Motie verschonings-recht voor journalist later in behandeling Twee officieren v. Justitie toonden weinig waardering voor de Kamer Duitse oorlogsmisdadigers op erewoord in „vrij werk" RESA .HILVERSUM- r*®e VeS Toch is het zo KOU IN HE/ Hoofd 2 ZATERDAG 22 NOVEMBER 1952 Begrofing van Justitie aangenomen (Van onze Parlementsredacteur) DE BEHANDELING van de begroting van Justitie heeft gistermiddag in de Tweede Kamer een motie opgeleverd inzake het verschoningsrecht voor journalisten. Zij behelst het verzoek aan de regering, de nodige wette lijke voorzieningen te treffen, aangezien het noodzakelijk is, dat de journa list het recht verkrijgt, zich van getuigenis nopens zijn bron van informatie te verschonen in civiele en strafprocedures. De motie werd ingediend door mr Van Rijckevorsel (K.V.P.) en medeondertekend door de heren Van der Feltz (C.H.), Lemaire (K.N.P.), Romme (K.V.P.) en Oud (V.V.D.). het grote voordeel heeft, dat over het verschoningsrecht van journalisten in- Gewoonlijk komt zo'n motie dadelijk In behandeling, maar aangezien het Vrij dagmiddag was en de spreektijd uiter mate zeer drastisch werd bekort, zou, naar de ïnening van de heer Burger (Arb.) van een juiste gedachtenwisseling over dit vraagstuk weinig terecht komen. De voorzitter en de Kamer waren het hiermee eens en daarom werd besloten, de motie afzonderlijk, op een nader te bepalen tijdstip, te behandelen. Hetgeen (Advertentie) De buitenkerkelijke gevangenen Mogelijkheid van geestelijke verzorging (Van onze Parlementsredacteur) Minister Donker is gistermiddag in de Tweede Kamer een debat over de vraag, of godsdienstige en sociaal-ethische ver zorging van gevangenen al dan niet op één lijn gesteld kan worden, opzettelijk uit de weg gegaan. Reeds minister Mul- derije had richtlijnen opgesteld, die door het kabinet zijn aanvaard. Toen mr Don ker als minister optrad vond hij een ontwerp-gevangenis-maatregel op dit stuk van zaken, waarmee hij zich zake lijk kon verenigen. Daarin is het vol gende standpunt neergelegd. De kerke lijke geestelijke verzorgers hebben in beginsel toegang tot alle gevangenen. Daarnaast kan de minister toegang ver lenen aan vertegenwoordigers van ge nootschappen op geestelijke grondslag (kennelijk is het Humanistisch Verbond bedoeld). Deze mogen zich bemoeien met de gevangen leden van hun genoot schap en met gevangenen, die uitdruk kelijk hebben verklaard, geen contact te willen hebben met kerkelijke geestelijke verzorgers en bóvertdien gevraagd heb ben om contact met de andersoortige verzorgers. Over deze zaak is een eenstemmig rap port uitgebracht door een werkcommis- sie. Daarna heeft de hoofdaalmoezenier een afzonderlijke brief geschreven, waar in hij bepaalde wensen had inzake de practische uitvoering. Eén van de voor stellen van de commissie was, een per manente adviescommissie voor de minis ter in het leven te roepen, teneinde hem voor te lichten over de verzorging van buitenkerkelijken. In deze commissie zouden naast drie niet-kerkelijken op genomen worden één Protestants en één Rooms-katholiek lid. Deze commissie zal dan moeten adviseren over de vraag, of de verzorging van buitenkerkelijken al of niet op Zondag kan plaats hebben, in welk milieu zulks dient te geschieden, en hoe het werk georganiseerd moet worden. De minister hoopte op dit ter rein geen „knopen te behoeven door te hakken" maar te kunnen steunen op een stemmige adviezen. Rijkspolitie-school naar Doorn Opleiding te Nistelrode is niet voldoende (Van onze Parlementsredacteur) Op het ogenblik is de vraag in onder- .oek, of de sterkte van de rijkspolitie wel groot genoeg is. Aldus bleek uit verklaring, die minister Donker gisteren in de Tweede Kamer aflegde. De aan vulling uit de opleidingsschool der rijks politie te Nistelrode is te gering. Daarom wordt uitgezien naar een groter gebou wencomplex. Van andere zijde wij, dat hiervoor het oog gevallen ls op gebouwen in Doorn. Begin volgend jaar zullen verschillen de leden van de Koninklijke Marechaus see, die dan hun zes-jarige verbintenis hebben beëindigd, als wachtmeester bij de rijkspolitie worden geplaatst. De minister kon geen afkeuring uit spreken over het gebruik van vuurwapens in geval van pogingen tot ontvluchting. Hij wees er op, dat ook de politie zelf risico's loopt, gelijk kort geleden weer te Woerden is gebleken. De afdeling politie van het departe ment is nog voortdurend in staat van reorganisatie. Dat is op ziehzelf niets bijzonders en heeft niets te maken met het aan de Haagse hoofdcommissaris van politie, de heer Valken, verleende ont slag, gelijk wel--*d dj derdaad een debat-tot-op-de-bodem kan worden gevoerd. Voor en na de behan deling van deze motie zullen wij nog ge legenheid vinden, op het vraagstuk als zodanig dieper in te gaan. Nu volstaan wij met de mededeling, dat minister Donker de tijd nog niet gekomen achtte, verschoningsrecht te effectueren. Voorshands moet de ontwikkeling van de jurisprudentie worden afgewacht, ter wijl hij in ieder geval van mening was, dat een dergelijk verschoningsrecht ge koppeld dient te zijn aan een regeling het tuchtrecht. Dergelijk tuchtrecht bestaat ook voor advocaten, medici geestelijken, voor wie de rechterlijke macht het verschoningsrecht heeft er kend. Daarnaast was mr Donker van oor deel, dat het ongerijmd zou zijn, een journalist officieel toe te staan, zijn bron niet te noemen, wanneer het gaat om opsporing van strafbare feiten, n.l. schen ding door een derde van zijn geheim houdingsplicht. In Amsterdam heeft een rechter jour nalisten de toegang geweigerd bij de be handeling van een zaak in kort geding. Minister Donker meende, dat het niet op zijn weg lag, een oordeel over de ge dragingen van een onafhankelijke rech ter uit te spreken. Maar in het algemeen wilde hij wel zeggen, dat het hem kwam, dat aan de eis van openbaarheid veel mogelijk moet worden tegemoet gekomen. Het toelaten tot een zitting var één of twee journalisten kan inder daad een eenzijdige voorlichting tot ge volg hebben. Helaas moest de minister constateren, dat het door dé Parlementaire Enquête- (Advertentie) Commissie gevraagde en door minister Mulderije nog bevorderde onderzoek naar een geval van vermoedelijke meineed (geconstateerd tijdens het enquête-ver hoor in verband met het in begin 1945 op raadselachtige wijze verwijderen van de procureur-generaal van 's-Hertogen- bosch uit Noord-Brabant) op een dus danig slechte wijze is gevoerd, dat er niets uitgekomen is. „De zaak is vol komen verpoedeld", zo verklaarde de be windsman De twee officieren van Justi- het onderzoek was opgedra gen. hebben feiterijk geen onderzoek naar mogelijke meineed ingesteld, maar het verhoor van de enquête-commissie maar zo'n beetje becritiseerd. Jkvr Wttewaall van Stoetwegen (C.H.) vond dit een neerhalen van de waardigheid van de Tweede Kamer en zij was het dan ook volkomen met de minister eens. dat deze ongezouten van zijn ontstemming had doen blijken. De minister deelde voorts nlede, dat er overleg met de procureurs-generaal wordt gepleegd Inzake de (eventueel ver keerde) toepassing van het instituut der praeventieve hechtenis. Binnen den hoopt hij wetsontwerpen nopens de leeftijdsgrens voor notarissen pensionnering te kunnen indienen. Het rapport van de commissie-Pqmpe inzake een herziening van de regelen voor voor. waardelijke invrijheidstelling zal aan de publieke opinie worden prijsgegeven. Op dracht is gegeven, een wetsontwerp samen te stellen inzake -afgifte var wijzen van goed zedelijk gedrag. Het vraagstuk van naturalisatie van Indonesiërs wordt onderzocht. Deze na- Indo- Bij twaalfde lustrum Terugblik op juridische facuiteit der V.U. (Van een onzer verslaggevers) De juridische faculteitsvereniging aan de- Vrije Universiteit vierde gisteren haar twaalfde lustrum onder grote belangstel- van studenten en reünisten. Prof. P. A. Diepenhorst, die van ltfOé tot 1950 hoogleraar aan de V.U. is geweest, hield op het feest een humoristische toe spraak. Hij herinnerde er-aan, dat de V.U. in 180 met vier hoogleraren in de theologie één docent in de rechten (prof. Fabius) begon. In 1887 waren er zes studenten in de juridische faculteit. Thans telt de V.U. 1500 a 1600 studenten, van wie 300 rech- studeren. De vraag of er nog eens honderd studenten zouden zijn, geldt thans voor de hoogleraren! Trouw, offervaar digheid en een brede allure kenmerkten steeds de juridische faculteit, zei prof. Diepenhorst. Altijd werd gewaakt tegen kléinburgerlijkheid en prof. Fabius was de getrouwe hoeder van het decorum. De offervaardigheid was in de begin jaren niet gering. Alle examens en pro moties in deze faculteit hadden geen civiel effect, zodat zij steeds dubbel moes ten gebeuren. Tot 1910 was er de ver plichte propaedeuse. Ook was het schrij ven van een proefschrift verplicht, ter wijl men aan de openbare universiteiten kon volstaan met het verdedigen van lingen. Prof. mr N. Okma hield een interes sante voordracht over de Engelse rechts pleging. Mr Th. A. Versteeg werd als erelid geïnstalleerd. Een nieuw bestuur begon zijn taak. Een receptie en eer meenschappelyke maaltijd besloten het feest. Tweede Kamer Cultureel vérdrag met Zuid- Afrika nog niet goedgekeurd (Van onze Parlementsredacteur). Orthodoxe Kerk j Sommige kerkelijke functionorisseri in Berlijn hebben verklaard, dat het annu leren van het bezoek op het laatste ogen blik schijnt te betekenen, dat aan de hoop en overeenkomst tussen Kerk en Staat in Oost-Duitsland de bodem is in geslagen. Enerzijds is men van mening, dat de anti-kerkelijke stroming in de Oostduitse regering de overhand heeft ge kregen en krachtige maatregelen om de Kerk te verdelen te verwachten zijn. Men gelooft, dat Oostduitse communisten ver zocht hebben om annulering van het be zoek, opdat zij verder zouden kunnen gaan met maatregelen tegen de Kerk. Anderzijds is men van mening, dat een onlangs door bisschop Dibelius in Londen gehouden redevoering, waarin hij critiek leverde op toestanden in Oostduitse ura- niummijnen, aanleiding is geweest tot het afzeggen van het bezoek. turalisatie wordt toegestaan liesiërs die blijvend (reeds voor de oor- De Tweede Kamer heeft gistermiddag op log) in'Nederland wonen, voorts van hen. verzoek van de heer Gortzak (comm.) de die met een Nederlandse vrouw zijn ge- goedkeuring van het Cultureel Verdrag huwd en hier willen blüven en ten slotte met de Unie van Zuid-Afrika hen. die zich voor Nederland bijzon der verdienstelijk hebben gemaakt. Wat de afwikkeling van het rechts herstel en het beheersinstituut betreft, meende de bewindsman, dat de toestand niet zo somber is als wel wordt voor gesteld Er is niet voortvarendheid ge werkt. Er is een plan aanhangig, waar door. wordt het aanvaard; een zeer groot Ten- nig voor de gedachte deloo, de afdeling rechtspraak brengen naar de normale rechterlijke in stanties. De begroting werd ten slotte aanvaard met de stemmen der communisten tegen. Dinsdagmiddag gaat de Kamer verder met de behandeling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting. (Advertentie) Dit was toch te bar agenda afgevoerd, teneinde het pas te behandelen na de begroting van Buiten landse Zaken. Hierbij zal immers ge sproken kunnen worden over de Zuid- afrikaanse apartheidspolitiek en het leek beter, de goedkeuring van het verdrag hierop te laten wachten. D? Kamer nam voorts aan acht natu- ralisatiewetten .totaal 147 personen be treffende. Eveneens de onderlinge aan passing van de Werkloosheidswet, de op de Rijskverzekerirtgsbank en de Raden van Arbeid en de Organisatiewet Sociale Verzekering. Een kleine discussie ontstond rond het wetsontwerp kwijt schelding regeringscredieten aardappel meel. Op opmerkingen van de heren Haken (comm.» en ir Vondeling tarb>. deelde minister Mansholt mede, dat andere credieten (bijv. individuele tuin- derscredieten) niet op dezelfde wijze zullen worden afgwikkeld i de kwijtschelding. Duitse lening op komst De .president van de Ba.nik der Duitse Landen, da- Wilhelm Vooke, deelt mede, dat men binnenlkort de uitgifte mag ver wachten van een Westdiuïtse 5 procent- Jentóig. |- Lages zit nog in de bijzondere straf gevangenis te Scheveningen (Van onze Parlementsredacteur). Minister Donker heeft gistermiddag in de Tweede Kamer tekst en uitleg gege- waarom de Duitse oorlogsmisdadi gers zijn overgebracht van Norgerhaven de strafgevangenis te Breda. Nor gerhaven lag te dicht bij de Duitse grens s feitelyk bestemd voor veroor deelden, die behandeld worden volgens vrij regiem. De gestichten zijn eigenlijk alleen nachtverblijven en de oorlogsmisdadigers werkten buiten in het vrije veld. Het was de minister zelfs gebleken, dat sommige Duitsers op ere woord tewerkgesteld waren op boerde rijen. Dit achtte hij allemaal ongewenst daarom heeft hij overplaatsing naar Breda gelast. Zij leven daar onder het zelfde regiem als de levenslang veroor deelden. Hebben wij het wel, dan is dit regiem eigenlijk hetzelfde als in Norger haven, maar de verandering zit met name in de omgeving. De complexen te Breda zijn door een muur omgeven en de bewe gingsvrijheid is er uiteraard geringer. De minister deelde voorts mede, dat Lages nog steeds in de strafgevangenis te Scheveningen zit en daar hetzelfde „regiem" geniet als de andere gevange nen. Over eventuele overbrenging naar Breda is nog geen beslissing genomen. Ten aanzien van de Indonesië-deser- teur Piet van Staveren, die op de com munistische ljjst voor de Tweede Kamer verkiezingen gestaan heeft, deelde de bewindsman mede, dat hij precies zo be handeld wordt als de andere gevangenen te Leeuwarden. De agitatie, die rond hem wordt gemaakt achtte de minister allesbehalve in het belang van de betrok kene. Daardoor wordt niet de rustige sfeer geschapen, die nodig is voor het nemen van een beslissing inzake voor waardelijke invrijheidstelling, wanneer daarvoor het ogenblik is aangebroken. (Advertentie) (Advertentie) COLLALL lijmt alles aan alles Goedkeuring geweigerd voor Friese acte Protest bij minister Donker De kantonrechter mr A. W. Haas te Leeuwarden, heeft geweigerd een werp-acte van scheiding en deling goed te keuren, die notaris W. J. Nijenhuis te Giekerk in#de Friese taal had opgesteld. Volgens 'de notariswet kan een acte worden verleden in de taal, die de par tijen verkiezen, mits de notaris deze taal verstaat. Zowel de kantonrechter als de notaris verstonden de hier gebezigde taal en dat feit heeft de raad van de Friese beweging zich tot de minister van Justi tie doen wenden om met klem te prote steren tegen „deze aanmatigende houding van de kantonrechter". Mr Haas heeft verklaard, dat het hier een concept-actë betrof, waarbij ook kin deren betrokken waren die nog minder jarig zijn en dus hun eigen wil niet ken baar kunnen bepalen. Hij was er verbaasd over, dat deze zaak zo wordt opgeblazen. Bezoek van Dibelius aan Moskou uitgesteld r Moskou telegram uit Mos trlarch Alexej va zijn. Van het erf van School en Kerk Beioepingsweik Ned. Hcrv. Kerk Beroepen: te Kampey H. A. van Slooten te Wierden. Rem. Broederschap Beroepen: te Dordrecht J. M. Linde mans te Hengelo (O). Sonnevanck voor 't eerst boven de 400 patiënten In Sonnevanck te Harderwijk, het sa natorium van de Ver. tot Chr. Hulpbe toon aan tbc-lijders, konden in 1951 het eerst meer dan 400 patiënten worden verpleegd, aldus blijkt uit het jaarverslag. Op 1 Januari waren er 348 en op 1 Ja nuari 1952 403 patiënten- Op 12 November 1951 werd de 800e patiënt sedert de op richting (44 jaar geleden) opgenomen. De vereniging kampt nog steeds met geldelijke moeilijkheden. In 1950 bedroeg het tekort ruim ƒ25.000 en in 1951 bijna ƒ38.000. zodat het totaal nadelig saldo thans plm. ƒ63.000 bedraagt. Eerste Chr. technische school in Overijssel In Vroomshoop is gisteren de eerste Christelijke school (ambachtsschool) in Overijssel geopend door de inspecteur- generaal van het nijverheidsonderwijs, ir mr M. Goote. Daarbij werd het woord gevoerd o.a. door de Commissaris der ir J. B. G. M. Ridder de van der Schueren en het Eerste-Kamerlid de heer J. Schipper. PROMOTIES. UTRECHT, 22 Nov. Op het proefschrift (ver punctie en onderzoek van de liquor ce- ebrospinalis bij de gezonde en de zieke ond is tot. doctor in veeartsenijkunde ge- 'sn Winden. Leiden. Haarlem: A M Blat Lie, Leiden; J F Bi sskunde_ de dames I Aerdenhout; Bong Wie Ier, Den Haag; M Th A ar; Ph W H Eskes. Den Haag; A de Grave. Den Haag; J J Grobben, Den Haag; R Crllm, Voorburg: G Hofman, Vlaardingen; M G Kaulbach. Den Haag: J assen, Leiden; C N de Leeuw, Den G Moiet, Den Haag; R H Sedee. Den J L Trapman. Amsterdam; W J JM. n. Heerlen en F van Venetin, Vefeen; C J de Vries, Haarlqpr t ex. geneeskunde de beren J H Den Haag: R Kartodlrdjo. Den G V Klopnenburg, Bloemendaal en l Meijer. Den Haag. Radhaklshun, Surin; trat. Leiden; K S i J H Ruijs. Lisse. A H Lely. Den v d Maas, Delft cnhPHJ Wolter 1 E v d Werf geborer jeboren te Ber- jefsehrift: Een n bit schoolkln- Geslaagd: cand- Het lied der aethergolven P Borsje. Schledar ZONDAG 23 NOVEMBER 1952 Hilversum I. 402 m. KRO: 8.00 Nieuws 8.13 Gram. 8 25 Plechtige Hoogmis NCRV: 9.30 Nieuws 9.45 Gram. IKOR: 10.00 „Met de deur in huis" 10.30 Doopsgezinde kerkdienst NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Apologie 12.33 Gram. 12.50 Honderd ja; i 1.10 Lunchcoi Kromstaf fkbe- Voor de Jeugd 2.30 Pianokwartet 3.03 „D< JMMHH de uitbeeldende functie voor het menselijk en godsdienstig leven" 320 Concertgebouw orkest en solist 4.10 „Katholiek Thuisfront Overall" 4.15 SportReportage 4.30 Vespers NCRV: 5.00 Geref, kerkdienst 6.30 Vocaal ensemble, hoorn en strijkorkest 6,40 Gram. 7.00 Gewijde muziek 7.30 „Gelooft u dat?" KRO: 7.46 Meuws_ 8^ Gram. .8.20 Geyvpr< 10.45 AVohdge- lb;35 Actuaïi'teiteï bed 1100 Nieuws 11.13—12.( i II. 298 m. VARA: 8.00 Nli 8.18 Gram. 8.35 Orgel 9.00 „Langs ir.gi-bs; 9.15 Kamerorkest. solisten 9 45 „Geestelijk leven" 10.00 Amu sementsmuziek 10.30 „Met en zonder om slag" 11.00 Omroeporkest 11.30 Cabaret AVRO 12.00 Lichte muziek 12.35 „Even afrekenen, heren!" 12 45 Surinaamse volksmuziek 1.00 Nieuws 1.10 Gev. muziek (In de pauze: Hammondorgelspel) 2.00 Boekbespreking 2.20 Radio Philh. orkest en solisten 3 30 r:'~ praatje 3.45 Dansmuziek 4.30 Spo VARA: 5.00 Gev. muziek 5 30 Voor d< 550 Sportjournaal 6.15 Nieuws en sport VPRO: 6.30 Korte Doopsgezinde kerkdienst IKOR: 7 00 Voor de jeugd 7 35 Radiocatechi satie VRQ; 8 00 Nieuws 8.05 ..Frau Luna". operette (fragmentarische uitvoering) 9.15 Reis Z.K.H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Amerika 9 20 „Londen en Parijs", hoorspel 10.00 Reportage 10 05 Zuid-Amei' kaanse en Spaanse muziek 10.30 Cabaret 11. Nieuws 11.15 Reportage of gram. 11,23—12. Gramofoonmuzlek. Engeland. BBC. 330 m. 1.10 Critieken 2. Nieuws 2.10 „Country Magazine" 2.40 Oper muziek 3.00 Wenken voor de tuin 3.30 Koor zang 4.00 Hoorspel 5.00 Concert 5.45 Boekbi spreking 6.00 Voor de kinderen 6.50 Causi rie 7.00 Nieuws 7.15 Verslag V.N. 7.30 Sym- phonie-orkest 8,45 Kerkdienst 9.30 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.15 Lezing 10,45 Pianoi Adve' GESLAAGD danlr. zij Bekende Schriftelijke Cwsus Wiskunde L.O. en M.O., KI en K V sHvordt gesuggereerd. (Advertentie) 6és& 8 ..Compliment van dominee en u hoeft vanavond gaat hy er zonder bedanken, zonder groeten zelfs, Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat hij ook zijn l">" catechisatie te geven, want dominee is weer weer vandoor, gebreken niet heeft, zo goed als ieder ander; hij "e^r- „Dominee mag de koster wel eens aan t vér- zou zelf wel de laatste zijn om dat te ontkennen. Sjoerd Talltnga de oudste spruit van de kos- stand brengen, dat hij z'n kinderen wat meer be- Het wil ook niet zeggen dat de hele gemeente nu *er» .sJaa* met zijn pet in de hand bij de tafel leefdheid moet leren, merkt Joost op, als dé zo buitengewoon op hem gesteld is. Er zijn ook en klJkt. "a z,Jn boodschap te hebben afgerateld, buitendeur met een slag in de klink is gevallen, wel mensen die hem niet zetten kunnen. Zoals ™et trots van de eén naar de ander - omdat hy Lieve mensen, wat kennen die weinig fatsoen! bijvoorbeeld Egbert Kluis, de eigenaar van de deze keer eens helemaal niet gestotterd heeft; t Verwondert me beslist dat ze hun pet nog af- meelfabriek, die „over de ruggen van zijn arbei- zelfs n»?1 bl] het moeilijke woord „catechisatie zetten, als ze ergens binnenkomen!" ders" rijk is geworden en Anton Schagen, de waar hlJ anders altijd hopeloos in blijft steken. Zijn vader is het met hem. eens. "t Is waar, knecht van de garagehouder, van wie het bekend Sophie, bezig de pas gebruikte etensboel om te van beleefdheid hebben ze daar niet veel verstand. wassen, neemt het slordig geklede, uit de kracht Maar aan de koster zelf ligt het niet; 't zal wel gegroeide kereltje ongemerkt van terzijde op. in hoofdzaak de schuld van zijn vrouw zijn, die neemt het niet zo nauw met haar moederlijk ge- is dat hy zich nogal eens aan sterke drank te bui ten gaat. Voor zulke mensen in Maaskamps streng heid op godsdienstig gebied een last, omdat hij hun dikwijls ongezouten de waarheid zegt en op grond van de Schrift aantoont, dat het met hun belijdenis niet is wat het wezen moet, zolang de levenswandel er niet mee overeenstemt. Nu de oude dominee door ziekte aan huis is gebonden, is het Maaskamps werk om de cate chisaties waar te nemen. De andere broeders la ten dat maar al te graag aan hem over. Ook hierin komt hij zijn ambtsplichten streng na.. Wie verzuimt zonder dat daarvan een geldige reden bekend is, die kan er op rekenen, dat hij de vol gende dag al bij vader en moeder overweg kan, maar die het over dat „nalopen' van de catechisanten maar niet met hem eens worden kan. zag. De oude dominee mist die avond op de catechi satie onmiddellijk Rie Verschalk. Ze slaat zelden over, daarom wordt haar verzuim aanstonds op gemerkt. „Weet een van jullie misschien waarom Rie er niet is vanavond? Ze is toch niet ziek?" „O nee dominee, helemaal niet, maar ze is er al in drie weken niet geweest!" licht één van de meisjes gedienstig in. Al in drie weken niet geweest? Daar moet do minee meer van weten. „Hoe komt dat zo, kunnen jullie me dat ook vertellen?" Jawel, dat kunnen ze, en in geuren en kleuren hoort dominee wat er die bewuste Maandagavond rgevallen. Hij schudt ernstig het hoofd, als oorzaak van het wegblijven te vernemon. Dat Dat de kostmvrouw die iMlgen er z0 bij laat lo. heeft hem eens bijna een verschill van. mening denk, ze zondar verbaz, Di b k bezorgd met Bronswijk, met wie hy anders best is bem ,a gr00t zekcr afgedasnkt d00r z,„ vader en toen op goed geluk maar wat korter I gemaakt terwijl aan de kiel minstens drie hij alles vernomen heeft, maar omdat hij aan de knopen ontbreken. De mensen hebben geen onge- gezichten van zijn catechisanten wel ziet dat ze „Je treft ze in de regel toch niet thuis, en ae ajs ze zeggen dat juffrouw Tallinga meer zich in stilte niet weinig met 't gebeurde verma- ouders kunnen er ook al weihig aan doen. be- belangstelling heeft voor het nieuws van de dag, ken, leidt hij er vlug hun gedachten van af. weert die. dan voor het uiterlijk van haar kroost. ..Wel, wel!" zegt hij alleen. „Nu, dan gaan wü Maaskamp denkt daar anders over. De ouders Maaskamp neemt de mededeling over dominee's maar beginnen. Trudie van Hoek, vertel eens kunnen er nog genoeg aan doen, als ze 't maar beterschap met zijn gewone kalmte in ontvangst, waar jullie gebleven zijn!" weten, en daar de jeugd er zich gewoonlijk wel en geeft de boodschap terug dat 't goed is. Sophie De meisjes zyn wel wat teleurgesteld, maar ze voor wacht om hen zélf in te lichten, rekent hij gaat onderwijl naar de kast en haalt de ballet- tonen het niet; ze zijn veel te blij dat dominee 't tot zijn plicht om ook die taak van de dominee jestrommel te voorschijn. De jongen heeft daar zelf de teugels weer heeft overgenomen, over te nemen En de bijna zeventigjarige pre- al niet heimelijk ongeduki op staan wachten, De volgende avond, bij 't uitgaan van de klei- dikant, die vooral het laatste half jaar veel suk- want 't is hem, zoals alle kinderen, bij "t over- ne-jongenscatechisatie, houdt dominee Bert Ver kelt is er dankbaar voor dat hij zijn werk zo brengen van boodschappen voornamelijk om de schalk even aan. De jongen wacht nieuwsgierig en gerust kan overgeven, wanneer hij er zelf niet beloning te doen. Als hij die eenmaal gekregen verbaasd tegelijk, wat er van hem verlangd zal toe in staat is. heeft, acht hij 't onnodig nog langer te blijven en worden. 11.30 Voordracht 11.52 Epiloog 12.00—12.08 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 217 m. 12.00 „Can I come In?" 12.30 Morgendienst 1.00 Verzoek programma 2.15 Amusementsmuziek 2.45 Gev. programma 3.15 Lichte muziek 3.45 Gev. programma 4,30 Interviews en gram. 5.30 Gev. programma 6.00 Boekbespreking 6.30 Gev. programma 7.00 Round Britain Quiz 7.30 Hoorspel met muziek 8.00 Nieuws 8.30 Hoorspel 9.30 Community singing 10.00 Amu sementsmuziek 11.00 Nieuws 11.15 Piano 11.30 Muzikale causerie 11,45 Orgel 12.15 Gram. 12.56—1.00 Nieuws. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.00 Hoorspel 1,00 Nieuws 1,15 Hoorspel 3,30 „Joséphine vendue par ses soeurs", opera 5.40 Gram. 5;45 Concertvereniging 7.30 Gram. 8.00 Lichte lek 8.3Ó Gev. program 9.30 Gram. 10.45 Kamermuziek 11.45—12.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 12.00 Radiojournaal 12.34 Aocordeonmuzlek 1.00 Nieuws 1.15 Gram. 180 Voor de soldaten 2.00 Gram. 4.00 Sport 4.45 rzoekprogramma 11.00 Nieuws 11.0612.00 Dansmuziek. Brussel. 484 m. 12.05 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1 15 Verzoekprogramma 2.30 Gram. solisten 9 56 Gram. 1 MAANDAG 24 NOVEMBER X952 Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.13 Gewijde muziek 7.45 Een 12.25 Voe 1.00 Nlei 2,00 Schoolradio - -- - i 4 00 Bilbellezine 4.30 Gl de sndlng: dr G, J. Kruyer: „Sociografisch onderzoek op St Maarten. Saba en St Eusta- cius" 6.00 Mannenkoor 6.20 Sport 630 Zi geunerkwintet 6.45 Engelse les 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.25 „Volk en Staat" 7.40 Luister- wedstrijd „Voor het kind" 8.00 Radiokrant 8.20 Psalmen, lofzangen en geestelijke lie deren 8.50 „Het leven op het land", hoorspel 9.45 Gev. muziek 10 15 .Rijkdom onder de grond" 10.25 Clavcolmbelrecital 10.45 Avond overdenking 11.00 Nieuws 11.15 Wereldkam- Hllversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws pioensohappen dammen 11.2012.00 Gram. 7 10 Gram 7 15 GymnasUek 7.33 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 9.00 „Onder de pannen", hoorspel 9.15 Gram. VPRO: 10.00 „Voor de oude dag" 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Voordracht 10.40 Voor de zieken 11.40 So praan en piano 12.00 Gram. 12.15 Accordeon orkest en solist 12.33—12.38 Voor het platte land 1.00 Nieuws en commentaar 1.20 Dans muziek 1 55 Voor de middenstand 2.00 Voor de vrouw 2.15 Cello en piano 2,35 „Kleine koffiemolencantate", hoorspel 3.30 Gram. 4.45 Voor de Jeugd 5.15 Gram. 5.30 Roemeens orkest 5.50 Militair commentaar 6.00 Nieuws 6.15 Gram. 6.30 Parlementair overzicht 6 45 Voor de Jeugd 7 45 Regeringsuitzending: Landbouwrubriek 8.00 Nieuws 8.05 „In Hol land staat een huis", hoorspel met muziek 8.35 Aetherforum 9.10 Dansmuziek 9.30 „Voor en achter het voetlicht." uitzending gewijd aan het toneel 9 50 „Het Welvaartsplan van het NV.V" 10 05 Radio Philh. orkest 1100 Nieuws 11.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto 1120 Orgelspel 11.4512 00 Gram. Engeland. BBC 330 m. 100 Rhythmische muziek 125 Gev. programma 2.00 Nieuws 2.10 Gev muziek 3 00 Voor de scholen 480 Critieken 5.06 Gram. 5 30 Interviews 6.00 Voor de kinderen 7 00 Nieuws 7.15 Sport 780 Causerie 7.30 Concert 8.30 Causerie 9.00 Gev. programma 9 45 Wereldcommentaar 10.00 Nieuws 10.15 Hoorspel 11.45 Parlementsover- zicht 12,00-12.03 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's dggboek 12.15 Voordracht 1280 Dans- 1.15 Gram. 1.46 Klas 4.00 Concert 4.45 2.45 Voor de klei Dale's dagboek 5 30 Sport 7 00 Dansmuziek 7.46 Hoorspel 8.00 Nieuws 8.26 Sport 8.30 Wedstrijd tussen jongens- en meisjesscholen 9.00 Vragenbeantwoordlng 9.30 Verzoekpro- gramma 10.00 Gev programma 11.00 Nieuws 11.20 Lichte muziek 12.00 Voordracht 12.20 Strijkensemble en solist 12,561,00 Nieuws. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.00 Sympho- nisch gedicht 12,30 Gev. muziek 1.00 Nieuws 1.20 Klassieke muziek 2.00 Nieuws 2 17 Gram 2 30 Gewijde muziek 3 00 Concert 4.00 Ka mermuziek 5.00 Franse muziek 5.45 Gram 6 30 Amerikaanse uitzending 8.02 Symphonle- orkest 9.45 Hoorspel 10.45 Grsm, 11.45—12,00 Nieuws. de lentsmuzlek 6.00 Franse les 7.4o GI jnpm 9.00 Gram. 10.00 Nieuws 10 15 Ha: 1.00 Nieuws. oude legenden somtijds niet onttrekken aan een gevoel van wrevel over de onzinnige voorstellingen, die hem op zijn nuchtere maag worden voorgezet. Neemt u bijv. het Amelungenlied dat uit de Duitse middeleeuwen stamt en waarin verhaald wordt van de mach- ttge smid Wieland, die het zrwaArd Mimung moest smeden; Het wéék scheen niet erg te vlottén, want Wie- land hakte de kling tenslotte aan kleine stukjes die hij in de melk doopte en met meel paneerde, waarna hy de goedgeknede balletjes aan de vogels voerde. Iemand die de zin der legende pro beert te verstaan, zal menen dat een zekere woede over het mislukken van de arbeid ten grondslag moet liggen aan deze zonderlinge gedragingen van Wieland. Wanneer een geduldvi«gend karweitje herhaaldelijk mislukt, heb ben we immers allemaal wel eens de neiging het ding in kwestie grondig te vernielen, en waarom zou Wieland daarop een uitzondering hebben ge maakt? Te verklaren blijft dan slechte, waarom hij van zijn gewrocht juist een soort staalpillen voor vogels maakte. Maar zo eenvoudig blijkt de samen hang toch niet te zijn. Want Wieland verzamelde de mest der door hem ge voerde vogels, smolt daar het ijzer uit en verkreeg op deze wijze buitenge woon hard staal voor zijn zwaarden! Valt er van dergelijke onzin nog iets te begrijpen? Ons dunkt van niet. Maar toen de wetenschappelijke metallurgie tot de ontdekking kwam welke minimale bijmenging van kool stof nodig is om staal de gewenste eigenschappen te geven, is men de methode van Wieland voor de aardig heid eens gaan nabootsen en ziet, de proef leverde verrassende uitkomsten, want inderdaad kwam een staalsoort voor de dag met zeer goede kwalitei ten. De ondergrond van de legende blijkt dus minder onzinnig te zijn dan we aanvankelijk meenden te mogen vaststellen, alhoewel de methode op z'n minst wat omslaohtig moet worden genoemd. Door het maagzuur van de vogels vindt waarschijnlijk een oxydatie vau het ijzer plaats, die een gunstige in vloed op het koolstofgehalte uitoefent. Voorts heeft Deaves aangetoond, dat uit de mest een aanzienlijke hoeveel heid stikstof wordt opgenomen, waar door de stukjes (jzer met een buiten gewoon harde korst worden omgevea Werd de proef na voorafgaande ver hitting herhaald, dan leverde dit een goede staalsoort op, mits de juiste temperaturen bij de verhitting in acht werden genomen. Maar dit laatste zaï Wieland wel toevertrouwd zijn ge weest, want niet voor niets was hij om zijn toverkunsten op dit gebied befaamd. Maar hoe ter wereld is hij achter het geheim van de vogelmest gekomen? Nu weer wat anders. De meeste lezers zullen ongetwijfeld denken dat licht de groei van planten bevordert. Het tegendeel is echter het geval, want licht blijkt juist een remmende werking te hebben. Daarover Maandag. (Nadruk verboden) u lto u aif uiaiii u M Haalt weer onbelemmerd adem 1 6 30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 1 E«n paar van deze bizondere 8^ ^Omroeporkest en solisten druppels In elk neusgat zachten de prikkeling, maken Brussel": 484 m/~ 12.05Gev" muziek 100 *|et s"'? lo* verminderen f Nieuws 1 10 Amusementsmuziek 2 15 Gram a® zwelling der slijmvliezen 4 00 Lichte muziek 4.25 Gram. 4.36 Lichte Probeert het I 5.15 Gram. 6.30 Omroep-i - vicks va-tro nol :lek 5 00 koren 7 00 Gram 7.45 Nieui 10.10 Amusements- 10.50 Nieuws. NEUSDRUPPELS

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2