Jlietraie geihzctfe (Courant Het C.N.V. over de huurverhoging Spoeddebat over de toestand in Kenya in Engelse Lagerhuis Voorkomen moet, dat alle Kikoejoe's naar de „Mau Mau" overgaan Koningin op vertoefde een middag het Muiderslot Wist U Zevende Ned. treinongeluk in 27 dagen tijds WOENSDAG 26 NOVEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .itaatoastlctj It «bcllrtea n«n bert la tegljenspeet" Drie en dertigste jaargang No 9595 De Britten zijn waakzaam FDE HOOFDSTAD van Kenya zijn de bepalingen van de noodtoestand afgekondigd. Vele inheemsen werken niet mede bij het verhinderen van misdaden en bevorderen ontsnapping van Mau Mau-terroristen. Er zijn door de Britse bestuursambtenaren nu maatregelen getroffen, waar bij sneller en strenger kan worden opgetreden: straffen als in beslag neming van vee; verwijdering van huis en erf. De wetgevende Raad van Kenya heeft een wetsontwerp afgehandeld, waarbij voor misdaden, als begaan door de Mau Mau, straffen kunnen worden opgelegd van zeven tot veertien jaar gevangenisstraf. Het bestuur laat er geen gras over groeien. Alle leden van de Kikoejoestam, vrouwen, mannen en kinderen, in het district Tomson Falls, zijn door de Britse troepen uit dit gebied ge- evacueerd, zulks wegens gepleegde aanslagen. In het Britse Lagerhuis vond een spoeddebat plaats over de toestand in Kenya. De regering moest zich verdedigen tegen de beschuldigingen van Labour. Zi verklaarde het Labourlid Brockway, dat drie Engelse officieren, die enige dagen geleden het bevel moesten geven, het vuur te openen, slechts 22, 21 en 20 jaar oud waren en slechts zeer kort in militaiie dienst waren getreden. Griffiths, de voor malige Labourminister van Koloniën, be- betoogde, dat het nieuws van de schiet partij te Kirawara, in Kenya, waarbij 15 inheemsen om het leven kwamen en 39 werden gewond, zich door geheel Afrika en ook daarbuiten zou verspreiden. Dat, wat een strijd van gematigde inheemsen tegen de „Mau Mau" had kunnen zijn, dreigde nu te ontaarden in een strijd tus sen blank en zwart. Alle Kikoejoe's zou den in de armen van de Mau Mau gedre ven kunnen worden en vandaar, dat Grif fiths eiste, dat een commissie ter plaatse een onderzoek zou instellen. In zijn antwoord op de aanval v Labour, gaf minister Lyttelton als oordeel te kennen, dat de toestand Kenya niet door de jongste gebeurtenissen critiek was geworden. Noodzakelijk kon het zijn, troepen voor de Mau Ma terreur in reserve te houden, maar vi lopig diende men voor het handhaven de orde te steunen op de burgerlijke auto riteiten en de politie. Hy erkende, dat lief lang niet denkbeeldig was. dat straks de beweging van het „geheime genootschap Mau Mau" zou ontaarden in een algemene opstand. De jongste ernstige incidenten in Kenya, waarbij velen om het leven kwamen of gewond werden, stond, aldus de minister, onder leiding van een 18-jarige jon; die eerst als „doofstom" beoordeeld, plot seling als een fanaticus,religieuze visioe nen had gekregen, terwijl hij tevens vlieg-' tuigen „zag" neerstorten. Als de politie niet het vuur had geopend, zouden eer 25-tal politiemannen in stukken zijn ge hakt. Tenslotte verklaarde minister Lyttelton dat het verkeerd zou zijn, een onderzoek ter plaatse te doen instellen, omdat het bestuur en de politie van Kenya dan zouden menen, dat het Engelse parlement niet achter hen stond. Griffiths trok daarop de Labourmotie in, zegde de vol ledige steun der oppositie bij het uitroeien van terrorisme toe, maar drong toch op andere stappen, om de oorzaken var Mau Mau-beweglng weg te nemen. Perikelen met ons carillon voor Amerika ROTTERDAM'. Schepen die alle beuoeren, brengen er hun kostbare waar, halen wat ons land of achterland te bie den heeft er komen er ook rusten in geweldige dokken, waar tienduizenden havenarbeiders de schepen schoon ma ken, herstellen en verven voor een vol gende reis. Een van de grootste dokmaat schappijen is Wilton-Feijenoord, met een oppervlakte van 76 hectare, niet inbegre pen de 22 hectare aan havens, en met gemiddeld 6500 man in dienst. De groot ste vaste klant is de Nieuw Amsterdam, het Nederlandse vlaggesclüp, dat met zijn bijna 37.000 ton het grootste dok van Wilton nodig heeft. Doch niet alleen de Rolland Amerika Lijn, maar rederijen uit alle windstreken der aarde vertrouwen schepen toe aan de ervaring van Rotterdamse en Schiedamse handen. (Luchtfoto K.L.M.) Naar de Nieuwe Leidsche verneemt zal het carillon, dat Nederland de Ver. Staten van Amerika dit jaar bij monde van H.M. de Koningin aanbood, vóór Pasen van het komend jaar naar Washington gezonden worden. De gieterijen zijn op het ogenblik druk bezig met het vervaardigen van de klokken. De opschriften van Ben van Eyssel- steyn en de door verschillende Neder landse kunstenaars gemaakte versierin gen, zijn ook gereed om op de klokken aangebracht te worden. Onderhandelingen met de stadsarchi- ct van Washington, de heer Hauss- ann hebben nog tot geen resultaat ge leid omtrent de vraag, waar het carillon de federale hoofdstad van de Ver. Staten zal worden opgesteld. Zoals men weet hadden de Nederlan ders in Amerika zich voorgesteld de Amerikaanse staat een toren aan te bie den, waarin het klokkenspel zou komen te hangen. Over die plannen is hier verder niets .lekend. Men beschouwt dat als een Amerikaans-Nederlandse aangelegenheid. Wellicht zal men de klokken provisorisch ophangen in afwachting van de totstand koming van de klokkentoren. Naar wij uit andere bron vernemen voelt men in Washingtonse stedebouw- kundige kringen niet veel voor het op hangen van de klokken in een klokken stoel. Men gaat van het standpunt uit, een carillon in een toren thuishoort dat aflevering van het carillon, de aanwezigheid van een klokkentoren ïoet impliceren. In welingelichte kringen vraagt men zich dan ook af, of, zoals de zaken thans staan er is n.l. nog geen voldoende uitzicht, dat er inderdaad een klokken toren in Washington kan komen het echt Nederlandse geschenk wel tot zijn recht zal komen. Uitstel zou hier wel afstel kunnen beduiden, in die zin, dat de klokken ergens opgeslagen en geten worden. Iet is te hopen, dat men tijdig maat regelen weet te treffen om dit te voor komen. Klanken uit de kinderkamer •^eg, geloof jij nu eigenlijk nog in Sinterklaas?" Voor onze luchtmacht Zestal Thunderjets landde gisteren op Welschap Eén van de vliegers had gevaarlijk avontuur s van de ongeveer twaalf voor Neder land bestemde Thunderjet-straaljagers zijn gistermiddag op het vliegveld Wel schap bij Eindhoven geland. Dit wa eerste keer dat voor de Nederlandse luchtmacht bêstemde straaljagers uit Amerika door de lucht werden afgeleverd. De overige toestellen, die van de Ver. Staten op weg waren, blijven nog op het vliegveld Prestwick en komen over enige dagen. Minister Staf en de luitenant-generaal- vlieger I. A. Aler waren samen van Val kenburg af naar Eindhoven gevlogen. Kort na hen landde het toestel dat de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin Welschap bracht. Deze inspecteerde re-wacht van de L.S.K. De Lucht machtkapel speelde het Amerikaanse volkslied en de zes Thunderjets werden de cantine van het vliegveld opge steld. De heer Chapin, die de toestellen over droeg, verwelkomde de piloten en bood minister Staf een model van de nieuwe straaljager aan. van de Amerikaanse piloten heeft Onhoudbare toestand voor fietsers in Wassenaar De ANWB heeft de directeur-generaal an de Rijkswaterstaat dringend ver zocht. een einde te maken aan de on houdbare toestand van de rijwielover steekplaats even benoorden Den Deijl in de rijksweg WassenaarHaagse Schouw. Binnen enkele maanden zijn op deze weg zeven ongelukken gebeurd. Alle rij- wielverkeer tussen Wassenaar en Leiden in beide richtingen moet hier over steken op de drukste weg van Nederland, die tien meter breed is. De ANWB dringt er op aan de plannen tot verbetering van het wegdek spoedig uit te voeren. De aarden baan hiervoor ligt al jaren lang gereed. Mochten de uitvoering op financiële bezwaren stuiten, dan verzoekt de bond, nog vóór het komende toeris tenseizoen een tweede tijdelijk fietspad aan te leggen tussen Den Deyl en de Haagse Schouw, aan de Westzijde van de weg. tussen Reikjavik (IJsland) en Prestwick (Schotland) een gevaarlijk ogenblik ge had. De toestellen vlogen op 40.000 voet. Plotseling viel de zuurstofvoorziening van le luitenant Raymond Hamman uit. De vlieger raakte bijna buiten bewustzijn. De commandant, kapitein Olson, redde hem zijn leven. Hij gaf door de radio het scherpe bevel door, ogenblikkelijk tot 20.000 voet te zakken. Ongeveer in zijn onderbewustzijn gehoorzaamde Hamman. Twee minuten later werd hij klaar wak ker op 20.000 voet: hij kon weer adem happen en landde, nog een beetje duize lig, veilig op Prestwick. Bij kaarslicht van kandelaren Gesprek met jonge kunstenaars op expositie van de Bezige Bij DE KONINGIN heeft gistermiddag op het Muiderslot de tentoonstelling bezichtigd, die de ex-illegale Amsterdamse uitgeverij De Bezige Bij bij haar tienjarig bestaan heeft ingericht. Een groep jonge letterkundigen, wier werk bij de uitgeverij is verschenen, enkele illustratoren en boekver kopers waren bij dit bezoek van H.M. tegenwoordig. wijn geoffreerd kregen. De heer Koot De Koningin werd rondgeleid door de voorzitter van De Bezige Bij, de heer Victor E. van Vriesland en de directeur, de heer G. Lubberhuizen. Nadat de let terkundigen aan H. M. waren voorge steld, begaf de Koningin zich naar de Prinsenkamer, waar de boeken en rijm prenten op tafels waren neergelegd en kroonluchter en kandelaren waren ontstoken. H.M. onderhield zich met ver scheidene letterkundigen over hun werk. Zo sprak zij o.m. met Bert Schierbeek over de „experimentele" poëzie, de illus tratrice Lotte Ruting, Jan Vrijman, Har ry Mulisch (winnaar van de Reina-Prins Geerligsprüs 1951), Halbo Kool, Hans Redeker en Leonard de Vries. De direc teur bood H.M. een fotoboek over Neder land aan. Na afloop begaf men zich naar de Ridderzaal, waar thee werd geser veerd en de Koningin temidden van de letterkundigen nog korte tijd verbleef. Slot bezichtigd Voordat de Koningin Tiaar Soestdtfk terugkeerde leidde slotvoogd Ton Koot H.M. in het slot rond. De Koningin, die sinds 1924 niet meer op het Muiderslot was geweest, liet zich door de heer Koot het gehele slot rond leiden en inlichten over de in de loop der jaren verworven aanwinsten. t de correspondentie van P. C. Hooft wist de slotvoogd, dat het de gewoonte was, dat de Prinsen van Oranje bij hun bezoeken aan het slot de slotvoogd een roemer rinse had daarom, in navolging van zijn voorganger, rinse'wijn besteld en verzocht H.M. de Koningin hem de eer te willen aandoen deze traditie van het Huis van Oranje voort te zetten. In de kamer van de slotvoogd heeft de Koningin uit een 17e eeuwse roemer de traditionele wijn gedron ken. Van het klimaat in ons landje kan men allerlei boze dingen vertellen, maar niet, dat het ons de nodige afwisseling onthoudt. De ene dag lopen wij met regenpijpen om de benen, de andere dag met oude sokken om de schoenen, omdat de vorst èn de regen van gisteren de straat zo glad hebben gemaakt als een spiegel en de derde dag hangt er een grauwe lucht boven de stad: natte sneeuw. Maar zo grijs als de hemel 's morgens kan z\jn, zo blaum is die vaak na ons twaalf uurtje. En dan is het soms niet uit te houden in huis. Op de boule vard in Scheveningen zitten op onze spaarzame zonnige dagen, zelfs tegen het begin van de win ter, dames en heren, een beetje fris om de neus, beschutting zoe kend achter het glas een ven sterglas dan op een terrasje- Maar morgen .kan het wel weer regenen of stormen en by dit al bewar.en wij ons goede humeur! Franco in de Belgische Kamer In de Belgische Kamer vond de inter pellatie plaats over het feit, dat de Bel gische regering gestemd heeft vóór de toelating van Spanje-Franco tot de Unesco. Over desbetreffende moties wordt morgen gestemd. Met een geióeldige klap botste gisteren een grinttrein (links op de foto) by de IJsselbrug te Zutphen op een lege goederentrein. Tijdig remmen by de split sing van de lijnen ArnhemApeldoorn was blijkbaar door de gladheid niet meer mogelijk. Een machinist en een conducteur werden gewond. Vijftien wagons liepen uit de rails en dat er een geweldige ravage ontstond, toont deze opname wel zeer duidelijk! De (niet ontspoorde) locomotief van de grint trein werd bijna geheel onder de gekraakte wagens bedolven- DAT de Bossche rechtbank, waarvan de A.N.W.B. een principiële uitspraak had gevraagd, de wegbeheerder niet ver antwoordelijk acht voor de wegveiligheid en daarom de industrieel N.V. uit Boxtel, die bij Vught door het slippen een aan rijding veroorzaakte, f 8 boete heeft op gelegd. DAT tegen de steenfabrikant D. J. V. uit Velp. die voor de belastingen f 26.000 aan inkomen zou hebben verzwegen, in Arnhem 3 maanden gevangenisstraf is geëist. DAT de 36-j. radiosportverslaggever P. G. K., die als reclamechef by het circus Mullens oplichting zou hebben gepleegd, gisteren voor het A'damse hof terecht stond, maar de zitting tot 6 Januari werd geschorst. DAT tot gemeentesecretaris van Dor drecht is benoemd mr A W. Jooien, plv. secretaris van Rotterdam, en tot direc teur van de gem. accountantsdienst al daar J. F. Schoevers, adj.-dir. Centraal Bureau Verificatie in Den Haag. DAT de Dordtse gemeenteraad heeft besloten een zwarte lijst in te stellen waardoor personen, die zich herhaaldelijk aan drankmisbruik :chukiig maken, een jaar lan« niet in café's mogen komen. DAT Amsterdams burgervader mr d'AHly na een reis van ruim twee weken door het zonnige Australië op het be-1 tot 2 jaar, terwijl zijn zoon, tegen sneeuwde Schiphol is teruggekeerd. |4 j. was geëist, Werd vrijgesproken. DAT tegen vier leden van de K.V.P., e in strijd met een Maastrichtse veror dening zonder vergunning propaganda- biljetten hebben geplakt en door de kan tonrechter van rechtsvervolging zijn ont slagen, voor de Maastrichtse rechtbank f 8 boete is geëist. DAT de Oude IJssel volgens het Econ. Technologisch Instituut voor Gelderland spoedig moet worden verbeterd, daar hierdoor de productie van 5.000 ha ak kerland met 40 pet zou stijgen. DAT de landelijke organisatie van Anti-Revolutionnaire Jongeren Studie clubs Zaterdag in Utrecht haar alge mene vergadering houdt, waar o.a. de verkiezingen van een nieuwe voorzitter plaats heeft. DAT de arbeidsattaché aan de Britse ambassade in Den Haag, J. M. Vincent Smith, uit bezuinigingsoogpunt wordt teruggeroepen en zijn werk wordt over genomen door de arbeidsattaché in Brussèl. DAT dr H. N. Boon, de nieuwe Neder landse gezant in Rome, aan de Italiaanse president Einaudi zijn geloofsbrieven heeft overhandigd. DAT de Bedrflfsver. voor de haven en aanverwante bedrijven, binnenscheep vaart en visserij na 1 Jan. behalve de werkloosheidswet ook de ziekte- en kin derbijslagwet zal uitvoeren. DAT de 45-j. J. J. H. S. uit Weert wegens poging tot doodslag op de 25- jarlge Pool M. K. aldaar is veroordeeld vie Sneltrein botste te Almelo op locomotief Vanmorgen is de electrische sneltrein, waardige vertraging is inmiddels opge- die om 6.24 uur uit Almelo vertrek naar heven zo meldt de N.S. te Utrecht, het Westen, bij het verlaten van het j Dit is het zevende ongeluk bij de Ned. station Alnielo in botsing gekomen met (Spoorwegen in nog geen vier weken een op het emplacement rangerende tijds: op 30 October een ontploffing in locomotief. Hoewel geen der treinen jeen locomotief te Amsterdam (één ge- ontspoorde, werd de cabine van de snel- Iwonde), op 7 November een botsing van trein beschadigd. De bestuurder H. J. lwee werkliedentreinen te Pernis (twee Soepenberg uit Hengelo en de conduc- I doden, 34 gewonden), op 10 November teur liepen lichte verwondingen op. De;een botsing van een motorrijtuig.en een trein kon niet vertrekken en ls van het |°Pen Radwagen in Amsterdam (geen treinschema tot Deventer afgevoerd, gewondëh) op 14 November een botsing Van Deventer is een ander treinstel naar v?,n een le8e 'rein °P een locomotief het Westen ingelast De niet noemens-<e«n. gewonde), op 15 November een botsing van twee goederentreinen tussen Ilulsthort en Harderwijk (één gewonde). I gisteren een botsing van een grindtrein «p een goederentrein bij Zutphen (twee gewonden) en thans een botsing van een sneltrein op een locomotief te Almelo (twee gewonden). In totaal twee doden 41 gewonden. Acht maanden geleden nog een zeeroof Bemanning Deens jacht onder verdenking (Speciale berichtgeving) Het onder Deense vlag varende jacht Yes B 106, waarvan de kapitein en enkele leden der bemanning werden gearres teerd onder verdenk in-g, een deel der lading van de Scheveningse kustvaarder Combinatie te hebben geroofd, is dit jaar n-og eens in een dergelijke betrokken geweest. _De Yes B 106 werd op 27 Maart j.l. bij Kaap Spartel, voor de kust van de in ternationale zone van Tanger, op soort gelijke wijze overvallen als d: Combina tie. De kapitein en enkele bemannings leden werden toen verdacht, mede in het complot te zitten, maar dit was niet te bewijzen. De eigenaars van de geroofde lading stelden een civiele actie tegen de kapitein in bij de internationale recht bank van Tanger. Nu de heren gepakt zijn in verband met de overval op de Combinatie, zal waarschijnlijk ook de eerste zeeroof ter so rake komen. Binnenkort is de benoeming te ver achten van een Nederlander als rechter i het gemengde Internationale gerechts- of van Tanger. Het aantal geschikte Nederlandse juristen is echter beperkt omdat de betreffende tevens een Franse of Spaanse juridische graad moet be- zltten. Invaliden vragen minister Waarom is De Hoog straat nog steeds niet open? De Algemene Nederlandse Invaliden- bond heeft minister Suurhoff geschreven dat met verwondering en ontsteltenis kennis is genomen van het feit. dat het revalidatieziekenhuis De Hoogstraat te Leersum nog steeds niet in gebruik is genomen. „Duizenden minder-validen wachten dringend op revalidatie, met alle funeste gevolgen van dien", ze vervolgt het schrijven. De bond verzoci-t oaarom de minister die maatregelen e doen netr«n. waar door De Hoogs'raat ten spoedigste wordt geopend. DAT de nieuwe Japanse ambassadeur In Den Haag, Suemasa Okamoto, giste ren pe-r K.L.M. naar ons land is vertrok ken. DAT de grommende bouviers die te genwoordig met veel succes de Ned. mi litaire vliegvelden bewaken, minister Staf bij zjjn aankomst op Welschap geen kwaad deden hoewel hij zich zeer vrij bewoog, blijkbaar omdat hij zelf een hondendresseur is geweest. DAT het partijbestuur van de KVP het Centrum voor Staatkundige Vorming zal verzoeken een commissie in te stellen om de noodzaak van de politieke eenheid onder R.-K. te onderzoeken, DAT de hobby-ist Hagenaars uit Ber gen op Zoom zijn 80ste verjaardag vier de in een kring van mede-verzamelaars, nl. Weers uit Voorburg (boekbanden), mevr. M. Boon-van Kol uit Eindhoven (uurwerken), het echtpaar Engels uit Antwerpen (sleutels), B. J. de Jongh uit Den Haag (drankflessen), Chr. Rogier uit Bergen op Zoom (aardewerk en mu ziek), en B. de Koek uit Rotterdam (fraaie oudheden). DAT de eerste van de 34 bruggen, die gebouwd of verbouwd worden in het kader van het ontwikkelingsplan Zuid- Oost Drente, in Nieuw-Weerdinge is ge reedgekomen. DAT voor 't eerst onder de nieuwe vei- keerswetgeving de Bossche rechtbank een dronken Belgische chauffeur wegens dood door schuld tot 2l= j. veroordeelde, daar hij een zesjarig jongetje bij Budel heeft doodgereden. Waarheen T~vE Mau Mau maakt Kenia nog steeds onveilig. Bijna iedere dag worden er gruwelijke moorden gepleegd. Het optimisme van mr Lyttelton, de Britse minister van Koloniën, schijnt niet gerechtvaardigd te zyn. Na zijn bezoek aan Kenia verklaarde hij namelijk in het Lagerhuis, dat binnen afzienbare tijd een eind aan de Mau Mau-actie gemaakt kon worden. Hoewel de meeste Kikoejoes. waarvan men dacht, dat zij de leiders van de Mau Mau waren, zyn gearresteerd, duren de bloedige acties voort. En niet zonder reden vreest men nu, dat de Brit ten er nooit in zullen slagen, de opstan dige beweging geheel de kop in te druk ken. Als de Kikoejoes dit eenmaal gaan inzien, zullen zij nog minder dan voor heen beqpid zyn, Engeland, dat per slot van rekening voor hen een vreemde mo gendheid is. te helpen bij het opsporen van de leden van het geheime genoot schap. Daarom neemt ook het gevaar toe, dat dé actie van de Mau Mau zich als een olievlek uitbreidt over het aangrenzende deel van Afrika. De Engelsen hebben geen gemakkelijke taak. Ze moeten de Mau Mau bestrijden en kunnen Kenia niet zo maar aan zijn lot overlaten. Temeer, waar de vrees be staat, dat de Russen achter de schermen werkzaam zijn, evenals in Marokko, Tunis en Zuid-Afrika. Wat nu? XJET antwoord van Wisjinski is niet erg bemoedigend voor generaal Eisenhower, die binnenkort een bezoek aan Korea zal brengen. Als de communis ten werkelijk geen vrede wensen, staan de Verenigde Naties en in het bijzonder de Ver. Staten voor moeilijke beslissin gen op politiek en militair gebied. Moe de communisten nu uit Noord-Korea worden verdreven en de grens van Mandsjoerije overgejaagd worden, zoals president Syngman Rhee van Zuid-Korea het wenst? Het gevaar bestaat, dat de militairen een beslissende stem in het kapittel krijgen. De militaire situatie nu kan niet tot in het oneindige bljj- voortbestaan. De rode legers zijn straks wellicht zo goed voorbereid op nieuwe oorlog, dat zij het weer kun- wagen, zich in een nieuw avontuur te storten om Zuid-Korea te veroveren. En het is dan zeer de vraag, of de ge allieerde legers zich kunnen handhaven op het schiereiland, vooral, daar de com munisten thans beschikken over een moderne luchtmacht. Vooral van Eisenhower worden moei lijke beslissingen gevraagd. Daarom is te hopen, dat hij zich laat voorlichten door goede raadgevers. En niet in de eerste plaats door mensen als zijn partijgenoot Joseph Martin, de toekomstige voorzitter het Huis ven Afgevaardigden Deze pleitte dezer dagen n.l. voor het inscha kelen van Japan en nationalistisch China bij de strijd in Korea Hieruit blijkt, dat het niet voor iedereen meevalt, plotse ling met grote verantwoordelijkheid be te worden. Daarom is het een uit komst. dat de republikeinen pas op 20 Januari wat te vertellen krijgen Ze hebben nu nog gelegenheid, flink af te Waarom 7AT egn merkwaardige ijver heeft Andrei Wisjinski, de Russische Buitenlandse Zaken, Maan de Ver. Naties aan de dag gelegd. Om vóór zijn Amerikaanse collega, Dean Acheson, te kunnen spreken, passeerde Waartoe al deze ijver om de Indische resolutie in zake Korea te verwerpen, voordat de Amerikaanse minister ann het woord zou komen? We kunnen er slechts Heeft Wisjinski een val opgesteld voor Amerika? Wil hij dit land in de verlei ding brengen, de Indische resolutie met kleine veranderingen te aanvaarden, zo dat deze straks door de V.N.-Assemblee kan worden goedgekeurd? „Bij verras sing-" zou rood-China zich dan accoord kunnen verklaren met de Indische rege ling. Het mes snijdt dan naar twee kan ten. Noord-Korea en China kunnen hun onafhankelijkheid van Rusland demon streren en ze krijgen een groot aantal krijgsgevangenen terug. Wordt de kwes- •erige krijgsgevangenen, die niet naar hun land willen terugkeren, niet opgelost, dan is er toch weer een aanleiding om de strijd te hervatten. Dit alles lijkt niet waarschijnlijk. ook mogelijk en wellicht waar schijnlijker. dat Wisjinski de resolutie heeft verworpen, omdat Moskou geen eind wenst te zien aan de Koreaanse oor log. Als dat waar is, staat voor de Wes terse landen een moeilijke tijd voor de deur. Tenzij de Russen nog een verras sing in petto hebben Eisenhower morgen naar Korea Amerikaanse bladen menen te weten, dat Eisenhower reeds morgen naar Ko- i zal vertrekken. De Britten zouden op staan, dat Lord Alexander, minis- van Defensie, hem vergezelt. Het kabinet van Eisenhower is nu bijna ge heel gereed. Opnieuw werden leden in kabinet benoemd: Summerfield wordt minister voor de Posterijen, tele grafie etc.; mevrouw Oveta Culp Hobby hoofd van het bureau voor toezicht op de gezondheidszorg en nog een dame. mevrouw Ivv Baker Priest, wordt the saurier der Ver. Staten. Mevr. Hobby gedurende de oorlog hoofd van het corps vrouwelijke vrijwilligers en Eisenhower heeft haar nu verzocht, de kabinetsvergaderingen bij te wonen, al dus de status van haar ambt verhogen de. Mevrouw Priest kom* aan het hoofd te staan van het departement, belast met het drukken van Amerikaanse bankbil jetten. Op alle bankbiljetten, die na haar ambtsaanvaarding worden uitgegc- zal haar handtekening prijken. Meer bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt met in de Zuidelijke helft van het land kans or enige neerslag. Overwegend matige wind uit Oostelijke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het vries punt. (Opgemaakt te 10 u.) Zon en Maan Dorder Jg: Zon 8 20—lfi"5; Maan onder 3M. op Kil uur. Op I Om.pb*.- VIL

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1