ïlicutue jTciJtsrijc GTouranl Veertig jaar „De Eendracht" Morgen zullen ruim 600.000 Saarlanders hun stem uitbrengen Het offensief gericht op definitieve afscheiding van dit gebied Hevige botsing tussen studenten uit Utrecht en Delft Wist U ZATERDAG 29 NOVEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. Drie en dertigste Jaargang No 9598 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasltcl) Is gfjebleota tags bert (a tegfjenspoet" Bonn zal uitslag niet erkennen MORGEN zullen ruim 600.000 Saarlandse kiezers de vijftig leden van de nieuwe Landsdag kiezen. Daarbij wordt dus indirect een votum gegeven over de, op definitieve afscheiding van Duitsland gerichte, poli tiek van hun regering. De, tegen de afscheiding strijdende, partijen heb ben weliswaar geen candidaten kunnen stellen, doch zij hebben hun aanhangers aangemaand door een boycot der stemming, toch hun ge voelens kenbaar te maken. Het gaat om de vraag of inderdaad een meerderheid der bevolking zich in Duitse zin zal uitspreken. Indien dit het geval zou zijn, dan worden, volgens de bladen in Saarbrücken, de Frans-Duitse pogingen om een Europees fundament te leggen, ernstig minder dan de helft van de stemmen zouden haten, dan moet uit zulk een reshitaat een „democratische gevoLg- treikikimig" worden getrokken. Welke die consequenties zouden zijn, wilde Hoff mann niet zeggen. De Duitse oppositie kondlLgde echter gisteren aan, dat zij in zulk et geval een nieuwe verkiezing eisen, waarbij ook de drie Duitsge zinde partijen zouden moeten worden toegelaten. Bij de laatste Landsdagver- ktezing togen 96 procent der kiezers temibus en van Duitse zijde beroept zich op dit feit, er mede willende aantonen, dat er wel degelijk grote po litieke belangstelling bestaat. De Westduitse politieke partijen, aldus A.P. udt Bonn, hebben er nogmaals tegen (geprotesteerd1, dat de pro-Duitse opinie in (het Saaipgebied „de mond wordt ge snoerd". De, tot de oppositie behorende, Socialisten en de drie partijen van de coalitie-Adenauer veroordeelden nog maals op feite wijze 'het, naar hun me ning, ondemocratische bewind in het gebied. De Vrije Democraten eisen op nieuw, dat de regering by de Europese Raad een vlammend protest zou indienen tegen de manier, waarop de democrati sche vrije rechten van 900.000 Duitsers in het Saargefoied met voeten getreden worclen. De Duitse partij borduurde op het stramien, dat de Europese eenheid en sameniwerkig in gevaar wordt gebracht. Da Socialisten verklaarden, dat de ver kiezingen van morgen „het hoogtepunt zouden vormen van de verplettering het pro-Duitse element in het Saarge- bied door de politiestaat". En leden Adenauers eigen Ohristen-Demooratische party herhaalden hun verklaring, dat de uitslagen der verkiezingen door Bonn niet zouden worden enkend. Deze andere uitingen van Duitse zijde gaan aan de peiling van morgen vooraf. Ver wachtingen omtrent deze geforceerde volksstemming, aldus de corr. A.N.P. te Saarbrücken, worden met de uiterste reserve omgeven; men waagt zioh niet aan voorspellingen. Waarne mers udt de Bondsrepubliek zijn echter •in het algemeen somber gestemd ten zien der kaneen voor een grote pro- Duitse demonstratie. Men acht de kan sen voor de pro-Franse richting geste gen, als gevolg der aankondiging over verlichting van het Franse economische regiem. Premier Hoffmann, de leider Christelijke party, die thans de absolute meerderheid in de Landsdag heeft, kent op een grote deelneming aan verkiezing, door hem geschat op' circa 80 procent. Hij liet daarbij in het mid den, hoeveel kiezers een ongeldige stem zuilen uitbrengen. Wanneer de partijen, die tot de verkiezing zijn toegelaten, Mollig en zacht In Den Haag houdt de Ver. Het Raskonijn een tentoonstelling. Dit lieve meisje heeft veel schik met de diertjes, die het blijkbaar best met haar kunnen vinden. Kamerlid Van Rijckevorsel: Zwijgrecht journalisten al 100 jaar oud Het Tweede-Kamerlid Van Rijckevorsel (KVP) heeft in een brief aan minister Donker een oplossing aan de hand gedaan het verschoningsrecht van de journa- waarover hij dezer dagen een motie heeft voorgesteld. De heer Van Rijckevorsel betoogt, dat dit verschoningsrecht of zwijgrecht eigen- reeds meer dan 100jaren in ons recht bestaat en wel in art. 18 der En quêtewet van 1850. Daar de journalist dus reeds sinds eer dan 100 jaar krachtens artikel 18 der Enquêtewet het recht heeft zijn bron van inlichtingen tegenover de volksver tegenwoordiging te verzwijgen, kan de voorsteller niet inzien, waarom de nalist dat recht niet zou behoren te krij gen tegenover de rechterlijke macht. De meest voor de hand liggende oplos sing acht de heer Va» Rijckevorsel ii geval: het bijzondere verschoningsrecht of zwijgrecht, als bedoeld in artikel 18 der Enquêtewet wellicht na herzie ning en verduidelijking van de tekst dit artikel ook te laten gelden burgerlijke en strafzaken, zoals is vraagd in de motie. Vliegtuig strooide pamtletten uit Deuren, glazen en sponningen bezweken onder geweld van stormrammen EEN GEHUURD VLIEGTUIG strooide gistermiddag boven Delft pam fletten uit, waarin de burgerij werd meegedeeld dat de Utrechtse R.-K. studenten wraak zouden komen nemen op hun Delftse collega's, die korte tijd geleden de halve inventaris van de Utrechtse sociëteit hebben geroofd. Dit voornemen is ten uitvoer gelegd in een hevige strijd, waarbij deuren en ruiten van de soos Alcuin aan de Oude Delft het moesten ont gelden. Om halfzeven zouden de Utrechtse stu-1 gebouw in de Raamstraat, waar de_tafejs denten komen, maar dank zij de gladhejd gedekt^ stonden grote gamellen niet vèrsohenen ze eerst om halftien: 3001 boerenkool en worst werden aangesleept, luidruchtige jongelieden in zeven grote Na^de niaaltyd ^ngen^zy in _fakkelop- autobussen. De Delftse politie stond op Verwerking varkensvet in margarine Orn de varkenshouders te steunen en dollars te sparen Het is zeer waarschijnlijk, dat binnen afzienbare tijd enig varkensvet in de margarine zal worden verwerkt. Dit vet zal op smaak, kwaliteit en kostprijs van de margarine geen enkele invloed hebben, terwijl op de dollar rekening bij het aanschaffen van vetten oliën weer wat zal kunnen worden bespaard. Het belangrijkste echter zal zijn, dat de varkenshouders hiermede uit de tnans bestaande prijzenmoeilijkheid zullen komen. Varkensvet is een weinig gewild arti kel. De lage opbrengst er van duwt haast automatisch de gemiddelde varkensprijs, dus de teelt naar beneden, omdat de ooer op grond van zijn voortbrengingskosten een bepaald bedrag voor zijn vette var kens. moet ontvangen. De stapel vette varkens liep van 134.000 stuks in Mei 1950 terug tot 115.00 stuks in Mei 1951 en bedroeg op 1 Mei van dit jgar 98.000 stuks. Het telen van vette varkens is belang rijk, omdat de uitvoer van hammen in blik op het ogenblik zo groot is. De finan ciële resultaten daarvan overtreffen op het ogenblik zelfs die van de bloem bollen. Met de varkensprijzen was het va..kelijk zo, dat de garantieprijs baeonvarkens voldoende was om bodem in de markt te houden. Nu de afzet van bacon echter teleurstellend en de verhouding tussen baeonvarkens en vette varkens stérk is veranderd, de bacongarantie onvoldoende geworden om de prijzen van vette varkens te steunen. Geen korter dienen in Engeland De Britse minister vah Oorlog, Anthony Hea-d, hoeft te Londen op een persconfe- meegedeeld, dat de Britsè rege ring er van overtuigd is, de tweejarige dienstplicht in Groot-BraAlarmië niet kunnen verkorten. „Het is onlogisoh te i, dat het. waarschijnlijk moeit w> dien geacht, dat de koude oorlog niet lang meer zal'duren, of dat de hevigheid zal verminderen," verklaarde hij. ten andere factor, welke 'hand having van de tweejarige militaire dienstplicht nodig maakt, noemde Head de Britse overzeese verplichtingen, aldus Radio-appèl van vijf mannenbonden In le Nieuwe Kerk te Delft hebben vijf Protestantse mannenbonden gisteravond (matig bezocht) appèl gehouden, dat door de NCRV werd uitgezonden. Het de Luthersq bond, de Hervormde bonden,' n.l. „In Dièóst der Kerk" en J~ Herv. 'Geref. bond, voorts de Geref. de Chr. Geref.- bond. Namens elk der ganisaties voerde een bestuurslid het woord: zij wekten de mannen op bij het licht van het Evangelie te leven. Koor zang en orgelspel luisterden de samen komst op. Philips kweekt komkommers midden in de winter Philips heeft de mogelijkheid onder zocht kaskomkommers midden in de winter te kweken. Gisteren zijn de eerste producten van deze proefnemingen aan de Loosduinse groenteveiling aange voerd. De komkommers brachten f 1.33 per stuk op. De allereerste komkommers zyn door Philips aan H.M. de Koningin aangeboden. Het ligt in de bedoeling de planten het hele teeltseizoen met hoge- druk-kwikdamplampen te belichten. De eerste komkommers waren van goede kwaliteit. haar posten. De studenten hadden zich in hun soos verschanst. De bestuurders van drie reclamewagens, die verklaar den door de Utrechters te' zijn gehuurd, werden in de Delftse soos opgesloten. De plaats die naar het gebouw leidt,' werd met water bespoten en veranderde in een ijsvloer. De Delftenaren durfden de strijd. Maar toen ging het gerucht dat de Delftse praeses, J. J. M. Snepvangers, door de Utrechters ontvoerd was. Het gerucht was juist: toen de Utrechters in Delft arriveerden, hadden zij de gevan gene in hun midden; 's middags hadden zij hem uit zijn huis weggehaald Voordat de Utrechters de strijd aan bonden, togen zij naar het patronaats- Op Nederlandse tentoonstelling „Snert" het meest gevraagde gerecht bij de Mexicanen Eetlustigen droegen kok Heiwig in triomf op hun schouders door de zaal SOPRA CONCH1CHAROS" of in goed Nederlands „snert" was het meest gevraagde gerecht in liet restaurant op de tentoonstelling „Asi es Holanda" (Zo is Hollanddie in het begin van deze maand in Mexico City is gehouden. Dit vertelde gistermorgen in Amsterdam chef-hofmeester H. Helweg van de K.N.S.M. Hij was door de CIHAN de regeringsinstantie, die bemiddelt tussen exposities in het buitenland en Nederlandse finna's uitverkoren om in dit restaurant typisch Nederlandse maaltijden te be reiden. Er werd niet alleen erwtensoep opge- aardappelen werden gesneden. De pacb- tocht naar de Delftse soos. Zy rolden brandslang uit om de Delftenaren van katoen te geven, maar dezen wisten de slang te bemachtigen. Gevangen Utrech ters verhuisden naar de kelders. Voet zoekers en donderbussen luisterden de strijd op. De Utrechters eisten vijfhon derd liter bier voor de vrijheid van de Delftse praeses, maar die prijs was hoog. De'Utrechters begonnen een stormloop met meegebrachte rammen. Eindelijk bezwaek de zwaar gebarricadeerde deur luid gekraak. Opnieuw werden de Utrechters echter teruggeslagen en weer ;ing de deur dicht. Toen kraakten de anvallers de ruiten. Glazen en sponnin- jen vlogen in splinters. De Delftenaren smeten met emmers water van het dak gooiden de Utrechtse brandspuit in de Om elf uur werd de strijd gestaakt. Utrechters en Delftenaren verbroederden de sociëteit en de praeses uitgeleverd J. C. Schrama lid van Prov. Staten In de vacature wijlen mr E. J. M H. Bolsius (K.V.P.) is tot lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland be noemd verklaard de heer J. C. Schrama •te Sassenheim. diend, maar ook bruinebonensoep tomatensoep. Op het menu stonden voorts stamppot, boerenkool met worst, hutspot met klapstuk tplato tres de ocubre en, om och enigszins aan de Mexicanen, die veel bonen eten. tegemoet te komen, ook capucyners. Ondanks de vrij hoge temperatuur in de Mexicaanse hoofdstad, was de belang stelling voor deze Hollandse winterkost overweldigend. Het restaurant bood plaats aan 200 per sonen, maar er waren dagen, dat 1000 eet lustigen zich in de kleine ruimte verdron gen. Het was zelfs zo erg, dat de gasten bij kok Helweg in de keuken hun maal tijden kwamen gebruiken. De heer Helweg maakte op zekere Op 't Kopje van Bloemendaal De jeugd weet het eerste winter ongerief nog wel te waarderen! Peking volkomen achter Moskou Bombardement van Superforten bij Mandsjoerijse grens Stemming over het bestands-voorstel van India zal Maandag plaats vinden Een VIJFTIGTAL Amerikaanse Superforten heeft in de nacht van Vrij- dag op Zaterdag vier Noordkoreaanse doelen, dichtbij de Mandsjoerijse grens, gebombardeerd. Deze aanval werd als zeer hevig beoordeeld. Op de bijeenkomst van de „politieke commissie" der Ver'. Naties te New York heeft de voorzitter verklaard, dat Maandag het vredesplan van India in stemming zal worden gebracht. De afgevaardigde van India, Menon, zal eerst nog een rede houden. Wisjinsky van de Sowjet-Unie, heeft opnieuw bezwaren te kennen gegeven, nu het debat gesloten wordt.Steeds meer landen hebben zich vóór het voorstel van India uitgesproken. Communis- tisoh China staat echter volkomen achter de Russische resolutie; van een losscheuring van Moskou is dus geen sprake. China deelt het Russische standpunt, i Seoel steeds meer aandringt op een mas- dat onmiddellijk de vijandelijkheden saai offensief, weet de New York Post moeten worden gestaakt, en de kwestie te melden, dat de stafchefs der Ver. der repatriëring van de krijgsgevange- Staten drie afzonderlijke plannen heb- moet worden naarde vreedzame regeling het geschil", aldus Reuter. Zowel Russen als Chinezen houden vol, dat het voorstel van India in strijd is mat de conventie van Genève. De Chineese mi- Buit. Zaken, Tsjou En Lai, heeft derhalve het Sowjetvoorstel voor een regeling van het Koreaanse conflict goedgekeurd. Terwijl de Zuidkoreaanse regering in Luchtreizigers, die uit alle delen van de wereld op Schiphol neer strijken, worden daar begroet door een ijzige mijnheer. Enkele stewar dessen hebben n.l. een sneeuwpop gemaakt, die op het vliegveld met name de reizigers uit het warme Zuiden herinnert aan ons grillige klimaat. het restaurant, die zo iets nooit had gezien, toonde het boeket zijn gasten en het resultaat was, Helweg die dag wel veertig boeketten moest maken. Bepaald verlegen deze zeeman, die van zijn twaalfde jaar in het vak zit, toen de warmbloedige Mexicanen hem in triomf op de schou ders namen en door de eetzaal droegen. Duizenden liters erwtensoep heeft deze 51-jarige inwoner van Amstelveen zelf klaargemaakt, maar toen hij in Neder land terugkeerde, zette hij zich met graagte aan de erwtensoep, die zijn echt genote hem voorzette. „Thuis kook ik nooit, omdat het eten smaakt als mijn het klaar maakt", vertrouwde de dag boeket roosjes, die uit rauwe heer Helweg ons nog toe. DAT tot ridder O.-N. is benoemd H. C. Smit te Usquert (Gr.), bestuurslid van verschillende landbouworganisaties. DAT van 16 tot en met 22 November ons land vijf gevallen van kinderver lamming werden aangegeven, in Zuid-Holland (te Nieuwerkerk). DAT tegen de 32-jarige reclametekenaar J. B. T. en de 35-jarige monteur J. H. N. belden uit Amsterdam, die rijbewijzen vervalsten, daarna auto's huurden en deze irkochten. in Amsterdam resp. 2M: ér 2 jaar is geëist. DAT de Alg. Bond van Gepensionneer- en in een adres aan de ministerraad bezwaar maakt tegen het tussentijds rap port van de staatscommksie voor de pen sioenwetgeving en aandringt op "voor lopige toeslagen. DAT na het volgen van een militaire vmegeropleiding binnenkort uit de V.S. terugkeren de sergt L. R. Walraven uit Hillegom en de le luit C. H. A. Fran- kenmolen uit Den Haag. DAT de Noorse gezant in Den Haag, M. L. J. H. Jorstad, met zijn echtgenote de Philipsfabrieken in Eindhoven heeft bezocht. DAT een deel van de Apeldoornse vee markt, waar de aanvoer darlk zij een par ticuliere actie tot enkele honderden stuks is gestegen, nu t.b.c.-vrij is verklaard. DAT in de vac.-wijlen A. Steinkühler tot secretaris van de K.v.K. voor Oostelijk Noord-Brabant is gekozen drs F, J. W Gijzeis, wethouder van Eindhoven. DAT de commissaris van politie te Deventer. J. Bokma, na 40 dlensti- bij de politie met pensioen is gegaan. DAT de Britse vice-consul te Amster dam, J. W. Lee, op 57-jarige leeftijd is overleden. DAT minister Witte gisteren in Schoo- nebeek 32 woningen van het normaal plan Drente opepde en vóórts Coevorden en Emmen bezocht. DAT K. .ter Laan te Wassenaar giste ren zijn 50ste boek, n.l. de tweede druk van het niéuwe Groninger woordenboex, aan het prov. bestuur van Groningen overhandigde. DAT in de Plantage te Schiedam openluchttheater met 1900 zit- en staanplaatsen zal worden gebouwd. DAT mr H. W. de Vink op 6 Dec. 25 jaar gedeputeerde van Utrecht is. DAT tot lid van Prov. Staten Drenthe (vac.-mevr. prof. C. Willinge PrinsVisser, P.v.d.A.) is benoemd T. Boering te Paterswolde. DAT bij de aanbesteding in Den Haag van de bouw van een Rijks-HBS in Den fielder de fa Buur uit Alkmaar met f 397.700 laagste inschrijfster was. DAT minister Mansholt aan J. Nypels, hoofdredacteur van het landbouwweek blad De Veldbode, zyn benoeming tot officier O.-N. heeft meegedeeld. DAT de A.N.W.B. een handig boekje „Rijdt Veilig" heeft uitgegeven (prijs f 0.55), waarin op overzichtelijke wijze de regels van de weg zijn vervat. DAT de V.V.V. in Hoek van Holland in de zomer van 1953 n.a.v. dc rampen met de Radmar en de Faustus een 'en- toonstelling over het reddingswerk cn het ontstaan van de Waterweg wil houden. ben ingediend ter beëindiging impasse, zulks op verzoek van Eisen hower. Bradley, voorzitter der commis- an stafchefs heeft aanbevolen, dat ersterking van het Zuidkoreaanse leger wordt versneld en geen uitbreiding aan de oorlog wordt gegeven. In ieder geval is Bradley wel vóór versterking Amerikaanse strijdkrachten met twee of meer divisies, terwijl zes Zuid- koreanse divisies moeten worden uitge- zulks om meer druk op de Noorde lijken uit te oefenen. Er heerst verschil van mening ovei ïn eventuele „amphibie-landing" door e marine, terwijl ook het standpunt de luchtmacht zodanig op langzamerhand de troepen der V.N. kunnen worden teruggetrokken, tegen kanting ontmoet. Vermelden wij nog, dat drie communistische krijgsgevange- het kamp Kodjedo een Ameri kaanse militaire arts aanvielen, waarbij de V.N. bewakingstroepen de orde her stelden. Bij deze actie werden dertig gevangenen gewond. Vorsf houdt nog aan Koudste November- maand sedert 1927 (Van onze weerkundige medewerker) Gisteren is de vorst een nieuwe aanval begonnen. Een lage-drukgebled dat Engeland over België naar Duitsland trok en vanmorgen al op de Russische grens lag, veroorzaakte op vele plaatsen sneeuw. Terwijl in het Noorden nog 2 graden vorst voorkwam, steeg in Limburg de temperatuur tijdelijk tot 6 a 7 gr. Celsius boven nul en viel daar flink wat regen. De afgelopen nacht bracht op vele plaatsen matige vorst, doordat het weer vrijwel overal opklaarde en een sterke uitstraling ontstond. Ypenburg en Eelde meldden —5. De Bilt noteerde —6 gr Cel sius. Dicht bij de grond boven het sneeuw dek werd hier en daar ook in het Westen een temperatuur van —10 gr. Celsius ge- Het ziet e Verkiezingen trekkingen tussen Frankrijk en Duitsland dientengevolge ook voor West-Europa. De bewoners van het Saargebied gaan stembus om de leden voor het nieuwe parlement aan te wijzen. Helaas doet men dit in het buitenland meestal op Zondag. Deze verkiezingen hebben internationale betekenis gekregen, doordat de Duitsers de kiezers hebben aangeraden, blanco te stemmen. Hoe meer mensen blanco stem- o, hoe sterker het verlangen naar her eniging met Duitsland zou zijn. De Duitse partyen hebben reeds laten weten, dat, beduidend percentage zich van stemming zal onthoudenf dit de regering Johannes Hoffmann zal noodzaken, haar conclusies te trekken. Hoffmann heeft daarop geantwoord, rekening te zullen houden met alle gevolgtrekkingen, die uit de verkiezingsuitslag gemaakt kunnen worden. Hij heeft er echter aan toegevoegd, de verkiezingen als een goed keuring van het huidige bewind te zul len beschouwen, als minder dan 30""c van de bevolking blanco stemt. Maar daar voelen de Duitsers nu weer niets voor. Het antwoord is nu aan de Saarlanders zelf. Wat zal bij hen de doorslag geven? De voordelige economische samenwer king met Frankrijk, of de nauwe histo rische band met Duitsland, die al direct tot uiting komt in de landstaal? Dat weet nu nog niemand. Wel is merkwaardig, dat de bevolking van de Saar nog niets heeft laten blijken van een uitgesproken pro- Duitse gezindheid. Het is echter mogelijk, dat de een voor de ander niet wil weten, wat hij doet en dat hij zijn geheim (wel licht een blanco stem) slechts aan de stembus wil prijsgeven. Dat moet nu morgen blijken Vervolgingen JN de communistische landen heb ben spectaculaire gebeurtenissen, die zich in het openbaar mogen afspelen, speciale bedoeling. Zo is het naar over het algemeen aanneemt ook de gerechtelijke moord, die in de af gelopen week te Praag werd voorbereid. Het meest opvallende in dit proces was hebben er in onze verslagen al op gewezen dat de veertien slachtoffers Stalin voornamelijk werden beschul digd van Zionisme. Vroeger was Trotsky- zonde, die met de dood moest worden bestraft en tot voor kort was het nog het Titoïsme. Tijdens het geruchtmakende proces zijn ernstige beschuldigingen geuit jegens vooraanstaande Joden in het buitenland. Er bestond ten slotte geen twijfel meer of te Praag werd een nieuwe periode ingeluid in de houding van het commu ne tegenover het Jodendom. Het pro- vervulde als het ware de functie van startschot voor de anti-Joodse agita- waarvan verschillende Tsjechische en Slowaakse steden deze week getuige zijn geweest. De vele Joden die nog achter het ijzeren gordijn leven, gaan een don kere tijd tegemoet. In bepaalde kringen wordï zelfs de vrees uitgesproken, dat deze mensen eenzelfde lot zal wachten als hun geloofsgenoten, die tijdens het Hitler-bewind het leven lieten in de gaskamers. Daar de jonge staat Israël de Russische liefdesbetuigin gen'sedert 1947 onbeantwoord heeft gela ten, heeft Moskou besloten, met alles wat Joods is, te breken en dit op spectacu laire wijze in een monsterproces te Praag in de wereld bekend te maken. Voor het Midden-Oosten betekent deze koerswijziging, dat de Russen zich met des te meer ijver tot de Arabi sche landen, die bijna alle zo heftig in beroering zijn, zullen wenden. In ons blad Maandag schreven we daar reeds in het kort over. Over de wijze, waarop de Russen de Arabische landen willen uit spelen tegen Amerika, hopen we het een volgende keer te hebben. (Advertentie) Fa D. KRET en Zn. i depressie trekt van Zuid- r het Oosten en zal later de uw en de Oostenwind doen De vorst zal zich echter vermoedelijk ook door deze nieuwe depressie-aanval niet laten verdringen Het winterweertype zal dus de eerste dagen aanhouden Het kwik komt over dag niet of maar weinig boven het vries punt en dan 's nachts weer 4 k 6 graden onder nul. In het Zuiden en ook in het Noorden is nagenoeg geen sneeuw geval len, maar in het midden en Westen van ons land hier en daar vrij dicht sneeuw dek. Na 1927 hadden wij nog niet zo'n kou in November gehad De Herfst in zijn ge heel zal ongetwijfeld een der koudste sinds lange tyd zijn. Arbeid op vrije middagen Aan hoofden of bestuurders van brood bakkerijen, banketbakkerijen, rijwiel- cn automobielherstelplaatsen, bierbottela- rijen, limonadefabrieken, slagerijen en vleeswarenfabrieken, in wier onderne ming geen arbeid wordt verricht op Donderdag 25 December en op Donderdag 1 Januari 1953. heeft minister Suurhoff vergunning verleend om in het tijdvak van Maandag 22 December tot en met Zaterdag 3 Januari a.s. het personeel ar beid te laten verrichten op de vrije mid dagen, die op de arbeidslijst zijn Ver meld, indien deze middagen niet op Don derdag zijn gesteld. Hierbij dient even wel een gewijzigde arbeidslijst voor ge noemde periode te worden opgehangen met vermelding van de tijdregeling op de dag, waarop deze vrije middag valt en welke personen dit betreft. Minder vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Nevelig en meest zwaar bewolkt met voorna melijk in het Zuiden en midden van het land tijde lijk regen of sneeuw. Tot matig of vrij krachtig toenemende Ooste lijke wind. In het uiterste Zuiden van het land temperatuur tijdelijk enkele graden boven het vriespunt, elders lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon 8 2416.33: maan onder 7.32; op 15.17 uur. Op 1 Dec- V.M. Maandag: zon 8.25—16.37; maan onder 8.50; op 15.54 uur. MS

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1