GN[jieuws uit de %ijn- en ^Veenstreek Jonge koeren en boerinnen hielden toogavond Prins Bernhord verwacht grote bestellingen uit Columbia Kousenreparatie Schoenreparatie NIEUWE LETOSCHE COUHANT DINSDAG 11 NOVEMBER 1952 Alphen aan den Rijn In het Nutsgebouw te Alpben aan den RÖn is gisteren een toogavond gehouden van de ring Rijnstreek van de Chr. jonge-boeren- en -tuindersbond Chr. boerinnenbond. De belangstelling voor deze samenkomst was bevredigend. Ringvoorzitter H. van der Stoel opende, na gebed, met een propagandistisch Spreker was de erevoorzitter C.J.B.T.B., de heer Chr. van den Heuvel uit Leiden, met het onderwerp „Vragen der hedendaagse jeugd". Spr. zei tweeër lei misvatting te willen wegnemen. In de eerste plaats moet men niet denken, dat de problemen van de tegenwoordige jeugd zoveel zwaarder zyn dan die de vroegere. Voorts zijn het niet alleen de jongeren, die vragen hebben ook voor de ouderen is deze tijd vol proble- De heer Van den Heuvel meende eer zeer grote vooruitgang te kunnen con stateren in de belangstelling van de jon geren voor het organisatieleven. Met name voor de agrarische bevolking valt het niet mee, een bestemming te vinden. Een bevolking, die in een eeuw verdub belde, beschikt nog steeds over hetzelfde grondgebied. Wel is er veel terrein aan het water ontworsteld, maar voor wo ningen en industrieën is er ook weer veel afgegaan. En de meer intensieve be bouwing van de gronden kan niet be werken. dat elke agrariër zijn bestaan kan vinden. De spreker vestigde zijn hoop op de integratie van Europa. Als die doorgaat en Nederland wordt aangewezen landbouw en veeteelt, dan krijgt ons land wellicht nog eens met reden de van „Tuin van Europa". Maar deze. zaak schiet niet op. Er blijven dus twee moge lijkheden, t.w. emigratie en overgang naar andere bedrijfstakken. Het is nodig, dat een deel van de plattelandsbevolking naar de stad gaat Spr. zag hierin twee voordelen. In de eerste plaats brengt dat nieuw leven in de bedrijfsgroepen en voorts is er dan een rem tegen de degene ratie van de stad. Verder schonk de heer Van den Heu vel aandacht aan de wijze, waarop de agrarische jeugd zich heeft voor te be reiden op de latere taak. Daar is het Chr. landbouwonderwijs, maar ook de ming door middel van de jeugd-organi- saties. Die zijn dringend nodig. De Chr. agrarische organisaties omvatten oude ren en jongeren van allerlei richting. Spr. hoopt nog altijd, dat dit op den duur een grote bijdrage zal leveren tot de eenheid op andere terreinen. Spr sloot zijn betoog met de opwek king tot trouw aan de Chr. beginselen. Verbetering van Mandersloo- straat De oude drukke winkelstraat van Alphen a d. Rijn, de Van Mandersloo- straat wordt gemoderniseerd. Kortgele den zijn de oude gaslantaarns vervangen door gloeilampen, voorlopig althans, want binnenkort maken deze op hun beurt weer plaats voor de moderne TL.- verlichting. Gistermorgen is men ook be gonnen met het aanbrengen van trottoirs aan de rechterkant, van de P. Doelman straat af gezien. Daarnaast Worden de trottoirs aan de linkerkant aangevuld op de plaatsen, v geen trottoir was. Een en ander zal het aanzien van de Alphense „Kalverstraat" in niet geringe mate verhogen. Het hier een verbetering die reeds lang tegemoet gezien. ALKEMADE AÏkemade heeit 8000 inwoners Gisterochtend is de 8000ste van Alkemade geboren. Gerardus Corne lius Maria kwam ter wereld als z de heer Th. W. van Haestrecht echtgenote, M. J. A. V. Klink te Roelof- arendsveen. Na de geboorte-aangifte werd de vader in de vergadering van burge meester en wethouders ontvangen. Bij de felicitaties deelde de burgemeester mede, dat ten name van de pasgeborene een spaarbankboekje zal worden aange vraagd, waarop de gemeente f25 zal storten. BENTHUIZEN Opbrengst Enunabloemcollecte De in deze gemeente gehouden Emma- bloemcollecte heeft f 170 opgebracht. OUDE WETERING H. Vesseur erelid van Ijsvermaak De ijsclub „Usvermaak zij ons Doel" Is geen onderonsje meer. Door de actie „Geheel Oude Wetering lid van de ijs- club" is de vereniging sterk uitgebreid en telt zij nu 160 leden. Bovendien heeft zij door geheel Nederland naam ge maakt met de organisatie van de meren- tochten. Aldus de voorzitter van de ijs- club, de heer P. Verdel. in zijn ope ningswoord van de jaarvergadering van gisteravond ln café Meerzicht Op deze vergadering werden tarijke be sluiten genomen. De contributie werd vastgesteld op 1.50 per lid en voor hen, die na de jaarvergadering toetreden op 2.50. Batig saldo 389. Bij sterk ijs zul len wedstrijden voor de schooljeugd worden gehouden voor het clubkam pioenschap en nationale wedstrijden. De kascommissie werd uitgebreid met één lid, de heer A. C. van Iperen. De heer Joh. Vreeken bedankte, nadat hij 30 jaar zitting heeft gehad in het be stuur. De heer H. Vesseur bedankte ook. Hij is 40 jaar bestuurslid geweest. Beide heren kregen sigaren en een hartelijk bedankje voor hun werken ten bate van de vereniging. De heer Vesseur werd tot erelid benoemd. De heren A. van Driel, A. van Tol en A. de Bleay werden her kozen, de heren L. van Diemen en P. van der Meer gekozen. Er werd een aantal plannen van het gewest Zuid-Holland van de K.N.S.B. voor de organisatie van ijswedstrijden bekend gemaakt. Men besloot om op 20 Januari by voldoende deelneming met een autobus naar de kunstijsbaan in Den Haag te gaan. De voorzitter deelde mee, dat de leden zich met hun gezins leden tegen schaatsongevallen op de banen kunnen verzekeren. Opbrengst xendinrscollecte De zendingscollecte, in de Hervormde kerk gehouden, heeft f 153 opgebracht. De Tremolo's De mandolinevereniging De Tremolo's geeft Donderdag met 150 medewerkers HAZERSWOUDE Opbrengst collecte De collecte ten bate van de vluchte lingenhulp heeft f459.45 opgebracht. Vergadering E.H.B.O. De vergadering van de E.H.B.O. wordt morgenavond in het oude raadhuis ge houden, in plaats van Donderdagavond. Hervormde school De leden van de Hervormde school zyn in gebouw Salvatori bijeen geweest. De aftredende bestuursleden, A. P. Voets er A. de Kort, werden herkozen. De ver gadering besteedde de avond verder aai herziening van statuten en reglementen. Burgerlijke stand GEBOREN: Antonia M., dr van L. de Vogel en G. van Harskamp; Bernardus A. L., zn van O. Adegeest en A. C. Heppe; Alida C. dr van M. Kroon en A. C. Hoogeveen. ONDERTROUWD: Hermanus Freesen, 27 jaar, en Alida Ohr. Pont, 26 jaar; Johannes C. J. de Groot, 26 jaar, en Hendrika J. Timmermans, 32 jaar. GETROUWD: Christiaan Smit, 27 jaar, n Margaretha Starreveld, 22 jaar. TER AAR Bidstonden voor het gewas In de Geref. kerk wordt morgenavond m half 8 een bidstond voor het gewas ehouden. waarin voorgaat ds Hajer van In de Hervormde Gemeente gaat om 7 uur voor ds Van Soest van Rijnsater- woude. Opbrengst collecte De collecte voor het Prot- Interkerke lijk Thuisfront heeft opgebracht f42.20. ZOETERWOUDE Waarom halve vrijdom voor de Zwleten? Bij de confcróle van de rekening en be groting van de Grote Polder onder Zoe- terwoude is het dijkgraaf en hoogheem raden van Rijnland opgeva-llen, dat het terrein, genaamd de Zwieten, halve vrydom van omslag is verbonden, zonder dat het bijzonder reglement voor de pol der deze vrijdom kent. Zij hebben Ged. Staten van dit feit in kennis gesteld. Bij een onderzoek is gebleken, dat de gronden, die thans gehele of gedeelte lijke vrijdom genieten, evenveel belang bij de polderaorg hebben als de overige gronden. G.S. menen dan ook, dat geen reden is, deze vrijdom te bestendi gen. Zij stellen Provinciale Staten wel voor, voor het verlies van de vrijdom men enige schadeloosstelling toe te kennen. Ook dat deed de storm Westkapelse Zeedijk zwaar beschadigd Aan de voet over lengte van 70 meter opengereten De hevige stormen van de laatste da gen hebben aan de zeedijk bij Westka- pelle zeer ernstige schade toegebracht. Aan de Noordzijde van de zeewering is twee dijkvakken, elk ter lengte van 35 meter, de glooiing aan de dijkvoet vol komen weggeslagen. Er is een soort „schelp" ontstaan, die, om erger te i komen, onmiddellijk bekleed moet den met zakken klei. Naar schatting zul len 15.000 zakken nodig zijn. De bekle ding zal dan later met rystakwerk den versterkt. Pas bij de lage waterstand zal kunnen vaststellen welke omvang de schade precies heeft In het voorjaar met het definitieve herstel van de dijk worden begonnen Men weet nog niet hoeveel geld er mee gemoeid zal zijn. Dit hangt voornamelijk af van eventuele tegenslag bij de herstelwerkzaamheden. Honderd arbeiders, die werkzaam wa ren aan cultuur-technische objecten op Walcheren, en tachtig andere werklieden hebben in der haast zandzakken aange bracht. By Oostkapelle heeft de zee weer ge meters duin verloren doen gaan. Gemeenteraad Koudekerk aan den Rijn Onderzoek ten aanzien van nieuwe burgemeester duurt voort Beide diensten van gemeenterekening vertonen een tekort De gemeenteraad van Koudekerk aan den Ryn is gisteravond bijeen geweest onder voorzitterschap van wethouder Molema. Het belangrijkste punt kwam ln de rond vraag aan de orde, nl. de vraag, wanneer de benoemde burgemeester J. W. var der Does, zou worden geïnstalleerd. Het bleek, dat tegen hem beschuldigingen zijn ingebracht over zün houding in de bezettingstijd. Het onderzoek dienaangaande, door de commissaris der Koningin ingesteld, is nog niet voltooid. In de vergadering werd voorts de gemeentebegroting voor 53 aangeboden. gemaakt op de geweide schapen. Dit bracht f954 op. Als die winst er niet was, zou er elk jaar een exploitatietekort zijn van f600. De aftredende bestuurs leden, de heren J. E. Goedhart en Joch. van Vliet, werden bij acclamatie her- Bij de ingekomen stuikfken was eei richt, dat de in de vorige vergadering benoemde leden van de woonruimtecom- missie, de heren A. v. d. Ent en C. J. d. Vis, hun benoeming aannemen. G. S. hebben goedkeuring gehecht aan geldlening groot ƒ8500. Aan de heer C Oppelaar werd ƒ5 per maand toegekend, uitgezonderd de cautie, als tegemoetkoming in de voerkosten voor twee kinderen, die in A-liphen de school bezoeken. Ter vervanging van een lening, d'ie ten einde Loopt, besloot de raad een kas- geldlenimg aan te gaan van ƒ23.000. Voor de eerste lening moest 1% procent rente worden betaald, voor de tweede slechts 1 Vi procent. De raad ging a cc oord met het voor stel, de verordening op het beheer van het waterleidingbedrijf in overeenstem ming te brengen met de nieuwe voor schriften. De heer P. Geerlof, die namens de ge meenteraad de rekening over '51 -had on derzocht, had deze in orde bevonden. Ook het bureau voor verificatie was tot deze conclusie gekomen. De heer Corts, gemeente-ontvanger, werd een woord deck gebracht voor zijn accuraat beheer. De rekening werd vastgesteld. Deze geeft voor de gewone dienst een tekort aan van 166,71 en voor de kaïpi- taa'.dienst een tekort van ƒ116.630,45. Over de begroting van de gemeente lijke dienst voor maatschappelijke zorg vertelde de voorzitter, dat allerlei pos- ïen nadelige Invloed uitoefenen. Uit besteding van ouden van dagen en ge- brekkigen, verpleging in sanatoria e.d. hebben het tekort, dat de gemeente moet aanzuiveren, doen stijgen tot ƒ4.500, ter wijl dit vorig jaar nog maar ƒ3.000 De begroting van het verpleeghuis sloot een totaal aan inkomsten en uitga- van 26.255,30. Het postkantoor werd' twee jaar verhuurd aan mej. T. Pieterman voor 350 per jaar. De pe riodiek aftredende heer C. J. Zuidiwi.ik werd herkozen als lid van de commissi* xw maatschappelijke zorg. Overeenkomstig het herstel van B. er W. besloot de raad tot verschillende wij zigingen van de begroting 1952 Rondvraag De eerste spreker in de rondvraag de heer Van Veen. Deze vroeg opening zaken ftaar aanleiding van het feit, ,n Koudekerk aan den Rijn een bur gemeester was benoemd, die tot op he den nog niet is geïnstalleerd In zijn antwoord verklaarde loco-bur gemeester Molema. dat hem telefonisch meegedeeld, dat de heer Van der Does met ingang van 16 October 1952 benoemd tot burgemeester van Koudekerk. Toen deze datum echter verstreek, zonder dat de installatie had plaats gevonden, hebben de beide wet houders een onderhoud aangevraagd en verkregen met de commissaris der Ko ningin. Deze deelde hun mede, dat tegen de benoemde een klacht was ingediend' betreffende diens houding in de oorlog 1940—'45. De commissi-ris heeft een com missie van onderzoek benoemd, die nog niet met haar werk gereed Is. De verwachting was. dat de com missie op 1 November gereed xou zyn, maar deze verwachting is niet in vervulling gegaan. Wc hebben de uitspraak dus Ljg tegemoet te zien, aldus spr. Er rijzen nu verscheidene vragen. De eerste is: Hoe zal de uitspraak zijn; de tweede: Hoe is dan de -houding van de betrokken minister? Wethouder Molema vertelaarde niet meer te kunnen zeggen, ook wethouder Van Vegten was van mening, dat men nu alleen maar kan afwachten. De heer Van Veen vroeg verder, of er al iets bekend is over de woningbouw. De voorzitter kon meedelen, dat men hoopte in December tot aanbesteding te kunnen overgaan. Chr. kleuterschool Is te klein De vereniging tot stichting en instand houding van een Chr. kleuterschool heeft haar lokaal in de Hervormde school vergaderd. Uit de jaarverslagen bleek, dat de vereniging zeker recht van be staan heeft: wegens plaatsgebrek moest in aantal kinderen worden afgewezen. De penningmeesteresse, mevr. Bijl, deelde mede, dat de rekening van in komsten en uitgaven sloot met een totaal f 4576.50, waarby een batig saldo van f571.89. Dit saldo ontstaat echter alleen door de buitengewoon hoge winst, Visserijgolfjes Het beetje plat- en fijnvis was gauw weg; de handel heeft goud moeten betalen om er aan te komen, daardoor kreeg de visser althans vergoed voor de moeite, die het de afgelopen dagen op de breeveertien moet hebben gekost om een visje te verschalken. Het geringe voorraadje laptong ging grif weg voor het lieve prijsje van 4,15 tot zelf? 4,25 per kilo en wat er voor de binnen landse markt aan slibs overbleef bracht het tot rond 1,80. Voor schelvis moest er ook diep beurs worden getast 65 tot 68 vi grove soorten was heel gewoon. Braatjes gingen voor 45 en 50 per kist hand. In platvis werden ook beste prijzen gemaakt: schol II haalde af en toe de 50 en de drieën liepen op tot 32 Wat kabeljauw veranderde voor 124 tot 110 per regel van eigenaar en al wa ren de kisten naar verhouding wat goed. koper, de 140 voor de mooiste was toch nog altijd een aardige prijs, vooral daar de kwaliteit erg had geleden. Haring wisselend. De verse haring liep nogal uiteen, zowel wat kwaliteit als wat prijs betrof, koers schommelde tussen de 14 i 18 per kist en de makreel zat tussen de 17 en de 18 per kist. Mooie reisjes. De 10-daagse reizen van de Herman de Abraham werden gisteren afgesloten met respectievelijk 27.500 en 25.300. De Tubantia deed het eveneens aardig met zijn 14.500. Met de Gelria zorgde schip per Phil Glas voor 550 kisten Kanaalha ring, die 9300 opbrachten en de Sumatra deed 18.000 voor 1200 kisten het Kanaal. Van de visloggers werd de Wiron (IJm 221) de hoogste besommer met 9100. De weekvissers varieerden an 1500 tot 2500. Vandaag schraalhans keukenmeester Alles is Maandag schoon uitverkocht bleef dus niets voor vanmorgen ov- Alleen de Post Boy en een paar dagvissers hebben de vraag moeten bevredigen, zo de prijzen niet mis waren. De Vemmcr l ruim 1700 kisten Kanaalharing by Morgen één boot. Als enige visboot ligt voor morgen de Maria van Hattum te wachten met 870 kisten en 85 stuks stijve kabeljauwen. Daar blijft het dan wat de trawlers betreft bij, daar de andere nog te „vers" zijn, om or markten in aanmerkin gte komen. Bovendien rekt het weer de reizen nog Weer wat leven. De berichten van de Engelse wal waren gistermiddag bepaald niet slecht; er wordt aardig gevangen daar. Maar de ver liezen aan netten blijven groot, om van enigszins rendabele visserij te kunnen spreken. Ook de Polen hebben de nod'ge klappen gekregen; de Kaczor heeft zelfs alles verspeeld en zal naar binnen moeten komen. Duitsers vangen redelijk. De vangstmeldingen van de trawlers, die momenteel met de sleepnetten achter erse haring in het Engelse Kanaal jagen zijn nog altijd uitermate wissel vallig. Zoals wij vorige week al meldden, blijkt de haring daar nog te hoog te imen, om door de trawl verschalkt te kunnen worden. Inmiddels zakken de scholen wel wat, want de Duitse vlout maakt melding van vangsten tussen de ~)0 en 3000 kisten per schip in een kleine eertien dagen. Ondertussen worden de eerste voorteke- en van het „Breskensseizoen" al waarge- omen en menig Urker loopt al met plan- en rond, om in span naar het Zuiden te trekken en de teelt t« besluiten met de jacht op ijle Breskensharing een SQort. weliswaar soms de toets der critiek nauwelijks kan doorstaan, daar de naring mager en slecht wordt, maar waarvoor telkenjare bij gebrek aan beter toch wel belangstelling bestaat. Optimistische klanken Ook goede vooruitzichten voor gezamenlijke exploitatie van kolenmijnen "ORINS BERNHARD en zijn gevolg heb- -*■ ben gisteren in de Episcopaalse kerk te Bogota, de hoofdstad van Columbia, een Engelse dienst bijgewoond- Ook de meeste in Bogota wonende Nederlanders waren aanwezig. Na afloop reed de Prins naar het hotel El Portal, waar hij het overige gedeelte van de Zondag door bracht. Vanmorgen zou Prins Bernhard naar Quito in de staat Ecuador vertrek- Over de resultaten van zijn bezoek, vertelde de Prins tijdens een interview, dat het verbod van de invoer van Neder lands vee in Colombia binnenkort zal worden opgeheven. De Columbiaanse minister van Landbouw had hem slechts de verzekering gevraagd, dat het in te voeren Nederlandse vee absoluut vrij zal zijn van mond- en klauwzeer. „Daar wy deze waarborg kunnen geven, is de zaak hiermee geregeld", zei de Prins. Ook verwacht hij, dat binnenkort een Nieuwsflitsen uit de omstreken KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Woensdag 12 November: hoog water 11.34, laag water 7 en 19.20 uur. Advertentie en Schoenmagazijn JicUtt VOORSTRAAT 29, KATWUK a. ZEE L1SSE Lisse Vooruit Enkele uitslagen van de bordenwed- strijden van de damclub Lisse Vooruit: W. MöhlmannA van Rossen 02; A. WijnhoutA. Balkenende 02; J. Algera Jac. v- d. Poel 20; J. Duivenvoorde G- van der Stelt 20: H. van Drunen N. P. Dekker 1—1. Morgen gaat L.V. op bezoek bij W.D G- te Wassenaar voor een competitiewed strijd. Muziekvereniging O-K-K- Lisserdyk Onder voorzitterschap van de heer H. Zeinstra werd in het verenigingslokaal van de muziekvereniging Oefening Kweekt Kunst de jaarvergadering deze vereniging gehouden. De heer Vis ser werd een welkom toegeroepen als erevoorzitter. Het jaarverslag van de heer Enthoven gewaagde van een goede activiteit. Met een zekere trots werd nog gewezen op het succes op het concours te Scherpen- zeel. Tevens werden de verschillende medewerkingen gememoreerd. Hf noodzakelijk, dat alle leden trouw de repetities bijwonen. De penningmeester, de heer Jac. de Bruijn, deelde mee er een voordelig saldo van f335 wï Bij de bestuursverkiezing werden de heren Zeinstra en De Bruyn herkozen- Besloten werd de uitvoering op 2 en 7 Februari 1953 te houden, terwijl ook eer feestavond voor de leden zal worden ge organiseerd. Theorie en Practijk De vereniging Theorie en Practijk hield haar jaarlijkse feestavond ir Nachtegaal. De avond werd verzorgd door de conferencier Harry Boerman zijn gezelschap. Zij zijn er in gesla; er een echte feestavond van te maken. Propagandavergadering C.N.V. In gebouw Rehoboth houdt het C.N.V. morgenavond een grote propagandaby- eenkomst. De Chr. mondaccordeonvereni- ging Kunst en Volharding verleent haar medewerking en ook het verdere pro gramma ziet er zeer aantrekkelijk uit. NOORDW11K Spreekbeurt Morgenavond half 8 zal voor de Gerf bond spreken ds Ottevanger van Leide: Schaakver. Dan. Noteboom De uitslagen van de voorwedstrijden om het kampioenschap van Noordwijk luiden: J. PaardekooperP. Bedijn 01 (regl.), A. Bontkes—G. Marijt 01 (regl.), C. Plug—J. Turk 0—1, J, Hooge veenA. Veefkind 10, A. Leenheer J. v. d. Meer VzVz, P. Lindhoutds J. J. Meuzelaar 1—0. Jeugdkampioenschap: Paulus Hoek— Maarten van Vuurden VzVz, Frans Aartse'Bas Cramer 01, Kees Heems kerkMaarten Hoek 01, Kees Leen heerEes Aartse 10, Kees Heemskerk -Kees Leenheer 01, Bas CramerEes Aartse VzVz, Ees AartseFrits Woort 01, Kees Heemskerk—Frits ter Woort 10. RIJ NS BURG Spinoza herzag statuten Dat de woningbouwvereniging nog altijd in de volle belangstelling van de Rijnsburgers staat, bleek gisteravond toen Spinoza een buitengewone ledenvergadering hield; de zaal achter Avondrust was geheel gevuld. Bij ont stentenis van dokter F. Leerink stond de bijeenkomst onder leiding van de tweede voorzitter, de heer C. van Delft. Het belang van de vergadering lag ln de herziening van statuten en huishoude lijk reglement. Een commissie, bestaan de uit de heren K. Zandbergen, K. Bree- L. J. Goudriaan, had hiervoor gezorgd. De voornaamste wijzigingen zijn de volgende. Wanneer men lid wil wor den, behoeft men niet meer bekwaam te zijn tot het aangaan van overeenkom sten. Minderjarigen kunnen dus ook lid worden. Het aandeel van f25, dat iedere bewoner heeft, moet worden verhoogd tot f50. Men overweegt zelfs, de bewo- f0.10 per week te laten betalen om eventuele liquiditeitsmoeilijkheden te kunnen oplossen. Een commissaris zal in vervolg ook vergoeding kunnen krijgen. De heer G. van Egmond heeft schrif telijk bedankt als bestuurslid. De secre taris zeide dit te betreuren. Tenslotte werd meegedeeld, dat de 35 woningen bouwplan VII binnenkort zullen worden toegewezen. De vereniging zal dan bijna 200 woningen onder haar be heer hebben. Winkelbeurs in Bloemenlust Morgen zal in Bloemenlust een winkel- beurs worden geopend, georganiseerd door de middenstand. De eerste dag i beurs geopend van 46 en van 711 de tweede dag gaat de beurs reeds 2 uur 's middags open. Begroetingsavond In de Rapenburgkerk zal morgenavond om 8 uur een begroetingsavond worden gehouden, waarop ds J. Bijleveld met het gehele Geref- verenigingsleven kennis zal maken. Jonge Kerk In de consistorie van de Kleine Kerk zal de Jonge Kerk morgenavond uur vergaderen. Vragen om de gebeds genezing worden besproken. Wijziging Gisteren meldden wij, dat de verkoop dag van de Chr- Geref. vrouwenvereni ging in het zaaltje achter de Chr. Geref. kerk van 3 uur tot half 8 zou worden gehouden. Dit was onjuist. De verkoop begint namelijk om 3 uur èn om half 8 N.Z.H.-schaaknieuws Voor de bordenwedstrijd werden gis teravond de volgende partijen gespeeld: Eerste groep: J. W. StigterP. Ph. Ober 10, A. RavensbergenW. v. Egmond 0—1, H. TijstermanP. Brandsma 10, D. MeirinkJoh. Schoneveld VzVz, A. de VletterD. v. d. Vijver afgebr.; tweede groep: G. KromhoutG. mond 01, W. de KluiverR. Tijsterman 10, H. v. d. WestenD. Tijsterman 10. SASSENHEIM Boerenstryd voor planofonds Gisteren gaf een toneelgezelschap Katwijk aan Zee een toneelavond ten bate van het pianofonds van Euphonia. De avond werd door de heer J. P. Vis met een warm woord voor het goede doel geopend De Katwijkers voerden op verdienstelijke wijze het toneelstuk Boe renstryd op. Het Chr- accordeongezel schap Excelsior o.l.v. de heer J. Kriel zorgde voor de muzikale omlijsting- Aanrijding Gistermiddag is op de Hoofdstraat bij de R-K- school een ongeluk gebeurd. Een knaapje wilde daar van uit de Oranje- buurt de straat oversteken, maar kwam in aanraking met een passerende motor rijder- De bestuurder van het motorrij wiel en het jongetje werden allebei licht gewond. Nadat de eerste hulp was ver leend, konden zy naar huis terugkeren. Het motorrijwiel werd licht beschadigd. Jaarvergadering De A.R. kiesvereniging Nederland en Oranje houdt morgenavond de jaarver gadering in het jeugdhuis- De agenda vermeldt, behalve het uitbrengen van de jaarverslagen en de bestuursverkiezing, een lezing van de heer Chr. van den Heuvel uit Leiden, lid der Tweede Ka mer, over politieke vraagstukken in 1952. VALKENBURG Burgerlijke stand GEBOREN: Josina H dr v C de Wit en J Guijt; Dieuwertje dr v C A de Vries en A N Noort: Hendricus C zn v A de Vries en A Westra. VOORHOUT Spaartegoed liep terug Bij de rijkspostspaarbank werd in Oc tober ingelegd f 6771,49 en terugbetaald f 7673,85. Er werden elf nieuwe boekjes uitgereikt. Collecten Hervormde gemeente In de afgelopen maand werd in de Hervormde gemeente gecqllecJéerd voor de kerkvoogdij f 100,76. synodaal pasto raal fonds f 29,51 en diaconie f 81,49. De collecte jeugddienst bracht f 19 60 op. VOORSCHOTEN Begroting sluitend De gemeente-begroting voor 1953 is aangeboden. B. en W. delen tot hun ge noegen mede, dat zij er in geslaagd zijn deze sluitend te krijgen. Zij merken daarbij op, dat de post onvoorziene uit gaven is geraamd op f 35.617,12. In de raadsvergadering van 12 of 19 December zal de begroting aan de orde worden gesteld. Belastingvermindering voor de bioscoop De heer Van der Ham, exploitant van het Greenway-theater alhier, heeft een verzoek gericht tot het gemeentebestuur om verlaging van het percentage van de vermakelijikheidsbelasting op bioscoop voorstellingen van 35 pet tot 20 pet. Wordt deze verlaging niet toegestaan, dan ziet de heer Van der Ham zich ge noodzaakt de exploitatie te staken. De netto-recette is sedert 1946 met 55.2 pet teruggelopen tegen een gemiddelde van 8^ pet voor alle bioscopen in Neder- en W. adviseren, de verlaging toe te staan. Schadeloosstelling gevraagd de ingekomen stukken voor de ko mende raadsvergadering bevinden zich twee verzoeken om schadeloosstelling. Het eerste is van de Internationaal Bouw Intermediair .Systema" Maatschappij in liquidatie, gevestigd te Den Haag waar in vergoeding van f 7.738,75 voor de initiatiefname van het bouwplan der 51 woningen bestemd voor KLM -perso neel. Het tweede is van de heer Peper belangryk vervoersvraagstuk opgelost zal worden en dat de Columbiaanse orders weer belangrijke hoeveelheden fabrieks- goederen tot stand komen. De kansen om samen met Columbianen steenkoolmijnen te exploiteren, acht Prins Bernhard gun stig. Nederlandse emigranten zijn in Co lumbia zeer welkom, maar het moelei specialisten zijn. Met enkele van deze emigranten sprak de Prins tijdens een feestmaal, dat Za terdagavond voor 250 personen was aan gericht door vestigingen in Columbia var de Shell, de K.L.M., de Kon- Stoomvaart Mij Fhilips en Curasao Trading. Hy' derhield zich o.a. met de heer Jan Delft, die in Koog aan de Zaan directeur van Van Delfts fabrieken is geweest thans aan het hoofd van de grootste biscuit- en chocoladefabriek lumbia staat. Deze onderneming heeft 700 man personeel en 12 filialen. De hoge gast heeft ook een bezoek ge bracht aan de zoutmijnen die zich onge veer 50 km buiten Bogota bevinden. Ge- ruimte tijd vertoefde hy in een merk waardige ondergrondse kathedraal. Tevoren bezichtigde de Prins het Na tionale Museum van Columbia. In de verzameling Nederlandse munten ont dekte hy enkele Noorse geldstukken Ze werden nog dezelfde dag verwijderd. De marine-adjudant van de Prins, luitenant ter zee eerste klasse Elberts, ontving tot zijn verrassing Columbiaanse familie De Ortis een brief, waarin stond, dat hij een afstammeling is van de stichter van een bekende scheep vaartonderneming op de r de Magdalena. Alle familieleden, die had kunnen bereiken, waren bijeengeko men om de heer Eibers te ontvangen ei hem een zilveren bord aan te bieden. Haagse ingenieur bij Eindhoven verdronken In het Eindhovens Kanaal ls het stoffelijk overschot opgehaald 58-jarige ir N. J. C. Tierie, kolonel b.d. en adviseur voor militaire aangelegen heden by de D A F.-fabrieken Hy moet in de duisternis te water zyn gereden. Zuiniger en goedkoper „Toen en nu" in iabriek en op het land Een aantal inleiders uit takken industrie en landbouw hebben op „speurwerkdag" van de Contactgroep Opvoering Productiviteit in Hilversum een en ander verteld van onderzoekingen op hun terrein en daarbij heel duidelijk aangetoond, welke grote verbeteringen er in de loop der laatste tientallen jaren zijn aangebracht. Zo was er een landbouwer die telde, dat hij naar schatting f 123 per hectare bespaarde door de afstand tussen de rijen aardappelen te vergroten tot 75 centimeter. Nog enkele grepen uit de inleidingen: In 1878 werd in Delft 8 kg gist uit 100 kg grondstoffen verkregen; thans 85 kg. Aanvankelijk haalde n Delft 20 eenheden penicilline uit 1 kubieke centimeter vloeistof; thans 2000. Het bouwbedrijf kan belangrijke be sparingen verkrygen door grotere stenen te gebruiken; voor 20 pet van de woning bouw in ons land wordt van di- grotere stenen al gebruik gemaakt. Geheel nieuwe spinsystemen hebben Twente geleid tot een arbeidsbesparing van 20 procent. Voor een behandeling van 4000 kilo wasgoed per dag waren er vroeger mannen en 93 meisjes nodig, thans 3 54. Aan loon is in de loop der jaren f1485 per week bespaard (per jaar f77.000). De kosten van 15 cent per dag toen, bedragen nu 8 cent per kilogram. Verder wordt 780 ton kolen per jaar bespaard. Tomaten kunnen vijl weken vers blijven Methode gevonden voor het verduurzamen Op de kwekerij Dubbelboer te Tweede Exloërmond (Dr.) heeft men na vijftien jaar proefnemingen een werkwijze vonden om tomaten te verduurzamen. Tomaten die vijf weken oud bleken niet alleen volkomen vers te zijn gebleven, maar waren bovendien geheel volwaardig. Zestig pet er van schikt voor export en 25 pet bruik in het binnenland, meldt het A.D. Dit opent voor de tuinderswereld gunstige vooruitzichten, daar tijdens de grote oogst de prijs zeer laag is tevens de invoer in Engeland stil staat. Na verduurzaming kunnen de tomaten nu in de handel worden gebracht wan neer de export weer mogelijk is. Van zelfsprekend komt dit de prijzen ten Het bange jongetje en de boze tandarts De Arnhemse politierechter heeft een tandarts tot f10 boete of vijf dagen hechtenis veroordeeld. Volgens de tenlastelegging zou hij een jongetje hebben geslagen. De tandarts kreeg op 30 Juli jl. bezoek van een moeder met haar zoontje. De moeder ver zocht de tandarts, naar het gebit van haar zoontje, te kijken. .JHaar pas op", zei ze, „de amandeltjes zijn veertien dagen geleden geknipt". Het hevig huilende knaapje klemde echter de lippen stijf opeen, zodat de tandarts moeite had de mond te openen. Toen hij een vinger in het mondje had, begon het patiëntje meteen hevig in de vinger te bijten. Toen moet de tandarts het jongetje op de wang hebben geslagen, althans volgens de verklaring van de moeder. De tandarts was niet ter terechtzit ting verschenen. Hij had zich tegen over de politie verweerd met te zeg gen, dat hij alleen de wang stevig beet had moeten pakken om de vinger vrij te krijgen. Hij had daarop moe der en zoontje verzocht zijn huis on middellijk te verlaten. te Voorburg. Deze deelt mede. dat het oorspronkelijk gevraagd bedrag voor schadeloosstelling met f 14.000 moet worden verhoogd in verband met het niet inachtnemen door de gemeente van ae rooilijnvoorschriften. Uit de pers Géén Fries in de rechtszaal IN het Nederlands Juristenblad schreef prof. mr J. M. van Bemmelen over enkele juridische aspecten van de Friese Beweging. Hierin ziet hij veel respec tabels, maar hij is tegen tweetaligheid in de rechtszaal: „Binnen het Nederlandse rechtsgebied is het derhalve een groot belang, dat er zoveel mogelijk één gerechtstaai wordt gebezigd. Ieder die de gerechtstaai kan spreken en verstaan, moet zich daarvan zo veel mogelijk bedienen. Dat is een Nederlands belang. Het is ook een Fries belang, omdat Friesland een deel van Nederland is. Het zou voor Nederland een ramp zijn, wanneer het opnieuw uit een viel in staten, waarin Fries, Gronings, Twents, Limburgs, Duits, Zeeuws, enz. in officiële stukken en in de rechtszaal als voertaal werd gebezigd. Indien Nederland opnieuw, nadat het in eeuwen van onder linge strijd eindelijk een eenheid heeft weten te vormen, zou uiteen vallen in 'n aantal gewesten, waarvan de bewoners enkander ternauwernood zouden begrij pen, zou zulks 'n eno'rme achteruitgang be tekenen. De positie van Nederland in de gehele wereld zou nog sterker afnemen, dan in de laatste jaren helaas reeds het geval is geweest. Met enige verbazing vraagt men zich af of de diehards van de Friese Beweging dit niet inzien. Met verbazing ziet men b.v. ook dat F. S. die zulk een beledigend stuk over een kan tonrechter schrijft, zelf in zijn eigen blad in het Nederlands schrijft. Waarom moet de „Heerenveense Koerier" in het Neder lands verschijnen en waarom zou voor het kantongerecht in Heerenveen per se Fries moeten worden gesproken? De vraag stellen ls haar beantwoorden. De Heerenveense Koerier wil niet slechts het Friese publiek bereiken, maar het Nederlandse. Welnu de rechtspraak, ook te Heerenveen, is in de eerste plaats een zaak van het Nederlandse volk, pas in de tweede plaats van het Friese. In dien wij ooit tot een Europese rechtsge meenschap komen, zullen er één, twee, drie of vier Europese rechtstalen komen. Het is uitgesloten, dat voor een supra nationaal gerechtshof in alle ter wereld voorkomende talen wordt geprocedeerd". Audiënties Over ministeriële audiënties lucht ln het Nederlands Juristenblad een inzender als volgt zijn hart: „Iedere verandering is nog geen ver betering. Aan dit spreekwoord moet ik denken, wanneer ik in het Ned. Juristen blad van 22 September 1952 de Bekend making lees: „De tot nu toe gebruikelijke audiënties op Vrijdagen om de 14 dagen vervallejt. Audiëntieverzoeken van solli citanten kunnen achterwege blijven, die genen der sollicitanten, die de minister wenst te spreken, ontvangen een oproep tegen een daarbij aangegeven tijdstip. Voor andere aangelegenheden wordt audiëntie verleend na afspraak" Aldus wordt het voor de toekomst enigszins dictatoriaal voorgeschreven. In de tijden, toen ik als sollicitant het Ministerie van Justitie bezocht, ontmoette men daar personen van de rechterlijke macht, politie, voogdijraden, gevangenis wezen en dergelijke meer, die aan de ene kant hun belangen voordroegen, waarvoor aan de andere zijde de minister een open oor had De minister kende zijn lieden en daardoor kwam een band tot stand die ten goede werkte. Deze band wordt nu verbroken en alleen diegenen der sollicitanten, die de minister wenst te spreken zullen een oproep tegen een daarby aangegeven tijdstip ontvangen Wat de sollicitant voortaan wenst te berde te brengen is niet meer van belang! In vroeger jaren waren de audiënties Zaterdagmiddag. Dit heeft veel voor. Noch door de minister, noch door de sollicitant behoeft dan veel tijd te worden opgeofferd, het is geen stuk uit de werk week en met enig overleg kan de volg orde der sollicitanten wel zodanig ge regeld worden, dat met de tegenwoordig snelle verbindingen ieder weer die Zater dag zijn woonplaats kan bereiken. Heeft men geen vaste dag voor audiën ties, dan zal de maatregel van het op roepen van sollicitanten tegen een daarby aangegeven tijdstip ongetwijfeld veel moeilijkheden medebrengen, daar de zekerheid volkomen ontbreekt, dat de op- geroepene niet door ambtsbezigheden, b.v. zittingen, verhinderd of althans niet of moeilijk gemist kan worden. Ik weet niet hoe het thans is, maar vroeger kwam men bij de minister, die alleen ln zijn Kabinet aanwezig was en dan genoodzaakt was, behalve de belang hebbenden te horen ook nog aantekenin gen te maken. Wanneer daarvoor een geschikt persoon mede in het vertrek aanwezig zou zijn, kon dit een aanmerke lijke tijdsbesparing opleveren. Op voormelde gronden en er zyn r ongetwijfeld nog veel meer hoop j ik, dat de minister van Justitie zijn be- sluit zal herzien en maatregelen weten te treffen, welke dan ook, waardoor voor beide partijen een bevredigender toestand ontstaat". Sigaren laten zich nog best smaken Het effect van de prijsverlaging van sigaren en senoritas heeft volgens „Eco- nomisch-Statistisch" Berichten" de ver wachtingen in zeer belangrijke mats overtroffen, want tegenover een prijs daling van ongeveel 10 procent staat een afzetvergroting van ongeveer 26 procent, terwy'l er geen aantoonbare afzetver- mindering was van sigaretten en kerf tabak en er dus wel een vergroting van de werkgelegenheid op te merken vielx ,En dan is er de zo vaak verkondigde mening als zou de teruggang in het sigerenverbruik ten opzichte van vóór de oorlog in zeer belangrijke mate moeten worden toegeschreven aan het optreden smaakverschuiving ten gunste van de sigaretten Het wil ons voorko- dat dit smaakverschuivingsargu- toch wel zeer sterk aan overtui gingskracht inboet, indien men de ge noemde consumptietoeneming van siga- beziet. Een dergelijk eclatant effect onbestaanbaar zijn geweest in geval een ingewortede smaakverandering bij het rokend publiek. De cijfers wijzen op, dat de sigarenindustrie het bij het rechte eind heeft gehad door steeds de volle nadruk te leggen op het argument van de dispariteit tussen de prijs van haar producten enerzijds en de koop kracht van het publiek anderzijds; een dispariteit, die in belangrijke mate haar oorzaak vond in de zware fiscale lasten, lasten, die in de prijs van de producten in deze taak van industrie waren geïn corporeerd. Die fiscale last werd met ingang ;n 28 Mei Jl belangrijk verlicht. Het iu echter een misvatting zijn t« menen, dat zy thans vederlicht 7ou zyn. Zoals reeds gezegd, bedroeg de accijns op siga- senoritas dooreengenomen in 1939 ƒ5 52 per 1000 stuks Thans bedraagt zij ƒ26 44, d.w.z. bijna vijfmaal zoveel als in 1939".

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4