Jlietittie ftihsdjt ÜTounmt Eerste ronde ten einde Minister Van de Kieft verliest het van zijn tegenspeler dr Lucas Wet wordt niet voor twee jaar, maar slechts voor één jaar verlengd Wfst U Wat is integratie? ZATERDAG 15 NOVEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week Drie en dertigste jaargang No 9586 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en OmsfreJcen Staatvafittc!) it gfteklevea tngn fwrt In legljeospotl" Zie pag. 3 Strijd om de dividendbepeiking (Van onze parlemenlsredacteur) SEDERT GISTEREN staat vast, dat de dividendbeperking niet wordt verlengd voor twee jaar, maar slechts voor één jaar. Dr Lucas (K.V.P.) heeft hiervoor namelijk een amendement ingediend en het is wel zeker dat dit zal worden aangenomen met alleen de socialisten en de communisten tegen. Zoals men weet, werd de wet op de dividendbeper king in 1950 aanvaard. Na lange strijd was de werkingsduur van de wet bepaald op twee jaar. Eind 1951 stelde minister Lieftinck voor deze periode met drie jaar te verlengen. Op aandrang van de Tweede Kamer heeft minister Van de Kieft na de schriftelijke behandeling deze termijn reeds met een jaar verminderd en thans zal de Kamer er dus nog een jaar afhalen. gebracht mogen worden op de na-oorlog- se periode. De heer Lemaire (K.N.P.) was ook een tegenstander van de dividendbeperking als zodanig: het is thans een niet meer te aanvaarden, abnormale figuur. De heer Reuter (Comm.) daarentegen was van oordeel, dat het wetsontwerp nog niet ver genoeg ging en bekapittelde de rege ring om haar politiek van „eerst centen voor de bewapening". Behendigdheidsspel De heer Van de Wetering (C.H.) her innerde er aan, dat in 1950, toen de wet in de plaats kwam voor een Duitse be zettingsmaatregel, reeds gestreden was Het standpunt van de regering i« volgt. Na de oorlog hebben wy tal maatregelen moeten nemen ter bevorde- Ting van de wederopbouw. Wy hebben gekregen een loonstop, een huurstop, een pachtstop en ook een dividendstop. Er kan geen sprake van zijn, dat van deze „stoppen" afzonderlijk wordt opgeheven, wegens het onderlinge iband. Daarom moet de dividendstop lengd worden met twee jaar, de tijd, die nodig is, om een te vragen advies van de Sociaal Economische Raad af te wach. ten en te bestuderen. Nu bleek gistermiddag tijdens het de bat in de Tweede Kamer, dat er heel wat leden waren, die feitelijk niets een dividendstop voelden. Zelfs de cialistische afgevaardigde, de heer Hof- stra wilde van de dividendstop geen dog ma maken, maar onder de huidige om standigheden achtte hij, met de regering, de voordelen van een zodanige beperking nog zwaarder wegen dein de nadelen. Anders stond het met mr Van Leeu\ (VVD). Deze voelde helemaal niets v de verlenging: de dividendstop zag hij als een symptoom van bedilziek dirigis me. Ook de heer Van den Heuvel (AR) voelde er niets voor, al zeide hij er eer lijkheidshalve bij, dat zijn fractie wel de bezwaren deelde, maar dat andere leden niet to.t de zelfde conclusie zouden komen als hij. Hij achtte de stop een overbodige maatregel. Vooral verzette hij zich tegen het leggen van verband tussen loonstop en dividendstop. Ook de heer Van Leeuwen had dit gedaan: loonbeheersing werkt kostprijsverlagend, dividendbe- heersing niet. Bovendien had de heer Van den Heuvel het bezwaar, dat de lo nen na de oorlog veel meer zijn gestegen dan de dividenden. De heer Hofstra (Arb.) bestreed dit, maar voegde er toe, dat bovendien niet uitgegaan mag worden van de stelling, dat de verhou dingen voor de oorlog precies zo c Grootse ontvangst voor Eisenhower Geruchten .over een reis naar Europa President Truman heeft besloten aar alle regeringsambtenaren Dinsdag a.s vrijaf te geven, zodat zij de nieuw ge kozen President Eisenhower een grootse ontvangst kunnen bereiden, wanneer hij op die dag in de hoofdstad arriveert. Na de officiële begroeting op het vliegveld, zal hij, geëscorteerd, door de versierde straten naar het Witte Huis rijden. Zoals eerder vermeld, houdt Eisenhower Dins dag zijn eerste politieke bespreking met Truman, van wie hij op 20 Januari het roer overneemt. Eisenhower verblijft thans nog in de staat Georgia, waar hij tot Maandag vacantie neemt. Daarheen is ook Thomas Dewey, een van naaste medewerkers en gouverneur de staat New York, vertrokken. Dewey zou Eisenhower adviezen geven diens komende reis naar Korea. Richard Casey, de Australische m ter van Buit. Zaken, heeft voorgesteld, dat Eisenhower ook andere „stormcentra" in het Verre Oosten zou bezoeken, zoals Singapore en Saigon. Ook gaan e Washington geruchten, dat de generaal nog vóór zijn ambtsaanvaarding op 20 Januari een reis door Europa zal maken. Maar als gekozen President zou hij in ieder geval de toestemming van het Congres moeten hebben om het Ameri kaanse grondgebied te verlaten. Voor zijn bezoek aan Korea is die toestemming niet modig, omdat daar thans Ameri kaanse troepen strijden. Later heeft Reuter nog gemeld, dat bij het onderhoud tussen „Ike" en Dewey, laatsgenoemde met nadruk verklaarde, dat hij niet beschikbaar is voor een functie van minister in de, nieuw te vormen, Republikeinse regering. Wel wil Dewey als adviseur optreden. Egypt, postzegels zonder Faroek De eerste postzegels van het nieuwe regiem van generaal Na- guib, in Egypte zullen op 23 No vember uitkomen. De voorstelling op de postzegels slaat op de mili taire staatsgreep. In plaats van het portret van Koning Faroek vertonen de postzegels afbeeldin gen betrekking hebbende op de staatsgfeep, die tot het aftreden van Faroek leidde. Minister Staf bezocht de Hembrug Minister Staf heeft gistermorgen de nieuwe fabrieksruimten van de artillerie- inrichtingen aan de Hembrug bezocht. De werkplaatsen zijn het laatste jaar met Amerikaanse hulp aanzienlijk uit gebreid, waardoor het mogelijk is worden behalve kleine munitie ook artillerie-munitie van middelzwaar kali ber te vervaardigen. over de uiterste termijn van geldigheid. Het proberen, de levensduur van de wet te rekken, noemde hij een behendigheids spelletje. Opmerkelijk was zijn betoog, dat een beroep op de richtlijnen bij de kabinetsvorming geen hout snijdt: daar aan zijn niet de fracties gebonden, maar wel de ministers onderling. Hij wilde echter het antwoord van de regering af wachten op het voorstel van dr Lucas, die ook de dividendbeperking had gevallen, om de termijn van verlenging te bekorten tot een jaar. Dr Lucas toon de zich zeer verbaasd, dat aan de S.E.R. nog geen advies was gevraagd. Minister Van de Kieft achtte een mijn van één jaar tekort om de voorbe reidende werkzaamheden te kunnen richten. Bovendien wilde hij niet, dat het bedrijfsleven in het onzekere zou komen te verkeren over hetgeen de rege ring van plan is te doen met de dividen den van 1953. Maar ten slotte liet hij de beslissing aan de Kamer over. Deze be slissing zal vallen op Dinsdagmiddag 1 uur. De uitslag is reeds in de aanhef voorspeld Hebben wij het wel, dan zal de wet zelf daarop aangenomen worden met de stemmen van de K.V.P. P.v.d.A., de C.H. en de AJt., behalve de heer Van den Heuvel, vóór. Na de stemmingen begint de Kamer aan het wetsontwerp tot wijziging vs omzetbelasting ten aanzien van tijdschrif ten. Ook op dit wetsontwerp ligt amendement-Lucas klaar, dat veel kans heeft, aangenomen te worden. De rest de Dinsdagmiddag en -avond i; vuld met de begroting van Binnenlandse Zaken. Onder grote belangstelling had 11 November in Rehoboth (Israël) de. teraardebestelling plaats van de president van Israël dr Chaim Weiz- mann. Van links naar rechts de zoon van de overledene, Benjamin; de weduwe mevrouw Vera Weizmann; haar zuster mevrouw Blumenfeld en de schoonzoon van mevrouw Blumenfeld, Yehuda Blumenfeld. Enorme rijkdom in Congolees oerwoud Speurtocht naar diamantschat ging al weer niet door Maastrichtse kellner niet ontmoedigd door mislukt contact met Belg T\E GROOTSE PLANNEN van de 43-jarige Maastrichtse kellner Jules -L' H. G. C. Marijnen voor het buit maken van de diamanten, die hij in 1923 tijdens een olifantenjacht in een beek in de Belgische Congo zag glin steren, zijn opnieuw mislukt. Vorig jaar bood hij Koningin Boudewijn van België aan, de vindplaats aan te wijzen, maar slaagde er niet in iemand financieel voor de zaak te interesseren. Nadien sloot hij met een Belg een contract af, maar ook dit is thans op niets uitgelopen. De heer Marijnen geeft evenwel de moed nog niet op en is nu in onderhandeling met een Franse maatschappij. Volgens de Maastrichtse Scelilner had de Belg hem beloofd, dat 'hij bij aam- komst in de Congo voor het aanwijzen de diamantschat 2,5 millioen franc6 (ongeveer 200.000) zou ontvangen. Voorts zou de heer Marijmen voor vijf millioen frames aandelen krijgen in een oip te richten maatschappij, dïe de bron- lou exploiteren, en 1 pet vam de op brengst der diamanten. waren reeds uitrustingsstukken ter waarde van ongeveer 65.000 aange kocht. Tevens liet de Belgische compag- sen plattegrond maken van het ge bied, dat de Maastrichtenaar hem had aangewezen. Volgens de heer Marijnen n medewerker vam de Belgische compagnon per vliegtuig naar Léopold- in de Congo geweest en heeft de Belg zelf vam die dag af niets meer van zioh laten horen. Of zij in de oerwouden am de Congo zijm binnengedrongen, •eet de heer Marijnen niet, maar ir geval staat voor hem vast, dat zij niets hebben gevonden. Om geen risic lopen, had hij namelijk op de kaart niet de juiste vindplaats aangegeven. De kellner ziet thans om naar andere medewerkers. Hij ligt op het ogenblik in een Maastrichts ziekenhuis om galblaas-operatie te ondergaan, maai ast van plan volgend jaar naar d£ Congo te vertrekken om de millioenen- jacht opnieuw te beginnen. de heer Marijnen dan voor 2,5 millioen francs aandelen ontvangen, maar geen contante betaling, zoals hij beweert. Ver der is nadrukkelijk overeengekomen, dat als de Belg er niet in zou slagen een ver gunning te krijgen, beide partijen hun vrijheid van handelen zouden hernemen. Inderdaad slaagde hü niet, want een maatschappij in de Congo die wel iets de zaak voelde, trok zich op het laatste ogenblik terug, omdat een Congo lees petroleumsyndicaat voor het gebied in de miflioenenjacht reeds een alge- ene concessie heeft. Overigens gelooft de Belg nog steeds at er waarheid steekt in de beweringen an de Maastrichtse ljellner over de vindplaats van de diamanten. Hij meent echter, dat het voor een particulier on mogelijk is het mysterie op te lossen en de schat buit te maken. Ander geluid Intussen geeft de Belgische compagnon een heel andere lezing van het contract. Er is volgens hem duidelijk omschreven, dat hij slechts een bemiddelende rol zou spelen om in 'de Congo een vergunning voor het onderzoek naar de diamanten te krijgen- Pas bemachtigd. Butagas-cylinder liep leeg Postbeambte verloor het leven in brandende wagon Bietentram uit Rotterdam botste op personentram uit Oud-Beyerland DE 48-JARIGE POSTBEAMBTE J. G. van der Vaate uit de Portugese- straat in Rotterdam kwam gisteravond omstreeks half elf om het leven toen de postwagon van de Rotterdamse tram, waar hij in zat, geheel uit brandde bij een botsing met een andere stoomtram op de Beyerlandselaan, vlak bij het Colosseumtheater. De brand ontstond, toen door de schok een butagascylinder in de wagen omviel en leegliep. Er gingen duizenden post- stukkerf verloren. Een tram met een dozijn wagons vol suikerbieten, een gesloten wagon en leeg personenrijtuig, kwam uit Rotter dam en naderde met geringe snellheid het kruispunt op de BeyerLandselaau1, juist toen daar de personentram uit Oud- Beyerland wiltde oversteken. De maohi- van deze Laatste tram voerde de snelheid op, zodat voorkomen kon den dat de personenrijtuigen geraakt werdien. Het postrijtuig, dat achteraan reed, werd echter door de locomotief van de bietentram, die ijiet meer vol doende remmen kon, gegrvpen. De loco motief kwam dwars, over de raids staan. Malan berust in uitspraak Hij zal beroep op de kiezers doen Daniël Malan, de nationalistische premier van Zuid-Afrika, heeft te Oden- daelsrust verklaard, dat zijn regering de uitspraak van de Kamer van Appèl van het Hooggerechtshof te Bloemfontein, waarbij het nieuwe parlementaire hoog gerechtshof onwettig werd verklaard, zal aanvaarden. Malan zeide op een openbare bijeen komst, dat bij de algemene verkiezingen April, de namen van de kleurlingen gemengd bloed op de algemene kiezerslijst zullen blijven. Hij zeide dat de zaak dn de allerhoogste instantie uit gemaakt zou worden door de kiezers, als zou worden gevraagd de regering te machtigen om de souvereiniteit van het parlement boven elke twijfel te ver- Over de jongste relletjes van Afri kanen zei Malan, dat het de eerste taak de regering was, orde en rust te handhaven en leven en goed te bescher- De regering zou zulks blijven doen. Zy had middelen hiervoor tot haar be schikking en het publiek behoefde zich niet ongerust te maken. Kans op regen wordt weer groter j-^E laatste dagen stond het weer In ons land onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, die boven de Noordzee en een verbinding vormde tussen hogedrukgebied bij Ierland en een krachtig maximum boven Rusland. Er was hierdoor weinig toind, zodat de temperatuur 's nachts tot beneden het vriespunt kon dalen. Plaatselijk kwam 2 3 graden vorst voor. Aan de flank het Russische hogedrukgebied ont wikkelde zich gisteren boven Polen een storing, die vergezeld rail een uitgebreid neerslaggebied naar Denemarken trok. In Duitsland bracht de storing op vele plaatsen sneeuw, in Denemarken regen. De storing deed vanmorgen de wind iets toenemen uit Westelijkr richting. Het neerslaggebied was toen tot dicht bij het Noordoosten van het land genaderd. De kans op enige regen nam hierdoor toe. Het behoeft hierbij nauwelijks te wor den opgemerkt, dat geen vorst van enige betekenis te verwachten is. pij oprichten. In deze maatschappij DAT opsporing wordt verzocht van de 13-jarige Theodora Francisca van Geel uit Roosendaal], dóe uit een tehuis te Bergen in België is weggelopen. DAT de K.N.A.C. aan dq ged. staten van alle provincies heeft verzocht s ger op te treden tegen verontreiniging van wegen met klei e.d. DAT het Ned Kath. Caritas Verbond in het doorgangskamp voor vluchtelin gen te FriedLand (Duitsland) een nieuwe barak heeft Overgedragen. DAT staatssecretaris Muntendam van deze vergunning daag in Assen het nieuwe gebouw var maatschap- de stichting Medisch Opvoedkundig Bu- i Drente heeft geopend. DAT de draaibrug in de Budksloterdiijk over het Noordhoilands Kanaail tn.i.v. Maandag drie maanden la>ng voor aide verkeer is afgesloten en de Oude Maas brug by Barendrecht van 1 tot 6 Decem- ïr van tijd tot tijd eveneens. DAT tot dusver 4.000 familieleden van gesneuvelde Britse militairen, gedeelte lijk op kosten van het Ned. Oorlogsgra- Comité, ons land hebben beaocht en gen.-maj. Howard Vyse van het British Legion vandaag t-g.v. de Klap roosdag een herdenking in A'dam bijwoonde. DAT dr H. N. Boon, onlangs benoemd tot Ned. gezant in Rome, gisteren langdurig onderhound had president De Gasperi. DAT deze zomer 72.345 personen deel namen aan een rondrit per bus langs de herbouwobjecten in R'dam (vorig jaar 40.000). Enkele minuten later begon het perso neel van de Coloseeum-bioscoop de post wagen te blussen. De postbeambte kon niet meer gered worden. De butagas cylinder was in de wagon aanwezig voor verlichting. Trein greep auto Op de onbewaakte overweg by de Constant Rebecque-kazerne tussen Woen- sel en Aoht (traject BoxtelEindhoven) greep een electrisohe goederentrein gis teravond om half zes een militaire vrachtauto. De auto vloog in brand, de locomotjef ontspoorde met alle wielen, reed nog even door sleepte de auto mee en verwrong de rails over enige afstand. De bestuurder van de militaire auto was bytijds uit de cabine gesprongen en bleef ongedeerd. Beide treinsporen werden versperd. Autobussen werden ingezet voor reizi gers vervoer. maar vannacht was alles Op station gegrepen Op het station te Gilze Ryen is gister avond de 29-jarige G. Lemmens uit Til- burg door een trein gegrepen en op slag gedood. Hy wilde de spoorbaan overste ken om in de gereedstaande trein op het tweede perron te stappen. V erzetsmonument te Noordwijk Vanmiddag is in Noordwijk aan Zee een groot verzetsmonument onthuld, dat vervaardigd is door de Haagse beeldhouwster Corinne Franzen- Heslenfeld. Drie zilveren vliegers de K.L.M. bij Drie K.L.M.-vliegers, L. A Brugman, H. A. A. Kooper en G. W. Roos, waren gisteren 25 jaar in de lucht. Alle drie begonnen zy op 14 November 1927 by de luchtvaartafdeling te Soesterberg hun loopbaan. Zy hebben vele duizenden kilo meters in de lucht gezeten. De heer Roos, fotovlieger van de K.L.M., is ver- moedeiyk de enige Nederlandse vlieger die boven eigen land „luchtmillionnair" is geworden, d.w.z. meer dan een mil lioen kilometer heeft afgelegd. waren er gelukkig geen men senlevens te betreuren, toch gaf de botsing te Schiedam, waar gis- en een lege materieeltrin tegen stilstaande locomotief opreed, heel wat narigheid, daar hier het drukke traject Den HaagRotter dam in het geding was. Een goed overzicht van de ravage. Hooidinspecteur kwam f 28.000 tekort Vrijspraak gevraagd wegens ontoerekenbaarheid Byna 28.000 ontbraken in de grote kas van de domeinen te Amsterdam, toen de hoofdinspecteur-titulair der do meinen A. S. Heerma de Vos in Mei 1951 de taak van J. W. S. overnam. Deze laatste was toen wegens ziekte op S. had, zoals wel meer gebeurt, de kas thuis. Voor het ontbrekende geld kon hy geen verklaring geven. Gistermiddag stond hy voor de rechtbank te Amster dam terecht, beschuldigd van verduiste ring. Volgens een psychiatrisch rapport, verdachte, als gevolg van een ziekte, die hem op 3 Mei 1951 trof, lijden aa stige stoornissen. Op het moment, dat het tekort werd ontdekt, zou S. volgens de psychiater volkomen ontoerekenbaar zyn geweest. Mede op grond van dit rapport werd vryspraak geëist. Uit het pleidooi bleek, dat verdachte door het departement van financiën is geschorst en dat een derde deel vt salaris wordt ingehouden. Voorts is hy civiel-rechterlyk aangesproken vo rugbetaling. Ook is beslag op zyn boedel gelegd. De uitspraak werd bepaald op 28 November. Voor 't Legioen... De Fransen smokkelden vrijwilligers De Franse militaire politie is Donder dagavond met een bus vol Duitse vrij willigers voor het Vreemdelingenlegioen door de West-Duitse grenspolitie heen gebroken, zo heeft de minister van bin nenlandse zaken voor het Rynland be kendgemaakt. De minister noemde het gebeurde ernstig incident en beschuldigde de Fransen er van, geweld te hebben ge bruikt. De Duitse grenspolitie, die kele uren te voren door een afgekeurde jongeling verwittigd was van de komst van het konvooi, hield de bus aan. Maar de Franse begeleiders weigerden te ant woorden op de vraag, of er Dutse on derdanen in zaten. Van Duitse zyde zyn maatregelen ge nomen, om in de toekomst dergeiyke incidenten te voorkomen. Het werven van vrywilligers staat sedert geruime tyd bloot aan toenemende Duitse critiek. De vondst van zijn leven Werkman baggerde broc* op van grote waarde Een Groningse werkman heeft de vondst van zyn leven gedaan. By het baggeren op een zandzuiger in het Dem- sterdiep vond hy enkele weken geleden een broche, die hy aan zyn vrouw gaf. Een familielid kwam op het idee het pronkstuk eens op zyn waarde te laten schatten. De politie stelde vast dat de broche enkele duizenden guldens waard moet zyn. Als er geen eigenares komt opdagen, is de broche voor de werkman. Einstein president van Israël? Het Israëlische avondblad Maariv heeft voorgesteld, professor Albert Einstein te benoemen tot opvolger van president Chaim Weizmann. In kringen, die in nauwe betrekking staan tot de familie van Weizmann heeft men eens te kennen gegeven, dat' men Einstein gaarne president van Israël Hy behoort aan ons, niet aan de universiteit van Princeton, aldus de hoofdredacteur van het blad, dr Ezriel Carlebach. Het blad schreef, dat het feit, dat Einstein geen Israëlisch burger was', geen bezwaar behoefde te zyn, omdat Weiz mann voor zyn benoeming tot president immers Brits burger was. Aan A.P. ontlenen wy nog, dat prof. Eins'.in persoonlyk niet te bereiken was om commentaar te leveren op het voor stel. Zyn secretaresse wees er echter op, da-t hy een geleerde is en geen staatsman, VERBETERING. De bouw van het nieuwe Lloyd's gebouw te Londen zal, gelyk ons by informatie op de Br.tse ambassade gebleken is, 20 milMoen gul den kosten. Het cyfw van het or.6 ver strekte bericht, dat wy eerder publiceer den. was dus niet juist. AP de Christelyk Sociale Conferentie 1952, waar Buskes en Zuidema samen de verschilpunten van Sectie I hebben geformuleerd, maar waar deze twee ook hebben voorgesteld te spreken /an onze roeping, In verbondenheid met elkaar en in verantwoordelykheid voor elkaar die verschilpunten te maken tot het voor werp van gemeenschappelyke bezinning, is meer dan eens dat moderne woord integratie gevallen. En in de conclusies van Sectie n, waar het vooral om de massificatie (mens, massa en gemeen schap) ging, komt dat vreemde woord een paar keer voor. Een geestelyke inte gratie is noodzakelyk, zo is daar gecon cludeerd. En er was verschil van gevoelen over. in hoeverre een hiërarchische inte gratie van de samenleving tot een omvat tende gemeenschap de masstficatie in de hand werkt. Dat klinkt allemaal wel erg geleerd; en de vraag is begrijpelijk, of nu juist die sociologen van Sectie II het niet eens beetje duidelyker hadden kunnen zeggen. Maar de sociologen hadden een moeilykheid, waar ze in de andere sec- zaten; dat is de moeilyk. heid, dat de sociologie een jonge weten schap is, zodat haar vaktermen nog niet zijn ingeburgerd in het algemene spraak gebruik. Want voor sociologen is integratie het gewoonste woord van de wereld. Zy spreken ook van desintegratie en van re- integratie of het niets is. Deze begrippen zyn voor hen even vertrouwd als termen gelijk reformatie en deformatie in som mige kerkelyke kringen gemeengoed zyn. T^AKTERMEN zijn nu eenmaal nodig, opdat wij niet te veel omhaal van woorden nodig hebben by het gesprek. Ik hoor mensen, die een auto hebben, bougies soreken en de bankwerker heeft het over een fraisbank en dan heb 'n vaag idee, waar het over gaat. Laat maar zitten, denk ik dan en ik knik het fyne van de zaak ontgaat mij. Doch als ik meepraten wil in een ge sprek over de situatie van de kerk en ik hoor het woord deformatie, dan moet ik vragen wat men bedoelt. En het is nu een maal zo. dat als ik tegenwoordig wil mee praten en mee-denken over het belang rijke vraagstuk van de massa-vorming de massificatie, ik het woord in tegratie dien te kennen. ook dit geen onmogelykheid. Integratie is afgeleid van integer. Dat is Latyn, maar wij bezigen dat woord óók spreken dan van een integere vent; een onkreukbaar mens, een gave kerel. Integreren is dus volledig maken. Er ligt iets levends uit elkaar en daar door dreigt het om te komen en dan proberen we het te integreren. Dat is dan niet krammen en lijmen; dat doet men met dode dingen. Integreren kan men alleen dót, wat nog leeft en men gaat dan met dat levende zo voorzichtig om, dat in elkaar groeit, eigenlyk net zoiets als organi- ar dan moeten we by dat orga niseren biyven denken aan organisme: daar bedoelen wy ook iets mee dat lééft dat alleen maar kan biyven leven, incer men zyn eenheid en verschei denheid tot haar recht laat komen. In de handel schynt men dat woord inte greren te gebruiken om er mee aan te duiden het in één bedrijf verenigen van verschillende oorspronkelyk zelfstandige takken van een bedryf. Men kan hier ook denken aan een term als de Europese integratie. yO komt ons begrip van wat integratie is, een beetje op weg. Maar het is vakterm, een technische term. Als ik het goed heb, is het in de sociologie te recht gekomen uit de psychologie en deze laatste ontleende het weer aan de leer i het zenuwstelsel. Het is heus niet erg ingewikkeld; het is vooral voor iemand, die wat in de bybel thuis is, geen vreemde zaak. Veel christen-mensen hebben weinig moeite gehad met die woorden organisme organiseren, die uit de Romantiek stammen (als termen) en dat kwam. door dat 1 Corinthiërs 12 in hun bybel staat. Daar lazen zy over het éne lichaam en de vele leden. toch eigenlyk een natuurlyk verschynsel, bedoelt Paulus. wanneer hy zyn gemeente in Corinthe een zekere onrust merkt over verdeeldheid en ver splintering. die zou kunnen ontstaan, juist door een overvloed van geestelyke gaven. Het wordt natuurlyk wel wat ingewik- n^HHover de gave der i de ander kan in n «derde heeft de :n vierde heeft dat keld, genezingen beschikt tongen spreken en e gave der profetie en i allemaal niet. (Voor vervolg zie pag. 2). DE JONGE VERLOOFDEN IN LAEKEN Prins Jean van Luxemburg en Prinses Josephine Charlotte van België, het charmante jonge paar dat overal met geestdrift wordt begroet, zyn uit Luxem burg op_het_paleis van Laeken aange- Advertentie). Nevelig en koud Tot morgenavond verwacht De Bilt. Veel bewolking met hier en daar mist en plaatse- lyk enige neerslag. Weinig wind. Koud weer. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon 8 02—16.43. maan 7 0fr— 15.38 uur. Maandag: roe 8 04—16 46; maan 8.22—

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1