Syrië is een politiestaat met schijn-president Nergens ter wereld vindt men zulk een bescheiden dictator een Bruin- en volkswittebrood straks 1 cent duurder Gebruikte B.V.D. handelaar v. D. voor spionnagewerk Van boeken en tijdschriften Demonstrerende kleurlingen staken kerk in brand Felle anti-Nederlandse rede van Soekarno NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 5 WOENSDAG 12 NOVEMBER 1952 Vier staatsgrepen in drie jaar Syrië is een politiestaat. Men spreekt het woord liever niet hardop uit en de censor schrapt het op discrete wijze uit de telegrammen van buitenlandse journalisten, maar iedereen is het er over eens, dat er in Syrië ongeveer evenveel demo cratische vrijheid heerst als in Span je en Argentinië. En de bewijzen lig gen voor het grijpen. Geen parlement Er is geen volksvertegenwoordiging. De regering heeft het parlement een voudig afgeschaft. Het is nog niet zo lang geleden, dat er zelfs geen kabinet was. De president was almachtig. Dat wil zeggen: op papier. In werkelijkheid (Van onze correspondent Alfred van Sprang)- DAMASCUS, November 1952. "P\E PORTIER van het Cattans hotel haalt een blocnote uit zijn loge en schetst in een paar ruwe lijnen een plattegrond van het centrum van Damascus om me uit te leggen waar het ministerie van Binnenlandse Zaken is. Terwijl hij daarmee bezig is, komt er een man met een donkere bril op naast me staan. „Waar wilt u heen, mijnheer ..Naar het ministerie van Binnenlandse Zaken. Oik zal u er wel even heen brengen. Ik protesteer, maar de man houdt aan. ..Ik heb nu toch niets te doen Het blijkt me echter al spoedig, dat hij wel iets te doen heeft. Het is na melijk een politieman in burger, die opdracht heeft me overal te volgen en een volledig rapport van mijn doen en laten uit te brengen. Het is de eerste aanwijzing, dat ik in een politiestaat ben. tatieve staatswoning zou installeren.'Ook dat doet hij niet. Hy woont met zijn n acht kinderen op de tweede etage van een gewoon huurhuis in Da mascus. Zijn inkomen is niet groter dan dat van andere kolonels in het Syrische leger. Daarom heeft hij zijn meubilair zelfs op afbetaling moeten kopen. Het enige, wat hem van andere offi- eren onderscheidt, is een sterke, mili taire wacht voor zijn huis en een oude zwarte Mercedes-Benz met een carrosse rie van pantserplaten en kogelvrij glas In feite is hij zo bescheiden, dat ingewij den hem er van trachten te overtuigen, dat al te grote bescheidenheid een ave rechtse uitwerking kan hebben, vooral in een onontwikkeld land als Syrië. De kolonel weigert echter zijn leefwijze te veranderen. Sommigen schrijven het op zijn verlegenheid. Anderen noemen hem echter zeer geslepen. Een combinatie van die twee eigenschappen bepaalt waar schijnlijk zijn houding. Bovendien her innert hij zich wat er met zijn onbeschei den voorganger gebeurd is. Toen kolonel Hoesni Al-Zaim de eerste staatsgreep leidde, heeft hij de verlei ding niet kunnen weerstaan zichzelf tot president en veldmaarschalk te verhef fen. Hij installeerde zich in een paleis, schafte zich prachtige uniformen en kost bare maarschalkstaven aan en hield zelfs vurige redevoeringen a la Hitier voor de spiegel. Maar binnen vijf maanden was hij onttroond en dood. Kolonel Shishakly blijft daarom lie ver achter de schermen. Voor de bui tenwereld is generaal. Fawzi Selo het staatshoofd. Iedereen weet echter, dat de generaal er alleen is om eventuele klap pen op te vangen. De kolonel is de wer kelijke macht in het land. En als het mis mocht gaan, kan hij altijd bulten schot Vooruitgang Syrië heeft dus alle symptomen van een totalitair regiem. In het democrati sche buitenland levert men daar natuur lijk scherpe critiek op. Voor een onont wikkeld, politiek onrijp land als Syrië is een dergelijk systeem waarschijnlijk niet zo slecht als het lijkt. Er gebeurt nu ten minste iets. Men slaat spijkers met kop- Generaal Fawzi Seio, president van Syrië bij de gratie van ko lonel Adib Shishakly en het leger. ligt alle macht bij een kleine, ietwat ver legen kolonel die in de staatsstukken vermeld staat als chef-staf van het Sy rische leger en vice-premier. Zijn macht strekt zich echter ver buiten dat terrein uit. Enkele malen heeft hij een staats greep georganiseerd en van achter de schermen geleid. Kolonel Adib Shishakly is daardoor de machtigste man in Syrië. En president Fawzi Selo is niet veel meer dan zijn stroman. Politieke par tijen kunnen natuurlijk een hinderlijk obstakel vormen in een dergelijke staat. Daarom heeft men die verboden. Een vrije pers is eveneens lastig. Kranten die de regering critiseren, mogen dus niet meer verschijnen. Het leger is oppermachtig. En een spe ciale staatspolitie beschermt het regiem tegen binnen- en buitenlandse vijanden. Maar evenals alle andere militaire dictators wil kolonel Shishakly voor de buitenuiéreld ook graag als democratisch doorgaan. Met Spanje en Argentinië en misschien ook wel Rusland en het voor oorlogse Duitsland voor ogen heeft htj nu een politieke partij opgericht: de Vrij heidsbewegingDe doelstelling is, Syrië en de gehele Arabische wereld te beurij den van armoede, de Joodse dreiging en Westerse dominatie. Evenals de Falange in Spanje is het een staatspartij. Alle trouwe volgelingen van Shishakly zijn er in samengebracht. Men verwacht, dat de partij spoedig een eigen dagblad zal uitgeven, zoals Arriba in Spanje. Daarin zal het volk overtuigd worden van de zegeningen van het regiem. Als het daarvan doordron gen is. zullen er waarschijnlijk verkiezin gen gehouden worden, waarbij alleen op candidaten van de staatspartij gestemd zal kunnen worden. Met overweldigende meerderheid worden die dan gekozen. Er zal een parlement komen. En men zal de buitenwereld trachten te doen geloven, dat het Syrische volk op democratische wijze getoond heeft als één man achter kolonel Shishakly en zijn partij te staan. In werkelijkheid is dat echter allerminst waar. In politieke kringen heerst sterke oppositie Speciaal de intellectuelen zijn allesbehalve tevreden. Zij zijn echter machteloos. Nederlanders in Syrië Verscheidene Nederlanders advi seren de Syrische regering bij het tot ontwikkeling brengen van het land. In het kader van de Ver enigde Naties werken zij op het gebied van bodemonderzoek, bos bouw, plantenziektenbestrijding en onderwijs. Syrië wil niets weten van hulp van grote mogendheden als Ame rika, Engeland en Frankrijk. Men vreest (en niet zonder reden) dat men met die hulp tegelijk poli tieke invloed en allerlei andere verplichtingen in huis zal halen. Wel wil men experts uit kleine, politiek-maohteloze landen als Nederland. Nederland beschikt bovendien over een ruim arsenaal van ervaren specialisten, voor het merendeel uit Indonesië afkomstig. In Nederland is er geen plaats voor hen, maar in onvoldoend-ontwik- kelde landen als Syrië kunnen zij belangrijk werk doen. En men waardeert hen daar zeer. Luxe brood (en minste 3 ct goedkoper Knoeierijen noodzaken regering het subsidie systeem op te heffen BINNEN ENKELE WEKEN zullen de maximumprijzen van het volks wittebrood en van het (bruine) kropbrood met één cent per 800 gram worden verhoogd, terwijl het z.g. luxe wittebrqod ten minste 3 cent per 800 gram in prijs zal kunnen worden verlaagd. De prijs van ongebuild tarwebrood blijft gelijk; Zeeuwse bloem, patentbloem en importbloem worden goedkoper. De regering is om de volgende redenen genoodzaakt deze maatregel te nemen, zo wordt van officiële zijde meegedeeld. De gevolgen van deze prijswijzigingen, aldus het ministerie, betekenen voor een gezin van vier personen, dat bijvoorbeeld Syrië's heerser achter de schermen, kolonel Adib Shishakly, met en kele hoogwaardigheidsbekleders uit het olierijk Saoedi-Arabië. Tot heden verstrekt de overheid op de goedkopere broodsoorten een subsidie, waartegenover staat, dat een extra hef fing wordt gelegd op de duurdere bloem soorten, zoals die worden gebruikt voor het zg. luxe wittebrood, koekjes, enz. Het hierdoor veroorzaakte kunstmatige prijsverschil tussen het zg volksw'tte- brood en het ongebuilde tarwebrood enerzijds en het wittebrood anderzijds, gaf aanleiding tot knoeierijen, waarbij de subsidie niet aan haar bestemming beantwoordt. Daarom moet dit systeem rorden verlaten en 't kunstmatige prijs- erschil worden opgeheven. pen inplaats van eindeloos te praten. De laatste jaren heeft het land zich tenslotte in een verrassend snel tempo ontwikkeld. Men meeft een moderne industrie opge bouwd. De nieuwste methoden worden in de landbouw toegepast. Nieuwe steden schieten uit de grond. Er is vooruitgang op allerlei gebied Veel van de eer hiervoor komt toe aan het bestuur-bij-decreet van ko lonel Shishakly. Er worden uiteraard ook fouten gemaakt. Er heeft wille keur plaats en de corruptie heeft men evenmin overal kunnen buiten sluiten. Maar het is ongetwijfeld minder dan vroeger. In dit deel de wereld is nu eenmaal dikwijls meer te bereiken met een krachtig, éénhoofdig regiem dan met een in gewikkeld, democratisch overheids apparaat. Syrië levert daar eens te meer het bewijs van. (Nadruk verboden) Een vreemd zaakje Drie jaar geëist wegens valsheid in geschrifte (Van een onzer verslaggevers) Op afbetaling Kolonel Shishakly is overigens een be scheiden man. Hij is ongetwijfeld de meest bescheiden dictator ter wereld. In elk opzicht verkiest hij achter de scher men te blijven. Het zou een kleino moeite geweest zijn om zichzelf tot pre sident van Syrië te laten uitroepen Dat heeft hij niet gedaan. Niemand zou er bezwaar tegen maken, als hij zich tot generaal liet bevorderen Dat weigert hij stelselmatig. Er zou geen woord van cri tiek klinken als hü zich in een represen- Voor de Haagse rechtbank is gister middag een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest (5 maanden) gevraagd tegen de 38-jarige Hagenaar H. J. J. C. van D. die terechtstond wegens het vervaardigen van valse certicicaten. Met deze certificaten was bet mogelijk goederen, die van groot belang zij oorlogsindustrie, achter het IJzeren Gordijn te brengen. Het betrof dus een zaak, waarbij de befaamde Oost-West- handel, die langs Illegale wegen gevoerc wordt, in het centrum der uelangstelling Van D. werd ervan beschuldigd e«n. in et Engels gesteld certificaat gebruikt to ebben, dat een lading, z.g. uit Spanje afkomstig wolfram dekte. Door een chrijffout. verdachte schreef wich. in plaats van which, ontdekte men in Zwit serland. dat het certificaat vals was. Een tweede certificaat, dienend om een Ir ding koper te dekken, was eveneens vals geweest. Het waren slechts twee ge- allen uit een hele reeks, die verdachte ten laste werden gelegd. Verdachte had het laten voorkomen, of ïze certificaten afkomstig waren van de Kamer van Koophandel in Den Haag. Hij bekende het ten laste gelegde, maar reide, dat geen enkele transactie tot een goed einde was gebracht. Er was uit al deze zaken niets gekomen. De president, mr Veldman, trok dat ernstig in twijfel. Hij kon niet aannemen, zo zei hij. dat verdachte aan al deze zaken niets verdiend had.. Overigens laakte hij verdachte's daden, die de goeae naam van Nederland in het buitenland in dis- crediet brachten. Verdachte meende, dat de betrokkenen toch wisten dat de papieren vals waren. President: „Ja. zij die in het complot zaten. Maar de officiële instanties, waar voor de papieren bestemd waren, niet." Verdachte: „Ik heb nooit geweten, dat die papieren naar officiële instanties zou den gaan." Contactman Nadat de adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel in Den Haag, de heer J. A. J. Meijer had verklaard, dat de certificaten vals waren en de Kamer nimmer een certificaat van uiteindelijke bestemming afgaf, omdat zij daarop geen contróle kan uitoefenen, werd de 40-ja- rige Rotterdamse onderwijzer, A. van der Meulen, voorzitter van de Federatieve Raad van het Voormalig Verzet, als ge tuige gehoord. Hij trad xop als getuige a décharge en zeide van de Hagenaar Tom Wolf ge hoord te hebben, dat Van D. In staat was belangrijke inlichtingen te geven over de handel op Oost-Europa. Het gevolg was, dat een B.V.D.-Inspecteur, die de presi dent aanduidde met de naam „Snorre- mans", zich naar Van D, begaf. Officieel wilde de B.V.D. niets weten en hield „Snorremans" zich terzijde. Doch om achter de geheimen van de in ternationale, oorlogstuig verhandelende benden te komen, werd Van D. ingescha keld samen met Van der Meulen, zo ver telde de getuige. De president verweet getuige, dat hij dit spel speelde, wetend, dat de B.V.D. er buiten stond. Door uw z.g. „spel", aldus de president, hebt u Van D. de indruk gegeven, dat de B.V.D. meespeelde. Op deze beschouwing van de president bleef de getuige het antwoord schuldig. Hij zei wel, dat Van D. niets aan de transacties mocht verdienen, maar sprak deze voorstelling van zaken niet tegen. President: Van D. heeft u toch geld gegeven Getuige: Dat had er niets mee te ma ken, het was voor de weerstandskas van ex-illegaliteit Getuige bleef van mening, dat de V.D. ingeschakeld was en h(j daarvan ?n medewerker was. President: Als u het zo goed kinderen onderwijst, als u dergelijk werk doet, ziet ;r slecht uit. Meer kinderbijslag voor kleine zelfstandigen Kamer verhoogt inkomens grens van 2400 tot j 2800 (Van onze Parlementsredacteur.) De Tweede Kamer heetf zich gistermid dag beziggehouden met het wetsontwerp, dat beoogt de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen te verhogen van 25 tot 28 ct per dag voor het derde kind van 30 tot 34 ct per dag voor het vierde en volgende kind. Reeds bij de behande ling van de noodwet, waarop de uitke ringen berusten, was op deze verhoging aangedrongen, maar de toenmalige minister, mr Joekes, verzette zich hier tegen op financiële gronden. De kosten zijn echter meegevallen en daarmee waren de financiële bezwaren vervallen. Nu kan dan teruggekeerd worden naa de aanvankelijke opzet: voor zelfstand: gen moet de kinderbijslag de helft zijn van die voor loontrekkenden. In de huidige wet is de inkomensgrens gesteld op f 2400 bij 3 kinderen, f 2600 bij 4 kinderen enz. (voor ieder kind r stijgt de inkomensgrens met 200' Nu heeft de heer Schilthuis (Arb.) amendement ingediend, dat beoogt de inkomensgrens van f 2400 te verhogen tot f 2800. Reeds in het voorlopig verslag was dit voorgesteld, maar minister Suur- hoff (hoewel hij aan het voorlopig ver slag nog als Kamerlid had meegewerkt) had het grote bezwaar, dat verhoging van de Inkomensgrens de overgang de komende definitieve regeling ernstig zou kunnen bemoeilijken. Vanmiddag steunde de heer Mol (K.V.P,) amendement, dat daarna door de heer Schilthuis (Arb.) werti verdedigd. Aan de besprekingen namen verder deel de heren Stapelkamp (A.R. geen bezwaren tegen deze wijzigingen had, de heer Gortzak (Comm.), die het er ook mee eens was, de heer Cornelissen (V.V.D.), die zich zowel tegen het wets ontwerp als het amendement uitsprak, en de heer Beernink (C.H.), die niet verder dan het regeringsvoorstel wilde gaan, waarna minister Suurhoff de spre kers beantwoordde. De heer Gortzak (Comm.) zag in het amendement geen staketsel voor d< gang naar de definitieve regeling, als de heer Mol (K.V.P.). De heer Beernink (C.H.) daarentegen stond op hetzelfde standpunt als de heer Stapel- Minister Suurhoff vond Iedere verbete ring in de inkomensgrens inderdaad een moeilijker maken van de overgang naar de definitieve regeling. Hoeveel moeilü- echter niet te zeggen. Zekerheid daaromtrent bestaat niet, al bestaat de indruk, dat het „kritieke punt" met er- hoging van de inkomensgrens nog niet is bereikt De bewindsman bleek zelfs be reid, onder deze omstandigheden het amendement (verhoging inkomensgrens van f2400 tot f2800) over te nemen. De voorzitter moest hem er op wijzen, dat het niet de gewoonte is, een bestreden amendement over te nemen. De minister liet daarop de beslissing aan de Kamer over. Deze nam het amendement aan zonder hoofdelijke stemming. Requisitoir *£"nin!' A R CH' en VVD' t5gen De officier, mr Tonckens, hield een requisitoir, dat hü aanving met het ver tolken van de teleurstelling bü allen, die m deze zaak meer verwacht hadden, in zU te horen kregen, Hü stelde, dat de vervalsingen zü'n ge pleegd in de tüd, dat Van D. nog geen contact had met de B. V. D. of van der Meulen. De Economische recherche ont dekte bü gedaagde toen een deviezen- fraude. Wolf en mr Wüntjes kwamen van D. desttids vertellen, dat de B.V.D. tot nu toe passief was geweest, doch grote be langstelling had voor van D. 's doen en laten. De officier verwierp evenwel de gedachte, dat het B.V.D.-apparaet en de politie meegeknoeld zouden hebben. Hü vorderde tenslotte drie jaar gevan genisstraf met aftrek. De raadsman, mr R. F. Zoetmulder, begon zün verdediging met te zeggen, dat hü de indruk had, dat men deze zaak te klein ziet. Hü stelde tegenover de opvatting van de officier, dat de B.V.D. niet had mee gedaan. de opvatting, dat zü van alles piekfün op de hoogte was en gretig ge bruik heeft gemaakt, van de mogelük- heid. die de samenwerking met Van der Meulen voor zün cliënt opleverde. Nu de zaak spaak loopt trekken B.V.D. i de heer Van der Meulen zich terug. Hü noemde Van D. een groot fantast en riep de clementie van de rechtbank in voor een man. die naar pl.'s mening ge slachtofferd wordt. Uitspraak 25 November om half tien morgens. Het wetsontwerp zelf werd aangeno men met aantekening, dat V.V.D en A.R. tegen waren. Aangenomen kan wor den, dat de Anti-revolutionairen alleen tegen het wetsontwerp stemden, omdat het amendement-Schilhuis was aange nomen. Paneel en doek, door H. P. Baard, dr H E. van Gelder en dr John B. Knipping, uitg. L. Staf- leu, Leiden. De Leidse uitgever L. Stafleu is gerui me tüd geleden begonnen aan een reeks monografieën, gewüd aan de schilder kunst der Nederlanden. Onder de titel „Paneel en doek" zün er vier monogra fieën verschenen: H. P. Baard schreef over „De Schuttersmaaltüd" van Frans Hals; dr H. E. van Gelder over „Saul en David" en „Petrus verloochent Christus" van Rembrandt; dr John B. Knipping over „De laatste communie van Fran- ciscus van Assisië" van Rubens er dezelfde schrijver verscheen nog eei die over Brueghels „De val de opstandige engelen" Deze vier monografieën zün nu in één boek gebundeld met 16 kleu renreproducties in multicolor ei zwart-wit platen tussen de tekst. Hoewel dit boek al enige tüd geleden verschenen is, willen we er toch nog de aandacht op vestigen, omdat dergelüke uitgaven eigenlük In een behoefte voorzien, kunstgeschiedenisboeken en in studies over kunstschilders kan er vanzelfspre kend niet te lang stil gestaan worden bü bepaalde schilderijen. Hier worden enke le kunstwerken zeer duidelük en kundig afzonderlük belicht en deze wü'ze van toelichting zal een grote steun zün ook bü het beschouwen van andere schilde- rüen. Daarnaast hebben we in vrijwel geen boek over de schilderkunst zulke gave en natuurgetrouwe kleurreproduc- ties aangetroffen als in „Paneel en doek". Het boek is een waardevolle uitgave ge worden. Corn. B. De glazen muur, door Kathin- ka Lannoy, ultg. Bigot en Van Rossum N.V., Blaricum. Het is geen nieuw motief, dat de schrijfster Kathinka Lannoy koos Hilar roman „De glazen muur" en boven dien is het gegeven vrij matig uitgewerkt. De schilder Arlslover is getrouwd met een vrouw, die allerminst in het kunste naarsmilieu, dat hü zich heeft geschapen, past. Zün enige zoontje, volkomen hem ingesteld, voedt hü op met dromerijen en vriendelüke woorden als „Het lelüke in het leven moet je niet willen zien." Als de jongen nog geen tien jaar is, sterft de vader en de moeder hertrouwt met een chirurg, die niet het minste paedagogisehe inzicht heeft e e bonk" wordt ingeleid. Als de schaakstukken zo op het bord zün ge' plaatst, gaat de jongen natuurlük kwij nen, mag hü „nooit meer tekenen" er wordt hij geslagen door zün stiefvader. Dat leidt na jaren tot een zenuwcrisis i dan mag hü plotseling een jaar n oom en tante (oom natuurlük schrij ver, ook kunstenaarsmilieu), waar hü opleeft. De jongen moet rechten studeren, ont- oet het meisje van zün keuze, hoort in haar, dat hü haar niet echt liefheeft, i dan is het verhaal uit. Er is vaag wat godsdienstig begrip tussen de bladzüden gestrooid, maar enige overtuiging of aste psychologische lün valt er in deze •oman niet te vinden. Ongetwüfeld heeft de schrijfster het goed bedoeld, meer dan ontspanningslectuur is deze „Glazen muur" toch niet geworden. Het is te veel maakwerk om een stuk leven te zün. De jacht op de vliegende schotel, door Frank Scully, ultg. De Librije, Heemstede nlge verschüningen in de lucht, die we gens hun vorm worden aangeduid mei de benaming Vliegende schotels. Het aan tal verklaringen van deze, de nieuws gierigheid prikkelende verschijnselen is Gevaarlijke situatie te East London Onvoldoende wapenvoorraden om aan aanvragen der blanke bevolking te voldoen Zuidafrikaanse oproerige kleurlingen van een Juridische commissie", die alle hebben :e East London, in een nieuwe geschillen tussen blanken en kleurlingen uitbarsting van geweld, een R.K. kerk zou moeten onderzoeken. en nog zes andere gebouwen in brand I gestoken. De kerk brandde geheel nit en[Londen beleefde traditioneel slechts enkele gewaden konden uit de sacristie worden gered De leider der Zuid8frlkaanse oppositie, Strauss, ver klaarde, dat in het gehele land thans een gevoel van onrust en onzekerheid heerst. Vele blanke inwoners vragen ver gunningen aan voor het dragen van vuur wapenen, maar de voorraden zijn uitver kocht I BÜ de jongste onlusten zyn 7 Afrika- I nen en 2 blanken om bet leven gekomen, terwijl 20 kleurlingen, die bü een vuur-! schouwspel Vele duizenden Londenaren hebben Maandag genoten van een traditioneel En gels schouwspel: de Lord Mayors-show (de parade van de nieuwe burgemees ter). Het doel van de plechtigheid is, de nieuwe burgemeester in de gelegenheid te stellen, aan het Hoog Gerechtshof mededeling te doen van zün verkiezing. Met uit de middeleeuwen daterende gevarieerd, dat het voor gewone sen niet doenlük is, in deze doolhof de weg te vinden. De Amerikaan Frank Scully is met een boek gekomen, De jacht op de vliegende schotels, waarin hü tot zulke opzienba rende uitspraken komt. dat de nuchtere lezer wel eens bedenkelük met het hoofd moet schudden. Scully beweert namely k, dat enkele vliegende schotels in de Ver enigde Staten zün geland, bemand niet van deze aarde afkomstige we die hun uitstapje naar de aarde niet heb ben overleefd. Deze landingen zouden niets anders zün dan ongelukken, want de na hen komende schotels konden zo wel landen als opstügen. Om dit verhaal is een met vaardigheid samengesteld mysterieus verhaal van een professor geweven, die hierover in 1950 aan de universiteit van Denver een lezing heeft gehouden en sindsdien al even onvindbaar is als een ongeschonden vliegende schotel. Al heel ongeloofwaar dig doet de verklaring in het boek aan, dat souvenirjagers de installaties van de schotels zo hebben vernield, dat recon structie hiervan onmogelük bleek. Juist het feit, dat er inderdaad ver schijnselen in de lucht zün geweest, die nimmer afdoend zün verklaard, zal een boek als dit een wijde lezerskring doen vinden. De uitstekende Nederlandse ver taling is van ir R. A. Arnken. Achterin is een tot Juni 1950 bügehouden lüst op genomen van Vliegende Schotelsnieuws. De Kerk en het sociale leven door P. Kapinga, uitg. Ned. Chr. bond van overheidspersoneel. De voorzitter van de Christelüke bond van overheidspersoneel schrijft hier over de steun van de Kerken aan de vakbe weging, over de uitspraken van de Ker ken betreffende het sociale vraagstuk: over het werkelijke medeleven van de ambtsdragers in prediking, catechetisch onderwüs en huisbezoek. Hü vestigt er de aandacht op, dat nog menige ouder- Zendingskalender 1953, ultg. Geref. Zendingscentrum, Baern. Deze typische kalender is dit jaar ver schenen in een oplaag van 90.000 exem plaren. Door de aankoop van de kalen der steunt men een goede zaak. De fleu- 8 volkswittebroden en twee luxe witte broden per week gebruikt, een vermeer dering van de uitgaven voor het volks brood met 8 cent. terwijl de uitgaven voor het wittebrood met 6 cent per week verminderen. De datum waarop deze prüswüzigingen Ingaan, zal nog nader worden bepaald. De Tweede Kamer herdacht prol. Weizmann (Van onze Parlementsredacteur) Staande door zün medeleden aange hoord, heeft dr L. G. Kortenhorst. de voorzitter van de Tweede Kamer,_ gister middag het verscheiden van Israels eer ste president, prof dr Chaim Wiezmann, herdacht. Minister Beel sloot zich, na mens de regering, bü deze woorden van deelneming aan. De vergadering werd hierna voor enige - minuten geschorst. rige tekeningen zün weer van mevrouw Antonietti. Op de achterzüden korte schetsen over het zendingswerk. De Stokebrand, door Ernst Wiechert, uitg. De Boekerij, Baarn. In een puntige en alle overbodigheden vermüdende stül heeft Ernst Wiechert dit boek geschreven. Door zün eigen bril, zoals uiteraard elke schrijver, bekijkt hij de vermolmde burgerlükheld en de hypo crisie van de „upper ten" in een Duits provinciestadje. Kennelük bedoelt hü met zün boek op te roepen tot een frisse re levenshouding. Een alleszins te waar deren doel. Wiecherts verbeelde verhaal is echter te vertekend dan dat wy *ün werk de hoogste lof kunnen toezwaaien. Hü wekt meerdere malen de gedachte een bril met één glas op te hebben, waar door hü de verhoudingen tussen de groe pen, die in zün boek elkaar bestrijden, in onjuiste proporties ziet. Zo men wil: Wiechert werkt te veel met het zwart wit schema. Hierdoor enerzüds en door zün stül en de snelle voortgang van zün verhaal anderzüds heeft het boek ons zowel geïrriteerd als genoegen gedaan. Het werd uitgegeven bü De Boekerü te Baarn. Tijdach riften A. V. O., orgaan der Ned. vereniging sociale zorg voor minder-vallden „Actio Vincit Omnia", Nic. Maesstraat 52, Am sterdam-Zuid. HetGemenebest, maandblad voor het Ned. volksgeheel en tot bevordering van de volkengemeenschep, Van Gorcum en Comp. N.V., Assen. Brochures Hoe bescherm ik mijzelf bü een atoomexplosie? Een zeer in structief boekje tegen lage prijs. ultg. H. Veenman en Zonen, Wagenlngen. De Encycliek „Humani Gene ris" door dr G. E. Meuleman, uitg. Reformatorische Stemmen van de Willem de Zwügeretichting, Postbus 166, Den Haag. N.A.T.O. (North Atlantic Treaty Or ganization), its development and signifi cance, U.S. Government Printing Office, Washington 25. D.C. De sterkste wint Vreemdelingen behoren niet in Indonesische dienst „Ik zal de rest van de avond niet meer over Irian spreken. Ik wens deze dag niet te bezoedelen met woorden, die niet aangenaam klinken in Neder landse oren", aldus beweerde de Indonesische president, ir Soekarno vol gens Aneta Maandag in zijn rede te Soerabaja ter gelegenheid van de hel dendag. „De Nederlanders zijn niet bereid, de status van Irian te bespreken. Z(j willen dit deel van de republiek Indonesia blijven koloniseren. Wü zullen echter onze strijd voor d# bevrijding van West-Irian onder elkaar bespreken op een ander tüdstip en op andere wijze. Laten wü nu er over zwü- gen, doch Iaat onze terughoudendheid Do 7 varöflr]eA gevecht met de politie werden gewond pracht en praai trok de nieuwe burge- Ltsi uWccUSc Koning WaS nog in het ziekenhuis worden verpieegd meester. de 59-jarige sir Rupert de la gisteren jarig Koning Gustaaf Adolf van Zweden vierde gisteren zyn zeventigste verjaar dag. Het Zweedse volk heeft hem een som van vijf millioen kronen (ongeveer 375.000 gulden) aangeboden, afkomstig in een straatcollecte. Onder de vele geschenken, die de Dist mocht ontvangen, was ook een antieke gebedsrol, die de thans over leden Israëlische president, Chaim Weizmann, hem had gezonden. Te Port Elizabeth. 250 km van East Lon- Bere- ^an de Guildhall, don en ook elders, stonden gisteren po- litietroepen met pantserwagens gereed, om onmiddellijk te kunnen optreden te gen wanordelükheden, aangezien duizen den inheemsen aan het stakingsparool hadden gehoor gegeven. De haven van Port Elizabeth lag plat. de stroomvoorziening was beperkt en de gemeentediensten (unctionneerden niet. Het Afrikaanse Nationale Congres heeft de inheemsen tot kalmte gemaand De leider der oppositie tegen Malans rege ring, Strauss, drong aan op de instelling hü zetelt, naar de rechtsgebouwen en terug. Hü werd op zijn tocht begeleid door 12 militaire bands en 32 detachementen van leger, luchtmacht en marine. Eerlang is de benoeming te ver wachten van de heer Sven Dahlman tot GEZANT VAN ZWEDEN in Nederland, in de plaats van de heer J de Lagerberg. die ons land gaat verlaten. Per 1 Maart gaat IR C T C HEIJ- ning. directeur-generaal van de Rijksge bouwendienst in Den Haag, met pensioen niet passief zün. Tachtig millioen mensen staan tegenover een paar honderdduizend koloniale aspiraties. Laten wü niet twijfelen, welke partü zal winne Later hield Soekarno een nieuwe rede voor „de luisteraars van Sabang Merauke". Hü betoogde, dat de Indo nesiërs de laatste tüd door de Neder landers voor zeer onheilspellende feiten zün geplaatst, ten eerste de opneming Nleuw-Guinea in de Nederlandse Grondwet, ten tweede de verklaring van minister prof. dr W. J. A, Kernkamp, dat Nederland moet voortgaan, met Nieuw- Guinea naar zün beste weten te bestu deren. ten derde de overlegging van het Nederlandse rapport inzake Nleuw-Gui nea aan de Verenigde Naties. „West-Irian", riep Soekarno uit, .waarvan de status onze harten zo lang verscheurd heeft, is nu vast ln de greep der Nederlanders. Is er één Indonesiër die durft zeggen, dat de nationale revo lutie is voltooid?" Vervolgens beweerde Soekarno, dat de betoging van 17 October J.l. slechts een 111CI we( tweede-rangs-gebeurtenis was. welkeLe w.rkmp echter Indonesiës positie heeft verzwakt, zodat Nederland prompt daarop verkla ren kon, geen nut te zien in hervatting der onderhandelingen over Nieuw- Hü besloot met de woorden, dat de sterkste zal winnen cn de zwakste partü verliezen. Volgen* Aas. Preas telde Soekarno nog: „Wy tullen eenzijdige maatregelen tref fen volgen* de plannen, die on* goed dunken en we tullen met de Nederlan ders nergens meer over praten". Kamerleden krijgen meer pensioen (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer verenigde zich gister middag met de verhoging van het pen sioen van oud-Kamerleden van t 187.50 tot f 207.50 voor elk Jaar. gedurende het- welke zij lid der Kamer waren, met een maximum van f 3750— (oud maximum f 3500) Voorts ging zü accoord met de verlen ging van de termyn. gedurende welke tandheelkundige studenten, die het theo retische examen met goed gevolg heb ben afgelegd, maar werden afgewezen bij het practisch examen, alsnog tot dit laat ste examen op de oude voet mogen wor den toegelaten, tot 1 Juli 1953. Ten slotte verenigde de Kamer zich het wetsontwerp tot uitbreiding van rerking van de Byzondere pension- reserve-personeel landmacht. Nederlandse vliegers terug uit Amerika De president vroeg zich af of het niet Vier en twintig Nederlandse vliegers, vreemd 1% del temidden ven de eteUd om JjilJ?,, t'Z'JZ""'!? cur,u' nebben gevolgd, zullen dezer dagen naar de .oorteetlms der national. revolt,li. 'Nederland leru, keren met de Meesdem. vreemdelingen in de «taatsorgunen die- de Noordam de Rijndam, de Nieuw-Am- nen. Vreemdelingen die waarachünlyk in sterdam en met d« KLM Ond-er ande hun hart en niogelyk metterdaad de In- [en zullen m*t de K L M- op 29 Novem- done.ische nationale revolutie weer- I gelnï'v j ."vJ£Sm?d£ #to*n. len L. R. Walraven uit Hillegom.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5