Op 11 November 1616 brandde de Leidse Academie af Pedel Matthys Elsevier werd ontslagen André Chamson sprak voor Leidse studenten Dr Van Wijngaarden sprak in Oudheden over de mummies Willem v. d. Helm, origineel en veelzijdig architect NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 12 NOVEMBER 1951 „SINT MAARTENSFEEST" Men denkt daar niet meer zo aan, maar de elfde November is in de historie van de Leidse universiteit een belangrijke datum. Immers, op die dag van het jaar 1616 zagen de Leidenaars, toen de rook goed en wel was opgetrok ken, wat er van het oude gebouw was overgebleven na de brand, die daags tevoren was uitgebroken. Er was helaas niet veel meer over van de toen al eeuwenoude kloosterkerk der Jacobinessen of ook wel Wittenonnen- convent geheten, dat in de oostbocht van het Rapenburg was gelegen, schuin tegenover de Faliede Bagijnkerk. Een ongemeen felle brand, door nalatigheid veroorzaakt, had in 24 urén tijds aan professoren en studenten de school ontnomen, waarin zij sinds 1581 gehuisvest waren. (Zoals men weet was de academie van de oprichting in 1575 tot 1581 gevestigd in het klooster van Sint Barbara, hoek Rapenburg-Langebrug, daarna „Prince- hof" genaamd, dat ingericht was tot een verblijf van de Prins, wanneer hij te Leiden vertoefde) ven, dan 't staende muurwerck ende het auditorium philosophicum, mits, 'tselve verwulft zynde, de vlammen daer niet hadden connen bycomen, maer dog evi wel, door het vallen van houtwerk, hier en daer 't verwulft mede was doorge- broocken, ende daerenboven oock nog gepreserveerd was de binten, die onlangs nieuw geleit waaren in Auditorio Theo- logico met des Senaets kamer, uitbeson- dert dat het dack boven ten grooten deele ontramponeert was: soo is voor eerst goetgevonden dat, ten eynde publycque lessen niet en zouden ophou den, alsdat in 's Princenhoff de sale ende andere earners zullen worden toe- gemaeckt, omme aldaer de lessen doen, ende dat tot dien eynde alle de boeken, die nog souden mogen overig Hoe de brand is ontstaan, is eigenlijk nooit aan het licht gekomen. Een feit dat 's avonds tevoren een „samenkomst" in de senaatskamer was geweest, en het achtergelaten vuur noodlottig i< worden. Met opzet schrijf ik „samenkomst" tus sen aanhalingstekens, want men moet niet denken, dat de hoogleraren bijeen waren voor ingewikkelde kwesties, ge leerde betogen of andere zaken, die des hoogleraars zijn. Men was bij elkaar, omdat het de volgende dag Sint Maarten Men vierde Sint Maartensavond. Ja zeker, ook de Protestanten deden daar aan mee. Hoewel, zeer tot ongenoegen van de contra-remonstranten, die dergelijk feest, van Roomse oorsprong en zo vlak na de Reformatie, uit den boze achtten. Van Mieris („Beschrijving der stad Leyden") zegt hiervan, „dat deze maal tijden in 't jaar 1497 al voor een oude gewoonte bekend waren en in die dagen van geen gering nut zijn geweest, om elkanders innerlijke neiging te polsen, of de eendracht aan te kweken, omdat het geheim des gemoeds zich best door den wijn ontdekt en dus leert wie men vertrouwen mag". Voorts is er, om maar wat te noemen, een rekening uit 't jaar 1578: „d. 17 Nov. d. jaers 1578 betaelt aan handen van Jan van Houdt. Secretaris dezer stede, omme by hem tot betalinghe van de cos- ten, gedaen op de vrolicke Maeltydt van Martini, die welcke op ten X en XI en Novemb. 1578 in 't Hoff van zyn Prince- lyke Excellentie, dat Jan van Houdt voors. bewoont, es gehouden, verstrect te werden, als blykt by declaratie er donnantie van Burgemeesteren deser stede, die i Zelfs vandaag aai zo'n som niet op t te zitten.... f 198-17-4' de dag zou men en droogje behoeven De gevolgen Vermoedelijk is na het feest wat vuur blijven smeulen. Misschien in de haard, misschien in een stoof. Hoe het ook zij, toen in de vroege ochtend daaropvolgend een nachtwacht over het Rapenburg liep, zag hij rook komen uit de kieren van het gebouw, terwijl een rosse gloed achter de ramen hem vertelde dat er iets verkeerd liep. Na enkele collega's gewaarschuwd te hebben, forceerde hij de toegang tot het gebouw en nam het blussen vang. Of het de trek is geweest, die door de verbinding met de buitenlucht ontstaan, valt niet met zekerheid zeggen, maar men slaagde er niet in de brand, diie opeens veel feller werd, te blussen. De gevolgen waren catastrofaal. „Voila," zeiden de contra-remonstran ten, „een Godsgericht!" Doch laten we curatoren een ogenblik aan het woord in een „Resolutie dagen later: „Alsoo opten elften des. loopende maent November XVIc ende sestien, opten middag ten één uuren, gebrand was de geheele Academie, voegen daervan niets en was overgeble- Nieuwe Leidsche Courant toonaangevend Leidse gepensionneerden hebben nieuwe voorzitter De afdeling Lelden van de algemene Ned. Bond van gepensionneerden hield gistermiddag in de grote Burchtzaal een ledenvergadering, onder leiding staande van de heer Th. H. L. M. Meuwese. De heer W. Blom trad als voorzitter af (we gens vertrek) en in zijn plaats werd de heer A. Metz gekozen. De nieuwe voorzitter spoorde de leden aan om met vereende krachten te berei ken wat de bond zich ten doel stelt. Tot reservelid van de kascommissie werden benoemd mevrouw H. J. Boer- sema-De Fuijk en de heer A. Keunings, beiden te Leiden, en de heer D. J. Brinks te Voorschoten. Het hoofdbestuurslid de heer G. de Noo besprak een aantal vraagstukken rondom de pensioenregeling aan de hand van het verslag van de staatscommissie voor de pensioenwetgeving (commissie Poelje). Het ontwerp zal vermoedelijk begin volgend jaar in de Kamers aan de orde komen. De heer Meuwese vestigde er nog de 'aandacht op, dat het hoofdbestuur ber gen werk verzet in het belang van de leden. Hij betreurde het daarom des te meer, dat er leden zijn, die voor het lid maatschap van de bond hebben bedankt omdat de contributie verhoogd is. De verhoging was onvermijdelijk. Ieder, die weet wat het hoofdbestuur voor ons doet, zal dit toegeven, aldus spr. Ten slotte werd een propaganda-com- missie benoemd zyn, derwaerts zullen werden gebragt, ende die leerstoelen geprepareert, ende de professoren vermaent hen derwaerts mdt ten eersten te willen transporteren, opdat jonge lieden in haren voortgang niet en werden verachtert". Onderzoek De schade van de brand werd op f 15.000 geschat. De Staten gaven voor de herbouw f 13.000. De overige gelden wer den verkregen door de verkoop van onroerende goederen onder Abcoude. Curatoren stelden voorts een ernstig onderzoek in naar de schuldigen v..r. de ramp. Het eind van 't lied was, dat de beide pedellen, die onder meer tot taak hadden de vuren te doven, indien niemand meer in 't gebouw aanwezig was, een ernstige berisping kregen, ter wijl een van hen zelfs ontslagen werd. Deze beide pedellen waren Louis Elsevier en zijn neef Matthys. (Over deze beiden schreef ik enige tijd leden, in verband met de honderdste sterfdag van Rammelman Elsevier.) In 1618 werd de academie opnieuw en nu voorgoed betrokken. Er werden allerlei voorschriften gemaakt, speciaal voor de kostbare bibliotheek, om verdere branden te voorkomen. Men mocht hier geen vuur, zelfs geen licht meer maken. Boven de ingangspoort werd een denksteen aangebracht, ter herinnering aan de grote ramp. Ook was het gebouw verrijkt met een torentje. Een nuffig torentje, zonder welke wij ons onzt universiteit thans niet meer zouden kun nen voorstellen. Aleid van Rhijn. Leidens academie vóór de brand in 1616. Foto vriendelijk afgestaan door de universiteitsbibliotheek. Conllicten tussen twee generaties Onder auspiciën van de vereniging NederlandFrankrijk en op uitnodi ging van de litteraire faculteit der Leidse studenten en enkele andere stu dentenverenigingen, heeft de heer André Chamson, chef-conservator van het Musée du petit Palais, Maandag een lezing gehouden over de conflic ten tussen twee generaties. Om alle aanwezigen in de academie in de lezing te betrekken behandelde spreker voor de pauze het standpunt van de ouderen, daarna dat van de jongeren. hiervoor zag spr. in het feit, dat zeer veo] Klaproos-collectanten vóór! Men schreef ons: Zaterdag zal in geheel ons land weer de Klaprooscollecte worden gehouden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het werk van het Nederlandse oor logsgraven comité Dit comité maakt, dat weer honderden nabestaanden van in Ne derland begraven geallieerde militairen in de gelegenheid worden gesteld een be zoek te brengen aan de rustplaats van hun dierbaren. Ook van de offerzin en de activiteit van de Leidse bevolking zal het afhangen, in welke mate dit belangrijke en mens lievende werk kan worden voortgezet. Evenals vorig jaar zullen acht col lectanten, die het meeste geld bijeen weten te garen, op uitnodiging en voor rekening van The British Legion een reis naar Londen of Brussel mogen maken als bewijs van de dankbaarheid van het Brit se volk voor alles, dat Nederland aan gastvrijheid en naastenliefde heeft op gebracht. Wil een collecte slagen, dan moet er een voldoende aantal collectanten en col- lectrices zijn. Men kan er best een hon derd gebruiken. Het comité te Leiden doet dan ook een dringend beroep op hen, die bereid zijn Zaterdag met de bus op pad te gaan. Men kan zich aanmelden bij mevr. M. M. van Eek-Van Oord, Zoe- terwoudsesingel 25, tel. 25823, of op de dag van de collecte van half 9 af in Het Gulden Vlies. Voor veel bezoekers nog de grote trekpleister Over mummies en mummieficering in het oude Egypte hield dr W. D. van Wijn gaarden gisteravond een lezing in het rijksmuseum van oudheden. De Egyptische mummies hebben steeds de belangstelling van de mensheid gehad. Wel is het balsemen der doden over de gehele wereld bekend geweest, maar in Egypte werd de grootste perfectie daarin bereikt. Het doel daarvan was de persoonlijke identi teit na de dood te bewaren om een hereniging van de geest met het lichaam mo gelijk te maken. Onze kennis van de methode, volgens welke de oude Egyptenaren hun doden mummieficeerden, berust op de gegevens van Griekse schrijvers en op de onder zoekingen, door chirurgen en anatomen van de moderne tijd. Deze gegevens en onderzoekingen hebben voornamelijk be trekking op de mummies van het nieuwe rijk. Wij beschikken over onvoldoende materiaal uit vroegere perioden; wel zijn er mummies uit het oude rijk en midden rijk bekend, maar onder het nieuwe rijk bereikte de kunst van het mummiefice- ren haar hoogtepunt- Vooral de konings mummies zijn ware meesterwerken van balsemerskunst- Na het nieuwe rijk trad een snel verval in. maar tot in het begin van onze jaartelling was het mummiefi- ceren der doden in Egypte algemeen: eerst het Christendom maakte er een ein de aan. De Griekse schrijvers en de moderne Kantongerecht Leiden Betrouwbaarheidsrit van De Spartaan liep ongelukkig af Auto's, bestemd voor de sloper, nog steeds op de weg Grote belangstelling uit de sportwereld bestond voor de zaak tegen de Haagse wielrennersvereniging De Spartaan, die voor het Leidse kantongerecht diende. Op 15 Juni had deze vereniging een betrouwbaarheidsrit gehouden op het traject Den HaagNoordwijkNoordwijkerhout. In de lastige bocht in de Gooweg onder Noordwijkerhout waren de renners zozeer naar links uitgeweken, dat zij allen tegen een autobus optornden en als een onontwarbare kluwen op do grond bleven Uggen, temidden van gekraakte fietsen. Van het standpunt van de ouderen ge zien is het met de na-oorlogse jeugd slecht gesteld. Tradities worden niet mei ere gehouden en er is geen geloof r Zelfs het woord „moraal" is een phrase geworden. In de litteratuur van de laatste tijd onderkende spr. twee stromingen, Sartre en Camus. Sartre verkondigt in zijn boeken, dat de slechte mensen goed zijn als de zogenaamde goede. In werkelijkheid is de goede mens helemaal niet goed, daar hij de slechte mens haat, zover hij de slechte eigenschappen deze laatste deelt. Camus daarentegen ziet de wereld als iets absurds, waarin geen enkele waarde is overgebleven. De heer Chamson noemde het opval lend, dat de tegenwoordige schrijvers alleen negatieve voorbeelden gebruiken. Misschien is de jeugd inderdaad veran derd. Voor de oorlog kwamen in Frankrijk per jaar 12.000 rechtsgevallen met betrek king tot personen beneden 21 jaar voor, ir 1946 was dat cijfer gestegen tot 42.000. Op het ogenblik is het vooroorlogse cijfer weer bereikt. Van het standpunt van de jeugd gezien zijn er veel verontschuldigingen te den. Eén ding is zeker: de jongeren leven veel serieuzer dan vroeger. Een bewijs (Advertentie) KAPITAN Snel. zuinig, comfortabel, laag in prijs. Gebr. van Ulden Fransen op jeugdige leeftijd stichten. De jeugd wil in het leven taak vervullen en dit verdient zeker waardering. Gelukkig zijn er, behalve Sartre en Camus, nog wel schrijvers te vinden, die in de jeugd nog wel iets anders zien dan nihilisme. Voor ieder is de „wedergeboorte" tussen 12 en 17 jaar zeer belangrijk. Vroeger kende men geen angst, men zag niet uit in de geschiedenis, maar achteruit. De mensen, die in die tijd zijn gevormd, heb ben die zekerheid vaak nog. Zij, die nu die wedergeboorte meemaken, leven in De leider van de tocht wilde nog be weren, dat de renners, die de voorge schreven snelheid tussen de 25 en 30 km hadden aangehouden, wel rechts hadden gereden. De kantonrechter vond het toelaatbaar, dat op zo'n weg onder slech te leiding een betrouwbaarheidsrit war gehouden, en veroordeelde drie rennen tot elk 12 boete en hun twee collega'; tot ieder 6 boete. Een groot aantal personen moest vooi het kantongerecht verschijnen, omdat zij zonder rijbewijs achter het stuur van een auto of motor hadden plaats genomen. Z\j werden tot de maximumstraf, ƒ15 boete of vijf dagen, veroordeeld. Op de avond van 13 Juni om kwart voor twaalf had een Leidenaar, die tegen de koude drie borrels had gedronken, op de Vrouwenweg in Zoetermeer twee wiel. rijders aangereden. Het O.M. eiste vooi dit feit ƒ50 boete. Tot zijn grote verras sing ging de verdachte echter vrijuit, om. dat de verklaringen van de wielrijders voor de politie en die op de zitting met elkaar in strijd waren. Wanneer een jongmens tegen de wil van zijn vader met diens auto gaat rijden, blijven de gevolgen niet uit. Een inwoner van Rijnsburg heeft dat gemerkt, want hij tornde op de kruising ZeewegMr Sint Nicolaas arriveert op 22 November De officiële intocht van Sint Nico laas geschiedt dit Jaar op Zaterdag 22 November. H(j komt om 2 uur aan in de Stadsgehoorzaal, waar een ongeduldige kinderschaar dan al op hem zit te wachten. een tijd waarin angst voor de toekomst heerst. Zij zullen die angst daaruit houden. Het blijkt, dat er geen conflict tussen de generaties bestaat. Er zijn geen speciale problemen voor de jeugd, doch wel pro blemen, die ieder mens aangaan. De jeugd moet zich gelukkig prijzen, dat zij voor dt taak is gesteld, het probleem van het ge brek aan vertrouwen in de toekomst te mogen oplossen. Lezing met lichtbeelden voor Oud-Leiden Er was nogal wat belangstelling voor de lezing, die ir J. J. Terwen gister avond in de „grote pers" van de Lakenhal voor de leden van Oud-Leiden hield over de zeventiende-eeuwse stadsarchitect Willem van der Helm. Deze causerie met lichtbeelden wierp dan ook weer een geheel nieuw licht op de oude sleutelveste en maakte menig oud gebouw, dat voorheen misschien als vanzelf sprekend werd geaccepteerd, interessant en belangwekkend. Ir Terwen, die ook de verhouding van Van der Helm met 's-Gravesande, Pie- ter Post en de oude Van Duyvenvlucht besprak, noemde Van der Helm een veel zijdige persoonlijkheid, die een merk waardig aanpassingsvermogen bezat, waar het erom ging bij oude stijlen aan te sluiten, maar die ook modern en mo numentaal kon zijn. Soms was Van der Helm zijn tijd zelfs ver vooruit, zoals bij het ontwerp voor de Waag, dat juist daarom werd afgekeurd. Het was nJ. vergeleken met het ontwerp van Pieter Post, dat geaccepteerd werd, van een strakheid, die beter paste bij de stijl van de aflopende zeventiende eeuw dan bij "e van het derde kwart. B(j zijn onderzoekingen was bij ir Ter en wel komen vast te staan, dat de architectuur-geschiedenis van Leiden geenszins eenvoudig is. Maar de stads- meestertimmerman Van der Helm was daarbij voor spr. een vriend geworden. Hetgeen de voorzitter, dr T. P. Sevensma, die spr. bedankte, ook het auditorium toewenste. Na afloop ging men nog een kijkje nemen op de tentoonstelling van het werk van Van der Helm. Technische lezing voor V.O.L.A. De vereniging van oud-leerlingen van de Leidse ambachtsschool hoorde gister avond in het Schuttershof een voordracht van een vertegenwoordiger van de firma Stokvis N.V- te Rotterdam. De voordracht ging vergezeld van een film. De heer P. J. Kool sprak over het spaanloos bewer ken van metalen en de film ging over het smeden onder de smeedpers. De taaie biefstuk Fockstraat te Katwijk aan Zee tegen een wielrijdster op, doordat hij te ver naar links had uitgehaald. De jongen moet nu in totaal 45 boete betalen Een auto zonder spiegel, slecht wer kende hand- en voetrem en zonder rich tingaanwijzer en stoplichten, was op 8 Juli op de Rijndijk onder Voorschoten verschenen, met een Katwijker aan het stuur. Er waren vijf overtredingen be gaan, zodat de Katwijker vijfmaal 5 boete moet betalen. De auto is naar de sloper gegaan. Voor eenzelfde feit moest ook een Leidenaar terecht staan. Diens auto had bij een snelheid van 15 km een remweg van... 22 meter. Ook deze auto was onmiddellijk gesloopt. Vonnis: vier maal ƒ7.50 boete. onderzoekers stellen ons in staat de volg orde der verschillende handelingen der mummieficering te bepalen- Deze beston den uit het conserveren van het lichaam met behulp van balsems en specerijen en culmineerden in de zorgvuldige inwikke ling in linnen banden, die bestreken wer den met ingedikt vijgensap. Deze mum mieficering wortelde in de Osirisdienst: immers, volgens de sage was de eerste mummie die van Osiris geweest en elke dode werd op mystieke wijze met Osiris geïdentificeerd. In overeenstemming daar mede was het gehele proces een religieuze ceremonie, nauw verbonden met de Osirisdienst, die voltrokken werd volgens een voorgeschreven ritueel. Alles werd met grote eerbied gedaan. Ook de lichamen van heilige dieren werden, vooral in later tijd, gebalsemd en in linnen gewikkeld, om daardoor de godheden gunstiger te stemmen, aan wel ke zij gewijd waren. Gedurende de middeleeuwen en later, tot in de 18e eeuw, werden de Egypti sche mummies ijverig gezocht: men schreef hun wondere krachten toe. Van de mummies werd een poeder vervaar digd, dat gold als een waardevol en krach tig geneesmiddel. Dit poeder diende ook voor het bereiden van een bruine kleur stof, die o a- door de schilders van de Haagse school nog gebruikt werd. In de laatste eeuwen vormen de mummies een dankbaar object voor verzamelaars en ïrchaelogen; zij zijn welbekende verschij ningen in onze musea geworden, zó zelfs, dat zij nog altijd voor een aanzienlijk deel der bezoekers de grote trekpleister Na aflQop der lezing was er gelegenheid de vernieuwde zalen voor Egyptische mummies en mummiekisten in het mu seum te bezichtigen. Zandschuiten worden gelicht Gisteren is een begin gemaakt met de lichting van twee zandschuiten, die bij de storm van vorige week Vrijdag morgen in het (Kort) Galgewater kap seisden. Het werk wordt uitgevoerd door de scheepswerf Tijssen van de Zijlsingel. Daar de twee boten eergisteren door middel van een luchtdrukzuiger van hun ballast waren ontdaan, verwachtte men ze in de loop van gisteren en vandaag boven water te krijgen. Gistermiddag bleek bij de pogingen, om de eerste schuit te lichten, zich nog zoveel zand daarin te oevinden, dat het karwei wel meer tijd in beslag zal nemen. Het werk trekt steeds grote belangstelling. Toen de heer De Jong als voorzitter van de Grote Westeindse Polder te Zoeterwoude gisteren in het gebouw van het nieuwe gemaal op de knoppen drukte, was de electrische bemaling officieel in werking ge steld. De molen staat er nu doelloos bij, maar aan zijn behoud zal vol doende aandacht worden besteed. Foto N. van der Horst, 1 Westeindse Polder Zoeterwoude kreeg nieuwe bemaling Molen Zelden van Pas" mag niet ondergaan De electrische bemalingsinrichting van de Grote Westeindse Polder aan de Ver- laatweg te Zoeterwoude Is gisteren officieel in gebruik genomen. De trotse molen aan de Meerburgerwatering heeft afgedaan. Hij was niet in de rouw gezet, want men weet wel, dat de nieuwe methode veel vlugger en beter het water uit de polder zal wegmalen. Het gezelschap, dat van de ingebruik stelling getuige was, kwam bijeen in Landzicht. Aanwezig waren o.a. het pol derbestuur. burgemeester Smeets, de wethouders Van Leeuwen en Kraan, de rijksconsulent van de cultuurtechnische dienst, dr Kuiperie, de heer De Jager bouwkundig ambtenaar van Prov. Wa terstaat. ir Sohermerhorn van het tech nisch bureau van de Unie van Water schappen, en bestuursleden van de boe renleenbank te Stompwijk. De voorzitter van het polderbestuur, de heer P. L. de Jong, zei in zijn ope ningswoord, dat de polder altijd tegen het water heeft gevochten. De molen had de naam een van de beste molens uit de omtrek te zyn. Men moest echter erkennen, dat de molen zijn naam „Zel den van Pas" met recht droeg, vont bij windstilte moest men het aonzien. dat het water hoger en hoger kwam. Met ge rechtvaardigde trots mogen wy vandaag dan ook op de stichting van dit gemaal zien, aldus spr. De heer J. Schouten, secretaris-penningmeester van de polder, verzocht het gezelschap vervolgens zich naar het gemaal te begeven. De burge meester van Zoeterwoude opende het gebouw. De voorzatter stelde de inrich ting toen in werking. Toen de plechtigheid was afgelopen, ging het gezelschap weer naar Landzicht waar verschillende toespraken werden gehouden. De burgemeester had het in zyn toespraak over het behoud van de nu stilstaande molen. Als er voor ddt be houd aandacht zal worden gevraagd al dus de burgemeester, zal het gemeente bestuur gaarne zyn medewerking willen geven. Agenda voor Leiden Woensdag. Stadsgehoorzaal, 8 uur: jubileumcon cert Ex Animo t.g.v. zilveren jubileum Herman de Wolff; Quo Vadis van F. Nowowiesjki. Rehoboth, 5—half 7: receptie bestuur Ex Animo t.g.v. zilveren jubileum Her man de Wolff. Jeruël, 8 uur. Evangelisatie samenkomst, ds Hessel van der Flier. College anatomisch laboratorium Was- senaarseweg. 8 uur: K. en O., cursus Aspecten der moderne geneeskunde door prof. dr S. E. de Jongh en prof. dr P. J. Gaiilard. Filmzaal academie. 8 uur: N.C.S.V, V.C.S.B. en dr K. E. H. Oppenheimcr, prof. dr G. C. van Niftrik over Sartre en de vraag naar God. Trianon, half 12 n.m.: Leidse studen tenfilmliga, La Kermesse Heroique van Jacques Feyder ten bate van het Univer sitair Asyl Fonds. Levendaal I. half 8half 9: zitting prij- zencommissie. Schouwburg, 8 uur: D.O.S. brengt Ghetto van Herman Heyermans. Donderdag Vlies, half 1: koffiemaaltijd Maatschap pij voor handel en nijverheid, spoor praatje, ir F. Q den Hollander. Stadhuis, 2 en 8 uur: gemeenteraad: begroting 1953. Schouwburg. 8 uur: K. en O., populair toneel, Ned. Comedie met „U spreekt met uw moordenaar" van Fr. Knott. Liberty, 8 uur: oprichting afdeling Leiden genealogische vereniging. Rehoboth, 8 uur: afdeling Leiden VERON. lezing van de heer Annokké. Vlies, 8 uur: Ned. reisvereniging. B. Baanen over bergtoerisme. Vrijdag Stadhuistoren, 1112 uur: carillon- concert R'-en Ritter. Leidsche Wolspinnerij, 11 ut*: verga dering ran aandeelhouders. Stadhuis. 2 en 8 uur: gemeenteraad, begroting 1953. Schouwburg, 8 uur: K. en O-, populair toneel, Ned. Comedie met ,,U spreekt —.et uw moordenaar-" van Fr. Knott. Groot auditorium Beademde, 4 uur: inauguratie dr H. C. van de Hulst. Kaiserstraat, zoölogisch laboratorium, hailf 2: officiële opening nieuwe verdie ping oostelijke vleugel. Levendaafl, 8 uur: C.H. Jongerengroep, prof. dr J. de Zwaan, Klippen en on diepten. Geref. Jeugdhuis, 8 uur: AR. wykkies- vereniging I. mevrouw Mulder—Hem es over de verkiesbaarheid der vrouw. Harmonie, 7.45 uur: Christen-vrou wenbond, propeganda-avond. Pieterskerk, 7.15—7.45 uur: Avond gebed. Jeruël, 8 uur: Bidstond. Tentoonstellingen Lakenhal, 104 uur: werken van Wil lem van der Helm (stadsarchitect, 1662— 1675), tm. 30 November. Stadhuisplein, 96 en 710 uur: rei zende tentoonstelling Van Juliana tot Ju liana (t m 13 November) Universiteitsbibliotheek, half 10 half 6: originele tekeningen van het oude Leiden (Lm. 22 November). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, teL 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, telefoon 23553. Weerzien met Chaplin „De stomme film speelt met beelden en gevoelens, die rijker zUn dan woorden". Deze uitspraak van de grote Chaplin zelf hebben de leden van de K. en O. film- studiekring gisteravond in Casino zelf aan de practjjk kunnen toetsen. Wanneer zij nog niet van de waarheid van die woorden overtuigd waren, zijn zij het toen wel gewo-den. De samenstelling van het programma immers leverde een overtuigend bewijs op, dat de nasynchronisatie, toegepast op de tijdens de eerste wereldoorlog ver vaardigde films De Kuur en De Vage bond, eerder een concessie aan de smaak van het publiek is. dan een essentieel onderdeel van de films zelf. Overtuigend bleek dat ook in de hoofdfilm, Circus, een later Chaplinproduct, waar de tussen schriften op de huidige filmbezoeker op zich zelf al een komische indruk maken. In een uitnemend gedocumenteerde in leiding heeft de heer Van Mullem aan het begin van de voorstelling de figuur van Chaplin gekarakteriseerd. Hij deed dat met behulp van lantaarnplaatjes, waardoor hij in de gelegenheid was ver gelijkingen te treffen met filmkomieken uit de tijd van Charly's opkomst, zoals Buster Keaton, Harold Lloyd en Harry Langdon. Chaplin Is de grootste van al len. Hij is in staat geweest door de jaren heen jong en oud te boeien door een fi guur te scheppen, die zyn weerga niet heeft op het witte doek. Bij de eerste korte films, die op een geluidsprojector werden gedraaid, werkte de snellere projectie hier en daar wel wat storend. De opnamen waren nL gemaakt met 18 beelden per seconde, ze werden met 24 beelden per seconde geprojecteerd. Gelukkig kon Circus op een smalfilm projector worden vertoond, al dreigde dit nog te zullen mislopen. Snel tast de tyd het celluloid aan. Het is de vraag, of de na ons komende gene ratie nog ooit zal kunnen kennis nemen van de prestaties van Charly Chaplin in zijn vroege periode. Maar onuitwisbaar zal in onze geest gegrift blijven het beeld van een man, die tot de allergroot sten behoort uit de filmgeschiedenis. Jeugdnatuurwacht in Leiden Onder auspiciën van de stichting Leid- Jeugd-Actie zullen Vrijdagochtend in de foyer van de Stadsgehoorzaal enige films worden vertoond voor leerlingen de lagere scholen in de Professoren- wyk. Bij deze gelegenheid zal de jeugd worden opgewekt deel te nemen aan een op te richten afdeling van de jeugdna tuurwacht Honderd gulden voor D.E.L De collecte voor het t.b.c.-bestrydings- fonds Draagt Elkanders Lasten, die werd gehouden in de propagandavergadering de Leidse Chr. besturenbond in de Stadsgehoorzaal, heeft ruim f 100 opge bracht. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Paula, dr van J. E. Teske C. M. E. Scholtes; Gerrit, zn van C Roon en K. M. Koet; Geertrui L. dr van Vliegenthart en J. C. Hensen; Johanna W., dr van J. W. Wolters en N "in der Kooij. OVERLEDEN: A. J. Po«, man. 75 Jr: C. J. Bronsgeest, wed. van Lagas', 90 Jr; A. G. Gij bels, zoon, 1 dag; P. VenveeL man, 73 jr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3