Jlictuue £riiisri)C (fourant Het Saargebied verkiest autonoom blijven onder Hoffmann te Nog meer kou in ons land te verwachten Suriname mee niet ongenegen te werken Wist U Prins Bernhard bestuurde een snel Amerikaans vliegtuig MAANDAG 1 DECEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal: 1 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9599 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENS ER INK CHR1STELI1K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Staat*asllclj l< ghebfeara ngo hert Ia tegfjeaspoel" Leidse Schaakbond kreeg noodbestuur Vergissing van „Heim ins Reich" Slechts 30 procent van de bevolking stemde niet of stemde ongeldig SAARLAND wil autonoom blijven; slechts 30 procent der bevolking stemde niet of stemde ongeldig. Aan de Duitse eis, de verkiezingen te boycotten is in zeer geringe mate gehoor gegeven. Het slechte weer heeft daarbij mede een rol gespeeld. De cijfers zijn: Op een aantal stem- I gerechtigden van 621.948 zijn 579.221 stemmen uitgebracht en ongeldig waren 141.892. De Christen-Democratische (R.K.) partij van premier Hoff mann verwierf er 239.383 (55 de Socialisten 141.855 (33 de Com munisten 41.346 (9 en de Democratische Volkspartij 14.744 (3 Een klein percentage, 5 procent, is thuisgebleven en slechts 30 procent poogde bij deze stemming de kwestie „autonoom of Duits" op de voor- grond te plaatsen. De zetelverdeling in het nieuwe parlement is: R.-Katholieken 29, Socialisten 17 en Communisten 4 zetels; de Volkspartij kreeg geen enkele zetel. Incidenten hebben zich niet voorgedaan; de dag verliep rustig. Hoffmann, de premier van de Saar, is zêer tevreden en Adenauer ontstemd. De uitslag heeft de regeringspartij var Eremier Hoffmann te absolute raeerdér- eid gegeven, een grotere meerderheid zelfs dan in 1947 het geval is geweest. Vo rige week verklaarden de pro-Duitse groep en prominente Westduitse politici PREMIER HOFFMANN. Uit kringen der regering nog. dat het tal onthoudingen en ongeldig gemaakte stembiljetten ditmaal wel 60 procent zou (bedragen. De stemming ondr de vertegen woordigers van de Saarregering was, toen het resultaat in grote trekken be kend was, zeer opgetogen. Het gezicht van de Saarlandse minister-president Hoff mann straalde, toen hij reeds halverwege de telling als overwinnaar onder het flit sen der blitzlampen te Landdag betrad om het resultaat als een „overwinning Europa" te viern. De Frans-Duitse •esprekingen over een Europese status 'oor het gebied kunnen nu, volgens Hoff. lann, ongehinderd worden voortgezet. De verboden Duitsgezinde oppositie in et Saargebied moest erkennen, dat het csultaat beneden haar verwachting is ge- leven. Minister Jacob Kaiser, die het larool had uitgegeven „Heim ins Reich" ad zelf een ambtenaar van zijn Duitse ïinisterie als „waarnemer" gezonden. Vat is gebleken? Vooral, dat de drie niet oegelaten partijen, welke in het Saarge- ied als filialen van de grote partijen der londsrepubliek worden beschouwd, heb- en kennelijk haar aanhang overschat, ij hebben voor hun ondergrondse actie rotendeels gebruik moeten maken van, oor Bonn beschikbaar gestelde, midde- :n en van een slechts beperkte schare proerige jongelieden. De Europese leuze is de voornaamste eweest der regeringspropaganda en het ooruitzicht van een sterkere mate van utonomie heeft waarschijnlijk de pro- uitse stroming een goed deel de wind it de zeilen genomen. Het sterkst is de eerslag der Duitse actie in het gebied Homburg aan de Duitse grens ge- t, waar 50 procent der uitgebrachte emmen ongeldig was. Wij wijzen er nog dat in de kerken in het Saarland, gis- nnorgen een korte verklaring werd rfyl oorgelezen, waarin gezegd werd, dat W" fhristenen dienden te stemmen volgens in geweten en dat zij hun stem op een hristelijke partij dienden uit te brengen. Voorts werd verklaard, dat als een hristen na rijp beraad besloot niet te emmen. hy zich toch niet kon worden ischuldigd van verwaarlozing van zijn ichten. Deze verklaring, aldus A.F.P., eerspiegelde in het kort de inhoud van in herderlijk schrijven van de Duitse bisschop van Trier. Temidden van hon- rden journalisten, die in de Landdag ieen waren om de uitslagen der ver ezingen te volgen, heeft de premier Jo- Hoffmann, zichzelf tot idagt •Men naar in deze verkiezingsstrijd verklaard. Achter ons staat de meerderheid van het Saarvouk en ik hoop. dat spoedig de be sprekingen over de Saar zullen kuunnen worden hervat, zo zeide hij. „Wij willen Europa". Franse reacties De Franse ochtendbladen begroeten de uitslag met vreugde. Het Gaullistische orgaan, Ce Matin, noemt de verkiezingen een opvallende overwinning van de auto. nomistische partij. Het linkse blad Com bat zegt, dat het Saargebied zich vóór Europa heeft verklaard. De commi tische .Liberation acht de stemming nederlaag voor Adenauer. Slechts het of ficiële communistische orgaan 1' Huma- nité betoogt, dat de Amerikanen Saargebied willen gebruiken als eeuwige twistappel tussen Duitsland Frankrijk Hoe er gestemd werd De stemming zelf had volgens de nor male procedure plaats, met dit verschil, dót aan de kiezers de gelegenheid werd geboden, om over meer dan één stembil jet te beschikken. Behalve het officieel uitgereikte stembiljet, kon de kiezer n.l in zijn stemhoekje nog een stapeltje stem. biljetten vinden. Volgens officiële ver klaring was deze wijziging in de proce dure aan de vooravond van de verkiezin gen ingevoerd, om diegenen, die vergissin gen begingen, de kans te geven, een nieuw biljet te nemen. Kans op fraude ontstond daardoor vol gens de voorzitter van de stenibureaux niet, daar enveloppe, waarin meer een stembiljet was, slechts als één zouden gelden. De leiders der Duitse op positie verklaarden dat zij deze procedure als strijdig met de kieswet zouden be schouwen. De telling der stemmen in de stembureaux heeft in het openbaar plaats en ook de Duitse waarnemers achten de kans op fraude niet groot, daar in de meeste stembureaux ook leden van de commuunistische partij zitting hebben, die in sterke oppositie tot de pro-Franse richting staat. Schaatsen nu reeds uil het vet Gladheid eiste Zaterdag op Noordhollandse wegen twee doden HPENGEVOLGE VAN DE GLADHEID zijn Zaterdag in ons land, voor zover bekend, twee personen om het leven gekomen, beiden in Noord- Holland, nl. bij Den Helder en Oudorp. De vroege winter waarin deze koudste herfst sedert 1805 is overgegaan, zal nog voortduren: De Bilt ver wacht toenemende vorst bij een geringe Oostenwind. In Friesland hebben reeds duizenden de -schaatsenondergebonden. In Duitsland, Zweden en Noorwegen komen temperaturen van 7 tot 20 graden onder nul voor, doch in Straatsburg viel Zondag meer dan 30 mm regen. Nijmegen treft maat regelen tegen het wassende water. De Nieuw-Amsterdam moest Zaterdag uren wachten voor de mist bij Hoek van Holland optrok en het schip naar binnen kon varen. Zaterdagmiddag reed de 33-jarige H. uit Aartswoud met zyn echtgenote als duopassagier bij Ouddorp, toen de motor slipte en tegen een vrachtauto botste. H. kwam onder de auto terecht en was op slag dood. Zijn vrouw werd niet levens gevaarlijk gewond. Bij Den Helder sloeg de 35-jarige Belgische luitenant Pilate uit Ukkel waarschijnlijk door de gladheid, met zijn jeep over de kop; ook hij kwam om het leven. Op de schaats Dit weekend hebben duizenden Friezen de schaatsen uit het vet gehaald om te profiteren van de bevroren landerijen, die normaal om deze tijd van het jaar blank staan. Ook op enkele vijvers en kleine sloten waagden zich al velen. De KNAC heeft minister Algera vraagd te bevorderen dat bij snee ruiming vooral wordt gedacht om de rij wielpaden, zodat fitsers niet van hoofdrijbaan gebruik behoeven te ken. Een soortgelijk verzoek richtte de KNAC ook tot de commiss Koningin in alle provincies. Het water in de Waal Is in de nacht van Zaterdag op Zondag voor Nijmegen een halve meter gestegen en het laatste etmaal zelfs 1,16 meter. In de loop van de Zondag werd de lage kade voor de Lage Markt overstroomd. De stand be droeg van morgen 11,10 meter boven NAP. De uiterwaarden liepen geleidelijk onder water, alles ten gevolge van de regen- en sneeuwval langs de Rijn. Bij Lobith is de rivier 400 meter breed. De Nieuw-Amsterdam was Zaterdag ochtend om vier uur al voor de Hoek; toen het om acht upur licht begon te worden, belette de mist het binnenvarep Tegen drie uur 's middags durfde men het pas aan. Met het passeren van het wrak van de Faustus had men geen De boeren in de Haarlemmermeer zijn allerminst tevreden over de vroege win ter: er zitten nog tonnen suikerbieten in de grond. Er is nog geen gevaar voor bevriezen, maar het gaat er bedenkelijk uitzien voor de rest van de suikerbieten- oogst. Ook in de bollenstreek fronst men de wenkbrauwen: er moet nog heel wat geplant worden en zolang de vorst aan houdt, staat het werk stil. En dat de vorst de woningbouw ernstig vertraagt, is al even bedenkelijk Vooruitzichten Het winterweer duurt onvermin derd voort, voorspelt De Bilt. Zon dagochtend vroeg trachtten warme luchtmassa's nogmaals naar het Noorden door te dringen, maar tever geefs. Er ontstond een gebied van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden., het Noordzeegebied en Scandinavië. Tijdens langdurige op klaringen zakte het kwik en de mati ge Oostenwind voert koude lucht uit Duitsland naar onze streken Denkt om de vogels Het is nu reeds moeilijk voor de vo gels. voldoende voedsel te vinden. Snip pers kaaskorst voor de roodborstjes, een plakje spek voor de mezen, Zonnepitten. hennezaad of andere zaden vinken, een rotte appel Moord bij Roosendaal Kostganger legt nu bekentenis af Ook vrouw van slachtoffer in het complot De 30-jarige chauffeur H. C. M. heeft thans bekend, zijn 29-jarige collega kostbaar M van Beek uit Roosendaal met voorberdachten rade te hebben vermoord. De vrouw van Van Beek heeft toegegeven raamde moord en is eveneens gearres- op de hoogte te, zijn geweest van de be teerd. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Het gehele verhaal dat M. had opgedist over de vechtpartij met dodelijke afloop, heeft plaats gemaakt voor het relaas var een lage moord. De rit naar St Philips- land, waar aardappelen zouden worden gehaald, was slechts in scène gezet het slachtoffer mee te lokken. M, stapte op de terugweg uit de vracht wagen, zogenaamd omdat ehij iets de auto hoorde rammelen. Toen Van Beek evene ens kwa kijken, werd hij door M. met een ijzeren staaf neergeslagen. M. wierp het lichaam in een ondiepe sloot, haalde het er weer uit, reeds naar de Róosendaalse Vliet en wierp daar het ly'k voor de tweede maal in het water. Belangenvereniging opge richt in watersport Te Utrecht wérd opgerircht een lan delijke vereniging, die in de toekomst de belangen zal behartigen van alle jachthavenbedrijven, jachtwerven, bou wers van klein scheepsbouw, verhuurin- richtingen. Er zijn in Nederland ruim 600 van dergelijke bedrijven, waarvan 300 bij de oprichting zijn toegetreden. Het secretariaat zal tijdelijk worden waargenomen door de heer A. Schepers te Warmond. flalsmeerse dokter gearresteerd Getracht een politieman omver te rijden? Verdacht van een poging tot doodslag op een agent uit Badhoevedorp is de Aalsmeerse arts J. K. gearresteerd. Woensdag j.l. werd de arts bij een pa tiënt'geroepen. Hij-begaf zich per auto op weg. Op de Schipholdijk, waar in verband met werkzaamheden aan het wegdek éénrichtingsverkeer was inge steld. had zich een verkeersopstopping voorgedaan. De dokter moest wachten en begon te toeteren, aldus de justitie. De agent beduidde de arts, dat hij zich ter zijde moest opstellen, want hij wilde hem een proces-verbaal geven. De arts toen kwaad zijn geworden en vol gas hebben gegeven. Slechts door haas tig opzij te springen een hek voor kwam dat hij In dc ringvaart viel zou de agent aan een aanrijding hebben kun- ?n ontsnappen. Op erewoord is de arts een dag vrij gelaten om zijn practijk te kunnen rege len. De zaak zal vermoedelijk binnen kort voor de rechtbank in Haarlem dienen. Sneeuwkoninginnen Minister Kernkamp bij terugkeer Verstand en realiteit zegevierden „De Surinaamse regering is op basis van vrije keuze ten volle bereid, aan het stand komen van een statuut mede te werken en dat absoluut een faire kans te geven. Zij wil dit echter alleen, indien voor de toekomst op grond van het zelfbeschikkingsrecht alle mogelijkheden worden openge houden". Dit verklaarde de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, prof. mr dr W. J. A. Kernkamp, toen hij in de nacht van Zaterdag op Zon dag om een uur op Schiphol uit het vliegtuig stapte, dat hem na een reis naar Amerika en de West weer thuisbracht. De bewindsman zette uiteen, dat deze mogelijkheden uiteraard wijziging van het statuut omvatten en zelfs losmaking de band met Nederland, als het Su rinaamse landsbelang dit invermydelijk zou brengen. Dit betekent echter niet, dat Suriname op een gegeven ogen blik maar rauwelijk zou kunnen uittre den. Integendeel, men zal dan elkaar raadplegen en altijd als eerste mogelijk heid handhaving van de band Koninkrijk overwegen. Daarnaast zullen i om te voorkomen, dat de voorgeno- interne waarborgen worden gescha- genomen an worden. Verstand zegevierde Voor het accoord, dat te New York met de Surinaamse en Antilliaanse geringsmissies werd getroffen, lijken de politieke wrijvingsvlakken voor het he- ner te zijn geworden. Het verstand realiteit hebben bij alle drie regeringen gezegevierd, zo zei minister Kernkamp. De Westelijke gebiedsdelen legden bij deze besprekingen, die ten doel hadden vaste basis te vinden voor het voort gezet overleg inzake de vestiging de nieuwe rechtsorde tussen de drie heden en de toekomst belangrijk klei- rijksdelen, grote nadruk op de verwe zenlijking van de vrije keuze, de vrijwil lige verbondenheid, die reeds de grond slag was van de nimmer geëindigde con ferentie van 1948. Aan deze wens is. zc vertelde de minister, volledig tegemoet gekomen. Hij vestigde er de aandacht op. dat de grondwetswijziging van 1948 niet tegen de wil van de Westelijke rijksdelen is tot stand gebracht en ook moet worden uitgevoerd. In Nederland bestónd enige Rustig zijn de verkiezingen in het Saargebied verlopen. Rust ademt ook het beeld van deze Duitse „omroeper", die men in vele dorpen nog aantreft. Landelijk, gemoedelijk, maar doordrongen van zijn plicht, maakt hij de jongste aankondigingen, uitslagen, bekend. Een type uit een Duitse novelle van vóór 1914, zoals hij daar gaat met zijn dienstpet, voorzien van bril, „Schnurrbart" en natuurlijk zijn machtige „Glocke". Eisenhower benoemt Nieuwe Amerik. ambas sadeur te Londen Eisenhower heeft gisteren bekendge maakt, dat hij Winthroip Aldrióh, een bankier uit New York, zal benoemen tot Amerikaans ambassadeur in Groot-Brit- taivnië. De huidige ambassadeur, Gifford, heeft zijn ontslag aangeboden. Hij werd in 1950 door president Truman als ambas sadeur benoemd. een desbetreffende verklaring wordt gezegd, dat Eisenhower ongaarne het ontslag van Gifford zou aanvaarden. Reuter tekent hierbij nog aan, dat Aldirich voorstander is van lagere Ame rikaanse tarieven. Aldrlch is 67 jaar en directeur van de Chase National Bank. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog stichtte hij de vereniging voor oorlogsbulip aan En geland, die 90 mi'lHoen gulden inzamelde voor verdeling onder slachtoffers van bombardementen. Ook na de oorlog heeft hij geyverd voor buiLp aan Engeland. DAT als voorzitter van de vereniging Hendrick de Keyser (in de vacature-Six 1 Hillegom) is benoemd J. M. Haga als erelid mej. G. L. C. A. Mirandolle, die haar huis aan de Herengracht aan de vereniging heeft geschonken. DAT Nederlandse en Belgische socia listische parlementsleden omstreeks 15 Januari in Brussel samen de Benclux- problemen bespreken. DAT het ministerie van O., K. en W. zijn sympathie heeft betuigd met de de lij-1 plannen om in de Kalverpolder te Zaan- sters en etensresten voor alle vogels zijn dam een Zaanse buurt (een soor open- bijzonder welkom in deze tijd. I luchtmuseum) in te richten. DAT in R'dam het vracht- en pas sagiersschip Karimata (12.500 ton), voor de Mij Nederland, en het tankschip Camaigue (164 meter lang), bestemd voor Frankrijk, te water zijn gelaten. DAT vannacht een arbeiderswoning aan de Tweede Meersenerdwarsweg te Maastricht is uitgebrand, waarbij de be woners uit hun slaap moesten worden gewekt en slechts een klein deel van het meubilair is gered. DAT in Oostburg (Zeeuwsch-Vlaan deren), op de plaats waar vroeger de uitspanning De Eenhoorn stond, een monument van een eenhoorn, ontworpen door mevr. L. Messer-Heybroek, is ont huld als symbool van de wederopbouw. DAT de stichting Vakonderwijs voor Drogisten (Sarphatistraat 77. Amster dam) 40 jaar bestaat en daarom een ge- denkschriftje heeft uitgegeven. DAT de oud-apotheker en publicist dr H. F. Tillema op 82-jarige leeftijd in Bloemendaal is overleden en in alle stilte ter aarde is besteld. DAT prof. dr J. A. Veraart Zaterdag in Utrecht sprak op een congres van de Ned. Vakcentrale, een vrijzinnig-huma nistische organisatie, die een eigen plaats (de „vierde zuil") opeist naast de R.K.. Prot-Chr. en fcoocialistische. DAT de NdB. Jeugdgemeenschap ook dit jaar instructie-conferenties voor de viering der bevrijding houdt, en wel op 10 Jan. in Arnhem, op 17 Jan. in A'dam en op 24 Jan. in Groningen. DAT B en W. van Bergen (N.-H.) voorstellen het boscomplex Oudehof en omgeving aan te kopen voor 468.800. DAT de nieuwe landelijke veilig- keersactie met een propaganda-autn Za- Me heer A A. terdag in Delfzyl is begonnen- zorgwekkend. twijfel, of vooral Suriname daar nog wel aan wilde meewerken, maar die twijfel komt thans ongegrond voor, zo zei mi nister Kernkamp. Verdere mededelingen kon hij nu nog niet doen, omdat eerst de Kamers via de daan-oor bestemde organen moeten worden ingelicht. Vergiftige weck kost jongeman het leven Moeder en broer naar het ziekenhuis Ten gevolge van voedselvergiftiging is de 18-jarige Matthieu Paulussen uit Berg aan de Maas gisteren in een ziekenhuis te Sittard overleden. Zijn moeder, die eveneens in het ziekenhuis is opgenomen verkeert in zorgwekkende toestand. Een tweede zoon is er minder ernstig aan toe. Het gezin had Donderdagavond o.m. geweckte hoofdkaas gegeten. Spoedig na de maaltijd deden zich vergiftigingsver schijnselen voor. Mevr. P. en twee zoone werden naar het ziekenhuis overgebracht. Twee andere kinderen uit het gezin had den niet van het vlees gegeten. De vader, die spoedig na het eten moest braken, heeft geen schadelijke gevolgen van de ergiftiging ondervonden. 1 Europa won T\E Saarverkiezingen zijn een -L' tegenvaller voor de Duitsers geworden. Minder dan een derde van de bevolking heeft zijn stem ongeldig ge maakt en de grote meerderheid heeft ge stemd op de partijen, die de onafhanke lijkheid van het gebied voorstaan en elke aansluiting bij Duitsland of Frankrijk van de hand wijzen. Voor minister president Johannes Hoffmann werd de stembusstrijd een dubbele overwinning. Zijn partij keert met meer zetels in het parlement terug, dan zij reeds had en de politiek die hij tot dusver gevoerd heeft, kreeg de goedkeuring van de grote meer derheid van de bevolking. Naar het oordeel van waarnemers is een, kleine 30 pet van de kiesgerechtigde Saarlanders voor aansluiting bij Duits land. Hoewel dit percentage niet alar merend is, heeft het toch wel iets te zeggen. Want bij de verkiezingen, die enkele jaren geleden werden gehouden, was het pro-Duitse percentage zeker niet zo hoog. De tijd schrijdt voort cn Duits- lands macht en invloed nemen lang zamerhand toe. De vraag is nu, of tege lijk daarmee ook de sympathie van de Saarlanders voor hun oude vaderland toeneemt. Het antwoord hierop kan niet uit de verkiezingen van gisteren worden gelezen. Dat zal bij toekomstige verkie zingen pas duidelijk worden. Het geringe percentage dat gisteren blijk gaf van een pro-Duitse gezindheid kan echter ook wijzen op een verblijdend verschijnsel. Hiermee bedoelen we niet dat het Saargebied zich liever op Frank rijk blijft oriënteren, want dat is In dit ge--U van ondergeschikt belang. Het ver blijdende verschijnsel, waar wij het oog op hebben, is de mogelijkheid dat de grote meerderheid van de Saarlanders niet meer bezeten is van de angst, waar van Ze vóór 1935 blijk gaf. Daardoor kan de onverkwikkelijke wijze waarop de Duitsers thans weer het Saarprobleem hebben aangepakt, wel eens gaan wer ken als een boemerang. De uitslag van gisteren is hoopgevend. Een doorslaan naar Duitse zijde zou funest zijn voor de kansen op een •erenigd Europa. Nu bestaat nog de mogelijkheid dat men te Bonn inziet dat de praktijken die omstreeks 1935 nog opgeld deden, uit dc tijd zijn. Dat zou ii zegen zijn voor Europa. Troepenschip defect Vertrek vrijwilligers uitgesteld Zeven man teruggekeerd na een jaar dienst in Korea Het vertrek van de 120 Nederlanders i 11 Belgische Korea-vry willigere. die vandaag uit Rotterdam naar Korea koers zouden zetten, is tot nader order uitge steld. Het troepensohip, waarmee de mannen zouden reizen, heeft met een de fect te kampen. Zeven vrijwilligers, onder wie zes ge wonden. zijn Zaterdag met de KLM-Con- stellation Eindhoven, na een jaar dienst in Korea, teruggekeerd op Schiphol. Ma joor S Da Costa, waarnemend comman dant van het regiment Van Heutez. reik te hun het Kruis voor Recht en Vrijheid uit. De gewonden zijn de soldaten T. V. de Jager, J. A. van der Mark cn A. Jas pers, allen uit Den Haag: R. A. Busse- ma-ker uit Bloemendal; G. Rijswijk uit Rotterdam en A. Th. Stinissen uit Nij megen. De laatste werd naar bet Cen traal Militaire Hospitaal in Utrecht over gebracht, de anderen gingen voorlopig naar het Centraal Militair Hospitaal in Den Haag. De zevende teruggekeerde vrijwilliger is kapitein G. C. van Gor- kum uit Den Haag, die niet gewond is. Ned. rekenwonder won van rekenmachine Het Amsterdamse rekenwonder Wim Klein („Pascal") geeft demonstraties in Noord-Frankrijk, Zaterdag was hij in Rijssel met het berekenen van het kwa draat van een getal van zes cijfers 2 k 3 seconden eerder klaar dan een machina. Lang gekoesterde wens vervuld Willem Klaassen uit New Yorks hotel mag op het paleis Soestdijk komen T^OOR PRINS BERNHARD is Zaterdag een reeds lang gekoesterde wens in vervulling gegaan. Hij heeft een C-119 Flying Boxcar van de Ame rikaanse luchtmacht bestuurd. Na het opstijgen van het vliegtuig ging de Prins in het stuurgestoelte zitten. Hij maakte een vlucht van drie kwar tier boven het gebied van Hagerstown, in de Amerikaanse staat Maryland, landde en steeg daarna weer op. Na de vlucht verklaarde de Prins: „Ik ben van mening dat het stijgvermogen en de algemene prestaties van dit toestel buitengewoon zijn. Ik sta er van te kij ken". De Prins had, toen hij op zijn reis voor de eerste maal in de Verenigde Staten vertoefde, de wens geuit een Flying Box- de Amerikaanse luchtmacht te besturen. De luohtmacht heeft daarop de nodige schikkingen met de fabriek van Fairchild getroffen. Prins Bernhard maakte de vlucht in gezelschap van de hoofdinvlieger der fa briek en een aantal officieren van de Visser op de Maas verdwenen Tweede slachtoffer van aan rijding overleden Amerikaanse luchtmacht. Na de vlucht en een bezoek aan de fabriek gebruikte de Prins het noenmaal ten huizo van de heer Lane, een der directeuren van Fairchild. Vervolgens keerde hU met zyn gevolg per vliegtuig terug naar New York. In zijn hotel onderhield de Prins zich geruime tyd met de „maitre d'hotel Willem Klaassen, die uit Nederland af komstig is. De heer Klaassen ontving een uitnodiging de Koninklijke Familie bij zijn eerstvolgende reis naar Nederland te bezoeken. Amsterdam-Zuid zat een uur in het donker Door een storing in een 10.000 volts kabel heeft Amsterdam-Zuid Zaterdag avond een uur lang in het donker geze ten. Vooral de winkeliers hadden pech. omdat juist die avond voor het eerst ce zaken tot 9 uur open mochten blijven vanwege St. Nicolaas. De 58-jarige visser A. Kitzen uit Roos ier en (L.) wordt sinds Vrijdagmiddag vermist. In de schokker, waarmee hij de Maas was opgevaren, werd h ijniet aan getroffen. Het roeibootje van de schokker bleek te zijn verdwenen. Het tweede slachtoffer van het onge luk op de onbewaakte overweg aan de D:iter van der Bremerweg te A m e r s- ort is Zaterdagavond overleden. Het de 28-jarige mevr. S. A. v. d. Leur- Mareharid uit Sainte Savine in Frankrijk. de b^tuurdc' van ae; bge vorst. (Opgemaakt teTÓuur) Franse auto, die op deze overweg door gegrepen. De toestand vanl ZON EN MAAN nog steeds Dinsdag: Zon 8.27—16,32.' maan I 9 56, op 16 44 uur. Op 9 Dec L.K. Aanhoudend koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht of ochtend hier en daar mist, overigens over het algemeen weinig bewol- Iting en droog weer. Zwakke veranderlijke wind. maar in het Zuiden van het jand aan vankelijk nog matige Ooste lijke wind. Lichte tot ma-

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1