Jlietime £riitsflje (tfburcxnt Ut re mi fa sol Stemming over de Duitse verdragen op verbijsterende wijze uitgesteld Oppositie noodzaakte Bondskanselier tot gevaarlijke capitulatie Prins met Sinterklaascadeaux) op Schiphol terug Merkwaardige benoeming bij De Ommelanden Twee straaljagers neergestort, een der piloten gedood Truman niet naar kroning van Elizabeth de Tweede Wist U VRIIDAG 5 DECEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 87. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIfiN: 0.18 per millimeter (By contract belangryke korting) Drie en dertigste jaargang No 9603 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSER1NK CHRISTELHK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvasttcl t« «Mfrvea mfln tttrl ia legljenspaei" Zie pag. 3 Hamlet (Adenaueilleger of geen leger HET WAS of er een bom ontplofte in de zittingszaal van de Westduitse Bondsdag, toen tijdens het debat over de beide verdragen, de con ventie van Bonn en het E.D.G., de leden van Adenauers fractie bij elkaar werden getrommeld. Wat had zich achter de schermen afgespeeld, toen het dramatische besluit bekend werd? Het uiterst belangrijke besluit, waarbij de stemming over de bekrachtiging der verdragen toch tot vol gend jaar, 12 Januari, werd uitgesteld. Er ontstond in de Bonsdag vol komen verwarring; men rende door elkaar om te weten te komen, wat er precies gebeurd was en het bleef bij gissingen. Slechts dit staat vast, dat de regeringspartijen eerst het oordeel van het Staatsgerechtshof willen vragen over de bevoegdheid der verschillende organen, de grond wettelijkheid. Adenauer verklaarde, dat het uitstel in overleg met Washington is geschied, teneinde de Socialisten de wind uit de zeilen te nemen. Adenauer wordt geforceerd de rol van Hamlet te spelen, „zijn" of „niet-zijn" en de Bondsrepubliek is in een staatsrechtelijke crisis ver zeild geraakt. Zü Bunnen en buiten de Bondsdag werd de sensationele ontwikkeling begeleid door een enorm rumoer. Buiten het ge bouw demonstreerden de communisten onder de kreet „Weg met Adenauer' maar zij werden gelukkig door de politie verdreven. In de Bondsdag beschuldig den de Socialisten Adenauer's regering er van, dat bet land in een „catastrofale" grondwetscrisis werd gestort. Welingelichte bronnen zeiden, dat de coalitieleiders van mening veranderd zijn en dat zij nu eerst een uitspraak willen afwachten van het Constitutionele Gerechtshof over de vraag, of de dragen dn kwestie en met name de Duitse herbewapening, wel grondwettig zyn. Zij vrezen namelijk, dat het Hof zich tegen de verdragen zal uitspreken en moeter nu een methode bedenken om deze moge lijkheid te ondervangen vóór de bekrach tiging -in kannen en kruiken is. Naar verluidt, is ook Adenauer m pessimistisch geworden wat het Hof be treft en overweegt hij de zaak op zyn eigen wijze aan het Hof voor te leggen. Hy kan namelyk vragen, of de verdra gen ook door de Bondsraad (Eerste Kamer) moeten worden goedgekeurd. Antwoordt het Hof ontkennend (dit is het standpunt der regering), dan impli ceert zulks, dat de verdragen niet in strijd' zyn -met de grondwet. De kwestie is reeds op twee manieren by het Hof aanhangig: president Heuss heeft een advies over de grondwettig heid gevraagd en 144 Bondedagleden hebben een klacht over de verdragen ingediend. Juridische puzzle By het debat in ernstige tegenstellingen, binnen de coalitie, aan de oppervlakte gekomen, Het had alle sohyn, dat Adenauer door verscheidene aanhangers in de steek werd gelaten. Een aantal leden van de (liberale) Vrye Democratische Party zeiden, dat zy een motie van de oppo sitie, om de stemming uit te stellen, zouden steunen. Dr Mende byvoorbeeld wilde wachten tot volgend jaar, om te zien, of de Geallieerden, bij wijze van Kerstmis-gebaar, amnestie zouden ver lenen aan alle oorlogsmisdadigers. De Socialisten drongen aan op uitstel van de stemming tot na de uitspraak van het Hof. Ollenhguer, de leider der Socialisten, noemde Adeiauer's manoeuvre schan dalig. De nieuwe tactiek van de Bonds- „zwarte" en een „rode" kamer, zodat verschillende uitspraken mogelyk zyn, naar gelang men de zaak zus of zo voor legt. Er valt bovendien nog een vacature te vervullen. Er is een juridische puzzle ontstaan, waarvan de oplossing met grote moeilijkheden gepaard gaat. Grote teleurstelling Te Paxys is men over de gang va-n zaken uiterst teleurgesteld, vooral na het „forse geluid" van Adenauer, n-iet op reëele macht was gebaseerd. Het wordt nu zelfs onwaarschijnlijk, dat het Franse parlement spoedig het Europese legerverdrag in behandeling zal ne In Bonn moet men toegeven, dat de gang van zaken de indruk in het buitenland moet wekken, dat politieke motievei het uitstel hebben geleid. Hoe kan het ook anders, omdat nog een dag tevoren Adenauer betoogde, dat een snelle ratifi catie noodzakelijk was om een einde te maken aan de fatale onzekerheid Duitsland en in Europa. Adenauer, wy schreven het reeds, moet de rol van „Hamlet" vervulden, omdat hy overstemd wordt door zyn eigen fractiegenoten. Natuurlijk is het ook mogelyk, dat'by de Socialisten van Ollenhauer wil „overtroeven". Wy ont komen met aan de indruk, dat de oppo sitie in Duitsland uit de eventuele onder tekening der veredragen, politieke munt, „practisch voordeel wenst te behalen, en dat men nog meer wil overvragen op de politieke wereldmarkt, dan men reeds gedaan heeft". Het gevaar dreigt, dat Rusland van deze aarzeling zal weten profiteren. De Russische visie, aldus de Sowjetpers, luidt: „Beide verdragen openen voor de Westeree mogendheden de weg naar het aggressief Westduits leger en vormen een militaire spring plank voor Amerika". Vermelden wy nog, dat de Westduitse drukkersvakbond een staking heeft af gekondigd, waardoor voorlopig geen kranten in Duitsland kunnen verechijneh. Het heet, dat deze staking -niets t-e ma-ken ■heeft met de politieke situatie, i louter een loonconflict betreft „Zie ginds komt de stoomboot" Wat ben je bruin geworden", was de begroeiing van de Koningin BRUINGEBRAND door de Mexicaanse zon en verfrist door een prima nachtrust, stapte Prins Bernhard vanmorgen om tien voor tien, na een afwezigheid van ruim vijf weken uit het K.L.M.-toestel Jan van Rie- beeck, op het platform van Schiphol. „Wat ben je bruin geworden", was de hartelijke begroeting van de Koningin. Ook de Prinsesjes waren natuur lijk aanwezig. Een van de eerste autoriteiten die de Prins verwelkomde, was minister-president dr Drees, gevolgd door de ministers Zylstra, Luns en Beyen. Wilkin, had het eep prettige reis gevon den. De Prins was het laatste -half uiurr zelf in de cock-pit geweest en maakte een prachtige landing. Toen het vliegtuig landde, speelde het stafmuziekcorps van de Amsterdamse -politie Zie ginds komt de Stoomboot, en later -klonk plechtig het Wilhelmus de wyd-e vlakte van Schiphol. Aan boord had de laatste uren een echte St Nicolaasstemming geheerst. Toen hij wakker werd, vond de Prins in zijn schoen vier zilveren KLM-broches, be stemd voor zijn dochters. Ook Prins Bernhard zelf bracht voor de Prinsessen enkele geschenken mee. In Mexico had de Prins verschillende jurken gekocht. De laatste vier dagen heeft hy in New Vork doorgebracht. Op het vliegveld werdi hij uitgeleide ge-daan door zyn broer, Prins Aschwin, die verbonden is de staf van het kunstmuseum in New York. De Amerikaanse gezagvoerder, W. W. Psychologische strategie Millioenen Russen met verstand wantrouwig tegenover Moskou Doordring hen van gezonde Westerse denkbeelden, aldus ex-ambassadeur Alan Kirk DE VOORMALIGE Amerikaanse ambassadeur in Moskou, admiraal Alan Kirk, heeft tegenover de „Bond van Engelssprekenden" in New York verklaard, dat de Sowjet-leiders vrezen, dat hun regiem niet duurzaam zal zijn. Wij weten dat deze kleine groep aan de top van de pyramide bezorgd is. Het uitgestelde paradijs is niet voldoende voor de 200 millioen mensen, die kunnen lezen en schrijven, en die nu zelf gaan nadenken, aldus de admiraal. dat de bolsjewisten Kirk bewust van zyn geworden, dat de reld van de vrije onderneming in haar voortdurende vooruitgang, een werke lijke uitdaging is voor hun stelsel, en dat het bestaan alleen al van vrije Westerse staten een steeds toenemende bedreiging van het communisme is. Hij beval aan, meer aandacht te be steden aan de voorbereiding van het geven van „overtuigende antwoorden in eenvoudige bewoordingen op de verdraai de beweringen van de communisten". Overal in de wereld zou naar dergelijke uitleggingen worden geluisterd. Wij zyn het tegenover onszelf verschuldigd zich voor te zorgen, dat ons gezichtspunt op duidelyke wijze wordt verbreid. Admiraal Kirk is thans directeur de „commissie voor psychologische i tegie" te Washington. Deze stelt de algemene lijn van de Amerikaan voorlichting in het buitenland vast. Joodse reactie op het „proces" Bom voor Tsjechische gezantschap Een krachtige bom is gisteren buiten het gebouw van het Tsjechoslowaakse gezantschap te Tel Aviv (Israël) ont ploft. Er werd geen schade aangericht en er vielen geen slachtoffers. Het antl- zlonistische „proces" te Praag heeft in Israël reeds verscheidene reacties v Buitenl. lening van Westduitse luchtvaartmij De nieuw op te richten Westduitse luchtvaartmij zal volgens de bondsrege ring tot 1955 150 millioen D.M. kapitaal nodig hebben, waarvan zy 100 millioen wil verkrygen door een buitenlandse lening. Het Korea-plan van India Wachten op reactie van Peking en Moskou De voorzitter der Assemblée van de V.N. heeft het plan van India voor Korea, naar Noord-Korca en communis tisch China gezonden. Tevens deed hij beroep op genoemde landen mee t werken aan de uitvoering der resoluti* De zitting der Assemblée wordt vóc Kerstmis verdaagd, om in Februari t orden voortgezet Zuld-Korea heeft in middels ook te kennen gegeven, het India-plan niet te kunnen aanvaarden. De Surinaamse premier plotseling overleden De premier van Suriname, de heer J. Alberga, is gistermorgen plotseling over leden. De heer Alberga werd 14 Febr. in Paramaribo geboren en begon carrière als griffie-ambtenaar. Hij ging vervolgens over In bestuursdienst. Na zyn pensionnering vestigde hy zich als advocaat te Paramaribo, was tydelyk lid van het hof van Justitie cn werd landsminister van Justitie en Politie. Na het aftreden van dr Bulskool werd de heer Alberga voorzitter van de rege ringsraad van Suriname, tevens lands minister van Algemene Zaken. De gezagvoerder en de hele beman ning werd aan de Koningin voorgesteld. Op het platform stonden twee micro foons. waarvoor Prins Bernhard enkele woorden sprak. De Prins onderhield zich even met de gezanten van Mexico Columbia, wisselde een handdruk met de bemanning, en de marechaussee maakte een doorgang naar de konink lijke auto vrij. Nagewuifd door honder den trok de w-agen op en in snelle vaart reed een herenigd koninklyk gezin door het Hollandse polderlandschap naar Soestdylk. Arrestatie van Ambon- nees minister Blijkens een adres, dat de algemene vertegenwoordiger van de republiek der Zuid-Molukken in Nederland, dr J. P. Nikyjuluw. aan minister-president dr W- Drees gezonden heeft, is de premier van deze republiek, de heer A. Wairisal, die October 1951 van Ceram op Neder lands Nieuw-Guinea aankwam, aan het einde van November j.l. in verzekerde bewaring gesteld in het politie-kampe- Base G te Hollandia. alwaar ook de minister van Verdediging der repu bliek, ir J. A. Manusama, geïsoleerd is- Dr Nikijuluw vraagt wat de redenen zijn dezer vrijheidsberoving. De heer Wairisal in opdracht van de regering der re publiek uitgezonden om te zamen met de heer Manusama met de Nederlandse regering overleg te plegen over het slui- ;an het wapengeweld der republiek Indonesia, daar de Nederlandse regering verantwoordelijk is voor het zelfbeschik kingsrecht. De inbewaringstelling schynt volgens dr Nikijuluw te zyn gesohied om de Indonesische aggressie in de Zuid- Molukken te steunen. Hy verzoekt de minister de heren Manusama en Wairisal op vrije voeten te stellen. Weer eens iets anders De doopceel gelicht van de nieuwe adjunct-directeur De heer B. Vooistra te Leeuwarden benoemd tot algemeen adj .-directeur v de Ommelanden. Hy werd opgeleid a- de rykszudvelschool te Bolsward, wa hij een der bekwaamste leerlingen bleek. Nadat hy zyn studie had beëindigd werd assistent-di-rectefir van de zuivel fabriek te Oosterend (Fr.). Hy sloot zich bij de NSB en werd in de bezettings- tyd verbonden aam de afdeling zuivel het departement van Landbouw als hoofd van de afdeling sluiting van be drijven, zo schrijft de Groningse corres pondent van de N.R.C, Hij was in deze tijd ook persoonlijk bevriend met de directeur van de Ommelanden en ver kocht voor deze een melkpoedermaehine, de Oekraine werd vervoerd, ten behoeve van de zuivelproductie van de boeren in Oostland. De heer Vooistra maakte naderhand ook een studiereis Oostland, vanwaar hij echter, ver dreven door de -oprukkende communis tische legers, moest vluchten. In ons land werd hy by de bevryding Granaat in smeltkroes? Arbeider overleefde hevige explosie Schade van 25.000 aan Utrechtse fabriek De hele stad Utrecht werd gisteren op geschrikt door een ontzaglyke klap. toen de fabriek van de firma Prozee aan de Jutphaseweg een smeltkroes in de lucht sprong In het bedrijf werd een me ravage aangericht. Het dertien meter lange dak van de loods waarin de smeltkroes zich bevond spleet geheel open. voorgevel en zijmuur stortten in. Het cokesvuur zocht een uitweg. De eni- ian, die zich in de nabijheid van de smeltkroes bevond, de smelter H. Leijen- dekkers. bleef wonder boven wonder rywel ongedeerd. Hy werd even ver- uft. maar door het geroep van andere arbeiders kwam hy tot bezinning en zocht op de tast de uitgang. Het brandje dat ontstond, kon door de brandweer spoedig worden geblust. De schade wordt op f 25.000 geraamd. Een jaar geleden heeft de heer Leyen- dekkers iets degelyks beleefd, aldus de Tel. Hij liep toen brandwonden aan zyn rug op. De oorzaak van de ontploffing vermoedelijk een granaat of ander oorlogstuig tussen het oude metaal dat de smeltkroes terechtkwam. Bankbiljetten van 25. spoedig inleveren De Nederlandsche Bank herinnert er in dat de bankbiljetten van 25, ge dateerd 7 Mei 1945 en aan de voorzijde bedrukt met een meisjeskop, vóór 1 Fo ri bij haar bijbank, agentschappen jrrespondentschappen moeten wor- ingelcvcrd. Na deze datum kunnen de biljetten nog slechts by de hoofdbank in Amsterdam worden ingewisseld. Dame du Palais van H.M. de Koningin Hare Majesteit de Koningin heeft met ngang van Januari 1953 mevrouw W. A. Repelaar van Driel geboren Van der Wil ligen, benoemd tot haar dame du palais. gearresteerd. Hy bracht drie jaar door in een concentratiekamp. Daarna werd hy werkzaam by de Condensfabriek te Leeuwarden, waar hy op bekwame wijze de leiding nam van de melksuikerafde ling. Een jaar geleden vatte hy het plan op om naar Australië te emigreren en hy staakte zyn werkzaamheden by de Condensfabriek. Het gelukte hem echter niet de-vereiste papieren te krijgen om Australië binnen te komen in verband met het politieke vonnis. Hij solliciteer de, daar inmiddels zijn oude betrekking bij de Condensfabriek te Leeuwarden door een ander was ingenomen, by de Ommelanden. Dit was vóór de staking. De heer De Boer wilde hem in een be paalde functie wel aanvaarden, doch de heer Vooistra bleek een concurrentie beding te hebben getekend, waarin was vstgelegd, dat hy na de beëindiging van zyn functie by de Condensfabriek gedu rende vyf jaar geen andere functig in de zuivelindustrie mocht aanvaarden. In verband hiermede daagde hy de Con densfabriek in kort geding voor de recht bank te Leeuwarden, doch hy verloor dit proces. Het concurrentiebeding bleef ge handhaafd. op straffe van ƒ10.000 boete per dag bij overtreding. Daarop maakte de heer Vooistra een procedure aan hangig bij de kantonrechter te Leeuwar- om opheffing van dit concurrentie beding te verkrygen. De kantonrechter heeft in deze zaak nog geen uitspraak gedaan. Wel benoemde hy een drietal deskundigen, teneinde hem te adviseren, nJ. de heren ir A. Vondeling, lad van de Tweede Kamer, J. L. Hoogland, lid van de Eerste Kamer, en F. Cuperus, direc teur van een zuivelfabriek te Leeu warden. Het draaibare deel van de ver- keersbrug over de Oude Maas te Barendrecht wordt door een vaste overspanning vervangen. Het weg- le nieuwe overspanning, die 50 meter lang is, zal tussen de trottoirs 6H meter breed zijn. Het geheel weegt 360 ton. Up de foto ziet men dat het nieuwe brug-gedeelte op dekschuiten wordt vervoerd, voor het eerst t het betonnen wegdek er <rt op. De beroofde Combinatie aan de ketting Op de Nederlandse kustvaarder Com binatie, die Zaterdag met een lading oud yzer uit Casablanca naar Genua zou vertrekken, ls gisteravond door de ge rechtelijke autoriteiten beslag gelegd. De redenen zyn nog niet bekend. Zoals bekend, werd de Combinatie enige tyd geleden in de Middellandse Zee door aangehouden en geplunderd. Zó doet Indonesië Vierduizend Nederlan ders worden verdreven Terwyl van Indonesische zijde grote ophef wordt gemaakt wegens Neder lands weigering om twee Indonesische communisten toe te laten en de op han den zijnde uitzetting van Soenito en Go, ontvangen dagelyks vele Nederlanders in Indonesië de laatste weken gestencilde papiertjes, dat ze binnen enkele weken Indonesië dienen te verlaten. De Vrye Pers schrijft, dat de verwydering van de Nederlanders veel verder gaat dan de niet-verlenging der toelatingskaarten voor gedemobiliseerde Nederlanders in Indonesië. De uitwyzing zou met deze categorie niet ophouden en men weet met stelligheid te verzekeren, dat er een kleine 4000 boterbriefjes gereed liggen of reeds verzonden zyn. Bevreemdend acht het blad het vol maakte stilzwygen van het Hoge Com missariaat in Djakarta. Het zal toch wel vai. deze geruchten hebben kennis ge nomen, tenzy het zich al zover van de Nederlandse gemeenschap heeft gedis- tancieerd dat het in zyn hoge immuni teit niet meer is te bereiken. Het H. C. heeft onder leiding van de heer Lam ping min of meer gestreefd naar een afstand nemen van de Nederlandse ge meenschap, die men lastig vindt, aldus het blad. Lie wil aanblijven als secretaris-generaal Als men geen opvolger vindt Trygve Lie. de secretaris-generaal van de Ver. Naties, heeft verschillende ge delegeerden by de Algemene Vergadering megedeeld, dat hy bereid is aan te bly- ven, tot zijn ambtsperiode zal zyn afge lopen (4 Februari 1954). Lie voegde hier aan toe. dat zijn mededeling alleen dén geldig is. indien blykt. dat men het niet eens kan worden over een opvolger. Al dus de New York Times. Gisteren ontsloeg Lie zeven van zyn Amerikaanse personeelsleden, omdat zy weigerden, antwoord te geven op vragen de Amerikaanse Senaatscommissie mogelijke ..ondermijnende acties". Botsing boven Eindhoven De ander dank zij schietstoel gered Twee Gloster Meteor-st raai jagers van Soesterberg zijn gistermiddag tijdens een oefenvlucht omstreeks half vier bij Ne- derwetten en Nuenen (10 km ten Noord oosten van Eindhoven) met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Beide vliegers schoten zich terstond met hun schietstoel uit de cockpit, ter wijl de vliegtuigen alleen hun weg'naar de aarde vervolgden. De 31-jarige eerste luitenant-vlieger Van de Werve uit Zeist slaagde er niet in zich uit zijn stoel los te maken en werd gedood. De andere piloot, de 26-jarige eerste luitenant-vlieger Kemenade uit Eindho ven, bereikte met zyn parachute veilig de aarde. Hy liep slechts enkele verwon dingen op aan de voet. Vele inwoners van Eindhoven zagen „GEEN TUD De kledingsvoorschriften voor de Britse adel worden enigszins verzacht Harry S. Truman, de Amerikaanse pre sident, heeft gisteren gezegd, dat hy het volgend jaar de kroning van Elizabeth II te Londen niet zal bywonen. De president zou wel graag willen, maar op dat tijd stip zal hy het te druk hebben. De hertog van Norfolk, die veraptwoor- delyk is voor de kroningsvoorbereidingen heeft de zorgen van de verarmde Britse adel verlicht door de kledingvoorschrif ten voor de plechtigheid enigszins te verzachten. Dit betekent echter niet, dat de plech tigheid iets fiuiseiyks zal krijgen. Edelen onder de rang van graaf, die geen kroon, tje bezitten, mogen z.g. staatsiebpretteD dragen, waarvan de vorm en het mate riaal precies is voorgeschreven. Deze „verzachtende" bepalingen zyn het antwoord op de klachten der edelen, dat het hun duizenden ponden sterling zal kosten, zichzelf en hun echtgenoten volgens de regels uit te dossen. Sommige edelen hadden zelfs verzocht de plechtig heid in gewone kleding te mogen bywo nen. Dit is echter verboden. Gewone bur gers die aan de processies deelnemen, moeten avondkleding dragen. Een vriendje van Moskou De afdeling Zuid Sumatra van de Par- tai Kommunls Indonesia heeft een geluk wens gezonden aan de nieuw benoemde commandant van Zuid-Sumatra lt-kolo- nel Bambeng Oetojo. De party verklaart, dat zyn benoeming een wys besluit is. Eisenhower voltooide reis door Korea Het Amerikaanse leger deelt mee, da Dat het Deense opleidingsschip vooi adelborsten Niels Ebbesen vandaag vooi vyfdaags bezoek ligplaats heeft ge kozen in de Parkhaven in R'dam. DAT in de week van 23—29 Nov. viei gevallen van kinderverlamming in on: land voorkwamen, waaronder een ir Zuid-Holland (Rijnsburg). DAT het historische gebouw Crack- tate te Heerenveen officieel in gebruik genomen als gemeentehuis. Dat tegen de adjunct-commies d rijksbelastingen H. D. van 't W. uit Haar lem, die zijn benedenbuurman met eer elf steken in het hoofd heeft toege bracht, in Haarlem 3 jaar is geëist. DAT Assen nog dit jaar zyn 25.000ste inwoner verwacht. DAT de 81-jarige D. J. J. Vermet in Tiel Woensdag zyn 60-j. jubileum als apotheker hoopt te vieren. DAT S. Zoetmulder een gedenkboek -heeft geschreven t.g.v. het 100-jarig be staan der Kamer van Koophandel voor Oosteiyk Noord-Brabant. DAT tegen de 19-j. matroos J. W van uit A'dam en de 19-j. monteur D. D. uit Nieuwer-Amstel, die begin Augustus te Hoek van Holland een zeiljacht sta- en by Scheveningen strandden, in R'dam 6 mnd plus 3 voorw. is geëist. DAT als opvolger van de heer P. J. S. Serrarens <KVP) ir de Tweede Kamer de beurt voor benoemdverklaring is dr W. L. P. M. de Kort te Goirle, die vooi de jongste verkiezingen reeds lid was var dit hoge college. DAT dokter P. de Jonge, geneesheer- dir. van Vrederust te Bergen op Zoom (Chr. verzorging van geestes- en Zenuw zieken in Zeeland), na een diensttijd van 36 jaar op 1 Juli 1953 met pensioen gaat. DAT op Schiermonnikoog duizenden mijnstutten zyn aangespoeld, waarschijn- Jyk de verloren deklast van een onbe kend gebleven schip. DAT in vyf jaar tyds f 5 millioen zal worden besteed aan de waterbeheersing in het waterschap De Vledder- en Wap- serveense Aa (Z.W. Drenthe), waardoor de grond van pl.m. 1800 boeren (15.350 ha) zal worden verbeterd. DAT ten Zuiden van het spoorstation in Assen voor f 425.900 een autobusstation zal worden aangelegd. DAT de 39-j. garagehouder H. G. uit A'dam door de rechtbank aldaar wegens verduistering van 30 bromfietsen en 16 auto's tot 2 jaar is veroordeeld (Eis: 2\i jaar). DAT in de Nat Ipaarraad prof. mr P. J. Oud en minister A. C. de Bruyn worden opgevolgd door mr G. E. van Walsum, burg. van R'dam en W. G. P. DAT ook by de AVRO thans de han dels- en kantoorbedienden onder de CAO zullen vallen, waardoor er een uniforme regeling voor heel de omroep komt. DAT de Kerstactie van hpt Leger Heils te R'dam dit jaar wordt uitgebreid met een diner in het Groothandcls- get-juw voor 400 ouden van dagen. DAT tot notaris te Helvoirt (vac.- wijlen W. J. M. Jacobs) is benoemd cand. H. C. J. M. van Mcchelen te Enschot. DAT mr C. E. E. Fromberg, subst.- griffier by de Utrechtse rachtbank, benoemd tot rechter aldaar. DAT het Amerik. Congreslid Emanusl Ccllcr, die in Europa het emlgratlopro- bleem onderzoekt, gisteren in Den Haag besprekingen voerde. duideiyk hoe de ene machine brandend omlaag stortte, terwöl de andere min of meer in glyviucht naar beneden kwam. De jagers stortten ln een weiland onge veer driehonderd meter van elkaar ver wijderd. Brokstukken van de toestellen kwamen wyd en zijd in de omtrek neer. Smakeloze aanval op Prins Bernhard Indonesië staat er naast Dezer dagen heeft het Indonesische blad Java Post een smakeloze aanval ge daan op de reis van Prins Bernhard naar Zuid-Amerika en zelfs gesproken van „Don Yuan-politiek" (de spelling komt voor rekening van de Java Post). Tevens uitte het blad het verwijt, dat de Prins wel Mexico en niet Indonesië bezocht. In het Soerabaisch Handelsblad geeft mevr. Führi, die onlangs veroordeeld werd wegens belediging van Soekarno, hierop afdoend antwoord. Zy herinnert er aan, dat dergelijke reizen in de eerste plaats ten doel hebben contacten aan te knopen voor handelsovereenkomsten. In Indonesië treft men echter discrimine rende maatregelen ten aanzien van de Nederlandse uit- en Invoer. Dit is na- tuurlUk Indoneslës eigen zaak, doch Ne derland trekt daaruit zyn conclusie en zoekt ander afzetgebied. Ook de Neder landse emigranten trekken naar andere landen dan Indonesië en brengen deze tot bloei. Dit zyn dezelfde Nederlanders, voor wie Indonesië de deur dicht gooit. Nederland heeft in Indonesië voor zes milliard belegd. Als de Nederlanders dit kwjjt raken, kan men niet verwachten, dat ze er nog een paar milliard by zullen doen om die ook te verliezen. Andere 'anden zullen van de Nederlanders pro fiteren en Indonesië niet, doch dit komt niet door gebrek aan goede wil van Ne derlandse zyde. Zo gaat dat in Italië Schoenen vlogen door het parlement de Christen-democraten als „de fascisten van De Gasperi". De man nen van De Gasperi lieten zich deze uit lating niet welgevallen en stroopten de mouwen op. Nu zyn de Italianen niet bang voor een stevige vechtpartij en de aanhangers van Nenni maakten zich dus onmiddeliyk gereed voor de slag. Stoelen, inktpotten met inhoud, ja. de schoenen van de afgevaardigden vlogen Stevenson geeft Ike een klopje op de schouder Na de benoeming van Durlcin als minister Stevenson, dc verslagen c&ndidaat der Democraten, by dc jongate verkiezingen, heeft verklaard, dat hij en Truman zich uitsluitend uit „party-overwegingen" tegen Elsenhower's programma zullen verzetten. Eerder hebben w*j gemeld, dat Elsenhower de Democraat Durkin heeft aangewezen als minister voor Arbeid. Zulks zal tot bovengenoemde houding van Stevenson en Truman hebben ge leld. Wat Durkin betreft, hij wil een conferentie met Taft en leiders der vak bonden, om na te gaan, hoe dc gehate arbeidswet van Taft en Hartley kan worden gewyzigd. uitgedeeld. Met jeukende handen zagen de neo fascisten deze vechtparty enige minuten aan; toen werd het hen te machtig: als één man stortten zy zich tussen de vech- een bode, die poogde een com- n een neo-fascist te scheiden, schedelbreuk naar het zieken- s gebracht, slaagden stevige ters er in, de orde te herstellen. tenden. Nadat munist Indonesische roepiah gedaald o,1? Is blijkens Picks World Currency report in do eerste elf mnsnden ven 1952 op de vrije merkt te New York met 11 procent gedaald. Rustig weer Tot morgenavood verwacht De Bilt: Droog weer met plaatselijke opklaringen en hier en daar mist. Over bet algemeen zwakke wind. Vannacht op vele plaatsen lichte vprst, overigens tem peratuur om het vriespunt tot lichte dooi. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 8.32—16.30; maan onder 12.00, op 2134 uur. Op 9 Dec LJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1