Applaus in Syrische bioscoop Hitier op witte doek komt Leger en regering gebruiken er veel Duitsers als adviseurs als terstond vvV, Rl NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 VRIJDAG 7 NOVEMBER 19» Made in Germany" is troel (Van onze correspondent Alfred van Sprang) DAMASCUS, November 1952. T~\E LICHTEN in de eivolle bioscoop in het centrum van Damascus doven aJ en vergezeld van schetterende fanfares verschijnt in grote letters op het doek It Happened Yesterday. Daarna volgt een greep uit de gebeurte nissen, die de geschiedenis van de laatste vijftien jaar gevormd hebben. Politieke betogingen, internationale conferenties, oorlog en vrede. Staats lieden als Churchill, Roosevelt, Mussolini, Chamberlain en Stalin voeren het woord. Het Syrische publiek -bekijkt de film met aandacht. Dan flitst Adolf Hitler op het scherm en houdt één van zijn hysterische toespraken tot het Duitse volk. En de hele bioscoopzaal barst uit in een luid en spon taan applaus. Een dergelijk voorval is geen uitzondering. Syrië (en het hele Midden-Oosten trouwens) houdt van Duitsland en de Duitsers en alles wat er mee verband houdt, inclusief het militarisme uit de dagen van Hitler! En die liefde demonstreert men overal. In het restaurant van het nieuwe C attan's Hotel komen vele Duitsers. Men hoeft maar even door de zaal te lopen en te luisteren naar de gesprekken om te weten hoeveel Duitsers er zitten. Een collega, die al énige tijd in Damascus is, wijst hen een voor een aan. „Daar zit de nieuwe Duitse gezant." „In het zwart. „Ja.... met zijn secretaris. En twee tafeltjes verder bij het raam zitten drie vertegenwoordigers van Duitse fabrieken." „En die man met die ene arm?" Ook een Duitser." „Wat doet-ie?" „Een militair geloof ik. En dan helemaal achteraan. die kleine man alleen aan een tafeltjedat is een Duitse vlieger." Zo goed als elk vliegtuig uit Europa brengt een of meer vertegenwoordigers van Duitse fabrieken naar Damascus. Zij treffen een vruchtbaar arbeidsterrein aan. Made in Germany op een of ander artikel is de beste reclame, die ze zich wensen kunnen. Maar bovendien vestigen ze met psychologisch uitgedachte reclame de aandacht op de Duitse pro ducten. Zo is men bijvoorbeeld buiten de stad bezig met het schilderen van grote muuradvertenties in het Arabisch, ver sierd met de Duitse adelaar. En men heeft ook veel succes weten te oogsten met de verspreiding van vellen papier waarop de hele Koran in miniatuurschrift afgedrukt was. Een blik in de etalages bewijst, dat deze methode vruchten afwerpt. Er ver schijnen steeds meer Duitse artikelen. Radiotoestellen, technische apparaten, landbouwmachines, motorfietsen, auto's en camera's natuurlijk. De Duitsers ken nen de exporthandel door en door. De in dustrie is bereid elke opdracht uit te voeren, ook als het een afwijken van het standaardproduct betekent. En ze stelt zich tevreden met een bescheiden winst- Duits alstublieft Maar dat is niet het enige. Op cultureel gebied wint de Duitse in vloed ook steeds meer terrein. In de binnenlandse politiek verdwijnen de genen met een Franse opleiding naar de achtergrond en de Duitse school komt onmiskenbaar naar voren. De minister van Buitenlandse Zaken spreekt bijvoorbeeld Duits en even eens de minister van Economische Zaken. Verscheidene hogere ambte naren hebben in Duitsland gestu deerd. Syrische doktoren en tandartsen, die onder hun naam Universiteit Ber lin vermelden, kunnen geen betere aan beveling wensen. De chef-staf van het Syrische leger en de werkelijke heerser over het land, kolonel Adib Shishakly, is eveneens een bewonderaar van de Duit sers. Kortgeleden heeft hij een eenheids partij opgericht (de enige politieke partij, die toegelaten is) en de structuur daarvan zou veel overeenkomst vertonen met die de Duitse Nationaal-Socialistiscne Partij. Verscheidene ministeries hebben Duitse adviseurs in dienst genomen. En dan zijn er de veelbesproken Duitse mili taire deskundigen, die sinds enkele jaren medewerking verlenen aan de opbouw het Syrische leger en de Syrische luchtmacht. Gedeeltelijk Frans en gedeel telijk Engels in opleiding en uitrusting drukken nu de Duitsers er op hun beurt stempel op. Kolonel Kriebel p een bescheiden etagewoning in de we woonwijk van Damascus leeft de chef-adviseur van kolonel Shishakly, de Duitse kolonel Kriebel. In de oorlog heeft hij met Rommel en het Afrika-korps in de woestijn gevochten. Daarna heeft hij twee-en-een-half jaar in Amerikaanse krijgsgevangenschap doorgebracht. Met beide handen heeft hij toen de kans aan- Minister SuuihoU: Geen reden voor emi gratie-ongerustheid (Van onze Parlementsredacteur) Berichten, die ten onrechte ongerust heid wekken, zijn schadelijk voor de emigratie en de adspirant-emigranten. Aldus de minister van Sociale Zaken, de heer Suunhoff als inleiding van zijn ant woord op mondelinge vragen, die de heer Groen (K.V.P.) gisteren in de Tweede Kamer stelde. De minister gaf een over zicht van de ontwikkeling der emigratie en de moeilijkheden van het vervoer, overeenkomende met hetgeen te dezer zake reeds is gepubliceerd en uit een persconferentie van de emigratie-com missaris, rnr ir B. W. Haveman. Alles is gedaan, om de moeilijkheden, ontstaan door de Australische immigratie-stop in Augustus, op te vangen zonder schade voor de emigranten en de schatkist. De geschiktheid van emigranten wordt be oordeeld door de Australische autoritei ten. „Onzichtbare handschoen" tegen huidbeschadiging In het Veiligheidsinstituut te Amster dam is een crème gedemonstreerd, die de handen kan beschermen tegen vuil en tegen de inwerking van schadelijke stoffen. Zelfs sterk zoutzuur bleek de huid van de handen niet te beschadigen. Het preparaat is door een Engelse maat schappij in de handel gebracht. Kansen voor ons eigen land De Nederlandse consulaire ver tegenwoordiging in de Libanon en Syrië laatnogal iets te wen sen over. Zowel Nederlandse als Libanese en Syrische kringen klagen over het gebrek aan acti viteit van degenen, die de Neder landse belangen hier behartigen. De consul in Beiroet een Mal- theser) en de consul in Damascus (een Syriër) zijn zelden of nooit te bereiken en er gaat weinig initiatief van hen uit, waar hei de uitbreiding van de Nederlandse handel betreft. De Libanon en vooral Syrië zijn landen, die een grote ontwik keling beleven. Er is een ruime en grage markt voor Nederlandse' producten. Van Nederlandse zijde moet er dan echter voor gezorgd worden, dat ons land capabele, bij voorkeur Nederlandse verte genwoordigers heeft. Anders gaan de buitengewoon actieve Duitsers met de orders strijken. gegrepen om zich met vrouw en drie kin deren in Syrië te vestigen. En met hem nog tientallen andere Duitse militairen. „Hoe lang bent U hier nu?" „Bijna drie jaar". „En bevalt het U?" „Ik ben blij, dat ik iets voor mijn land kan doen". Met een vrijwel kaal hoofd en een krap-passend costuum ziet kolonel Krie bel eruit als een gemoedelijk en tevreden huisvader. En waarschijnlijk is hij dat ook. De wereldpers schildert hem echter Q'raag af als de sterke man achter de schermen die grote invloed op kolonel Shishakly heeft. De kolonel spreekt dat echter met kracht tegen. In de eerste plaats is het zuiver militair-technisch werk dat de Duitsers hier doen, evenals de Zweedse officieren in Ethiopië. En in de tweede plaats is Duitsland niet meer en positie om politieke invloed uit te oefenen. ,Maar er is veel speculatie", breng ik „Dat weet ikgeeft de kolonel toe. Het komt mede door het feit, dat de Duitsers zich opvallend op de achter grond houden. Die houding vloeit voort uit de aard van het werk. Men is natuur lijk op de hoogte van zekere militaire ge heimen. In verband daarmee acht men het beter niet op allerlei cocktailpartijen feesten te komen. „Hoeveel Duitse adviseurs zijn er?" „Het totaal weet ik werkelijk niet Ook op dat gebied wordt er druk gespe culeerd. Het is een feit, dat er in en bui- Damascus in allerlei afdelingen van leger en luchtmacht Duitse adviseurs werken. Er is echter ook veel verloop wegens ontevredenheid over salariëring, hoewel de Duitsers ook op dit gebied met bescheiden vergoeding tevreden zijn.' Behalve kolonel Kriebel (die zich in ge nerale stafzaken specialiseert) zijn er andere leidende officieren werkzaam. Een bekende kolonel bemoeit zich met pant sereenheden. Bij de opleiding van vliegers geeft een van de helden van de Luftwaffe advies. En er zijn zelfs Duitse officieren, die de Syrische nationaliteit verworven hebben en actieve dienst doen. Vriend en vijand De reden voor de Syrische voorlief de voor Duitsers ligt voor een belang rijk deel opgesloten in het oude, Arabische spreekwoord: De vijan- denvanmijn vijanden z m ij n v r i e n d e n. Er is geen ander land, dat beter aan deze voorwaarden voldoet dan Duitsland. In de eerste plaats hebben de Duitsers de oorlog verloren van Engeland en Frankrijk, twee naties, die allesbehalve popu lair zijn in Syrië. Verder heeft Duits land zich de grootste Jodenhater van de wereld getoond en de Joden zijn de aartsvijanden van Syrië. Daar komt nog bij, dat de Duitsers sinds de eerste Wereldoorlog een goede naam in deze streken hebben. En ten slotte: Syrië heeft nog altijd diepe bewon dering voor het Duitse militarisme. (Nadruk verboden). Niet voor Churchill... Nobelprijs litteratuur voor Mauriac Een der bekendste R.-K. auteurs van deze tijd De Nobelprijs voor litteratuur 1952 is gisteren toegekend aan de 67-jarige Franse schrijver Frangols Mauriac, een van de belangrijkste Rooms-Katholieke auteurs van deze tijd. Hij geniet inter nationale bekendheid als schrijver van psychologische romans. Hij is de achtste Fransman, die de Nobelprijs voor de let terkunde verworven heeft. Hij is geko zen uit meer dan veertig candidaten, onder wie Winston Churchill, de Ita liaanse filosoof Benedetto Groce en de Franse romanschrijver Albert Camus. Mauriac heeft gedichten, romans, toneelstukken, essays en biografieën ge schreven. Men zegt, dat hij mede-eige naar is van het Parijse blad Figaro. Hij heeft onlangs een litterair gevecht ge leverd met de existentialistische schrijver Jean-Paul Sartre. Enkele romans van Mauriac zijn Le désert de l'amour, Thé- Desqueyroux en Le noeud de Vipères. Mauriac zal ongeveer 110.000 gulden ontvangen. Studenten aan de V.U. krijgen een dominee Het plan bestaat eerlang een geestelijke verzorger aan te stellen voor de studen- lan de V.U. te Amsterdam. Ds S. J. Popma zou dan meer belast blijven met de arbeid onder de studenten die van het Evangelie vervreemd zijn geraakt. De kosten voor de nieuwe functie zullen het grootste deel worden gedragen door de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Geref. Grondslag. Hoge boeten voor auto handelaren Exportwagens kwamen op de binnenlandse markt (Van een onzer verslaggevers) In de zaak tegen vijf industriëlen, die betrokken waren bij een verboden han del in dumpauto's, deed het Haagse Hof uitspraak. De Rotterdammers J. J. de B., J. C. H. van IJ. en J. P. van IJ. werden respectievelijk veroordeeld tot: twee boe ten van f750; twee boeten van f 1500 en nogmaals twee boeten van f1500. De Ha genaar A. T. kreeg twee boeten van f3000. De'vijfde handelaar, M. van IJ. uit Rotterdam, zag zijn vrijsprekend vonnis bevestigd. Aan T. en J, C. H. van IJ. werd bovendien nog een waarborgsom van f12.500 opgelegd voor de tijd van twee jaar. De combinatie had 600 dumptrucks in Duitsland gekocht en vergunning gekre gen voor doorvoer na revisie naar het buitenland. Toen deze export stag neerde werden er, in strijd met de voor schriften, 261 auto's in ons land verkocht om uit de geldnood te raken. De waar borgsom is bedoeld om te voorkomen, dat de resterende 138 auto' de binnenlandse markt komen. Luchtmachtpersoneel terug uit Ver. Staten Deze maand ziuillen sergeant-vliegers ran de Nederlandse luchtmacht, die op >ases in de Verenigde Staten een oplei ding tot vlieger hebben ontvangen naar Nederland terugkeren. Op 29 October zijn er met het s.s. Maasdam van de HollandAmerika Lijn negen uit Ame rika vertrokken Op 21 November zullen er per s.s. Nieuw Amsterdam vier naar Nederland terugkeren o.w. G. J. Veen uit Den Haag. In verband met het beëindigen van een technische cursus keren op 10 Nov. met het s.s. Rijndam vier man terug. o.a. de 2e luitenants S. A. Duioke. en W. A. Derksen, beiden uit Den Haag. Op 29 November vertrekt wegens het beëindigen van een technische cursus met het m.s. Noordam uit Amerika naar Nederland de kaipitein P. Kool uit Den Haag. Na de vogelpest-epidemie Voor het eerst weer een pluimvee-expositie Op 14 November wordt in Utrecht de driedaagse pluimvee-tentoonstelling van die vereniging Ormithophilia geopend, die in de laatste twee jaar wegens pseudo- vogelpest niet kon doorgaan. Ormitho- philda heeft thans als eerste vereniging ontheffing van het tentoonstelüngsver- bod gekregen op voorwaarde, dat de die ren zijn ingeënt. De tweede grote vereniging op pLuimveegebied, Avicul- tura in Den Haag, houdt haar tentoon stelling in Februari. Advertentie) VERWIKKELINGEN Broodmes schampte op notitieboekje Bussumer viel in huis van vroegere vrouw andere man aan De 48-jarige los-werkman J. van D. die gescheiden van zijn vrouw leeft, wilde Woensdag uit de woning van zijn gewezen ichtgenole aan de Spijkerstraat te Bus- um enige goederen weghalen. Toen hem de toegang werd ontzegd, sloeg hij de vrouw met een vuistslag tegen de grond. In het huis trof hij de 44-jarige colporteur J. de R. aan. De los-werkman greep groot broodmes en stak de man er in de borst. Het mes schampte echter op een notitieboekje dat De R. in zijn bin nenzak droeg. Van D. werd gearresteerd en zal wegens poging tot doodslag wor den voorgeleid. Indonesië breidt zijn luchtverkeer uit De Indonesische minister van verbin dingen, ir Djuanda, heeft meegedeeld, dat hij een plan uitwerkt om de buiten landse verbindingen van de Garuda In donesian Airways (waarin de K.L.M. voor 50 pet deelneemt), uit te breiden. Volgend jaar wordt de lijn naar Singa pore doorgetrokken tot Bangkok.-Ver der zijn er plannen voor een lijndienst op Hongkong en Tokio. In Amerika zijn 8 Convairs besteld, die in 1953 geleverd worden. Uit Engeland worden 14 Herons ver wacht, die alleen voor binnenlands ver keer worden gebruikt. Plaatsje bij Djakarta door bende aangevallen Het plaatsje Pasar Djumahat, 20 km ten Zuid-Westen van Djakarta is Maan dagmiddag en Dinsdagochtend aange vallen door een gewapende bende. De aanval van Dinsdagochtend was groter dan die van Maandag en de bendeleden waren toen in uniformen gestoken, 's Middags om 12 uur duurde het hevige vuurgevecht met de politie, die verster king uit Djakarta had ontvangen, nog voort. Tot dusver is er 1 burger gedood en enkele huizen zijn verbrand en ge plunderd. Actie voor zeelieden in de Tweede Kamer De kwestie van de zeelieden, die na de oorlog een schuld van soms enkele duizenden guldens moesten betalen plaats van dat zij opgespaarde gage (het gedeelte dat tijdens de oorlog niet aan de gezinnen kon worden overgemaakt) konden innen, komt binnenkort vermoe it aan de orde in de Tweede Kamer, werd Woensdag in A'dam meege- 1 op een bijeenkomst van het Zee- liedencomité 1939-1945, dat actie voert de verrekening van bedragen die Nederlandse zeelleden, toen zij tijdens de oorlog buitengaats voeren, zouden hebben verdiend. 't Vertrek van de heer Lam ping naar Nederland De Nederlandse Hoge Commissaris in Djakarta, de heer A. Th. Lamping heeft gisteren een afscheidsbezoek gebracht aar de Indonesische minister-president, mr Wilopo. Dinsdag zal de heer Lamping uit Dja karta naar Nederland vertrekken. Parlement in Djakarta spoedig weer bijeen Volgende week Donderdag zullen ln Djakarta besprekingen worden gevoerd de positie van de volksvertegen woordiging. Men verwacht dat het parle ment spoedig daarna zal worden bij geroepen. Nog deze maand zou kunnen worden begonnen met de behan deling van de kieswet. Geef mij mijn ballonnetje terug V J is s s CwlgW7.lLeo.4al A.. Eigenaar van grijpautomaat weer vrijgesproken Ook het Arnhemse hof heeft de ker misexploitant P. W. uit Purmerend, eige naar van grijpautomaten vrijgesproken. W. stond terecht wegens het geven van gelegenheid tot hazardspel. De Hoge Raad had deze zaak naar het Arnhemse hof verwezen. W. heeft reeds terecht ge staan voor de rechtbanken te Leeuwar den en Breda en voor het gerechtshof te Leeuwarden. Ook daar is hij steeds vrij gesproken. Nieuwe ridders Tot ridder in de orde van Oranje Nas sau zijn benoemd: T. D. Kiers, landme ter te Utrecht; H. Vermeulen, landmeter te Zwolle; K. Visser te Oud-Beijerland, directeur van de paling- en zalmrokery- visconservenfabriek aldaar en de Zuid- koreaanse eerste luitenant Suh Chea Sung (met de zwaarden). Het publiek koopt weer graag Ned. confectie-industrie draait weer op volle toeren Export (tot nu toe dit jaar 110 millioen) slaat de invoer opnieuw met stukken TERWIJL in 1950 en 1951 de import van kleding door de vrijmaking van de handel en het conflict in Ko rea tot ongekende hoogte was opge lopen, brachten de eerste acht maan den van dit jaar een terugkeer tot de verhoudingen van vóór 1950. Vo rig jaar werd nog voor ruim 67 mil lioen gulden aan kleding uit geweven stof in ons land ingevoerd; over 1952 waarschijnlijk nauwelijks 35 mil lioen gulden. Herv. kerkvoogden bijeen Kerkleden opvoeden tot offervaardigheid Tijdens de najaarsvergadering van de afdeling Zuid-Holland van de Vereniging Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. kerk, Woensdag in Rotterdam gehouden, heeft A. de Jong, uit Mijnsheerenland, beschouwing gegeven over de herziening in de predikantstractementen. De herzieningscommissie heeft doelbe wust aansluiting gezocht bij de tracte- mentsreglementen. Zo heeft men gehouden aan de gewoonte, dat er aanvangssalaris is, dat behoudens het Rijkstractement door de kerkelijke ge meente moet worden opgebracht. Voorts heeft men er aan vast gehouden, dat door de Centrale Kas, periodieke verhogingen kindergelden worden uitbetaald. Zoals bekend is, legt de Centrale Kas de diverse gemeenten aanslagen op. Uitgangspunt is geweest, dat de ge meenten de tractementen moeten kunnen betalen. Ook waar men geen geld noeg heeft voor een normale bezoldiging, aen het uiterste moeten doen om die de kerk dienen, te honoreren. Mr De Jong stelde als eis, dat de finan ciële draagkracht van de Hervormde kerk niet achter mag staan bij andere kerkgemeenschappen. Daartoe achtte hij het noodzakelijk, dat de leden opgevoed worden tot een redelijke offervaardigheid. Oud-administrateur Alg. Reken kamer overleden Hier ter stede is 71 jaar oud overleden de heer J. Parent, oud-administrateur bij de Algemene Rekenkamer. De ontslapene was officier in orde van Oranje-Nassau. De begrafenis heeft pl-aeti morgenmiddag om 12.15 uur op Oud Eik en Duinen. Prins Bemhard in de uniform, van de Kon. Ned. Luchtmacht rijdt, ver gezeld van de Mexicaanse minister van Buitenlandse Zaken, naar het paleis van de president in Mexico-City. Ex-Koreavrijwilliger kreeg een jaar In eerste instantie vrijgesproken In hoger beroep is de 25-jarige voor malige Korea-vrijwilliger J.F.J.S., die ii eerste instantie door de rechtbank wa vrijgesproken, door het Amsterdams ge rechtshof wegens poging tot doodslag tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tegen hem was een minder zware straf geëist, nl een jaar, waarvan 9 maanden voorwaardelijk. Verdachte had op 22 April j.l. op de 66-jarige opperman Z uit Amsterdam, schoonvader van een gehuwde vrouw, met wie verdachte omgang had gehad, in het been geschoten. De Maasbode te Rotterdam weer onder eigen dak De nieuwe drukkerij van het R.K. blad De Maasbode aan de Schiedamsevest te Rotterdam is deze week in gebruik ge nomen. Het gebouwencomplex van dil dagblad werd in de Meidagen van 194C verwoest. De krant vond een onderdak bij de Nieuwe Rotterdamse Courant. De volledige apparatuur van De Maasbode it thans gevestigd in het nieuwe gebouw. Geen „heldenherdenking" van oud-pol. delinquenten (Van onze Parlementsredacteur) De Vereniging van Ex-politieke delin quenten heeft haar leden opgeroepen tot een Heldenherdenking by het Duitse kerkhof in De Peel. Voor een dergehjke demonstratie, die op 9 November gehou den zou worden, is geen toestemming ver leend. De beheerder van het kerkhof, de burgemeester en de Kon. Marechaussee zyn gewaarschuwd. Aldus verklaarde dr Drees gisteren in de Tweede Kamer. Verkoop op afbetaling Weer 9000 boete gevraagd voor prijsopdrijving (Van één onzer verslaggevers) De procureur-generaal bij de Econo mische Kamer van het Haags gerechts hof requireerde tegen de 54-jarige Haag se koopman L. L. bevestiging van he' vonnis. L. was voor negen overtredingen van de Prijsopdryvings- en Hamsterwet veroordeeld tot negen boeten van 1000, elik subsidiair een maand hechtenis. Ver dachte had dekens, lakens en dames- regenmantels op afbetaling tegen te hoge prys verkocht. Een van de kopers had geklaagd bij de prijzeneommissi eVer dachte erkende de negen feiten. In vele gevallen leverde verxi. slechte regenjassen met 75 tot 100 pet winst. Arrest 20 November Franse meesters in Rotterdam Morgenavond zal de heer Paul Coirr president du Conseil Municipal van c stad Parijs, in het Museum Boymans te R'dam de tentoonstelling Franse mee uit het Petit Palais openen. De expositie omvat schilderyen. tekeningen en enkele beeldhouwwerken van Franse kunste naars uit de 19e en 20e eeuw. In het Petit Palais te Parijs wordt de gehele verzameling van D. G. v. Beuningen ten toongesteld. Tien maanden voor brandstichting in knopeniabriek Wegens brandstichting in zyn knopen- fabriek te Bepnebroek is de 56-jarige fabrikant J. J. Q door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf. Er was anderhalf jaar geëist. Verd. had toegegeven dat hy met de uitkering van de brandverzekering zyn belastingschulden had willen betalen. en voor 45 millioen byna twee keer zo veel uitgevoerd. Vorig jaar werd voor 124 millioen tricot ingevoerd en voor 98 millioen uitgevoerd; dit jaar tot nu toe 44 millioen in- en 6S millioen uit gevoerd. België is de beste klant (25 millioen tot nu toe dit jaar); dan volgt Duitsland met 10 millioen. De export naar Indo nesië daalde sterk, maar toenemend is onze export vooral naar Nieuw-Guinea, de Ned. Antillen en de Ver. Staten. De stroom van Belgische producten is dit jaar weggeëbd. Vooral minder noodza- kelyke artikelen (accessoires en pelte- ryen) geven een grote daling by de im port te zien; deze cyfers wyzen op een vermindering van de koopkracht. De Nederlandse confectie-industrie is weer flink van orders voorzien. De grote vraag wordt in hoofdzaak veroorzaakt door het feit dat de kleinhandel de voor raden aanvult, die in de afgelopen tyd van grote voorzichtigheid onder het nor male peil waren gedaald. Ook het publiek koopt weer goed. By alle Westeuropese kledingfabrieken leeft de wens om aller lei problemen op wetenschappelyk ni veau aan te pakken. Men wil nagaan hoe de confectie passend is te maken voor nagenoeg ieder figuur, en hoe het pro duct beter en goedkoper kan worden. D| Zonrijk schilderij. Eerste K.L.M.-vlucht op Chili De 643ste K.L.M.-vlucht op Zuid-Ame- rika, waarvoor het toestel de D.C. 6 b Jan Huygen van Linschoten gisteren te half twaalf van Schiphol is vertrokken, speciaal karakter. Deze vlucht betekent n.l. de eerste luchtver- binding van Nederland met Santiago, de hoofdstad van Chili, waarmee een nieuw terrein voor het Nederlandse luchtver keer is ontsloten. De 12.000 km metende route naar Buenos Aires wordt hierdoor (één keer per week) verlengd met de 1200 km naar Santiago, een afstand die vliegtechnisch bekeken nu wel niet zo veel is, maar die enkele speciale moei lijkheden met zich brengt. De voornaam- s de oversteek van het .-an de Andes, met toppen ste hiervan hoogste deel in 7 000 mei Drie witte eet, op deze de K.L.M. twanen gaan, zoals men eis mee, een geschenk van de gemeente Santiago. K, M heten deze vogels, die men in Chili niet ként en waarvan men hoopt, zullen zijn van een lange stamboom in Zuid-Amerika. Morgenavond is de machine in Buenos Aires. Zaterdag ochtend wordt doorgevlogen naar Chili. Installatie Soc. Verzekeringsraad Taakverdeling nodig tussen S.E.R. en S.V.R. By de installatie van de Sociale Ver zekeringsraad (zie voor de samenstel ling van deze raad elders in dit nummer) heeft minister Suurhoff byzondere aan dacht gevraagd voor de verhouding tot de Sociaal-Economische Raad Immers krachtens de wet op de Bedrijfsorganisa tie moet de Sociaal-Economische Raad gehoord worden over alle belangrijke maatregelen van sociale en economis ■'.ie aard. Een zekere samenwerking enerzyds en een onderlinge afbakening van be voegdheden anderzyds tussen Sociaal- Economische Raad en Sociale Verzeke ringsraad zal naar het oordeel van de regering dan ook niet uit kunnen blyven. Aanvankelyk zie ik de taakverdeling tussen beide colleges zó, aldus de minister dat de Sociaal-Economische Raad de al gemene aspecten van sociale en economi sche aard zal blyven bezien, terwyl Uw Raad de hem voorgelegde kwesties op haar verzekeringstechnische en administra- tieftechnische mérites zal hebben te be schouwen. De bewindsman sprak voorts de hoop uit, dat de S.V.R. zal komen tot een coördinatie van de administratie der be drijfsverenigingen Hy bracht tenslotte hulde aan de Raden van Arbeid, die bij de ziekteverzekering en de kinderbyslag- verzekering na 1 Januari 1953 geen taak meer zullen hebben. Uitgeverij van de Camera Obscura bestaat 200 jaar De Haarlemse uitgevery Erven F. Bohn bestaat Zaterdag tweehonderd jaar. Deze firma, die een uitgebreid wetenschappe lyk fonds heeft, is vooral bekend gewor den door de uitgave van de Camera Obscura van Hildebrand, waarvan in 113 jaar tyds meer dan vyftig drukken ver schenen. De zaak begon als boekdruk kerij, boek-, papier- en muziekhandel, naar sinds 1909 werd alleen de uitgevery v oortgezet. Er zullen geen feestelijkheden plaats hebben; slechts is een herden- kingsgeschrift uitgegeven. Mooi geschenk van Philips In het Blindeninstituut te Bussum Is Woensdag een telefooncentrale ovena .1- gen. die niet alleen geschikt ls voor het ontvangen en uitzenden van gesprekken. ook voor het opleiden van blinden. Behelve dat er lampjes opgloeien, die noodzakeüjk zyn voor ziende telefonis ten, laat het toestel geluiden horen, die alle lynen telkens een quint in toon verschillen, zodat de blinden aan de toon kunnen merken op welke lyn een ge sprek wordt aangevraagd of binnenkomt. De centrale is een geschenk van de N.S.F- (Philips Telecommunicatie Indu strie).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 7