Jlieuttfe $Vifert|t GTouranl De „Faustus" stoot door de Noorderpier en sluit de Waterweg al Truman accepteert voorstel van Eisenhower voor overleg cVrinses Josephine ran België verloofd met prins Jean Werktrein rijdt bij Pemis op andere werktrein Wfst U ZATERDAG 8 NOVEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week Drie en dertigste jaargang No 1 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONRRL DRGBLRD Voor Leiden en Omstreken ,Staat*actfcf| h gfjefrfettti mgn turt In tegfjeaspott" Kankercentrum geopend Drama op radarscherm Geen enkel schip kan de Rotterdamse haven binnenkomen of verlaten DE NIEUWE WATERWEG is sinds gisteravond potdicht. Tussen negen en tien uur is het gestrande Panamese stoomschip Faustus bij Hoek van Holland dwars door de Noorderpier heengebroken en precies in de ongeveer twintig meter diepe vaargeul gezonken. Ondanks de zware lading steenkool en de grote hoeveelheden water, die het schip had binnengekregen, heeft de kokende zee kans gezien de 6500-tonner als een enorme ploegschaar door de basaltblokken heen te drukken. Alle scheepvaartverkeer van en naar Rotterdam door de Nieuwe Waterweg is sindsdien onmogelijk. Het drama speelde zich in het pikkedonker af, maar op een radarscherm kon men het van ogenblik tot ogenblik volgen. schip moet een scheur van,ongeveer twintig meter hebben gemaakt in de ste nen muur. Dat betekent een grote schade, want er is alle kans 'dat het gat nog gro ter wordt. De zware golven knagen er voortdurend aan. Storm over Europa De storm in West-Europa woedde gis- Engeland tot Griekenland Een schip door de pier geperst- Zoiets heeft men in Hoek van Holland nog nooit beleefd. Oudere inwoners kunnen zich wel herinneren, dat vroeger eens een grote basaltsteen boven op de lichttoren van de pier is geslingerd en ook weten zij te vertellen dat precies op de plaats, waar thans de bres is ontstaan, in 1881 het gloednieuwe Engelse vrachtschip Brankstone is vergaan, maar zoiets ai» teravond gisteravond gebeurde, had mogelijk gehouden. De Faustus lag eergisteren ongeveer anderhalve kilometer van de pier, maar door de zwepende golfslag werd het schip de Noordwestlijke richting uit ge slagen. naar het Noorderhoofd toe. Het schip kwam even benoorden de lichtlijn. Dat is de rechte lijn, die loopt via de vuurtoren en het licht van het kleine torentje bij de Berghaven. Bij slecht weer kunnen schepen zich hierop oriën- iDe ligging van de Faustus op 50 a 100 meter van het Noorderhoofd maakte het schip tot een gevaarlijk obstakel voor de scheepvaart. Op verzoek van de loodscommissaris voer de sleepboot Humber van L. Smit en Co daarom uit om te proberen het schip uit de vaargeul te trekken. Via de seinpost voerde de loodscom missaris De Hond een gesprek met de kapitein van de Humber en vroeg of het misschien goed was de bemanning van de Faustus, die aan de wal zat, te laten sturen naar de plaats des onheils om hulp te verlenen. „Laat ze maar komen", was het ant woord. Dus maakte de zeesleper Blankenburg zidh gereed om uit te varen en enkele bemanningsleden van de Faustus mee te némen. Op radarscherm Intussen kwam de loodsboot Proscnion met het alarmerende bericht, dat men op het radarscherm de Faustus langzaam zag zinken en even later heette het: Het schip is in de golven onder gegaan. Het Volgens de radarschaal van de loods boot was de Faustus precies in de vaar geul terecht gekomen en gezonken. De loodscommissaris vroeg aan de Blankenburg uit te voren om precies de situatie op te nemen. Maar de kapitein van de Blankenbrug, die de gevaren van zo'n onderneming kent, kwam even la ter met het antwoord, dat hij daar maar Toen was de beurt aan de reddingboot President Jan Leis om eens poolshoogte te nemen, waar het wrak precies lag. Dit schip kwam echter onverrichterzake rug. Ook een loodsboot, die vanochtend een onderzoek instelde, kon geen spoor van de Faustus ontdekken. Hoe het schip er bij ligt, of het stuurboord of bakboord valt niet te zeggen. Wel hebben de man nen van de Jan Leis verstomd gestaan, toen ze tot de ontdekking kwamen, dat de Faustus door de pier is gedrukt- Het Nederlandse K. v. K. in België Tijdens een gisteravond te Brussel, op de Nederlandse ambassade, gehouden receptie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg, heeft de ambassadeur, mr B. Ph. baron van Hardinxma thoe Slooten, een twee tal onderscheidingen uitgereikt. De beide ondervoorzitters, ir J. S. L. Kamps P. A. van Merkesteijn, ontvingen versierselen van Officier in de orde van Oranje Nassau. De heer mr W. The- len, sinds de oprichting juridisch advi seur van de Kamer, kreeg uit handen gedenkpennii Uit de kinderkamer kostte minstens zeventien personen het leven. Voor de kust van Sicilië is het motorschip Maria Antonietta gezon ken. De bemanning vond de dood in de golven. Vier Duitsers verdronken bij herstelwerkzaamheden aan een doorge broken dijk bij Wesermünde. Het Nederlandse schip Fakir uit Groningen (110 ton), op weg van Keml Nantes, is bij Vaasa (Finland) de grond gelopen. Vier van de zes leden der bemanning zijn naar Norrskaer overgebracht. Er is op het ogenblik geen gevaar voor het schip. Het Spaanse schip Sacbadalona, gistermiddag met 47 koppen aan boord ten Noordoosten van Schiermonnikoog de grond was gelopen, is later op de dag door de hoge zee over een zand bank heengezet en bevindt zich nu bi; het Huibertgat. Het Libertyschip van onbekende natio naliteit, dat gisteren bij Schiermonnik- om hulp seinde, zette gisteravond koers naar het Westen- Het laatste schip, dat gisteravond de Nieuwe Waterweg verliet voordat de gezonken „Faustus" de vaart naar zee onmogelijk maakte, was de Caltex Per- bijna 11000 ton), van de N V. Ned. Pacific Tankvaart Mij uit Den Haag. Toen het schip passeerde, bevond de Faustus zich reeds in zinkende toestand. De Engelse vrachtboot van Harwich aar Hoek van Holland is vannacht niet uitgevaren. Ook de Engelse boot, die in Hoek van Holland lag, is niet vertrok ken. Onzekerheid over aankomst van troepenschip Een groep Korea-vrywilligers, hoofd zakelijk samengesteld uit hen, d.e op 10 October en 11 November 1951 naar Korea vertrokken, zou vandaag met een Amerikaans troepentransportschip in Rotterdam aankomen ware het niet, dat de toegang tot de Nieuwe Waterweg versperd is. In de loop van de dag zouden nadere maatregelen beraamd worden; wellicht zou het schip naar Amsterdam door varen. Staatssecretaris Kranenburg, die zelf onlangs in Korea is geweest, zo begroeting aanwezig zijn. Op Java 85 bendeleden gedood Tijdens gevecht met een legerafdeling De staf van het militaire commando Midden-Java deelt mede, dat Donderdag bij gevechten ten Zuidwesten van bes tussen een bende van 200 man ei afdeling van het leger 85 bendeleden zijn Vijftienhonderd Ambonnezen kwamen gisteren in 23 autobussen naar Den Haag, om op het Plein 1813 voor het kabinet van de minister president, dr Drees een massa-demonstratie te houden tijdens de aan bieding van een petitie, waarin o.m. wordt verzocht om erkenning van de Republiek der Zuid-Molukken. Een Ambonnees rietfluiten- en bas hoornorkest speelde daarbij militaire muziek. Enkele leden van dit orkest met hun zelf vervaardigde instrumenten: bashoorns, gemaakt van electrabuis en zinken .kokers Ook Eden en Schuman in New York Alle economische programs voor het buitenland onder één onaihankelijk bureau PRESIDENT TRUMAN heeft Eisenhower, die op het ogenblik geniet van een vacantie in de staat Georgia, telegrafisch doen weten, dat hij hem gaarne half November op het Witte Huis wil ontmoeten voor een confe rentie, zoals Ike eerder had voorgesteld. De boodschap werd overgebracht persoonlijke koerier, de kolonel-vlieger Albert Cox. Band BelgiëLuxemburg verstevigd Een ernstige vrouw, met belangstelling voor kunst zowel als paardensport BEHALVE alarmerend nieuws is er ook wat romantiek in de wereld. Daar hebberfffrinses Josephine Charlotte van België en erfgroothertog Jean van Luxemburg voor gezorgd. Deze vorstelijke personen hebben zich nl. gisteren verloofd. De prinses is 25 jaar en haar verloofde 31. Prinses Josephine Charlotte is de oudste dochter van koning Leopold en wijlen koningin Astrid. Zij werd 11 October 1927 te Brussel geboren. prinses Liliane, en de prinsen Boudewijn, Albert en Alexander naar Duitsland ge deporteerd werd. Ingevolge de tragische dood van haar moeder kwam in haar prille jeugd een groter verantwoordelijkheid op haar schouders te rusten dan normaal aan een prinses is beschoren. De Brusselaars zul len niet licht het prinsosje vergeten, dat onder het moederlijk oog van koningin Astrid, te midden van de menigte de militaire defilé's gadeslpep Na de dood van baar moeder verge zelde prinses Josephine Charlotte her haaldelijk haar vader naar officiële plech tigheden. Telkens hield zij een waak zaam oog op haar broers. Tijdens de Oor log verbleef zij onder bewaking van de bezetter op het kasteel van Laken tot 'n Juni 1944 met koning Leopold, als reeds vermeld, heeft Trrnnan aan ihower ook verzocht, een „verbin dingsman" bij de, nog aan het bewind zijnde, democratische regering te benoe men, voor overleg omtrent de nieuwe begroting, die op 18 Januari bij het Con gres moet worden ingediend. De moei lijkheid is namelijk, dat deze begroting door de oude regering is opgesteld, maar bestemd is voor het jaar, waarin de Repu blikeinen zullen regeren, en de Republi keinen hebben tijdens hun verkiezings campagne beloofd, dat zij op de regerings- uitgavcn zullen besnoeien. Volgens de New York Times overweegt Eisenhower alle economische programs voor het buitenland te laten uitvoeren door één, onafhankelijk bureau. Hierdoor zou de controle van het ministerie van Buitenlandse Zaken feitelijk worden op geheven. Ook Churchill blijkt zeer inge nomen met de verkiezing van Eisenhower tot President der Ver. Staten. In een tele gram spreekt hij de verwachting uit, dat het gezamenlijke werk voor de zaak van de vrede zal worden hervat. Eisenhower antwoordde hierop: „Beste Winston, be dankt voor de typische edelmoedige ge voelens, welke in je telegram tot uiting komen". Voor het Huis van Afgevaardigden wordt als laatste stand genoteerd: Repu blikeinen 220 zetels, Democraten 209 zetels en Onafhankelijken 1 zetel. Voor de meerderheid zijn 218 zetels nodig. Kort na elkaar zijn de Britse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken. Eden en Schuman, in Amerika gearriveerd, waar zij de leiding der V.N.-delegaties hunner landen zullen overnemen. Ver moedelijk zullen zij ook direct contact hebben met Dean Acheson en eventueel ook met Eisenhower. Parachutist tegen wil en dank Enkele dagen geleden stortte bij Re- mouchamps (prov. Luik) een Meteor- straaljager naar beneden. De piloot wist zich met behulp van zijn parachute in veiligheid te stellen. Zo luidden ten min ste de berichten. Thans blijkt echter, dat de piloot tegen wil en dank door de veiligheidsstoel naar buiten werd geschoten. De Meteor vloog rustig in formatie en was volgens de piloot geheel in orde. Plotseling trad op onverklaarbare wijze het mechanisme van de stoel in werking en de sergeant vlieger werd door de voorruit van de cabine naar buiten geslingerd. De piloot draaide, naar hij verklaarde, eerst enigszins versuft door de lucht en trok toen zijn parachute open, waarna hij behouden naast een paar koeien op de grond ku,am- Hij liep slechts lichte kneu zingen op, als gevolg van de aanraking met het veiligheidsglas van de cockpit. Zwerver gearresteerd Oplichting gepleegd in 28 plaatsen In Enkhuizen is een zwerver gear resteerd, die heeft bekend, dat hij zich in 28 plaatsen aan oplichting heeft schul dig gemaakt De man de 61-jarige J. L. J. zocht telkens een ander 'kosthuis. Hij be loofde f 25 tot f 30 per week te zullen betalen, maar binnen enkele dagen dween hij met geld, kleren, een fiets Hij deed zich voor als voorman van P-T.T., veelal onder de naam Peters. Prinses Josephine-Charlotte kwam de eerste maal voor een kort verblijf naar België terug op 11 April 1949 en deze terugkeer werd overal geestdriftig ont vangen. Op 10 Maart keerde zij definitief haar land terug en sedertdien ziet haar geregeld in het publiek schijnen. Zij toont veel belangstelling voor sociaal werk en voor de muziekkunst. Zij brengt dan ook vaak bezoeken aan kindertuinen vacantiehuizen voor kinderen woont talrijke kunstmanifestaties en ziekuitvoeringen bij. De prinses, die veel in het buitenland heeft gereisd is, even als haar grootvader, koning Albert, bekwaam Alpenklimster en een zeei goede amazone. Prins Albert, de broeder van koning Boudewijn. zal zijn broer vertegenwoor digen bij de kroning van koningin Eliza beth. Als een grote verrassing, die de Belgen en de Luxemburgers in vreugde heeft ontstoken, werd de verloving bekend gemaakt van Prins Jean van Luxemburg en Prinses Joséphine Charlotte van België. Prins le paard door de savanne bij Bogota Gisteren reed Prins Bernhard aan het hoofd van een ruiterstoet door de sa vanne om de stad Bogota (Columbia). Overal langs de wegen en lanen die men passeerde, hadden zich mensen opge steld, die de Prins hartelijk toejuichten. De tocht leidde naar de Country Club. waar een feestmaal was aangericht door Nederlandse scheepvaartmaatschappijen, de K.L.M. en andere commerciële in stellingen, alsmede door een aantal Co- lumbiaanse ondernemingen. Ongeveer 400 personen zaten hierbij aan. Na de conferentie DE Christelijk-Sociale Conferentie 1952 behoort weer tot het verleden. En de deelnemers zijn het er over eens dat het een goede en een belangrijke confe rentie is geweest. Een goede conferentie, omdat men elkander als broeders in Christus ondanks de soms grote menings verschillen heeft vastgehouden. Men heeft elkander in het debat niet angstvallig ontzien. Er werden soms har de dingen gezegd als het nodig was, maar de toon was nooit bitter en de humor was een gaarne en veel geziene gast. Een belangrijke conferentie was het ook. En dat niet alleen en niet in de eerste plaats vanwege de alle verwach tingen overtreffende belangstelling, die voor deze bijeenkomst bestond, zodat soms 600 personen uit allerlei levens kring aan de sectievergaderingen deel namen. Neen, belangrijk was de confe rentie omdat hier ook bleek dat men elkander soms op verrassende en gans onverwachte wijze vinden kon op punten waar dit niet werd verwacht. T\E resultaten van- deze conferentie U liggen thans voor ons in de vorm van de lange rij conclusies die elders in dit nummer gepubliceerd zijn. Deze con clusies mogen natuurlijk niet worden ge zien als een getuigenis dat van deze Utrechtse conferentie uitgaat tot het Nederlandse volk. Het was immers slechts een conferen tie, dat wil zeggen een bijeenkomst voor onderlinge bezinning en beraad. Neen. deze conclusies bedoelen slechts te registreren over welke punten men het na vierdaags gesprek eens bleek te zijn en over welke zaken de meningen ver of minder ver uiteen bleken te lopen. Een dergelijke registratie van de ge- spreksresultaten was beslist noodzakelijk, want de discussie moet later worden voortgezet. En dan moet men niet ge noodzaakt zijp weer van de grond af te beginnen, maar dan moet men kunnen voortbouwen op de thans gelegde funda menten. wel de noodzaak en de mogelijkheid van een voortgezet gesprek tussen hen die. hoe veel hen ook scheidt, bij het licht van Gods Woord de oplossing van de maatschappelijke vragen willen zoeken. Immers alleen van Christenbelijders is deze oplossing te verwachten. Nog geldt in volle omvang het woord dat dr Kuy- per sprak bij de opening van het eerste Chr. Sociale Congres in 1891: „Zal er voor onze felbewogen maatschappij nog redding dagen, zo moet ook aan onze eeuw de Christus als haar Heiland ver schijnen." Hoe prins en prinses elkaar vonden... rpERWIJL EEN LEGERTJE jour- naüsten zich de afgelopen zo mer blind staarden op konóng Bou de'. ijn van België, van wie in die tijd allerlei huwelijksverhalen" de ronde deden, speelde zich onder de warme zon van de Midi (Zuid- Frarukrijk) een geheel andere idylle af. De villa ven ex-koning Leopold grensde aan het landgoed van de Luxemburgse groothertogelijke fa milie te Bormes-les-Mimoeas aan de Rivièra. Prins Jean en prinses Josephine Charlotte brachten toen namelijk vele gelukkige uren met elkaar door, zonder gezien te wor den door verslaggevers. Zij maakten lange wandeltochten, reden samen paard en beoefenden allerlei wit e.-sporten. In September j.l. verbleef de Belgische prinses opnieuw te Parijs. Daar verloofde het jonge paar zich ook. In het begin van deze week ont moetten de beide vaders van de jongverloofden, koning Leopold en prins Felix van Luxemburg, elkaar te Ciergnon en boden ziij elkaar hun beste wensen aan voor het ge luk van hun kinderen. Zij beslo ten bij die gelegenheid de verloving gemeenschappelijk bekend te ma- Paniek onder 2 x 600 arbeiders Twee doden en 34 gewonden, doordat rangeerder niet op zijn post was (Van een onzer verslaggevers) TWEE ARBEIDERS WERDEN GEDOOD en 34 gewond, toen gisteravond om kwart over zes een werkliedentrein in het havengebied te Rotter dam op een andere trein inreed. Twee volle wagons werden volkomen in elkaar gedrukt door de locomotief van de aanrijdende trein. De oorzaak van het ongeluk is vrij eenvoudig: er had voorop de locomotief een ran geerder moeten staan voor de wisselcontróle. De man was wel in de trein aanwezig, maar niet op zijn post, waarschijnlijk omdat het zulk slecht weer was. Van de 34 gewonden werden er 24 naar de ziekenhuizen ver voerd. Verscheidenen waren zwaar gewond, anderen liepen beenwonden op. Vanmorgen werden er nog tien in het ziekenhuis verpleegd. DAT een grote schuur bü de boerderij van C. Oskam te Bergambacht (Z.H.), waar 's morgens ook reeds een brandje had gewoed, gisteravond is afgebrand, terwijl de eigenaar afwezig was. DAT minister Algera in zijn woon plaats, Leeuwarden, een particulier be zoek aan de tentoonstelling Het Stok paardje heeft gebracht. DAT mej. dr S. Ramondt, lerares aan het Hilversums gymnasium, niet is be noemd tot lerares van het Paleislyceum (waar o.a. Prinses Beatrix school gaat), maar tot conrectrix (leidster) daarvan. DAT het Tweede Kamerlid dr J. A. H. J. S. Bruins Slot, hoofdredacteur van Trouw, in Den Bosch de eerste steen heeft gelegd voor het nieuwe Prot.-Chr. militair tehuis, waarvan vermoedelijk in Maart of April de opening plaats heeft. DAT het echtpaar Meurders-Janssen te Eijs-Wittem (L.) Dinsdag zijn 60-j. bruiloft hoopt te vieren. DAT tegen de 28-jarige gehuwde vrouw F. V. uit Nieuw-Weerdlnge (Dr.), die in haar eigen woning brand heeft gesticht om in het bezit van de verzekeringsuit kering te komen, in Assen 1 jaar voor waardelijk is geëist. DAT in Arti et Amicitiae te A"dam drie weken lang een miniatuurspoorwegem placement van ruim 100 m2, afkomstig uit Denemarken, is te bezichtigen. DAT de officier van Justitie bij de Haarlemse reohtbank, mr R. H. F. H. M. Grasso, morgen zijn standpunt zal be palen tegenover de bezwaren van de raadsleden der 5 verdachten in de Vel- seT -affaire. DAT t.g.v. het 50-jarig bestaan der Ned. Basalt- en Bouwstoffenmaatsehappij N.V. te Zaandam de directeur, S. Prins, de zilveren medaille van de Ver. van Handelaars in Bouwmaterialen ontving. DAT de algemene vergadering van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond op 4 en 5 Juni 1953 in Middelburg wordt gehouden DAT in October bij Aken 400.000 per sonen uit Nederland en België de grens passeerden, van wie 245.000 voor het grote en de overige voor het kleine grensverkeer. DAT de directeur van het Prov. Water leidingbedrijf Noord-Holland, ir B. F. van Nievelt, m.i.v. 1 Februari ontslag heeft gevraagd wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. DAT een A.N.P.-verslaggever. die be langrijke kopU over het spoorwegonge luk bij zich had, gisteren in het A.N.P.- gebouw tc R'dam een half uur opgeslo ten heeft gezeten, doordat de lift defect raakte. DAT het treinverkeer Amsterdam Haarlem gistermiddag van drie uur tot half zeven gedeeltelijk gestremd is weest, ten gevolge van een defect ii bovenleiding. DAT vanmiddag op het Engelse logskerkhof Jonkerbos bij Nijmegen dodenherdenking zou worden gehouden. DAT de uitspraak over de vordering van ƒ25.000, die S. tegen de Volkskrant heeft ingesteld wegens een z.i. beledigend artikel over de Velser-affaire, door het A'damse hof is uitgesteld tot 5 Dec. DAT in Sittard plannen bestaan om in 1953 op de markt een oorlogsmonument, ontworpen door Charles Tangelder, te onthullen vdor de 212 omgebrachte of ge sneuvelde stadgenoten. DAT de Philrpsfabriek in Israël, die deze week is gesloten, slechts 25 arbeiders in dienst had. DAT de Hilversumse tapijtindustrie zich na een diepe inzinking volledig heeft hersteld en er weer 1000 arbeiders emplooi in de verschillende fabrieken vinden. DAT het eerste van de drie kustvaar tuigen (75 ton) voor Nieuw-Guinea, die bij de werf De Hoop in Hardinxveld z(jn besteld, gisteren een technische proef vaart heeft gemaakt. DAT de Ned. Pluimvee Federatie op 8 December in Utrecht haar jaarvergade ring houdt. Zoals elke avond, waren ook gister avond om 5.15 en 5.20 uur twee tjokvolle arbeiderstreinen van de Vondelingenplaat te Pernis vertrokken op weg via Rot terdam-Zuid naar IJsselmonde. De eer ste trein bestond uit dertien volle wa gens, de tweede had er acht. Bij het vroegere vliegveld Waalhaven moest de eerste trein even stoppen vanwege een defecte koppeling van de laatste wagon. Toen arbeiders uit de tweede trein zagen dat zij de eerste nog konden halen, stap ten er velen over, zodat de laatste wagen van de voorste trein overvol was. Toen het euvel verholpen was en de eerste trein weer was gaan rijden, moest de trein even later weer stoppen voor een verkeerde wisselstand. Op de spoorlijnen in het havengebied rijden de treinen n.l. „op zicht", omdat er geen seinen zijn. De maximum-snelheid is normaal 10 kilo meter per uur; bij kruisingen van wegen 5H kilometer. De trein stopte voor deze tweede maal bij de vlootbasis van de Kon. Marine, aan de Waalhaven Oost- De botsing Toen gebeurde het. Juist op het ogenblik dat de machinist van de voorste trein de remmen zou los gooien, naderde de tweede arbeiders- trein. Zag de machinist de achter lichten van de eerste trein niet? Meende hij op een ander spoor te rijden? In ieder geval, er stond geen rangeerder op de uitkijk. En met donderend geraas botste de tweede trein tegen de nog stilstaande eerste op, met 'n snelheid van 30 kilometer. Twee van de achterste wagons werden over een lengte van zestien meter in el kaar geschoven. In dc overvolle treinen ontstond een paniek. Noodkreten stegen op uit de wrakken. Direct snelden jon gens uit de duikbootbasis toe, naar het terrein dat door prikkeldraad was versperd. In het halfdonker liepen hon derden arbeiders zenuwachtig elkaar te verdringen. Maar de mannen van de Marine wisten spoedig orde te schep pen. Door hand aan hand te gaan staan, konden ze ruimte maken om bij de ge troffen wagons te komen. Andere ma rinemannen kwamen met materiaal aan dragen. Binnen het kwartier kwamen brandweer en geneeskundige dienst. Het reddingswerk was in volle gang. Bij het licht van grote schijnwerpers moest de brandweer de houten en plaat ijzeren wanden van de wagons wegbran den om de slachtoffers te bereiken. Rode- Kruiswagens reden spoedig aan, zodat al spoedig de eerste gewonden naar de ziekenhuizen konden worden vervoerd. Om 7 uur was de laatste gewonde weg gebracht. Vanmorgen vroeg hoopte men gereed te zijn met het opruimingswerk. De lijn is inmiddels vrijgemaakt. De slachtoffers De arbeiders die bij dit ernstige onge luk het leven lieten, waren de 53-jarige J. van der Schulp, Jasmijnstraat 47. Rot terdam, en de 58-jarige Corn. Sparre- boom, Katendrechtse Lagedijk 434, Rot terdam. Ook de meeste gewonden waren uit Rotterdam afkomstig. Van der Schulp was werkzaam bij de Amsterdamse Bal last Mij., Sparreboom bij de B.P.M. in Pernis. Voorts zaten er in de beide trei nen meer dan 1200 Rotterdamse werk lieden van de B.P.M. f Advert en tie). Tot morgenavond verwacht Dc Bilt: Aanvankelijk flinke opkla ringen met nog slechts en kele verspreid optredende buitjes verder afnemende wind uit Noordelijke richtin gen en in de nacht plaatse lijk lichte vorst. Later toene mende bewolking met enige regen, matige tot krachtige Z.W. wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon 7.4916.58; maan onder 14.06, op 23.41. Maandag: zon 7.5116.56; maan onder 14.19, op 11 Nov. 0.52 u. Op 9 Nov L K 17 Nov. NJtf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1