„C,13eukberc/en'9 CULTUUR en cultuur 4 ZONDAGSBLAD 22 NOVEMBER 1952 HONDERD JAAR GELEDEN: De laatste van Frankrijks keizers TRAGEDIE VAN „NAPOLEON LE PETIT" IN de nacht van 1 op 2 December van het jaar 1851 pleegde de 43- jarige avonturier Louis Napoleon een gewelddadige aanslag tegen de door hem bezworen grondwet, waarna hij zich op de 20e van die maand voor de duur van tien jaren tot president van Frankrijk liet kiezen. Een jaar later, op de datum van zijn staatsgreep, werd hij als Napo leon III tot keizer der Fransen uit geroepen. De jammerlijke afloop van de slag bij Sédan in de Frans-Prui sische oorlog, deed hem op 2 Sep tember 1870 zijn troon verliezen en na een krijgsgevangenschap van ruim zes maanden in Duitsland, vertrok hij naar Engeland, waar hij twee jaar later op 9 Januari 1873 aan de gevol gen van een pijnlijke operatie, nodig om te paard te kunnen zitten, over leed. Prins Louis Napoleon, de jongste zoon van Lodewijk Bonaparte, de broer van Napoleon I, die van 1806- 1810 koning van Holland was en van Hortense de Beauharnais, stiefdoch ter van Napoleon I, werd op 20 April 1808 te Parijs geboren, zes maanden na de ontbinding van het huwelijk van zijn ouders. Na de val van Na poleon I woonde hij bij zijn moeder, eerst te Augsburg, daarna op het slot Arenenberg in het Zwitserse kan ton Thurgau. Hij studeerde voor ar tillerie-officier en diende als zodanig in het Zwitserse leger Voorts was hij lid geworden van een der gehei me Italiaanse genootschappen uit de eerste helft van de negentiende eeuw, welker leden zich carbonari noemden. Op 23-jarige leeftijd nam hij al deel aan een samenzwering in de Ita liaanse Romagna, doch deze opstand mislukte en hij ontsnapte ternauwer nood aan het gevaar te worden ge vangen genomen. Daarna leefde hij vele jaren in afzondering in Zwitser land als kapitein. Van twee ganzen en ons Zondagsblad ONS Zondagsblad wordt gretig gele zen. En ook critisch. We krijgei wel eens een briefje, waarin op een fout of op een leemte gewezen wordt. Dat vinden we helemaal niet erg. Een mens kan nu eenmaal niet alles weten. Het boetekleed ontsiert de man niet en een nodige correctie vermelden strekt niemand tot oneer. Met ons vorige Zondagsblad beleef den we iets heel bijzonders. Daar kwam zelfsde politie aan te pas! Op pag. 2 gaven wij twee foto's van het hoge water ir. de omgeving van Brummen (Achterhoek). Het onderste plaatje had dit onderschrift: „Door het vele water zyn deze twee ganzen de weg kwijtgeraakt. Ze willen terug naar de hofstee van hun boer, maar hoe moeten ze die vinden?" Deze foto is door duizenden ogen be- tussen deze twee stevige knapen aanstaande kerstdiner. Een boer te Wateringen had echter pen, als we zeggen, dat bedoelde vriend al een poosje twee ganzen mist. Hij keek de dieren eens aan en nóg eens enhij meende zijn beide „anscrinen" te herkennen. De geleer den mogen dan beweren, dat de anse- rinen-familie (zoals zij de ganzen noe men) uit 45 soorten bestaat onze Watenngse vriend liet zich door al die geleerdheid niet uit 't veld slaan. Hij was twee ganzen kwijt en nu stonden die arme stumperds nota bene in het Zondagsblad en nog wel temidden van een verhaal met de sprekende titel „Ik heb zo'n honger!" Dat was te veel voor zijn warm klop pend boerenhart en hij stevende linea recta naar de politie. En ia toen begon de film te draai- Wel was 't al laat in de koude Zater dagavond maar 't recht moet z'n loop hebben en onverwijld. De politie belde een onzer redacteuren op. Maai die wist niets, noch van do ganzen noch van de foto's. Hij beloof- spoedig mogelijk de be- zaak Dc fotoredacteur wercï gesommeerd zich aanstonds met de Wateringse poli tie in verbindir- - Dat heeft hi; kloppend hart. Voor het verder onderzoek was nodig mee te delen wie de foto gemaakt heeft en waar die gemaakt is. Deze beide vragen zijn zo uitvoerig mogelijk beantwoord. En nu wachten we maar af. Zou 't mogelijk zijn dat eerzame' gan zen uit de Wateringse wateren in de Achterhoek verzeild raken? Stel je voor, dat ons Zondagsblad nog eens het middel werd om onze West- landse vriend zijn rechtmatig bezit te rug te bezorgen. Wie weet misschien zegt hij dan wel: samen delen! We hebben onze besproken „kerstbout" voorlopig afbesteld Na de dood van de hertog van Reichstadt, de zoon van Napoleon I en van zijn eigen oudste broer gold hij als het hoofd van de familie Bo naparte. Vier jaar daarna, in 1836, pleegde hij een aanslag op Straats burg, die eveneens mislukte. Inplaats van koning Louis Philippe (1773-1850) ten val te brengen, zoals hij gehoopt had, werd hij zelf gevangen genomen en naar Amerika overgebracht. DOOR de Juli-revolutie van 1830, waardoor koning Karei X werd onttroond, was Louis Philippe koning van Frankrijk geworden. Maar door zijn houding had deze zich vrij ge haat gemaakt en hij werd dan ook minachtend de „burgerkoning" ge noemd. Het jaar daarop, dus in 1837, toen zijn moeder op sterven lag, keerde Louis Napoleon naar Europa terug, doch toen hij na haar dood in Are nenberg bleef, eiste de Franse lege ring zijn uitzetting. Louis Napoleon ging uit eigen beweging aanstonds naar Engeland en vestigde zich te Londen. In 1840, na het overbrengen van het lijk van Napoleon I naar Frankrijk achtte hij het tijdstip gekomen zijn geluk nog eens te beproeven. Op 5 Augustus 1840 landde hij met 53 van zijn volgelingen bij Boulogne-sur-Mer en trok, gekleed als Napoleon I en met een afgerichte adelaar boven zijn hoofd de volgende morgen de stad binnen, maar garnizoen noch burgerij koos zijn zijde. Louis Napoleon wilde toen overzee vluchten, doch zijn boot kapseisde en als drenkeling werd hij opgepikt en ten spot van heel de wereld werd hij weldra veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, door te brengen in de vesting Ham. Na vijf jaar wist hij evenwel te ontvluchten, als met selaar verkleed en onder de naam Badinguet, die zijn spotnaam bleef. Weer naar Engeland gegaan, bracht de Februari-revolutie van 1848 hem naar Frankrijk terug, doch zijn aan geboden diensten werden afgewezen en hij ontving zelfs het verzoek het land weer te verlaten. Louis Napo leon gaf aan dit verzoek gehoor, doch hij kwam er terug toen hij te Parijs en in vier departementen tegelijk op 20 September 1848 tot afgevaardigde van de Franse Nationale Vergadering was gekozen. ■POEN er een president moest wor- den gekozen voor de republiek, verwierf hij met b'A millioen stem men een grote meerderheid en op de 20e December van dat jaar legde hij de eed af op de grondwet, die drie jaar later door hem opzij zou wor den gezet. Zijn mededingers Louis Eugène Cavaignac (1802-'57>, die na de opstand van 23 Juni 1848 tot mi litair dictator was benoemd en Ale xander Auguste Ledru-Rollin (1807- '74) die zyn loopbaan was begonnen als advocaat en uitmuntte door zijn machtige welsprekendheid, hadden resp. 1!£ millioen en 376 duizend stemmen op zich verenigd. Louis Napoleon en zijn aanhangers lieten nu niets na om hun stelling te versterken; zoveel mogelijk wer den door hem zijn volgelingen op de verantwoordelijke posten in staatsbe stuur en leger gebracht. De expedi tie in 1849 naar Rome verschafte hem de steun der geestelijkheid en zijn tegenstanders maakten door hun grote verdeeldheid, dat het land zich naar zijn bewind schikte. Het moet gezegd, dat de Boeken, kleding, meubelen en andere eigendommen van de grote Keizer Napo leon I worden te Parijs in verschillende musea zorgvuldig bewaard. Op een tafel die eens aan de familie Bonaparte behoorde, ziet men hier een zwaard, de beroemde steek, een boek en het portret van de grote veldheer. tieve meerderheid der Wetgevende vergadering, die er op uit was Louis Napoleon tegen te werken, het hem behoorlijk lastig maakte. Vooreerst beperkte zij het kiesrecht, voorts wei gerde zij een grondwetswijziging aan te nemen om het artikel, dat de pre sident niet herkiesbaar stelde te her roepen en zij nam tevens maatrege len om hem de beschikking over de troepen te ontnemen. Daarop besloot Louis Napoleon tot een staatsgreep; in overleg met zijn halfbroer Charles Auguste de Morny, de natuurlijke zoon van Hortense de Beauharnais, Persigny en anderen werd die tegen 2 Decemror 1851 op touw gezet. Aanplakbiljetten verkondigden dat het „algemeen kiesrecht" hersteld was en de „democratie gehandhaafd". De arbeiderspartij beproefde verzet in een barricadenstrijd te Parijs, rnaar deze was weldra bloedig onder drukt. Duizenden werden gedood of gevangen genomen en gedeporteerd naar Algerië en Caenne. De gevan gen genomen parlementsleden werden uit Frankrijk verbannen, gevolgd door vele geestverwanten. Daarop liet Louis Napoleon zich tot president en militair dictator door het „souvereine volk" kiezen voor de duur van tien jaar. Een nieuwe „con stitutie" werd in Januari 1852 aan het volk voorgesteld ter bekrachti ging. Het Napoleontische keizerrijk, voorlopig nog onder de naam van re publiek, behield een recht van volks stemming voor enkele gewichtige ge vallen. Het staatshoofd regeerde ab soluut, terwijl het parlement bestond uit een senaat, door de president be noemd, en een Kamer, door algemeen kiesrecht gekozen, maar feitelijk zon der wetgevende macht. Het volk nam met 7,/&millioen tegen 650.000 stem men deze „grondwet" aan; de ver kiezingen, ambtelijk geleid, verliepen Jeheel naar wens. De president ging aarop in de loop van 1852 het kei zerrijk voorbereiden. In November 1852 legde een senaats besluit de vraag aan het volk voor, dat met 7,8 millioen tegen 250.000 stemmen zijn toestemming gaf. Op de historische 2e December waar op ook Napoleon I zijn staatsgreep ondernam werd de president als Napoleon III te St. Cloud tot keizer geproclameerd. schoorvoetend; zij beschouwden Voor dierenvrienden is er thans overvloedig werk. hem als avonturier. Zo bleek het hem niet mogelijk een gemalin van vor stelijke huize te krijgen, waarop hij besloot met de Spaanse gravin Euge nie de Montijo te trouwen, welk hu welijk in 1853 werd voltrokken. De geboorte van een zoon, Louis Napole on, bijgenaamd Prince Loulou, in 1856 scheen zijn dynastie ook voor de toekomst te bevestigen. Doch de capitulatie van Sedan in de Frans- Pruisische oorlog maakte met de re volutie van 2 September 1870 een ein de aan Napoleons keizerschap en daarmee aan het Tweede Franse Kei zerrijk. Als krijgsgevangene vertoef de hij tot Februari 1871 te Wilhelms- höhe. Op 1 Maart van dat jaar ver klaarde de Nationale Vergadering zijn dynastie van de troon vervallen. Louis Napoleon vestigde zich daarop te Chislehurst bij Londen. Hoewel zijn aanhangers bij hem bleven aandrin gen nog een kans te wagen, is het hiervan toch niet meer gekomen, want kort daarop, in Januari 1873 stierf Louis Napoleon, die zo graag zijn oom navolgde, maar door Victor Hugo „Napoleon le petit" werd ge noemd. P. C. HEISER. CB2SO Met Christus één J}E gemeenschap tussen Christus en de zijnen is een zeer innige. Ze bestaat niet, zoals tussen vrienden op aarde, in wederkerige sympathie, of in overeenstemming van gezindheid, of gemeenschap van belangen. Ze is veelmeer dan dat alles, want ze is een levenseenheid. Een eenheid, zo volstrekt, dat om het ons duide lijk te maken, en tot ons besef te bren gen allerlei beelden uit het leven moeten worden te hulp geroepen. Het beeld van herder en kudde, van hoek steen en gebouw, van wijnstok en ran ken, van hoofd en leden. Zo sterk is die eenheid, dat gezegd kan worden: toen Christus stierf, toen stierven de zijnen met Hem; toen Hij opstond, werden de zijnen met Hem opgewekt. Gij zijt gestorven zo schrijft de Apostel aan de gemeente in Colosse (3.3) en uw leven is met Christus verborgen in God. Reeds eerder had hij geschreven in dezelfde brief: „indien gij dan met Christus de eerste beginse len der wereld zijt afgestorven" (hfdst. 2.:20). En nog eerder: „zijnde met Hem begraven in de doop, in welke gij ook met Hem opgewekt zijt" (hfdst. 2:12). En werp nu niet tegen: hoe konden wij in Christus sterven, eer wij nog ge boren waren? Want dan hebt ge slechts de wedervraag onder de ogen te zien: of wij dan niet, toen Noach in de ark ging, en later de gezuiverde aarde weer betrad, met hem en de zijnen behouden werden? Of wilt ge het onder een beeld, aan de Schrift zelve ontleend: als het zaad in de aarde valt en sterft, maar daarna ontkiemtzit daarin dan niet de volle oogst? En deze dingen, die werkelijkheid waren eer dat gij het wist, worden voor uw eigen besef duidelijk door het geloof. Als Christus door zijn Geest in u werkt dat wondere geloof, waardoor gij Hem wordt ingeplant, en waar door gij zelf Hem aanneemt als uw Zaligmaker, dan leeft gij in die won dere werkelijkheid in. Dan verstaat ge het, dat in Christus' dood ook voor u de scheiding voldon gen werd tussen uw eerste hoofd Adam en en dat in Christus' opstanding ook gij werd opgewekt. ZONDAGSBLAD 22 NOVEMBER 1952 5 Er is iets groots verricht voor de protestantse militair VOOR VELEN EEN BRON VAN VERRIJKING Tevens een prachtige vorm van evangelisatie „Beukbergen" eens het ideaal van een enkeling, thans een van leven brui sende werkelijkheid voor velen! Pro testants Nederland mag, neen móet hier dankbaar voor zijn. Wie komt er tegen woordig niet direct of indirect in aan raking met de dienstplicht? Het mili taire leven is ook in vredestijd zo heel anders dan het burgerleven en de dienstplicht van hun jongen baart vele ouders zorgen. Terécht. Het min of meer zelfstandige soldatenleven mag voor sommigen aan de ene kant op bouwende waarde hebben, aan de an dere kant schuilen er vele gevaren in de vaak lange diensttijd. Hierbij be hoeft men niet eens direct aan allerlei grote misstappen te denken. Ook het gevaar van een steeds toenemende geestelijke onverschilligheid is niet denkbeeldig. Ook al door de niet te ontkennen tijden van verveling, waar aan de militair na zijn opleidingstijd vaak is blootgesteld. Welnu: Beuk bergenis een rots in de branding van het militaire leven. DE geschiedenis van „Beukbergen" het centrum van de protes tants geestelijke verzorging der Ned. strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht is wonderlijk rijk en voor spoedig. Al is men nog lang niet waar men wezen wil. Doch als men de talloze moeilijkheden kent, diè op velerlei gebied overwonnen moesten worden, dan wordt men stil en dank baar. Waar heeft Nederland en de Ne derlandse militair in het bijzonder dit prachtige centrum nu eigenlijk aan te danken? Dit kan men het bes te vragen aan de directeur van „Beukbergen", luitenant-kolonel, ds. H. Steenhuis. Onderdirecteur is ds. J. de Waard, „de man met de sten torstem". Ongeveer vijf jaar geleden kwam het plan bij ds. Steenhuis op. De tijd was er echter rijp voor, zegt ds. Steenhuis en dat niet alleen; de tijd vroeg er zelfs om! Ook in Engeland kent men reeds dergelijke centra. Hoe nu dit plan te verwezenlijken? Aan vankelijk vond ds. Steenhuis niet veel gehoor, maar hy ijverde voort en kreeg ten slotte een geweldig idee, dat levensvatbaar bleek te zijn. Het plan werd voorgelegd aan de directies van verschillende grote be drijven, die er in zekere zin zelfs ook nog een zakelijk belang bij heb ben, wanneer ze hun personeel fris en vol activiteit uit de dienst terug krij gen! In Twèntc begon de victorie en ds. Steenhuis glundert, wanneer hij dit zegt. Het begin was er en nu was het uitkijken naar een geschikte ge legenheid voor een conferentie-oord. Ten slotte kwam ds. Steenhuis be land in het prachtige buiten „Beuk bergen" te Huis ter Heide. Hij be hoefde niet lang te aarzelen: dit huis met z'n vele grote kamers en z'n 60 ha bos en park leent zich bij uitstek voor conferentie-oord. In 1949 begon men te werken, maar de offi ciële opening vond plaats in begin 1950, nadat in December 1949 een ter zake geldende legerorder was ver schenen. Ook hieruit blijkt het grote vertrouwen, dat men in het plan van ds. Steenhuis heeft gekregen. Een conferentie op „Beukbergen" duurt normaal drie dagen eri genoemde le gerorder bevat o.a. de gunstige rege ling, dat militairen hiervoor drie da gen buitengewoon verlof kunnen krij gen, zonder dat dus andere geldende verlofregelingen hierdoor worden aan getast. In 1950 werden zeventig conferenties gehouden met in totaal ongeveer zes duizend daggasten; in 1951 waren er vijfentachtig conferenties met maar liefst zeven duizend daggasten. En het woord „gast" wordt op ..Beukbergen" heel letterlijk opgevat. Voor een ver blijf van drie dagen betaalt de mili tair niets. En daarvoor krijgt hij een verzorging als was hij een vorst. Lectuur gevraagd voor zieke en eenzame Nederlanders Wij verzoeken de lezers de gelezen exemplaren van dit blad te zenden aan het Bureau voor gratis-ver spreiding van lectuur aan zieke e^ eenzame Neder landers over de gehele wereld. Naast ds. Steenhuis met echtge note en gezin en twee administrateurs staan hem twee koks en vijf huisbe dienden ten dienste. En deze hebben van 's morgens vroeg tot 's avonds laat de handen vol werk. Hier geen kale soldatenkamers met kribben en strozakken en al even ka le eettafels met „mestins". Hier geen commando's, reveilles en appèls voor de bedden. Neen, ook wat dit betreft is „Beukbergen' een oase voor de gast. Is het etenstijd, dan lokt een bereid eten, dat door smetteloos ge klede huisbedienden wordt opgediend. O.a. door „Sally", die hier al even lang is als ds. Steenhuis en bij alle gasten geliefd is. Ondertussen 'zijn er maar weinigen, die zijn ware naam weten. „Sally" hoort nu eenmaal bij „Beukbergen". Zoals reeds bleek is het aantal daggasten in één jaar al belangrijk groter geworden. Er is nu ook reeds een dépendance „Ingeborgh" te Amersfoort, maar desondanks moe ten nog vele aanvragen worden af geslagen. Het ideaal van ds. Steen huis is: iedere militair minstens eenmaal in zijn diensttijd naar „Beukbergen"! Er bestaan nu reeds plannen om „Beukbergen" zodanig uit te breiden, dat er gelijktijdig twee conferenties kunnen worden gehouden van elk ongeveer veertig man, waar door vele werkzaamheden belangrijk vereenvoudigd kunnen worden. O.a. kan men dan wisselen van sprekers. Voorlopig is men dus in ieder ge val nog genoodzaakt zekere maatsta ven aan te leggen voor de groepen, die adn een conferentie kunnen deel nemen, waarbij groepen, die om de een of andere reden bijzondere aan dacht vragen voorlopig nog een streep je voor hebben op de anderen. Hier bij moet men b.v. denken aan toe komstige onderofficieren en reserve- Huize „Beukbergen". officieren, die dus t.z.t. een leidende functie moeten bekleden in het leger, commando's, marechaussee's, patiën ten uit sanatoria, hospitalen, herstel lingsoorden, enz. Natuurlijk kost een en ander veel geld, zij het dan niet voor de gas ten. Ongeveer vijftig procent van de onkosten wordt nu gedekt door een subsidie van het ministerie van Oor- HDE loopt een conferentie op „Beuk bergen"? We hebben er één bij gewoond en stonden versteld van het enthousiasme, waarmee alle conferen- tiegasten aan de discussies deelna men. De legerpredikant van het on derdeel, waartoe de (meestal onge veer veertig) jongens behoren, treedt op als conferentieleider, wat liet ge sprek vergemakkelijkt. Als men weet, dat 25 tot 30 pet. van het aantal con ferentiegangers absoluut opgeeft: geen godsdienst, dan ziet men gelijk de enorme evangeliserende waarde, die „Beukbergen" heeft. De sprekers zijn zorgvuldig geselecteerd uit de ver schillende protestantse kerkgroepen en al even zorgvuldig worden de programma's samengesteld. Tijdens de conferentie, die wij bij woonden, sprak het Tweede Kamer lid, de heer H. Algra te Leeuwarden over het onderwerp „Nationale waar den", ds. M. L. W. Schoch te Rotter dam over „Christen zijn in de prak tijk" en majoor dr. P. A. van Stemp- voort te Den Haag over „Voorzienig heid en fatalisme". De sprekers voe gen meestal wat vragen bij hun inlei ding, die eerst in discussiegroepen en daarna door de gehele groep wor den behandeld. Het viel ons op hoe intens de deelnemers steeds op de materie ingingen. Deze programmapunten worden af gewisseld met uren van ontspanning op verschillend gebied, terwijl lief hebbers naar hartelust kunnen ping pongen, biljarten, voetballen, scha ken, wandelen, enz. Zo sprak tijdens genoemde conferentie bv. de heer N. Baas te Amsterdam over zijn erva ringen als straatprediker en bespeel de ds. J. H. Groenewegen de piano. De grote waarde van deze dagen ligt hierin, dat de jongens weer aan het denken worden gezet. Een buiten kerkelijke militair schreef, dat hij zijn zelfvertrouwen had teruggekre gen op „Beukbergen", waar een rij ke en voor hem nieuwe wereld was opengegaan. Een ander schreef van verantwoordelijkheidsbesef. Nog maals: „Beukbergen" geeft protestants Nederland reden tot dankbaarheid. Het is voor vele militairen inderdaad zoals een folder het zegt, een cen trum van bezinning en bezieling! 0E werkloosheid woedde verder en wat deed men er tegen? Voor me liggen brieven: bewogen brieven van allerlei thans bejaarde arbei ders, die in die dagen de knauw van hun leven hebben gekregen. Want vergeten we niet: crisis en malaise en werkloosheid hebben in de der tiger jaren velen uit ons volk dieper getroffen dan de daarop volgende ellende van oorlog, tewerkstelling, honger. Ik geloof dat dit verschijn sel redelijk verklaarbaar is: bij de Duitse inval en bezetting, had men voortdurend het besef: „Hier wor den we vertrapt door vreemde voeten en we houden hoop op bevrijding.Bij de werkloosheid had men dit besef niet; daarin voelde men zich door eigen volks genoten en medegelovigen verraden en zag geen uitzicht meer. Natuurlijk is het onjuist om de zaak zo voor te stellen. Reeds toen was Nederland een klein raadje in het geweldige mechanisme van de moderne wereld: het kon zich niet overeind houden waar de machtiger staten bezweken. Maar iets anders is dat men de stroom van zoveel leed niet hartstochtelijker ingedamd heeft en dat er geen stralender openbaring der Kerk is zichtbaar geworden. Het was immers zo ge steld dat men wel bepaalde tegen maatregel en overwoog, maar ze tenslotte niet uitvoerde bij gebrek aan gave guldens! Ach arme, die zouden we overigens binnen afzien bare tijd tóch wel kwijt raken. „Maar men heeft toch.Ja, wacht even, daar wilde ik het net over hebben: men heeft werkver schaffingen gehad, en Maatschap pelijk Hulpbetoon steunde, en de diaconieën lieten zich niet onbe tuigd, en bovendien werd er cul tureel werk verricht. Er waren cur sussen in dit en dat en van alles wat. Je kon vreemde talen leren en allerlei wetenswaardigheden horen over de vorderingen der techniek en der wetenschap. In één woord: de cultuur werd bedreven. Daar wilde ik nog juist tvat over zeggen aleer we van dit boze tijdsgewricht af scheid nemen. En ik vraag U: wat is dat feitelijk, die „cultuur"? Het oude Latijnse woord helpt me op weg: het is de ontginning van de barre akkers der natuur; het is het ploegzwaard, dat door de dorre gronden snijdt. Maar dan mag er zeker wel bijgezegd worden dat een dergelijke bodembehandeling voor alles zinvol moet wezen. De eerste akkerbouwers hebben ge tracht om graan te zaaien en te oog sten; niet de korenbloemen en niet de klaprozen welke ze op de koop toe kregen' En daar zat 'm nu juist de kneep. Want deze cultuurbe trachting voor de werklozen heeft al te zeer het stempel gedragen van Uit de VOLKSWIJK het niet-direct-brood-nodige. Deze arbeiders hadden iets anders nodig als eerste levensbehoeften. Onge twijfeld hebben verschillenden hun ner genoten ran wat hen aan ge leerdheden werd bijgebracht. Maar de meerderheid had behoefte aan eenvoudiger beschavingsvormen. Het is heel waardevol om iets over de Melkweg te weten, maar soms is een melkkoker belangrijker en eerder zelfs nog het probleem hoe een ziek kind aan melk komen moet! Zo twijfelt men achteraf of men enige activiteit niet beter had kunnen overslaan, of zich althans niet bewust had moeten worden dat deze toch maar stenen voor brood gaf. Ten spijt van alle beste bedoe lingen, die er achter staken! Gelukkig is er ook letterlijke cultuurarbeid bedreuen. In bepaal de delen van de steden begonnen werklozen speeltuinen te bouwen. Ook dat betekende spitten en ploe gen en zaaien. Het betekende ook timmeren en prikkeldraad spannen en schaven en verven. Maar het betekende nog iets oneindig veel meer: het was een bewuste dienst aan de kinderen van eigen en an- derer gezinnen! Je bleef er vlak bij de grond mee, maar je wist al thans dat je kleuters voortaun een beschut veld voor spel en sport zou den bezitten. En bovendien kreeg je de fotmidabele taak om je in te schieten op allerlei paedagogische vragen en problemen, want toen de lieve jeugd eenmaal de tuinen op- stroomde. bleek eerst recht hoezeer de werkloosheid hen beïnvloed had. De jongens en meisjes waren soms zo moeilijk en ongezeggelijk wat konden ze anders zijn tegen de achtergrond van tobbende moeders en verdrietige vaders? Ik noem deze cultuur reddend. Reddend, niet omdat tk er geen enkele aanmerking op heb. Wc leven thans twintig jaar later en de inzichten ten aanzien van kin derspel hebben zich sindsdien her haaldelijk en ingrijpend gewijzigd De ideaaltuin van 1935 voldoet niet meer aan de eisen van 1952 Het reddende element zat in dat andere dat hier mannen, en allengs ook hun vrouwen, zich gingen inspannen om voor het gemeenschappelijke kroost iets moois op te bouwen, dwars tegen alle destructieve invloeden in. En hierin dat deze mensen dan dui zendmaal „uitgeschakeld" mochten zijn, maar zich nochtans inschakel den en de samenleving dienden met hun zweet. Alleen één ding: ik zal dolgelukkig zijn als enig lezer me uit, 't geeft niet welke, stad of dorp kan melden: in die jaren bouwde bij ons, daar en daar, kerk of christelijke organisatie zo'n terrein. Want zelf ken ik uit eigen ervaring helaas zo'n geval niet. Dat was onze cultuurarmoede op een moment dat we daar zeker niet over piekerden! WIJKPRED1KANT.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 10