Kleine terugblik op vier dagen vroedvaderlijk gepraat Een onvolledig overzicht met hier en daar een persoonlijke indruk sanatogEn Boeren en tuinders kwamen met hun vragen Doorlichting op tuberculose moet gehele bevolking beslaan Burgemeester installeerde gisteravond het Leidse comité rati® •H 1 „VERLOREN GRENZEN" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 20 NOVEMBER 1952 De begroting voor 1953 was. Hier doelen wij in de eerste plaats op de aanval, die mr Geertsema deed op het culturele beleid van het college. Het betoog van de V.V.D.-afgevaardigde in eerste instantie was stellig niet alleen tegen dat beleid in het algemeen gericht, maar evenzeer tegen het persoonlijke optreden van wethouder Van Schaik in bepaalde culturele aangelegenheden. Zo zei mr Geertsema, dat de wethouder haar zijn mening de neiging heeft, van ver- (Advertentie) m d" (Van onze raadsverslaggever) Een overzicht te geven van wat de Leidse raad gedurende circa 22 uur be sprak bij de behandeling der gemeentebegroting 1953 is in zoverre een ondankbaar werk, dat er weinig spectaculairs kan worden gewaagd. Is de raadzaal gewoonlijk al niet de aangewezen plaats voor een wapenschouw der partijpolitieke beginselen, deze keer was daarvan wel heel weinig te bespeuren. Wanneer dan ook de meningen der vroede vaderen eens botsten, geschiedde dit op min of meer ondergeschikte punten op het terrein der practische politiek, en dan was het nog niet eens zo zeer het verschil van inzicht als wel de toon van de debatten, waarop het woord spectaculair van Braggaar later haar veront schuldigingen aanbood. Wethouder Menken, die gewend is zijn zaken onverstoord af te werken, schoot nu toch wel even uit zijn slof. Hij paste er voor, de Zwarte Piet naast de Sinter klaas te zijn. Als voorbeeld noemde de wethouder de roep om een crèche. Een enquête van de vakbeweging heeft aan getoond, dat deze kinderbewaarplaats door betrekkelijk velen voor gewenst wordt gehouden. Maar door niemand is de noodzakelijkheid er van bewezen. Moeten B. en W. dan toch maar voet stoots met een voorstel op tafel komen? Een tweede punt, door deze wethouder naar voren gebracht, was de vraag naar een gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen. Dit tehuis zou dan met name moe ten dienen voor hen, die buiten enig kerkelijk verband leven en daarom geen plaats in de kerkelijke tehuizen kunnen veroveren. Laten de kringen, welke dit onderwerp qangaat, nu eens eerst om de tafel gaan zitten, zo sprak de wethouder tot mevrouw Braggaar. Laat men eerst eens kijken wat het particulier initiatief in dit geval kan doen. De wethouder dacht hier niet alleen aan Humanitas. maar ook aan andere instanties buiten de kerken. Toch kon wethouder Menken zeggen, dat binnenkort het onderzoek naar de mogelijkheid van een crèche zijn beslag zal krijgen en dat de zorg voor de be jaarden B. en W. heel erg ter harte gaat, ook al is de aanvraag voor een gemeen telijk oudeliedenhuis niet zo groot 1 als enkele jaren geleden. Hun grote antwoordelijkheid voelen B, en W. ook terdege ten aanzien van de werklozen zorg en de bestrijding van de werkloos heid. Men ziet het: de vrouwen in de Leidse raad kunnen heur mannetje wel staan Dat geldt werkelijk niet alleen voor me vrouw Braggaar, die de vraag durfdg te stellen, of de heren der schepping het er tot nu toe wel zo goed hebben afge bracht. Maar laten wij liever het oog richten naar de vrijgezellen onder de vroede vaderen. De heer Questroo, die op avondlijke wandeling had kunnen stateren. dat de Leidse bevolking niet achteruit, maar vooruit loopt, kreeg niet temin van de burgemeester te horen, dat de vrijgezellen stellig een plicht hebben ten opzichte van de groei van Leidens burgerij. Doch de heer Questroo wilde daar niet in tippelen. Dat is nu net altijd de wens van sommigen, zo pareerde hij: anderen te laten struikelen over het kwaad, waarin men zelf gevallerf is. Mr dr Knol acht zich boven dergelijk gepraat verheven. Hij heeft zorgen ge« noeg. zoals met de inkomstenbelasting. Hij gaf een aardige caricatuur van het begrip progressieve belasting. Als je de nachten doorbrengt met het schrijven van een boek of van artikelen, houd je door die progressieve belasting precies een kwartje per uur over. Maar ook dat kwartje verdwijnt, en wel door die enkele sigaar, die men nodig heeft óm te kun nen schrijven. In de afdeling van wethouder Jonge- leen vroegen tal van onderwerpen weer de belangstelling. Deze wethouder heeft er een handje van, de raad en de pers met een kluitje in het riet te sturen. Nu weten we wel, dat hij in sommige gevallen niet anders kèn. Zijn werk im mers begeeft zich vaak op netelige ter reinen: de openbare! En wie langs de weg timmert, heeft niet alleen veel be kijks, maar voordat hij gaat timmeren moet hij zorgen, dat anderen zijn plan nen niet doorkruisen. Maar is de wet houder nu en dan niet èl te voorzichtig? De heer Van Iterson kan wethouder Jongeleen overigens van die lastige vr gen stellen, waaruit blijkt dat hij y: sommige dingen evenveel of misschien nog iets méér af weet dan de wethouder. Over de spoorwegplannen bijvoorbeeld, waarvan de uitvoering maar stagneert door de verzakking aan de Haarlemmer trekvaart. Of over de sportvelden in die zelfde contreien, waarvan nu nog geen enkel raadslid officieel weet of ze i waardeliik of onvoorwaardelijk goedge keurd zijn. Het terrein van de voormalige katoen- fabriek aan de Herengracht zal nu spoe dig een bestemming vinden en de direc teur van Gemeentewerken heeft opdracht een betere huisvesting voor de volks- credietbank op papier te zetten. Van eer nieuwe schouwburg zal voorlopig nog niet veel kunnen komen, omdat andere objecten voorgaan. Wel hebben B. en W thans verklaard, dat een behoorlijk ge outilleerde schouwburg noodzakelijk i: en dat het college bereid is. het vraag stuk in studie te nemen. Dit deed de heer Van Iterson B. en W. vragen, als plaats van de nieuwe schouwburg het nieuwe stationsplein te kiezen. Hij praat te hier niet voor eigen parochie, omdat hij geen schouwburgbezoeker is, ei wilde ook niet van een stadsschouwburg spreken, omdat het particulier initiatief hier ongetwijfeld de eerste taak heeft. ...het haalt U er helemaal bovenop IDie duizelingen, dieonzeker- /beid, al die hinderlijke be- /angstigende klachten, die pijnen dan hier, dan daar. Allemaal „zenuwen"Neem dadelijk Sanatogen. 't Doet jUgoed. Elkenieuwedagwint U aan kracht en energie. SanatogenhaaltUerhelemaal bovenop. Tob niet langer (begin er nog vandaag mee. Het zenuwsterkende voedsel enigingen op dit terrein graag het voor zitterschap op zich te nemen; dat de wethouder bovendien nu en dan van de gemeentegelden voor Sinterklaas gaat spelen. De wethouder moest de tabberd maar eens afleggen en het boetekleed aantrekken. Geen wonder, dat de heer Van Schaik zich over deze woorden gegriefd en ge prikkeld voelde. In tweede instantie heeft mr Geertsema van het scherpe en persoonlijke in zijn aanval heel wat weg genomen. Als ridderlijk man deed hij dat op galante wijze. Maar aan zijn verwij ten tornde hij geen ogenblik. Van verschillende zijden was men de wethouder inmiddels bijgesprongen. In het algemeen, zo bleek wel, kan men het werk van de heer Van Schaik best waarderen. Misschien loopt deze wethou der wel eens te hard van stapel, maar daarbij houdt hij toch steeds de goede zaak der gemeenschap in het oog. Dat het particulier initiatief het wel eens minder goed doet dan de overheid, illustreerde de wethouder zelf met het voorbeeld van de opgeheven textiel school. Van Sinterklaas naar Zwarte Piet is minder dan een stap. Mevrouw Braggaar De Does komt nu al jaren lang met een reeks van wensen over de zorg voor bejaarden en voor zuigelingen en kleu- tels. Daarbij voegt zij dan telkens andere verlangens ten aanzien van de volksge zondheid. In deze na-oorlogse jaren heeft mevrouw Braggaar nog niet veel van die wensen in vervulling zien gaan. Het is niet prettig, elk jaar weer een verlanglijstje te moeten herhalen. Daar bij kwam. dat de antwoorden van wet houder Menken mevrouw Braggaar niet hadden bevredigd. Dit bracht haar er toe. de wethouder op enigszins geprik kelde toon te verzoeken, op enkele vra gen nu eens een concreter bescheid te geven. Een toon overigens, waarover ook Over de womumgibouw valt niet veel' eer te zeggen. De cijfers over 1952 zijn niet ongunstig. Wensen blijven er ge noeg zoals het bleek, vooral wat de bouw van middenstandswoningen be treft. De heer Questroo suggereerde een conferentie in breed verband, maar voor lopig bldjft het bij deze suggestie. Reeds voor veertig millioen gulden heeft Lei- voor de woningbouw geleendeen groot bedrag, dat van activiteit getuigt, meer leningen, des te meer huizen was het nu eenmaal in 1951 en 1952. Heel duidelijk werd dan ook uitgespro ken, dat het aantal nieuwe woningen zo groot zou zijn geweest, als niet op zulk een energieke wijze voorde no dige geldmiddelen was gezorgd. Hierdoor konden èlle geplande werken worden gefinancierd. Daarmede komen wij op het domein an wethouder Van der Kwaak, die veel lof kreeg toegezwaaid en zo goed als geen enkele oritische opmerking te in nen kreeg. Om nog even op die le ningen voor de woningbouw door te gaan: Leiden heeft dus reeds veertig miLldoen in de wacht gesleept, tegenover een stad als Hilversum slechts zestien mdlMoen. De wethouder merkte dan ook op, dat dr Kortmann geen goed te ver gelijken cijfers op tafel had gelegd. Deze K.V.P.-afgevaairdigde had op Lei dens eehuild' gewezen: ƒ983 per hoofd, naast Hilversum met ƒ321 per hoofd. Maar hij had niet gedacht aan die 40 en 16 millioen voor de woningbouw en ook niet aan het feit, dat Leiden met de spoonwegwerken (en veel water) zit en een energiebedrijf, waarvoor reeds twintig millioen Is geleend1 naast één millioen door Hilversum. Leiden heeft namelijk een opwekk inigdbedrijf voor gas electriciteit, Hilversum alleen maar distributiebedrijf. Hier was dus in derdaad sprake van moeilijk te verge lijken grootheden! De heer Van der Kwaak stelde als voorbeeld het geval, dat iemand een huis bezit van een waarde van ƒ10.000. Op dit huis drukt een hypotheek van ƒ4000. Heeft die iemand nu een schuld van ƒ4000? Nee. maar een bezit van ƒ6000. Ook de gemeente heeft schulden-, maar staan zeer belangrijke eigendommen tegenover. Of, zoals de wethouder zei. de liquiditeit is goed en ik wil het zaakje dan ook best ovemen.en. Verscheidene raadsleden hebben zich- afgevraagd, hoe de regeling van de fi- Familieberichten uit andere bladen II! J. Sus Amsterdam: mevr. Meijer—Carstens. zn. Groningen: mevr. Kingma—v. d. Heide, dr. Rotterdam: mevr. Nethe—Kahn Raymond, dr. Amsterdam. GETROUWD: W. E. Prins en W. G. Men- ko. Enschede. OVERLEDEN: E. Delfausse—Guilbault, vr.. Montreal: 3. C. M. Madsen, vr.. 42 jr. Naar- den: J. H. G. Vuurberg, vr., 67 Jr. Naarden: P. Pleyte, vr., 81 jr. Amsterdamir Raden Mas Pandji Soerachman Tjokroadisoeng, man. 58 jr. Djakarta: W. U. Hemmingson, man. Zeist: B. v. d. Vaart. man. 66 Jr, Rid der Orde van O.N., Maarssen; J. D. v. d. Witte. man. 64 jr. Amsterdam: J. de Wit— Wijbrands. vr., 66 jr, Amsterdam; N. 3. Zim merman, man, 79 jr, Rotterdam. nemciële verhouding tussen rijk en ge meenten in de toekomst zal zijn. Mr Woudstra citeerde: ..Niets Is zo perma nent als een tijdelijke regeling" en hy vetwaohtte niet. dat er spoedig een defi nitieve regeling zal komen. De heer Stolp wees op het onrecht, dat de gemeenten met energiebedrijven wordt' aangedaan. Men kan gerust aannemen, dat de win sten uit deze gas- en liohtbedrijven ver der zullen teruglopen en de heer Stolp war dan ook van mening, dat Leiden recht heeft op een behoorJdjke compen- De wethouder, die deze mening deel de. wilde overigens rustig doorvaren naar eigen inzicht. Gezien de algemene waardering voor zijn beleid is de heer Van der Kwaak dit doorvaren op eigen kompas wel toevertrouwd. Het is p-et- tig. telkens weer te merken, dat de thans zo belangrijke sector der financiën in handen ligt bij een man, die men daar toe algemeen bekwaam acht Dit is voor onze stad een gelukkige omstandigheid. Nog slechts enkele onderwerpen willen wij nu in het kort aanstippen. Van de buslijnen naar de nieuwe wijken komt voorlopig nog niets: daarover zijn geen moeilijkheden met de Eltax, maar wel met de twee grote trammaatschappijen, die eisen stellen tegenover de eisen van B. en W. ten aanzien van het opdoeken in de toekomst van de trams in de bin nenstad Een moeilijke zaak, waarover wethouder Jongeleen niet het volle licht wilde laten, schijnen en waarvan we slechts kunnen hopen. dat er spoedig een oplossing zal komen. De stoep van de sociëteit Minerva op de Breestraat is velen een steen des aan stoots. In dit geval gaf de burgemeester even een blik achter de schermen der moeilijkheden. Heel belangrijk vonden wij ad zijn mededeling, dat de gedaohte aan een meten met twee m-afen beslist verworpen moet worden. En onwille keurig hebben wij toen verzucht: moge binnenkort hetzelfde kunnen worden ge zegd wat betreft de ontgroendngstyd. Nog nooit namelijk hebben wij het meege maakt, dat een groepje burgers het tram- en autoverkeer op de Breestraat gedurende een half uur of langer kon (en mocht!) stil leggen. Vraagstukken van uiteenlopende strek king hebben de revue weer gepasseerd Vele sprekers konden weer geen maat houden Zij verloren zich soms in lange betogen over de internationale politiek, een euvel dat blijkbaar maar niet te overwinnen is Maar het zij zo De vi daagse zit er weer op en nog slechts één woord dreunt na m onze oren, een woord van wethouder Jongeleen: expansie! Leiden barst uit zijn kleren en heeft een nieuw jasje nodig. Komt Oegstgeest, Voorschoten. Zoeterwoude. Leiderdorp en Warmond daar weet U als bevoor rechte gemeenten, met uw voor onze grappen onmetelijke vlakten, toch wel en Leiderdorp van bijeen Afdelingen Leiden C. B. T.B. Dat de land- en tuinbouw verschillen de problemen kent, bleek wel uit het aantal vragen en de aard er van, die de heer Chr. van den Heuvel gisteravond op de vergadering van de Chr. boeren- en tuindersbond afdelingen Lelden en Lei derdorp, werden voorgelegd. Allereerst sprak de heer Van den Heuvel over de productenfondsen, die van de tuinbouw zelf uitgaan. Een bo dem in de markt voorkomt een al te grote prijsval. Naast deze productenfond sen zou er eigenlijk nog een fonds moe ten zijn, gefinancierd door de regering, dat bij ernstige calamiteiten in de tuin bouw aangesproken kan worden, zo zei spr. De regering is niet ongevoelig voor dit fonds en heeft dan ook een memo- riepost op de begroting geplaatst. De Stichting van de Landbouw dient nu met plannen te komen. Over de steun aan kleine bedrijven, waarop men in grote sociale moeilijkheden verkeert, zei spr. de vorm waarin dit tot nu toe gebeurt niet juist te vinden. Naar aanleiding van een vraag over de geleide economie behandelde spr. de verschillende opvattingen over het on derscheid tussen staat en maatschappij. De Protestants-Christelijke opvatting komt op voor het eigen recht in de schillende levensverbanden. Dit wil niet zeggen, dat de overheid niets over een bepaald levensverband te zeggen heeft. De verschillende verbanden schuiven over elkaar heen. Volgens deze opvat ting moet de geleide economie hoe lan ger hoe meer ingetrokken worden. De staatsmacht en de economische leiding één hand verenigd levert een groot gevaar, daar aan de eigen verantwoor delijkheid te kort wordt gedaan. Wellicht dè methode Onderzoek vindt plaats in September 1953 Volgend jaar September wordt, naar men hoopt, de bevolking van Leiden doorgelicht op tuberculose. Dat dit geen overbodige zaak is, is wel duidelijk gebleken in de gemeenten, waar het onderzoek reeds heeft plaats gehad. Tal van nieuwe gevallen werden ontdekt. Maar óók: de resultaten bij de bestrijding van de tuberculose werden juist door het massale onderzoek veel gunstiger. Gisteravond heeft de burgemeester in de trouwzaal van het stadhuis het plaat selijke comité voor het bevolkingsonder zoek officieel geïnstalleerd. Iemand zal zeggen: Wat vroeg! Dat is het nu juist niet. Want er moet een berg werk worden verzet vóór men kan zeggen: En nu kunnen we beginnen. Het verloop van het onderzoek zelf is in zeer belangrijke mate afhankelijk van de voorbereidingen. En die voorbereidingen nu wil men in Leiden voorbeeldig laten kloppen. Het verheugde de burgemeester, dat de aanwezigen bereid waren gevonden in het comité zitting te nemen. „Ik zie dit als*een bewijs van uw overtuiging, dat het bevolkingsonderzoek ons weer een stap nader zal moeten brengen tot de ons thans nog als een ideaal voor ogen staande toestand: een Nederlandse be volking, waaronder het kwaad van de gevreesde volksziekte, de tuberculose, is uitgebannen," zei de heer Van Kinschot. We mogen ons gelukkig prijzen, dat de t.b.c.-morbiditeit in ons land afneemt. Dit bewijst echter zijn betrekkelijkheid, als men kennis neemt van de cijfers. Vijf tienduizend nieuwe t.b.c.-gevallen wor den elk jaar in ons land ontdekt, zo heeft de staatssecretaris voor de Volksgezond heid, dr Muntendam, onlangs in een rede verklaard. Als men nadenkt over het leed, dat achter dit nuchtere cijfer schuil gaat, is er nog geen reden om verge noegd te constateren, dat de morbiditeit vermindert, aldus de burgemeester. Het is dan ook zeker nodig alle krachten in te spannen om het aantal gevallen verder te doen afnemen. En het is geen holle phrase, als men be weert, dat het bevolkingsonderzoek daartoe een belangrijk middel is. In Delft, waar het onderzoek reeds in 1948 plaats vond. is het onlangs her haald. Daarbij kwam een aantal Advertentie De één bemerkt het aan een scheut door z'n borst, de andere voelt z'n hoofd op zwellen, een derde kucht verdacht: allen worden t-e op z'n tijd verkouden. Allen hebben we dan een geneesmiddel nodig. Allen grijpen we naar Italiano, heilzaam en lekker. nieuwe gevallen aan het licht, dat aanmerkelijk lager was dan het aan tal, dat in 1948 werd ontdekt. Men gaat daar onverdroten voort, totdat de tuberculose voor goed verdwenen Ook in Leiden lopen mensen rond, die, zonder het te weten, door de t.b.c. zijn aangetast. Dit te verbloemen zou struis vogelpolitiek zijn. Door het bevolkings onderzoek is het mogelijk, de afwijkingen reeds in het beginstadium te onderken nen en behoeft het ingrijpen niet een sanatoriumverpleging in te houden. Er hapert helaas nog wel eens iets aa Instelling van de bevolking tegenover het onderzoek. Men laat zich dan dikwijls leiden door een zekere angst. Tot de comitéleden zei de burgemeester: „Voor U ligt hier een belangrijke taak. U zult in de kringen, waarmee U in aanraking komt, de overtuiging moeten doen veld winnen, dat het bevolkingsonderzoek var groot nut is." Het is noodzakelijk, dat ieder er aar deelneemt. Als een groep van de bevol king zich afzijdig zou houden, zou he' onderzoek voor een deel zijn doel missen De burgemeester wees ten slotte op het werk van <je stichting Ned. s toriumverzekering. Deze stichting, die geen winst beoogt, bedoelt alle inwoners van Nederland te verzekeren tegen de hoge kosten van sanatoriumverpleging. De burgemeester sprak de wens uit. dat zijn wensen ten aanzien van het bevol kingsonderzoek geheel in vervulling zul- len gaan. Huisbezoekers De directeur van het districtsconsul tatiebureau, dr Zweers, beschouwde het bevolkingsonderzoek als een waardevolle aanwinst in de bestrijding van de tuber culose. Wellicht is het dè methode oir de t.b.c. uiteindelijk onder de knie te krijgen. Hij legde er ook de nadruk op, dat het onderzoek de gehele bevolking zal moeten beslaan. Er moet een grote organisatie worden opgebouwd om onderzoek te doen slagen. Van de huis bezoekers hangt veel af. Hierna werd een aantal huishoudelijke zaken besproken. Het grote comité be staat uit zeventig personen. Het bestuur Zoonlief heeft de motor verstopt Q>-/® .3 Pus sfi| Q c 31 1 8 Bo. 6 Cow»ko4- IH bestaat uit twaalf personen. Er werden drie werkcomité's gevormd, t.w. voor de jeugd, voor de volwassenen en voor de ouden van dagen. De volgende organi saties, verenigingen, groepen en gemeen schappen zijn in het comité vertegen woordigd: Groene Kruis, Wit-Gele Kruis, Oranje-Groene Kruis, vereniging tot be strijding van de tuberculose, interkerke lijke gezinszorg, Elisabeth-ziekenhuis, diaconessenhuis. algemeen ziekenfonds Leiden, algemeen ziekenfonds Boer- haave, Leids onderling ziekenfonds, inst voor praeventieve geneeskunde, univer sitaire gezondheidszorg, afd. Leiden, maatschappij tot bevordering van de ge neeskunst, K.A.B.. Leidse bestuurders- bond, Leidse Chr. besturenbond, alg. mid denstandsbond. R.K. middenstandsbond, Chr. middenstandsvereniging, ver. industriëlen, mij. voor nijverheid en han del, verscheidene vrouwenorganisaties, centrale ouderraad, inrichtingen voor liefdadigheid, onderwijsinrichtingen, ver scheidene Kerken, ver. voor maatschap pelijk werk op humanistische grondslag, algemene bond ouden van dagen, broe derschap van notarissen, sociale raad G.G. en G.D. Diploma-uitreiking bij Tuinbouw en Plantkunde De meer dan normale belangstelling voor de vergadering van "Tuinbouw er Plantkunde afdeling Leiden van gister avond in het Snouck Hurgronjehuis had twee oorzaken. In de eerste plaats oefen de het agendapun-t vertoning van bollen- film in kleuren aantrekkingskracht uit en ten tweede stond de uitreiking van getuigschriften aan de leerlingen van de 3-jarige algemene tuinbouwcursus en van de cursus in materialenkennis op het programma. De bekendmaking van de namen der gelukkigen, die de cur sussen succesrijk afsloten, moest wach ten tot na de filmvertoning, die verzorgd werd door de Albatros superfosfaatfa- brieken te Utrecht. Hun namen zijn: algemene tuinbouw cursus: met zeer veel vrucht werd het getuigschrift behaald door W. A. Poel. Zoeterwoude en D. Bol, Leiden; met veel vrucht door H. de Graaf, D. v. d Kraats, W. Kanbier. H. Belt en J. Ouwe hand, allen te Leiden; G. v. Delft. Kat- wyk aan den Rijn, J. Glasbergen e J. Beyk, Oegstgeest: H. J. Berg t Kaltner, Sassenheim; met vrucht door W. v. d. Voort, Oegstgeest, P. Vink, Rijnsburg en J. v. d. Bom, Leiden. De volgende personen sloten de cursus ma terialenkennis met gunstig gevolg af: met vrucht: H. Belt, P. J. Develing, H. H. J. de Graaf, Leiden en A. C. van Tongeren, Warmond; met veel vrucht: J. v. d. Born en J. Ph. Vliegenthaxt, Lei den, J. Veloo, Voorschoten en J. Glas bergen, Oegstgeest; met zeer veel vrucht: W. Kan-bier, Leiden, W. v. d. Poel, Zoe terwoude. C. J. JBeyk, Oegstgeest. A. de visser. Rijnsburg en G. v. Delft, Katwijk aan den Rijn. De vergadering stond onder leiding van de heer Joh. Jonker. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Maria Thérèse dr vai Rasser en N. S. G. van Nieuwkoop; Ma- Claudia dr van J. H. Pellenkoft en G. S. Zuiderduin: Geertruida dr van P. Voorwinden en H. van Leeuwen; Hen drik zn van C. P. Gijsman en J. H. M. Zandvliet. OVERLEDEN: A. Brouwer, mail, 74 jr; M. C. Snijders, man. 72 jr; J. H. A. Sun- derman, huisvr. van Visser, 66 jr. GEHUWD: L. J. M. Kuypers en A. M. H. Driessen; C. van der Nat en J. A. Breddels; A. Brouwer en C. Eradus: A. W. Verkerk en D. Boom; C. van Berge Henegouwen en L. de Wolf. De sociale lasten zijn hoog, maar te dragen, zei spr. Een conjunctuuromslag hier echter moeilijkheden kunnen brengen. Tenslotte zei spr. naar aanlei ding van een vraag over de belastingen, dat hij het billijk zou vinden als men in bedrijven met een wisselvallige opbrengst, zoals de tuinbouw, werd aangeslagen naar een gemiddelde van drie jaar. Noorse avond voor de N. C. R.(eis)V. In hun gedachten zijn de leden van de N-C.R.(eis)V. afd. Lelden gisteravond (in het Vlies) met mevr. J. Staal—Van Sant- vliet meegetrokken naar Noorwegen, het land van de fjorden en de middernacht zon- Voordat mevr- Staal verschillende foto's liet zien, die ze tijdens een boot tocht naar het noordelijkste puntje Noorwegen maakte, vertelde ze iets Noorwegen in het algemeen. Wii men zich in Noorwegen verplaat sen, dan is men bijna altijd op de boot aangewezen. De 150.000 kleine eilandjes, die voor de kust liggen, bemoeilijken de scheepvaart, maar leveren aan de andere kant een goede ankerplaats De grote ri vieren zijn vrijwel onbevaarbaar door hun groot verval. Watervallen leveren energie- Mevr. Staal vertoonde prachtige op namen van de verschillende kustplaatsen en van het landschap, dat kaler wordt naarmate men noordelijker komt. (Advertentie) CHR. FILMACTIE afd. Leiden. De film die het rassenvraagstuk behandelt, draait hedenavond om 7 en 9 uur in het CASINO THEATER Ds Toornvliet zal ook nu een korte toelichting geven. Voorprogramma en wereldnieuws. Toegankelijk voor alle leeftijden. Plaatsbespreken alleen aan Casino Theater, Hogewoerd 49. Leidse pensionhouders over hun belangen In de Harmonie hield de afd. Leiden van de bond van pension- en kamerver huurders 'n openbare vergadering. De heer F. G. Wesseling, voorz. van de afde ling. heette in het bijzonder de afge vaardigden van de zusterverenigingen Amsterdam. Den Haag. Hilversum Bussum welkom. De bijeenkomst w bedoeld als propaganda voor de vere ging en haar doelstellingen. In Leiden is het merendeel van de kamerverhuur ders en pensionhouders bij dit orgaan aangesloten. Spr wees er op, dat getracht moet den bij de regering erkenning voor deze bedrijven te ontvangen door middel wetgeving en sociale voorziening. Het ziet er op dit ogenblik niet rooskleurig uit. Doordat de prijzen voor het huren van een kamer zo laag zijn. zullen de bedrijven op den duur uitgeschakeld worden, aldus spr. Men ondervindt bo vendien tegenwerking van het huisves tingsbureau en het directoraat-generaal Agenda voor Leiden Donderdag Casino. 7 en 915 uur: Chr. Filmactie. Verloren Grenzen. Harmonie, 8 uur: Chr.-Hist- Vrouwen groep. spreker D Hendriks Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum brengt De Cirkel van W. Somerset Maug ham. Foyer. 8 uur: K. en O-, film Caesar en Cleopatra (in technicolor) naar Bernard Shaw- Pniël. 2—5 en 7—11 uur: jubileumbazar. Geref Gemeente, half 8: de heer T. Ca baret van Rotterdam- Burcht. 8 uur: Selskip „Fryslan". to neelavond. Prediker, 8 uur: contactavond bouw fondsactie-comité. Vlies. 8 uur: Leidse middenstandscen trale, mr A G. de Blécourt over de nieu we winkelsluitingswet in theorie en praktijk. Gehoorzaal, 8 uur: AVRO, „Jubelto- VrUdag Stadhuistoren 1112 uur: carilloncon cert Rien Ritter. Vlies, 8 uur: Vereniging voor paedago- giek, dr R. Vedder over „Moeilijke ouders". Prediker, 8 uur: contactavond bouw fonds-actiecomité. Turk, 8 uur: Leidse smalfilmliga, „Kees, de zoon van de stroper" en ,.Au jardin de la France". Centraal. 8.15 uur: Ned. handelsreizi gersvereniging. Kleine Burcht, 8 uur: Redekunst en persoonlijkheidsvorming. Pieterskerk. 7-15745 uur: Avondge bed. Oegstgeest. Huize Bydorp. 8 uur: Catherine Gris Ritsema, J. S. Bach op clavecimbel- Zaterdag Stadsgehoorzaal. 2 uur: intocht Sint Nicolaas bij leerlingen openbare scholen. Volkshuis, 4 uur: Drs F. Hartog over Europese economische samenwerking. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum brengt De Cirkel van W. Somerset Maug ham. St Antoniusclubhuis, Mare 43, 8 uur: uitvoering mandolinevereniging Kunst en Genoegen. Royal, 8 uur: feestavond 8De Sleutel stad. Oegstgeest. Oud-Poelgeest: week einde over de Europese revolutie 1948 1952. Oegstgeest, Irene, half 4: streek- conferentie C-J.M.V- Tentoonstellingen Lakenhal 10—4 uur: wernen van Wil lem van der Helm (stadsarchitect, 1662— 1675). tm 30 November. Universiteitsbibliotheek. half 10 half 6: originele tekeningen van het oude Leiden (t.m. 22 November). Boerhaavezaal Leids Kunstcentrum, 2—5 en 7—8 uur <t.m. 29 November). Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek. Doeza- ftraat 31, tel. 20313. voor de prijzen. Deze bedrijven worden ten onrechte vrije bedrijven genoemd. Een ander punt was de vacantie. Om de ze te verkrijgen, moet men onderling gaan uitwisselen. In ieder geval moet er grotere samenwerking komen tussen de leden van de organisatie. Hierna spraken de heren W. Kanis uit Bussum en B. de Kruyf uit Den Haag. Beiden wezen op 't belang van "n goede organisatie, die met cijfers de instanties kan aantonen, dat 't onmogelijk is voor de pensionhouders personeelbelasting te betalen en dat er bedrijiscrediet verleend moet worden. Na de pauze voerde nog het woord de heer H. Meyer uit Am sterdam. Hij sprak over huurkamers cn huuradviescommissies. Nieuws van en voor Oegstgeest Ds Grolle over Israël De kerker&ad van de Hervormde Ge meente heeft twee Gemeente-avonden vastgesteld in dit seizoen. De eerste werd gisteren in Irene gehouden. Ds J. H. Grolle sprak daar over „Kerk en Israël". Spr. wilde een indruk geven van zijn verblijf in het heilige land. Wat opvalt is, dat de belangstelling voor de heilige plaatsen, waa: meeste in de Arabische staat Jordanië liggen, sterk is verminderd. De ellende van de gevluchte Arabieren overheerst. Er is bij hen een felle haat tegen het Jodendom. Naar schatting zijn 850.000 Arabieren in kampen ondergebracht. De oude taferelen in Israël hebben plaats gemaakt voor moderne industrieën. Toch beheerst de industrie het landschap niet, maar de landbouw. Ds Grolle besprak het wonderlijke feit, dat Hitler met zijn vervolging eigen lijk de aanleiding is geweest tot het stichten van de Joodse staat. De com munistische gemeenschappen, waarin de Joden samenleven, scheppen heel w problemen. De regering staat voor c moeilijke taak bij zo'n heterogene bevol king, die de nieuwe tijd niet kan begrij pen en de oude gebruiken niet wil af schaffen. Het Zionisme streeft overheersing door de macht der rab bijnen. De jongeren willen dat juk af schudden. Om alle groepen tot een geheel te men is nodig een terugkeer naar Bijbel. Het kruis is echter nog gehaat en veracht in Israël. Spr. sprak als zijn overtuiging uit, dat God Zijn volk zal leiden langs wegen, waar wij nu nog geen begrip van hebben. „Per Luchtpqst" Voor een, tot de laatst« plaats beset Irene, gaf de toneelvereniging „Kunst en Genoegen" haar eerste oproering ln dit seizoen. Het was ditmaal „Per Lucht post", een bl(jspel In twee bedrijven door Norman Kransna, ln een vertaling van J. Teullngs. Miriam, de Jongste dochter van de heer en mevrouw WiHriiK, correspon deert met Amerikaanse militairen. Eén daarvan stuurt zc ook foto's. Niet ech ter ven haarzelf, doch van haar oudere zuster Ruth, omdat ze veronderstelt dat I haar correspondentievriend, lt WilÜam Seawlght (Bill) toch niet meer zal terug keren. Doordat Bill echter onverwachts komt opdagen, ontstaat er een pijnlijke situatie. Bill heeft over Ruth ook aan zijn ziuster Martha geschreven, die ook bij de familie Wilkins komt. Door om standigheden komt haar vroegere ver loofde en vriend van Bill, de sergeant Vincent, by de Wilkins eten. Hier ont moet hij Martha weer en samen worden ze het weer eens. Ook Bill vindt Ruth tenslotte. Dit blijspel met vee! komische noten, dat zich afspeelt in de tweede wereld - oorlog, ls over het algemeen verdien stelijk voor het voetkcht gebracht. In het eerste bedrijf waren er echter wel enfcele ongewilde adempauzes, terwijl over de hele linie het spel in de eerste twee taferelen wat traag was. Te mer ken was, dat de spelers er in het ver dere gedee'.te beter inkwamen. De ge hele avond heeft men echter kunnen ge nieten van het vlotte spel van Justa Verhaar, die dan ook de haar bij uitstek passende rol van Miriam vertolkte. Het ouderpaar Wilkins, Harsta en mevrouw Jansen-Plaizier. waren goed op elkaar in gespeeld. De moeilijke rol van Ruth werd door Beb HeseingRietdijk ver dienstelijk gespeeld. Wel moet ons ran het bert, dat de ter minologie hier en daar niet in overeen stemming was met de waardigheid van K. en G. Men doet verstandig dit te vermij den. De nieuwe décors waren keurig ver zorgd en de regie was in goede handen van de heer H. W. de Bruyn. Het Leids Kamerorkest liet zich in de pauzes horen. BENTHUIZEN Plattelandsvrouwenbond Volgende week Dinsdagavond om 7 uur zal de afdeling van de plattelandsvrou wenbond vergaderen in zaal Van Staal duinen. De heer J J. Wepster. sociaal- paedagogisch adviseur van het Groene Kruis te Rotterdam, zal een lezing hou den over „Zorgenkinderen". Opbrengst Klaprooscolleete

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3