BRflun m m mum Pakistan ziet wereldbrand blank-niet blank Mooie vloeren zonder werk irflbkm poetst vlugger en beter'. (Scherpe Wind KLOOSTERBALSEM 2 VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 De lassensttijd in Zuid-Ahika Achttien landen wensen een speciale V.N.-commissie voor het probleem Misdadigheid neemt in ons land toe 58 Pet meer veroordelingen dan vóór de oorlog De misdadigheid beweegt zich in ons land in stijgende lijn. Dit blijkt uit cijfers, die minister Donker hierover thans aan de Tweede Kamer heeft voor gelegd. Het aantal onherroepelijke veroorde lingen, dat in de eerste jaren na de oor log geweldig was toegenomen, is In de Te New Brighton hebben de rebellen1 Na de uitspraak van het „Hof van1 jaren 1947 tot 1950 gedaald, maar sinds- gisteren gepoogd, de nieuwe kerk van de Appèl", gisteren reeds door ons vermeld. I dien opnieuw gestegen. In vergelijkig Nederlandse Hervormde zending in verwachten de meeste politieke waarne- met honderd onherroepelijke veroorde- brand te steken. De Afrikaanse predikant! mers in Johannesburg, dat Malan zich slaagde er in het vuur. veroorzaakt door i hierbij zal neerleggen- In ieder geval een, door de rebellen zelfgemaaktestaat Malan voor een ernstig dilemma, brandbom, meester te worden. Zowel in I Natuurlijk kan de Zuidafrikaanse rege- Zuid Afrika als op het politieke terrein I ring nog pogen, ter wijziging van de con- der Ver. Naties te New York, duurt de stitutionele bepalingen, een twee derde felle strijd voort. Thans hebben 18 lan- meerderheid te scheppen i resolutie ingediend, beogende de instelling van een speciale VN. commis sie. die het rassenvraagstuk moet bestu- Deze resolutie is ondertekend door de volgende landen: Pakistan. Afghanistan, Bolivia. Birma. Liberia, Ethiopië, Guote- mala, Haiti, India. Indonesië, Perzië, Irak, Libanon. Liberia, Phihppijnen, Syrië, Saoedi-Arabië en Yemen De Pakistaan- zitting van Huis en Senaat, door de be noeming van een groot aantal nationa listen in die raad. maar daarvoor moe' hij juist bij de komende algemene ver kiezingen de overhand behalen. Negeert hij de uitspraak van het Hof van Appèl, dan kan het Hooggerechtshof ook de kiezingsuitslag ongeldig verklaren. Waar gaat men op die manier heen? Bende valt Salati9a aan tot de Amerikaanse grondwet, kennelijk Volgers een Anetatelegram uit Dja- willen bewijzen, dat de bevolking karta heeft een bende van honderd van Zuid-Afrika, lun s en Ms'i recht zou hebben om in opstand te ko men. Uiteraard verdedigde hij het, door de 18 landen ingediende plan. Wat Bokhari zeide. is belangrijk ge noeg, om het hier in het kort. even aan te stippen. Hij vond de strijd tussen kampong blank en niet-blank veel beangstigender Twee dan die tussen de communisten en t Westelijke wereld. Volgens hem, stond Afrika thans reeds in brand, hetgeen tot een oorlog zou kunnen leiden tussen blanken en inheemsen. Men moet de Europeanen beletten, zo eindigde prof. Bokhari zijn betoog, om met een geweer in de ene hand en een zweep in de an dere, de inlander tegemoet te treden en te zeggen: „Ik ben veel beter dan jij"- De Franse gedelegeerde Lacoste steun de het standpunt van Zuid Afrika, dat de V.N. zich niet dient in te laten de „apartheidswetten". Hij volgt dus de lijn van de Brit Llewellin- Wereldnieuws in zakformaat ALS KENNAN'S opvoleer, althans waar nemer in Moskou, zal d-e 44-jarige be roepsdiplomaat Jacob D. Beam, eerder verbonden aan de Am-er ik. ambassade te Belgrado, binnenkort naar Rusland vertrekken. Met de persoonlijke rang van gezant -krijgt h-ij de leidirug van de Amerik. ambassade in Moskou. Zoals men weet. had de Russische regerine Kcnna-n als „niiet langer aanvaardbaar" verklaard, wegens diens critiek op de Sow jetpolii t iek. EEN GROOT STRATEGISCH belang hecht generaal Ridgway aan het ge bruik der Noorse luchtmacht-bases, ma-ar er is nu op het hoofdkwartier van de S H A P E, te Parijs grote be zorgdheid ontstaan, to* bl-ijkbaaT buitenlandse troepen niet in vredes tijd op Noors grondgebied kunnen worden gestationneerd En de Noorse luchtmacht is veel te klein om zelf de zeven vliegvelden, die thans worden aangelegd, te kunnen bemannen. Men hoopt alsnog op een regeling. IN OOSTENRIJK HEEFT het parlement de tijdelijke begroting voor de eerste vijf maanden van 1943 goedgekeurd Beide regeringspartijen stemden in met een motie, luidende, dat de regering zich met de Russen in verbinding moet stellen en deze verzoeken voor alle olie, welke uit Zisterdorf werd weg gevoerd, de volle wereldiprijs te beta len. De regering wil vrijgesteld den van alle -bezettingskosten. door de belastingen kunnen worden verlaagd. DE PHILIPPIJNSE president Quirino wil nog vóór Kerstmis riser Formosa gaan. om de besprekingen met Tsjang Kai Tsjek over een Stille Oceaanpact te hervatten. EEN JUWELIER, die aan ex-Kondng Faroek van Egypte het ..kleinste hor loge ter wereld" had verkocht, heeft bij een proces, voor de rechtbank in Parijs, de inkoopsprijs va-n d Koning geëist. De juwelier wil francs hebben, die Faroek vt horloge wilde betalen, dat oorspron kelijk voor 425.000 francs te koop LORD WOOLTON, lid van het Britse kabinet, en voorzitter van de Conser vatieve partij, die reeds tweemaal ge opereerd werd. is thans zeer ernstig PHILIP MURRAY, de bestuurder van de grote Amerikaanse vakbond, C.I.O., Is gisteren in het hartje van het kolen bekken, waar hij zijn levenswerk be- gen, begraven. Vooraanstaande per soonlijkheden uit kringen der regering, industrie en vakbeweging woonden in de Amerik. St Pauls kathedraal de uitvaartdienst bij. EEN BIJENZWERM, i-n Mombasa (Brits Kenya), moest door tien brandweer mannen, die er de slang opzetten-, ver dreven worden. Aangezien dit ndet hielp, gingen zij er toe over het gras in brand te steken De brandweerman nen werden door de rook gered, maar de bijen werden zo woedend, dat zij honderden mensen staken. Tenslotte sloot de politie het, door de büen be zette. gebied af. IN DE KAZERNE van Pamplona te Madrid kwam een luitenant om het leven, en werden 16 soldaten gewond door het ontploffen van een doos slag hoedjes, die de officier vasthield. Woensdagavond tegen middernacht belangrijke stad Salatiga op Midden-Java aangevallen, waarbij zij gebruik maakte van automatische wapens en handgrana ten. Zij plunderde 30 woningen en schoot kabel stuk. waardoor de aangevallen het donker kwam te liggen, n zyn door de bende gewond. De gezagsapparaten traden onmiddellijk verdreven de Tachtig man werken bij Regering voorlichting Bij de Regeringsvoorlichtingsdienst zijn op het ogenblik 80 personen dienst, van wie 20 voor de afdeling al gemene en administratieve zaken, voor perszaken met de onderafdelingen buitenlands bezoek, tentoonstellingen foto's, 12 voor de film 24 voor documen tatie en 4 voor planning en publicatie, zo heeft minister Drees aan de Tweede Kamer meegedeeld. Teveel wordt volgens de minister nog over het hoofd gezien, dat de activiteit van de R.V.D. voor een belangrijk deel op het buitenland is gericht. Meer de helft van de beschikbare gelden voorlichtingsmateriaal wordt gebruikt voor buitenlandse voorlichting. Boven dien kunnen door het samentrekken van vorschlllende werkzaamheden besparin gen worden bereikt. Zo kon, door alle advertenties van rijksinstellingen .via de R.V.D. te plaatsen, op deze uitgaven 2C tot 25 pet bezuinigd worden. lingen in de jaren 19351938 k- in de eerste zes maanden van 1952 158 voor, tegen 143 in 1951, een aantal 129 (n 1950. van 167 in 1949, van 224 in 1948, van 228 in 1947 en van 198 in 1946. Hierbij moet men ook rekening houden met de groei van de bevolking, maar dii verklaart de stijging toch maar voor eer zeer klein deel. De toeneming ln de laatste jaren ii o.m. het gevolg van het feit, dat in 1951 niet minder dan 3953 personen werden veroordeeld wegens overtreding var nieuwe 'wegenverkeerswet en in het ste half jaar van 1952 zelf;: 3.057. Het aantal economische overtredingen af: 994 veroordelingen in het eerste half jaar van 1952 tegen 2169 in heel 1951 4.023 in heel 1950. Uitgedrukt in percentages van vooroorlogse gemiddelde bedroeg het aantal onherroepelijke veroordelingen voor de verschillende soorten misdrijven Eerste halfj. 1952 1951 (Advertentie). Misdr. tegen openb. en gezag Zedenmisdrijven Misdr. tegen leven en Vermogensmlsdr Ruwheid tegen dieren goederen Bedelarij en landloperij Overige niet-econ. misdr. Totaal (inclusief i in.) Wegverkeer eiste weer twee mensenlevens Op de Leidse. Vaart in Haarlem it een motorrijder, die plotseling rem de voor een wegopbreking, geslipt. Zelf liep hy geen letsel op, maar zijn echtgenote, de 37-jarige mevr. G Paap-Postraa uit Zand voort, werd tegen het wegdek geslingerd en overleed de bekomen verwondingen. De 65-jarige mevr. A. Siersma te G i n g e n is door een personenauto a gereden. Zij bverleed tijdens het verv het ziekenhuis. Als U de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel geboden. Rheumatische pijnen vinden in veel ge vallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschens minerale zouten geven de bloed zuiverende organen nieuwe kracht en energie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden onzuiverheden in het bloed op natuurlijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slo pende pyn. Uw vloer glanst met X-0L zonder boenen. Slechts e'énmaal aan brengen per 3 maanden. Oèt is iets voor U! Een goede drogist heeft het I Ambtenarenbond becijlert Salarisverhoging ambtenaren 140 millioen extra De helft ten laste van het Rijk, de helft voor gemeenten en provincies WOENSDAG meldden wij dat een commissie uit de K.V.P. voor stelde, de salarissen van de -midden-? groepen in vier jaar tijds met onge veer 30 pet te verhogen. De Alge mene R.-Kath. Ambtenarenverenï- ging (ARKA) heeft thans op de grondslag van dit rapport een vier jarenplan 1953-1956 opgesteld, spe ciaal voor de ambtenaren. Voor de vaststelling va-n de verhogin- ;n voor de verschillende Rijksambtena- :n heeft men een indeling gemaakt var er groepen, nl. het allerlaagste perso neel. het overige lagere personeel, het middelbaar en hogere personeel, totale verhogingen voor deze groepen opzichte van de salarissen per 1 Januari 1938 (basisjaar) zullen resp. moeten be dragen 8 >4 pet, 25 pot, 27 pot en 29 pet. Hieruit kan -een gemiddeld, stijgingsper centage berekend worden va-n 25 pet. Daar de huidige minima ten opzichte van 1933 thans reeds sterker opgetrokken zijn dan de maxima, kan voor de mil de styging op 16 17 pot geraamd den. De stijging van het totale salaris ln 1956 t.o.v. 1952 is dan te schatten op ruim 20 pet. De totale wedden per 1 Januari 1953 bedragen 360 millioen gulden. In de volgende jaren komt er dan jaarlijks resp. bij 18, 36, 55 en 75 millioen gulden. De verboging met 75 millioen gulden moet evenwel weer verminderd worden met de hogere belastinginkomsten voor het Rijk, wil men tot een juist beeld komen van de extra kosten, waarmee deze verhogingen voor het Rijk gepaard gaan. De totale verhoging van de kinder bijslagen .heeft men becijferd op ongeveer vier millioen gulden. Na aftrek van de extra belastinginkom sten en na toevoeging van de extra-pen sioenpremies, die het Rijk zal moeten storten, komt men op een extra uitgave het Rijk van 70 millioen gulden. Behalve met de 95.000 Rijksambtenaren men evenwel óók rekening houden met de ambtenaren in dienst van ge meenten, provincies, waterschappen etc. De extra uitgave voor verhoging van de salarissen van deze groep zal ook onge- op 70 millioen gulden komen te staan, waarmede de kosten in totaal dus 140 millioen zullen bedragen. BRAUN is zelfs de zwaarste baard de baas i U zich. Probeer is goed met de Br» ver. Dit weergaloze len snel (ca-^min.) :h e scheer bi ad'een derlandse gebruikers. slléUW, Minister over verhuizing Duitse gevangenen moesten beter bewaakt worden Het overbrengen van de ongeveer zestig Duitse oorlogsmisdadigers uit het straf gericht Norgerhaven (het vroegere Veen- huizen) naar de strafgevangenis in Breda is niet gebeurd om een wijziging in hu behandeling te brengen, maar om ce betere bewaking mogelijk te maken. Di heeft minister Donker aan de Tweede Kamer meegedeeld. Oud-N.S.B.'ers worden in het oog gehouden Van geheime organisaties niets gebleken Minister Donker beschikt niet over ge gevens. waaruit blijkt dat in ons land ge heime organisaties van voormalige lerie.i der N.S B. zouden bestaan. Ook heeft hij geen bewijzen, dat de bestaande heime organisaties andere inkomsten ge nieten dan donaties en bijdragen uit eigen kring. Van activiteit als het opmaken v; lijsten van personen, die men zou willen doden, is evenmin iets gebleken. Wel be staan er contacten met overeenkomstige groepen in andere landen. De minister heeft reeds maatregelen genomen voor een behoorlijk toezient op de oud-N.S.B.-ers. Hij overweegt nog of hiervoor nieuwe wettelijke voorzieningen nodig zijn. zo heeft de bewindsman aan de Tweede Kamer medegedeeld. Ruim 6400 vreemdelingen werden Nederlander Sinds de bevrijding hebben 6419 vreem delingen door naturalisatie het Nederlan derschap verkregen. Op het ogenblik zijn 3 aanvragen om naturalisatie behandeling. Hiertoe behoren zes verz oud-illegalen, waarover nog dit jaar wordt beslist, 400 van Joden en van wapendragers. Psychologische oorlog tegen gehaat regiem De hoogste „Rode leiders" in Rusland tegen Stalin Te München zijn 150 gevluchte Sowjet-burgers op een conferentie bijeen De HOOGSTE COMMUNISTISCHE partijbonzen in Rusland, de ge- heime politie en twee derden van het bestuursapparaat, staan positief vijandig tegenover het huidige regiem in de Sowjet-Unie'*, zo heeft prof. Eugène Andrejewitsj, afkomstig uit Moskou, verklaard, in een lezing over „het voeren van een psychologische oorlog tegen het Kremlin". De lezing is gehouden op de tweede dag van een congres te München van een 150-tal Sowjet-burgers, die na de oorlog uit hun land zijn geweken en een ver- niging willen oprichten. Het congres zou vier dagen duren. De meesten zijn gewezen officieren en soldaten van het Sowjetleger. Voorzitter het congres is Grigorij Kliemof. die tot 1948 majoor was bij het militaire Sbwjet-bestuur in Oost-Duitsland. De professor verdeelde de bevolking an de Sowjet-Unie in drie klassen: pro- Sowjetelementen. neutrale eleipenten en anti-Sowjetelementen- In de eerste, cate gorie plaatst hij de helft van de boeren, kantoormensen en militairen tot de rang i! r kolonel Twee derden van de arbeiders en de andere helft van de boeren, kantoorbe dienden en sóldaten waren neutraal. Elke propaganda-techniek van de Westerse geallieerden moest voorna melijk gericht zijn tot neutrale en anti- Sowjet elementen. Radioprogramma's als die van De Stem van Amerika had den geen nut als gpsproken werd van de „misdadigers van het Kremlin", zonder te kunnen mededelen, dat alle betrek kingen met deze „misdadigers" waren verbroken. Deze diensten konden zich veel beter beperken tot het aangeven, van de wijzen, waarop de volken van de Sowjet-Unie zich van hun tyrannie zou den kunnen bevrijden. Een dergelijke suggestie zou bijvooorbeeld zijn het op wekken tot ..het toeslaan van binnen uit op een ogenblik, dat een nieuwe aggres- sie van de zijde van Stalin de gelegen heid zou geven, om van buiten af toe te slaan", aldus professor Andrejewitsj. De volken van de Sowjet-Unie moesten er tot elke prijs van worden overtuigd, dat de Westelijke mogendheden niet met ge noegen met Stalin in bespreking traden, alleen maar om in vrede gelaten te wor den. Als zy zouden denken, dat dit het geval was zouden zij geen uitweg zien. Een anonyme spreker waarschuwde de Westelijke mogendheden tegen pogingen, om een partisanenbeweging in de Sowjet-Unie te organiseren, wanneer deze zou worden aangevallen, zoals Hit- Ier had gepoogd. „Men kan de Sowjet- Unie niet veroveren, maar haar slechts bevrijden van een gehaat regiem", zo zeide hij- Ev« lals ln Leiden in Utrecht eei im opgericht. riinger Twee Apeldoornse hoogleraren gisteren hartelijk gehuldigd Prof. Van der Meiden en prof. Van der Schuit vierden jubileum (Van onze Kerknieuws-redacteur) Op treffende wijze is gisteren in Apel doorn gebleken welke grote plaats de hoogleraren L. H. van der Meiden en J. J. van der Schuit in het midden der Chr. Geref. Kerken en ook in breder kring innemen. Beiden werden in een intieme samenkomst gehuldigd; prof. v. d. Mei den is op 17 November veertig jaar pre dikant en prof. v. d. Schuit is op 3f tober dertig jaar hoogleraar. (Advertentie), Beroepingswerk Ned. terv. Kerk. troepen: te Aalten (toez.) D. Groeneboer te Mijdrecht; te Nederlang- broek J. v. d. Heuvel te Schoonhoven: te Aalst G. H. van Kooten te Brandwijk. Geref. Kerken. Tweetal: te Assen (3e pred.pl.! v. d. Berg te Ottoland en A. Brouw® Barneveld. troepen: te Putten L. F. Stolk te Hantum. Geref. Gemeente. v e e t a 1te Ederven H. Ligteen- berg te Rotterdam-West en D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen; te Hendrik Ido Ambacht H. Ligtenberg te Rotterdam- West en A. van Stuijvenberg te Nun- speet. Ds A. M. Lindenburg Naar de Commissie voor het Opzicht in de Provinciale Kerkvergadering Gelderland der Ned. Herv. Kerk verzoekt te melden, heeft deze commissie, in band met moeilijkheden in de gemeente, ds A. M. Lindenburg te Beekbergen, i Ord. 11.6.4 der Kerkorde, losgemaakt zijn ambtsbediening, onder bepaling, dat ds L. gedurende één jaar niet mag staan iaar het ambt van dienaar des Woords, naar zich wel beschikbaar mag stellen •oor een kerkelijke bediening of functie. Ir H. J. Kist benoemd tot hoogleraar Ir H. J. Kist, benoemd tot hoogleraar STICHTING KLINISCH HOGER ONDERWIJS. ROTTERDAM, 13 Nov. Geslaagd: seml- rts-ex. K Bijl. Monnikend; u. G D A Kuy- dam en de heren F .1 i. N C Harder. Amster Rotterdam •li. Hengelo (O J F C A van Walrav— Estermann. A iris lu Crocq, Zeer grote doos 28 ct Verkrijgbaar In de kleuren: zwart, donk ar-, middel- en lichtbruin, oxblood en t Het lied der aethergolven Grar. 10.53 Idem. 11.00 Voor de 12.03 Gram. 12 55 Zonn 1.20 Metropole Orkest t bespreking. 2 li Nie .RHIN Boek- 2 20 Engelse les. 2.-10 Amateuruitzending. 3.15 Kroniek van Lette- :n Kunsten. 3 55 Promenade Orkest. 4 30 Schoonheid van het Gregoriaans". 5.00 Voor de Jeugd 5.00 Gev. muziek. 6.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 6 25 Planoduo en rhythmlsche begeleiding. 6 40 Regeringsuitz Zoeklicht op de Westerse Defensie 7 00 Nws. 10 Gram. 7.20 Parlementsoverzicht. 7.30 Gr. 1.30 „Lichtbaken". 8 30 Gram. 9 00 Gev. pro- jramma. 9.50 Actualiteiten. 10.00 Amuse- nentemuziek. 10.30 „Wij luiden de Zondaj n." 11.00 Nieuws. 11.15 Nieuws ln Esperanto 1 22—12.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nieuws .10 Gram, 7.15 Gymnastiek. 7.33 Gram. 8.01 25 De gew zijne P OPENTOOOD' «1™ 75^ EERSTE HOOFDSTUK 1 De avond daalt snel over het kleine rustige stadje. Van alle kanten spoeden de mannen en jongens, die van hun werk komen, zich in groep jes druk pratend op huis aan. Het is vroeg don- deze dagen, wat de straat een mistroos- wel gelijk hebben, denkt ze. De jongens kunnen de keuken. Straks, als Rie en de jongens er ook de bel van vier uur niet horen luiden of het ver- zijn, krijg je een boterham!" langen naar het water zit ze alweer in de be- Ze dringt ze de kamer uit, doet de deur haas- Ze hjeft 's avonds rust noch duur. voor tig achter hen dicht. Vader kan zo uitvallen als ïn alle drie veilig binnen weet. ze hem te druk worden, 't is beter om dat bij- tig geeft, en dit doet de werkers dubbel Tie doen. „Waar is Rie?" klinkt het na een stilte enkele minuten uit de hoek bij het raam. 'k Weet het niet, ze zou een boodschap 1 verlangen i lamp en ei Voor het raam van een eenvoudig huis op de hoek van twee tamelijk brede straten, zit in een leunstoel een magere, ziekelijk uitziende man. Op zijn knieën ligt een verkreukte beduimelde krant, die hem echter weinig belang schijnt in te boezemen, want telkens als hij een regel of vier heeft gelezen, houdt hij weer op en turen zijn ogen mat en zonder bestemming de straat in. Hij ziet er niet vriendelijk uit, die man daar aan 't raam. Om zijn mond ligt bijna altijd een gemelijke trek, en in huis is men er al lang aan gewend, dat zijn manier van spreken haast nooit anders dan stug en ontevreden is. Barend Verschalk is al jaren ziek, wat aan zijn uiter lijk ook wel te merken is. Zijn gelaat is bleek en ingevallen, een schorre hoest scheurt af en toe door 't vertrek en de hand die de stoelleu ning omklemt is doorschijnend van terug kunnen wezen!" al lang en breed die zijn zoon niet kende ANNIE SANDERS tijds te voorkomen. Wat later komen de jongens, frisse gezonde belhamels van twaalf, tien en zeven jaar. „Zijn jullie Rie niet tegengekomen?" vraagt Trees, die Marrie en Henk alvast op hun stoel tjes heeft gezet. „Rie? Jawel, die stond bij een wagen met turf te kijken!" licht Bart, de oudste broer, haar in. „Waar, hier in de buurt?" „O nee, in de Havenstraat helemaal!" „En ze moet om zeven uur op de catechisatie wezen! Dat haalt ze nooit meer!" „Nou vooruit, we beginnen maar vast!" com mandeert vader. „Daar is geen wachten op!" Ze buigen het hoofd tot gebed. Hardop bidden doet vader niet meer. sedert de hoest hem ie der ogenblik het spreken onmogelijk maakt. Als ze al een minuut of tien aan tafel zitten, komt Rie eindelijk aanzetten; een veertienjarig dikkertje met verwaaide krullen om een guitig lachend gezicht. „Kind", zegt Trees, „waar kom je toch van daan? We zijn maar begonnen, hoor. Is dat uit blijven? Schuif maar gauw bij en maak een beet je voort, anders kom je zo meteen nog te laat op catechisatie!" Over Rie's blozend gezichtje glijdt even een on- „Moet ze dan niet na3r de catechisatie?" ,,Ze moet wel, ja, maar ze zal wel weer niet veel zin hebben. Als dominee ziek is..." Ze krijgt geen gelegenheid om haar zin af te lagerheid. maken, want de deur wordt wéér opengeduwd, De deur tussen keuken "en woonkamer wordt nu door een paar kleuters van vier en vijf jaar, ^vci twc op dit ogenblik geopend door een meisje van die met verongelijkte gezichtjes en driftig door willige trek even in de twintig. Verschalks oudste dochter, elkaar pratend de kamer inkomen. 0 ja die catechjsal]e! Die was ik haasl ver_ die met een stapel boterhambordjes in haar han- „Trees, zeg jij nou es tegen Henkie dat-ie van geten. 'k Wou dat je maar niks gezegd had1" den binnenkomt. m'n pop afblijft, die moet slapen gaan en Henk „Maaskamp is er vanavond weer, hè?" vraagt „Heeft vader de jongens nog niet gezien in de wil er aldoor mee spelen!" Bart. straat?" vraagt ze met een blik op de klok. „ik mag er ook nooit aankomen!" verdedigt „Dat zal wel. Ik wou dat een andere ouderling ,,'t Is al over half zes en ze zijn nog niet thuis. Henk zich tegen de beschuldiging van zijn zus- het maar eens overnam, of dat we een dominee je. „En ik ben toch d'r vader!" hadden die niet zoveel ziek was!" „Ze halen ^ou toch ook niet uit bed als je „Ja, de dominee wordt oud!" moet Trees haar half geweest van school! De man schudt ontkennend het hoofd. „Nee. 'k hoor of zie ze niet. Ze zijn zeker slapen moet!'? bitst Marrie daar weer tegenin, gelijk geven. „Maar" daar "mankeert"het weer aan het kanaal. Honderdmaal kun je ze Trees, die het pijnlijk trekken ziet om de juist aan. Als ze je precies gaan behandelen of verbieden om daar naar toe te gaan. maar ze mond van de zieke, brengt het kibbelende twee- je op school zit, dan gaat de lust er wel af!" zijn stokdoof aan dat oor!" tal met een zoet lijntje tot bedaren. „Maaskamp is een Deste ouderling'" Het meisje zucht, met een verdrietige trek op „Stil- kindertjes, stil! Niet schreeuwen, dan vader zich in 't gesprek 't gelaat begint ze de tafel te dekken. Vader zal wordt vader zo moe. Gaan jullie nou zoet naar Rie haalt de schouders op. mengt uitgeschakeld", 10.20 Voor de a ven. 11.30 Pia ■belders in de VARA. lubedrll- ■n. 12.33 >n. 1 45 Radioweekjoi istieke Staalkaart VPRO: 7 30 hoorspel. 10.55 De „Ondei an Z. K n Zuid- Engeland. BBC 330 m. 12.00 Licht orkes' soliste 12.55 Gev. programma 2 00 Nlei 2.10 Gev. programma. 2 55 Schots Orkest. Amusementsmuziek. 4.10 Sport. 5 03 Conc 6 00 Voor de kinderen. 665 Weerber Nieuws. 7.15 Concert. 8.00 Interviews Parlementsoverzicht. 8.45 Gev program 247 m. 12 00 Lichte erzicht, 1.15 Dans- .ichto muziek. 2.35 srt. 3.05 Orgel. 3.30 5.15 Militair ork rt. 7.00 Gram. 7 15 serie. 800 Nieuws. 5 45 Jazzr >v. prot .25 Sport ert 4.10 Muzikale causerie 4 35 6 30 Amerik uitz. 8.00 Lichte ir Hoorspel. 10 20 Klankbeeld. IC .25 Idem. 11 4512 00 Nieuws. 324 m. 1230 Weerberichten 12 •0 Nieuws 1 15 Gram 1 30 Voor in 6.30 idem. 7 00 Cabaret. 9.15 Acct 10.00 Nieuws 10.15 Gra vs 11.05—12.00 Dar 1.10 en 2 05 7.20 Gram. 7.40 Ider 00 Nieuws 10.10 10.45 Gram 10.50 Ni ïk. 11.56 Nieuw maakt Uw keel droog en effent de weg voor verkoudheden. Verzacht en maak Uw keel vochtig met Er waren vele sprekers: ds W. F. La- mam uit Rotterdam-West, voorzitter vam het huldigLmgscomitévervolgens afge vaardigden van de kerken die prof. v. c'. Meiden gediend heeft: ds A. Hil'bers van Enschede, ouderling C. van Dongen uit Dordreoht. ds M. W. Nieuwenhuijze uit. Den Haag-Centrum. Namens curato ren der theologische school sprak ds L. S. den Boer uit Den Haag-West, namens de school zelf prof. J. Hovius en voor de studenten de heer G. J. Buijs. In het hart en leven van prof. Van der Meiden neemt het doofstommenlnstituut Effatha te Voorburg een bijzondere plaats in. Hij is er al jarenlang voorzit ter van. Ds J. G. Feenstra, Geref. predi kant te Scheveningen en tweede voor zitter van Effatha, noemde prof. v. d. Meiden een „vader" voor het instituut, die voor allen en alles aandacht had. Bij deze woorden sloot ir W. den Boer uit Dordrecht, eveneens bestuurslid van Ef fatha, zich aan. Prof. dr G. Ch. Aalders uit Heemstede, emeritus hoogleraar aan de V.U. en voor zitter van de vertalingscommissie Oude Testament, dankte namens het Ned, Bij belgenootschap prof. v. d. Meiden voor het werk dat hy voor de nieuwe Bijbel vertaling heeft verricht. Hij huldigde ook prof. v. d. Schuit als vriend en col lega. Ds J. H. Velema uit Zwolle sprak namens deputaten voor de eenheid onder Geref. belijders, en ds P. M. Jonker na mens de kerkeraad van Apeldoorn. Een drukke receptie, een diner- en een gezel lig samenzijn met de studenten volgden. KERKELIJKE EXAMENS. Voor het candidaata-examen theologie (Doopsgezinde Broederschapi slaagde de heer AKTE-EXAMENS WISKUNDE M.O. s-GRAVENHAGE. 12 Nov Geslaagd M O - A J Borghols tc Alkmaar. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM, (Gem. Univ.) 13 Nov. Be vorderd tot accountant de heren W van Brui nessen, Zaandam en F Graafstal. A'dam: ge slaagd voor cand. ex Duits A Timmermans. R'dam: doet. ex. geschiedcr 1 mefS Leiden en mej P UTRECHT. 13 S seskunde: E R en. A'dam en L Vollbracht Nov. Geslaagd voor het can- Nederlands recht de heren G mstel, Kiikduin. J M J Korff Haag. J B Egelie Rotterdam, rine. Den Haae en M MollJn. echt. Chr E Heynekam A M F Tummers, Ut: Zeist, (g) H J Enden- irkunde: J M - de Widt. Terberg. A oltes Hengelo (O). A F Corsmit. Utrecht. J Bloem. Eindhoven. C H N de mej. E Lake. Sluis: doet. rum laudet. Utrecht: doet C Bom Den Haag, N IV A J M Halewijn. Venlo Dongen. A .T Jonker H C Kardinaal. Rijthoven. fl C de Ronde. Ro« SPIERPIJN igSfu, driemaal daags krachtig laten wrijven met Kloostcrbalsem,dic| diep in de weefsels doordringt.! Ook bij rhcumatiek en ischias:' Toch is het zo! T~IE MODERNE, ordelijke weten- schan heeft ook de sterren in klas sen verdeeld. Ter vermijding van willekeur in de vaststelling van die klassen is bepaald dat tussen de lichtsterkte van twee sterren die pre cies een klasse verschillen een be paalde verhouding dient te bestaan. We zullen daarop niet verder ingaan, doch alleen vermelden dat wanneer we het licht van een ster 100 keer zwakker zien den dat van een an dere ster. het klasseverschil 5 be draagt Is de lichtsterkte bijv. 1 000 000 keer zwakker dan scheelt het 15 klassen. Wanneer alle factoren meewerken, kunnen zeer goede ogen bij helder weer sterren waarnemen ter grootte van de 6de klasse Indien zo iemand de nachtelijke hemel beziet, zou hij dus een geweldige hoeveelheid ster ren moeten waarnemen? Inderdaad, dat zouden we veronderstellen, maar helaas, de werkelijkheid is ook in dit geval weer anders. Zoals zo vaak, is het ook hier de veel geprezen en vaak bestreden menselijke intuïtie geweest, die op de donkere achtergrond van de nach telijke hemel milliarden en nog eens milliarden sterren vermoedde en daaruit de conclusie trok dat hij ook inderdaad „myriaden sterren" zag. Maar hy vermoedde dit slechts, hy zag ze niet. Om de eenvoudige reden dat hij ze niet kón zien. Want ondanks de scherpte van het menselijk oog, dat sterren tot de 6de grootte-klasse kan waarnemen, ziet het ongewapende oog niet meer dan 1600, ten hoogste 2000 sterren. De rest is er natuurlijk wel, maar blijft voor het ongewapende oog verbor gen en is alleen door een kijker waarneembaar. Moderne kijkers, waaraan een camera is verbonden maken sterren tot de 20ste grootte zichtbaar. Hoeveel sterren zouden er nu zo ongeveer wel zijn? Zou dit bedrag ook zo tegenvallen als het aantal dat we met het blote oog kunnen waar nemen? Kom. laten we er eens een gooi naar doen, doch daarbij in het oog houden dat de titel van deze rubriek niet op het resultaat daarvan van toepassing mag zijn. Daarover dan morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2