Mirtaur £ciiisrt)f (Courant Breuk tussen Taft en Eisenhower, die eigen Europese koers volgt Daders gepakt van roof der juwelen van Agha Khan? Misplaatste Duitse woede over Saarverkiezingen Wist U WOENSDAG 3 DECEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; f 2-per maand; 0 47 per week per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9601 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SUntiatUrtligtrUnra «|n tarl In le(l|t»p«t* Nieuw station gedeeltelijk in gebruik Zie pag. 3 Wittebroodsweken plotseling geëindigd Republikeinse Senator fel gekant tegen Democraat in Ike's kabinet EEN SCHERP CONFLICT tussen generaal Eisenhower, die de volgende maand president der Ver. Staten wordt, en de grote man der Repu blikeinen, Senator Taft, houdt de Amerikaanse gemoederen bezig. Aan leiding hiertoe is de benoeming van de Democratische vakbondsleider. Martin P. Durkin, tot minister van Arbeid in Eisenhowers kabinet, waar van wij gisteren reeds melding maakten. Durkin nam het tijdens de ver kiezingscampagne op voor de Democratische candidaat Stevenson en was voorstander van intrekking der anti-stakingswet, de z.g. Taft-Harley- wet. Direct na de benoeming reageerde Taft met een uiterst scherpe verklaring, waarin hij het opnemen van Durkin in het kabinet Eisenhower „ongelooflijk" noemde en een klap in het gezicht der millioenen, die op Eisenhower hebben gestemd. Men spreekt in Amerikaanse kringen van een openlijke breuk tussen Taft en Eisenhower. Algemeen werd verwacht, dat het te eniger tijd wel tot een conflict zou ko men tussen de internationalist Eisen hower en de isolationistisch ingestelde Taft, maar men had niet gedacht, dat dit conflict reeds zo spoedig aan de dag zou althans één Rooms-Katholiek, minister in het Amerikaanse kabinet op te nemen. Durkin, die voorzitter is van de lood gieters- en gasfitters vakvereniging van de American Federation of Labour (A.F.L.) staat al lang fel tegenover Taft. het tijdens de verkiezingscampagne gaarne voorstelden. In dit verband is ook interessant een verklaring die werd afgelegd door Stas- sen, de nieuwe directeur van het Bureau voor Wederzijdse Beveiliging, de M.S.A. Stassen zeide, dat Eisenhower de buiten landse hulpprogramma's van Amerika zou handhaven als hoeksteen van zijn buitenlandse politiek Inmiddels dient er een fonds ingesteld te worden om Eisenhower en zijn staf ie financieren tot op 20 Januari hun salaris van de staat ingaat. De gelden die het Republikeinse ..nationale comité" heeft toegewezen raken snel op Het fonds zal geopend worden voor vrijwillige bijdra gen. Het kost meer dan 20.000 dollar per week om Eisenhowers onkosten en zijr staf te betalen Is Eisenhower reeds vertrokken Sherlock Holmes-stemming in Amerika Terwijl het conflict tussen Taft er Eisenhower is uitgebroken, gaan.er hard nekkige geruchten, dat Ike reeds naai Korea vertrokken zou zijn. Men zal zich herinneren, dat de generaal zelf als eis heeft gesteld, dat er zo min mogelijk details va-n deze belangrijke reis zullen worden gegeven. Er is dus sprake een „waas van geheimzinnigheid". Men wijst er nu op, dat de a.s. sident der Ver. Staten zich reeds sinds Vrijdag niet meer in het openbaar heeft vertoond. Hij zou niet, zoals zijn ge woonte is, j.l. Zondag met zijn echtge note ter kerke zijn gegaan en ook heeft men Eisenhower's naaste medewerkers, die hem naar Korea zouden vergezellen, niet meer gezien. De Amerikaanse bla den en de radio hebben deze feiten wel iswaar vermeld, maar er geen commen taar op geleverd. Spoedig zuillen wij dus wel vernemen, of de generaal reeds trokken is. Truman's reizende ambassadeur Jes.sup zal op 19 Januari, een dag dus vóór de officiële installatie van Eisénihower als President der Ver. Staten, ontslag ne men uit de Amerikaanse regeringsdienst. De New York Times meldt, dat Dulles, de a.s. minister van Bult. Zaken, een onderzoek instelt naar het vormen van een „raad voor buitenlandse politiek", waarin dan ook invloedrijke Democra ten .zitting zouden nemen. Eisenhower zou'zijn goedkeuring aan Dulles' stand punt hebben gehecht, teneinde doelma tige betrekkingen tussen de leiders der twee partijen tot stand te brengen. treden en zeker niet, dat een binnen landse -kwestie de aanleiding zou worden. Enige maanden lang scheen het tus sen de beide Republikeinse kopstukken goed te gaan, maar het was al opgeval len, dat Eisenhower slechts een enkele aanhanger van Taft in zijn kabinet be noemde. Men zeide dan ook in Washing ton: „De wittebroodsweken zijn al voor bij. voordat het huwelijk gesloten is". Taft's verklaring aan de pers was zorgvuldig opgesteld. De senator stelde vast. dat Durkin niet slechts een Demo craat is, maar een op-en-top partyman, die bij de verkiezingen gewerkt had voor Eisenhower's tegenstander Stevenson en dat hij in het verleden steeds had ge ageerd voor een herroeping van de ar beidswet Taft-Hartley. Andere argumenten De correspondent van Reuter geeft nog een opsomming van de volgende argu menten, die tot de benoeming van Dur kin als minister van Arbeid hebben geleid. 1. Zij doet de traditie van vorige Re publikeinse regeringen herleven, dat een' vakbondsbestuurder als minister van Ar beid optreedt. 2. Het is een verzoenend gebaar tegen over de vakbeweging, hetwelk er toe moet bijdragen de indruk weg te nemen, dat onder het nieuwe bewind een strijd tussen vakbonden en regering onver mijdelijk is. 3. Durkin is behalve vakbondsleider ook Rooms-Katholiek, en het is traditie DWIGHT D. E. „Niet zo mooi Twee jaar geleden ageerde hy tegen diens herverkiezing als senator in de staat Ohio. Het spreekt van zelf, dat in de Senaat, Taft een geduchte tegenstander zal kun nen zijn. Hoewel de Senaat de ministers benoemingen moet goedkeuren, is het niet waarschijnlijk, dat Durkin „uitge licht" zal worden, daar het traditie is, om een nieuwe President zijn eerste kabinet zeLf te laten samenstellen. Durkin zelf verrast Durkin zelf was door zijn benoeming ;er verrast. Hij sprak bij deze gelegen heid niet van een "herroeping van de TaftHartley-wet, doch meende, dat zij geamendeerd kon worden tot tevreden heid van werknemers en werkgevers beiden. t is intussen wel duidelijk gewor- Taft doet aanval op Eisenhower SENATOR TAFT: „Hoe is 't mogelijkl" Zal Amsterdam helpen Een Belgische moeder heelt bloedtransfusie nodig Maar haar bloedgroep (B.R.H.) komt helaas buitengewoon weinig voor Dr J. J. van Loghcm, directeur van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis Amsterdam, heeft zich gisteren in verbinding gesteld met prof. Moureau, directeur van het Hópital de Bavière in Luik, waar een onbekende vróuw, moe van vijf kinderen, met een hevige nieraandoening, ligt. Zij heeft een tweede transfusie nodig met 14 liter bloed, be horende tot de negatieve B.R.H.-groep. Alleen wanneer deze hoeveelheid vóór Zaterdag a.s. wordt toegediend, kart de vrouw worden gered. Gisteren werd haar een eerste trans fusie toegediend, doch deze bleek niet voldoende. Bij navraag bleek echter in Brussel noch in Luik een tweede hoe veelheid van ,dc negatieve BR.H.-groep voorradig te zijn. waarom een beroep ge daan werd op donors. Er meldden zich gistermorgen 250 donors, slechts 1% van hen behoort tot de B R.H.-groep. Dr van Loghem heeft in zijn telefoon gesprek met de geneesheer-dir. van het Hópital de Bavière hulp toegezegd. Men zal eerst in België door middel van de pers trachten, de hoeveelheid be nodigd bloed bijeen te krijgen. Mocht „Makkers staakt uw wild geraas.. De heer H. WYBRAND DE JONG. general manager van de American Ex press Company Inc. te Amsterdam, zal worden benoemd tot vice-president van het concern. De heer De. Jong is ook voorzitter van dc American Business- mens' Club. dit niet gelukken, dan zal een beroep worden gedaan op de bloedtransfusie dienst van het Rode Kruis in Amsterdam. Na de overval op Ned. schip Combinatie Grootste gangster-organisatie die ooit Europa onveilig maakte (Speciale berichtgeving) DE PIRATENOVERVAL op het Nederlandse schip Combinatie voor de kust van Marokko is het begin geworden van een onderzoek van politie en justitie, waaruit steeds meer feiten naar voren komen, die alle tezamen er op wijzen dat wij staan voor het oprollen van de grootste gangsterorganisatie die afgezien van zeker politiek gangsterdom ooit Europa en Noord-Afrika onveilig heeft gemaakt. Een van de nieuwste fei ten in het onderzoek is, dat de politie meent gestoten te zijn op de daders van de roof der juwelen van de Agha Khan, enkele jaren geleden gepleegd. Reeds in Januari 1950 meende de Franse politie een aantal leden van de bende die 'de Agha Khan beroofde, in handen te hebben, o.a. de Franse offi- Watson. De Corsikaan Paul Leca de hoofdman van de bende zijn. Een gedeelte van de juwelen, die in totaal ongeveer twee millioen gulden waard waren, werd teruggevonden. Niet ten onrechte heeft een der beide rechter-commissarpsen van bet Tribunal Mixte te Tanger tegenover de pers ver klaard dat het hier ging om een machtig grote organisatie, die haar vertakkingen heeft door heel Noord-Afrika, Frankrijk en Italië. Deze magistraat zei letterlijk: „Zekere gedetineerde personen hebben bekend, in verbinding te hebben gestaan met de fameuze Lyckey Luciano, en het bericht dat de pers bracht over het aan deel van de roemrüchte gangster in dii roofoverval (nl. op de Combinatie Red.) is zeker gegrond." En hij voegde daaraan toe: „Om het feitelijke mono polie van smokkelarij in handen te krü- gen, heeft men een racket georganiseerd, die bestemd is om de kleine smokkel- heren op te ruimen'.1. Luciano Wannéér Luciano verklaart: „Ik ben geen sigaretten-smokkelaar", dan kan dat waar zijn in de zin waarin een admi- handen niet vuil maken aan bepaalde uit voeringsdetails. Die laat hij liever ovei aan kleine lieden, als Engelsman van de Esme en Sydney Paley, de man die, ko mende van Tanger, op het vliegveld' Ba- rajas door de Madrileense politie werd gearresteerd formeel wegens deviezen- smokkel. De Spaanse politie is er var overtuigd dat, wanneer zij Sydney Paley aan het praten krijgt, er een schandaal van enorme omvang te voorschijn zal komen. „Maar," zo zegt zij, „Paley es un hombre duro i de mirada siniestra" Paley. is een hard man met een gemene blik In Tanger placht hij in een fonkel nieuwe gele Cadillac rond te rijden goede sier te maken. Zijn onmiddellijke chef in deze grote gangsterorganisatie blijkt een even volledige hiërarchie te be staan als in een leger zit nog rustig in Tanger en drinkt in de bar of op de patio (binnenplaats) van hét luxueuze El Minzah-hotel zyn champagne of whis- Twintig ongehoorzamen veroordeeld Het Zuidafrikaanse Hooggerechtshof te Johannesburg heeft gisteren 20 leiders van de ongehoorzaamheids rampagne gen de apartheidspolitiek der regering veroordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van negen maanden, met een proeftijd van twee jaar. Onder hen bevonden zioh de voorzitter van het Zuidafrikaanse - Indische congres, dr Joesoef Dadoo, de voorzitter van het Afrikaanse Nationale congres, dr J. S. Moroka en de voorzitter van het Indi sche congres in Transvaal, Nana Sita Aanklacht tegen direc teur wegens belediging De Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond heeft bij de Justitie te Gro ningen een aanklacht ingediend wegens belediging, tegen de heer F. de Boer, di recteur van de melkfabriek Dc Omme landen. De heer De Boer zou circulaires ver spreid hebben onder zijn boeren, waarin de eer en goede naam van dc voorzitter en secretaris van het hoofdbestuur van de A.N.A.B. ,.op ergerlijke wijze" zouden zijn aangetast. Het IJsselmeer is deze week ver anderd in een geweldige ijsvlakte. Sommige schepen kwamen er door in een benarde positie te verkeren, maar gelukkig begon het te dooien. Bij de Oranjesluizen (Schelling- woude) ligt de scheepvaart nagenoeg stil. - De betere benzine eind December in de pompen Naar aanleiding van het bericht, dat binnenkort het octaangetal van de ben zine tot 7476 zal worden verhoogd, deelt de KNAC mede, dat deze betere benzine tegen het eind van deze maand aan de pompen verkrijgbaar zal zijn- Dit houdt onder meer verband met de ver strekking van deze betere benzine aan de pomphouders, hetgeen, naar wordt aan genomen, twee a dxie weken zal duren. key-soda of geniet van het prachtige weer (22 gr. C.) en het unieke uitzicht op de baai van Tanger en op de bergen van Spanje Wie doet hem wat Wie doet hem wat? Hü heeft een pas poort van een van de mogendheden die Tanger besturen en behoeft daarom geen verblijfsvergunning aan te vragen of cau tie te storten. De politie schjjnt zijn iden titeit te kennen, maar wil niets loslaten om het verdere onderzoek niet te bemoei lijken. Heeft hy een Amerikaans of een Italiaans paspoort? Is hij Luciano in hoogsteigen persoon of een van zijn ad juncten? In ieder geval wacht hy zich er wel voor, naar Spanje over te steken of naar Casablanca (Frans Marokko) te gaan, waar hy op een luttele deviezen- overtreding gepakt zou kunnen worden. Tanger kent geen deviezenbepalingen... Van onregelmatigheden in stembureaux was geen De klachten van Bonn over vermeende onregelmatigheden bij de Saarlandse ver kiezingen maken op ieder, die deze stem ming bijwoonde, een onwaarachtige in druk. Zondagmiddag werd het al duidelijk dat. indien de stemming in het nadeel van de Duitse wensen zou uitvallen, var Duitse kant het wapen der verdachtma king zou worden gebruikt. Op dat ogenblik ontmoetten wij nl. in het hotel Industrie in Saarbrückèn, waai ae Duitse journalisten en de Duitse par tijen hun onderdak hadden, een aantal Duitse collega's, die vertelden dat de kiezingen ondemocratisch waren. De kie zers konden precies zoveel stembiljet ten krijgen als zij wensten en het aantal kiezers stond niet eens vast, omdat er geen kiezerslijsten waren. Dat kwam ons erg vreemd voor. In de ochtenduren hadden we verschillende stembureaux bezocht en daar was van onregelmatigheden, als onze Duitse col lega's meedeelden, geen sprake. We zij er dus weer op uitgetrokken en hebben in allerlei stemlokalen in en om Saarbrückèn, in kleine dorpen en in de stad zelf. onze neus om de schotjes der stemhokjes gestoken, op zoek naar de stapel stembiljetten, die daar moest liggen, gen. We hebben niets van dien aard gevon den. Ook geen aanwyzing, dat de kiezers meer dan één stembiljet in êen envelop pe konden doen. En de kiezerslijsten, die ons getoond zijn, waren van dezelfde op zet als de bij ons gebruikelijke. Er viel niet de geringste onregelmatigheid te be speuren. Deze hele „hetze" vloeit voort uit eer verkeerd geïnterpreteerde uitlating var Johannes Hoffmann, de leider der Saar landse Chr. Volkspartij op de perscon ferentie van Zaterdagmiddag. Daar werd DAT in R*dam-Zuid de eerste beuke- boom is geplant voor het ontspannings- gebied Zuiderparkgordel, waar o.a. wan del- en fietspaden van resp. 35 en 21 km lengte en een zwem- en zonnebad voor 12.000 personen per dag komen. DAT de commissie oever-verbinding Noordzeekanaal by de Tweede Kamer heeft aangedrongen op noodvoorzienin gen in de periode die voorafgaat aan het gereedkomen van de tunnel by Velsen. DAT minister Suurhoff gisteren te Amsterdam aanwezig was by de over dracht van een portret van oud-wethou der S. Rodrigues de Miranda aan het ge meentebestuur. DAT de 21-j. assistent-boekhouder J. H. T„ die bij de Maastriohtse ijzerhandel Houtappel f 13.000 heeft verduisterd, door de rechtbank aldaar tot ltó jaar jeugdgevangenisstraf is veroordeeld. (Eis: 2 jaar). DAT het Amerikaanse liberale Con greslid Emanuel Celler uit New York vandaag voor een vierdaagse bestude ring van emigratiezaken in ons land is aangekomen. DAT 800 militairen van artillerie en genie gisteren voor het eerst een parade- mars door het dikbesneeuwde Zwolle maakten. DAT de gemeente Beverwijk het voor malige Badhotel aan de Zwaanstraat te Wijk aan Zee en alle andere daar gelegen eigendommen van de N.V. Buffetmaat schappij E. Pluribus Unum (in totaal 51 ha) heeft aangekocht voor ƒ250.000. DAT in Artis voor het eerst sinds 1941 een nijlpaardje (met een gewicht van 60 kg) is geboren DAT de gemeenteraad van Bussum zich heeft uitgesproken voor vereniging van deze gemeente met Naarden en bui tenwijken van Huizen. DAT mr J. W. Genuït, te Rotterdam, verbonden aan de Sociale Raad. benoemd is tot adviseur van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel in Den Haag. DAT het Tweede-Kamerlid Moll (KVP) aan minister Suurhoff schriftelijk vragen heeft gesteld over de uitkering die verpleegsters ontvangen bij t.b.c.- infccties. DAT de gemeenteraad van Middelburg f 60.000 beschikbaar heeft gesteld voor de bouw van een gemeentelijk laborato rium voor de volksgezondheid. DAT het gemeentebestuur van Zaan dam de schilder A. P. van Mever heeft opgedragen een portret van Prinses Wil- helmina te vervaardigen voor de binnen kort te openen Wllhelminaschool. DAT langs de Zeeuwsch-Vlaamse stranden, de Kon. Marine in Januari te Cadza-nd begint met het verwijderen de betonnen palen, aan welke obstakels vele badgasten zich deze zomer hebben vrwond. DAT een voormalig Md van de com munistische partij, de machinebankwer ker J. A. uit Middelburg, in wiens wo ning een arsenaal van wapens werd aan getroffen, in Middelburg tot 2 maanden plus 4 voorw. is veroordeeld (conform de eis). DAT de Koningin vandaag op het Pa leis aan het Lange Voorhout in Dén Haag de nieuwe Japanse ambassadeur Suemasa Okamoto ontving voor het aan bieden van zijn geloofsbrieven. DAT tegen de 44-j. opperman M. H. B. uit Medemblik. die by een arrestatie van een dronken Belg de mensen tegen de politie zou hebben opgeruid, voor het Amsterdamse hof bevestiging van het rechtbankvonnis (1 mèand hechtenis) is geëist. gevraagd, wat er waar was van de be wering, dat de Duitsers stemmen zouden kopen in het Saargebied. En van de ver halen dat zij, met name in de arbeiders districten, tien mark zouden geven aar een kiezer, die beloofde ongeldig te zul len stemmen. Hoffmann zei toen: „Ik heb die geruch ten ook gehoord. Zouden ze waarheid be vatten, dan zouden wij, als tegenmaatre gel kunnen zorgen, dat er in alle stem bureaux voldoende stembiljetten aanwe zig waren, om hen. die ongeldig stemmen, maar zich in het stemhokje toch nog be denken, gelegenheid te geven hun stem alsnog anders uit te brengen. Noch het een noch het ander is gebeurd. Alleen hebben de Duitsers Hoffmann's waarschuwing voor een mededeling op gevat. Het enige incident in de avondurs het Landdaggebouw, was dan ook, dat tussen de Berlijnse Duitse correspondent van de ..Observes" en een der Saarlandse vertegenwoordigers. Toen de laatste uit de Berlijnse mond vernam, „dat de uitslag bewees hoe ver men in het Saargebied van de democratie af was", sprong hij op. Alleen ingrijpen van de collega's rondom kon verhinderen, dat de Berlijnse mond dicht geslagen werd. Het was ook wel om uit je vel te sprin gen! Leidens roem Gisteren heeft de directie van de B.P.M. de uitbreiding ran het Kamer- lingh Onnes-laboratorium te Leiden (waar het koudste plekje op aarde te vinden is) overgedragen aan de cura toren van de Rijksuniversiteit. Minis ter Cals (geheel rechts) kijkt met belangstelling naar een demonstratie. traarbü rloeibare lucht uit een ton door druk tot ontsnapping wordt ge bracht. In het midden ir H Bloemgar- ten, directeur wan dc B.PM. Een moeilijke beslissing Bij K.B. van 27 November is bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet in gediend. Dit ontwerp bevat maar twee artikelen. Hierin wordt voorgesteld een wijziging aan te brengen in de artikelen 140 en 164 van de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Er is een naar ver houding uitvoerige memorie van toelich ting bij en twee nog uitvoeriger bijlagen. Wat beogen de zes ministers die de memorie van toelichting hebben ge tekend? Niets meer, maar ook niets min der dan dat de levensduur van een aan tal „Woltersomse organisaties" wordt verlengd. De lezer zal misschien vragen welke dat zijn. Het wordt aan de speurzin van de .Kamerleden overgelaten, daar renter te komen. De bijlagen bij dit ontwerp geven hierover geen directe opheldering, doch vermelden alleen de organisaties die opgeheven zyn en die vóór 15 Februari 1953 opgeheven zullen worden. Wat overblijft, en waarvoor dus een wetsontwerp wordt ingediend, kan men in de stukken niet vinden. Waarom? Ja, UR zijn nog een aantal vraagtekens te plaatsen. Allereerst bij de passage uit de memorie van toelichting, waarin gezegd wordt: „Nieuwe bedrijfslichamen die in de plaats moeten gaan treden van bepaalde Woltersom-organisaties". Nu wij een minister hebben voor de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en die. gezien zijn afkomst, naar wy mogen toch met ons op het stand punt zal (hebben ge-) staan, dat de Wol- tersom-organisatie niets gemeen had en heeft met een publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. dan stelt men zich toch de vraag of dat „in de plaats treden van" niet een gevaarlijke proefneming zal worden. Gevaarlijk, omdat men. onbewust mis schien en dat hopen wy dan maar het doet voorkomen of een „nieuw be- arijfslichaam" hetzelfde is of moet wor den als een Woltersomse organisatie. Wat gedacht hadden dat gebeuren gebeuren. het wegtrekken van onze be- 1945 deze „organisaties" voor lopig werden gehandhaafd, had ni.<n middenstandskringen de gedachte, dat binnen enige jaren deze zaak wel zou worden opgeruimd. En ziedaar, wij zijn er nog niet. Wij gaan weer rustig verder. TV"U zegt dezelfde memorie van toelich- -*-* ting wel, dat de zes ministers .slechts de mogelijkheid willen openen de be- staansduur der betrokken organisaties te verlengen, en zij zouden hiervan slechts gebruik willen maken, wanneer een be paalde organisatie duidelijk aanwijsbare taken ten behoeve van bedrijfsgenoten vervult, (en) waarvan de vervulling ook door een nieuw bedrijfslichaam gewenst lijkt". Maar. en dat Is een volgende vraag: Waarom geeft men niet duidelijk aan. welke taken men hier precies bedoelt? Wij menen dat de Tweede Kamerleden hiervoor toch ook wel belangstelling zul len hebben. Van betekenis is ook de zinsnede: „Er zal opwordentoegezien.dat dc organisatie haar werkzaamheden tot het strikt nood zakelijke beperkt". Nu is het geen kunst ergens op toe te zien, als men weet waarop. Aangezien dit echter in het midden gelaten wordt, zal hierover toch wel enige opheldering moeten komen. Wy geloven niet. en wij hopen het ook niet. dat onze volksver tegenwoordiging klakkeloos dit aldus op gediende gerecht zal slikken. Diep in ons hart leeft de verwachting, dat er nogal wat heen en weer geschre ven en gesproken zal worden. Misschien kan. met dat heen en weer praten, de datum 15 Februari gehaald worden, zon der dat er een beslissing is gevallen. Men komt dan ook niet voor dc noodzaak een naar onze overtuiging moeilijke beslis sing te moeten nemen. Moeilijk, omdat het aanvaarden van dit ontwerp een verkeerde gang van zaken in de toekomst zal bevorderen. Kwik blijft schommelen om het nulpunt Scheepvaart op de Rijn werd stopgezet Vele wegen waren vanmorgen vroeg spi-0elglad doordat de kou. die nog in de grond zat. het rijkelijk stromende dooi water bevroor. Bijzonder hard zal het volgens De Bilt nog niet gaan dooien. Ons land blijft nu enige tijd in een Noor delijke luchtstroming, waarin enkele buien voorkomen. Tijdens opklaringen kan de temperatuur 's nachts weer tot iets beneden het vriespunt dalen. Over dag stijgt het kwik echter tot enkele graden boven nuL De vrachtdienst van de rederij Koppe tussen Amsterdam. Kampen en Zwolle over het IJsselmeer is nog normaal uit gevoerd, maar de vrachtboot Amsterdam Meppel is met een dag vertraging eerst gisteravond de tocht door hot ijs be gonnen. Gisteren is bij Rheinfelden het scheep vaartverkeer op de Rijn stopgezet, nadat het water in 24 uur tijds meer dan een meter gestegen was. In Bazel viel in 24 uur tijds 3014 nun regen, het meeste in December sinds 1874. Men verwacht dat Lobith tegen Vrijdag de hoogste water stand zal noteren met een paar decimeter boven 15 meter 4- NAP De Looveerpont te Huissen (Betuwe—Lijmers) moest uit de vaart worden genomen. De lage kade te Nijmegen ligt byn« ee i meter onder water. Het verkeer langs de Waal is voor voertuigen ge stremd. Alle uiterwaarden staan blank. Noordelijke wind Tot morgenavond verwacht De. Bilt: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige Noor delijke wind. Vannacht in het binnenland temperatu ren om het vriespunt, mor gen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als van daag of iets lagere. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: Zon 8.30—16.31; maan on. der 11.24, op 18.38 uur. Op 9 Dec. L K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1