Jlicutuc £ci!tsrt)e UTouranl Nationalistische explosie in Irak met een anti-Westerse inslag Indon. kabinet keurt daad van het leger af ,Wil jij wel een liedje voor me zingenzMarijke?" India's plan komt Britten en Amerikanen tegemoet Wist U MAANDAG 24 NOVEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN j 6.- per kwartaal. ƒ2— per maand: 0 47 per week ADVERTENT1ÊN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9593 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantcastlch Is ghfbleofa otfln bert ia tcgljeaspctf Dr A. Gans 25 jaar zenuwarts Zie pag. 3 Militair bewind onder Noeioeddin Oproer in Bagdad, bedreiging ambassa des; doden en gewonden gevallen IN IRAK heeft de regering het veld moeten ruimen onder de druk van ernstige onlusten. De stafchef, generaal Noeroeddin, heeft op verzoek van de prins-regent Abdoel Illah, het bewind in handen genomen. De militaire gouverneur van het district Bagdad, waar de ongeregeldheden zich het eerst voordeden, heeft onmiddellijk order gegeven tot ontbinding' van de vijf politieke partijen. Staat van beleg en opschorting der werking van alle burgerlijke wetten; alsmede massa-arrestaties. Beeld van het Oosten van deze tijd. Circa 20.000 betogers, gewapend met messen, zwaarden en revolvers zowel opstandige burgers als stakende studen ten trokken onder het roepen van leuzen tegen de Britten, tegen de Amerikanen en de regering van Irak door de straten en raakten slaags met de politie, waarop het leger pantserwagens liet aanrukken. De Britse en Amerikaanse ambassades werden met stenen bekogeld, het gebouw van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in brand gestoken, evenals een aantal politieposten. De ongeregeldheden hingen ten nauw ste samen met het besluit der regering, om de komende verkiezingen te laten houden, volgens de oude kieswet, die ge trapte verkiezingen voorschrijft. Vier van de vijf partijen in Irak had den medegedeeld, dat zij de binnen 60 dagen te houden verkiezingen zouden boycotten. De betrokken partijen de Istiqlal, de nationale democratische partij, het verenigde volksfront en de Oemma eisten rechtstreekse verkie zingen. De onlusten begonnen, als reeds ver sneld, Zaterdag, toen burgers en studen ten een betoging hielden met spandoe ken, waarop leuzen stonden, die tegen het kabinet waren gericht en waarin vry'e verkiezingen werden geëist. Voorts waren er leuzen tegen „het imperia lisme" en de „Anglo-Amerikaanse plan- Deze onlusten hadden absoluut, even als elders gebeurd is. en wel in Egypte en Perzië, een anti-Westers karakter. In Bagdad zijn nu alle scholen en universi teiten tot nader order gesloten. Behalve een groot aantal burgers zijn bij de rel letjes een veertigtal politiemanhen ge wond. terwijl een tweetal personen om het leven zou zijn gekomen. Thans heeft dus de 53-jarige Noeroeddin Mahmoed het bewind in handen en hij heeft on middellijk een beroep op de bevolking gedaan orde en rust te bewaren. Hij was het. die in 1948 het bevel voerde over het Arabische „bevrijdingsleger" in de oor-, log tegen Israël. Tussen Engeland en Irak hebben nauwe betrekkingen bestaan sinds de eerste wereldoorlog, toen Irak werd erkend als onafhankelijke staat onder Brits mandaat. Bij een verdrag van Juni 1930 werd de verhouding tussen beide landen geregeld. Twee jaar later trad Irak toe tot de Vol kenbond, waarop het Britse mandaat eindigde. Na do tweede wereldoorlog drong de Iraakse. regering aan op her ziening van het verdrag van 1930. dat in 1957 zou afloDen Nog betrekkelijk kort geleden, name lijk in October 1951, verzocht Irak aan Engeland opnieuw, het verdrag van 1930 te. herzien. Het wil meer souvereiniteit op het gebied der. defensie! Zoals men weet, heeft Engeland het recht twee luchtbases in Irak te handhaven. Ook op commercieel gebied is Engeland nauw met Irak verbonden en wel door het op treden van de „Iraq Petroleum Company". Evenals in Perzië, zyn hier ook stemmen opgegaan tot nationalise ring der olie. Resumerende: wat in Irak geschiedt, is mede een gevaarlijke uiting van het extreme nationalisme, dat in de laatste jaren in het gehele Midden-Oosten valt Opnieuw gasverstikking in badkamer Amsterdamse drogist om het leven gekomen Opnieuw is iemand bij het nemen van een bad door gasverstikking om het le ven gekomen. Het slachtoffer is de 30- jarige drogist J. Olieman uit Amsterdam, die Zaterdagavond in de badkamer plot seling bewusteloos werd en op de grond viel, doordat de toevoer naar de geyser open stond. Zijn vrouw schoot te hulp, maar raakte eveneens bulten bewustzijn. Ongeveer half één 's nachts kwam zij bij, sleepte zich naar beneden en belde de dokter. Deze constateerde, dat haar man reeds was overleden. De vrouw, die over enkele weken haar eerste baby verwacht, maakt het redelijk wel. De 45-jarige gehuwde mevr. B uit Hengelo (Gld.) is na een bezoek aan Doetinchem met haar bromfiets door een auto gegrepén en overleden. Een 17-jarige Noorse opvarende van het Noorse schip Hoegh Ranger is in de Petroleumhaven te Amsterdam overboord geslagen, vermoedelijk onder de invloed van sterke drank. Zijn stoffelijk over schot is nog niet gevonden. Overval geïnspireerd door krantenbericht 'De man, die in de nacht van Woens dag op Donderdag bij een roofoverval op het station Horst-Sevenum (L.) enige tientallen guldens heeft buitgemaakt, is door de politie te Horst gearresteerd. Het is de 30-jarige los-werkman H. uit de gemeente Horst. Hij heeft een volledige bèkentenis afgelegd. De man zou Zaterdag in het huwelijk treden en volgens zijn verklaring heeft thfj de overval gepleegd om aan trouw- geld te komen. De stengun, waarmee hij de dienstdoende ambtenaar heeft be dreigd, is in beslag genomen, evenals het masker, waarvan hij zich heeft bediend. Het masker was een zwembroekje, waar in hij een paar gaten had geknipt. De rijkspolitie neemt aan, dat H. tot de overval is geïnspireerd door een krantenbericht van begin van vorige week over een roofoverval op een klein station dn een dorpje op Sardinië. Ook daar gebeurde de overval met stenguns madat de laatste trein was vertrokken en waren de rovers gemaskerd. De Lybische woestijn wordt ontgonnen «....en dan te bedenken, dat ik er m Scheveningen altijd veel pleizier SCHIPA is er De vermaarde Italiaanse tenor Tito Schipa is in Nederland gearriveerd en werd op het station te Den Haag ontvangen door impresario Ernst Krauss (links). Met de sopraanzangeres Roma Zappoli bekijkt hij even het programma van het concert, dat hij Vrijdag in Den Haag geeft. Ontkend wordt dat er een staatsgreep zou zijn geweest „DE EIS VAN HET LEGERCOMMANDO, dat het parlement zou worden ontbonden, kan niet juist geacht worden, omdat deze een duidelijke in menging betekent op politiek terrein. Het ligt geenszins in de bedoeling van de regering te gedogen, dat het leger de grenzen van zijn taak over schrijdt, en de regering zal de nodige maatregelen treffen, waar ook deze overtredingen worden begaan, aldus luidt het slot van een Indonesische regeringsverklaring, welke Zaterdagavond het licht zag na een kabinets zitting van vier uren. Aan de verklaring ging tevens een gedachtenwisse- ling met president Soekarno en vice-president Hatta vooraf. De verklaring geeft te kennen, dat de de territoriale commandanten en de lei- De „Mau Mau"-teTieui Brits echtpaar in Kenya overvallen Botsingen, waarbij 23 doden en 27 gewonden Een Britse vrouwelijke arts en haar echtgenoot, het bejaarde echtpaar Meiklejohn zijn Zaterdagavond in hun woning een hoeve op 12 km afstand van Thompson's Falls in Kenya, plotseling aangevallen door een groep terroristen en zwaar gewond. Voordat ze hun revolvers konden grij pen. werden beiden met messen toege takeld. De aanvallers verdwenen daarop. Mevr. Meiklejohn wist, ondanks haar verwondingen, met de auto het politic station van Thompson's Falls te berei ken en hulp te halen. De heer Meiklejohn moest in hri ziekenhuis worden opgeno men. Zijn toestand is ernstig. Bij Forthall zijn de verminkte licha men van een stamhoofd en twee inlandse politie-agenten gevonden. Gisteren zijn te Kirawara 23 Afrika ners door de politie neergeschoten toen deze in botsing kwam met een grote menigte Kikoèjoe's. Er werden vele ar restaties verricht; 27 gewonde Afrika ners werden naar het ziekenhuis ge- In Kandara, een onder-district van net gebied van Forthall. zijn drie winkeliers, v.c-rvan men wist, dat zij tegen de Mau- Mau gekant zijn, beroofd, ook is in gebroken in een missieschool. In een ander onder-district van Fort- hall wordt snds een week een inheemsp ontvanger gemist. Het bestuur van Kenya '«eelt, bij wijze van strafmaatregel, ver scheidene winkels en markten doen sluiten. Vissersboot in nood bij Terschelling Een vissersbootje bevond zich gisteren ongeveer 100 mijl ten Noorden van Ter schelling in nood. Een andere vissers boot was in de buurt en het stoomschip Heron was op weg om hulp te bieden GEEN ZOUT MEER UIT BOEKELO Het bedryf van de Kon. Ned. Zout- industrie in Boekelo (s nu definitief ge sloten. Sinds jaren vu dit bedrijf, da» in 1918 begon te werken, reeds niet meer van grote betekenis. Ih 1930 werd het zwaartepunt van dcjfcrJRiuctie al naar Hengelo verlegd. \™ig jaar leverde Boekelo 33.000 ton, op een totale pro ductie van 475.000 ton. „Liever vanavond", zei het prinsesje tegen Sint Nico laas Niet thuis /~iNDER de duiZenden moeders en kin- deren, die Zaterdagmiddag iv Am sterdam wachtten op de aankomst van Sint Nicolaas, stonden op de Dam ook de Koningin en haar twee jongste doch ters Margriet en Marijke, warm. gekleed tegen de venijnige kou van de herfst. De beide Prinsesjes popelden van ongeduld. De wereld staart naar New York —0 Wat zal Moskou beslissen inzake repatriëring der Koreaanse krijgsgevangenen ALLE KRACHTEN worden in de Ver. Naties ingespannen, teneinde ook Amerika uiteindelijk te doen instemmen met het voorstel van India inzake Korea. Zal er toch nog een wapenstilstand komen? De Amerikaanse delegatie is bereid, dit plan betreffende de repartiëring van de krijgsge vangenen te aanvaarden, maar heeft nog enkele wijzigingen voorgesteld. Inmiddels heeft India veranderingen in het voorstel aangebracht, in over eenstemming met de suggesties van minister Eden. eenheid van het land is gestoord het leger is meegesleurd in de gebeurte- an 17 October j.l. Ze geeft toe, inderdaad enige officieren en leden van de strijdkrachten hebben deel genomen aan de betogingen. Anders zou den de uitgebreide maatregelen van de militairen niet door het volk begrepen kunnen worden, zoals het richten van ka nonnen op het parlementsgebouw en hel paleis van de president, de arrestaties, de verbreking van telefoon- en telegraaf verbindingen, het afgelasten van vertrek aankomst van schepen en vliegtuigen alsmede de avondklok. Voorts vermeldt de verklaring, dat na de rede van presi dent Soekarno en na het naar huis gaan de betogers verscheidene bevelvoe rende officieren van het leger en de ter ritoriale eenheden van geheel Indonesië benevens verscheidene andere hoge of ficieren van de landstrijdkrachten bij de président-opperbevelhebber zijn geko- in tegenwoordigheid van vice- president Hatta en de chef-staf der strijd krachten hun hart hebben uitgestort. Zij verlangen, aldus de verklaring, dat de president het huidige parlement zou bij eenroepen overeenkomstig de wensen van het volk. Zij verzochten tevens, dat deze wensen alsmede de verlangens ten aanzien van de politieke veiligheid, die zij op schrift hadden gesteld, zouden wor den gepubliceerd. De president gaf ech ter order, deze niet bekend te maken De volgende dag verschenen do divi siecommandanten en leiders der land strijdkrachten voor de premier, die ver klaarde. dat het parlement niet zo maar kon worden ontbonden, en dat men geen druk mocht uitoefenen om binnen korte tijd een nieuwe volksvertegenwoordiging te krijgen. Dit moest men overlaten aan het beleid van de regering. Om hun trouw aan de regering te tonen zijn toen ders der landstrijdkrachten standplaatsen teruggekeerd. De verklaring acht de opsomming deze feiten voldoende om de mening, dat er 17 October j.l. een staatsgreep zijn geweest, te niet te doen. De regering kan de deelneming aan de betoging niet goedkeuren, evenmin als de overdreven veiligheidsmaatregelen der militairen. De radiorede van overste Warouw Makassar is niet doorgegaan. Zoals reeds vermeld, had de Britse minister Eden zijn voorgenomen ver trek uit de V.S. tot Dinsdag uitgesteld, te pogen alsnog de Amerikanen tot vaarding van het Indiase voorstel to brengen. Nadat Eden eerder met de leider der Amerikaanse delegatie, Ernest Grosz, had geconfereerd, is minister Acheson :lf naar New York gevlogen. Wat heeft India nu gewijzigd in het jorstcl? Het komt neer op het volgende: De repatriëringscommissic. bestaande uit Tsjochoslowakije, Polen, Zweden en Zwitserland, moeten een neutrale voor ier kiezen, die bij de geschillen een bissende stem heeft, een soort arbiter dus. Kan de commissie het niet eens orden oveT de persoon van deze voor zitter, dan wordt hij door de Assemblée gekozen. commissie moet trachten binnen 90 dagen de gevangenen te repatriëren. De daarop volgende 60 dagen moet een politieke conferentie van elf landen (de Grote Vier, Rood China, N.- en Z.-Korea, India, Birma, Zwitserland en Tsjechoslo- wakije), beslissen over het lot dergenei die weigerden gerepatrieerd te worden. Zijn er na die 60 dagen nog weiger achtige krijgsgevangenen over, men deze onder de verantwoordelijkheid van de Ver. Naties. De duur van de in ternering der gevangenen moet na de dag van de bestandssluiting beperkt blij ven tot 150 dagen. Uit welingelichte bron werd te New York vernomen, dat Moskou een onmid dellijk „staken van het vuren" op Korea zal voorstellen. In ieder geval blijft de kans uit, dat de Sowjet Unie het voor van India niet zal aanvaarden. De Russen zouden een commissie van elf leden wensen, om zich met een meerder heid van tweederden naderhand over het lot der krijgsgevangenen uit te spreken. de strijd tussen Oost en West is het echter van het grootste belang, dat juist India het voorstel heeft gedaan. Mevr. Roland Holst overleden De dichteres dr Henriëtte Roland Holstvan der Schalk is Vrijdagavond in een rusthuis te Amsterdam op 82- jarige leeftijd overleden. Op verzoek de overledene zal de bijzeting van stc :'.i_'k overschot in alle stilte laats Mevrouw Roland Holst, die tot Neder- l.inds grootste dichters wordt gerekend, werd op 24 December 1869 te Noordwyk geboren. In 1895 verscheen haar «-( bundel gedichten. „Sonnetten eh ve in terzinen", geschreven'na de dood haar .vader. De bundel werd geïllustreerd cioor de schilder Richard Roland Hoist, met wie zij in het jaar daarop in het huwelijk trad. In 1897 werd mevrouw Roland Holst lid van de S.D.A.P. en sindsdien i een van de strijdbaarste figuren geweest in de socialistische en communistische beweging in ons land. In 1919 verliet zij de S.D.A.P. en werd lid van de munistische partij. Kort daarop trok zij zich echter terug uit het actieve politieke maar toen de beierende klokken vt St Nicolaaskerk de stoet aankondigden. bleek Margriet nog niet eens helemaal gereed te zijn voor de ontvangst van de Sint. Zij had nL vergeten, de wortels voor de schimmel van de Sint mee te nemen. Maar een hoge ambtenaar van het stadhuis, die van haar ongerustheid op dit punt op de hoogte werd aesteld, wist er wel wat op. Hij liet m allerijl een zak vol halen bij een groenteboer. Toen was iedereen gerust en durfde Margriet met een onbezwaard hart de statig schrijdende en door zwarte, knech tén omringde Sint, die. rijn paara even op de Dam liet staan, tegemoet te ko men. Marijke keek een beetje bedeesd, maar gaf de Sint toch onbeschroomd een handje. ..Zing jij eens een versje voor me?" vroeg Sint Nicolaas. „Liever van avond!'' zei het Prinsesje en r(; dacht aan de veilige stilte van de bibliotheek op het paleis Soestdjjk, waar zij zich veel vrijer, zou voelen tegenover de aandach tig luisterende Zwarte Pieten op het Paleisdak. „Eh hoe maken de andere twee het?" vroeg de Sint aan moeder. „Dat heb ik u toch geschreven. Sinterklaas" zei de Koningin en de zwarte Piet moest hem er ijlings aan herinneren, dat er van het Paleis een brief was gekomen, waarin werd verteld, hoe goed de oudste Prinsesjes hun best deden op school. De Sint praatte nog even, deelde geschenken uit en daarna steeg hij weer op zijn schimmet, toegejuicht door duizenden, om zijn zegetocht door Amsterdam te ervolgentuaar driekwart millioen men en op de been waren. Nimmer, voor geen enkele grootheid en voor geen enkele nationaal gebeuren stonden zoveel :en zó uitbundig te wuiven. Een Engelse delegatie uit het stadje Cardiff, die met de burgemeester naar Amster dam was gereisd, stond er versteld van, ;en legende zó diep in een uoIJcsziel geworteld kan zijn. DAT B. en W. van R'dam bij de ge meenteraad bijna 17 millioen hebben aangevraagd voor de bouw van 1154 woningen in de Zuid-oostelijke buurt van Zuidwijk. DAT in Eindhoven een nieuwe brand weerkazerne (architect: ir W. Vroom kosten l't millioen) is geopend. DAT de Laurierlaan te R'dam, waai de nieuwe congreszaal van het Leger des Heils staat, de naam William Booth- laan heeft ontvangen als huldeblijk de stichter van het Leger des Heils DAT het gebouw van de Rijksdienst voor oudheidkundig Bodemonderzoek, het gerestaureerde voormalige klooster Mariënhof te Amersfoort, officieel geopend. DAT minister Witte Vrijdag in Schoo- nebeek woningen zal openen van zgn. normaalplan Drente, waarvan totaal 543 huizen in uitvoering zijn. DAT het Nederlands Spoorwegmuseum over enkele maanden verhuist van 1 Centraal Station te A'dam naar het vo malige station Maliebaan te Utrecht DAT minister Witte (Wederopbouw) Zaterdag in Bergen op Zoom aanwezig was toen ir L. A. H. Peters, oud-minister van Minuor, hem opvolgde als burge- DAT het Verkoopkantoor Fabrieks- turf N.V. te Assen, een semi-overheids- bedrijf, in Emmen nu ook zelf mot het ontginnen van 100 ha veen is begonnen, waardoor 25 arbeiders werk vinden. DAT W. Rodenburg te Maassluis, oud kapitein van de compagnie van Kasai, verlof heeft ontvangen de benoeming tot ridder in de orde van Leopold II aan te nemen. DAT de West-Duitse regering toestem ming heeft verleend voor de invoer van pootaardappelen ter waarde van f900.000 en verse zeevis ter waarde van f90.000 uit Nederland. DAT dc voorgenomen conferentie van Benelux-ministers volgens het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken niet vóór half December kan plaats hebben, omdat de voorbereidingen nog niet zijn voltooid. DAT een loopjongen bij de St. Nico laaskerk in A'dam een pakket vulpennen en vulpotloden ter waarde van 113U(J heeft verloren. DAT huize De Hondsrug te Haren in- gerich zal worden als Doopsgezind tehuis voor bejaarden. DAT inbrekers uit de woning J. van Kats, bedrijfsleider bij de Coöp. graanhandel in Lopik, f 1380 hébben ge- solen, waaronder een gehavend briefje van duizend. DAT de Alg. Ned. Bond van Gepen- sionneerden (60.000 leden) de regering heeft gevraagd om een toeslag op de lage en middelbare pensioenen van de oud-gepensionneerden. DAT er in Z.O. Drente meer turf gestoken dan vorig jaar, maar de afzet van persturf sinds 1945 nog niet zo slecht is geweest als thans. DAT minister Luns, die een deel van de alg- verg. der V N. heeft bijgewoond, op zijn departement is teruggekeerd. DAT R. R. Pel, inspecteur van politie te Zaandam, belast wordt met de c geHjkse leiding van de polttiecoipsen Wormerveer cn Krommenie. DAT de Bond voor Ned. MiL Oorlogs door de Patriarch van de Russische Orthodoxe kerk uitgenodigd vooor een bezoek aan Moskou. Twee dagen, voordat het al ge- le tijd geleden vastgestelde bezoek plaats hebben, kwam er een telegram uit Moskou, waarin de Protestantse bis schop kan lezen, dat hij later maar eens moet komen, omdat de Patriarch plotse- ■■■I geworden. Tot zover de officiële kant van de zaak. Nu heeft de bisschop Woensdagavond te Londen een verklaring afgelegd over de toestanden in het door de Russen be heerste Oost-Duitsland. waar dr Dibelius ei o.m. dat de Russen van zijn land een groot slaven kamp makên. Als de boeren niet vol doende producten afleveren, wordt hun land afgenomen. De arbeiders werken onder zeer slechte morele en hygiënische omstandigheden. Aan klachten wordt geen aandacht besteed. Uit dit alles kan niets goeds groeien, aldus de bisschop. Dat was niet prettig voor de Russen. Het behoeft daarom niet te bevreemden, als de reis van dr Dibelius om deze reden is geannuleerd. Oost-Duitsland is tot dusver vrijwel het enige land achter het ijzeren gordijn, waar nog sprake was van een zekere mate van godsdienstvrijheid. Het nu af gezegde bezoek van dr Dibelius aan Moskou had de positie van de Protestan ten. die in Oost-Duitsland een grote meerderheid vormen, kunnen verstevi gen. Men vreest nu echter, dat de Russen besloten hebben, hun tegemoetkomende houding tegenover Dibelius en zijn ge loofsgenoten te laten varen. Niet thuis, kreeg bisschop Dibelius te horen. Het is te hopen, dat het hem niet zal vergaan als de Hongaarse kardinaal Mindszenty en de p-edikanten in Bul garije- Dat verhoede God. Raar maar waar T-4EZER DAGEN heeft zich een betreurenswaardige gebeurtenis voorgedaan in het Saargebied. Een 70-j. pro-Duitse politicus is er onder eigenaar dige omstandigheden om het leven geko men. De wijze, waarop men van Duitse zijde reageerde op dit voorval, was helaas vrij onverkwikkelijk. Wat is er objectief gezien ge beurd? Vier onbekende indringers heb ben de dood veroorzaakt van een zekere Georg Geiger. voorzitter van de verbo den pro-Duitse Saarlandse Democrati sche partij. Dergelijke misdaden komen helaas vaker voor, in bijna alle landen. Ook in Nederland. voorbeeld te noemen: In Den Haag Dlegden dit jaar enige personen een aanslag op het leven van de Indonesische militaire attaché, overste Harjono. De Nederlandse regering, die gelukkig in slaagde, de daders spoe- te doen vatten, kon voor deze wan daad niet verantwoordelijk, worden ge steld. Dit is naar onze mening nu ook het geval in het Saargebied. Wat deden echter de Duitsers* Zij schreeuwden al moord en brand, voordat zij zich nauwkeurig op de hoogte hadden :bracht van de werkeliike gebeurtinis. Dat is echt Duits. De wijze, waarop een vooraanstaande functionaris als de •kanselier Franz Bluecher, het nieuws op het congres van de Vrije Democrati sche partij te Bad Ems bekendmaakte, kan slechts herinneringen oproepen aan donkere periode in de Europese geschiedenis. De methoden, die de land genoten van Herr Bluecher vóór 1935 ge bruikt hebben om het Saargebied bij hun land te voegen, schijnen thans in ere hersteld te zijn- We schreven al eerder, dat de parlementsverkiezingen, die a.s. Zondae in het Saargebied worden geb*.i:. den, door de Duitsers worden gebruikt als demonstratie vóór aansluiting bij Duitsland. Blanco stemmen is vóór Duitsland stemmen. De manier, waarop Oosterburen willen bereiken, dat zoveel mogelijk mensen blanco stemmen, doet echter zeer onsympathiek aan. Het maar waar. Helaas! „Das Reich" leven en wijdde zich utsluitend aan de litteratuur. Al haar werken bleven doortrokken van een religieus-socialistische levens beschouwing. Op haar tachtigste ver jaardag werd de dichteres benoemd tot doctor honoris causa van de Amsterdam se Universiteit Van haar poëzie noemen wy „De nieuwe geboort" (1902), „Verzonken grenzen" (1918), „Verworvenheden (1927), „De loop is bijna volbracht" (1944), „In de web der tijden' (1948) HENRIËTTE ROLAND HOLST t Daarnaast publiceerde zij vele studies biographieën. In alle stilte is vanmorgen het stof felijk overschot van de dichteres in het Crematorium te Driehuis-Westerveia verast. Bij die crematie waren slechts haar naaste familieleden en 20 van haar beste vrienden aanwezig. Op uitdrukKo- lijk verzoek van de overledene om eerst Bad Ems hebben verschillende vreemde dingen de aandacht getrokken. Vreemde dingen, die toch ook weer „oude beken den" zijn. Niet alleen onderbrak daar de vice-kanselier Franz Bluecher zijn rede om mededeling te doen van de zgn. „poli tieke moord" in het Saargebied. waar van hij telegrafisch op de hoogte was gebracht; één zijner collega's, de West- Duitse minister van Justitie, die over grote invloed in de partij beschikt, dr Thomas Dehler, deed al even specta culair. Op het spreekgestoelte, dat ver sierd was met een enorme vlag, waarop de zwarte Rijksadelaar en de witte Ko ninklijke standaard van Pruisen stonden, ontpopte hij zich als een vurige voor stander van het herstel van „Das Reich" en de staat Pruisen. En onder bravo geroep verklaarde hij met een geheim zinnige klank in z'n stem: „Er is één woord, dat een diepe uitwerking heeft op onze ziel: Das Reich. Ik geloof, dat de tijd gekomen is. waarin Pruisen weer een taak heeft voor het Avondland". Zyn gehoor was zeer enthousiast. Dit is een nieuw bedenkelijk verschijn sel. Bondskanselier Adenauer doet alle mogelijke moeite, het wantrouwen, dat vooral in Frankrijk ten aanzien van Duitsland leeft, weg te nemen. Wat helpt dat echter, als de ministers uit zijn eigen coalitiekabinet in particuliere redevoe ringen dingen zeggen, die steeds het oude Franse wantrouwen schynen te rechtvaardigen? Het bevordert de een wording van Europa niet. En als er niet spoedig beslissingen worden genomen over Europese samenwerking op politiek en militair gebied, kon er wel eens bitter weinig van de Europese eenheid terecht komen. De kloof tussen Duitsland en Frank rijk wordt met de dag groter. Daar zor gen mensen als Bluecher en Dehler voor. Koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met plaatselijk buien. Over wegend matige Noordweste lijke wind. Vannacht op vele plaatsen lichte vorst, morgen overdag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. (Opgemaakt te 10 uur). slachtoffers Donderdag a.s.. op Wereld- enkele daecn na haar dood een beschöG- ZON EN MAAN veteranendag. een boekwerk van de we- wing over haar werk te geven, komen we Dinsdag: zon 8.17—16.37; maan onder morgen met een uitvoeriger artikel. 0-32. op 13 45 uur. 1 Dec. V M. dr. Drees zal aanbieden. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1