Jlicume £ciltsr()c ÖTouranl Bij de dood van Jet" Holst Wisjinsky wil van het plan van India niets weten en verwerpt het Niet Westelijken, maar Sowjets willen oorlog op Korea doen voortduren Wacht de Britten in Irak een tweede Abadan? Nu weer eens op Sumatra een staatsgreep Wist U Verwijdering Verbijstering Verandering DINSDAG 25 NOVEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6 per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. E. DÏEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stttntpostlcli i< Qfjebfeoets mgn h«rt lo t«9fieaspott" Drie en dertigste jaargang No 9594 Zie pag. 2 De kwestie dei krijgsgevangenen WSJINSKY, de Russische minister van Buitenl. Zaken, heeft in de „politieke commissie" van de V.N. het plan van India voor een oplossing van de kwestie der krijgsgevangenen in Korea, van de hand gewezen. Zulks, terwijl het Westen, ook Amerika en Engeland, zich steeds meer achter India schaarden. Door de houding van Rusland is de kans op een Koreaans bestand aanmerkelijk verminderd. Ofschoon de verwer- Gisteren v°or Den Bosch ping werd verwacht, was het optreden van Wisjinsky sensationeel, j regS-ing'Hgelist "tegen de^ea-jMigVwe- vooral, omdat hij plotseling de plaats van Polen op de lijst van sprekers duwe J. M. G H. uit Zierikzee, wegens De dood van Keesje Schreurs Vijftien jaar geëist tegen moordenares Zij blijft de schuld op haar overleden man werpen had ingenomen. De Rus zette de zaken weer op zijn kop met de be wering, dat dè resolutie van India slechts bedoeld was om de oorlog te doen voortduren. baar teleurgesteld, toesi bleek, dat .de Sowjet Unie de resolutie van India ver wierp. Acheson heeft de afgevaardigde van India hulde gebracht voor zijn werk en hij verzekerde, dat de Amerik. dele gatie bereid was, elk ander vooi'stel te overwegen voor een oplossing van het Koreaanse vraagstuk. Verzet op Ambon tegen staatsgreep De militaire commandant van de Zuid- Molukken, overste Soekawati, die Ambon als standplaats heeft, weigert gevolg geven aan een oproep van over Warouw om naar Makassar te komen. Volgens Pedoman heeft Soekawati vi klaard, niet naar Makassar te gaan zolang de moeilijkheden daar niet tot een op lossing zijn gekomen. Naar men weet, heeft Warouw onlangs een staatsgreep verricht en zijn eigen commandant ge vangen genomen. De Zuid-Molukken be horen tot het territorium Oost-Indonesië, waarvan Warouw zich zelf commandant heeft gemaakt. Wisjinsky. die bovendien nog vóór Acheson sprak, wees de poging van India in een verbitterde rede met verachting vap de hand en ging zich vervolgens te buiten aan felle beschuldigingen aan het adres der V.S. betreffende „mishande ling"' van communistische gevangenen op Korea. Wisjinski vertelde de gedelegeerden, dat het „zogenaamde principe van niet- gewelddadige repatriëring van krijgsge vangenen volkomen onaanvaardbaar was, als in flagrante strijd met de Conventie van Genève". Wisjinsky sprak met .grote nadruk en hartstocht, en met vele- gebaren. In het begin van zijn rede waren de ministers Acheson en Eden niet aanwezig, daarna Acheson en zijn collega Eden luisterden vrijwel onbewogen naar Wisjinsky's rede De afgevaardigde van India. Menon. het hoofd in de handen gesteund, was zicht- Laatste nieuws! Spanje, 25 Nov. St. Nicolaas zal van Woensdagmiddag af, elke dag van 25 uur persoonlijk met zijn knecht aanwezig zijn bij dc Fa. B. DE KONING, Haarlemmerstraat, hoek Donkersteeg. Drie doden op schip door gasontwikkeling Eèn veel te hermetische afsluiting wan de laadruimen, waarin een lading verse kolen lag, is de directe oorzaak geweest van de ontploffingen, die aan boord van het nieuwe, kleine Rotter damse ms. Myfem op de Seine bij Le Havre op 11 Juli drie mensenlevens kostte. Aldus luidt het oordeel van de Raad voor Scheepvaart. Vooral verse kolen ontwikkelen gas. Dit gas is op de Myfem ontstoken door een vonk, die in de schakelkast van een' lier ontstond; De eerste en derde machi nist en het vierjarig dochtertje van de kapitein K. van Genderen kwamen om Weer een treinbotsing, nu bij Zutphen IJsselbrug door ontsporing geblokkerd Vanochtend om kwart over tien is bij Zutphen een grinttrein in botsing geko men mett een goederentrein. Door de ontsporing van een aantal wagens en ver sperring van de enkelsporige afrit van oe IJsselbrug werd het treinverkeer op de baanvakken Zutphen-Apeldoorn en Zut- phen-Brummen onmogelijk. Autobussen vervingen de treinen. Reizigers van het Noorden naar het Zuiden en omgekeerd werd aangeraden via Utrecht te reizen. De grinttrein heeft de goederentrein bij de splitsing van de lijnen Apeldoorn Arnhem in de flank aangereden. Er ont stond een grote ravage, waarbij vijftien wagons ontspoord en drie vernield wer den. De rails werden ontzet en aan de electrische leiding, pas aangebracht voor de op handen zijnde electrificatie, werd grote schade aangericht- De machinist Arend van de grinttrein werd licht ge wond en een postambtenaar werd naar het ziekenhuis gebracht: verder waren er geen gewonden. De locomotief ontspoorde, maar viel liiet om. Het voorste gedeelte werd be dolven onder wagons of resten daarvan. Brokstukken werden overal weggeslin gerd. Andere wagons kwamen langs de spoordijk te liggen. Een aantal palen van de electrische leiding knapte af. De „sterke man" Noeroeddin Ongerustheid over gang van zaken in kringen der olie-industrie te Londen T~bE „STERKE MAN" van Irak, generaal Noeroeddin Mahmoed, heeft LJ onmiddellijk krachtige maatregelen getroffen om orde en rust te verzekeren. Behalve afkondiging van de staat van beleg, is er een uit gaansverbod ingesteld van zonsondergang tot zonsopgang; de vijf poli tieke partijen zijn ontbonden en de burgerlijke wetgeving is voorlopig buiten werking gesteld. Generaal Abdoel Moetalib is nu militair gouver neur van het district Bagdad. Spoedig zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden. Het nieuwe kabinet van Irak telt vier nieuwe ministers, premier is de forma teur, generaal Noeroeddin, die zich te- Gladde weg Keesje Schreurs. gepleegd in Augustus moord op het 80-jarige Zeeuwse boertje 1946 te Bergen op Zoom, alsmede wegens diefstal en verberging van de stoffelijke resten. De rechtbank te Breda had de verdachte tot 1(J jaar veroordeeld. De vrouw verklaarde gisteren opnieuw dat haar onder verdachte omstandighe den overleden echtgenoot, die wacht meester der Rijkspolitie is geweest. Kees je Schreurs vermoordde. Tegenover de politie en de rechter-commissaris heeft zij vroeger een volledige bekentenis af gelegd, maar zij verklaarde het thans nutteloos te achten haar man van schuld vrij te pleiten. Twee psychiaters meenden dat dé vrouw niet in staat is zoveel offervaar digheid op te leveren om ter wille een ander de schuld op zich te nemen. Een der psychiaters was van oordeel dat de vrouw in het huidige stadium als krankzinnig moet worden beschouwd, doch niet in die mate dat de behandeling van de rechtzaak moet worden geschorst. De advocaat-generaal dacht dat alleen onverzadigde gelddorst de drijfveer tot de moord is geweest. „Haar geweten afgestompt". Het Hof zal op 8 December uitspraak doen. heeft belast met de portefeuille Defensie en Binnenlandse Zaken. De vroegere ministers van Financiën en So ciale Zaken blijven in functie. De rust as gisteravond in Bagdad weergekeerd. De Britse onderminister van Buiten landse Zaken, Anthony Nutting, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Britse regering alles doet om de vriendschap met Irak te bestendigen. De onderminister deelde mede, dat tijdens de relletjes weinig schade was aangericht aan de Britse eigendommen dat geen Britse onderdanen letsel be komen hadden. Te Teheran volgt men de gebeurtenis- in in Bagdad met grote opmerkzaam heid. De algemene tendenz in de pers is: ,Irak heeft ten langen leste een bladzijde lit ons boek overgenomen". De gebeurtenissen hebben mede enige nervositeit veroorzaakt in kringen van de olie-industrie te Londen, aldus A.F.P. Er heerst geen paniekstemming, doch de commentaren getuigen van een zekere ongerustheid. Men gelooft in deze krin gen, dat in de eerste plaats de voorstan ders van een naasting van de olie- Sultan denkt aan aftreden In welingelichte kringen te Djakarta deelt men aan Merdeka mede, dat de mi nister van Verdediging. Sultan Hameng- koe Boewono van Djokja. waarschijnlijqk zal aftreden en dat zijn besluit zal wor den gevolgd door het aftreden van de mi nisters, die behoren tot de Partai So- sialis Indonesia, de partij van Sjahr:r Volgens Merdeka zou dit heengaan niet het ontslag van het kabinet-Wilopo ten gevolge hebben. Tevens meent Merdeka. dat de minister van Gezondheid, dr Lei- 1, die vroeger minister van Verdedi ging is geweest, en leider is van de Chris telijke partij, niet zal heengaan. (Merde ka is het blad van Diah, die zêer fel tegen de Sultan ft.) Na de staatsgreep op Sumatra kan de Sultan slechts rekenen op 4 van de 7 di visies. Men noemt de factie van de Sul tan wel eens de KNIL-factie, waarschijn lijk in verband met het feit, dat de Sul tan gebruik maakte van de Nederlandse Militaire Missie bij de opbouw van het lelger, terwijl de aanvoei-ders van de op standige divisies opkomen voor de vroe gere guerillastrijders. ...Ja hoor, je hoedje zit nog best." Al vroeg winterpret De winter heeft dit jaar al vroeg y'n intrede gedaan. De jeugd van Haarlem en omgeving heeft hier reeds volop van genoten. Velen hebben zich na schooltijd met hun sleden van het Bloemendaalse Kpje naar beneden laten glijden. industrie in Irak moeten worden be schouwd als de aanstokers van de poli tieke betogingen, welke in Bagdad zijn gehouden. Het wekte in Londen verwondering, dat de demonstraties zich juist voordeden in dezelfde tijd, dat de nieuwe pijpleiding in gebruik wordt genomen, die in be langrijke mate zal bijdragen tot uitbrei ding van de olieproductie. Het Perzische blad Keyham schreef: „De Britten wacht een nieuw Abadan!" In navolging van Naguib! Dit is gene raal Noeroeddin, die de vorige week tijdens onlusten in Irak de post van eerste minister overnam. Officieren zetten hun commandant af en trotseren Djakarta De ongehoorzaamheid in het Indone sische leger breidt zich snel uit. Thans is er een staatsgreep geweest in Zuid- Sumatra, waar overste Kretaro in samen werking met andere officieren zijn ter ritoriaal commandant tevens troepen commandant, overste Kosasih, heeft af gezet en zelf het bevel heeft overgéno- Deze daad is een duidelijke reactie op de gebeurtenissen van 17 October j.l„ een oproerige menigte het paleis van Soekarno bedreigde, waarna een aantal officieren, behorende tot de aanhang van de sultan van Djokja de president een aantal eisen stelde. Tevens is zij een reactie op de verklaring van de Indone sische regering var. Zaterdag j.I., waarin beweerd werd, dat de genoemde officie- op 17. October-- j.I. geen staatsgreep zouden hebben gepleegd. Nu de staatsgreep in Zuid-Sumatra achter de rug is, hebben de tegenstan ders van de sultan Zuid-Sumatra, Cele- 2s en Oost-Ja va in handen. Naar aanleiding van de staatsgreep op Zuid-Sumatra heeft de Indonesische re gering bekend gemaakt, dat zij deze be- treut. Zij schrijft deze gebeurtenissen toe onvoldoende bekendheid met de juiste gang van zaken en een misver stand omtrent de toedracht van de ge beurtenissen van 17 October j.I. Aneta's correspondent te Palembang meldt, dat Kratarto pas tot de afzetting van de troepencommandant, overste Ko sasih, overging, nadat de regeringsver klaring van Zaterdag bekend werd. Zon dagochtend 11 uur nam Kreterto het bevel in handen en deelde mede, dat hij dit niet deed om persoonlijke redenen, doch uitsluitend om de veiligheid van het leger en de staat te handhaven. Hij deed het slechts, zeide hij, om de rege ring te helpen bij de oplossing der hui dige moeilijkheden. Een woordvoerder van Kretarto deelde mede. dat de com mandowisseling rustig verlopen is en dal het merendeel der strijdkrachten op Zuid- Sumatra hem heeft aangewezen als com mandant in afwachting van orders der centrale regering. Overste Kosasih was niet in staat de toestand meester te blij- »n had geen duidelijke houding aan genomen met het oog op de gebeurte- issen van 17 October j.I. Kosasih mag zich vrijelijk bewegen en ad een gesprek met Aneta. Hij vertelde dat het hier uitsluitend een inwendige aangelegenheid van het leger betreft. Zondagmiddag is gouverneur Isa van Zuid-Sumatra naar Djakarta gevlogen om de zaken te bespreken. Kolonel Moestopo, die de betoging van 17 October georganiseerd had, deelde te Djakarta mede, dat hij verheugd is over de regeringsverklaring en bereid, verant woording van zijn daden af te leggen. Uit Makassar wordt gemeld, dat drie regimentscommandanten zich achter erste Warouw hebben geschaard, na- rlijk majoor Worang, overste Soeka- ti en majoor Ibnoe Soebroto. Vroegere berichten hadden gemeld, dat overste Soekawati op Ambon tegen Warouw zou zijn. De Indonesische regering heeft kolonel Bambang Oetoja benoemd tot territoriaal en troepen-commandant van Zuid-Su matra als opvolger van overste Kosasih, die Zondag door onder zijn leiding staan de officieren van zijn functie werd ont- Kolonel Bambang Oetojo werd in Sep tember op zijn verzoek gepensionneerd. Hij bekleedde de functie van comman dant van Zuid-Sumatra reeds voordat hij de actieve dienst verliet. Arrestatie in Amsterdam Kellner door schipper verdronken Verdacht van een poging tot doodslag is de 42-jarige schipper A. K. te Am sterdam gearresteerd. De man is ver moedelijk betrokken geweest bij een vechtpartij, waarbij de 55-jarige kellner J. G. in het water is gevallen en ver dronken. Opvarenden van de sleepboot Maria, die aan de Binnenkant ligt gemeerd, hoorden Zaterdagnacht hulpgeroep. Zij snelden toe en zagen bij het schip Op Hoop van Zegen een man in het water liggen. Het was de schipper zelf. Toen hij gered was, ontdekten de beide andere mannen een tweede drenkeling. Deze werd met veel moeite aan boord getrok ken, maar bleek reeds te zijn overleden. De schipper verklaarde, dat hij be schonken op zijn schip was en toen de kellner in het water zag liggen. Bij een reddingspoging zou hij zelf ook in de gracht zijn gevallen. De politie twijfelt hier echter aan. Bruidegom aan dood ontsnapt Door gladheid met auto in Ilssel gestort Door de gladheid van de weg is giste ren in Angerlo (Gld) een vrachtauto, be stuurd door de heer G. Jansen uit Does burg, geslipt en na een val van ongeveer vier meter op de zijkant in de IJssel terechtgekomen. Een geluk voor de be stuurder was dat er op het ogenblik slechts ongeveer twee meter water staat. Door het inslaan van een ruit van de cabinedeur kon hij zich redden. De heer Jansen zou vandaag in het huwelijk tre- De 51-jarige expediteur A. van dei- Linden uit Barendrecht is gisteravond op de Dordtse Straatweg in Rotterdam door een autobus aangereden en aan zijn ver wondingen overleden. In de B e e m s t e r is vanmorgen door de gladheid een personenauto geslipt en in de sloot langs de Purmerenderweg te-j rechtgekomen. De 25-jarige zoon van het echtpaar Schilder uit Spanbroek kwam hierbij om het leven. Zijn vader werd] ernstig gewond. Op de Zesstedenweg te Groote broek (N.H.) is gistermiddag de 14- jarige C. Bokman uit Broekerhaven van zijn fiets gevallen en onder een passe rende autobus geraakt. De jongen over leed aan zijn verwondingen. Kind in De Lier maakte dodelijke val Het 5-jarige zoontje van de heer P. v. U. uit de Kerklaan in De Lier is dezer dagen van de trap gevallen en gisteren in het ziekenhuis te Delft overleden. Versieringen en ereJbogen In Seoel wordt Eisenhower met spanning verbeid Generaal Mark Clark houdt met Van Fleet reeds voorbesprekingen TjMSENHOWER heeft een bezoek gebracht aan het gebouw der Ver. Na- ties en besprekingen gevoerd met Trygve Lie en Lester Pearson. De toekomstige President der Ver. Staten werd vergezeld door John Foster Dulles. Tot het legertje van verslaggevers, dat hem overal volgde, zei Eisenhower: ,,De mensen in dit gebouw en hun werk zijn het symbool van de hoop der vrije wereld op een vredige en veilige toekomst". Voorts is generaal Zera Taft Benson, voormalig functionaris van de nationale raad van boerencoöperaties, benoemd tot minister van Landbouw. De generaal kan blijkbaar grappig zijn. Twee grote muurschilderingen van de Fransman Leger trokken in het gebouw der Ver. Naties vooral zijn aandacht. Lie vroeg hem, hoe hij deze schilderingen vond. „Als U me eerst eens vertelt, wat de voorkant is, dan wil ik het wel pro beren". antwoordde Eisenhower met een glimlach. Zijn voorgenmen bezoek aan Korea aat in het centrum der belangstelling. De communisten (radio-Peking) stoken, dat Eisenhower van plan is. het Koreaan- conflicit uit te breiden. De president i Zuid Korea. Syngman Rhee. zal de generaal voorstellen, twee milliocn Zuid- Koreanen te bewapenen, teneinde de immunisten over de Jaloe te jagen. Volgens A P. arriveerde de opperbevel hebber der V.N., generaal Mark Clark, vergezeld van de Britse en Franse am- DAT aan dc rijksweg Rot' -danv - Haag, in de Klelnpolder-Oost te Ov< schie, de eerste paal is geslrgen voor bouw van 425 woningen. DAT het ruim drie eeuwen .udc ge bouw Crackstate in Heerenveen op 4 December in gebruik wordt genomen als gemeentehuis, terwijl in het oude raadhuis rijkskantoren komen. DAT Nederland in dc eerste helft van December op de bijeenkomst van oor logsveteranen uit 30 landen te Londen wordt vertegenwoordigd door oud-kol. W. Ch. J. M. van Lanschot, mr dr IV. K. J. J. van Ommen Kloeke, drs H. Eike naar en maj. J. Linzcl. DAT de rubberfabrieken te Heveadorp (Gld.) het nevenbedrijf te Raalte <0.>. waar rubberschoeisel wordt vervaardigd, zullen uitbreiden. DAT het oude waaggebouw en het wachtmeestershuis te Makkum (Fr.) in gericht worden als oudheidkamer. DAT dé A.N.W.B. in Januari het eer ste nummer van een juridisch maand blad betreffende het verkeersrecht uit geeft (hoofdredacteur mr J. B. Besier, advocaat-generaal te Leeuwarden). DAT notaris D. Veenenbos te Enkhui zen op 2 December zijn 25-jarig ambts jubileum viert. DAT J. S. Biesheuvel, plv. secretaris van de Stichting voor de Landbouw en voorz. van de commissie van toezicht op de groepsemigratie naar Brazilië, is onderscheiden met de Braziliaanse orde van het Zuiderkruis. DAT dc raad van Arnhem 725.000 beschikbaar heeft gesteld voor de bouw van een nieuw openluchtbad. DAT een Utrechtse fabriek opdracht heeft gekregen een nieuw soort pompen aan te brengen in de 32 Ned. mijnen vegers. DAT de raad van Deventer besloot een weg aan te leggen waardoor het snel verkeer van het Westen niet meer door de nauwe straat langs de binnenstad naar Zwolle behoeft te gaan. DAT het turbinevrachtschip Amers- kerk (8600 ton), hetwelk de V.N.S. bij Howaldts Werke te Hamburg laat bou wen, op 3 December wordt overgedragen DAT de Ver. van gebruikers van stoomketels en krachtwerktuigen bij mi nister Zijlstra heeft geklaagd over de electrieiteitspolitiek, waardoor de groot verbruikers zouden worden benadeeld. DAT de ANWB minister Algera om een aparte begrotingspost heeft gevraagd voor verbetering van weggedeelten waar steeds opnieuw verkeersongelukken ge beuren. DAT ouderdagen worden gehouden op Vrijdag as. in Den Bosch (stoottroepen*. Amsterdam (intendance). Amersfoort (geneesk. troepen) en Grave (zware infanterie Chassé). bassadeurs in Tokio, te Seoel, om met generaal Van Fleet de plannen van Eisenhower te bespréken. Versieringen en erebogen worden reeds in gereedheid gebracht. Gedurende de „welkomst— week" zullen 200.000 schoolkinderen een optocht houden. Belgische R.K. actie tegen het Kerstmannetje Verscheidene R.K. jeugdbewe gingen cn andere organisaties in België hebben een actie ingezet tegen de ontkerstening van het van het Kerstfeest; zij zullen pogen de kribbe opnieuw de plaats te doen innemen van het kerst mannetje. De actie staat onder lei ding van kanunnik August Cro- gaert te Antwerpen. In een toespraak, waarmede hij de actie inluidde, verklaarde August Crogaert: „Als een Hotten tot of een Polynesiër met Kerstmis onze steden bezocht, zou hij de indruk krijgen, dat de Christenen de feestdag van een grijsaard vie ren, die geschenken uitdeelt". TNDIA'S resolutie in zake de Koreaanse krijgsgevangenenkwestie dreigt ver wijdering teweeg te brengen tussen Amerika en Engeland. Amerika, dat in Korea de meeste verantwoordelijkheid draagt, wenst niet over één nacht ijs te gaan. Zelfs niet, nu het waarschijnlijk lijkt, dat de Russen en dus ook de rode Chinezen, de resolutie zullen verwerpen. Engeland staat veel vrijer tegenover het probleem. Mogelijk neemt het daar door thans een enigszins juister stand punt in. Voor Engeland is van het groot ste bellng, dat het Koreaanse probleem uit de wereld geholpen wordt. De regeling van de krijgsgevangenenkwestie is slechts een (voornaam) onderdeel daarvan. Ook en niet in de laatste plaats wordt de Engelse houding bepaald door het feit, dat India het voorstel heeft ingediend. Te Londen wil men de landen van het Ge menebest en in het bijzonder India te vriend houden. Hetzelfde geldt voor de Arabisch-Aziatische groep in de V.N. Voor Amerika liggen de zaken anders. Dit land heeft van het krijgsgevangenen- probleem een prestige-kwestie gemaakt. De voorwaarden in Panmoendjon werden steeds door de Amerikanen vastgesteld. En die voorwaarden hebben vele maan den lang verhinderd, dat een wapenstil stand tot stand kwam. Thans demonstreert zich de schaduwzijde van eenzijdige be slissingen. Engelamd staat in de V.N. in een gelijkwaardige zij het niet krachtiger positie dan Amerika. Nu blijkt dat. Enge land voor een soepeler houding voelt dan het starre Amerika. Protesten baten niet en Amerika gaat als het goed is langzamerhand inzien, dat zijn kleinere bondgenoten niet maar meelopertjes zijn. Ze zijn dit zeker niet meer. nu de hulp verlening spoedig op louter zakelijke basis geplaatst zal worden. Bovendien moet ook Amerika er voor waken, dat Stalin geen gelijk had, toen hij voorspel de. dat de „kapitalistische landen" elkaar zullen vernietigen 'T'ERWIJL de voornaamste staatslieden ter wereld zich bezighouden met de Koreaanse kwestie, komen er verbijste rende berichten binnen over de toestand in Indo-China. Dit deel van Azië is in strategisch opzicht van evenveel, (zo niet groter) belang, als Korea. De Fransen moeten nederlaag na nederlaag incasse ren. Gisteren moesten we melding maken van de val van Son La. In diplomatieke taal wisten de Franse autoritetien naar aanleiding daarvan te vertellen, dat Son La geen deel uitmaakt van de verdedi gingsgordel rond de Tonkindelta. We kunnen ons echter niet aan de indruk onttrekken, dat zich in Indo-China lang zaam maar zeker een drama voltrekt, zoals zich in China in het groot heeft af gespeeld. Dit dank zij Russische en Chi nese wapens, die hét land worden binnen gesmokkeld. Amerika heeft totdusver weinig, al thans naar verhouding te weinig, voor Indo-China gedaan. De last is voor de Fransen alleen veel te zwaar. De gevol gen worden thans helaas op het slagveld gedemonstreerd. Het is te hopen, dat de vrije wereld dit inziet, voordat het te laat is, want Indo-China is in communis tische handen een prachtige springplank naar Birma, Siam, Malakka en de overige delen van Azië. TN het oude Bagdad, waar vele eeuwen *- geleden kalief Haroen al Raschid leef de, is het een en ander gewijzigd tijdens het voorbije weekeinde. De gebeurtenis sen in Perzië, Egypte, Syrië, de Libanon en Jordanië zijn ook hier niet onopge merkt voorbijgegaan. Tot Zaterdag was in Irak een zakenkabinet aan het bewind, dat de parlementsverkiezingen, die vol gende maand gehouden zouden worden, moest voorbereiden. Na heftige demon straties, waarin stakende studenten een groot aandeel hadden, trad dit kabinet af en nadat Zondag 20.000 betogers anti- Westerse relletjes hadden verwekt, heeft generaal Noerdin Mahmoed op verzoek van de regent de macht in handen ge nomen en de staat van beleg afgekondigd. Nu is het merkwaardig, dat de generaal alle politieke partijen heeft verboden en dat behalve een aantal demonstranten ook verschillende politici zijn gearres teerd. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat hij het niet eens is met alle eisen van de oppositie, die we gisteren in ons blad hebben afgedrukt. Een heel belangrijk vraagstuk is dat van de Iraakse olievel den, die voor een groot deel in Ameri kaanse en Britse handen zijn. We kunnen op het ogenblik, dat we dit schrijven, nog slecht beoordelen, welke politiek generaal Mahmoed zal voeren. De mogelijkheid bestaat vanzelfsprekend, dat hij het illustere voorbeeld van zijn Egyptische collega Naguib navolgt, door de oprichting van geheel nieuwe partijen met een nieuwe leiding te eisen. Wat de olie betreft, zou de generaal niet dezelfde, maar overeenkomstige maatregelen kun nen nemen, als Mossadeq in Perzië ge daan heeft. Het Midden-Oosten is nog steeds op drift. Waarheen zal Irak worden ge- 50 Mille van Ned. radio luisteraars voor Schweitzer De VPRO, die tweemaal een lezing van dr A. Schweitzer heeft uitgezonden, heeft van luisteraars meer dan 50.000 ontvangen, welk bedrag aan Schweitzer zal worden overhandigd als hij Vrijdag weer scheep gaat naar Lambarene. WEERBERICHT Pleegd raadslid van Meppel knoeierijen? In Meppel is de administrateur R. F. gearresteerd. Hij wordt verdacht van on regelmatigheden in boekhoudingen. Hij is boekhouder en administrateur voor verschillende firma's. Over de juiste aard en omving van dc onregelmatigheden is nog niets bekend gemaakt. Dc heer F. is lid van de gemeenteraad te Meppel. Plaatselijk matige vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met van A ujy het Zuiden uit toenemende AVL j* bewolking. Vannacht plaat- seUjk matige vorst, overi- gens lichte vorst tot tempe raturen om het vriespunt Aanvankelijk zwakke wind, later matige tot vrij krachtige wind tussen Zuidoost en Oost. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woenadag: zon 8.18—16.36; maan onder L56, op 13.58 uur. Op 1 Dec. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1