ft Economisch beleid moet harmoniëren met opbouw productie-apparaat Daarom geen „dirigistische apen uit ministeriële mouwen" Voortreffelijkhelder openhartig en (Nat Roken Toch is het zo! 2 VRIJDAG 5 DECEMBER 1952 Begroting van Economische Zaken aangenomen (Van onze Parlementsredacteur) IN EEN HELDER BETOOG heeft minister Zijlstra gistermiddag in de Tweede Kamer zijn visie uiteengezet ten opzichte van de economische problemen, waarvoor ons land en eigenlijk geheel Europa staat. Voor een goede economische politiek zag hij vier geboden: een krachtig streven naar opvoering van de kwantiteit van de export; een politiek van opvoering van de productiviteit; een krachtige industrialisatie, mede om de arbeids kracht uit de bevolkingsaanwas op te vangen en tenslotte krachtige be vordering van de Europese eenheid. Evenals minister Van den Brink ge woon was. gaf de bewindsman allereerst zijn denkbeelden omtrent de economi sche positie in het algemeen, Deze wordt beheerst door de politieke kloof tussen Oost en West. Voorts is het werelddollar- tekort van fundamentele betekenis. Hier ligt het kernprobleem in de snelle stij ging van de Amerikaanse productiviteit, mogelijk door rijkdom aan kapitaal en een niet-getroffen-zijn door oorlogsge weld. Er zijn ook zuiver Europese fac toren: sedert het begin van deze eeuw is de ruilvoet van grondstoffen en voed sel enerzijds en industriële eindproduc ten anderzijds steeds meer verslechterd. Na de oorlog hebben wij voorts onze eigen zorgen gehad: op monetair gebied en op het terrein van de wederopbouw Deze moeilijkheden zijn voor een groot deel overwonnen, maar gebleven is de zorg over de sterke groei van de bevol king. De bewindsman wees op het enorme belang van het samenwerken tussen overheid en bedrijfsleven. Hij was er zich terdege van bewust dat het bedrijfsleven het moet doen. De overheid moet voor lichten, steunen en soms een weinig leiden. De minister betoogde op principiële wijze, dat het aanvaarden van de ondernemingsgewijze georganiseerde pro ductie in een democratisch land eis is. In een zodanig land zijn consumptie- en arbeidsvrijheid zeer grote goederen. De consumptievrijheid bestaat vooral ook in het beslissend beïnvloeden van de samen stelling van het consumptiegoederen- pakket. Dit is practisch onmogelijk in een collectivistische staat, waar alles cen traal geregeld wordt Een centrale ver antwoordelijkheid nu wees de bewinds man af. Wel betoogde hij, dat de taak van de staat op economisch gebied een wezenlijke is. Maar evenzeer staat vast, dat de staat niet alles kan, tenzij hij be schikt over totalitaire macht. In deze gedachtengang is bijvoorbeeld nationa lisatie een vraag van relatieve noodzake lijkheid. Uitdrukkelijk stelde de bewindsman voorop, dat hij wenste te spreken over ondernemingsgewijze georganiseerde pro ductie en niet over ondernemersgewijze. Hij had allle waardering voor de crea tieve ondernemersactiviteit maar hét gaat om de onderming. waarin onderne mer. kapitaalverschaffer en arbeider elkaar niet kunnen missen. Strategie Wereldnieuws in zakformaat ONTSLAGBRIEVEN zijn aan negen Amerikaanse leden van het secreta riaat der V.N. verzonden, omdat zij ge weigerd hadden voor de „commissie van onderzoek" uit de Senaat te ant woorden op vragen, inzake hun be trekkingen met het communisme. De leden waren door Trygve Lie reeds tijdelijk geschorst. DE WESTELIJKE commandanten te Berlijn hebben by de Russische auto riteiten krachtig geprotesteerd tegen het, in Oost-Berlijn in beslag nemen van 300 Westberlijnse auto's, zoals eerder vermeld. BOVEN OOST-BERLIJN heeft de West- Berlijnse anti-communistische groep, genaamd „strijdgroep tegen onmense lijkheid" duizenden ballonnen doen opstijgen, waarbij geëist wordt de ont voerders van de jurist Walter Linse te arresteren. Men zal zich herinneren, dat Linse, jurist in West-Berlijn, werd neergeslagen en door de communisten in een auto werd ontvoerd, ALS PROTEST tegen het besluit van Truman om de arbeiders in de vet- koolmijnen een loonsverhoging toe te staan, is Archibald Cox, voorzitter van de Amerikaanse stabilisatieraad voor de lonen, afgetreden. IN IRAK ZULLEN over drie maanden de algemene verkiezingen worden gehouden en volgens de Iraakse ambassadeur te Cairo is zijn land niet van plan deel te nemen aan een gemeenschappelijke defensie voor het Midden-Oosten. DE UNESCO-COMMISSIE, belast met het opstellen van de bezuinigings maatregelen, in verband met de ver mindering der gelden waarover deze organisatie kan beschikken, heeft het bedrag, dat was uitgetrokken voor maatschappelijk en wetenschappelijk werk met ongeveer 8 procent verlaagd. CARLOS LACERDA, een in Latijns Amerika zeer bekend journalist, secre taris van de inter-Amerikaanse pers- vereniging, tevens hoofdredacteur van het Braziliaanse oppositieblad, is gear resteerd, omdat hij de nationale vei ligheid in gevaar zou hebben gebracht. Hij schreef namelijk een serie ar tikelen over beweerde corruptie b(j de politie. DE ITALIAANSE regering heeft alle Italiaanse paspoorten, geldig voor Oos tenrijk, voor de duur van het. onder auspiciën der communisten staande, volkscongres te Wenen, ongeldig ver klaard. Een uitzondering wordt ge maakt als men kan aantonen, niets met dit volkscongres te maken te heb ben. OP DE AMERIKAANSE ambassade te Londen vond men in een der kantoren een slapende man, die bij de ontdek king onmiddellijk de benen nam, naai het dak vluchtte, waar hij echter af viel wegens de gladheid. De politie omsingelde het gebouw vai bassade en trof de zonderling aan op een lager gelegen dak. Aangezien hij by de val een dyfractuur had opgelo pen. werd hU naar een ziekenhuis overgebracht. Vermoedeiyk heeft hier te doen met iemand van Poolse nationaliteit. DE BRITSE Royal Aero Club heeft be kend gemaakt, dat in October 1953 vliegwedstryd zal beginnen van geland naar Nieuw-Zeeland, waaraan, prijzen zyn verbonden met eén totaal bedrag van ongeveer 300.000 gulden. KONINGIN Elizabeth II en haar gemaal hebben gisteren een bezoek gebracht aan de Bank van Engeland. Zy bezich tigden o.m. een zwaar bewaakte kluis, waarin een groot kapitaal aan goud wordt bewaard. DE N.A.T.O.-landen ontvangen reeds exemplaren van de nieuwe Am. F-84 Thunderjet-straaljager, een zeer snelle machine, die in Korea haar grote ge vechtskracht heeft bewezen. IN IJSLAND ZIJN 10.000 arbeiders in de havens in staking gegaan wegens een loonconflict, waardoor het lossen van schepen ten zeerste belemmerd wordt. De consequenties van zyn opvatting zag de minister in de te volgen beleids lijn: de economische politiek moet in harmonie zUn met de organisatie van de productie. Daarom slechts globaal ingry- pen op strategische punten. De nadruk moet hierby vallen op „globaal". Een ge detailleerd ingrijpen zou niet in c eenstemming zijn met deze opbouw. De heer Schmal (C.H.) was nog min of méér beducht geweest over „een dirigistische aap. die uit 's ministers mouw zou men". Daarvoor behoeft u niet bang te zyn, was het bescheid van de bewinds man: met dergelyke dieren zal ik mU niet bezighouden, of uit mijn mouw laten komen, want ik heb ze niet. Als grondslag voor een christelyke nomische politiek zag de minister dezelf de als die geldt voor het gehele leven: liefde tot God en liefde tot de naaste, en deze twee geboden in onderling verband. Tegenover de heer Schmal. die had ge wezen op het belang van morele herbe wapening. ook voor de economische poli tiek, stond de minister op het standpunt, dat dat geen regeringsaangelegenheid was. Hij had genoeg aan zyn ministerschap van Economische Zaken en wilde daar. naast liever geen „minister van theologie' T van „morele herbewapening" zyn. Wat de ontwikkeling van de betalings balans betreft had de bewindsman goedé verwachtingen, dat het Korea-effect uit gewerkt raqkt en dat binnenkort dt draad, weer opgenomen wordt, waar deze in 1950 brak. Voor 1952 verwachtte hy een overschot van 2 milliard, njaar het volgend jaar zag hy een iets minder gunstige ontwikkeling. Geen theorie De verdeling van de werkloosheid in frictie-^, conjunctuur- en structurele werk- looshefd vond de minister te theoretisch, hoewel van wezeniyke waarde. Maar de werklozen hebben nu eenmaal geen „aan duiding". Het menselyke element spreekt hier heel sterk. Hij waarschuwde, voor zichtig te zyn met een „fixeren" van nor male werkloosheid op 3 pet. Voor het be. leid is de consequentie, dat. wanneer de werkloosheid in de buurt van 3 pet komt, 'n de gevarenzone komen, waarin aan de hand is. Een deel van de gevolgen van de frictie-werkloosheid wordt opgevangen door de wachtgeld werkloosheidswet. De werking dsarvan moet worden afgewacht, vóór bepaalde conclusies kunnen worden getrokken, Daarnaast is een conjuncturele en een structurele politiek nodig. De conjunctu rele politiek kan worden gevoerd voor zover er speelruimte is, die wordt be paald door de omvang van de deviezen reserve. Wellicht is een internationaal ge. coördineerde conjunctuurpolitiek nodig. De Europese Betalingsunie kan tot instrument hiervoor uitgroeien. De structurele politiek brengt ons het terrein van de industrialisatie. In huidige tijd, waarin niet meer gesproken kan worden van hoog-conjunctuur valt de nadruk op de rentabiliteit der onder nemingen boven de liquiditeit. In deze fase moet het fiscaal beleid met deze ren dementsgedachte ernstig rekening hou den. De volkshuishouding verdraagt geen belastingverlaging zonder meer: het zal moeten gaan in de richting van een struc tuurverandering in de belastingheffing: het bedrijfsleven moet soepel, dynamisch en strijdvaardig kunnen zyn. Over deze structuurverandering wordt overleg ge pleegd met de minister van Financiën. Daarbij komt ook aan de orde het door Van Leeuwen (VVD) bepleite stand punt, dat terwille van de industrialisatie zekere rente van het eigen kapitaal in vennootschappen by 't vaststellen van de vennootschapsbelasting als bedrijfslas ten dient te worden erkend. De export achtte de bewindsman uiter- ate belangrijk. Over de vooruitzichten toonde hy zich een beetje ongerust. Onze export heeft een hoog peil bereikt, nog niet hoog genoeg. Toch is het: hoe hoger hoe kwetsbaarder. Er zyn symp tomen, die wyzen op een toenemende be lemmering van de export, dikwyis on der druk van betalings-balansmoeiiykhe- den in het buitenland. Wat de Europese integratie betreft be vestigde prof. Zylstra, dat hy van oor deel is, dat de politieke eenwording niet mag plaats hebben zonder waarborgen voor de economische integratie. Europa zal via een douane-unie moeten komen tot een economische unie. Evenals zulks met de Benelux het geval is. Dan zyn er nog moeilykheden genoeg te overwinnen. De minister zegde tenslotte toe, aan de Kamer een nota over de gasvoorziening te zullen overleggen, waarby ook de aard. gas-kwesties zullen worden besproken. Middenstand: 19S4 Was minister Zylstra de held va dag, ook de staatssecretaris voor de mid denstand, dr G. Veldkamp, nog jonger dan het hoofd van zyn departement, heeft zich doen kénnen als een voortref- felyk spreker, die de middenstandszaken reeds behoorlyk ondèr de knie heeft. Minister Zijlstra zelf was dankbaar voor het feit. dat hy een staatssecretaris naast zich heeft: zyn werkzaamheden zijn toch al omvangryk genoeg. Dr Veldkamp verwachtte, dat de mid denstandsnota pas in het begin van 1954 toegezonden kan worden, tot groot ver driet van de herén Schilthuis (Arb-), Cornelissen (WD) en Van den Heuvel (KVP). Maar er moet nog zoveel voor bereid worden, dat dr Veldkamp geen andere toezegging kon doen. In de nota zal een inventarisatie worden gegeven- de doelstellingen worden opgesomd en de middelen, om die doelstellingen te ver- wezenlyken- Aan de belastingdruk zal de nodige aandacht worden be steed. Bij de samenstelling zal het advies van deskundigen én middenstandsorgani saties niet kunnen worden ontbeerd. De eerste indruk van de staatssecretaris was. dat verruiming van de normen de credictverlening wellicht wenselijk is. Weinig voelde hy voor de inschake ling van het behoefte-element in het vestigingsbeleid. Ten slotte behandelde de Kamer af- zonderlyk de afdeling Mynwezen van d< begroting van Economische Zaken, tege lyk met de begroting van de Staatsmij nen. In zyn antwoord aan de heren Mae- nen (KVP), Van Lienden (Arb.) en Reu ter (Comm.) deelde minister Zylstra mee. dat de kolenvoorraad technisch ontgin- baar bedraagt 800 millioen ton: dat hier van economisch ontginbaar is moet nog worden afgewacht. De oprichting een centraal pensioenfonds voor de be ambten zal binnenkort plaats vinden. De begrotingen van Economische Za ken en van de Staatsmynen werden ten slotte zonder stemming goedgekeurd. De communisten kregen aantekening, dat zy tegen waren. Aan het begin van de vergadering stelde de heer Blewenga (AR) minister Mansholt enkele vragen over het melk- prijsbeleid. De bewindsman verklaarde, dat de garantieprys niet geldt voor de individuele boer. maar voor de ..melk plas" in zijn geheel. Op een vraag van de heer Vondeling (Arb.) deelde de nister mee, gaarne binnenkort een nota ter verduidelijking te zullen geven. Over leg met de georganiseerde landbouw over de verdere richtlynen voor het prijsbe leid is reeds begonnen en wórdt binnen kort voortgezet. De Kamer nam voorts 5 naturalisatie- wetsontwerpen aan, in totaal 99 personen betreffende. Vandaag vergaderde de Tweede Kamer niét, teneinde de leden, zoals voorzitter dr Kortenhorst het uitdrukte, in de ge legenheid te stellen, het ..nationaal ge- zinsfeest" thuis te vieren. Hij sloot gis teren dan Ook de vergadering met het toewensen van een plezierig St Nicolaas- feest. Prof. Oud (V.V.D.) vergiste zich in de figuur van minister Zijlstra (Van onze Parlementsredacteur) FR MOET, ergens onder de regeringstafel, in de vergaderzaal van de Tweede Kamér lood liggen. Dat is afkomstig van de jongste minister uit het huidige kabinet, de anti-revolutionnaire prof. Zijlstra, beheerder van het departement van Economische Zaken. Hij verklaarde immers, na zijn eerste grote ontmoeting met de Kamer bij de behandeling van zijn begroting, dat hij met aanzienlijk minder lood in zijn schoenen de Kamer ging verlaten dan toen hij er binnen stapte. Geen wonder. Hij is opvolger van prof. Van den Brink, die steeds de „lieveling" van de Kamer is ge weest, een uiterst bekwaam en deskundig bewindsman. En hu is zijn taak overgenomen door een politiek en parlementair onervaren andere hoog leraar. Maar prof. Zijlstra heeft de vuurdoop glansrijk doorstaan: voortref felijk, helder en openhartig, zo luidde het eenstemmige oordeel van de Kamer, nadat hij zijn grote rede had uitgesproken. De lof kwam van alle kanten. „Ik ben getroffen door de helderheid van het be toog", aldus de heer Janssen (K.V.P.). „Interessant en byzonder helder, prikke lend In de goede zin des woords", was de mening van drs Nederhorst (Arb.), daar bij gesteund door zyn partygenoot-in- Sint-Nicolaasstemming, de heer Roemers: „De minister verdient niet de gard, maar de koek". En mr Van Leeuwen (V.V.D.) Juichte, dat het betoog van de minister ook een liberaal goed in de oren klon*. Zelfs van communistische zyde kon de heer De Groot een woord van waarde ring niet achterwege laten voor de hel dere wyze. waarop de minister z'ijn prin cipes had uiteengezet. Natuurlijk bepaal de deze lof zich tot de „wyze waarop" en niet tot de „principes zelf". Dr Schouten, de anti-revolutionnaire fractie-leider, besteeg het spreekgestoel te zelfs uitsluitend, om van zyn waarde ring te getuigen. Hy had eigenlijk geen reden, nogmaals in gedachtenwisseling te treden, maar daar anderen 's ministers lof hadden gezongen, zou het tot misver stand aanleiding kunnen geven, wan neer hy zou hebben gezwegen. Dr Schou ten constateerde, dat het eigenaardig was, dat zoveel vogels van diverse plui mage dezelfde gedachte waren toege daan. Hij waarschuwde, dat het misschien niet altyd zo zou zyn. Hy gaf zyn jonge partygenoot zyn vaderlyke zegen en wenste, dat prof. zylstra als minister zeer veel zal kunnen doen voor de wel vaart van het Nederlandse volk en voor de verwezenlyking van de Europese sa menwerking. Het was voor de minister om er ver legen onder te worden. Daaraan gaf hy uiting, toen hij opmerkte, dat hem wel eens de twijfel bekroop, by zoveel in stemming, of hy wel „beginselvast" was. Overigens meende hy ook by zyn vroeger werk steeds een bepaalde iyn te hebben gevolgd. Hy wilde dan ook maar rustig afwachten, wie in de toekomst de gard, en wie de koek heeft verdiend. Hoe het ook zy, na het eerste treffen tussen Kamer en minister zyn ongetwy- feld de grondslagen gelegd voor wat de jonge bewindsman noemde „het aanvan- keiyk reeds op crediet gegeven vertrou wen" te bevestigen. Hy hoopte nl. dit crediet met interest te kunnen terug betalen. In dit verband moeten wij er ook nog op wyzen, dat prof. Oud (V.V.D.) on- middeliyk na het beëindigen van 's mi nisters rede. prof. Zylstra demonstratief de hand kwam drukken. Dit is van be tekenis. By de algemene beschouwingen over de gehele ryksbegroting immers had prof. Oud het kabinet als zwak en varende onder een rode vlag geken schetst. De zwakte bleek volgens hem o.a. uit de benoeming van minister Zylstra, politiek en parlementair volkomen on ervaren. De rode vlag zou ook het be leid van deze bewindsman beheersen: was hU niet juist gekozen, omdat hy de socialisten zo welgevallig was en eei souvereiniteit in eigen kring op ec misch gebied een „lege doos" had ge noemd? Welnu, gisteren is duideiyk ge bleken, dat deze „onervaren" bewinds man bepaald geen onervarenheid ten toon spreidt, terwijl hy zich voorts dui- déiyk distancieerde van bepaalde socia listische opvattingen en dat op een wyze, die alleen maar „prikkelde in de goede zin van het woord". In de handdruk van prof. Oud zien wy dan ook de erkenning, dat deze zich aanvankelijk in de figuur van prof. Zylstra heeft vergist. Van het ert van School en Kerk Beroepingswerk Benoemingen Chr. onderwijs Ned. Herr. Kerk roepen: te Dorkwerd H. Stumpf, vicaris te Krimpen a. d. LTssel. roepbaar: G. Hartdórff, predi kant te Antwerpen. Geref. Kerken Bedankt: voor Anna Jacobapólder G. K. GéerdS te Gent (B.) Geref. Gemeenten v e e t a 1te "Riolen M. Blok te Rotterdam-Centrum en F. Mallan te Bruinisse. Bedankt: voor H. I. Ambacht A. an Stuyvenberg te Nunapeet. Wethouders van Putten bedanken Onenigheid over benoeming ge meentesecretaris In de gistermiddag gehouden vergade ring van de gemeenteraad van Putten (Gld) hebben de beide (C.H.) wethou ders, de heren De Schuitemaker en J. van de Camp, bedankt voor hun functie, nadat de raad een nieuwe gemeente secretaris had benoemd die niet voor kwam op de door B. en W. opgestelde aanbeveling. De raad had benoemd de heer B. Riet, hoofdcommies, chef van de afde ling algemene zaken op de gemeente secretarie van Nieuwer-Amstel (N.-H.). Op de aanbeveling van B. er Putten was als nummer één geplaatst de heer A. Kouwenhoven, gemeente-secre- ris te Vreeswyk (U.) en als nummei twee de heer S. Sikkes, gemeente-secre taris van Holten (Dr.), beiden C.H. De heer Van 't Riet (A.R.) heeft by de stemming acht van de vyftien stem men op zich verenigd. Ook Tiel heeft veel last van hoog water Evenals Nymegen heeft ook Tiel veel last van het hoge water. Het verkeer var de Waalstraat moet reeds door de bin nenstad worden geleid. De Zuidelyke zomerkaden hebben het begeven en Wamelse polder loopt onder. Men is niet zeker van of de veerdienst Tiel Wamel zelfs met twee boten nog gehand haafd zal kunnen worden. Gisteravond was de stand voor Tiel 8.40 NAP. Afsluiting Haringvliet in studie genomen Een mogelyke afsluiting van het ze gat van het Haringvliet is in studie ge nomen. Voorts heeft minister Algera op dracht gegeven de mogelykheid sluiting van de zeearm tussen Over- flakkee en Schouwen en van do Ooster- schelde te bestuderen. De mogeiykheden van inpoldering van gedeelten Waddenzee en in verband daarmee de afsluiting van de zeegaten in dit gebied worden reeds onderzocht. De opslibbing van de Waddenzee is thans zover gevor derd dat kan worden overwogen tot ge deeltelijke bedijking over te gaan. Dit alles heeft ministér Algera aan de Tweede Kamer meegedeeld. Wijn of gedistilleerd? Bijna 83 mille boete tegen Rotterdammer geëist Tegen de Rotterdamse N.V. C. en die sinds dertig jaar wynen invoert, bewerking (ontkleuren en jv. aan likeurfabrieken ve koopt, is gisteren in Rotterdam byna mille boete geëist, subsidiair zes maa den hechtenis omdat sedert 15 Juni 1951 de wet op het gedistilleerd gewy- zigd is. Vroeger was de handel van deze firma volkomen in orde, doch sinds vorig jaar is volgens de Ryksadvocaat de ontzuur de wyn als gedistilleerd aan te merken; en daarvoor was geen accyns betaald. Dé getuigen waren het niet eens: sc mlgen meenden dat het product wyn was, anderen dat het gedistilleerd moest heten. De geëiste boete bedraagt vyf- maal de verschuldigde accyns. Joodse functionarissen geschorst Door de Oostenrijkse communisten In de communistische party van Stier marken, Oostenryk, wordt reeds de terugslag gevoeld van het grote schyn- proces te Praag. Een aantal Joodse func tionarissen is gesohorst en door een rode commissie wordt een onderzoek inge steld. Op 8 December wordt te Londen de! jaarlijkse vergadering van-de internatio- gem. wegens geblokk. gelden uit gem. nale Bond van Oudstrijders geopend. Ver- fonds 66,6 (66,6), prov. fonds 4,5 (4,5), tegenwoordigers van 16 millioen oud- Suriname 1.2 (1.2), Alg. Burg. Pêns.fonds stryders uit 16 landen zullen aan de ver- 34,9 (34,6), P.T.T. 430,7 (449,2). staatsbedr. gadering deelnemen. 12.6 (2,5), div. instell. 1135 (1134,1). Kamer in conflict met regering Hembrug moet weer een staatsbedrijf worden In de Tweede Kamer is een algemeen verzet gerezen tegên het voorstel de regering om de Artillerie-inrichtingen by de Hembrug te handhaven in de sinds de oorlogsjaren bestaande vorm van N.V. Men is van mening, dat wapens munitie moeten worden vervaardigd in een staatsbedryf. Vrywel algemeen kwam men dan ook tot de slotsom, dat de regering het desbetreffende wetsont werp dient terug te nemen, zo biykt uit het voorlopig verslag over dit wets voorstel. Aanvankeiyk had men ook ernstige bezwaren tegen de grote productie niet-militaire goederen in het bedrijf, maar op dit punt is de regering door wyzlglng In het wetsontwerp reeds de wensen van de Kamer tegemoet gekomen. „Ik heb altijd gelijk" Weer vrijspraak voor schrijver gevraagd De procureur-generaal by het Amster damse gerechtshof heeft gistermiddag bevestiging gevraagd van het vryspre- kende vonnis, dat de Amsterdamse rechtbank in April j.l. heeft ge' tegen de schrijver W. F. Hormans, die er van beschuldigd werd, zich in zyn roman „Ik heb altyd gelijk" op beledi gende wyze te hebben uitgelaten over bet R.K. volksdeel. De procureur-generaal wees er op, dat de gewraakte woorden aan niemand in de mond worden gelegd, die in het boek wordt voorgesteld als een verlopen in dividu en een drankzuchtige psychopaat. In dit geval zyn de uitdrukkingen niet weergegeven als de eigen gedachten of gevoelens van de schryver. Vijfjarenplan voor de ziekenfondsen De Ziekenfondsraad heeft ministér Suurhoff voorgesteld in de eerstkomende vyf jaar per verplicht-verzekerde niet meer dan gemiddeld f 41.44 per jaar uit te keren. (Dit is 54 ct meer dan de moedelyke kosten over 1952 Red.). In totaal zullen de uitkeringen dan volgend jaar ongeveer f 230 millioen bedragen, met het gevolg dat een tekort van f 24,5 millioen zal ontstaan. Om dit te dekken, wilde de Ziekenfondsraad de premie ver hogen van 3,8 tot 4,2 pet. Minister Suurhoff heeft echter, zoals we reeds meldden, besloten de premie slechts tot 4 pet té verhogen. Dit is ge beurd op advies van een commissie uit de Sociaal-Economische Raad, die dit punt anders dacht dan de Zieken fondsraad, hoewel zy overigens met het vyfjarenplan instemt. Het resterende te kort (f 15 millioen) wordt nu gedekt uit het reservefonds. Stand van 's Rijks kas De stand van 'sRyks kas was op 29 (22) November j.l. in millioenen guldens: Vorderingen: saldo Ned. Bank 806 (844,5), postrek. rijkscompt. 386,7 (377,2), gem. wegens aan haar uit te keren belast. 9,3 (9.3). Indonesië 21 (22,1), staatsbedr. instell. 257,9 (257); verplichtingen: schat- kistbilj. in omloop 2305.1 (2287,5), schatk. prom, by Ned. Bank 151,3 (151,3), id. in omloop 3211,9 (3217,4), muntbilj. in om loop 144,2 (142,1), gem. fonds 278 (280,1), Opbrengsten Uniecollecte Lijst 14 van opbrengsten van de jaarcol- léctc voor de soholen met de Bijbél vermeldt: iport lijst 13: t 116.700,26. lard f 253.30; Ter Apel f 342.80; Ulrum t Winschoten f 515.—; Holwerd f 283,75; De Tleke o. Nijega f 175,85: Coevor- den f 269.40: Nieuweroord I (Geref. sch.) f M0-- Ruinerwold f 120.—; Hengelo (Ov 768,07;' Mastenbroek f 579.50; Doorn f 328.10; ilnis f 231.50; Zegveld f 167.36: Amster dam VU (vm. Sloten) f 181.80; Medembltle f 667,33; Muiderberg f 116.50; Barwoutswaar- der f 132.30: Nleuwerkerk a.d. IJssel f 516,44; Nieuwland (bij Leerdam) f 334.30; Rijnsburg I (Geref sch f 1.315.85; Sommelsdijk f 437.05: Meliskerke f «1.30; Andel (N.-Br.) f 608.75; Rijswijk (N.-Br f 476.05. Totaal van 350 locale comité's i 126.054.58. Het lied der aethergolven ZATERDAG 6 DECEMBER. Hilversum 1, 402 m. KRO: 7.00 Ni( 7.10 Gewijde muziek. 7 45 Morgengebed. 8 00 Nieuws. 8 15 Gram. 9 00 Voor de huisvroi 9.40 Gram. 10,00 Voor dc kleuters. 10.15 i 11.00 Voor de zieken. 12.03 Gram. 1.00 N' 1.20 Amus muz. 1.35 Mannenkoren. 2,00 Boek- g 2 10 Gram. 2 20 Engelse les. 2 Fanfare-orkest. 3.00 Kroniek van Lettet en Kunsten 3 40 Gemengd koor. 4.00 Gra 4.30 „De Schoonheid van het Gregonaan 3.00 Voor de jeugd. 6,00 Gev. muziek. 6 Journalistiek weekoverzicht, 6.25 Oude Ker liederen. 6.45 1 7.10 Grar ,30 Gram. 8.25 De O Parlementsoverzlcht. 830 „Lichtbaken' heeft Olthuizen, van wie hij toevallig een oude die scriba is. bij Maaskamp oplopen, 't Gezin zit Nu het met haar dagelijkse gang naar t Bui- kennis is. de andere kerkeraadsleden voorspeld, nog aan tafel, want doordat Sophie uit geweest -.«„A baar b.ric „Nou, ik mag lijden dat hij 't aanneemt!" was en ondérweg opgehouden is, kon er met de maal- •t antwoord van Terstege, die van 't herhaal- tijd niet eerder begonnen worden. Ze zijn dan andere plaatsen al lang genoeg ook nog niet helemaal klaar, als de kruidenier hijgend en puffend komt binnenvallen. de dag dat de dominee met zijn vrouw komt „Goeienavond mensen! Pff, wat een benauwd „kijken" staat aan de woning van de drogist, bij weer! 'k Heb al tegen m'n vrouw gezegd: als dat doet ze dan ook. wie ze te gast zijn. de bel geen ogenblik stil. dat maar geen onweer geeft vannacht!" Hij leunt totaal buiten adem tegen de deurpost tenpad uit is, drukt de stilte in haar eigen huis Sophie nog meer dan vroeger. Ze is de laatste het antwoord van Terstegé, die tijd zo gewoon geraakt aan 't drukke gedoe van delyk reizen de kleine meisjes, dat ze zich in haar vroegere heeft, sleurleventje moeilijk schikken kan. Wel heeft Trudie's moeder haar gevraagd om zo af en toe HPHH aan te _^HHHHHH_ IHHHRHi Maar een taak heeft ze er niet meer, haar komst Vooral de ouderen in de gemeente "maken van wordt nu als een visite beschouwd. Vaker dan de gelegenheid tot nadere kennismaking graag ge- ooit haalt ze 's middags, als Trees geen tijd bruik, heeft om uit te gaan, de beide jongste kinderen af. Ze gaat dan een eind met hen wandelen en neemt ze tegen etenstijd mee naar huis. Maas kamp laat zijn dochfer haar gang gaan, en Joost is wel zo gedienstig om het tweetal na de boter ham bij Trees terug te brengen. Zo gaat de tijd voorbij, maar diep in haar hart blijft Sophie een stil verlangen met zich oïrjdra- gen, waarover ze met niemand spreekt. ZEVENDE HOOFDSTUK Het heeft lang geduurd, voordat de kleine ge meente weer een dominee kreeg. Er is reeds en kele malen een predikant beroepen, maar tot nu de predikant moet telkens wrijft met een zakdoek aanhoudend bezweet gezicht. Sophie en Joost knipogen elkaar eens toe, ze willen graag geloven dat de man het benauwd heeft. Iemand die zo dik en daarbij zo beweeg lijk is, moet bij een temperatuur als vandaag wel haast smelten „Trek een stoel bij en ga zitten," zegt Maas kamp. „We zijn wat laat met 't eten, maar 't is zo gebeurd!" „Nou, maak voor mij maar geen haast, want zo lang blijf ik toch niet. Ik kwam alleen maar even zeggen dat dominee Ruitenburg 't beroep aangenomen heeft. Ik heb met de post van zes sen 't bericht gekregen en toen ben ik maar ge- Gev. programma. 950 ACt. 1000 Amu6.muz. 10 30 „Wij luiden de Zondag in". 11.00 Nws. 11.15 Nieuws in Esperanto. 11.22—12.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.13 GymnasUek. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9 00 Gram. VPRO: 10.00„Tijde lijk uitgeschakeld". 10.05 Morgénwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de contl- Viool en piano. 12 00 Gr. izlek. 1.00 Nieuws en com mentaar. ï.zu Accordeon. 1.50 Radioweek- journaal. 2.15 Gram. 2.33 Zeeuws program. 3.00 Amateursprogram. 3.30 „Eerst denken, dan doen" 3.45 Gram. 4 13 Sportpraatje. 4.30 ubedrljvi 12.33 Haw i Nleu\ „Zoeklicht op Westerse •tlstieke sti partout". 7.40 „Het Oudé Tei :e tijd". 7 55 „Deze week". VARA: 8.05 Gev. programma. 10.00 Soc r 10.15 Weense muziek. 10.40 pannen", hoorspel. 11.00 Nieuws 2.55 Arbeidersorkest. 3 Northern O 6 00 Voor Nieu Inter 5.30 Hoorspel. 7.15 Sport. 7.30 Gev. 8.45 Gev. progr. 10.00 NI- Avondgebeden. 12.00—0.03 Nieu- Engeland BBC 1500 en 247 m. 12 00 BBC :lsh Orchestra en solist. 1.00 Parlements- irzicht. 1.15 Amus.muz. 1.55 Sport. 2.15 Mi litair orkest. 2.45 Voor de kleuters. 3 00 Orgel 3.30 Koorzang 4.00 Sport 5 00 Variété Orkest lolisten. 5.45 Jazzmuziek. 6.30 Sportuitsia- 7.00 Gram. 7.15 Hoorspel. 7.43 Causerie. 800 Nieuws. 8 25 Sport. 8.30 Hoorspel. 9.30 fifi m. 10.15 Hoorspel. Concertorkest toe hebben ze allen bedankt. De gemeenteleden {*en dat 2e toc5 20 blij zouden zijn als hij wou lijk op stap gegaan beginnen de laatste tijd moedeloos te worden; ze want dat 1 20 onplezierig is missen hun oude dominee, met wie ze zoveel eiiGn dominee te hebben. jaren al hun lief en leed hebben kunnen be- „Ik ben de tel kwijtgeraakt van de mensen wijl ze bedenkt dat vader nu binnenkort" weer 1Tir-i u»j- i—i:i- j, jL.vi...m 1-* wat tijd voor zijn gezin zal krijgen, 't Was de et al die zie- het grootste spreken, Wel trachten de ouderlingen, zoveel in die we vandaag gesproken hebben," lacht dat het werk in de gemeente voor 't grootste deel 's avonds gedaan moet worden. Nu is er wéér een beroep uitgebracht, en ie dereen hoopt dat het nu eindelijk eens zal wor den aangenomen. Dominee Ruitenburg, de predikant op wie dit- maal de keus is gevallen, staat in een dorp op gens anders nodig zijn!' de Veluwe. 't Is zijn eerste gemeente, waar hij,i^vM" iSta| 't 'oijna zeven jaar werkzaam is „Als hy komen wil, dan krygen we een beste!" kenbezoeken en catechisaties, „Ben je~al besloten wat je doen zult?" deel van de avond in beslag Hij schudt langzaam het hoofd. Maaskamp ontvangt de mededeling met niet „Ik zit zo vast aan ons dorp, Anna!" minder genoegen, want al heeft hij zich vooral in „Ik ook." stemt ze toe, „maar mogen we ons deze maanden trouw van zijn plicht gekweten, daardoor laten leiden? Het is toch wel mogelijk toch begint hij zelf nu ook wel naar wat meer dat ons werk daar gedaan is, en dat we nu er- rust te verlangen. Bovendien; wat is een gemeen te zonder predikant? gemeente „Bent u al bij de anderen geweest?" wil Joost Een week worden de kerkeraad nog in onzekerheid gelaten. Dan, op een warme Juli-avond, komt Bronswijk, is. weten, als de kruidenier een beetje bijgekomen muziek. 8.00 Gi met muzie' 11.13 Idei .01 Klas- iziék. 8.30 Hoor- icital 10.50 :iek. 10.00 Plani ]11.45—12.00 Niei Brussel 324 m. 11.45 Gram. 12 30 Weerber. 12.34 Vlaamse liederen. 1.00 Nieuws. 1.15 Ver- zoekprogram. 2 15 en 245 Gram. 3.15 Ethnl- '.00_ Gram. 4.45 Engelse les Nieuws 5.10 Gram. 5.30 Symphonie- 6.30 Voor de soldaten. 7.00 Nws 8.00 Gev, program. 9.15 Accordeon. 9.45 Accordeon 10.00 Nieuws. 10.45 Gram. 10.55 Nws. 6.10 Grai 7 30 Gr* 9.30 Gi 10.15 Ja: 11 0512.00 Dansmuziek Brussel 484 m. 12.05 Lichte muziek. 1.00 Nieuws. 1 10 Verzoekprogram. 2.05 Klassiek verzoekprogram. 3.00 Bel Canto 4.30 Lichte muziek. 5.00 Nieuws. 5.15 Lichte muziek 6.30 Accordeonduo. 7.00 Minneliederen. 7 40 Gr 7 45 Nieuws 8.00 en 9.00 Idem. 9.30' Zang. 10 00 Nieuws. 10.45 Gram. 10.50 Nieuws. 11.00 Lichte muziek. 11.55 Nieuws. echt mej. E. O. M. van Delden. Scheve- Minister installeerde commissie Voor grote steden nieuwe bestuursvorm Minister Beel heeft gistermiddag de staatscommissie geïnstalleerd die de rege ring zal adviseren over de meest gewenste bestuursvorm voor de grote gemeenten, mede in verband met het vraagstuk van de samenvoeging van gemeenten. De taak de commissie is o.a. het opsporen der oorzaken van het verschijnsel dat in de grote steden de afstand tussen bestuur en bestuurden steeds groter wordt. In wezen gaat het hier om de versteviging van de plaatselijke democratie, zei de minister. Voorzitter van de commissie is .prof. dr J. E. de Quay, commissaris der Koningin in Noord-Brabant. Architecten met bouwers in één stichting Onder de naam Nederlandse Bouw- Alliantie is een stichting gevormd waar in architecten en bouwondernemers sa menwerken, omdat men aan het stelsel van werk in aanbesteding grote nadelen verbonden acht. Secretaris ls architect J. Henselmans, Bosohdyk 122, Eindho ven. Als commerciële onderneming zal men de Inter Bouw-Alliantie oprichten (Adres: A. F. van Rooy, Mauritsstraat 61, Utrecht). Te Amsterdam is de acte gepasseerd an de stichting Chr. Academie voor Licha- nelljke Opvoeding, voortzetting van de af deling lichamelijke opvoeding van ..de vrije angen" (verbonden aan de V.U. te Am sterdam). (Advertentie) Kunt U niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd, en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdryft 6nel en afdoende die pynen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelyk voor hart en maag. By apo theek en drogist ƒ0.95, ƒ2.40 en ƒ8.88. IN de tweede helft van de vorige eeuw toen het wetenschappelyk onderzoek naar de oude Egyptische beschaving krachtdadig en systema tisch werd aangepakt, moest de lei ding van het Egyptische museum te Cairo herhaaldelijk ervaren, dat waardevolle oudheidkundige voorwer pen. waarvan het bestaan haar zelfs onbekend was. door de bevolking aan rijke touristen werden verkocht. Koste wat kost. moest de bron wor den opgespoord van waaruit deze zwarte markt in oudheden werd voor zien. Een beroep op de Egyptische politie was in die dagen volstrekt nut teloos en daarom werd er een mede werker op uitgestuurd, die zich voordoende als een ryke vreemdeling de markten en verzamelplaatsen afstroopte, waar de bevolking snuis- teryen en curiositeiten aan de man trachtte te brengen. Zijn kennis van oudheden was van dien aard dat de kooplieden al spoedig inzagen dat de normale bazaar-namaak aan hem niet te slyteh was en geleidelyk kreeg hij daardoor contact met de hogere Pie ten, die de kostbaarder stukken onder beheer hadden. Zo wist hy zich in te dringen in de wereld van de zwarte markt en maakte tenslotte kennis met Abd-el-Rasoel, het stamhoofd van een wydvertakte familie uit het dorpje Koerma. Deze Abd-el-Rasoel bood de Jonge onderzoeker een beeldje aan van byna 3000 jaren oud en tekende daarmede tevens zijn eigen arrestatie bevel. Het stamhoofd werd voor de kadi gesleept. Door deze slechte koop geraakte het gehele dorp Koerma in rep en roer en alle bewoners bezwoeren voor rech ters en politieambtenaren de onschuld van het familiehoofd, dat het oudste en aanzieniykste geslacht van het hele dorp vertegenwoordigde. Abd-el-Ra soel werd dus vrij gelaten, maar daar mee was de kous nog niet af. Want het recht in Oosterse landen heeft de tyd- Welke middelen daarbij worden aangewend zullen we in het midden laten, maar in ieder geval werd Abd- el-Rasoel kort na zyn vrijlating „vrij willig" door een medeplichtige bloed verwant venraden en toen kwam aan het licht dat het hele dorp Koerma één grote bende van hartstochteiyke grafplunderaars vormde, waarvan de familie van Abd-el-Rasoel de leiden de dynastie was. Sinds onheuglijke tyden was het bedryf in deze familie van vader op zoon overgegaan en de vondsten die in de verre oudheid in de Egyptische koningsgraven waren ontdekt, werden steeds zorgvuldig ge heim gehouden en van vader op zoon doorgegeven. Als er geld nodig was werd er een en ander uit de schatka mers te voorschyn gehaald en ver kocht via de kanalen van familieleden of andere dorpsbewoners. Op deze wyze bleef ook de waarde gehand haafd. Deskundigen hebben de veronder stelling geopperd dat deze familie het roversbedryf in één onafgebroken reeks heeft uitgeoefend sinds de der tiende eeuw 'vóór Chr. Of hier een duizend jaar overdrijving in schuilt, zullen we in het midden laten, maar in ieder geval is aan dit bedryf in 1881 een eind gekomen. Nu we ons toch zo diep in de Egyp tische schatkamer-diefstallen hebben ingegraven, dienen we toch ook de „vloek van de pharao", die by het openen van het graf van Toet-ank- Amon in 1922 in werking trad, onder ogen te zien. Daarover morgen (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2