0 ^'If mm Het Zijlkwartier van Leiderdorp krijgt er 104 woningen bij In het plan 72 galerijwoningen voor vier of vijf personen ,W4,£T Moeilijkheden van suikerzieken werden besproken Aanleg sport- en speelterreinen in de Rodenburgerpolder NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 26 NOVEMBER 1952 leiderdorp streelt vooruit: De rest portiekwoningen voor gezinnen van zes (Van een onzer verslaggevers) Als de gemeenteraad van Leiderdorp er in zijn vergadering van morgen avond (Donderdag) goedkeuring aan hecht, zal binnenkort in het Zijl kwartier van dezè gemeente (uit Leiden komend links van de Spanjaards- brug) begonnen worden met de bouw van 104 woningen. Enkele maanden geleden werd aan architect Van der Sterre te Leiderdorp van gemeente wege de opdracht gegeven een plan te maken. Dat nu komt morgenavond in de raad. Het ligt in de bedoeling begin volgend jaar te beginnen en dan over ongeveer een jaar klaar te zijn. Over het algemeen kan nog worden De woningen worden gebouwd tussen de touwfabrieken en de Van de Valk Boumanweg. Het gemeentebestuur streeft er naar de bebouwing van het Zülkwar- tier af te ronden. Is het nieuwe plan uit gevoerd. dan kan nog niet gezegd wor den. dat die afronding is voltooid. Er ls in het uitbreidingsplan nog een strook grond overgebleven, tussen het nieuwe plan en de Van de Valk Boumanweg, waar in de toekomst ook woningen moe ten worden gebouwd. Pas als die er staan, is de nieuwbouw in dit deel van de gemeente achter de rug. Intussen is het duidelijk, dat het Zijl- kwartier een wijk op zichzelf wordt. Zo als bekend, zal er binnen afzienbare tijd ook een Chr. school verrijzen. Trottoirs in de hoogte Het nieuwe plan bevat in de eerste plaats drie blokken woningen in drie woonlagen, in totaal 72 woningen. De architect heeft hier het type galerijwo ning gekozen, niet het type portiekwo ning dus, dat men bij de hoogbouw bij de Geref. kerk aantreft. De galerijen zijn op de tekening duidelijk te zien. De slaapkamers bevinden zich aan de kant van de galerij (Noord-Oostzijde), terwijl de huiskamers en de keukens aan de Zuidzijde zijn geprojecteerd. Dp woonzijde van het ene blok doet dus uitzien op de galerijkant van het andere blok. Elk blok heeft twee trappenhuizen (links en rechts), die toegang geven tot de verschillende galerijen. De galerijen zijn te vergelijken bij trottoirs. De voor deur van de woningen is ook aan de galrijkant ontworpen. Elk blok is or- derkelderd, zodat elke bewoner zijn eigen bergruimte heeft. De galerijwoningen zijn bestemd voor vier en voor vijf personen, 36 voor vier en 36 voor vijf. Ze bevat ten twee of drie slaapkamers. Verder een woonkamer, een keuken en een wascel. Deze cel is zo groot, dat er (g| een wasmachine in kan staan. Om het trappenhuis liggen de grote wo- ningen, In het midden de kleinere. Tussen de verschillende blokken komt een ruimte van dertig meter breed, zodat bewoners niet over gebrek aan groen te klagen zullen hebben. Dit is ook van belang voor de andere, lagere blok ken, waarop de hoogbouw Ioodrecnt ls 3e" geprojecteerd; er is dus voldoende door- zicht. De lengte van de galerijblokken bedraagt 59 meter. Ruimtelijkheid op- Direct achter en parallel aan de Meije- Lste laan worden de lagere woningen (twee i in woonlagen) gebouwd. In totaal 32. Deze zo- woningen zijn bestemd voor 6 personen. lVee Ze bevatten onder meer drie slaapka- u mers, een woonkamer en ook een ruime de! wascel. De huizen hebben alle een apar- te schuur. Deze woningen worden op- u.i getrokken ln drie blokken, twee van twaalf en één van acht. Twee lopen ,SCJ1 evenwijdig aan de Meijelaan, één (het blok van acht) ligt in het verlengde vaD de hoogbouw (op de tekening geheel rechts). Voor dit deel van het plan koos de ontwerper weer het type portiekwo- opgemerkt, dat de hoogbouw aan uitbreiding van het Zijlkwartier geen ge sloten karakter geeft. Het principe van de ruimtelijkheid was ook bij de samen stelling van dit plan van beslissende ue- tekenis. We menen tenslotte, dat Leider dorp de uitvoering van het plan .net tevredenheid tegemoet kan zien. Rijdend postkantoor Vrijdag in Leiden De stichting Voor het Kind heeft ter stimulering van de nationale kinder- zegelactie. die thans ook in Leiden draait, een Ronde van Nederland georganiseerd, waarbij een „rijdend postkantoor" een groot aantal gemeenten bezoekt. Vrijdag komt dit postkantoor in Lelden. Z'n standplaats is op het Stadhuisplein. Voor de postzegelverzamelaars zy meegedeeld, dat alle op het autopostkan toor met kinderpostzegels gefrankeerde correspondentie van een speciaal stempei wordt voorzien. Serenade van T. en D. Gisteravond heeft de harmoniekapel Trouw en Durf een serenade gebracht bij de heer J. de la Rie, Irenestraat, ter gelegenheid van zijn jubileum, waarvan wij onlangs al uitvoerig melding hebben gemaakt. De heer De la Rie is vele jaren als schelleboomdrager bij T. en D. geweest. Als gevolg van een ongeval moest hij voor het lidmaatschap be danken Concert in de Zuiderkerk Cellist Samuel Brill en pianist Marinus Flipse Gisteravond traden in de Zuiderkerk op, voor het Leids Academisch Kunst centrum, de cellist Samuel Brill en de pianist MarintLS Flipse. Na een adagio van Bach als inleiding werden ons sonates voorgespeeld van Beet hoven, Debussy en Henriëtte Bosmans, terwijl de cellist zich afzonderlijk liet horen in een suite voor violoncello-solo van Reger. Samuel Brill is een voortreffelijk in strumentalist. begaafd met een grote dosis muzikaliteit en uitgerust met een bewon derenswaardige techniek. En dit laatste geen geringe verdienste; de cello mers stelt zeer hoge technische eisen, waaraan slechts weinigen volledig kun nen voldoen. De suite no. 2 op. 151c van Max Reger is stellig een toetssteen voor alle denkbare technische moeilijkheden. Brills vertolking'van dit werk verdiende alle lof, ook al moeten wij erkennen, dat het werk zelf ons vrij koud laat. Reger tracht hier kennelijk een pendant te scheppen voor Bachs grandioze solo suites, zonder evenwel tot eèn eigen stijl te kunnen komen. Het is alsof de componist steeds worstelt om inspiratie te krijgen, die echter uitblijft. Zowel Hindemith als Badings hebben het pro bleem van de solosonate voor cello beter opgelost. Beethovens sonate in A op. 69 is een meesterwerk van vorm en inhoud. Beet hoven was eigenlijk (naast Boccherini) de enige der klassieke meesters, die zich voor dit instrument interesseerde. Hij wijdde er enige van zyp mooiste sonates aan. De pianopartij is in genoemd werk zeer belangrijk. Toch ontkwamen we niet aan de indruk, dat Flipse. ondanks zijn brillant en muzikaal spel, teveel do mineerde zodat de cellopartij in het ge drang kwam. Brill toonde zich trouwens in dit werk ietwat timide: het was alsof hij zich niet geheel durfde te geven, al bleef zijn voordracht zeer expressief en verzorgd. De beide kunstenaars kwamen na de pauze tot grote harmonie in Debussy's magistrale sonate in d, één van de laatste werken van de Franse meester. Het om floerste klankbeeld, de suggestieve rhythm iek, de sobere vorm, het is alles kenmerkend voor Debussy's laatste wer ken, geschreven tijdens de eerste wereld oorlog. Zowel Flipse als Brill toonden voor dit werk een grote affiniteit; hier werd ook de juiste verhouding tussen de zo uiteenlopende klankdomeinen van piano en cello bereikt. Goudse schilder exposeert bij De Ploeg Gevoelige pastels van Jan van Ham In de expositieruimten van De Ploeg in de Brcestraat hangen op het ogenblik een goede veertig pastels. Het zijn bijna allemaal stadsgezichten en landschap pen in impressionistische trant, van een bijzondere lichtheid en gevoeligheid voor atmosfeer, trefzeker neergezet, stoer van vorm en getuigend van een zelfstandige persoonlijkheid. Het is werk van de autodidact Jan van Ham, Goudenaar van geboorte en ruim zestig jaar oud. Tus sen 1916 en 1922 was de kunstenaar lid van het St. Lucasgilde te Amsterdam. Hij werkte en exposeerde bij het Amers- foortse kunstenaarsgilde en bij het ge nootschap Kunstliefde te Utrecht. Tus sen 1922 en 1932 beoefende hij zelfstan dig het pottenbakkersvak en met fraaie resultaten. In de lente van dit jaar ging Familieberichten uit andere bladen G H L Reinhóld, Utrecht: M H A Wlltens J F Saarberg. Heemstede; K H E Weyburg A Wafelman, Heemstede: H Houbaer en J M Lopes Cardozo. A'dam; B v Zweeden en M Wljthoff. Amsterdam. BEVALLEN: mevr. Mons-Dlk, z. A'dam: jeyr. de Vrles-Krelage, z. Pendopo: mevr. Riem Vls-Laurey, z. A'dam; mevr. Glllleron- Breethoff. z. Melbourne. OVERLEDEN: C Slothouber. m. 80 j. Zet- Th F J Zondag, m. 53 j. R'dam: J G kunstenaar naar de Balearen en werkte op Mallorca en ïbiza. In Gouda werd dit jaar een tentoonstelling van zijn werk gehouden ter gelegenheid van zijn 60-$te verjaardag. Opvallend in het werk van Jan van Ham is het afwezig zijn van de mense lijke figuur in practisch alle landschap pen en stadsgezichten. Mede daardoor hebben deze landschappen iets tijde loos gekregen en is het wezen van een be paalde omgeving, het essentiële van een sfeer des te klemmender. Hoezeer dit is blykt, wanneer men zijn gezich ten op Mallorca bijv. vergelijkt met „Boerenhuizen te Noorwegen". Ook het specifieke van het Hollandse landschap heeft zijn volle aandacht gehad. Daar door spreken zijn „Begroeide duinen", „November te Texel" en „Huisje op Ameland by onweer"; de beide laatste olieverven, die mede getuigen van de kundigheden van deze kunstenaar. De tentoonstelling is tot 6 December te bezichtigen. C. Th. R. «hede; G B G Hooym< *1 J., A'dam: C L A Prins. v. Haar b Troost, m. 73 j Bentveld: A L Wakker, v.. 72 Hilversum: H M L 70 j„ Heemstede. (Advertentie) HEDENAVOND 10 UUR: AANVANG TRAINING BASKETBALL SPORTSCHOOL HOLVAST v/h. KOOREMAN PIETERSKERKGRACHT 9. TEL. 23728 De sonate van de onlangs overleden pianiste en componiste Henriëtte Bos mans is een sterk impressionistisch ge tint, goed geconstrueerd doch wat uitge sponnen werk, zeer goed voor het instru ment geschreven. Een gebrek aan oor spronkelijkheid valt echter niet te ont kennen. De uitvoering bevatte zeer goede momenten, al domineerde ook hier soms weer de piano. Wij kregen hier en elders soms enigs zins de indruk, dat Samuel Brill moeite heeft zijn inzichten door te voeren tegen over de geprononceerde persoonlijkheid van Flipse (wiens pianistische kwalitei ten overigens buiten discussie zijn), Toch viel er deze avond veel te genieten e toehoorders toonden zich dan ook geestdriftig. Als toegift werd nog werkje van Bloch gespeeld, dat bij het voorafgaande heel goed aansloot. J. VAN DER VEEN. Twee jubilea bij de lichtiabrieken De heren J. Linschoten en J. Schoonwater herdachten gisteren, d zij 25 jaar geleden in dienst der Stede lijke Lichtfabrieken traden. Zoals ge bruikelijk werden zij in de Directiekamer toegesproken. De Directeur, ir Y Ykema. overhandigde met enige toepasselijke woorden de gratificatie en de daarbij behorende oorkonde van het gemeente bestuur. Hij wees er op, dat ook eer dige arbeid in het raderwerk van bedrijf nuttig en noodzakelijk is. En als deze arbeid stipt en tot tevredenheid ver vuld wordt, past een waarderend woord. De adjunct-directeur, ir F. Stokhuyzen, sloot zich bij deze hulde aan en wenste beide jubilarissen geluk met deze dag. De onmiddellijke superieuren d^r heren Linschoten en Schoonwater, de here Annokkee en H. F. Barg, kregen volgens gelegenheid om de kwaliteiten van hun medewerkers te belichten. De voorzitter der personeelsvereniging, da heer H. van Woudenberg, wees op de enorme uitbreidingen van het bedrijf in de afgelopen kwart-eeuw, waar belde jubilarissen voor hun deel mee te maken hebben gehad. Namens het personeel overhandigde hij een mooie herinnering aan deze dag. Ook in de kring van de naaste colle ga's werden vriendelijke woorden gespro ken, waarvoor de twee jubilarissen zich erkentelijk betoonden. Lezing in Oudheden Gisteravond hield dr B. H. Strieker in het Rijksmuseum van oud heden een lezing over De grote zeeslang. De grote zeeslang is een dier uit de mythologie der volkeren, dat wel her haaldelijk van zich heeft doen spreken, maar in werkelijkheid niet leeft en nim mer geleefd heeft. De volken der klas sieke oudheid, de Grieken en Romeinen, kenden het wel, spreken er echter wei nig over. De belangwekkendste gegevens vindt men in de oud Noorse Edda, waar de slang herhaaldelijk optreedt, steeds als macht van het kwaad. Ook de Joden, die het dier Leviathan noemen, weten er veel over te zeggen. In een der laatste hoofdstukken van het boek Job komt zelfs een uitvoerige beschrijving voor. Spreker ging na, of ook de Egyptenaren het dier gekend hebben en toonde de hand van een reeks afbeeldingen aan, dat dit inderdaad het geval is. Studenten-volleybal Morgen worden in de Houtrusthallen in Den Haag de Nederlandse studenten volleybalkampioenschappen verspeeld. Tien heren- en vijf damesteams schreven hiervoor in. De Leidse groep heren (Lei den vaardigt ook een damesteam af) speelt in groep A met Nijmegen, de Vrije Universiteit uit Amsterdam, de Amster damse gemeentelijke universiteit en tweede team van Technische Hoge school te Deift. De twee best geplaatste ploegen uit deze groep komen in de fi nale- MljêéstÊÊm ^VEeSPfCTJ[p5CUET&*1# 'i y y.R(>Ufl touv Agenda voor Leiden Woensdag Rehoboth. 2-5 en 7-11 uur: jubileum- bazar Rembrandtwijk. Burcht, 8 uur: ds G. van Veldhuizen (wjjkpredikant) en Willem van Iepen- daal over hun boek De Trap. Prytaneum. half 8: oud-alumni, spre ker prof. S. E. de Jong; mevrouw H. M. de Meyere-Huizinga, sneltekenen. Ambachtsschool. 8 uur: algemene lo denvergadering. Kleine stadszaal, 8 uur: ledenvergade ring centrale A.R.-kiesvereniging, spre ker Chr. van den Heuvel en bespreking samenwerking met C.H. Unie bü raads verkiezing. Prediker, half 8: hulpvereniging Geref. Zendingsbond, spreker ds N. Kleerma ker (half 3half 8: verkooo goederen dameskrans). Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., Rott. Phllharm. Orkest o.l.v. Paul van Kem pen, splist Adrian Aeschbacher, piano. Levendaal 1, half 8-half 9: zitting pril- zencommissie. Donderdag Rehoboth, 25 en 711 uur: iubileum- bazar Rembrandtwijk. Amsterdamsche Bank N.V.. Rapenburg I. 45 uur: afscheidsreceptie C. Oostveen. Burcht, 8 uur: ouder- en donateuravond Chr. tambour- en piiDercorps Kunst Genoegen. Wijkcentrum Oude Vest 13, 8 uur: bileumuitvoering Chr. mandolinevereni ging Ars et Labor (met Musica e: TimdelerclubL Collegezaal anatomisch laboratorium Wassenaarseweg, 8 uur: K. en O., ci Aspecten der moderne geneeskunde door prof. dr S. E. de Jongh en Drof. dr P. J Gaillard. Rijksmuseum voor volkenkunde. 8 uur: C. Ouwehand over Japanse aardbevings- prenten. Schuttershof. 8 uur: vereniging van oud-leerlingen der ambachtsschool V.O. L.A.. mevrouw J A. Staal uit Oegstgeest over kerken en oudheden van Rome. met diapositieven Aniba, Herenstraat 1, 8 uur: tuiniers- en bloemistenvereniging Door Eendracht Verbonden chrysanten-avond. Vrijdag Stadhuistoren, 1112 uur: carilloncon cert Rien Ritter. Wijkgebouw Levendaal. 11 uur: bazar C. H. Unie afdeling Leiden Burcht. 35 uur: receptie woningbouw vereniging De Eendracht (40 jaar) Wijkcentrum Oude Vest 13, 8 uur: ju bileumuitvoering Chr. mandolinevereni ging Ars et Labor (met Musica en Timdelerclub). Pniël, 8 uur: vrouwenavond Herv. Ge zinszorg, film „Kinderen voor de Rech ter". Staalwijk. 8 uur: Jonge Kerk ontmoet Indonesische studenten, „Hoe dienen de Ind. en de Ned. Kerk elkaar?" Pieterskerk, kwart over 7kwart 8: Avondgebed. Oegstgeest: Irene, half 8, opening fancy fair Oegstgeester Chr. Jeugdkam pen, met modeshow Tentoonstellingen Lakenhal, 104 uur: werken van Wil lem van der Helm (stadsarchitect 1662 1675) t.m 30 November. Boerhaavezaal, Leids Kunstcentrum, 25 en 79 uur (t.m. 29 November). Universiteitsbibliotheek, half 10—half 6: originele tekeningen Oud Leiden (ver lengd t.m. 29 November). De Ploeg, Breestraat 119, werken van Jan van Ham (t.m. 6 December). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek Tot hulp der menschheid. Hooigracht 48, tel. 21060. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Elisabeth J. dr van M. van Schaik en M. Blok: Theodorus A. J. zn Th. A. J. Lamboo en C. A. A. Vin- kestijn; Gerrit E. zn van J. Horstman en H. M. de Jongh; Johanna E. M. dr van H. A. M. Akerboom en M. J. C. Bank; Jacqueline M. C. dr van J. Hoogervorst J. E. de Bolster; Hendrikus C. zn van R. P. Sterkenburg en N. T. Bodewes; Marianne dr van J. Pannekoek en M. Knecht; Johannes A. zn van W. C. Loo- ans en A. B. van der Walle. OVERLEDEN: J. J. Erades, man. 67 jr; van Rijn. zoon, 3 weken: M. Trago, •ouw, 90 jr; A. Seret. man. 73 jr; A. in der Stigchel, zoon, 3 jr; P. Sanders, an. 53 jr. Het project van de uitbreiding van het Leiderdorpse Zijl kwartier. Op de voorgrond de galerijwoningen, ge noemd naar de galerijen, die als een trottoir langs de gevel lopen. Deze huizen vormen drie blokken van het plan. Rechts de portiekwoningen tn twee woonlagen, twee blokken even wijdig aan de Meijelaan, één in het verlengde van het voorste blok ga lerijwoningen. De woningen met drie woonlagen zijn onderkelderd (op de tekening ook zichtbaar), die met twee woonlagen hebben een aparte schuur De ruimte tussen de verschillende galerijblokken is dertig meter breed; voor het doorzicht van de lagere woningen, waarop de hoogbouw im mers loodrecht is geprojecteerd, van groot belang. Grootst aantal patiënten in sterkst ontwikkelde landen Voor de afdeling Leiden en Omstreken an de Nederlandse vereniging van sui kerzieken besprak de heer S. Lissauer gisteravond het internationale diabetes congres, dat deze zomer in Leiden werd gehouden. Dit congres heeft bewezen, aldus spr„ dat op het gebied van de suikerziekte niet alleen nationaal, maar ook interna tionaal veel te bereiken is. De heer Lis- r woonde de bespreking van de so ciale vraagstukken, die op de suiker- iekte betrekking hebben, bij. Hij vertel de allereerst iets over de aardrijkskunde de diabetes. In de landen, waar de sociale geneeskunde het sterkst ontwik keld is. vindt men het grootste aantal suikerpatiënten. Kunstkring Voor Allen" Pianist Robert Weisz oogstte veel succes De jonge Hongaarse pianist Robert Weisz is een nieuwe verschijning in de internationale concertwereld. Wat ons land aangaat: bij zijn eerste optre den in Den Haag viel hij dadelijk zeer in de smaak. We hebben hetzelfde bij het Leidse publiek kunnen constateren. Weisz wist al heel spoedig de aanvankelijke wederzijdse onwennigheid te overwinnen met zijn, althans in zekere opzichten, overrompelend spel. Het contact podium-zaal was er en is verder de gehele avond gebleven. sterk effect, dat een verrassend licht op bepaalde passages wierp. De geestelijke inslag van Weisz is in feite niet modern, maar romantisch. De Variaties en Fuga in Es van Beethoven (opus 35), op het z.g. Prometheus-thema, een werk, dat in de derde symphonie (opus 55) in monumentaler vorm en rij ker van inhoud en idee zou herleven, be vredigde slechts ten dele: vooral het langzame deel klonk te gechargeerd. Weisz' opvatting van Mozart kon ons nog minder bevredigen. Het tempo van de Sonate in C (K.t. 330) was in de beide eerste delen te snel, de klank te zoetelijk, de toon wel licht, maar niet sterk en parelend. Bovendien was de geest niet vroeg, maar hoogromantisch. De Rhapsodie in b (opus 79, no. 1) en de reeks walsen (opus 39) van Brahms bekoorden echter onweerstaanbaar. Het spel gaf eens een ander aspect op de stroeve Noordduitser en de telkens wis selende klankkleuren maakten het bo venmate boeiend. Werkelijk fenomenaal was de pianist in de grote fantasie in C (opus 17) van Schumann. Alle eigenschappen, die bij Beethoven en Mozart en zelfs bij Brahms nog op zwakheid, gemanierdheid of op effectbejag konden wyzen, werden hier deugden. In deze muziek toonde Weisz zijn Innerlijk. De geïnspireerde vreugde, waarmee hij speelde, toverde een glans op dit kleurige werk. met zijn volle ac- coorden, schone cantilenes, zijn jeugdige romantiek. Het dankbare applaus noopte tot twee toegiften, o.a. een fantastisch knap ge speelde Ciacona van Handel. Joh. van W. Vijftig jaar getrouwd Het echtpaar J. C. Onvlee-P. Blansjaar, Lopsenstraat 14, herdenkt vannaag zijn vijftigjarige echtvereniging. De bruid 15 73 jaar, de bruidegom 71 jaar. De concertgever heeft zich niet op een gemakkelijke manier van zijn taak af gemaakt. Ruim anderhalf uur muziek (zonder de pauze) met slechts heel korte intermezzi van rust betekent een intense geestelijke inspanning. Robert Weisz bezit een zeer grote tech nische vaardigheid met ongedachte re serves, een vaardigheid, die wel recht evenredig schijnt met de grootte der moeilijkheden. Zijn toucher is zelden of nooit werkelijk fors, vaak bepaald vrou welijk geaard. De toon heeft, met name in de discant, dikwijls een zeldzaam mooi timbre en kan bil tijden verrukkelijk zingen. De bas is minder geprononceerd. Natuurlijk is deze klare toon, die nog diverse timbres kan bezitten, resultaat van o.a. een zeer knap pedaalgebruik. Zo nu en dan frappeerde het spel, b.v. in Brahms en Schumann, door een haast katachtige veerkracht, een bijzonder de diabetes is te wij de grotere bekendheid van d« ziekte, aan de langere levensduur der patiënten en aan de erfelijkheid van de ziekte. In verschillende landen, zo zei het met de verstrekking van in suline niet zo erg best gesteld. De prijs er n is te hoog en de gratis verstrekking niet voldoende geregeld. Hier ligt een taak voor de internationale federatie. Zij zal dit vraagstuk aan de gezondheids der Verenigde Naties voor leggen. In enkele landen, zo vervolgde spr., kent men de maatschappelijke werkster, een speciale opleiding gekregen heeft suikerpatiënten hulp te bieden en geestelijk wat op te beuren. Zover is men Nederland nog niet. Ook kennen we ons land niet de internaten voor sui kerzieke kinderen. Het ziet er naar uit, dat de verzorging van diabetische ouden Belangrijk voorstel van B. en W. In verband met de grote behoefte aan sport- en speelterreinen in onze stad werd een plan ontworpen tot aanleg van een complex van deze terreinen in de Rodenburgerpolder nabij de Kanaalweg. Het ls een terrein ter grootte van 3.49 ha. waarop drie hockeyvelden en vier tennisbanen zijn geprojecteerd, welke te zUner tijd b(j de sportstichting zullen worden ingebracht. Beha live door verenigingen zal van de hockeyvelden gebruik kunnen worden gemaakt voor het onderwijs in de licha melijke oefening aan een drietal scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs en aan een vijftal scholen voor lager onderwijs. De onderwijsinspecties hebben hun instemming met het plan reeds gegeven. Een terrein van 3.65 ha zal worden in gericht voor speelweide. Hier zal de jeugd vrij kunnen spelen, terwijl er voor ouderen gelegenheid zal bestaan om in het gras of op de banken te zitten. Ferd'nand jr houdt van boeken J f 51 19»? Copyright p 1 b. bei 6 Copeithogw. Vooral aan deze gelegenheid tot gezins recreatie bestaat in onze stad grote be hoefte. Daar de aanleg van sport- en speel terreinen in verband met het vele grond werk een zeer geschikt object ls vooi uitvoering door niet in het arbeidspro ces opgenomen arbeiders, is het plan als D.U.W.-object ontworpen. Naar schat ting zullen 70 arbeiders hier gedurende 50 weken nuttig werk kunnen verrichten. Gerekend mag worden op een subsidie in de arbeidslonen van gemiddeld 95 Tc De beplanting zal geheel door de dienst van gemeentewerken worden verzorgd. Volgens de begroting van de Ned. Heidemaatschappij zal een bedrag van ƒ88.000 worden verloond en bedraagt het aandeel van de gemeente ir. de kosten wegens arbeidslonen, sociale lasten, terialen en transport ƒ72.021.88. Hierbij komen nog de kosten van puin, pomp- installatie, boom- en heesterbeplanting en voorbereiding en toezicht ad 18.125. Zodat de totale ten laste van de ge meente komende kosten rond ƒ90.500 bedragen. In deze kosten, die in 40 jaren (te beginnen met 1953) worden afge schreven, zijn niet begrepen de kosten van inrichting en accommodatie va sportvelden en tennisbanen, volgens voorlopige ramingen bedragend ƒ66 000 Hiervoor zal te zijner tyd een crediet worden aangevraagd. De voor de aanleg nodige grond ter oppervlakte van 7.14 ha zal uit het grondbedrijf moeten worden genomen tegen vergoeding van de boekwaarde ad 189.210. De provinciale planologische dienst en de centrale adviescommissie voor speel- en sportterreinen kunnen zich met bel plan verenigen. Met de door deze in stanties naar voren gebrachte wenser werd de nodige rekening gehouden. B. en W. stellen de raad nu voor een dagen in de toekomst wat beter gepakt zal worden. Vervolgens behandelde spr. de moei lijkheden, die diabetici in verschillende landen ondervinden met het krijgen van rijbewijs. Ook zijn er landen, waar diabetici niet in overheidsdienst kunnen treden. De beide laatste problemen kent in Nederland gelukkig niet. Ten slotte gaf spr. enkele voorbeelden va er, waarop men in Amerika de op voeding en voorlichting van diabetici ipakt. Stichting „De mens in zijn vrije tijd" zit nog met tekort B. en W. stellen voor subsidie te verlenen w. Leiden stellen de ge meenteraad voor een subsidie te ver strekken aan de stichting ,.De mens in zün vrije tijd" tot dekking van het te kort wegens de gehouden manifestaties ter bevordering van een goede vrije tijdsbesteding. Bij besluit van 11 Juni 1951 werd aan de stichting een subsidie verleend tot een bedrag van 2000, onder voorwaarde, dat deze eerst beschikbaar zou worden gesteld, voorzover het tekort niet door particuliere zijde bijeengebracht bedrag vna ƒ1500 kon worden gedekt. Bij de behandeling van deze zaak in de raad werd door B. en W. op grond door de stichting verstrekte iuiLich- tingen medegedeeld, dat het genoemde bedrag van 1500 reeds bijeen was. Eerst veel later is gebleken, dat de stichting, toen zij met haar' werkzaamheden be gon, weliswaar op een bedrag van 1500 meende te kunnen rekenen (gezien het werkelijk ontvangen bedrag en de ver kregen toezeggingen), maar dat dit be drag in feite niet aanwezig was. Verder gebleken, dat de toezeggingen niet gestand werden gedaan, zodat de ont vangsten ƒ112.50 beneden het bedrag 1500 zijn gebleven. Het nadelig saldo bedraagt ƒ923,54. D W. betreuren deze gang van za- noemen een en ander beslist on juist. Maar na ampele overweging en in aanmerking nemende, dat het hier een jonge stichting betreft, die met dit soort werk nog generlei ervaring had op- ian, zien B. en W. toch wel aanlei ding om door toekenning van een aan vullende subsidie het tekort te dekken. Behalve door het niet gestand doen van enkele toezeggingen is dit tekort ook een gevolg van het feit, dat de ontvang sten beneden de verwachtingen bleven wel in het bijzonder door het geringe ïzoek aan de toneelvoorstellingen. Door de stichting werden gcorganl- ero: twee concerten, twee toneel-voor stellingen, wagenspelen met medewer king van muziekcorpsen en volksdans groepen en een demonstratie van vlieg tuigmodellen Blijkens de ter inzage gelegde stukken zijn omtrent de voortzetting van de werkzaamheden met betrekking tot de vrije-tijdsbestedmg tussen het stichtings bestuur en de stichting K. en O. bespre kingen gevoerd cn werd overeengeko men. dat K. en O. de taak van dc stich ting ,.De mens in zijn vrije tijd" zal over nemen. Door wijziging ran de statuten va<n K. en O. is de doelstelling van de stichting „De mens in zijn vrye t(jd" daarin tot uitdrukking gebracht. In de gemeentebegroting voor 1953 heden van K. en O. rekening gehouden. B. en W. stellen de raad thans voor een su-bsidie van in totaal f 2923.54 te crediet van 90.500 ter beschikking te stellen voor de ranleg onder D.L.W.- voorwaarden van een sport- en speel velden-complex. Vervolgens om de no dige grond uit het grondbedrijf te ne- PJ men tegen em vergoeding van LS9.210.1 dag in de raad. red band - roosendaal. holland Leidse universiteit in voetbaltournooi De Leidse universiteit heeft de uitno diging om deel te nemen aan een, door dc universiteit van Saarbrüoken georga niseerde. voetbalcompetitie, aanvaard. Ia de voorronde van deze competitie komt Universitas Lugdunensis tegen de univer siteiten van Luik en Munster in het veld. Daar het hier een volledige competitie betreft, zal men zowel in Luik als in Munster moeten spelen. Voor de winnaar van de finale, die in Saarbrückcn wordt gespeeld, is door de universiteit van deze stad een wisselprijs beschikbaar gesteld. Veertien universiteiten nemen aan de wedstrijden, die tussen December cn April worden gehouden, deel. Uit Neder land werd alleen de Leidse universiteit uitgenodigd. Woninbouw bij Kcnaalweg Ten behoeve van de bouw van 168 woningwetwoningen en 96 premie-bouw- woningen op een terrein nabij de Kanaal- weg moeten de betrokken gronden bouw rijp worden gemaakt. De totale kosten van de ui', te voeren werken, waaronder begrepen de ophoging van de bouwter reinen. worden geraamd op l 330.000. W. brengen het voorstel Maan-

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3