Nieuw! Maar wij denken er zó over Zuinig met minuten, machines en materialen! ,De Prins werkt zeer bekwaam zegt dr Plesman half zware shag! m half zware shag! NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 ZATERDAG 22 NOVEMBER 1952 Alles goed en wel (Ingezonden «tukken) Tips voor Leidse verkeers politie Dat er in de Watersteeg in de richting Nieuwe RijnHogewoerd niet mag wor den gefietst, is begrijpelijk. Men zie slechts op de tram. Maar dat men in de andere richting (HogewoerdHooigracht) nog steeds moet afstappen, dat is mij geheel onduidelijk. Temeer omdat er tus sen de Watersteeg en de Nieuwe Rijn nog een brug zit, die aan 'het Watersteegver. keer voldoende gelegenheid geeft uit te kijken. Bovendien kan ik dit punt hele maal niet druk noemen. Dat de fietsers in de Hooglandse-Kerk- steeg van de Hooglandse-Kerkgracht naar de Haarlemmerstraat moeten afstappen, is te begrijpen. Ook hier geldt: de tram. En daarbij het andere verkeer op de Haarlemmerstraat, waarvan men, als men even niet zou uitkijken, wel eens de dupe zou kunnen worden. Maar dat de fietsers uit de Haarlemmerstraat, die naar de Hooglandse-Kerkgracht moeten, in die Hooglandse-Kerksteeg ook moeten afstap pen, begrijp ik weer niet. Het verkeer op de Oude Rijn is zo gering, dat men wel kan voorspellen, dat er nooit een ongeluk zou gebeuren. Het argument, dat deze regeling gezien moet worden als een be scherming voor de voetgangers, heeft naar mijn mening geen grond, aangezien het voetgangers- zowel als het fietsers- verkeer op deze plaats allerminst druk is. Kortom: ik geloof, dat deze onverklaar bare regelingen er zijn, omdat ze er altijd geweest zijn. Het is dus te wensen, dat de Leidse verkeerspolitie ze eens aandach tig bekijkt. Waarbij ik haar de raad wil geven, dat mén geen verkeersproblemen schept, waar ze beslist niet kunnen zijn. Men make de toestand in de stad nog niet ingewikkelder! De zaak krijgt een be-' lachelijk karakter, als men des avonds elf uur bij voorbeeld op de hoek Oude RijnHooglandse-Kerksteeg of de hoek Nieuwe RijnWatersteeg een eenzame verkeersagent ziet staan. Op de uitkijk! Heus niet terwille van het verkeer. Want dat is er dan haast niet meer. Slechts terwille van een dorre regel. Voor de goede orde wil ik nog mee delen, dat dit stukje geen reactie op een bekeuring is. Leiden S. G. Donkere wintermaanden? Radio, film en weekblad gewagen in deze tijd van het jaar zo gaarne van „de donkere wintermaanden". Waarom toch? Het maakt de mensen zo lusteloos. Ieder jaargetijde trouwens heeft m.i. zijn be koring. Zelfs deze wintermaanden kan men opfleuren met bloeiende bollen. En voorts zijn het toch bij uitstek de maan den voor een theaterbezoek voor het clubleven etc. Is bovendien December niet de feestmaand bij uitnemendheid? Ook schenkt de winter ons soms nog ijs, het geen wel niet door een ieder, maar toch door velen zeer wordt gewaardeerd. In derdaad hebben tal van dieren in dit jaargetijde te lijden. Doch dan zijn wij er voor om dat lijden te verzachten. Waarschuwing van het Leger des Heils Bij het naderen van Sinterklaas en het Kerstfeest zien wij ook weer de z.g. col porteurs verschijnen met allerlei bladen van verschillende legertjes. Zij dragen een uniform of pet, veel gelijkend op die van het Leger des Heils. Ze vragen bij het aanbieden van een blad een bijdrage voor arme kinderen. Velen zijn dan in de veronderstelling hun geld te geven aan het Leger des Heils en ontdekken pas bij het lezen van het blad de ver gissing. Het Leger des Heils nu collecteert al leen met gesloten en verzegelde bussen of met lijsten voorzien van een politie- stempel. Men lette verder op de rode band om pet of hoed met de naam Leger des Heils. Het Leger heeft boven dien maar één orgaan: Strijdkreet. Maj. H. Hordijk, Leiden Hooigracht 30. Voorrang PlantageHoge Rijndijk Wie regelmatig naar Leiden fietst langs Hoge Rijndijk Plantagelaan en Leven daal, ziet de weg ruimschoots voorzien van de bekende ruitvormige, oranje voor rangsbordjes, maar bemerkt bovendien, dat auto's, die van de Plantage naar de Hoge Rijndijk rijden, in ieder geval ten aanzien van wielrijders die voorrang aan hun laars lappen. Voor de wielrijder, die zich aan de ook voor hem geldende voor rangsregeling houdt, ontstaan hier vaak gevaarlijke situaties, waarbij hij verstan dig doet om zijn huid te redden de auto's voorrang te verlenen. Die voor rang komt ze niet toe. Gedeeltelijk komt dit misschien omdat de automobilisten tegenover fietsers niet erg galant zijn en er bovendien practisch nooit politie controleert, maar de hoofd- Ïiak is, dunkt mij, dat het bord op de lantage wel ongelukkig geplaatst is. Het is misschien wenselijk onder de aandacht van de betrokken autoriteiten te brengen, dat dit bord meer in de richting van de Hogewoerd en zeker duidelijker zichtbaar behoort te worden geplaatst. Leiderdorp H. Smid Geen staatsjeugd Natuurlijk betaalt niet de werkgever, doch de werknemer de premies van kin derbijslag, oals de werknemer ook alle premies op eventuele heffingen betaalt. Hèb lijkt maar zo, als betaalde de werk gever. Doch al die dingen, gelijk b.v. ook de vacantietoëslag, zijn al lang in de prijzen van de werkgever verwerkt. Daar om zijn de prijzen van circa alle produc ten drie tot viermaal hoger dan vóór de oorlog. Met de lonen is dat helaas niet zo. Vandaar dat het leven zo duur wordt Bovendien heeft de werkgever met een steeds grotere administratieve rompslomp te maken. Bedoelde premies hebben niet temin mijn instemming, met uitzondering die voor de kinderbijslag. Want ik begrijp nog maar steeds niet, waarom ik Voor kinderen van anderen moet betalen. Ik ben tegen Staatsjeugd. Loonsverhoging ambtenaren Met verbazing las ik in uw blad over de voorsteller, tot loonsverhoging voor de ambtenaren. Vier groepen waren er: 8V4, 25, 27 en 29 procent. Volgens mij betekent oor de laagste klasse een fooi en voor de betere klasse een weekloon meer. Is niet menselijker om dit andersom te Dan kunnen tenminste degenen, die lagere verdiensten hebben, ook wat beter rondkomen, want deze gezinnen hebben het m.i. hard nodig. Katwijk aan Zee P. Meyvogel, Oostpad 18a Ambonnees of Ambonees? Waarom sohrijft u steeds Ambonnees in plaats van A-mbonees, gelijk het toon aangevende woordenboek van Van Dale doet? Ook tal van andere bladen schrij ven het zoals uw blad en hetzelfde doet men op de departementen vermoedelijk onder invloed van de couranten. Deze foutieve schrijfwijze vind ik stuitend. L. (Wij schrijven Ambonnees met twee n's omdat de klemtoon ook op de tweede lettergreep valt. Red. N.L.C.). Gebedsgenezingen Nu zegt J. van H.-B. te Leiden, dat het merkwaardig is, dat men juist in Chr. kring zo veel bezwaren uit tegen deze wonderen Gods. Gelukkig is het, naar mijn mening, want vooral op dit gebied geldt: weest nuchter en waakt. Dat door middel van Hermann Zaiss genezingen hebben plaats gehad, geloof ik zeer zeker, alhoewel over de aard dier ziekten ook nog wel een en ander te zeggen is. Het grote bezwaar tegen deze met zoveel op hef aangekondigde samenkomsten is dit: Hermann Zaiss sprak telkens als zijn overtuiging uit, dat ziekte van de duivel komt, dat God geen ziekte wil en dat daarom degene die waarachtig gelooft, in zijn ziekte wordt genezen. Deze leer is niet bijbels. Het is een leugen, te beweren, dat elke zieke ge neest als hij genoeg gelooft en bidt. Door deze dwaalleer zijn veel gelovige zieken, die ongenezen heengingen,' teleurgesteld en geknakt in hun geloofsleven. Terecht schrijft iemand, die Zaiss heeft gehoord: is een voorrecht om geloof te hebben tot genezing. Het voorrecht om geloof te hebben waardoor mèti de genade ontvangt het lijden in volkomen overgave aan God te dragen, is zeker niet minder. J. van H.-B. vervolgt: „En nu komen veel van zulke heidenen in de kerk on Gods wonderen te zien eri te beleven' Zo'n kerkgang is, naar mijn mening, fout. Niet het zien van wonderen brengt de' tot God. maar alleen het waarach tige geloof. Toen de Heiland gevangen werd genomen, lieten allen Hem ii steek. Niet één van de zeer velen, die door Hem waren genezen, bleef bij Hem. Zalig zijn zij, die niet gezien hebben en toch geloven. Noordwijk-Binnen Adr. van Sprang, Scheveningsestr. 21 Onze actie voor Spanje De 31 October-actie is prachtig ge slaagd. De zoveel duizend, die we nodjg hadden voor Spaanse Bijbels en andere Chr. lectuur voor onze verdrukte ge loofsgenoten in Spanje c.a. zijn binnen gekomen. Totaal! Groot is onze dankbaarheid ook aan de Redactie van dit blad, voor de ver leende hulp hiertoe. Alle gelden zijn aan het Hoofdbureau te Oegstgeest afgedra gen. De talloze brieven, die we uit de Spaanse landen ontvangen; getuigen om strijd van de zegen Gods op dit werk, en van de zielverkwikking onzer mede christenen aldaar. Hartelijk blijvend aanbevolen. Doorn PROF. G. WISSE Giro 577526 Parklaan 3. P.S. Er blijft veel hulp nodig. Welstand in de gemeenten der Bollenstreek In de N. L. C. van Dinsdag 18 Novem ber trof ik een belangwekkend artikel aan, namelijk Overzicht van de welstand in gemeenten der Bollenstreek. Niet al leen ik. maar verscheidene personen, die ik sprak, vonden dit een zeer interessant stukje. Wat ik echter jammer vind is, dat een tabel om deze gegevens te vergelijken ontbrak. Het is geen klacht, alleen een suggestie. Ingesloten zend ik u een tabel, die ik voor mezelf ontworpen heb. Uw blad is een gezellig blad en ik hoop, dat u nog vele malen zulke interessante ar tikelen zult plaatsen. Ter toelichting van de tabel, bij de no ten, het volgende: 1) Voorbeeld: Op elke 1000 Hillegom- mers ziin er 105 met een inkomen bene den f 1000. 2) Het rijksgemiddelde bedraagt 35 aangeslagenen per 100 inwoners. 3) Het lage cijfer van Noordwijkerhout valt te verklaren uit de aanwezigheid van de verpleegden in de diverse inrich tingen. 4) Het hoge inkomen per hoofd kan worden verklaard uit het feit, dat het aantal forensen in deze gemeente zeer groot is. Bovendien vallen veel forensen in de hogere loongroepen. Sassenheim. M. C. BIJNAGTE, OVERZICHT WELVAARTSPEIL IN DE BOLLENSTREEK Aantal aangeslagenen in de loon- of inkomstenbelasting per 1000 Inkomensgroep in guldens Hillegom 105 1) 117 70 37 llè 12 8è9 Lisse 122 109 67 34 8 a 9 8 Sassenheim 100 98 54 40 10 a 11 10 Noordwijk 96 88 53 44 11 6 Noordwijkerhout 94 88 52 31 8 3 Voorhout 100 100 50 28 8k9 8 Warmond 86 92 47 42 7 k 8 10 Oegstgeest 82 97 60 73 27 117/118 IIs 35 2) Kostprijzen moeten omlaag Bedrijfsleven heeft groot belang bij komende efficiency-dagen in Utrecht (Van onze redacteur voor sociale aangelegenheden) OP 25 EN 26 NOVEMBER worden in Utrecht weer de studiedagen van het Ned. Instituut voor Efficiëncy gehouden. Deze bijeenkomsten heb ben langzamerhand een zekere vermaardheid gekregen in de ondernemers wereld van ons land en ook dit jaar komen op de zgn. „efficiëncy-dagen" weer enkele belangrijke onderwerpen aan de orde. Bij het NIVE zijn thans 900 meest grote bedrijven aangesloten en reeds vroeger is bewezen dat hetgeen hier besproken wordt van grote betekenis kan zijn voor het Nederlandse bedrijfsleven. Het NIVE heeft een centraal bureau in Den Haag en tien regionale afdelin gen, o.a. in Rotterdam en Den Haag. In de afdelingen worden regelmatig studie groepen gevormd door leden-bedrijven gelijkgerichte interessen en het hier besprokene vindt zijn weerslag landelijke studiegroepen. Ook zijn er vier landelijke secties hieronder genoemd die alle hun bij drage zullen leveren op de effioiëncy- dagen. De oprichting van een vijfde sectie, nl. voor overheids-efficiëncy is in de pen. Overheid en efficiëncy mogen naar veler mening zaken zijn, die in een verhouding als kat en hond leven, een feit is, dat verscheidene overheids instellingen reeds lid zijn van het NIVE. Voorts geeft het instituut het weten schappelijke tijdschrift Efficiëncy en Dociimènatie uit, benevens het populairs blad Baas boven Baas, dat voor het toe zichthoudend personeel in de bedrijven bestemd is Als eerste onderwerp komt op de effi ciëncy-dagen aan de orde: „Het opwek ken van kostenbesef". Vooral in ons aan grondstoffen arme land is zuinigheid met „minuten, machines en materialen" gebo den. Hiervoor moet kennis en inzicht worden gewekt van de kostenbesparende factoren en bereidheid om in deze rich ting te werken. Zes praeadviseurs geven hierover hun standpunt wew Woensdag behandelt de sectie Fabrieks- organisatie het onderwerp „Kwaliteits zorg". Ook dit is een belangrijk onder werp, want naast verlaging van de kost prijs is verhoging van de kwaliteit de enige manier om Nedeiriand's export positie te handhaven en te verbeteren. Van Amerikaanse zijde is ons al n malen duidelijk gemaakt, dat er op dit, terrein nog heel wat te doen is Deze sectie behandelt samen me sectie Personeelsbeleid ook het onder werp „Merit rating". Dit systeem wil de beloning van de arbeiders in het bedrijf' niet alleen baseren op kwantitatieve, maar ook op kwalitatieve prestaties en zo sluit dat onderwerp dus aan bij het vorige. De sectie Administratieve arbeid spreekt over „De administratie ten Boerenprijs 20 cent Melkprijs over vijf maanden vrij "Thans nog geen gevolgen voor consumenten Voor het melkprijsjaar November 1952 tot November 1953 i? de garantieprijs de melk vastgesteld op 20 cent per kg met een vetgehalte van 3'.4 pet. De zogenaamde verrekenprijs voor sumptiemelk is thans boven het niveau van de garantieprijs vastgesteld, te weten op 22 cent per kg. De regering heeft zich in principe ver enigd met het voorstel van het bedrijfs leven, met ingang van 18 April 1953 de bepalingen ten aanzien van de bestem ming van de melk en de prijsvorming vai consumptiemelk te doen vervallen. Dit heeft tot evol, dat de aanvullings regeling voor consumptiemelk op die datum niet langer van kracht zal zijn Aangezien de kostprijzen in de verschil lende gebieden sterk uiteenlopen, is de garantieprijs voor het thans aangevangen melkprijsjaar gebaseerd op de gemid delde kostprijs in de zandgebieden. Bij het vaststellen van deze prijzen er van uitgegaan, dat een wederom door het Bedrijfschap voor Zuivel ingesteld zuivelfonds het betalen van een toesla; op alle in consumptie gebrachte melk zoi mogelijk maken. Deze toeslag zal gelijk zijn aan het verschil tussen de zuivel- waarde en de verrekenprijs Uit het Landb'ouwegalisatiefonds zal opnieuw een subsidie worden verleend voor consumtiemelk. mede als gevolg van vooralsnog geen wijzigingen i consumptiemelkprijs zullen worden gebracht. Tragische vergissing in ziekenhuis longe vrouw overleden Politie en Justitie stellen volgens De Tel. een grondig onderzoek in naa doodsoorzaak van een jonge vrouw Woensdag in een ziekenhuis in Het Gooi is overleden. Enkele dagen na een ope ratie is deze 22-jarige patiënte gestorven. Tijdens de operatie zou haar formaline in plaats van chloroform zijn toegediend, doordat een met „chloroform" gemerkt flesje gevuld zou zijn geweest met for maline Waarschijnlijk zou vandaag door middel van sectie worden vastgesteld of deze dampen inderdaad de dood hebben veroorzaakt. De dag na de operatie viel het de echt genoot van de jonge vrouw op dat zi; zo moeilijk ademde en nauwelijks kon spreken- Hem werd medegedeeld dat er per ongeluk enkele druppels formaline waren gebruikt- Na het overlijden wend de de man zich tot de politie. Verboden zone langs Duitse grens opgeheven De verboden zone langs de Duits1 Nederlandse en de DudtsBelgische grens is met onmiddellijke inwerking treding opgeheven. Er zullen voortaan geen speciale vergunningen v-oor het be treden van deze zone nodie zijn. Door iddel van deze strook kon men ..onge wenste elementen" uit de buurt van d« grens houden en het smokkelen tegen- gaan. Bij ons in Egypte Schorpioen (in dossier) stak een ambtenaar En ratten vreten ten departemente de bankbiljet en op De Egyptische regering heeft besloten de strijd aan te binden met de ratten, schorpioenen en slangen, die zich in de archieven van ministeries hebben genes teld. Onlangs is nl. een ambtenaar var de medische afdeling gestoken door eer zwarte schorpioen, die bleek te huizen in dossier, dat deze beambte wilde bestu deren. Eovendien blijken ratten een aan tal uiterst belangrijke documenten en bankbiljetten te hebben verslonden. Men heeft besloten, katten in dienst te ni de ratten te bestrijden. Voorts onder vinden ambtenaren van het ministerie Financiën hinder van slangen, die in de archieven van dit ministerie nestelen. Het ministerie heeft daarna gedaan op bekwame slangenbezweer ders De rassenkwestie Malan lijdt in V. N. de nederlaag Zuid-Afrika heeft in de politieke com missie van de Ver. Naties de nederlaag geleden. Deze commissie heeft met 45 ■tegen 6 stemmen, bij 8 onthoudingen, het Zuid-Afrikaanse standpunt, dat de V.N. niet bevoegd zijn de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika te bespreken, verwor pen. Met 35 tegèn 8 stemmen, bij 16 ont houdingen, werd besloten een commissie voor hot verzamelen van feiten te be noemen. Deze zou het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika in het licht van de doel einden en beginselen van het Handvest moeten bestuderen. Onder de landen, die. zich van stemming onthielden, be vond zich Nederland. In de tweede ronde stemde ons land tegen. De commissie heeft tevens besloten, het vraagstuk van de apartheid op de agenda van de vol gende zitting der algemene vergadering te handhaven. diepste van de bedrijfsleiding" en w vraag beantwoorden, hoe de directie door middel van grafieken etc. op de doelmatigste wijze op de hoogte kan komen van de gang van zaken in het bedrijf. Ter toelichting is ook een expo sitie ingericht van allerlei methoden op dit gebied Over „Marktanalyse voor het middel grote bedrijf" wordt in de sectie Com mereiële organisatie gesproken. In ver band met de noodzakelijke verbreding van de basis van onze export, waar over de jongste exportnota zo duide lijk spreekt, is ook dit onderwerp var bijzondere betekenis. Eindelijk sneed het mes Dieren en kinderen in luisterwedstrijd Op Maandagavond a.s. op Hilversum I Dieren en kinderen spelen een belang rijke rol in de St Nicolaasluisterwed ?triiil. Voor het Kind, die ten bate van de kin derpostzegelactie Maandag a.s. 's avonds van 7.40 tot 8 uur over Hilversum I wordt uitgezonden. Johan Bodegraven en Herman Felder- hof ontwierpen een originele wedstrijd en door de medewerking van het bedrijfs leven konden een aantal bijzonder aan trekkelijke prijzen beschikbaar worden gesteld. De winnaar van de eerste prijs heeft de keus uit een scooter, een ijskast, een ameublement en een radiogramofoon- combinatie. Andere prijzen zijn o.a. een reis van 14 dagen naar Zwitserland voor 2 personen, electrische naaimachine, elec- trische wasmachine, radiotoestel, cassette tafelzilver, rijwiel, fototoestel, etc. Donderdag 27 November 's avonds van tien voor zeven tot tien over zeven wordt de wedstrijd over Hilversum II herhaald. Vol plannen terug uit Amerika K.L.M. gaat waarschijnlijk proeven nemen mef helschroelvliegtuig ERWELKOMD DOOR ZIJN ECHTGENOTE, dochter, schoonzoon en twee kleinkinderen is dr Plesman gisteren fris als een hoen uit Amerika op Schiphol aangekomen. „De aanwezigheid van de Prins in Mexico heeft er zeer toe bijgedragen, dat Nederland thans in Mexico po pulair is", zei hij. „Ik heb de Prins zien werken en dat doet hij zeer be kwaam en erg gemakkelijk. Het beste compliment maakte in dit verband de Mexicaanse minister van Economische Zaken, die tegen mij zei: „Uw Prins spreekt voortreffelijk Spaans". VE „Met hard werken en goede vertegen woordigers is het voor ons in Mexico mogelijk tot goede verhoudingen te komen, al liggen er wel enkele typische (Advertentie) Voor de liefhebbers van een Een speciale melange van de beste lichte en pittige tahahhen •S&SsSï De buurman van mijn buurman Bescherming Burgerbevolking gaat vrijwilligers werven Op 19 Januari begint men in 't Zuiden en in Utrecht (Van een onzer verslaggevers) Met de werving van 200.000 vrijwilligers voor de bescherming der burger bevolking moet thans een aanvang worden gemaakt. Op 19 Januari a.s. begint men er mee in die provincies en plaatsen, waar de voorbereiding der Bescherming Burgerbevolking het verst gevorderd is. Dat zijn de Zui delijke provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, alsmede de pro vincie Utrecht. Er zijn wettelijke bepalingen, die de positie van de vrij willigers regelen en zij zullen allen een schriftelijk verband met de regering aangaan. De internationale toestand is nog steeds zodanig, dat, hoezeer de regering er ook op bedacht is, bij dit soort maatregelen niet te voortvarend te zijn, deze taak ter hand genomen moet worden. Dit alles deelde dezer dagen de minis ter van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. Beel mee in een openbare vergadering van de Raad van Bestuur de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking. Zij werd gehouden in de Witte Socië- Den Haag en stond onder leiding van de voorzitter, dr ir Ch. Th. Groot- hoff, president-directeur van de Staats mijnen, De minister voegde aan zijn mededeling nog toe, dat men uit vroegere fouten tekortkomingen bij ons zelf en anderen in het verleden begaan, lering moet trek- Een grootscheepse materiaalvoorzie ning treedt daarom in de plaats van eer der belangrijkste tekortkomingen van de laatste keer. De vrijwilligers, die zich aanmelden, zullen overalls hebben hun handen zullen gevuld worden met me riaal, dat zij behoeven. Een groot hrandspuiteharsenaal is aanbouw en de confectiefabriek, die de kleding maakt, werkt op volle toeren. Geld en materiaal zijn echter niet vol doende. Daarnaast moeten er menser komen. De werving daarvan wil de rege ring -niet zelf verrichten, doch die droeg zij over aan de Stichting. Deze zal de burgemeesters inschakelen, die. gehol pen door propagandamateriaal en ge steund door wat er aan voorbereiding reeds in hun gemeenten tot stand is ge bracht, de werving en daarna de oplei ding van vrijwilligers ter hand zullen Particuliere organisaties als EHBO, kruisverenigingen, vrouwenorganisaties e.d. steunen deze actie van de burgemees- Bii de wet en in Koninklijke Besluiten wordt de rechtspositie van de vrijwilli gers od ruime voet en tot in de finesses geregeld aldus d* minister Dit geldt wel voor beloningen als voor sociale ingen bij ziekte, ongeval, ovi Met waardering maakte minister Beel gewag van het werk der Nederlandse Vereniging voor Luchtbescherming in de jongste oorlog verricht Zij heeft respect •wekt en de minister hoopte, dat de test. die haar bezielde, weer vaardig worden over ons volk - De heer Groothof voegde daaraan toe. dat thans blijken moet of iedere Neder lander voldoende beseft, dat hij de buur- is van zijn buurman. Een vaste kern dagtaak heeft aan de bescherming der burgerbevolking in tijd van nood. Van hen moeten 25.000 de commando posten voortdurend bezet houden, terwijl 15 000 nodig zijn voor de rijksmobile co lonne. De vergoeding, die deze nood- wachter krijgen, gaat van f 6.75 tot f 11 per dag. Bij loonderving kan daar nog f 1.50 per dag bijkomen. De werving zal worden gesteund door twee Nederlandse films. Een van Kees Stip, die het beschermingswerk in het al gemeen belicht en een van Leonard Hui- zinga, speciaal gericht op de werving. Bovendien staat de Stichting een mobiele tentoonstelling, afgestaan door de M.SA- ter beschikking. Bij de vooraanmelding gaven zich reeds 15.000 vrijwilligers op Dat wekt goede verwachtingen Men hoopt in Mei mf werving gereed te zijn. Dan begint de opleiding der vrijwilligers, die, wat de E.H.B O -vrijwilligers betreft, geschiedt door het Rode Kruis en de Vereniging voor E H.B.O. Willem Ruys liep zonder moeite binnen Meer Duitse emigranten naar Indonesië De Willem Ruys is gistermorgen heel gemakkelijk langs het wrak van de Faustus de Nieuwe Waterweg binnen gelopen. Er heeft zich geen enkele moei lijkheid voorgedaan. Het schip is op de vastgestelde tijd aan de Lloydkade te Rotterdam aangekomen- Om tien uur begon de ontscheping. Onder de 955 passagiers bevond zich het pas benoemde hoofd van het Indone sische immigratiekantoor in Den Haag, Raden Ating Natadikusumah. Hij ver klaarde dat zijn land nog steeds veel buitenlandse deskundigen nodig heeft. Op onze vraag of Nederlanders voor keur genieten, gaf hij geen rechtstreeks antwoord. „Dat hangt af van Dja karta zej hij Het aantal immigran ten is voor Nederland bepaald op 8000,1 maar kan in overleg met de Indonesische regering eventueel verhoogd worden. In Bonn zal de Indonesische regering nenkort een immigratiekantoor vestigen Of dit wijst op een grotere toevloed van Duitse immigranten naar Indonesië zei de regeringsfunciionaris niet. ..Het doel; j I is het reizen van Duitsers naar het Hoge i oniinnn n W er' naast de Commissariaat in Den Haag. zoals tot -00-000 vrijwilligers een Kern van 40.000 dusver steeds gebeurt, tc voorkómen" mannen en vrouwen gevormd, die een I verklaarde hij. 1 moeilijkheden", zo was de mening van de president-directeur van de KLM. ,.Je moet daar goed Spaans spreken. Met Engels en Frans kom je er niet ver. Verder is het moeilijk er aan geld te komen en als je het krijgt, moet je 12 procent rente betalen". Na zijn verblijf in Mexico is dr Ples man naar Californië gegaan, de baker mat van de Amerikaanse vliegtuig industrie. „Alle vliegtuigfabrieken ondervinden er nog de terugslag van de stakingen en dit heeft zijn invloed op de aflevering. Daardoor komt het ook. dat wij de 13 bestelde Lockheed Su-per Constellations wel niet eerder zullen krijgen dan in juli of Augustus 'F"». De Liffcmaster (DC- 6 A) za-1 waarschijnlijk wel op tijd ko men, de eerste in Augustus, de tweede in November 1953. De Consolidated Vul- tëe fabriek is met de productie van de Convair 340. twee maanden achter, maar men hoopt deze aoh'terstand in te lopen, zodat wij de eersten van deze waar schijnlijk in September 1953 zullen krijgen". Enthousiast over helicopter De vloot van de K.L.M. telt zo langzamerhand vogels van zeer ver schillende pluimage. En de mogelijk heid bestaat, dat de „volière" in de nabije toekomst, behalve met de hierboven genoemde typen nog aan gevuld zal worden met een helicop ter. Want over dit vliegtuigtype is de heer Plesman enthousiast. Een Sikorsky S-55 haalde hem af van de haven te New York, vloog met hem onder de Brooklynbrug door en zette hem z- ongeveer voor de deur af. Een direct gevolg van dit tochtje zal dan ook wel zdjn, dat de K.L.M. een helicopter aankoopt voor proefnemingen. „Als er geen geld mee gemoeid was, hadden we er lang een paar gehad", zei dr Plesman. „Voorlopig zie ik er echter voor passa giersvervoer nog Weinig in, omdat het niet te betalen is Een ton-kilometer per helicopter kost zes gulden, terwijl de op brengst maar ongeveer ƒ1,50 is". Straalvliegtuigen Eer nieuwtje op luchtvaartgebied bracht dr Plesman nog mee van zijn on derhoud met Sikorski persoonlijk. „Ze denken er daar over een S-55 te gaan bouwen met lichte straalmotoren voor het vervoer van 12 passagiers. Waar schijnlijk komen die over drie jaar aan de markt, maar van een economisch ge bruik zal tegen die tijd nog wel geen iprake zijn. Verder willen ze daar i klei: S-42 i ïrbo er in gaan maken- Ook Douglas en Lock heed hebben mij hun plannen voor straal vliegtuigen voorgelegd, die echter niet voor 1957 of 1958 aan de markt zullen zijn". „Heeft dit onderhoud tot concrete plan nen geleid?" „Nee, dat zeker niet. Ik heb me nog niet gebonden aan bepaald type straal vliegtuigen. Ik mag wel zeggen: geluk kig nog niet, Het is met deze dingen een tere kwestie. Als je er alleen met rekenen probeert te komen, ben je fout. En alleen op je gevoel af te gaan, is ook gevaarlijk. Het „is een moeilijk pro bleem en ik heb hierover nog geen be sluit genomen". Bij de Mexicaanse minister van Onder wijs heeft dr Plesman de vraag opgewor pen of v?n de nieuwe universiteit in Mexico geen internationaal instituut kan worden gemaakt. De Mexicaan had hier wel oren naar en het is niet onmogelijk dat deze zaak op de volgende Unesco- vergadering ter sprake komt. Dr Plesman sprak met Eisenhower Dr A. Plesman, de president-directeur van de KLM, heeft Donderdag een bezoek gebracht aan generaal Eisenhower in een hotel te New-York. Daarna ls hij per KLM naar Nederland teruggekeerd. Dr Plesman zei, dat hij „enige ideeën had over de wereld, welke er moet ko men", welke hy met Eisenhower wilde bespreken. Hij vertelde, dat hij vijf maanden ge leden Eisenhower in Parijs ontmoet had en dat hij de kennismaking wilde her nieuwen. Toen men dr Plesman vroeg of één van zijn ideeën betrekking had op het wereld- federalisme. antwoordde hij: „Nee, nee, dat is te groot, dat ligt nog 150 jaar in de toekomst!" Hij was van mening, dat de huidige Raad van Europa te klein was. Op een vraag, of zijn ideeën een centraal orgaan voor de samenwerking in de wereld, on der leiding van Eisenhower inhielden, antwoordde hij bevestigend, aldus A.P. Ned. vlag nu weer in Makassar neergehaald Dader vermoedelijk niet toerekenbaar Woensdag ls volgens Aneta de Neder landse vlag voor de ambtswoning van de Commissaris der Nederlanden te Makas sar, de heer Van Straten, neergehaald De dader, een Indonesiër, werd kort daarna door een in de buurt gelegerde militaire wacht gegrepen. Het onderzoek is gaande, doch men meldt, dat cr aan de geestvermogens van de dader wordt getwijfeld. Do heer Van Straten heeft zich tot de gouverneur van Celebes ge wend met het verzoek, maatregelen te trelfen ter voorkoming van herhaling. P.T.T.-werkplaats 100 jaar Tegelijk met de telegraaf vieren ook ue centrale werkplaats en de magazijn- j dienst van de P.T.T. hun eeuwfeest. Tus- |Sen 29 November en 6 December wordt Idit honderdjarig jubileum herdacht op feestelijke wijze. In dit grote complex in Den Haag werken thans ongeveer 650 fers-m-n.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5