Jliemue fciitsrl jeÖTmtmnt Edelachtbare vierdaagse Amerikanen bij voorbaat gekant tegen India's krijgsgevangenen-plan Zonder steun van Rusland en China zou Noord-Korea ineenstorten Nu ook een staatsgreep op Celebes Ook in Peru kunnen straks Hollanders aan de slag Machtsgrepen Wist U DINSDAG 18 NOVEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal. 2.per maand: 0.47 per week Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. f. ENSER1NK CHMSTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvastlcli fo ghebfuea «i«n lurt ia tegljeospotl" Drie en'dertigste jaargang No 9588 Hoe uit de impasse te geraken Zeerovers van de Esme bijna ontvoerd Politie in Tanger kon poging verijdelen De internationale politie van Tanger Morgen zal het plan van India officieel in de „politieke commissie" der V-N. worden ingediend. Over het lot der krijgsgevangenen die na 90 dagen nog niet naar hun land zouden zijn terugge keerd. zal dan worden gesproken op een •politieke conferentie, die later wordt bij eengeroepen. Bij gebrek aan overeen stemming onder de leden der repa- triërings-commissie zou een onpartijdige scheidsrechter de doorslag moeten geven. De tekst van dit, op zichzelf goed be doelde plan wordt ook aan Noord-Korea en China gezonden. De Amerikaanse woordvoerder heeft echter op een persconferentie het voor stel van India afgewezen. Hij zeide, dat de VS. niet accoord kunnen gaan met een plan. dat de krijgsgevangenen slechts de keuze laat tussen twee mogelijkhe den: repatriëring of het voor onbepaalde tijd onder hoede blijven van een inter nationaal lichaam. De Amerikanen wil len. dat bij een wapenstilstands-over- eenkomst de kwestie der krijgsgevange nen definitief zal worden geregeld zeer zeker niet overgedragen aan een, later te houden, politieke conferentie. Ook andere leden van de V.N. hebben bezwaren. Inmiddels hebben de afge vaardigden der 21 landen, die troepen op Korea hebben, de koppen bij elkaar ge stoken, om het onderwerp van India te bestuderen. Enorme verliezen Wat de strijd aan het front betreft, is het momenteel weer vrij rustig. Wel is activiteit in de lucht en de Verbondenen hebben zes Noordelijke straaljagers van het type Mig omlaag geschoten. Voorts zijn 10 vliegende forten ver boven Nodrd-Koreaans gebied doorgedrongen, waarbij zij een mijngebieö en een ammu- nitie-opslagplaats der communisten heb ben gebombardeerd, terwijl ook een op slagplaats van ammunitie, in de nabij heid van Pjongjang, werd aangevallen. Reuter meldde, dat daar een gebied met een oppervlakte van een halve mijl in het vierkant in lichter laaie stond. In totaal hebben, volgens een zegsman van het achtste Amerikaanse leger, de Roden bij de gevechten om de bergkam, die reeds een maand duren, 17.000 man verloren, w.o. 5200 doden. De „spelde- punt-heuvel", een belangrijke hoogte van de bergkam, is ongeveer twaalf maai van bezetter verwisesld. In een rapport der Geallieerden, wordt opgemerkt, dat Noord-Korea zonder Tankdozers aan het front ingezet Amerikaanse mariniers hebben aan het Oostelijk front de „tank- dozer" ingevoerd: een voertuig met de vuurvastheid van een tank en trek- en duwkracht van een bulldozer. Het nieuwe werkstuk wordt gebruikt om van te voren pasklaar gemaakte kazematten in de vuurlinie te plaatsen. Deze kazematten twee ton zwaar en van hout gemaakt kunnen in anderhalf uur geplaatst worden. De bemanning van de tankdozer graaft een kuil, het tnonsier zelf laat de kazemat daarin zakken en doet er genoeg aarde tegenaan om het houten gevaarte muurvast te Twee meisjes (op weg naar school) vermist Ongerustheid in Den Bosch Gistermiddag tegen twee uur gingen de elfjarige Mientje de Bie van de Gel derse Dam en de tienjarige Marietje Bo- zelie van het Geeirt van Calcarplein te Den Bosch van huis om naar school te gaan. Sindsdien zijn ze spoorloos ver dwenen. Na schooltijd hebben de ouders, onge rust over het wegblijven van hun kin deren, geïnformeerd bij de school. Zij kregen te horen, dat de meisjes 's mid dags niet op school zijn geweest. Een van de meisjes heeft enig geld bij.zich. Om ongeveer tien uur 's avonds kwam een melding by de gemeentepolitie van Den Bosch binnen, dat de meisjes om half dirie gezien zouden zijn in plan-Zuid te Den Bosch, waar zaj in de omgeving van in aanbouw zijnde huizen aan het spelen waren. De politie uit de omgeving is gewaarschuwd en verleent assistentie bij de speurtocht naar de kinderen. Een speciale patrouille van de motorpolitie heeft tot laat in de avond tevergeefs ge poogd de kinderen op te sooren In Amsterdam binnengelopen Motor ontploft aan boord van Noorse tanker? Op de werf van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij is gisteren de Noorse tanker Arena ibijna 500 ton) bin nengesleept. De motor zou door een ont ploffing zijn vernield. Het schip was op weg van Melbourne naar Amsterdam. i Franse ha- in Korea geregeld kon worden, een wapenstilstand tot stand kan komen. Vandaar, dat de gedelegeerde van India in de Ver. Naties een gedetailleerd plan, uit 17 punten bestaande, heeft voorgelegd. Het voor- i°pkp ^oigens heJ Fra"se persbureau r ..7 A.F.P. naar twee Amerikanen, Sydney ziet in de instelling van een commissie voor de repatnenng, waann Paley en Elliot Forest, die zij er van ver- Tsjechoslowakije, Polen, Zweden en Zwitserland zullen zijn vertegenwoor denkt de leiding te hebben gehad van digd, of vier staten, die niet aan de vijandelijkheden deelnemen. De c£'.erv,.al op J1®* N.ederlandse schip j j vu» j CorrJbinatie, in het begin van deze maand gevangenen zouden dan worden overgebracht naar een gedemihtan- in de Middellandse Zee gepleegd. Ver seerde zone of zones. Na classificatie, zullen de gevangenen vrij zijn moedelijk houden Paley en Forest naar hun land terug te keren. Maakt dit voorstel kans? Een Amerikaanse S°ed® bekenden in Tangerse smokke- woordvoerder heeft het reeds verworpen en ook van communistische aars rmgen ZIC zijde zijn er bezwaren gerezen. steun van Rusland en China, onmid dellijk zou ineenstorten. Het moreel der Noordelijken is goed, maar de voeding van de militairen gaat ten koste van de bevolking, die volkomen ondervoed is. In vele gebieden staat zelfs een hon gersnood voor de deur, doordat onge veer driekwart van de Noord-Koreaanse levensmiddelep-productie in beslag wordt genomen voor de militairen. Het moreel der Noord-Koreaanse bur gerbevolking is tot een „rampspoedig dieptepunt" gedaald. Ja, er staat zelfs' dat de meerderheid der bevolking een offensief van de V.N., om de oorlog te beëindigen, zou toejuichen. De burgerbe volking heeft op grote schaal de steden verlaten en in de Noord-Koreaanse hoofdstad, Pjongjang, woont nog slechts een tiende van de vooroorlogse bevol king van 500.000 zielen. Er bestaat prac- tisch geen Noord-Koreaans economisch Zoals men weet is reeds de Nederlands- Britse bemanning van het scheepje Esme, dat op 5 November de haven van Tan ger binnenliep, gearresteerd. Volgens hetzelfde persbureau zouden deze vier leden van de bemanning voorlopig op vrije voeten worden gesteld; slechts de kapitein, de Nederlander Eddie Engels man, zou in gevangenschap blijven. Volgens de Daily Express heeft de po litie Zondag een ontvoering van de zee rovers uit de gevangenis van Tanger verijdeld. Kennelijk wilden de ontvoer ders voorkomen dat de arrestanten zou den „doorslaan". Dezer dagen zou voorts de rechterhand van Amerika's gokkerskoning. Frank Costello, in Tanger zijn aangekomen. De autoriteiten veronderstellen dat hij „orde op zaken" zou komen stellen na de ar restatie der bemanning van de Esme. De politie heeft nog niet ontdekt of er be trekkingen bestaan tussen deze Costello en „Lucky" Luciano, de grote man ter te schermen van deze zeeroverij. De leider in 't tournooi voor het wereldkampioenschap dammenDage nais, (links) speelde gisteren tegen de Nederlander Keller/die op het ogenblik met Piet Roozenburg en Bonnard de tweede plaats dèelt. Voor bijzonderheden zie men elders in ons blad. Opvolger van ziekenhuis Coolsingel De revolutiegolf rolt verder Rapporten uit Makassar werden al druk besproken in Djakarta NA DE STAATSGREPEN te Djakarta en Soerabaja is er thans een ge volgd op Celebes. Hier heeft de chef-staf der Indonesische troepen, overste Warouw, zijn commandant, Gatot Soebroto, opzij geschoven en zich tevens van de medewerking van de burgerlijke gouverneur verzekerd. Deze staatsgreep is weder een uitvloeisel van het conflict tussen de minis ter van Verdediging, de sultan van Djokja, gesteund door Boediardjo en Simatoepang, en de revolutionnaire figuren, waarvan Warouw een der on- dè~dagtaak"aankondigde, zijn negen ar- rustigste is. De revolutionnairen zijn van mening, dat de sultan zich vanibeiders van een afschuwelijke dood ge- de macht heeft meester gemaakt, en hopen, dat Soekarno zal ingrijpen. ^nuten over vijf. maaibij ^vergis- De Aneta-telegrammen melden het volgende over de gebeurtenis te Ma- sing bracht de portier haar reeds om kassar: vier minuten over vijf in werking. De arbeiders verlieten inderhaast de werk Het nieuwe Rotterdamse gemeen teziekenhuis Dijkzigt, dat in de plaats komt van het in de oorlog woeste ziekenhuis Coolsingel wordt een enorm complex. In het hoofdgebouw, dat met zijn 13 ver diepingen een hoogte van 54 meter zal bereiken, zullen 850 tot 900 zieken verpleegd kunnen worden. ~r komt een apart zusterhuis voor 270 verpleegsters. Op de foto een maquette van het gebouw, dat tus- Westzeedijk en Rochussen- at komt te staan en vermoe delijk over acht jaar gereed zal zijn De bel ging te vroeg Negen arbeiders door vergissing gered Doordat de portier van een fabriek 'an olielampen te Wenen net iets te roeg dc bel luidde, die het einde Tot 18 meter boven de oppervlakte Enorme parapluvan water en slijk bij wrak van Faustus Eerste dieptebom tot ontploffing gebracht om kleilaag rond schip te verwijderen ALS EEN ENORME uitgespreide paraplu van misschien wel 15 tot 18 m hoogte hing seconden lang een massa water en slijk boven de water spiegel in de monding van de Nieuwe Waterweg, toen vanmorgen tien minuten voor elf de marine de eerste dieptebom liet ontploffen om de klei laag rondom het wrak van de Faustus te laten scheuren. Een knal werd niet gehoord. Alle geluid bleek door de waterlaag gesmoord te zijn. Natuurlijk werd alle scheepvaartve: keer stilgelegd. Dat begon al om half elf, toen de Semaphore haar vier armen boven op de top weer uitstrekte, ten teken dat de waterweg afgesloten was. In de haven verscheen een rood licht, terwijl bootjes op de rivier een rode vlag lieten wapperen. Daar lagen al politieboten om alle verkeer tegen te houden. De stremming van het scheepvaart verkeer, zowel in- als uitgaand, duurde tot vanmiddag half een. In die tussentijd werd alleen aan de Harwichboot van de de Maatschappij Zeeland gelegenheid gegeven uit te varen. Op het ogenblik van de ontploffing cirkelde een marinevliegtuig rondom de plek. waar de waterparapluie werd opgestoken. Het ontploffen van de dieptebommen gebeurt door middel van een electrische ontsteker. Ofschoon het dampig was in Hoek van Holland, was de omhoog schietende watermassa toch goed waar te nemen. Zondagochtend zyn voor radio-Makas- sar bekendmakingen voorgelezen van overste Warouw, de chef-staf van het territorium Oost-Indonesië en van de gouverneur van Celebes, die mededeel den, dat het commands over het territo rium is overgenomen door overste Warouw. De gouverneur zeide, des nachts twaalf uur op de hoogte gesteld te zijn van Warouws maatregel, die als een inwen dige legeraangelegenheid beschouwd dient te worden. De gouverneur verklaarde verder, dat het noodzakelijk is, de zaak in de juiste verfcoudïngén te zien en een rustige sfeer te handhaven. Overste Warouw nöfemde als grond van zijn optreden onder meer de uiteenzet tingen van de divisiecommandant, Gatot Soebroto, met betrekking tpt „het conflict in het leger en het standpunt van de commandant ten aanzien van genoemde aangelegenheid", verder mondelinge or ders, die de aan de gang zijnde krijgsver richtingen op Zuid-Celebes en elders in Indonesië afbreuk doen en het volk be- evens de staat in gevaar brengen. Voorts verklaarde de overste, dat hij de leiding weer aan de commandant zal overdragen, wanneer de geschillen in het leger door de president tot een oplossing zullen zijn gebracht. Hij doet hiertoe een beroep op de president en vraagt verder, regeringsvertegenwoordigers naar de daerah's te zenden teneinde de juiste stand van de geschillen in het leger uit De rapporten over het gebeurde te Ma kassar hebben Zondagochtend de regering bereikt. Bij het begin van de kabinets zitting van Maandag hebben de ministers, die de ontwerp-begroting 1953 zouden be handelen, eerst drie kwartier gesproken de gebeurtenis te Makassar. Premier Wilopo deelde alleen mede, dat de rege ring de zaak natuurlijk bestudeert. De minister van Verdediging woonde de zit ting niet bij. Volgens een hoogwaardig heidsbekleder, die wel aanwezig het werk voort te zetten en geen stappen plaats en begaven zich naar de kleed- te doen, die de oplossing bemoeilijken en vertrekken. Om vijf minuten over vijf een verspilling van nationale krachten vlogen twee droogovens, gevuld met ge- zouden zijn, in afwachting van de maat- vernist materiaal met een geweldige regelen, die spoedig zullen komen. Pre- klap de lucht in. De gehele werkplaats sident Soekarno wordt Woensdag uit Su-jWerd vernietigd. Maar de negen matra te Djakarta terugverwacht. I hadden het vertrek toen reeds verlaten. Schade Krupp betaalt Duitsland zelf Als zijn eis zou worden toegewezen Het Labour-lid* Arthur Lewis, heeft gisteren in het Lagerhuis betoogd, dat Engeland eerst schadevergoedinv moet ontvangen voor de schade, die de Duitse bommenwerpers hebben aangericht vóór enige schadevergoeding kan worden be taald aan Alfred Krupp. in verband met de plundering van diens huis in Essen. Krupp's eis wordt thans op geldigheid onderzocht. De Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Anthony Nutting, verklaarde, in antwoord op het betoog an Lewis, dat een eventuele schade- ergoeding aan. Krupp zal worden be taald van het Dudget der Engelse be zettingstroepen in Duitsland, zodat feire- lijk de Westduise regering voor de schadevergoeding opdraait. Het is de bedoeling door de diepte bommen de kleilaag in de bodem van de Nieuwe Waterweg te breken opdat daarna het wrak van de ..Faustus" in de bodem kan wordenbegraven. In een kring rondom het schip wordt de kleilaag als een koek doorgesneden, waardoor het wrak als het ware op een èilandje van klei komt te liggen. Dit eilandje kan te gelijk met het wrak in de zandlaag ver dwijnen. Men schat dat de zandzuiger, die na deze voorbereidingen aan het werk 'kan gaan, ongeveer een half millioen m3 zand zal moeten verwerken. Verwacht wordt, dat hiermee nog deze week kan worden begonnen. (Zie ook pag. 5) Ex-ambassadeur Dumont nam alscheid op Soestdijk De Koningin heeft gistermiddag op het paleis Soestdijk de in September teruggeroepen Westduitse ambassadeur, dr Karl Dumont. in afscheids-audiëntie ontvangen. De Prins had weer succes Als ze maar nauw samenwerken en er deskundigen heengaan DE BESPREKINGEN die Prins Bemhard als Nederlands goodwill-am- bassadeur in Zuid-Amerika voert, hebben ook in Peru succes. Er zijn bijvoorbeeld plannen om een slachthuis met opslagplaats in Arequipa in Zuid-Peru te bouwen en hierbij bestaan er naar de Prins aan de A.N.P.- correspondent vertelde ongetwijfeld kansen voor de Nederlanders. Maar dan moet men er deskundigen heen zenden. In Peru zijn verder mogelijk heden voor ons land in de uitvoering van plannen tot havenverbetering in Callao (er zouden met name graan-elevators geplaatst kunnen worden) en in de verbetering en uitbreiding van de chemische industrie. de Met het oog op de uiterst scherpe con currentie zal het echter nodig zijn, dat Nederlandse importeurs een nauwe sa menwerking aangaan. Een dergelijke combinatie zou een vaste vertegenwoor diger in Lima moeten hebben. De Prins deelde mede dat hij ver der besprekingen voert over de leve ring van Peruviaanse katoen aan inister van Verdediging zijn1 Nederland tegen betaling in ponden erkzaamheden afdoen. sterling. Sedert de Marshallhulp voor dagelijkse Vernomi tend in zijn ambtswoning besprekingen voerde met een aantal hoge officieren de landmacht. De minister ontmoette Zondagavond de secretaris-generaal van zijn ministerie. ALi Boedfördjo. en de chef-staf, generaal-majoor Simatoepang. Men neemt aan, dat de gebeurtenissen te Makassar het onderwerp van de bespre- Overste Warouw is dus in daadwerke lijk verzet gekomen tegen de groep, die onder leiding van de sultan van Djokja de macht in het leger en in het land in handen heeft. Hij behoort tot de revolu tionnaire en onrustige militairen, die het niet eens zijn met de hervorming van het leger door de sultan en hoopt dat presi dent Soekarno zal ingrijpen en aan de macht, die de sultan 17 October j.l. in handen nam. een einde maken). Maandagavond heeft de Indonesische ministerraad opnieuw de gebeurtenissen te Makassar onderzocht en als oordeel uitgesproken, dat deze zaak grondig moet1 De Paracas-beschaving is een van de worden behandeld in besprekingen tussen hoogste uit het oude Peru. De eerste gra de opperbevelhebber (president Soekar- ven van dit tijdperk werden in 1925 ont- no) en vice-president Hatta omdat er dekt op het schiereiland Paracas ten Zui- van verschillende zijden een beroep op den van Lima. De belangrijkste vondst president Soekarno is gedaan. De rege- was een mausoleum met vierhonderd ring spoort alle groeperingen aan. rustig mummies van priesters land elders katoen vandaan zien te krijgen, die niet in dollars betaald behoeft te worden. Gisteren lunchte de Prins met zijn ge volg in de militaire luchtvaartschool. De Prins en reserve-majoor-vlieger Sonder- man werden uitgeroepen tot ereleden van de Peruviaanse luchtmacht en ontvingen de kentekenen er van. Het gezelschap nam kennis van de oplcidingsmethode en bezichtigde de installaties op het 'vlieg veld. 's Middags speelde de Prins golf, na tegenbezoeken te hebben gebracht aan dp voorzitters van de Kamers, de hoogste rechter van het Opperste Haf en kardi naal Guevara Cetara. Vandaag zag de Prins in het Volken kundig Museum van Lima toe, terwijl een koninklijke mummie uit de bescha ving van Paracas uit de doeken werd waardigheidsbekleders, die schitterender gekleed waren dan die elders in Peru ge vonden zijn. Allerlei voorwerpen van ri tueel karakter werden opgegraven, die tezamen een bijdrage vormden tot meer dere kennis omtrent dit oude volk. dat ongeveer 500 jaar voor Christus in Peru leefde. De wikkeling waarin de mummie is geborgen en die in bijzijn van de Prins en zijn gevolg verwijderd werd. heeft een kegelvorm: 1.20 meter hoog. en aan de basis 1-70 meter in doorsnee. Zij bestaat uit lagen katoenen doeken en fijne stuk ken geborduurd weefsel, die om de mum mie zijn gewikkeld. De mummie zelf zit in een rieten mand. Open plaatsen zijn opgevuld met kleine kledingstukken en voedseloffers- De ledematen zijn stevig samengebonden, zodat de knieën aan de kin raken Gewoonlijkis het lijk opge sierd met halssnoer en armbanden, en het gelaat is altijd rood geschilderd. T"\E machtsgreep van overste Warrouw op Celebes is de tweede in dit genre binnen enkele weken. Onlangs immers heeft op Oost-Java overste Soedirman zich op gelijksoortige wy'ze van de macht meester gemaakt. Op Oost-Java zowel als op Celebes betekent dit grijpen naar de macht een verzet tegen de minister van Defensie, de sultan van Djokja. Nog dezer dagen kon men de merkwaardige figuur be leven. dat Soedirman publieke.lijk posi tie koos tegenover de minister. Er is gisting in Indonesië. Er zyn stro mingen en tegenstromingen, sympathieën en antipathieën en de beslissende keuze schijnt te zijn: voor of tegen de minister van Defensie, de sultan van Djokja. Nu weer heeft Warrouw op Celebes de teugels in handen genomen, omdat de man die hij aan de kant heeft gezet, Soebroto. een aanhanger van de minister is. Een van de motiveringen was teke nend- Er bleek uit, dat het leger op Celebes „een eigen politiek" heeft en dat steun aan de minister met deze politiek niet strookte. HET is wel van belang, maar nog niet duidelijk, in hoeverre het hier een conflict is tussen de sultan en Soekarno. Het lijkt niet uitgesloten, dat het verzet tegen de sultan de president ten slotte niet onwelkom is. Maar meer dan tot op zekere hoogte kan dit toch niet het geval zijn. Soe karno heeft al doen weten, dat de be kende 17 October-gebeurtenissen te Dja karta voor het aanzien van Indonesië m de wereld niet bevorderlijk zijn geweest Hij heeft zelfs een direct verband gelegd tussen die gebeurtenissen en de stevige houding van Nederland met betrekking tot Nieuw-Guinea. Aan de andere kant heeft een Indone sische krant Nederland juist nu dank gebracht voor zijn duidelijke uitspraak over Nieuw-Guinea. Indonesië, aldus het blad. verkeert in grote moeilijkheden en de Nederlandse verklaring over Nieuw- Guinea wil het blad zien als een bedrei ging en als een gevaar, die alleen door innerlijke eenheid kunnen worden weer- dienen als nevelgordijn rond de in terne moeilijkheden van de Indonesische republiek. Dat zal nu toch wel eens weg-ebben. Daarmede vrd wijnen de interne moeilijkheden niet. Ze komen er wel duidelijker door aan het licht. By dit alles valt het op. dat Soekarno 1 deze weken een bijzonder grote acti viteit toont. Hij houdt veel publieke redevoeringen en vooral Soerabaja (Oost-Java) mijdt hij daarbij niet. Dit valt evenzeer op, als dat hij slechts tot betrekkelijk geringe toespelingen op het eigenlijke conflict komt. Al rond reizende en al sprekende, blijft hij er buiten, maar het kon in feite wel eens n hem gaan en om zijn positie. Warrow heeft al aangekondigd, dat het wachten is op de president, die bemid delen moet tussen leger en minister. Soekarno zal wel toezien, dat hij er zelf niet slechter afkomt. landers op de een of andere manier in 'iteme Indonesische gebeurtenissen te betrekken. Zij zijn voor hem ..de vreemden" en daarmee zyn ze blijkbaar tegelijk de zondebokken. „Terwijl wij", zo zeide hij dezer dagen n een redevoering, „temidden van de 'oortzetting van onze nationale revolu- ie staan, bevinden er zich personen van andere nationaliteiten in het staats apparaat. personen tegen de politiek van ir landen wij onze nationale revolu- zijn begonnen, die waarschijnlijk in wendig en mogelijk ook metterdaad tegen onze nationale revolutie zijn". Nog iets duidelijker kwamen zijn be doelingen uit in een volgende rede: .Vroeger", zei hij, „gaf men de Neder landers de schuld van alles wat niet goed ging, maar thans werpt men de schuld op de regering te Djakarta". Wij zijn geneigd Soekarno te vragen ie het Indonesische volk ook in het erpen van de schuld op de Neder landers placht voor te gaan. Dat de ogen nu gericht zijn op Djakarta bete kent voor hem blijkbaar niet uitsluitend winst. Intussen echter hebben Soedirman op Oost-Java en nu ook Warrouw op Cele bes de leiding in handen genomen. Er hangen boven Indonesië wel donkere Ogen en mond zijn bedekt met gouden plaatjes. Dc mummies. 2500 jaar oud, n zeer goed bewaard gebleven. In een uur tijds namen deskundi gen voor de Prins de wikkels van hoofd en bovenlichaam weg. Een volledige behandeling zou een dag of vier in beslag nemen. Provinciale commissie DAT drie importeurs wegens het in- >eren van Franse tijdschriften, die aan stotelijk waren voor de eerbaarheid, door de A'damse rechtbank elk tot f 500 boete zijn veroordeeld. DAT Waspik (N-Br.) binnenkort waar schijnlijk mijngas krijgt via Oosterhout. DAT minister Donker de in 1946 vast gestelde richtlijnen voor de gratieverle ning heeft toegezonden aan de Tweede Kamer ter vertrouwelijke .kennisneming. DAT het Humanistisch Thuisfront in het conferentie-oord De Ark te Nunspeet .'ormings- en bezinningscentrum voor militairen heeft geopend. DAT duizenden vissen in het Wilhel- minakanaal zijn gedood door giftig water, vermoedelijk afkomstig langs de Dommel Bruggen van 600 en 720 meter nodig bij Flakkee Kosten liggen nog tien procent lager dan voor een veerdienst TTET EILAND GOEREE- O VER FLAKKEE moet een vaste verbinding met viemonoero I rcst van Zuid-H°l>and krijgen via de Westpunt van het eilandje andere hoos- ^«ingemeten, dat 'uasen Flakkee en de Hoeksche Waard in het Haringvliet s ligt. Er zijn dan twee bruggen nodig: één van 600 meter over hel Haring- DAT tot officier O -N. is benoemd pa- XÜ? .!.u5s™Zlakkee e,n Tiengemeten en één van 720 meter over het Vuile DAT B. en W van Amsterdam bij de raad ruim f 4 millioen hebben vraagd voor de verdere aanleg 1 Amsterdamse Bos in 1953 en 195 de bevolking verschenen t.b-c.-onderzoek DAT tegen de 26-j. vertegenwoordiger j DAT °P 18 November om 1 uur de L. A- A. uit Heerlen, die door roekeloos lefoonnetten Hazerswoude (0 1728) rijden met zijn auto de dood van een voetganger zou hebben veroorzaakt, in Maastricht 2 mnd. gevangenisstraf en ontzetting uit de rijbevoegdheid voor 1 jaar is geëist- DAT de kazerne bij Keizersveer Pon tonnierskazerne zal heten en de kazerne te Wezep, door de B.S: indertijd Kamp Margriet genoemd, de naam van Prinses Margriet zal blijven dragen. DAT het le regt- verbindingstroepen de tradities zal voortzetten van de op 18 Febr- 1874 opgerichte afd. veldtelegrafis- is oenoema pa- 0 - ]ter Stanislaus van de Orde der Capucij-Uat tussen Tiengemeten en de Hoeksche Waard. uit Den Bosch. De kosten worden voor een stalen ten Oosten van Stad DAT in Boekei (N.-Br.) bijna 100 petbruK geraamd op in totaal f22.5 millioen industrieën ten van het toenmalige bataljon Mineurs I deeld Sappeurs. j den v Woubrugge (0 1729) automatisch worden. DAT Bussum een plan om de stad uit te breiden en te verfraaien (o a. met een nieuw stadhuis) heeft aangenomen, wat vele millioenen zal kosten. DAT J. N. Molenaar, chef van het boe- kenmagazijn van de universiteitsbiblio theek van A'dam, die het toezicht heeft over een millioen banden, 40 j. aan deze instelling is verbonden. DAT de vertegenwoordiger S- B uit A'dam. die in dienstverband in totaal f 14.000 zou hebben verduisterd, veroor- betonnen brug op f 18.7 lioen. De jaarlij-kse exploitatiekosten zul len de eerste vijf jaar voor een stalen brug ongeveer f 110.000 en voor een be tonnen brug f 76.000 bedragen en na die vijf jaar resp. f 80.000 en f 46.000. Dit betekent dat een brug ongeveer 10 pet goedkoper zal zijn dan een veerdienst De bruggen krijgen volgens de plan nen een rybaan van 6M: meter breed cn rijwiel-voetpaden van 2ife meter. Beide bruggen zullen verbonden worden door een dam van 1350 meter lengte over Tiengemeten. Voor een stalen brug zyn over het Ha ringvliet 5 overspanningen van 120 me ter nodig cn over het Vuile Gat 6 over spanningen. Bij de bouw van een be tonnen brug zijn dit cr resp. 12 en 14 Het punt waar de brug volgens de com missie moet komen, ligt ongeveer 1 km Haringvliet. Zoals men weet. is vorige week reed* ae raad van commissarissen der NV. Brugverbinaing geïnstalleerd. Aanhoudend koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt met later op de dag kans op enige neerslag. Ma tige wind tussen Oost en Noord-oost. Tempera turen om het vriespunt. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: Zon 8.07—16.43; n 7.36 uur. Op 24 Nov. E K

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1