Mettwc £riitsrl)e GTourattl Begroting 1953 onder de loupe Urker vissers als verloren zonen uit Argentinië teruggekeerd Verbitterd doen zij een boekje open over onze legatie in Buenos Aires Veewagen reed op autobus: 2 doden, 15 gewonden Wist U Politie-agent vannacht in Woerden doodgeschoten Beelddrager Gods Journalisten (300) gaan met Eisenhower mee VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal, 2— per maand: 0 47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9585 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatuastlcb gfiebleoen tngn hert Ia tcgfjenspcet" Zie pag. 3 Relaas van mislukte emigratie (Van een onzer verslaggevers) TAN KORF, 50 jaar oud en Reinier Korf, een achterneef van Jan, zijn gisteren op Urk teruggekeerd van hun mislukte emigratie naar Argentinië. Welhaast als verloren zonen zijn zij door hun familie op het voormalige eiland ontvangen. De verhalen die zij in de familiekring ver telden, zijn samen te vatten in enkele woorden: Argentinië is een prach tig land. Er zijn voor vissers geweldige mogelijkheden, maar men heeft de Urkers laten zitten en geen hand uitgestoken, toen zij dringend steun nodig hadden. Daarom is de emigratie, althans wat Jan en Reinier aan gaat op een mislukking uitgelopen. heeft dat de Urkers deze schadevergoe ding zouden betalen. Daarmede, aldus Jan Korf, heeft hii zich achter de Bel gische reder geplaatst en verried hij ons. De Urkers hadden met de treilvisserij een net verspeeld en later met een vol komen ongeschikt net nog een week „gemoord". Van Iseghem vond de be somming echter te weinig en duldde niet, dat zijn bedrijf op Zondag stil lag. Als zij daar maar aan toegegeven had den, waren zij nu niet hier, en dan zou den ook hun gezinnen, die tot nu toe van de steun geleefd hebben, overge komen zijn. Volgens Jan Korf is deze emigratie dus mislukt, dank zij de prin cipiële vasthoudendheid van de Urkers. Geen eigen scheepjes De Urkers zaten toen met niets in Ar gentinië. Als zij maar een paar scheepjes hadden gehad, zouden zij er wel gekomen zijn, aldus Jan Korf. De Italianen, die vrjj kunnen binnenkomen en zoveel kun nen vissen als zij willen, lenen 200.000 pesos om een schip met toebehoren te kopen en die som betalen zij in twee jaar af. De Nederlanders wilden de Urkers wel helpen, maar de makreelvisserij, die op kleine scheepjes beoefend wordt, is geheel in handen van de Italianen. Zij beheren ook de vismeelfabrieken. Daar kan dus niemand anders bijkomen, want die weg is afgesloten. De zeevisserij kan alleen maar beoefend worden met grote schepen en grote netten. Er worden op deze visserij 1000 a 1500 Reinier, die 30 jaar is en jong gehuwd en allerminst de indruk maakt ontb< gen geleden te hebben hij is z\ en dik geworden vertelde het vol- Hij heeft na het mislukken van d serij van alles uitgevoerd en onder als timmerman gewerkt. Een West- Europese arbeider, aldus Reiniei het echter in het zuidelijke land, dat helemaal ingesteld is op zuidelijke ge woonten, niet uithouden. Als hij zo weinig behoeften had als de Italianen bijvoorbeeld, dan zou het wel gaan, maai van de 1400 pesos per maand 350,1 die Reinier verdiende, moest hij 600 pesos voor huur van een woning betalen. Van de overblijvende 800 moest hij leven en al zijn de levensmiddelen goedkoop, dat, wat het leven voor een Nederlander gezellig maakt meubelen en kleren is verbazend duur. Reinier zag dus geen kans van deze 800 pesos per maand zijn vrouw te laten komen. Voor de Belgische reder Van Iseghem had Reinier niet één goed woord. Hij zag in het ter zijde schuiven van contract door deze man een poging van de Urkers af te komen, toen hij zijn schepen in Argentinië had. Het was hele maal niet nodig op Zondag te vissen, aldus Reinier, want op de andere dagen van de week was er best een boterh: te verdienen, maar hij wilde dat eenmaal. Zwervers Nadien zijn de Urkers gaan zwei Zij zijn van Mar dél Plata naar Pedro gegaan en hebben op een onbe woond eiland gezeten, waar zij van wer en nattigheid bijna omkwamen, dat zij daar geen vis vingen, zoals in de bedoeling lag. De netten, waarmee zij moesten ken, bleken namelijk volkomen ondeug delijk te zijn. Teunis Ras en zijn lé- jarige zoon zitten nu nog op het eiland. Hot dichts bijzijnde dorp, waar zij levens middelen kunnen kopen, ligt 27 km verwijderd. Die afstand moeten zij De laatste bijzonderheden hoorden we uit de mond van Jan Korf. Hij is ouder, grijzer en meer verbitterd dan zijn jonge reisgenoot. Hij is vooral gebeten op de autoriteiten van de Nederlandse emigra tie in Buenos Aires, die alles gedaan hebben, aldus Jan Korf, om het hun moeilijk mogelijk te maken. Toen de Belgische reder zijn contract verbrak, waardoor de Nederlanders zonder geld kwamen te zitten, werden zij niet ge holpen, en later, bij het contract van de rust stond niets in het contract, dat in Zondagsrust, evenmin. Over die Zondags- Nederland gesloten is. Maar volgens Jan Korf was mondeling afgesproken, dat de Urkers op Zondag niet zouden vissen. De Zondag Als het nu met de maikreelvisserij maar goed gegaan was, dan was het wel mee gevallen. Daar kunnen schatten mee verdiend worden. Maar toen bleek dat de beschikbare netten volkomen ongeschikt waren voor deze visserij, eiste Van Ise ghem, dat de Nederlanders verder de zee op zouden gaan en twee reizen per week zouden maken. Dit bracht hun Zondag in gevaar, en dat was, volgens Jan Korf, volkomen tegen de afspraak. De Urkers hebben toen de schepen ver laten. Van Iseghem kwam met de eis om schadevergoeding van 3600 pesos per persoon. Jan Korf laakte het zeer in de Nederlandse emigratie-autoriteit te Bue nos Aires, dat hij er op aangedrongen Lege trein reed op stoomlocomotief Vertraging op drukke lijn Den HaagR'dam DP Tegen half elf hedenochtend is bij Schiedam door nog onbekende oorzaak een lege reizigerstrein in aanrijding ge komen met een stilstaande stoomloco- De bovenleiding geraakte onklaar, doordat van de viersporige baan tussen Rotterdam DP en Schiedam slechts twee sporen berijdbaar zijn. Teneinde de ver traging van de treinen tot een minimum te beperken, was tussen Den Haag en Rotterdam DP een pendeldienst onder houden. Over het lot van de bestuurder van de lege trein is nog niets bekend. Reizigers van Amsterdam, bestemd voor het Zuiden, werd aangeraden via Utrecht te neuzen. De materiële schade is zeer groot. Dra den hangen naar beneden en goederen uit een wagon, die in de knel is geko men, lagen her en der verspreid. Twee personenwagens liepen uit de rails en kantelden tegen de spoorwegdijik. De bestuurder van de lege trein heeft vermoedelijk een gebroken been en een kiniewond. Gisteren werd door de O. v. J. voor de Haagse rechtbank één jaar gevangenis straf en levenslange ontzetting uit het ac tief en passief kiesrecht geëist tegen de 58-jarige koopman H. P. van M. uit Hil- legom, wegens verraad van een Joodse vrouw te Utrecht. De Raad van Cassatie had de zaak teruggewezen naar de Haagse rechtbank, die indertijd de verdachte tot 1 jaar ver oordeeld had. Uitspraak 27 November. kisten vis op een reis gevangen. De hele Urker vloot zou er best kunnen ren deren. De moeilijkheden voor de Urkers werden echter nog groter, doordat de legatie verzuimd had een werkvergun ning aan te vragen, toen het misliep met de viserij. Zo stonden zij op een gegeven, moment zonder inkomen. De Gerefor meerde kerken in Buenos Aires en Tres Arroyos hebben wel financieel geholpen, maar de legatie weigerde elke onder steuning uit te keren. Ook toen zij, zoals Jan Korf vertelde, 35 pesos vroegen toen een zegel op een document moest wor den geplakt. Als honden hebben zij ons behandeld, aldus Jan Korf. Arie Sonne- veld, de zoon van ds Sonneveld, heeft zoveel mogelijk geholpen, waardoor zij in staat werden gesteld de riviervisserij uit te oefenen. Maar eer het zover was, was er al zoveel tijd voorbij gegaan dat het seizoen voor de riviervisserij over Toen heeft men nog allerlei kleine karweitjes aangepakt en het slot is dat mannetje voor mannetje terugkomt uit Argentinië. Zoals gezegd, alleen Teunis Ras en zijn zoon zijn achtergebleven. Goed voorbereid Men kan niet zeggen dat de emigratie niet goed is voorbereid. Het contract met de Belgische reder is getekend in tegenwoordigheid van de burgemeester van Urk, ds Sonnveld van Argentinië, dr Vonk van Urk, een technicus, een jurist en een econoom van de emigratie- dienst in Den Haag. Het moet dus wel goed nagelezen zijn en daaraan heeft het zeker ook niet gelegen. Waar het dan wel aan lag? Teunis Ras en zijn zoon, die op het onbewoonde eiland zitten, worden nu geholpen. Zij zetten door. Misschien hebben deze Ur kers teveel vergeten, dat emigratie toch doorzettingsvermogen eist, dat alles uit de emigranten zelf moet komen. Jan Korf wil wel terug naar Argentinië als hij voldoende hulp kan krijgen en Rei nier wil proberen bij de hydrografische dienst van de Marine terecht te komen. Daar heeft hij vroeger ook bij gezeten. Maar allereerst gaat Jan Korf naar Den Haag om een boekje open te doen de emigratie-ambtenaren bij onze lega tie te Buenos-Aires, want daarover raakt hij de eerste veertien dagen niet uitgepraat. Prins Charles van Engeland is vandaag vier jaar geworden. Hier ziet men hem met zijn moeder, Koningin Elizabeth, in de tuin van het Balmoral Castle in Schotland. Twee arbeiders van de Enka achterin de bus door rondvliegende stukken getroffen richting Apeldoorn, toen ter hoogte bet sanatorium Caesarea van de andere kant een veewagen naderde van de fir ma Hazebeek uit Wekerom, waarin 5% ton vlees werd vervoerd. Door nog on bekende oorzaak zwenkte de chauffeur van de vee-auto, de 22-jarlge J. K. uit Barneveld met zijn wagen plotseling liniks. De buschauffeur trachtte nog, door naar uiterst rechts uit te wijken en krachtig te remmen, een aanrijding te voorkomen, doch dat mislukte. Met een daverende klap vlogen de twee wagens op elkaar. Juist waar men ze het minst zou ver moeden. waren de gevolgen het ernstigst. Twee Apeldoornse arbeiders, die hele maal achter in de bus zaten, de 27-jarige F. Kroon en de even oude D. J. Huis kamp, werden door losvliegende voorwer- >en zo zwaar gewond, dat zij ter plaatse iverleden. Een andere arbeider, J. Paul- ien, eveneens uit Apeldoorn, werd in zorgwekkende toestand naar Apeldoorn vergeoracht, evenais de chauffeur vai» e veewagen J. K. De buschauffeur en nog twaalf ande- e inzittenden kwamen er met lichte erwondingen af. De politie nam 'de waar gehavende voertuigen in beslag. In Huizinge (Gr.) liep de vier jarige Geert Jan Weringa, toen hij de straat oprende, tegen een rijdende auto. "ij werd overreden en gedood. De 55-jarige mevr>. Roek uit Meer- toen zij water wilde putten i spelers ln de jeugdbe weging etc. de helpende hand wordt in het a.s. w« geest te Oegstgeest gehouden: o.a. wordt Nijhoffs spel De Ster DAT aan jhr mr R. A. J. de Wijker- slooth de Weerdcsteyn op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als subst.- griffier bij de rechtbank te Maastricht. DAT de 38-j. A'dammer H. M. door het Arnhemse --of is veroordeeld tot 4 j. wegens een serie inbraken in Twenthe (eis 5 jaar, overeenkomstig het vonnis van de rechtbank te Almelo). DAT op 19 Nov. een ouderdag wordt gehouden bij het garderegt. grenadiers en jagers in Arnhem en op 21 Nov. een bij het regt. mortieren Menno van Coe- hoorn in Maastricht. DAT oud-minister In 't Veld op 21 Nov. in A Vim de tentoonstelling Mens en Huis zal openen. DAT op het Ned. schip Rohi in IJmut- dèn de 42-j. J. L. uit Amersfoort is ge arresteerd, die zich jaren lgng met valse diploma's in Ned. en Indonesische zie kenhuizen heeft uitgegeven als verpleger. Zonderlinge houding Abe Lenstra speelt niet mee in Huil Heeft geen zin linksbuiten te staan Abe Lenstra heeft de K.N.V.B. mee gedeeld, dat hij morgen niet met het Nederlands elftal in Huil zal meespelen tegen Engeland. Nauwelijks 12 uur voor het vertrek van de Oranjeploeg naar Engeland heeft hij zijn besluit bekend gemaakt. Hij voegde aan zijn mededeling toe, dat hij „er nog eens goed over had nagedacht, maar dat hij zich als links buiten niet op zijn plaats voelt" Van de zijde van de K.N.V.B. vernam het ANP, dat Louer van N.O.A.D. thans voor Len stra de reis naar Huil zal meemaken. Dit wil echter niet zeggen, dat Louer ook zal worden opgesteld. Wie de links buitenplaats zal bezetten, zal pas te Huil wjorden bekend gemaakt. (Wij wijzen er op, dat als reserve voor de voorhoede Clavan van A.D.O. is aangewezen. Ver moedelijk zal deze Lenstra vervangen en Louer tijdens de wedstrijd reserve blij- i. Men gelieve met deze te elfder ure door Lenstra veroorzaakte wijziging rekening te houden bij het lezen van de opstelling elders in ons blad. Voor de handeling van de Fries kunnen we wei nig bewondering hebben. Zo'n korte tijd voor de wedstrijd, met dergelijke bezwa ren komen vinden wij in hoge mate on sportief. Red.). Fransen gaan in Januari met Cornets vliegen ParijsCasablanca in 3 uur en ParijsDakar in 7 uur De eerste niet-Britse Europese lucht- dienst met Cornet-straalvliegtuigen zal in Januari a.s- worden geopend met twee vluchten per week tussen Parijs, Casa blanca en Dakar. De dienst wordt onder houden door de Franse luchtvaartmaat schappij Union Aero-Maritime de Trans port. De vlucht Parijs-Casablanca zal dan drie uur duren in plaats van de 6 uur en 15 minuten die zij thans vergt. Parijs- Dakar wordt gevlogen in 7 uur 15 minu ten. Later zal het aantal diensten per week tot drie worden opgevoerd. Aldus meldt de persdienst van de Britse am bassade in Den Haag. Nieuwe reportagedienst NCRV en VARA krijgen hulp van de MSA De West-Europese radio-omroepen zul len binnenkort, dank zij financiële steun van de M.S.A., meqft reportages vit an dere landen van Europa kannen uitzei den. OokJbe technische uitvoering zal bij de M.S.A. berusten. In Nederland zulle; de NCRV, de VARA en de Wereldomroep van de nieuwe reportagedienst gebruik maken. Daar zowel de NCRV als de VARA reeds eigen correspondenten hebben in Londen, Brussel, Parijs Bonn, zullen nog correspondenten t den aangesteld in andere hoofdsteden zoals Berlijn, Wenen, Belgrado, Ankara Lissabon, Athene en Kopenhagen. West-Duitsland maakt voedselvoorraden Het West-Duitse ministerie van Voed selvoorziening heeft bekendgemaakt, dat West-Duitsland speciale voedselreserves voor gebruik in geval van nood aanlegi. Deze reserves zullen tegen eind Juni bestaan uit 650.000 ton tarwe. 400.000 rogge, 650.000 ton graan voor veevoeder en industrieel gebruik, 25.000 ton vlees, voldoende reuzel om de 48 millioen zielen tellende bevolking van West-Duitsland 2 a 3 maanden te voorzien en ongeveer 40.000 ton margarine. Boseigenaren klagen over belastingdruk Ernstige klachten over de belasting- politiek ten opzichte van de bossen kwa men in Utrecht naar voren op de jaar vergadering van de Nederlandse Vereni ging van Boseigenaren. Als de eigenaar overlijdt, wordt zijn bos geschat met de rente er bij en kan zijn erfgenaam 20 tot 30 of 40 pet succes sierechten betalen. Vóór het bos 150 jaar is, kan dit zich nog een of twee keer her halen. Dit spel is niet eerlijk meer, zo verklaarde jhr W. H. de Beaufort in een inleiding. „De grootste aardbeving aller tijden" Door combinatie van meldingen heeft de Amerikaanse karteringsdienst vastge- dat de grote aardbeving, welke 4 November j.l. zo'n opzien baarde, heeft plaats gehad op het Siberische schier eiland Kamsjatka. Het Canadese minis terie van mijnbouw en bodemkartering noemde de aardbeving „de grootste aller tijden". Canadese seismografen regi streerden 119 z.g. naschokken. DAT de regering zal voorstellen de beroepswet te wijzigen om de uitsluiting van vrouwen voor bepaalde rechterlijke functies te schrappen. DAT staatssecretaris Van Rhijn giste ren in Breda voor het departement W. Brabant van de Ned. Mij voor Nijver heid en Handel sprak over de onder nemer en de huidige sociale politiek. DAT de landaanwinningswerken aan de Noordkust van Groningen Maandag wegens het korten der dagen worden stilgelegd, waardoor 380 D.U.W.-arbei- ders zonder werk komen. DAT mevr. H. Koiter—Straat te De- demsvaart vandaag haar 100ste verjaar dag viert. DAT Maandag in Nijmegen het 30- jarig bestaan van het rijksmuseum Kam wordt gevierd. DAT wegens diefstal van paketten ter waarde van in totaal f 2.000 uit wagens van Van Gend en Loos in Den Bosch, Tilburg en Breda zekere R. uit Tilburg is gearresteerd. Hij zag de Faustus weer Dank zij het veel betere weer heeft men thans de gelegenheid onder water een kijkje te gaan nemen naar de ligging van de Faustus. Gis-, teren heeft de eerste duiker de „sprong" naar de diepte gewaagd. Slachtoffer van zijn beroep Door twee onbekende mannen, die juist drie inbraken hadden gepleegd VANNACHT OM TIEN VOOR VIER is de 35-jarige politie-agent A. van Eek in Woerden door twee onbekende inbrekers neergeschoten en een uur later in het ziekenhuis overleden. De daders zijn na hel plegen van het misdrijf verdwenen in de richting Woerden-stad. Er is van hen geen sig nalement bekend. Het politie-apparaat over het gehele land werd spoedig gealarmeerd. De inspecteur-corpschef in Woerden verzocht aanhouding en controle op onbekende personen. by de derde inbraak werd gestolen, Is nog niet bekend. Na half vier vanmorgen kreeg de po litie te Woerden een telefonische waar schuwing uit Harmeien, een dorp uit de omtrek, dat twee mannen daar een in braak hadden gepleegd. De dieven waren de richting van Woerden uit gefietst. Agent Van Eek, vergezeld van een burger, stapte op zijn fiets en reed in de richting van Harmeien. In het duister ontwaarden zij, ter hoogte van het café Eenhoorn, twee mannen, die zonder licht reden. Van Eok sommeerde de fietsers af te stappen. Toen begonnen zü te schieten. De in brekers losten vier of vijf schoten. Agent Van Eek werd ln de buik getroffen; zijn metgezel kreeg een schot in het been. De daders gingen er snel vandoor. De gewonden werden beiden in het Rooms-Katholieke ziekenhuis van Woer den opgenomen. Korte tijd daarna is de politieman overleden. Hij was gehuwd en had twee kinderen. Drie inbraken In Harmeien is vannacht op drie plaat sen ingebroken. Veel heeft het de daders niet opgebracht. In de eerste woning be droeg de buit f 17.50, in de tweede f 10 en groot aantal sigaretten. Wat er Nu volstrekte volmacht voor Naguib Met ingang van 23 Juli, de dag der revolutie Te Cairo is vanmorgen officieel mede gedeeld, dat minister-president generaal Naguib voor de tijd van zes maanden volstrekte volmachten voor het bestuur van Egypte zijn verleend. Deze termijn wordt gerekend te zijn ingegaan op 23 Juli j.l., de datum waarop het leger in Egypte de macht overnam- DAT de Rotterdamse diergaarde twee zwanen naar Napels heeft gestuurd om de eenzaamheid van de enige zwaan in een vijver daar op te heffen. DAT tegen de 50-j. zwerver H. J., die reeds dertien maal is veroordeeld, voor de Haarlemse rechtbank wegens diefstal van een klein bedrag uit een school te Hoofddorp twee jaar is geëist. DAT de VARA Zaterdagavond in de serie kruisgesprekken met schepen-op- zee zal trachten verbinding te krijgen met de Nieuw-Amsterdam, die onderweg is naar New York met Toon Hermans DAT gisteren het 4000ste schip in 1952 de A'damse haven is binnengelopen (vo rig jaar kwam het 4000ste schip op 4 Dec.). DAT de Ned. vertegenwoordiger bij de Europ. Kolen- en Staalgemeenschap, D- Spierenburg, in Stockholm besprekingen heeft gevoerd over ccn Zweedse ver tegenwoordiging bij het hoge gezags orgaan. Ten 6lotte probeerden de inbrekers het nog voor een vierde maal. Maar hier werden zij gestoord, doordat de vr des huizes wakker werd en de politie waarschuwde. Vóór deze per motor arri veerde, waren de vogels al gevlogen. Een seinhuiswachter, die door de politie was gealarmeerd, zag de twee fietsers zonder licht passeren in de richting Woerden. Daarna kreeg de politie in de stad het telefoontje. dat ïaar- van riet men in het massificatie-proces van deze tijd echter niét veel. Het mo derne productieproces bevordert dat zien ook niet. Toch is de mens beelddrager Gods. Hij is het in velerlei opzicht. Mogen wij op één facet wijzen? God is de grote eigenaar van alles. Zijns is het goud en het zilver en het vee op duizend bergen. Is dit niet een zijde van de beelddrager Gods zijn. dat de mens, hoe primitief en hoe simpel het ook zij, eigendom heeft. TVTU komen wij tot een vervolg daar- op. Eigendom is dus eis voor het waarachtig mens-zijn. Ook op dit punt moeten wij verder. We spreken in deze tijd van „be- zitsspreiding". Hiermede bedoelt men, meer mensen meer eigendom te geven dan hun kleding en het al dan niet schamele interieur hunner woningen. Hebben niet juist de Christenen, die immers geloven aan het beelddrager Gods zijn, hier een taak? Nu wordt wel gezegd: men mag de eigendom van de één niet nemen en die aan de ander geven. Wij stemmen dat toe. Dat zou diefstal zijn. Maar een andere vraag is, of wij verplicht zijn die ontwikkeling te bevorderen, dus in derdaad tot bezitsspreiding te komen. E* die zeggen: maar men mag van zijn bezit geen afstand doen, men ls rentmeester. En inderdaad bepaalt dat de verhouding van de mens eigenaar tot God, de grote eigenaar. Maar dat valt onder de eerste tafel der Goddelijke wet. Onder de tweede tafel valt de ver houding tot de naaste, die men moet liefhebben als zichzelf. Als zichzelf! Dat wil zeggen, dat een ieder voor die naaste moet wensen en nastreven en bevorderen wat hij voor zichzelf wenst, nastreeft en bevordert. Als we nu in dat licht het vraagstuk van de bezitsspreiding zien en deze dan stellen naast wat ons geleerd wordt over de mens als beelddrager Gods, dan krij gen we ons eigen en naar wij menen een Christelijke visie op dit vraag stuk. TYIT houdt niet in, dat wij van van- daag op morgen tot volledige bezits spreiding zouden willen overgaan. Dat zou immers revolutionnair zijn en tot rampen leiden. Maar het betekent wel, dat wij zoals ten aanzien van andere punten, de groei in deze richting willen gaan bevorderen. Dat wy er aan willen meewerken, de harten en geesten van de mensen om te vormen. Dat zijn de harten en de geesten van bezitters en van niet-bezltters, opdat er een gestadige ontwikkeling komt in de richting, dat er meer dan nu recht vaardige verhoudingen bestaan en meer mensen ook op het punt van het bezit meer beantwoorden aan de eis van het b'eelddrager Gods zijn. wij boven schreven is het duidelijk, dat alleen een Christelijke organisatie, zo van werkgevers en arbeiders, deze weg kan gaan. Door uit te gaan van de levensopvat ting die naar Gods Woord is. kunnen zij zowel de eis van het Goddelijk gebod als van het beelddrager Gods zijn uit dragen en werken in de richting van de vervulling daarvan. Als zij, zoals het Convent van Chris telijk Sociale Organisaties werkelijk is, gezamenlijk hun weg zoeken in het maatschappelijk leven, kunnen zy in vloed oefenen in de goede richting. Zouden de Christelijke krachten zich verpulveren ln „neutrale" of „algemene" organisatie, dan zouden zij deze invloed niet kunnen oefenen. Dit zou tot schade zijn van de mil- lioenen, die meer en meer gemassificeerd dreigen te worden doordat hun het beelddrager Gods zijn niet kan worden bijgebracht. De reis naar Korea Ook wacht de generaal een zeer gevaarlijke strijd met de Amerik. dollars ENERAAL EISENHOWER, de nieuw gekozen President der Ver. Staten, VT zal volgende week Dinsdag zyn reeds eerder aangekondigde onder houd met Truman hebben. Vandaag beëindigt Eisenhower zijn vacantie in Augusta, in de staat Georgia, en reist hy naar Washington. De nieuwe President polst op het ogenblik leidende Republikeinen over hun mening inzake de Koreaanse kwestie. Volgons de corr. van A P. uit Seoel zal waarschijnlijk over het bezoek van Eisen hower aan Korea geen nieuws mogen wor den doorgegeven, voordat hij dit land weer verlaten heeft. De desbetreffende medeling is afkomstig van luit.-kolonel Posengren. chef van de voorlichtingsdienst het achtste Amerikaanse leger. Deze treft uitvoerige voorbereidingen in ver band met de komst van niet minder dan 300 journalisten, die het bezoek zullen moeten verslaan. Vliegtuigen en helicoptères zullen op zijn minst een 25-tal verslaggevers, foto grafen en mensen van radio en televisie in staat stellen, Eisenhower op zijn rond reis te volgen. De voornaamste Amer,- kaanse persagentschappen zullen in deze toestellen elk twee plaatsen voor een ver slaggever en een fotograaf krijgen. Voor de journalisten wordt bij het hoofdkwar tier van het achtste leger een grote pers kamer ingericht. Alle berichten en f jto's zullen, indien tot een volledig censuur be sloten wordt, waarschijnlijk per vliegtuig naar Tokio worden overgebracht waar zij zullen worden vastgehouden, totdat het leger beslist dat er geen bezwaar meer tegen verspreiding bestaat. Tevens ver luidt, dat Eisenhower waarschijnlijk een uiterst geheime bespreking met president Syngman Rhee in Seoel zal hebben. Inzake het onderhoud met President Truman, wordt bevestigd, dat dit op 18 November zal plaats hebben. Als Eisen hower op 20 Januari het Presidentschap overneemt, zal hij aan het Congres be langrijke wijzigingen aanbevelen voor de begroting. Velen vragen zich af, hoe dat dan moet gaan? Immers. Truman werkt aap een begroting 1953-1954. waarop de regeringsuitgaven circa 85 milliard belo pen. dat is nog 6 milliard dollar meer dan de, door het Congres goedgekeurde, begro ting voor het lopende jaar, en 15 milliard dollar meer dan het bedrag, dat Eisen hower en Taft hebben vastgesteld voor 1953-1954. De begroting voor de militaire uitgaven, buitenlandse hulp en ontwikke ling van de atoomenergie, geeft reeds e^n cijfer van 70 milliard. Hoe deze puzzie te ontwarren? De aftredende President Truman krijst aanbiedingen' genoeg en een publiciteits- bedrijf had hem zelfs een „baantje" aan geboden op een salaris van een slordige 1 millioen dollar per jaar. Net iets voor Truman, die toch geen pensioen krijgt a!s President der Ver. Staten, al deze aan biedingen voorlopig af te slaan. WEERBERICHT Nevelig weer Tot morgenavond verwacht Dc Bilt: Half tot zwaar be wolkt met nevel of mist en plaatselijk enige lichte neer slag. Weinig wind. Tamelijk koud weer. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN zon 8.0016.49 uur; maan uur. Op 17 Nov. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1