tocht van dit jaar. Verder is de avond allen, die aan de uitvoering van het programma op enigerlei wyze hebben deelgenomen- Waterschapsbond houdt streek- bijeenkomst te Leiden De Zuidhollandse Waterschapsbond houdt op Donderdag 11 December een streekbyeenkomst te Leiden, om half elf Harmonie. Mr dr Th. F. J. A. Dolk, directeur van de Unie van Waterschaps bonden, geeft een korte uiteenzetting deze Unie. Er is ook bespreking van alle onderwerpen, van belang voor de waterschappen, die aan de orde worden gesteld. Veertig jaar bij de N.Z.H. De heer J. Lepelaar, commies eerste klasse bij de N.Z.H.V.M. te Leiden, hoopt op Maandag 15 December te herdenken, dat hij veertig jaar geleden bij deze maat. schappij in dienst trad. Personeelsvereniging Backer en Co De personeelsvereniging van Backer en Co hield gistermiddag Sint Nicolaasfeest met de kinderen. De jeugd werd gul ont haald; allen gingen met een presentje huis. Geraldini verzorgde op prima wijze het ontspanningsprogramma. Bron en Visser te Den Haag f 185.000; aannemingsbedrijf gebrs. Schouls te Lei derdorp f 184.500; W. Hennepman te Lei. derdorp f 184.000; T. Bakker' te Rotterdam f 183.410; G. Hulsebos te Bloemendaal f 183.000; J. Brongersma te Goud* f 182.280; firma C. Westdijk en Zn te Woubrugge f 182.000; Den Haan en Mens te Lisse f 179.500; A. Th. Stuifzand, Lei den f 177.000; aannemingsbedrijf B. Smal- legange te Haarlem f 176.945; firma Th. L. J. Zitman te Zoeterwoude f 175.000; A, van Halem te Leiden f 172.000; Leidse aannemers-combinatie te Leiden f 169.500; C.V. utili>Aïtsbouw Bolsenbroek en Co. te Bloemendaal f 169.000; L. P. van der Geer te Leiden f 168.870. Het verschil tus- de hoogste en de laagile inschrijvin gen bedraagt dus f 29.000. Wanneer met de uitvoering van het werk wordt begonnen, is niet precies tczeggen. Dit hangt af van de aan nemer en vanzelfsprekend ook van 't weer. Het plan is echter omstreeks Januari te beginnen. Het werk moet dan na negen maanden gereed zijn. Zodat verwacht mag worden, dat de Lange en de Stille Mare vóór 3 Oc tober 1953 zyn gedempt. Burgerlijke stand van Leiden Overleden: M. Laman. wed. van v. d. Reijden, 82 jaar; S. C. Delmeer, vrouw. 78 jaar; E. de Vries, huisvrouw van Sweringa, 67 jaar. Geboren; Jacobus F., z. v. J. Bavelaar en W. G. Wesselius; Jan. z. v. J. van Rijn en E. H. Schlagwein; Paulina F. C., d. v. A. ter Wal en C. E. v d. Linde: Cathaiina. d. v. A. G. Lukkien en M. v. Wyk; Hen- drikus J., z. v. H. J. Dubbeldeman en C. Keijzer; Marianne, d. v. C. Huisman en C. van Meurs. Ondertrouwd: G. Koort en M. C. Piket A. de Vet en T. J. Verweij, L. M. A. van Ooijen en F. C. Reinhoud; J. W. de Wekker en J. Plug; J. v. d. Heuvel en M. T. Gottbrath; J. Flerig en C. S. H. Sap; J. A. Hammer en J. Kop; N. Kooreman en H. L. Meester; R. Zuurmond en M. Gouweloos. Nieuwe cursus De Vonk Het vormingscentrum De Vonk te Noordwijkerhout organiseert van 2 Februari tot 28 Maart weer een cursus „Tussen school en leven" voor niet-meer- leerrliohtige meisjes van 1416 jaar. In lichtingen en opgaven aan de admi nistratie van het centrum- Het ministerie van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening heeft onder be langhebbenden een rapport met de titel „Toepassing van het echolood in de prac- tyk by het opsporen van vis" verspreid. Het rapport Is opgesteld door de heer P. A. de Boer, adjunct-inspecteur van dc visserij. Aan het rapport ontlenen wij het volgende. Het is gebleken, dat de visser door middel van een goed gevoelig, eenvou dig te bedienen en gemakkelijk af te lezen echolood in minder visuren een grotere vangst kan maken dan zonder het apparaat. Het apparaat kan enkele visschoien enz. niet alleen op be paalde afstand, maar ook op bepaalde diepte aangeven. Met zekerheid zouden b.v. haringscho len overdag op de bodem te zien ziin als scherpe kegelvormige pieken va; geveer 6 meter hoogte en met een basis van 960 meter. Bij uitgesirekte scholen, zoals by haring onder de Franse en gische kust, verliest de optekening de school de kegelvorm en toont zich als uitgebreide duidelijke verkleuring. Makreelscholen zijn met dit apparaat makkelijk van haring te onderscheiden. Tonijn tekent zich af als een onregel matige dikke zigzaglijn. Bij de overige vissoorten dient men echter zeer zichtig te zyn met het uitspreken oordeel. Het rapport houdt zich verder bezig met de gevoeligheid van de vissen vooi het geluid. Het belangrijkste gedeelte ei van behandelt het gebruik van het echo lood bij de zwevende trawl, waarbij het lood absoluut onmisbaar geacht moet worden, omdat men de hoogte var net goed moet kunnen instellen. Men moet immers de diepte kennen, waarop de visscholen zich bevinden. Tot slot wordt ingegaan op de schillende typen echolood, die bestaan. De keuze van het echolood is afhanke- van o.a. het type vaartuig, van df soort vissery. van de visgronden enz Hét advies van de heer De Boer luidt dan ook: win eerst advies in var inspectie der visserijen, alvorens echolood aan te schaffen. Binnenkort zal men met de zwevende trawl gaan experimenteren bij de ha ringvangst op de Sandetti bank en onder de Belgische kust. Het kon nog lager Wie gedacht had. dat de markt Woensdag al een dieptepunt in de prij- betekende, kwam gisteren bedrogen over de hele linie kelderde de zaak verder. Er is dan ook maar weinig i gebleven van de goede prijs, die In het begin van de week gold. Wijting zakte door tot f 16 per kist en de braatschel- bracht nog maar f 20 op. terwyl ook de schol een dikke veer moest laten: f 20 voor de tweeën en niet meer dan 13 voor de schol III. Verse haring niet mee Vreemd genoeg bleef alleen de verse haring op peil. Er is gemiddeld f 12.75 per kist voor betaald. Tong niet duur Ondanks de fikse vraag van de expor teurs naar tong kon er gisteren voc lappen niet meer worden gemaakt dan f 2.40 per kilo, terwijl de grove slips f 0 85 haalden. Poldermanvis prima, prys slecht Hoe slecht de markt van gisteren t heeft de Polderman moeten ervaren, schip bracht een pracht kwaliteit vis de markt, maar voor de 800 kisten kon meer gemaakt worden dan rond f 16 000 na een moeilijke 14-daagse reis. De Hoop deed het niet veel beter, want dertien dagen moest het trawlertje tevreden zijn met f 13.000. wat nog niet eens zo heel erg onfortuinlijk was. Van de kotters werd de IJM 11 de beste met f 1230. De twee haringloggers KW 37 en KW 61 maakten resp. f 1344 en f 3060. Allan alleenrecht Het slechte weer en de lege markt hebben de vistrawler Allan Water er toe verleid, vandaag toch maar te mark ten hal. De (SM® De graaf had nog een atdankertje VB 56 de bedroeg 100 kisten schelvis. 150 kabeljauw, 150 zwarte kool. 100 wijting. 30 makreel, 40 haring. 10 di versen. 20 heek en 70 stuks stijve kabel jauwen. De kotter- en loggeraanvoeren waren minimaal. Niks in het schoentje De ochtend na Sinterklaas, Zaterdag, is niet erg in trek by de vissers en ze laten dan ook morgen wijselijk haast allemaal verstek gaan. Maandag wordt dat beter: er worden voor die dag verscheidene trawlers verwacht. Onder meer de Vios. Tubantia en Mary uit het Kanaal, net als de Haarlem, terwijl de Noordboten ook wel in groten getale zullen komen op dagen. Verwacht worden al de KW 76. de Slotjes en de Wironnetjes- Voor de mannen in Dieppe De Centrale Bond van Transportarbei ders heeft in Dieope een nieuwe zaal ge opend, een deel van het onlangs herbouw de Hotel de la Plage. Het volgend jaar volgt een grote ontspanningszaal, waar de heer en mevrouw Van Houwelingen uit Vlaardingen 400 mensen zullen kun nen ontvangen. Niets over een haven In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, op de begroting voor 1953, stgat niets over een eventuele haven in Katwijk. Ook in Scheveningen blijft alles nog bij het oude. Minister Algera heeft nog geen gelegenheid gehad, de za ken te bestuderen. We blijven dus maar hopen! Minister over de begroting van he staatsvissershavenbedryf. De nota van de minister van verkeer waterstaat naar aanleiding van het vi nissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begroting van het staatsvissershavenbedrijf IJmuiden is verschenen. Zij zegt, dat in het belang hygiëne door dit bedrijf proeven den genomen om tot een betere reiniging van viskisten te komen. In het kader dat onderzoek werd een stoomreiniger aangeschaft voor 3368.69. Vóór de aan koop daarvan waren proeven genomen, die aantoonden, dat door behandeling van de kisten met stoom onder toevoeging van een desinfecterend middel inderdaad een betere reiniging wordt verkregen. By voortgezet gebruik bleek de werkwijze tijdrovend. Er wordt nu naar een efficiën ter gebruiksmethode gezocht. Het is inderdaad voorgekomen, dat bij grote haringaanvoeren schepen één of dagen moesten wachten, vóór zij konden worden gelost. De onlangs tussen reders- en havenarbeiders-organisaties vastgestelde regeling heeft tot nu toe echter bevredigend gewerkt. Na verkiezing Eisenhower Trouwe dienaren hebben niets te vrezen Foster Dulles, die op 20 Januari gaat fungeren als minister van Buit. Zaken in Eisenhowers kabinet, als zodanig de opvolger zijnde van Acheson onder Truman, heeft verzekerd „dat de trouwe dienaren der Amerikaanse regering niets te vrezen hebben van het bewind van Eisenhower. Beroepsdiplomaten zullen speciale bescherming genieten, zijnde onpartijdige groep'". Dulles had een onderhoud van een half uur met Acheson de besprekingen werden in een har telijke sfeer gevoerd. „Amerika zal beperkingen voor kaas afschaiien" „Amerika zal de invoerbeperkingen op Nederlandse kaas afschaffen, daarvan kunt u verzekerd zijn." aldus verklaarae de heer Emanuel Celler, lid van het Amerikaanse Congres, die aan het erna van een studiereis over het bevolkings vraagstuk in Europa, vier dagen in ons land vertoeft. suite voor piano „Iberia" en aan De Falla's balletmuziek „El amor brujo", „El sombrero de tres picos" enz. Merkwaardigerwijs heeft de Spaanse muzikale folklore reeds lang vóór het optreden van „het grote driemanschap" de aandacht getrokken van buitenlandse componisten. o.a. van Liszt en Glinka, terwijl zij aan het einde van de vorige eeuw en daarna van oijzonder grote vloed is geweest op Franse meesters als Lalo, Chabrier, Debu en Ravel. De Spaanse componisten, met name Albéniz en De Falla. werden op hun beurt sterk beïnvloed door het Franse impressionis tische milieu van 1900, waarmee zi, zeer intieme relaties onderhielden. Zij hebben deze invloeden echter op persoonlijke wijze weten te verwerken, en vooral De Falla heeft zo een oeuvre weten te scheppen, dat essentieel Spaans is en tevens in betekenis de nationale grenzen verre te boven gaat. Doch ook Albéniz. Granados en Turina verdienen een grotere belangstelling bij de samen stelling van onze concertprogramma' dan zij tot dusver genoten. Het warme pleidooi dat Hans Triebeis voor de Spaanse muziek houdt, zal hier toe wellicht kunnen bijdragen. Spanje, welks muzikale folklore tot de rijkste van Europa behoort, is betrekkelijk laat en eerst né de Slavische landen (Cho pin, Glinka, Smetana) tot het bewustzijn gekomen dat het, steunend op een rijke volkskunst, een zeer eigen geluid kon doen horen in de ontwikkeling der Europese toonkunst. Pedrell's streven heeft echter succes gehad; een grotere belangstelling voor de Spaanse muziek zal ook aan ons concertleven ten goede kunnen komen. Hans Triebeis heeft deze stof op aan trekkelijke wijze verwerkt: enkele duis tere zinswendingen doen hieraan weinig afbreuk. Wy betreuren slechts, dat het hoofdstuk over het Spaanse idioom slechts twee bladzijden telt en zó weinig zegt, dat het gevoeglijk achterwege had kunnen blijven. Toch liggen juist hier interessante problemen, zoals de diverse dansvormen en de invloed der Arabische muziek op het Spaanse volks lied. Wij hopen echter, dat Hans Trie- bels. die reeds verscheidene malen ge toond heeft een goed kenner der Spaan- muziek te zijn, de gelegenheid zal vinden in andere publicaties wat nader op deze dingen in te gaan. Het zal de muzikaal geschoolde lezer stellig interesseren. J. van der Veen. De 24-jarige Haarlemse slagersknecht S. is gisteren tot twaalf jaar veroor deeld omdat hij tijdens een ruzie zijn schoonvader, de 53-j. scheepsbouwer M. Dikmans. heeft doodgeslagen 15 jaar). De 18-jarige J. B, d.e S. geholpen heeft het lijk in het water te gooien, kreeg overeenkomstig de e:s een half jaar. De weduwe en een zoon van ne scheepsbouwer kregen elk 8 maanden, omdat zij resp. van de moord op de hoog te moeten zijn geweest en sporen van het misdrijf hebben uitgewist. Schepen op IJsselmeer varen in convooi Ondanks de lichte dooi blijft de scheep vaart op het IJsselmeer door het y* zeer moeilijk. Vooral aan de zuidwal is het varen zonder sterke sleepboothulp of in convooi af te raden. Het zwaarste ijs bevindt zich bij de Utoren te Durger- dam. Daar is de kustvaarder Mars, met een lading hout uit Zweden op weg naar Lllhoyen in Brabant, vast blijven zitten. De sleepboot Tiny heeft het schip later binnengebracht. Ned. ambassadeur in Moskou naar Nederland De Nederlandse ambassadeur in Mos kou, mr F. C. A. Baron van Pallandt, is Woensdag per trein uit de Russische hoofdstad vertrokken en zal over Hel sinki en Stockholm naar Nederland rei zen. Hij heeft ons land 2'i jaar in de Sowjet-Unie vertegenwoordigd. Zoals bekend is Baron van Pallandt benoemd tot ambassadeur in New-Delhi. Res.-majoor Bestebreurtje ridder in de M.W.O. De reserve-majoor A. D. Bestebreurtje in de infanterie is benoemd tot ridder der 4de klasse van de Militaire Willems orde, wegens zyn dapper optreden in de om Nijmegen in 1944. bij de ver overing van Den Bosch in October 1944 de bevrijding van Drenthe, waarbij bij uit een vliegtuig werd neergelaten, zijn enkel brak en vier dagen zonder eten en drinken in het bos bij Wester- bork lag. Koningin onthult monument Februari-staking In de tweede helft van deze maand zal Koningin Juliana op het Jonas Daniël Meyerplein te Amsterdam het monument onthullen, dat de gemeente laat oprichten ter herinnering aan de Februari-staking. Het monument is ver vaardigd door de beeldhouwer Marlus Andriessen. Ditmaal waren er, zoals gisteren al gemeld, twee Leidse donores, die van het Rode Kruis een plaquette kregen voor het vijftien maal afstaan van bloed, t.w. M. Zonderop en G. van Empel. Wc plaatsen nu eens een plaatje, omdat de heer Zonderop een sympathieke collega van ons is, en wel van De Leidse Courant. Men ziet, hoe prof. Gaillard hem de onderscheiding overhandigt. Achter de heer Zonderop zijn vrouw, en in het midden de heer Van Empel. Pseudo-doctoren veroordeeld De Haagse rechtbank veroordeelde de 25-jarige vertegenwoordiger J. J. V. in Den Haag, die zich als arts had voorge daan en verscheidene dames had opge licht, tot een jaar gevangenisstraf (m.a.), overeenkomstig de eis. De 25-jarige los-werkman J. R Delft, die in Leiden feestgelagen had laten aanrichten en z.g. als jonge doctor champagne dronk als water, kreeg acht maanden (m.a.) en werd ter beschikking gesteld van de regering. De eis was een jaar (m.a.) en terbeschikkingstelling. Twee jaar en zes maanden (m.a.) werd opgelegd aan de Arnhemse isoleerder H. S., die in Voorschoten zou hebben in gebroken, De eis was vier jaar (m.a.). Ten slotte veroordeelde de Haagse rechtbank de 48-jarige Nijmeegse ver- tegenwêordiger P. R.. voor een honderd tal oplichtingen in en buiten de bollen streek, tot een jaar gevangenisstraf (m.a.). Hij wierf advertenties voor gids van de bollenstreek en nam direct het geld mee. De gids kwam nooit. Door particulier initiatief aardgas te Ootmarsum De gemeente Ootmarsum zal wordon >orzien van aardgas, dat uit de bronnen r plaatse wordt gewonnen. De voor lopige concessies aan een drietal inwc van Ootmarsum hiervoor iljn in tussen verleend en de medewerking i< •rkregen van de gasstichting en hel directoraat-generaal voor de energievoor ening te Den Haag. De uitvoering berust by een voor loplg comité uit de burgerij van Oot- Op 20 December: Benelux-conferentie te Scheveningen Het ministercomité Benelux zal op Za terdag 20 December te Scheveningen ver gaderen. Belgische. Nederlandse en Luxemburgse ministers zullen nagaan welke vorderingen zijn gemaakt door de zeven Belgisch-Nederlandse commissie. Deze commissies zijn indertyd ingesteld voor het zoeken naar werkwijzen, om de moeilijkheden op te lossen, welke voor de Belgische industrie door de Neder landse concurrentie zijn ontstaan. Aan prof. ir A. Roggeveen is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat. Werkloosheid en het Pond Havenarbeiders moeten ander werk kiezen Aan duizenden Britse havenarbeiders, die, tengevolge van een aanzienlijke ach teruitgang van de bedrijvigheid in de Engelse havens, werkloos zijn geworden, zal binnenkort het verzoek worden ge richt. vrijwillig ander werk te aanvaarden. In totaal zijn 16.000 van de 80.000 Britse havenarbeiders werkloos. Oorzaak hier van is o.a. de sterke vermindering van de Engelse export, doordat de landen van het Gemenebest om het pond ster ling te redden minder van Engeland kopen, terwijl de Engelse afzet in andere landen grote concurrentie ondervindt van de Duitse en Japanse industrieën, aldus Reuter. (Wij wijzen er op, dat mo menteel nog steeds te Londen de confe rentie van het Britse Gemenebest bijeen is, waarbij de econmische en monetaire positie ter sprake wordt gebracht Red.) Verplichte bloedtransfusie I De Franse ministerraad heeft een wets ontwerp goedgekeurd, volgens hetwelk mannen van de lichtingen 1944 en 1945, die geen militaire dienst hebben verricht, kunnen worden verplicht, bloed af te staan voor het leger. Churchill uitgejouwd in het Lagerhuis Na debat over Middellandse Zee-commando In het Engelse Lagerhuis is het Woensdag heftig debat gekomen, over de netelige kwestie van het Middellandse Zec-commando. toen de vroegere Labour- ShinweU. premier ChurchiU de vraag stelde, waarom er nu. na 6 maan den. nog geen uiteenzetting over het uitblijven van een benoeming is gedaan. I*abour-afgevaardigden riepen ..Trek u terug" cn jouwden Churchill na, toen deze na het debat de zaal verliet. Over de onderhavige kweaüe worden thans te Parijs besprekingen gevoerd tussen enkele militaire stafchef» en de leden van de permanente N A TO-.aed. Het vraagstuk, waarover reeds een jaar lang onenigheid bestaat tussen Engeland en de V.S - zal op de agenda worden ge plaatst van de N.A T O -ministerraad, welk# 15 December bijeen komt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3